Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

302 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      144
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Παιδια σήμερα μου ήρθε ΈΝΑΝΤΙ λογαριασμός της ΔΕΗ και είχε γραμμένες Kwh, πρώτη φορά στα χρονικά και ποσό αντίστοιχο για τις kwh που έκαψα.

Τι να παίχτηκε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδια σήμερα μου ήρθε ΈΝΑΝΤΙ λογαριασμός της ΔΕΗ και είχε γραμμένες Kwh, πρώτη φορά στα χρονικά και ποσό αντίστοιχο για τις kwh που έκαψα.

Τι να παίχτηκε;

 

Ισως εβαλαν κουτουρου μιας και στο εναντι δεν μετρανε σιγουρα δεν γνωριζουν τι εκαψες ακριβως. Ισως κατα προσεγγιση εβαλαν αναλογικα με τον προηγουμενο εκκαθαριστικο.

Link to comment
Share on other sites

συνηθως οτι γλυτωνεις σαν εκπτωση μετα στο ζητανε πισω αμα φυγεις νωριτερα απο την ληξη του συμβολαιου.

Για να αναγκαστείς να φύγεις συνήθως υπάρχει κάποις βασικός λόγος.

Αυτό ρωτώ, μήπως μέσω της χρονικής δέσμευσης αποσκοπούν σε κάποια εκ των υστέρων πιο αδιαφανή υποχρέωση ή ρήτρα που αυξάνει τα κόστη του λογαριασμού.

Link to comment
Share on other sites

παιδες σκεφτομαι να αλλαξω το ρευμα στο σπιτι απο δεη σε volterra....εχουμε ακουσει για προβληματα κτλ με την συγκεκριμενη?

υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω?

Link to comment
Share on other sites

:confused: - θελω να με βοηθησετε σε κατι: εχω την εξης ιδεα να φτιαξω για χρονικο διαστημα 1,5 χρ που εχω τους τελευταιους λογαριασμους Δεη μια λιστα, ποσες κιλοβατωρες/ποσο εναντι/εκκαθαριστικος κλπ και να την στειλω με email σε 5-6 εταιριες μαζι με τις αναγκαιες πληροφοριες (οικιακο τιμολογιο,οχι νυχτερινο,πληρωμη μεσω τραπεζης,ταχυδρομικο κωδικα κλπ) και να τους ζητησω προσφορα

ξερετε γιατι το λεω? δεν θελω να παιρνω καθε μια ξεχωριστα τηλεφωνο και να χανω χρονο σε αναμονη,μπλα-μπλα,δωστε κινητο να σς παρουμε κλπ μιας και αυτο το συστημα δεν το συμπαθω πολυ και δεν θελω να με ζαλιζουν μετα στο κινητο ομως ετσι "ξερα" θα μου δωσει καμια προσφορα του στυλ "εαν ησασταν σε εμας θα πληρωνατε για αυτο το χρονικο διατημα για ρευμα τοσα" ή θα αδιαφορησουν ? το εχει κανει κανενας φιλος απο εδω μεσα αυτο που λεω ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Για να αναγκαστείς να φύγεις συνήθως υπάρχει κάποις βασικός λόγος.

Αυτό ρωτώ, μήπως μέσω της χρονικής δέσμευσης αποσκοπούν σε κάποια εκ των υστέρων πιο αδιαφανή υποχρέωση ή ρήτρα που αυξάνει τα κόστη του λογαριασμού.

 

σου δινουνε εκπτωση που αμα φυγεις την χανεις.

εμενα μου ηρθε μηναιος λογαριασμος elpedition με καταναλωση 2000 κιλοβατωρες τον Δεκεμβριο και φρικαραμε οικογενειακως , αλλα τελικα ητανε σωστη η μετρηση εγω την ειχα δωσει την τελευταια εργασιμη ημερα του Δεκεμβρη.

το καλοριφερ λαδιου τελικα καταναλωνει πολυ ρευμα; η kumtel που ολο και διαφημιζουνε ποσο καταναλωνει; .

