Jump to content

Redmi Note 4 (Nikel)


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σευχαριστώ πολύ...αν και μπερδεύτηκα λιγάκι...οι απόψεις διίστανται. Υπάρχει κάποιος που να έχει αλλάξει μπαταρία, να προτείνει κάποια αυθεντική?

 

Οι απόψεις μπορεί να φαίνεται ότι διίστανται, αλλά αυτό που υποστηρίζει ο fothek αποδυναμώνεται πλήρως από το γεγονός ότι η μπαταρία σου εκτός από το να αποφορτίζεται γρήγορα, φορτίζεται και σε αφύσικα λίγο χρόνο. Κάτι τέτοιο -ανέκαθεν- ήταν σοβαρή ένδειξη ετοιμοθάνατης μπαταρίας. Πέρα από αυτό εντάξει είπαμε ότι οι ΜΤΚ είναι πιο ενεργοβόροι αλλά δεν αδειάζουν μπαταρία και σε 5 ώρες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καληmέρα σε όλους δεν θελω να μακρηγορήσω απλα το post μου έχει 2 σκέλη.Συγχωρεστε με εαν κατι απο αυτα που ρωτάω εχει ξαναπαντηθεί αλλα ειναι αδύνατο να κατσω να διαβάσω και τις 184 σελίδες.Λοιπόν έχουμε και λέμε...

 

Σκελος πρώτο:Εχω αγοράσει το Xiaomi Redmi Note 4 της infoquest με τον MTK επεξεργαστή απο τον Κοτσοβολο.Μπαίνοντας στην εφαρμογη του φορουμ της Xiaomi στην καρτέλα φορουμ το αναφέρει σαν Xiaomi Redmi Note 4X.Το ερώτημα μου ειναι υπάρχει Xiaomi Redmi Note 4Χ με ΜΤΚ επεξεργαστή; Τι διαφορες παίζουν στα μοντέλα με ΜΤΚ.Τέλος οΤαν θέλω να παραγγείλω θήκη ή τζαμάκι για το τηλέφωνο παραγγέλνω για Xiaomi Redmi Note 4 ή Xiaomi Redmi Note 4Χ;

 

Σκέλος δεύτερο:Σχετικά με την αναβάθμιση σε 9.Εγω εχω ακομα την 8.5.3.0 ειδα στο site http://en.miui.com/download-309.html οτι υπάρχει και η developer 7.11.6 (MIUI9) .Για να την περάσω αυτη τι χρειάζεται;Μπορώ να το κάνω μέσω του updater ή εχει αλλη διαδικασία,διοτι παρατηρώ οτι ειναι 1,3 γκιγκα σε μέγεθος κατι που το κανει τεράστιο για ένα κινητο.

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις μπορεί να φαίνεται ότι διίστανται, αλλά αυτό που υποστηρίζει ο fothek αποδυναμώνεται πλήρως από το γεγονός ότι η μπαταρία σου εκτός από το να αποφορτίζεται γρήγορα, φορτίζεται και σε αφύσικα λίγο χρόνο. Κάτι τέτοιο -ανέκαθεν- ήταν σοβαρή ένδειξη ετοιμοθάνατης μπαταρίας. Πέρα από αυτό εντάξει είπαμε ότι οι ΜΤΚ είναι πιο ενεργοβόροι αλλά δεν αδειάζουν μπαταρία και σε 5 ώρες...

 

Σευχαριστώ πολύ για την απάντηση, προχωράω για αγορά νέας και επανέρχομαι για ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Φίλος που έχει το τηλ με snapdragon επεξεργαστή με το που έκανε την αναβάθμιση σε miui 9 έχει πρόβλημα με το touch.στην δεξιά μεριά της οθόνης έχει πρόβλημα.Υπάρχει θέμα με το τηλ λέτε και είναι τυχαίο ότι έγινε μετά την αναβάθμιση ή υπάρχουν και άλλοι; έκανε factory reset αλλά το πρόβλημα επιδεινώθηκε περισσότερο.το πήγε στο μαγαζί που το πήρε και του λένε ότι δεν έχει πρόβλημα το τηλ!
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η 8.5.6.0 (MIUI 8) για την MTK έκδοση...
Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έγινα και εγώ με τη σειρά μου κάτοχος του εν λόγω κινητού. Πήρα τη μεγάλη έκδοση, 4/64. Σκέφτηκα να δημιουργήσω αυτό το τόπικ γιατί έχοντας διαβάσει τα τόσα τοπικ για το κινητό έχω βρει πάρα πολλές ενδιαφέρουσες προτάσεις για launcher, apps η και αξεσουάρ αλλά δεν μπορώ να τα βρω πάλι... Οπότε σκέφτηκα ότι θα ήταν χρήσιμο να υπάρχει ένα τοπικ με μόνο προτάσεις!

