Jump to content

Redmi Note 4 (Nikel)


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οποιος μπορει ας το δοκιμασει. Αλλωστε χρησιμο ειναι ;)

 

Μερικες εφαρμογες που ενδεχομενως να αυξανουν το exposure ειναι freedcam, bacon, footej, fv-cam

 

και η κάμερα της google και η a better camera σίγουρο το κάνουν αυτό.

+3/-3 πάει.

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και η κάμερα της google και η a better camera σίγουρο το κάνουν αυτό.

+/- πάει.

 

Δεν εννοουσα compensation αλλα αυτο που ρωτησα και παραπανω. Δηλαδη για μακρυτερο shutter speed. Για οποιον δεν γνωριζει μπορει να ριξει μια ματια εδω https://photographylife.com/iso-shutter-speed-and-aperture-for-beginners

 

Στη πραξη με μακρυτερη εκθεση μπορεις ειτε να αυξησεις το φωτισμο στα σκοταδια ειτε να μειωσεις το θορυβο (αφου θα κουμπωσει χαμηλοτερο iso). Οποτε οποιος θελει το δοκιμαζει οχι μονο για να μας πει μεχρι ποσο παει το shutter αλλα και για εσας τους ιδιους αφου θα σας φανει χρησιμο. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

για exposure εγραψες πριν.

το iso το αλλάζει η μαμά εφαρμογή.

Πάντως γενικά αν θέλεις τις τρομερές φωτό,γιατί βλέπω ζητάς πολλά,σε λάθος κατηγορία κινητών(και τιμής)ψάχνεις.

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

για exposure εγραψες πριν.

το iso το αλλάζει η μαμά εφαρμογή.

Πάντως γενικά αν θέλεις τις τρομερές φωτό,γιατί βλέπω ζητάς πολλά,σε λάθος κατηγορία κινητών(και τιμής)ψάχνεις.

 

Χμμμ. Δεν επηρρεαζει μονο το iso την εκθεση (exposure) αλλα και ο "χρονος εκθεσης" (exposure time). Και επειδη μιλαγα εν συνεχεια του προηγουμενου μηνυματος μου οπου ρωταγα για το μεγιστο χρονο εκθεσης για αυτο συνεχισα απλα με την λεξη exposure. Δεν ζηταω πολλα. Κατι πολυ απλο ρωτησα. Συνηθως οσο πιο κακη η καμερα τοσο περισσοτερο με manual ρυθμισεις θα παιξεις. Εν παση περιπτωσει, οποιος θελει το δοκιμαζει και μας λεει. Αμα ασχοληθεις λιγο νομιζω θα σε βολεψει και σενα ;) :)

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οριστε εδω ενα παραδειγμα με το κινητο που εχω τωρα (3.5 ετων.. πανω κατω ιδια καμερα απο redmi note 4). Υπαρχει mod που μπορεις να αυξησεις τον χρονο εκθεσης σε ενα δευτερολεπτο. Δες ποση μεγαλη διαφορα εχει (το χω παει προοδευτικα) απο την μαμα καμερα (default shutter speed). http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7021791#post7021791

 

Ολες οι καμερες μπορουν να επωφεληθουν απο μακρυτερη εκθεση. Απλα δεν ειναι για "ολους" μιας και δεν ειναι απλα κλικ κλικ... θελει στησιμο, χρονο, σκεψη.

Link to comment
Share on other sites

δε με κατάλαβες,ζητάς πολλά από την κάμερα του κινητού εννοούσα.Γραπτός λόγος βλέπεις...

Δεν είναι και η καλύτερη και η μαμά εφαρμογή δεν έχει πολλές ρυθμίσεις.

Αυτό που ζητάς,δεν είδα(στα γρήγορα) να το αλλάζει καμιά από τις εφαρμογές που αναφέραμε.

Δεν ξέρω αν το κάνει κάποια άλλη.

Τέλος πάντων,εγώ όταν θέλω καλή φωτογραφία δεν την βγάζω με το κινητό.

Ειδικά νύχτα.;)

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

δε με κατάλαβες,ζητάς πολλά από την κάμερα του κινητού εννοούσα.Γραπτός λόγος βλέπεις...

Δεν είναι και η καλύτερη και η μαμά εφαρμογή δεν έχει πολλές ρυθμίσεις.

Αυτό που ζητάς,δεν είδα(στα γρήγορα) να το αλλάζει καμιά από τις εφαρμογές που αναφέραμε.