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

H κατανάλωση οποιασδήποτε ηλεκτρικής συσκευής καταναλώνει ανάλογα με το πόσες ώρες λειτουργεί επί τα KW της συσκευής .

Για αυτό και η κατανάλωση μετριέται σε κιλοβατώρες.

Για να δούμε λοιπόν πόσο καταναλώνει το καλοριφέρ λαδιού ή η Kumtel χρειαζόμαστε αυτά τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

η kumtel που ολο και διαφημιζουνε ποσο καταναλωνει; .

 

Απ οτι ειδα στα sites, ειναι 2800w.!!!!!!!!!!!

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Στέλνουν ειδοποίηση μέσω των εντύπων λογαριασμών, ότι από 1/12/2018 θα χρεώνουν 1€ ανα λογαριασμό, εκτός αν στέλνεται αποκλειστικά με ηλεκτρονικό τρόπο μέσω εγγραφής στο ebill τους.

Μια χαρά ως εδώ. Πάω στο ebill κάνω εγγραφή, πληρώνω τον ένα λογαριασμό που είναι στο όνομα μου. Ο άλλος ( επίσης στο όνομα μου) που αφορά κονόχρηστη παροχή, δεν εμφανίζεται πουθενά.

Τους στέλνω email να μου πουν το λόγο που δεν εμφανίζεται και με ποιό τρόπο θα κάνω εγγραφή και για αυτόν.

Ευγενέστατη απάντηση τους μετά 2 μέρες:

"

Αγαπητέ ΠΕΛΑΤΗ

 

Σε απάντηση της ηλεκτρονική σας επιστολής , σας γνωρίζουμε ότι οι κοινόχρηστες παροχές δεν έχουν την δυνατότητα να λαμβάνουν ηλεκτρονικά τους λογαριασμούς μέσω εγγραφής της υπηρεσίας ebill.

 

Ως εκ τούτου θα μπαίνετε στην εφαρμογή και απλά θα εισάγετε τον "ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ" και αυτόματα χωρίς εγγραφή θα έχετε εικόνα των λογαριασμών της κοινόχρηστης παροχής σας.

 

Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση παραμένουμε στη διάθεσή σας

 

Με εκτίμηση "

 

Μάλιστα!!!

Στο λογαριασμό όμως της κοινόχρηστης παροχής, επίσης ενημερώνουν ότι θα χρέωνουν 1€, εκτός αν και αυτός στέλνεται αποκλειστικά ηλεκτρονικά, μέσω εγγραφής του ebill.

 

Σου λέει σιγά μην ασχοληθούν με το 1€ στους λογαρισμούς των κοινοχρήστων. Φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακκούλι! (Σοφοί τα τζιμάνια εκεί στη ΔΕΗ).

Link to comment
Share on other sites

Στέλνουν ειδοποίηση μέσω των εντύπων λογαριασμών, ότι από 1/12/2018 θα χρεώνουν 1€ ανα λογαριασμό, εκτός αν στέλνεται αποκλειστικά με ηλεκτρονικό τρόπο μέσω εγγραφής στο ebill τους.

Μια χαρά ως εδώ. Πάω στο ebill κάνω εγγραφή, πληρώνω τον ένα λογαριασμό που είναι στο όνομα μου. Ο άλλος ( επίσης στο όνομα μου) που αφορά κονόχρηστη παροχή, δεν εμφανίζεται πουθενά.

Τους στέλνω email να μου πουν το λόγο που δεν εμφανίζεται και με ποιό τρόπο θα κάνω εγγραφή και για αυτόν.

Ευγενέστατη απάντηση τους μετά 2 μέρες:

"

Αγαπητέ ΠΕΛΑΤΗ

 

Σε απάντηση της ηλεκτρονική σας επιστολής , σας γνωρίζουμε ότι οι κοινόχρηστες παροχές δεν έχουν την δυνατότητα να λαμβάνουν ηλεκτρονικά τους λογαριασμούς μέσω εγγραφής της υπηρεσίας ebill.

