Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

302 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      144
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Να ρωτήσω, αυτή η προσφορά που έχει η Vodafone με την Εταιρεία Φυσικό Αέριο αξίζει για οικιακή χρήση; Μιλάμε για μέση χρήση στο σπίτι. Σε βάθος χρόνου, αποφέρει κέρδος;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Όσοι έχουν κάρτα της Shell, έβγαλε προωθητική ενέργεια η NRG. Δίνει πόντους και με την ενεργοποίηση και με την μηνιαία κατανάλωση.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, αυτή η προσφορά που έχει η Vodafone με την Εταιρεία Φυσικό Αέριο αξίζει για οικιακή χρήση; Μιλάμε για μέση χρήση στο σπίτι. Σε βάθος χρόνου, αποφέρει κέρδος;

 

πάντως σίγουρα βολεύει σε συνδυασμό με την πληρωμή με bonus κάρτα μαζεύεις πόντους και μπορείς να κερδίσεις έκπτωση.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, τελικά όσοι έχετε αλλάξει πάροχο έχετε κάποιο κέρδος; Έχω μέρες τώρα που ψάχνω να βρω κάποια εταιρία να φύγω από την ΔΕΗ αλλά με τα πάγια και τα ΟΤΣ βλέπω πως είναι οριακά να έχεις καποιο κέρδος. Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Καίω περίπου 1600 kWv το τετράμηνο δεν έχω νυχτερινό και η παροχή μου είναι τριφασική.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, τελικά όσοι έχετε αλλάξει πάροχο έχετε κάποιο κέρδος; Έχω μέρες τώρα που ψάχνω να βρω κάποια εταιρία να φύγω από την ΔΕΗ αλλά με τα πάγια και τα ΟΤΣ βλέπω πως είναι οριακά να έχεις καποιο κέρδος. Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Καίω περίπου 1600 kWv το τετράμηνο δεν έχω νυχτερινό και η παροχή μου είναι τριφασική.

 

βαλε ελπεντισον καταρχας δεν εχει παγιο οπως η δεη και επισης εχει προγραμμα με νυκτερινο ολο το 24 ωρο με παγιο 4,47 ευρω ειτε εχεις ειτε οχι νυκτερινο μετρητη.

επισης με ειχανε καλεσει απο την προτεργια εδω και 2 φορες και μου εδωσαν προσφορα για επιχειρησεις και οικιακο. και στο οικιακο δινουνε 2 προγραμματα . βεβαια παντα συμφερει να τους καλεις εσυ και να τους δινεις την μετρηση.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο έτοιμο Excel που μπορώ να βάλω την κατανάλωση μου στην ΔΕΗ και να δω τι κερδίζω στις άλλες εταιρείες;

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μουφα ειναι η κατασταση παιδια. Αυτο ειναι το κερδος μου το χρονο με 1200kw μερας και 700 νυχτερινα με 15% εκπτωση συνεπειας μιας και παντα πληρωνω μολις ερθει ο λογαριασμος.

 

Screenshot-1.png

Link to comment
Share on other sites

βαλε ελπεντισον καταρχας δεν εχει παγιο οπως η δεη και επισης εχει προγραμμα με νυκτερινο ολο το 24 ωρο με παγιο 4,47 ευρω ειτε εχεις ειτε οχι νυκτερινο μετρητη.

επισης με ειχανε καλεσει απο την προτεργια εδω και 2 φορες και μου εδωσαν προσφορα για επιχειρησεις και οικιακο. και στο οικιακο δινουνε 2 προγραμματα . βεβαια παντα συμφερει να τους καλεις εσυ και να τους δινεις την μετρηση.

 

Τελικα εχει η δεν εχει;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχει η δεν εχει;

 

στο πρόγραμμα με 24 ώρες νυκτερινό πρόγραμμα ναι έχει πάγιο. αλλιώς άμα δεν θέλεις πάγιο υπάρχει πρόγραμμα !

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

μια σελιδα που μπορει να χρησιμοποιησει καποιος για βοηθεια στις χρεωσεις ειναι αυτη εδω

https://tsig.gr/lang-el/electricity?resetyesno=yes

αυτο που χρειαζετε να κανετε ειναι ξερετε την καταναλωση σε Kwh τετραμηνου, ,

κοιτωντας ενα εκκαθαριστικο.., η ακομα καλυτερα αν εχετε χρονο και διαθεση

να δειτε και να μαζεψετε τους εκαθαριστικους σε Kwh ολου του ετους,,

και να δειτε το οφελος που μπορει να εχετε συνολικα ..

παντα μιλαμε για την καθαρη τιμη ρευματος ,

οχι για τις επιπλεον χρεωσεις, που ειναι κοινες σε ολους τους παροχους..