 

Θα αρχίσω με μια ερώτηση... Πιο πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο launcher? Εγώ θέλω ας πούμε μια πιο Galaxy εμπειρία χρήσης μετά από Note 2,3 και 4 και μου λείπει το shortcut "Εφαρμογές" και να μπορώ να έχω μόνο όσες εφαρμογές θέλω εγώ στην αρχική... Κάτι που στο redmi δεν υπάρχει και είναι όλες οι εφαρμογές μπροστά...

 

Ελπίζω να βοηθήσουν όλοι οι παλιοί χρήστες του κινητού! Ευχαριστώ και συγνώμη για το τεράστιο αρχικό ποστ...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,εχω διαβασει πολλα πραματα σχετικα με το redmi note 4 kai 4x και η αληθεια ειναι οτι εχω μπερδευτει λιγο.

εχω βρει αυτο εδω

https://www.geekbuying.com/item/Package-Global-Version-Xiaomi-Redmi-Note-4-4G-64GB-Smartphone---Black-379512.html

 

αξιζει να το παρω ?λεει οτι εχει την b20 μπαντα που με ενδιαφερει. εχει παρει κανεις απο εδω?τζαμακι και θηκη θα ειναι καλα ή θα χρειαστω άλλα?

κοιταξα και στα σκρουτζομαγαζα αλλα μπερδευτηκα και εκει με τα 4 και 4χ mediatek η snapdragon..χαοτικη λιγο η κατασταση με τις ονομασιες.

βρηκα και αυτο εδω https://www.skroutz.gr/s/10864021/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-4GB-64GB.html

ειναι τα ιδια κινητα?αν ναι να το σκεφτω να το παρω απο ελλαδα.αλλα κατι μου λεει οτι δεν θα παιζει η 800αρα στο δευτερο..

τα φωτα σας ....ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τόσα ποστ για το Redmi Note 4 υπάρχουν σε όλες τις παραλλαγές του, γιατί άνοιξες καινούριο;

Και τι σημαίνει "καινούριο Redmi Note 4"; Περσινό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Και το αστείο είναι ότι το θέμα launcher δεν έχει να κάνει με την συσκευή αλλά με το android.
Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σορυ προκαταβολικα αν το εχει ξαναειπωθει η ερωτηση μου.

λεω να παρω το Xiaomi Redmi Note 4 (Snapdragon) (3GB/32GB) απο skroutzομαγαζο μπορει καποιος να μου πει ποια rom πρεπει να εχει ωστε να μην εχει κινεζικες εφαρμογες; και να μη κατεβαζει αλλες; και γενικα αν πρεπει να προσεξω κατι;

το δινει ενα μαγαζι στα 145ευρο και το μπατζετ μου με το ζορι φτανει εκει οποτε δεν θα ηθελα να χρειαστει αλλαγη rom μετα.(μονος δε τι κανω με τιποτα ειμαι ασχετος)

Link to comment
Share on other sites

σορυ προκαταβολικα αν το εχει ξαναειπωθει η ερωτηση μου.

λεω να παρω το Xiaomi Redmi Note 4 (Snapdragon) (3GB/32GB) απο skroutzομαγαζο μπορει καποιος να μου πει ποια rom πρεπει να εχει ωστε να μην εχει κινεζικες εφαρμογες; και να μη κατεβαζει αλλες; και γενικα αν πρεπει να προσεξω κατι;

το δινει ενα μαγαζι στα 145ευρο και το μπατζετ μου με το ζορι φτανει εκει οποτε δεν θα ηθελα να χρειαστει αλλαγη rom μετα.(μονος δε τι κανω με τιποτα ειμαι ασχετος)

 

Να κοιτάξεις να λέει global.....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

σορυ προκαταβολικα αν το εχει ξαναειπωθει η ερωτηση μου.

λεω να παρω το Xiaomi Redmi Note 4 (Snapdragon) (3GB/32GB) απο skroutzομαγαζο μπορει καποιος να μου πει ποια rom πρεπει να εχει ωστε να μην εχει κινεζικες εφαρμογες; και να μη κατεβαζει αλλες; και γενικα αν πρεπει να προσεξω κατι;

το δινει ενα μαγαζι στα 145ευρο και το μπατζετ μου με το ζορι φτανει εκει οποτε δεν θα ηθελα να χρειαστει αλλαγη rom μετα.(μονος δε τι κανω με τιποτα ειμαι ασχετος)

Θα κοιταξεις κ θα ζητησεις απο όπου το παρεις να ειναι αυτο με το κόκκινο αυτοκόλλητο "Global version" στα πλαινα του κουτιου, οπως στη φωτο -> https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1xmq9SFXXXXX_XpXXq6xXFXXXI/Original-Xiaomi-Redmi-Note-4-Qualcomm-4GB-64GB-Global-Version-Snapdragon-625-Smartphone-5-5-FHD.jpg

 

