Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

301 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      143
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

2 ώρες πριν, Spagoramenos said:

Φίλε καλησπέρα μην το ψάχνεις με την ΔΕΗ δεν αξίζει.... εγώ πήγα στην protergia που έχει καλύτερες χρεώσεις για να έχεις μια εικόνα δες τις φωτό. Συγκεκριμένα για την κιλοβατώρα από ΔΕΗ 0,10 και από protergia 0,05!!!! Αυτό τα λέει όλα!!!

Δες και τον πίνακα νυχτερινο ρευμα ωρεσ

δεη.jpg

μβπ.jpg

Αυτήν την στιγμή ότι και να λέμε το πιο συμφέρον πρόγραμμα είναι της ΔΕΗ,δεν υπάρχει κάτι πιο καλό με ρήτρα στα ύψη.Μπορει η protergia να είναι η λιγότερο "κακή" σε σχέση με Ήρωνα,nrg κτλ. κάτι το οποίο δεν την κάνει με την καμία συμφέρουσα και ξανά γράφω"αυτήν την στιγμή" ! Εκεί που πριν ένα 5 μηνο περίπου είχαμε να διαλέξουμε ανάμεσα σε εταιρείες όπως η Solar(είμαι εγώ 😁), ΕΛΤΑ ακόμα και Ελίν NRG και elpedison με τα fixed τους πριν τις αλλαγές μαϊμουνιες φτάσαμε σε σημείο η ΔΕΗ να συμφέρει πιο πολύ.

Το τι θα κάνει ο καθένας είναι καθαρά δική του υπόθεση,αν θέλει να δίνει 30-40- 50€ κάθε μήνα σε ρήτρες και να του βγαίνει η kWh στα ύψη δεν μπορεί κανένας να κάνει κάτι.

Όπως έχει συζητηθεί και σε άλλο forum πιο αναλυτικά και από τον @korakios που βοήθησε και βοηθάει πάρα πολύ ειδικά με  το excel του η κατάσταση θα τραβήξει μάλλον μέχρι και Απρίλιο οπότε όπου φύγει φύγει που λέμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

33 minutes ago, makap said:

Εκτός από αυτά που διαβάζω σε όλα τα fora, έχω φίλο που ήταν στην Protergia για χρόνια και μάλιστα με "ειδική σχέση", έφαγε σφαλιάρες όλους τους πρώτους μήνες του 2021 (μέχρι το καλοκαίρι) και έφυγε τρέχοντας.

Το καλοκαίρι, βέβαια, κανένας πάροχος δεν χρεώνει βάσει κατανάλωσης, για να δεις και το αντίστοιχο τιμολόγιό του, αλλά μόνο έναντι. Από τον ΟΚΤ που θα ανοίξουν οι διακόπτες, θα μας πεις τις εντυπώσεις σου.

Προς το παρον δεν μας λες τις δικες σου εντυπωσεις απο το χειμωνα που περασε ;;;;;

Εννοειται πως ανεβαζω τους λογαριασμους μου οποτε θελεις. 

Καλοκαιρι παντως εχω τους πιο μεγαλους λογαριασμους ρευματος λογω κλιματιστικων. 

Το χειμωνα ολοι οι λογαριασμοι ειναι  κατω απο 300 kwh.

Kαι για να σε προλαβω φυσικο αεριο εχω σε αλλη εταιρεια , κατα συνεπεια δεν εχω καμια "ειδικη" σχεση με την προτεργια.

 

Edited by aenaos15

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, makap said:

Εκτός από αυτά που διαβάζω σε όλα τα fora, έχω φίλο που ήταν στην Protergia για χρόνια και μάλιστα με "ειδική σχέση", έφαγε σφαλιάρες όλους τους πρώτους μήνες του 2021 (μέχρι το καλοκαίρι) και έφυγε τρέχοντας.

Το καλοκαίρι, βέβαια, κανένας πάροχος δεν χρεώνει βάσει κατανάλωσης, για να δεις και το αντίστοιχο τιμολόγιό του, αλλά μόνο έναντι. Από τον ΟΚΤ που θα ανοίξουν οι διακόπτες, θα μας πεις τις εντυπώσεις σου.