.και να ξεκαθαρισουμε κατι ,

..συμφερει να κανεις αλλαγη παροχου,

οταν ξεπερνας ευκολα τις 2000 κιλοβαττωρες σε καθε εκκαθαριστικο..το ποσο που κερδιζεις ειναι συναρτηση

με το κατα ποσο ξεφευγεις απο τις 2000 κιλοβαττωρες πχ η δεη χρεωνει μεχρι τις 2000 =0,9460,, οταν ξεπερασεις τις 2000 KWΗ =0,10252 απο την αρχη..

.αρα αν καποιος εχει πχ 2100 κιλοβαττωρες με την δεη θα πληρωσει =215 ε αξια ρευματος , οταν πχ εγω που ειμαι στην ΗΡΩΝ, στο προγραμμα νυχτερινο 24/7 με χρεωση 0,066, και παγιο 18 ε στο τετραμηνο θα πληρωνα με αυτην την καταναλωση =156,6 μιλαμε παντα για καθαρη αξια ρευματος.... ο καθενας απο εσας λοιπον, αναλογα τον παροχο που εχει , να κανει ενα συγκριτικο και να αποφασισει..με βαση το συμφερον του..

σε αυτους που εχουν καταναλωσεις

περιπου στις 1600 κιλοβαττωρες πανω κατω

οι διαφορες σε μειωσεις μπορει να ειναι σχετικα μικροτερες

και οσο μειωνονται οι καταναλωσεις τοσο ποιο μικρο ειναι το οφελος

γιαυτο επιμενω οτι καποιος για να δει καποιος το συνολικο οφελος ας κανει τον κοπο να συγκρινει λογαριασμους με τους 4 τελευταιους εκαθαριστικους του ετους , και να δει το συνολικο οφελος, και αν τον συμφερει

Link to comment
Share on other sites

μια σελιδα που μπορει να χρησιμοποιησει καποιος για βοηθεια στις χρεωσεις ειναι αυτη εδω

https://tsig.gr/lang-el/electricity?resetyesno=yes

αυτο που χρειαζετε να κανετε ειναι ξερετε την καταναλωση σε Kwh τετραμηνου, ,

κοιτωντας ενα εκκαθαριστικο.., η ακομα καλυτερα αν εχετε χρονο και διαθεση

να δειτε και να μαζεψετε τους εκαθαριστικους σε Kwh ολου του ετους,,

και να δειτε το οφελος που μπορει να εχετε συνολικα ..

παντα μιλαμε για την καθαρη τιμη ρευματος ,

οχι για τις επιπλεον χρεωσεις, που ειναι κοινες σε ολους τους παροχους..

.και να ξεκαθαρισουμε κατι ,

..συμφερει να κανεις αλλαγη παροχου,

οταν ξεπερνας ευκολα τις 2000 κιλοβαττωρες σε καθε εκκαθαριστικο..το ποσο που κερδιζεις ειναι συναρτηση

με το κατα ποσο ξεφευγεις απο τις 2000 κιλοβαττωρες πχ η δεη χρεωνει μεχρι τις 2000 =0,9460,, οταν ξεπερασεις τις 2000 KWΗ =0,10252 απο την αρχη..

.αρα αν καποιος εχει πχ 2100 κιλοβαττωρες με την δεη θα πληρωσει =215 ε αξια ρευματος , οταν πχ εγω που ειμαι στην ΗΡΩΝ, στο προγραμμα νυχτερινο 24/7 με χρεωση 0,066, και παγιο 18 ε στο τετραμηνο θα πληρωνα με αυτην την καταναλωση =156,6 μιλαμε παντα για καθαρη αξια ρευματος.... ο καθενας απο εσας λοιπον, αναλογα τον παροχο που εχει , να κανει ενα συγκριτικο και να αποφασισει..με βαση το συμφερον του..

σε αυτους που εχουν καταναλωσεις

περιπου στις 1600 κιλοβαττωρες πανω κατω

οι διαφορες σε μειωσεις μπορει να ειναι σχετικα μικροτερες

και οσο μειωνονται οι καταναλωσεις τοσο ποιο μικρο ειναι το οφελος

γιαυτο επιμενω οτι καποιος για να δει καποιος το συνολικο οφελος ας κανει τον κοπο να συγκρινει λογαριασμους με τους 4 τελευταιους εκαθαριστικους του ετους , και να δει το συνολικο οφελος, και αν τον συμφερει

 

ναι η δεη ειναι πανακριβη και δεν παει κλιμακωτα αλλα αμα υπερβεις τις κιλοβατωρες ολες μαζι πανε με την νεα κλιμακα.