 

Ως εκ τούτου θα μπαίνετε στην εφαρμογή και απλά θα εισάγετε τον "ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ" και αυτόματα χωρίς εγγραφή θα έχετε εικόνα των λογαριασμών της κοινόχρηστης παροχής σας.

 

Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση παραμένουμε στη διάθεσή σας

 

Με εκτίμηση "

 

Μάλιστα!!!

Στο λογαριασμό όμως της κοινόχρηστης παροχής, επίσης ενημερώνουν ότι θα χρέωνουν 1€, εκτός αν και αυτός στέλνεται αποκλειστικά ηλεκτρονικά, μέσω εγγραφής του ebill.

 

Σου λέει σιγά μην ασχοληθούν με το 1€ στους λογαρισμούς των κοινοχρήστων. Φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακκούλι! (Σοφοί τα τζιμάνια εκεί στη ΔΕΗ).

 

δεν κατάλαβα τι σημαίνει κοινόχρηστ παροχή? . είναι το ρεύμα που πληρώνουμε για το φως στους διαδρόμους στις πολυκατοικίες? ή όχι?

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ellopia, πήγα σε κατάστημα και μου είπαν και καλά ότι από 15-01-19 θα εμφανίζεται στο ebill η κοινόχρηστη παροχή ! Άντε να δούμε!

Βέβαια για την χρέωση του Δεκεμβρίου, ούτε λόγος!

ΥΓ. Αφού ΔΕΝ ήταν έτοιμοι για τις κοινόχρηστες παροχές, ας περίμεναν 1-2 μήνες, δεν χάλασε ο κόσμος!

Αλλά είναι βουτιά εκεί στην ΔΕΗ και δεν ξέρουν να πουν στους ανώτερους ότι η άμεση διευθετηση ebill για τους κοινόχρηστους λογαριασμούς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΚΑ ΕΦΙΚΤΗ ΑΜΕΣΑ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΝΑΙ, κοινόχρηστος είναι ο λογαριασμός που αφορά πολυκατοικίες. Βέβαια, η χρέωση του 1€ είναι μηδαμινή, αφού διαιρείται δια τους ενοικους, αλλά γιατί αφού δεν ήταν άμεσα ΤΕΧΝΙΚΑ εφικτό από την ΔΕΗ, σου λέει θα εισπραξομε ΑΠΟ τώρα, μα για σένα είναι ΛΙΓΟ το 1€ ενώ για την ΔΕΗ ΠΟΛΥΤΙΜΟ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτή είναι η νοοτροπία σε μεγάλο βαθμό του δημοσίου, έπιασα την καρέκλα και θα σας πουλάω τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

κοινόχρηστος είναι ο λογαριασμός που αφορά πολυκατοικίες. Βέβαια, η χρέωση του 1€ είναι μηδαμινή, αφού διαιρείται δια τους ενοικους, αλλά γιατί αφού δεν ήταν άμεσα ΤΕΧΝΙΚΑ εφικτό από την ΔΕΗ, σου λέει θα εισπραξομε ΑΠΟ τώρα, μα για σένα είναι ΛΙΓΟ το 1€ ενώ για την ΔΕΗ ΠΟΛΥΤΙΜΟ!

 

Εαν σκεφτείς χρηματοοικονομικά, εσύ θα διαιρέσεις το μονόευρο, δια τους ενοίκους και θα σου στοιχίσει κάποια cents.

Η εταιρεία, θα πάρει κάποια εκατομμύρια μονόευρα, απο τις κοινόχρηστες και μή παροχές. :secret:

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά θα δώσει άλλα τόσα στα Ελληνικά ταχυδρομεία και σε κόστος εκτύπωσης.

Κέρδος δεν προκύπτει.

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα τι σημαίνει κοινόχρηστ παροχή? . είναι το ρεύμα που πληρώνουμε για το φως στους διαδρόμους στις πολυκατοικίες? ή όχι?

 

:cool: - ναι συν το ρευμα για το ασανσερ,καυστηρα κλπ.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά θα δώσει άλλα τόσα στα Ελληνικά ταχυδρομεία και σε κόστος εκτύπωσης.