Δεν ξέρω αν το κάνει κάποια άλλη.

Τέλος πάντων,εγώ όταν θέλω καλή φωτογραφία δεν την βγάζω με το κινητό.

Ειδικά νύχτα.;)

 

Μωρε εχω και την rx100 μου, αλλα θα υπαρχουν στιγμες που δεν θα χεις τη καμερα μαζι. Ρε αδερφε δεν "ζηταω" πολλα απο τη καμερα απλα ρωτησα με 3rd party camera app μεχρι ποσο shutter επιτρεπει. Ουτε στο redmi note 3 pro εχει στη στοκ καμερα αλλα σε 3rd party φτανει μεχρι 0.6.

 

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 κινητα και θα παιξει ρολο στην αποφαση μου αυτο το χαρακτηριστικο :) . Απο συγκριτικα εχω δει οτι εχει καλυτερο αποτελεσμα σε default το rn4. Ομως αν δεν πεφτει καθολου η ταχυτητα του, τοτε ευκολα ριχνω την ταχυτητα στο rn3 και το φτανει ή ακομα και το ξεπερνα σε ποιοτητα. Για αυτο ρωταω ;)

Link to comment
Share on other sites

Σου έγραψα ήδη,πως με τι εφαρμογές που αναφέραμε,δεν το είδα να το κάνει.

Το εύκολα πάντως το φτάνει είναι σχετικό.

Βέβαια εγώ από την μεριά μου σταματάω εδώ,γιατί είμαστε ήδη πολύ εκτός θέματος με τις συγκρίσεις.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δε σε καταλαβαινω αδερφε μου. Εγω κατι απλο ρωτησα και μου απαντησες ενα σωρο ασχετα (google exposure... ζηταω πολλα απο τη κατηγορια κλπ) και μετα το βγαζω εγω εκτος θεματος :lol: Ενα απλο "εγω δεν το καταφερα να δουλεψει"αρκουσε.

 

Τεσπα, καλη χρονια ευχομαι :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δε σε καταλαβαινω αδερφε μου.

 

Τεσπα, καλη χρονια ευχομαι :)

 

το shutter,δεν αλλάζει.

Γιαυτό δεν μιλάμε;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

το shutter,δεν αλλάζει.

Γιαυτό δεν μιλάμε;

 

Σωστα. Για αυτο ρωταγα. Αν αλλαζει σε 3rd party camera app.

 

Οκ αδερφε, νομιζω την πηρα την απαντηση μου. Απλα λεω αν το χει καταφερει κανενας ας πει.

 

Χρονια πολλα :)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. Δεν επηρρεαζει μονο το iso την εκθεση (exposure) αλλα και ο "χρονος εκθεσης" (exposure time). Και επειδη μιλαγα εν συνεχεια του προηγουμενου μηνυματος μου οπου ρωταγα για το μεγιστο χρονο εκθεσης για αυτο συνεχισα απλα με την λεξη exposure. Δεν ζηταω πολλα. Κατι πολυ απλο ρωτησα. Συνηθως οσο πιο κακη η καμερα τοσο περισσοτερο με manual ρυθμισεις θα παιξεις. Εν παση περιπτωσει, οποιος θελει το δοκιμαζει και μας λεει. Αμα ασχοληθεις λιγο νομιζω θα σε βολεψει και σενα ;) :)

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οριστε εδω ενα παραδειγμα με το κινητο που εχω τωρα (3.5 ετων.. πανω κατω ιδια καμερα απο redmi note 4). Υπαρχει mod που μπορεις να αυξησεις τον χρονο εκθεσης σε ενα δευτερολεπτο. Δες ποση μεγαλη διαφορα εχει (το χω παει προοδευτικα) απο την μαμα καμερα (default shutter speed). http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7021791#post7021791

 

Ολες οι καμερες μπορουν να επωφεληθουν απο μακρυτερη εκθεση. Απλα δεν ειναι για "ολους" μιας και δεν ειναι απλα κλικ κλικ... θελει στησιμο, χρονο, σκεψη.

Μα ουτως ή αλλως για εκθεση κατω απο 1/30 χρειάζεται τρίποδο, αντε να εχεις το σταθερότερο χερι, να πουμε οτι κατεβηκες στο 1/15..απο εκει και κατω οι φωτο θα αρχισουν να βγαινουν θολές οποτε δεν νομίζω να κερδιζεις κατι ουσιαστικό στο σκοτάδι..