ευτυχως που εχω αλλαξει σε ελπεντισον και δεν εχω τετοιο χαρατσι τοσα χρονια που ειμαι συνδρομητης τους.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

''Αντί να μειώνεται, αυξήθηκε κατά μισή μονάδα το μερίδιο της ΔΕΗ στην προμήθεια το Νοέμβριο - Η κατάταξη στους εναλλακτικούς προμηθευτές''

 

https://energypress.gr/news/anti-na-meionetai-ayxithike-kata-misi-monada-meridio-tis-dei-stin-promitheia-noemvrio-i

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

http://www.capital.gr/Content/RelatedFiles/35/35e3fd963b174f778752b18c961421f4.pdf

 

Με ζημιές 9μήνου 255 εκατ και πεσμένο κύκλο εργασίων, καλά τα πάει...

 

...NOT.

Edited by Finwe
Link to comment
Share on other sites

http://www.capital.gr/Content/RelatedFiles/35/35e3fd963b174f778752b18c961421f4.pdf

 

Με ζημιές 9μήνου 255 εκατ και πεσμένο κύκλο εργασίων, καλά τα πάει...

 

...NOT.

 

ΔΕΗ και ΕΛΤΑ | οι ωραιοι εχουν χρεη

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόση αργοπορία σε έκδοση λογαριασμού σε κοινωνικό τιμολόγιο με την watt-volt?

Ενώ έχει περάσει η δεδδηε και μέτρησε εδώ και ένα δίμηνο

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόση αργοπορία σε έκδοση λογαριασμού σε κοινωνικό τιμολόγιο με την watt-volt?

Ενώ έχει περάσει η δεδδηε και μέτρησε εδώ και ένα δίμηνο

 

1) σε εχει δεχτεί η watt, με το κοινωνικό?

2) εχει δωσει την μετρηση η δεδδηε στην watt?

3) παρε τηλ την watt (18383) να μάθεις απο τους ίδιους

 

 

Έχει ασχοληθεί κανείς με net metering; ;

5 εγκαταστάσεις

 

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

1) σε εχει δεχτεί η watt, με το κοινωνικό?

2) εχει δωσει την μετρηση η δεδδηε στην watt?

3) παρε τηλ την watt (18383) να μάθεις απο τους ίδιους.

1.ναι

2.ναι

3.ειναι γιορτές και δεν ενοχλώ αλλά παλιότερα μου είπανε πολλές φορές περιμένουν το λογιστήριο

Link to comment
Share on other sites

1.ναι

2.ναι

3.ειναι γιορτές και δεν ενοχλώ αλλά παλιότερα μου είπανε πολλές φορές περιμένουν το λογιστήριο

Σου έχει ερθει τελικός απο την ΔΕΗ?

Αν οχι, περιμενεις κ αυτη (μπορει να μην σε εχει αποδεσμεύει)

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Έχει έρθει ναι εδώ και κανενα 3μηνο μπορεί και παραπάνω

Οποτε, μόνο με τηλ στην εταιρεία

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόση αργοπορία σε έκδοση λογαριασμού σε κοινωνικό τιμολόγιο με την watt-volt?

Ενώ έχει περάσει η δεδδηε και μέτρησε εδώ και ένα δίμηνο

Έμπλεξες και εσύ, έφυγα τρέχοντας από δαύτους.

Link to comment
Share on other sites

1) σε εχει δεχτεί η watt, με το κοινωνικό?

2) εχει δωσει την μετρηση η δεδδηε στην watt?

3) παρε τηλ την watt (18383) να μάθεις απο τους ίδιους

 

 

 

5 εγκαταστάσεις

 

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

 

Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για την εξοικονόμηση που επιτυγχάνεται; Μιλάς σαν επαγγελματίας εγκαταστατης ή σαν τελικός χρήστης;

 

Εν τέλει συμφέρει ένα 5αρακι σαν μια μικρή επένδυση για όποιον έχει να διαθέσει το ποσό των 7.500 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για την εξοικονόμηση που επιτυγχάνεται; Μιλάς σαν επαγγελματίας εγκαταστατης ή σαν τελικός χρήστης;

 

Εν τέλει συμφέρει ένα 5αρακι σαν μια μικρή επένδυση για όποιον έχει να διαθέσει το ποσό των 7.500 ευρώ;

 

-Αναλαμβανω τα χρηματοοικονομικα και την χαρτουρα, των επαγγελματιών εγκαταστατών που συνεργάζεται η εταιρεία μου .

-Το τι θα βάλεις εξαρτάτε απο την ετήσια κατανάλωση και τις συσκευές που έχεις. (θέλει μελέτη)

-Δεν πληρώνεις το ρευμα που καταναλώνεις, για 25 χρόνια και μειώνονται οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...