Εγω τον περασμένο Γενάρη πηρα αυτο με τον mediatek επεξεργαστη, χωρις ευρωπαϊκό φορτιστη κσι τελικά ειχε unofficial rom και του ελειπαν πράγματα απο μεσα μέχρι κ που brickαρε. Αν ψαξεις στο προφιλ μου στα μνμ απ τον Γενάρη εως Απριλη του 17 θα δεις. Τωρα που ξαναπηρα Xiaomi, το Mi Max 2 ζητησα οπωσδήποτε να είναι το Global version και ειμαι κομπλέ.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιταξεις κ θα ζητησεις απο όπου το παρεις να ειναι αυτο με το κόκκινο αυτοκόλλητο "Global version" στα πλαινα του κουτιου, οπως στη φωτο -> https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1xmq9SFXXXXX_XpXXq6xXFXXXI/Original-Xiaomi-Redmi-Note-4-Qualcomm-4GB-64GB-Global-Version-Snapdragon-625-Smartphone-5-5-FHD.jpg

 

Εγω τον περασμένο Γενάρη πηρα αυτο με τον mediatek επεξεργαστη, χωρις ευρωπαϊκό φορτιστη κσι τελικά ειχε unofficial rom και του ελειπαν πράγματα απο μεσα μέχρι κ που brickαρε. Αν ψαξεις στο προφιλ μου στα μνμ απ τον Γενάρη εως Απριλη του 17 θα δεις. Τωρα που ξαναπηρα Xiaomi, το Mi Max 2 ζητησα οπωσδήποτε να είναι το Global version και ειμαι κομπλέ.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ευχαριστω για την απαντηση. δεν ειναι σιγουρο οτι θα το παρω γιατι το μπατζετ ειναι στα 150 και με τιποτα παραπανω. αυτο με το κοκκινο αυτοκόλλητο κατατοπιστικοτατο. εγω που πηρα περσι απο vickmall ενα redmi 3s ενω ειναι global δεν ειχε αυτοκόλλητο. τωρα ξεκινησε αυτο;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση. δεν ειναι σιγουρο οτι θα το παρω γιατι το μπατζετ ειναι στα 150 και με τιποτα παραπανω. αυτο με το κοκκινο αυτοκόλλητο κατατοπιστικοτατο. εγω που πηρα περσι απο vickmall ενα redmi 3s ενω ειναι global δεν ειχε αυτοκόλλητο. τωρα ξεκινησε αυτο;
Δεν το γνωρίζω κι εγω ποτε ξεκίνησε. Πριν 2 - 3 βδομάδες το πηρα χαμπάρι κι εγω οτι τα "global version" ειναι με official rom και ευρωπαϊκό φορτιστή και φέρουν το αυτοκόλλητο. Το εψαξα γιατι το Redmi Note 4 (επειδή κι εγω ασχετος είμαι, δεν ξερω να φλασαρω ρομ κλπ) το πουλησα οταν μου έμεινε στα χέρια και δεν ηθελα να ξαναεχω τα ιδια τωρα...

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ένας φίλος πήρε από ιδιώτη ένα Note 4 3/32 (Mediatek). Εκείνος το είχε αγοράσει από Κωτσόβολο. Επειδή δεν τον βόλεψε και δεν το έχει καθόλου με αλλαγές rom κλπ μου πρότεινε να το πάρω εγώ στα 100 ευρώ. Το κινητό είναι άψογο με θήκη και τζαμάκι και φοράει Global Stable 8.5.6.0

 

Το κινητό που έχω τώρα είναι το Note 2 που πάει για τρίτο χρόνο και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Πιστεύετε ότι αξίζει η αλλαγή. Να σημειώσω ότι δεν έχω +50 ή +100 για να πάω σε έκδοση Snapdragon ή 4/64 (ακόμα και τα 100 δεν ήταν προγραμματισμένα για τώρα). Οπότε ή αυτό ή μένω με το Note 2. Επίσης δε με ενδιαφέρει τόσο το αν θα πάρει Android 7 ή όχι. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου 100 ευρώ είναι πολύ καλή τιμή

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ένας φίλος πήρε από ιδιώτη ένα Note 4 3/32 (Mediatek). Εκείνος το είχε αγοράσει από Κωτσόβολο.

Νομίζω ότι ο Κωτσόβολος πουλάει μόνο τα mido (snapdragon και B20 μπάντα). Αν είναι έτσι, και είναι και σε καλή κατάσταση, αξίζει!

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο Κωτσόβολος πουλάει μόνο τα mido (snapdragon και B20 μπάντα). Αν είναι έτσι, και είναι και σε καλή κατάσταση, αξίζει!

 

Καλημέρα. Είναι αυτό με τον Mediatek.

 

http://i65.tinypic.com/xr7ms.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα με την εφαρμογη του FB. Καθε φορα που καποιο post περιεχει video , κανει για λιγα δευτερολεπτα loading και μετα κολλαει η εφαρμογη.

Οταν κανω clean cashe δουλευει κανονικα για λιγο αλλα μετα απο μια-δυο ωρες κολλαει παλι. Eπισης νομιζω ξεκινησε μετα το update της τελευταιας rom ,αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος.

Εχει αντιμετωπισει καποιος αλλος ιδιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...