Με την dslr που εχω, βαζω exposure time

1, 2, 4, ακομα και παραπανω δευτερόλεπτα (με τρίποδο μονο εννοείται), και εκει φαινεται η πραγματικη διαφορά του χρόνου εκθεσης σε μια νυχτερινή φωτο.

Στο σκοταδι εκθεση κατω απο δευτερόλεπτο δεν βλεπεις κατι ουσιαστικό..

 

Maktheo

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Πω ρε παιδια, με αναγκαζετε να απαντησω και μετα θα μου λετε οτι το βγαζω εκτος θεματος :lol:

 

Αυτο το rule of thub που λες ισχυει στις καμερες με το φακο που εξεχει και παει αντιστροφα απο το focal (αν πχ εχεις 28 focal τοτε 1/28 => 1/30 ειναι μια ασφαλης ταχυτητα). Εχετε δει ομως πολλα κινητα να χουν ταχυτητα γρηγοροτερη απο 1/17 στα σκοταδια (μιλαω παντα για χωρις ois); Αρα λοιπον δεν ισχυει στα κινητο το 1/focal. Χωρια οτι επειδη εχεις πολυ χαμενη λεπτομερια, στα σκοταδια περισσοτερο θα κερδισεις παρα θα χασεις απο ενα πιο αργο shutter. Για αυτο κιολας τα περισσοτερα κινητα ριχνουν σε 1/14 ή ακομα και 1/10 (παντα χωρις ois). Οσον αφορα το χρονο εκθεσης καθε φορα που διπλασιαζεις την εκθεση κερδιζεις ενα στοπ φωτισμου. Αρα σε αυτους τους μικρους χρονους ειναι που εχεις το μεγαλυτερο οφελος μιας και αν ριξεις απο 1/11 που ειναι το default σε 0.6 που μπορει το rn3 κερδισες σχεδον 3 στοπ που στα χαλια που εχουν οι αισθητηρες των κινητων ειναι μεγαλη υποθεση (απο 1600 iso θα πας iso 200... ή θα κερδισεις 3 στοπ φωτισμου σε κατραμι σκοταδι).

 

Τωρα το αν καποιος εχει πιο σταθερα χερια και μπορει να ριξει ενα στοπ ακομα εκθεσης ή ακομα καλυτερα κανω καπου κοντρα το χερι μου ή ακουμπησω καπου το κινητο εσας τι σας πειραζει; Εκανα μια ερωτηση και το μονο που χω παρει μεχρι στιγμης ειναι ανακριση τι το θελω :lol: Για την ιστορια στα περισσοτερα κινητα οι περισσοτεροι καταφερνουν ανετα ενα 1/8 ή ακομα και 1/5 "χερατη". Απλα θελει δυο χερια και "σωστο" κρατημα

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, χρονια πολλα και καλη χρονια ευχομαι.

 

Επειδη ειμαι αναμεσα σε redmi note 3 pro και redmi note 4 ηθελα να ρωτησω τι διαφορες εχουν σε οθονη, ηχο και ταχυτητα καθημερινης χρησης. Ακομη, ξερετε αν με 3rd party camera app μπορεις να αυξησεις το χρονο εκθεσης στη καμερα ή παντρευεσαι το 1/11 που εχει στη στοκ καμερα;

 

4 έναντι 3:

1. Περισσότεροι πυρήνες CPU και υψηλότερη ταχύτητα (10x2.1 GHz vs. 4x1.4 GHz & 2x1.8 GHz)

2. Πλήρως μεταλλικό σώμα (υψηλότερη ποιότητα, πιο περίτεχνη διαδικασία)

3. Διπλάσιος αποθηκευτικός χώρος (64GB vs. 32GB)

4. Κύρια κάμερα χαμηλότερης ανάλυσης (13MP vs. 16MP)

 

Με βάση την κριτική του gsmarena το 4 έχει και καλύτερη χρωματική ακρίβεια. Οπότε το 4 υπερέχει σε ποιότητα κατασκευής, οθόνη, επεξεργαστή, αποθηκευτικό χώρο και υστερεί σε κάμερα. Στο skroutz σε μαύρο κοστίζει 4 ευρώ παραπάνω από το 3 οπότε εύκολη επιλογή. Αποτελεί ορόσημο για το τι μπορεί να κάνει ένα προσιτό κινητό όπως λένε και στο gsmarena. Το έψαξα από αρχές του μήνα το θέμα και με βοήθησαν κυρίως η προαναφερθείσα σελίδα και το smartprix. Κατέληξα στο ότι το 4 δεν έχει ανταγωνισμό και είναι με διαφορά το καλύτερο προσιτό κινητό.

