Jump to content

Redmi Note 4 (Nikel)


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Έχω παρατηρήσει ότι ενώ στα μηνύματά μου γράφω μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες με τόνους, οι παραλήπτες τα λαμβάνουν με κεφαλαίους χαρακτήρες. Μάλιστα μου διαμαρτύρονται να μη φωνάζω :lol: Πως λύνεται αυτό το θέμα; Έχω ψάξει αρκετά στις ρυθμίσεις χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ευχαριστώ!

 

Φαντάζομαι εννοείς τα SMS. Πήγαινε στις ρυθμίσεις μηνυμάτων και κάπου θα δεις επιλογή για GSM / Unicode. Αν θες να στέλνεις ελληνικά μικρά, βάλε Unicode, αλλά από 160 χαρακτήρες το όριο θα πέσει στους 70.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

SOS παιδιά μια βοήθεια θέλω SOS :!: !!!

 

Θέλω να αγοράσω το redmi note 4 και έμαθα πως είναι καλύτερο από το 4χ άλλα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα πια έκδοση είναι καλύτερη η Snapdragob η Hellio και μήπως πρέπει να προσέξω και τίποτα για της πάντες 4G, και με τη ρομ πρεπει να το πάρω για να περάσω την ελληνική ρομ

 

Τελος κάτι τελευταίο να πάρω to redmi note 4 η να περιμένω το Redmi 5 Plus

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η snapdragon έχει καλύτερη αυτονομία. Να κοιτάξεις να έχει την 800αρα που λέγεται b20. Το 4 με το 4x είναι το ιδιο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Στα SMS ενώ γράφω μικρά ελληνικά με τόνους, ο παραλήπτης τα βλέπει όλα κεφαλαία ελληνικά χωρίς τους τόνους. Ξέρει κανείς πως το διορθώνω; :blink: Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Στα SMS ενώ γράφω μικρά ελληνικά με τόνους, ο παραλήπτης τα βλέπει όλα κεφαλαία ελληνικά χωρίς τους τόνους. Ξέρει κανείς πως το διορθώνω; :blink: Ευχαριστώ!

Αυτό είναι το φυσιολογικό εδώ και 2 δεκαετίες. Γίνεται αυτόματα μετατροπή σε GSM encoding. Αν το απενεργοποιήσεις, για 160 χαρακτήρες θα χρεώνεσαι 3 sms αντί 1.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Νεος χρήστης.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Το led των ειδοποιήσεων ανάβει κόκκινο, πράσινο αλλά όχι μπλε

Είναι θέμα hardware η software;

Είχε κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Ευχαριστω

:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις, σχετικά με το τηλέφωνο και στο kernel πάτησε 5-6 φορές θα μπει στο QC test εκεί έχει επιλογή για τα led

 

Redmi Note 3 pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Αυτό έκανα βασικά και κατάλαβα το πρόβλημα

Από εκεί κάνεις έλεγχο, αλλά πώς μπορώ να το φτιάξω;

Έχω όλες τις τελευταίες ενημερώσεις (νομίζω)

MIUI global 9.2.1.0

 

Καμιά ιδέα;

:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το φυσιολογικό εδώ και 2 δεκαετίες. Γίνεται αυτόματα μετατροπή σε GSM encoding. Αν το απενεργοποιήσεις, για 160 χαρακτήρες θα χρεώνεσαι 3 sms αντί 1.

 

Δεν είχα ιδέα, πρόσφατα το πρόσεξα :blink: Θέλω να το απενεργοποιήσω για 160 χαρακτήρες, δε με νοιάζει να χρεώνομαι 3 sms μιας και έχω απεριόριστα :D Πως το κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι στα μηνύματα κράτησε πατημένο το πλήκτρο Ξ κάτω αριστερά θα μπει στις ρυθμίσεις, χρήση GSM αλφαβήτου

 

Redmi Note 3 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. Σήμερα μου ήρθε το redmi note 4 snapdragon 4 ram κ θα ήθελα να μου προτείνετε κάνα τζαμακι κ θήκη που κάθονται καλά στο κινητό.. ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Ξαφνικά το κινητό δεν bootάρει, κολλάει στο Logo. Έχω δοκιμάσει φλασάρισμα μέσω του οδηγού πάρα πολλές φορές (και με τικαρισμένο το preloader και χωρίς) από 2 διαφορετικούς υπολογιστές, με διαφορετικά καλώδια κτλ. Δυστυχώς το κινητό δεν εκκινεί, πάντα κολλάει στο Logo. Κάθε φορά το περιμένω για μισή ώρα. Τι άλλο μπορώ να κάνω; Το έχει πάθει κανείς άλλος; Έχω μείνει χωρίς κινητό εδώ και 2 μέρες :blink:

 

Σημέιωση: Redmi Note 4, Helio Decacore, 3GB RAM / 64 GB ROM αγορασμένο από Vickmall στις 16/11/2017. Το παρέλαβα στις 12/12/2017

 

Help please! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Ξαφνικά το κινητό δεν bootάρει, κολλάει στο Logo. Έχω δοκιμάσει φλασάρισμα μέσω του οδηγού πάρα πολλές φορές (και με τικαρισμένο το preloader και χωρίς) από 2 διαφορετικούς υπολογιστές, με διαφορετικά καλώδια κτλ. Δυστυχώς το κινητό δεν εκκινεί, πάντα κολλάει στο Logo. Κάθε φορά το περιμένω για μισή ώρα. Τι άλλο μπορώ να κάνω; Το έχει πάθει κανείς άλλος; Έχω μείνει χωρίς κινητό εδώ και 2 μέρες :blink:

 

Σημέιωση: Redmi Note 4, Helio Decacore, 3GB RAM / 64 GB ROM αγορασμένο από Vickmall στις 16/11/2017. Το παρέλαβα στις 12/12/2017

 

Help please! :wacko:

Ενημέρωση: Τελικά τα κατάφερα. Πέρασα την Global Stable και όλα καλά :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι ένας νέος κάτοχος και μάλιστα ευχαριστημένος για τη vfm αγορά. Θέλω να ρωτήσω αν και στα κινητά σας εμφανίζεται μια ελαστικότητα στο πλαίσιο στο σημειο του audio jack. Είναι το μονο σημείο στο οποίο πατιεται προς τα μεσα το πλαίσιο στη συσκευή μου και μάλιστα ακούγεται ενα μικρό τρίξιμο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!Σκεφτομαι και εγώ να πάρω το note 4!4gb στα 162e! Από την μέχρι τώρα εμπειρία σας αξίζει ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο αυτή τη στιγμή στα ίδια χρήματα περίπου;Αν αξίζει, να προσέξω κάτι στην αγορά του;(εκδόσεις κτλ...)

Για 3 χρόνια ειχα το jiayu s3.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πολλά απο βαθιά Κίνα αλλα δε νομίζω να αξίζει κάτι αλλο σε αυτα τα φραγκα, αν δε νοιάζει τοσο η κάμερα. Είναι γρήγορο και κρύο με μεγάλη αυτονομία, έχει καλή ποιότητα κατασκευής και καλη οθονη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!Σκεφτομαι και εγώ να πάρω το note 4!4gb στα 162e! Από την μέχρι τώρα εμπειρία σας αξίζει ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο αυτή τη στιγμή στα ίδια χρήματα περίπου;Αν αξίζει, να προσέξω κάτι στην αγορά του;(εκδόσεις κτλ...)

Για 3 χρόνια ειχα το jiayu s3.

 

Όπως έχει ειπωθεί πολλάκις, Global Version και Snapdragon επεξεργαστή...

Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. Σήμερα μου ήρθε το redmi note 4 snapdragon 4 ram κ θα ήθελα να μου προτείνετε κάνα τζαμακι κ θήκη που κάθονται καλά στο κινητό.. ευχαριστω..

 

Κάποιος ρε παιδιά???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ευτυχής κάτοχος και εγώ τις συσκευής και μου έχει βγάλει να κάνει αναβάθμιση σε MIUI V9.2.1.0.NCFMIEK τώρα είμαι στη έκδοση MIUI V8.5.4.0 NCFMIED . Έχει περάσει κάνεις την συγκεκριμένη αναβάθμιση , αξίζει να την περάσω ή να μείνω σε αυτήν που είναι;
Link to comment
Share on other sites

καινουργια ενημερωση σημερα MIUI V9.2.2.0.NCFMIEK καλα πως γινεται αφου για σταθερη στελνει καθε δυο μηνες; ξερει καποιος τι παιζει;
Link to comment
Share on other sites

καινουργια ενημερωση σημερα MIUI V9.2.2.0.NCFMIEK καλα πως γινεται αφου για σταθερη στελνει καθε δυο μηνες; ξερει καποιος τι παιζει;

Όποτε χρειαστεί στέλνει stable, δεν υπάρχει κάποιο χρονοδιάγραμμα, όπως με τις developer που ναι ανα βδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...