Κέρδος δεν προκύπτει.

 

Τόσο καιρό τι έκανε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά θα δώσει άλλα τόσα στα Ελληνικά ταχυδρομεία και σε κόστος εκτύπωσης.

Κέρδος δεν προκύπτει.

Κέρδος φυσικά και δεν προκύπτει.Απλά αποφάσισε πια να μην χρεώνεται αυτή το κόστος για ΕΛΤΑ, χαρτί και μελάνι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τόσο καιρό τι έκανε;

Το πλήρωνε η ΔΕΗ.Απλά τώρα τα πράγμα έσφιξαν πολύ.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Το πλήρωνε η ΔΕΗ.Απλά τώρα τα πράγμα έσφιξαν πολύ.

 

Το πρώτο σκέλος δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Ούτε προκύπτει κάτι τέτοιο από ότι φαίνεται εδώ

Γενικά τα πράγματα έχουν σφίξει εδώ και χρόνια αλλά δυσκολεύονται να το καταλάβουν

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν δεν το πιστεύεις , θεωρείς ότι τα ΕΛΤΑ μοιράζαν τσάμπα τους λογαριασμούς της ΔΕΗ ;
Link to comment
Share on other sites

:cool: - ναι συν το ρευμα για το ασανσερ,καυστηρα κλπ.

 

στο όνομα αυτού που έχει το σπίτι δεν βγαίνει ? δηλαδή στο σπιτονοικοκυρη ? ο λογαριασμός ? άρα κανονικά δεν πρέπει ούτε εσύ να έχεις πρόσβαση ηλεκτρονικά στον αντίστοιχο λογαριασμό παρά μόνο ο κάτοχος.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν δεν το πιστεύεις , θεωρείς ότι τα ΕΛΤΑ μοιράζαν τσάμπα τους λογαριασμούς της ΔΕΗ ;

 

Δε ξέρω τι διάβασες σε αυτό που παρέθεσα.

 

Θεωρείς ότι η ΔΕΗ τα έστελνε τζάμπα;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

O.K O Miku Έγραψε :

"Το πλήρωνε η ΔΕΗ. Απλά τώρα τα πράγμα έσφιξαν πολύ."

Και εσύ απάντησες : "Το πρώτο σκέλος δυσκολεύομαι να το πιστέψω."

έχω βάλει σε Bold το πρώτο σκέλος που δυσκολεύεσαι να το πιστέψεις.

Link to comment
Share on other sites

O.K O Miku Έγραψε :

"Το πλήρωνε η ΔΕΗ. Απλά τώρα τα πράγμα έσφιξαν πολύ."

Και εσύ απάντησες : "Το πρώτο σκέλος δυσκολεύομαι να το πιστέψω."

έχω βάλει σε Bold το πρώτο σκέλος που δυσκολεύεσαι να το πιστέψεις.

 

Δεν έχω γράψει μόνο αυτό που λες. Υπάρχει και κάποιο link από το συνήγορο του καταναλωτή.

Πάντως, θεωρείς ότι όλα αυτά τα χρόνια η ΔΕΗ μας τα χάριζε τα ταχυδρομικά έξοδα;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μας τα χάριζε , είναι υποχρέωση της να τα πληρώνει όπως τα πληρώνουν όλες οι εταιρείες που στέλνουν λογαριασμούς.
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή της kWhώρας, περιλαμβανει τα πάντα

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μας τα χάριζε , είναι υποχρέωση της να τα πληρώνει όπως τα πληρώνουν όλες οι εταιρείες που στέλνουν λογαριασμούς.

 

Δεν αντιλέγω στο δεύτερο μέρος (bold).

 

Το πρώτο μέρος που λες, θεωρώ (χωρίς να έχω κάποια ένδειξη βέβαια) ότι απλά τα είχε μετακυλίσει μέσα στο λογαριασμό και τα πληρώναμε έτσι κι αλλιώς.

Αυτό αναφέρει και ο συνήγορος στην επιστολή του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...