Link to comment
Share on other sites

20161231_155711.jpg"]20161231_155711.jpg[/url]

20161231_155741.jpg"]20161231_155741.jpg[/url]

Μια ερώτηση σε όσους εχουν το γκρι.

Και το δικό σας είναι σβηστό όπως το δικό μου;Μιλάω για τα 3 capacitive πλήκτρα.

Δεν φαινονται έτσι Redmi_Note4_Chamfer.jpg"]Redmi_Note4_Chamfer.jpg[/url]

Οι φωτό είναι τραβηγμένες με γωνία περίπου 30 μοίρες.

Μπορεί κάποιος με μαύρο να ανεβάσει φωτό για σύγκριση;

Απλά να μου φύγει η απορία γιατί σε φωτό στο ίντερνετ φαίνονται όπως παραπάνω.

 

Μηπως φοραει tempered glass? κ δε το βαλανε σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως φοραει tempered glass? κ δε το βαλανε σωστα?

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Η γνώμη σου με έκανε να το κοιτάξω καλύτερα και ανακάλυψα οτι το tempered glass που έβαλαν απο το vickmall έχει μαύρα περιθώρια πανω και κάτω και όντως δεν το τοποθέτησαν σωστά.

Να είσαι καλά και καλή χρονιά με υγεία σε όλους.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά καλή χρονιά σε όλους! Παιδιά βλέπω πως η μπαταρία αδειάζει γρήγορα. Δεν το έχω σε 4g. Πρέπει να κάνω κάτι ώστε να μην τρώει γρήγορα? Ούτε στο wifi συνδεδεμένο. Επίσης έκανα τεστ στο antutu το ένα έβγαλε 5600 και το άλλο 8100 δεν είχα κάτι ανοιχτό.. Γνωρίζετε κάτι γι'αυτό? Έχω την official global Edited by odiss
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά καλή χρονιά σε όλους! Παιδιά βλέπω πως η μπαταρία αδειάζει γρήγορα. Δεν το έχω σε 4g. Πρέπει να κάνω κάτι ώστε να μην τρώει γρήγορα? Ούτε στο wifi συνδεδεμένο.

 

Βαλε κανα προγραμμα τυπου wakelock detector να δεις ποιο "ξυπναει" το κινητο σου.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά καλή χρονιά σε όλους! Παιδιά βλέπω πως η μπαταρία αδειάζει γρήγορα. Δεν το έχω σε 4g. Πρέπει να κάνω κάτι ώστε να μην τρώει γρήγορα? Ούτε στο wifi συνδεδεμένο. Επίσης έκανα τεστ στο antutu το ένα έβγαλε 5600 και το άλλο 8100 δεν είχα κάτι ανοιχτό.. Γνωρίζετε κάτι γι'αυτό? Έχω την official global

 

Ανέβασε ένα screenshot να δούμε.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγω θεμα με την μπαταρια μετα την τελευταια αναβαθμιση ποιο εντονο απο πριν.απενεργοποιησα το voltelte νομιζω καπως διορθωθηκε αυξηθηκε λιγο η μπαταρια δεν ξερω εαν εχει σχεση αυτο.θα το δω τιςνεπομενες μερες.η μπαταρια νομιζω οτι και εαν λεμε ειναι απαραδεκτη για 4100mh .το προηγουμενο κινητο μου ηταν. Το leagoo eleite 5 με δυο sim ενω σε αυτο εχω μια με μπαταρια 4000mh και με την ιδια χρηση μου εβγαζε διπλασιο χρονο....
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι η μπαταρία δεν είναι το δυνατό χαρτί του κινητού,αλλά,εγώ βγάζω 4,5 ώρες +/- οθόνη.

Βέβαια αυτό που σκοτώνει την μπαταρία μας,είναι τα δεδομένα.Και φουλ σήμα να έχεις,την πίνει την μπαταρία.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έκανα και ένα full backup μέσα από TWRP (τικ σε όλα).

Όλα πήγαιναν καλά μέχρι που στο τέλος πήρα αυτό

Updating partition details.........doneFailed to unmount "/system" (Device or resource busy)[bACKUP/RESTORE COMPLETED...........;

 

Τι παίζει. Υπάρχει λύση;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...