Τιποτα απο αυτα που γράφεις δεν ισχυει.

ειμαι σε 3 διαφορετικούς παρόχους (μεταξύ αυτών και στην προτεργια) και ολοι εκδίδουν κανονικα και το καλοκαιρι εκαθαριστικους, αρκεί βεβαίως να καταχωρείς την ενδειξη σου.

Σφαλιαρα φάγαμε ολοι όσοι είχαμε εκπτώσεις μεν, με ρήτρα δε. Οποίος ήθελε η αποχώρησε αζημίως σε αλλη εταιρεία η άλλαξε προγραμμα σε σταθερό. Προς τιμήν της δε η προτεργια επέστρεψε την ΟΤΣ του τελευταίου λογαριασμου στα πλαισια καλής πίστης και συνεργασίας.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, aenaos15 said:

Προς το παρον δεν μας λες τις δικες σου εντυπωσεις απο το χειμωνα που περασε ;;;;;

Εννοειται πως ανεβαζω τους λογαριασμους μου οποτε θελεις. 

Καλοκαιρι παντως εχω τους πιο μεγαλους λογαριασμους ρευματος λογω κλιματιστικων. 

Το χειμωνα ολοι οι λογαριασμοι ειναι  κατω απο 300 kwh.

Kαι για να σε προλαβω φυσικο αεριο εχω σε αλλη εταιρεια , κατα συνεπεια δεν εχω καμια "ειδικη" σχεση με την προτεργια.

 

Κάθε σπίτι αποτελεί ξεχωριστή περίπτωση και για κάθε περιοχή οι καταμετρήσεις γίνονται σε διαφορετικές περιόδους. Οι καλοκαιρινοί μου μήνες ήταν έναντι και τώρα (27/10) περιμένω καταμέτρηση..

Ο δικός μου χειμώνας ήταν και πάλι οικονομικός στην ΕΛΙΝ, που ήμουν μέχρι πριν λίγο που έφυγα για ΔΕΗ στο Online.

Και εγώ ήμουν για πολλά χρόνια στη ΦΑΑ, για το αέριο, και πρόλαβα την προσφορά της ΔΕΗ την 30/9 με το σταθερό τιμολόγιο.

 

13 minutes ago, skiace said:

Τιποτα απο αυτα που γράφεις δεν ισχυει.

ειμαι σε 3 διαφορετικούς παρόχους (μεταξύ αυτών και στην προτεργια) και ολοι εκδίδουν κανονικα και το καλοκαιρι εκαθαριστικους, αρκεί βεβαίως να καταχωρείς την ενδειξη σου.

Σφαλιαρα φάγαμε ολοι όσοι είχαμε εκπτώσεις μεν, με ρήτρα δε. Οποίος ήθελε η αποχώρησε αζημίως σε αλλη εταιρεία η άλλαξε προγραμμα σε σταθερό. Προς τιμήν της δε η προτεργια επέστρεψε την ΟΤΣ του τελευταίου λογαριασμου στα πλαισια καλής πίστης και συνεργασίας.

Όσα έγραψα για την Protergia ισχύουν στο ακέραιο.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, makap said:

Κάθε σπίτι αποτελεί ξεχωριστή περίπτωση και για κάθε περιοχή οι καταμετρήσεις γίνονται σε διαφορετικές περιόδους. Οι καλοκαιρινοί μου μήνες ήταν έναντι και τώρα (27/10) περιμένω καταμέτρηση..

Όσα έγραψα για την Protergia ισχύουν στο ακέραιο.

Στο γραφω και πιο πανω οτι δεν εχω ακομη ΟΤΣ στη προτεργια.

Εσυ επιμενεις να λες οτι ισχυει.

Προσπαθουμε να σου πουμε οτι δεν ειναι απολυτο αυτο που γραφεις αλλα μαλλον δεν το καταλαβαινεις.

Η πρωτη προταση σου ειναι  σωστη.

η τελευταια λαθος.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, aenaos15 said:

Στο γραφω και πιο πανω οτι δεν εχω ακομη ΟΤΣ στη προτεργια.

πρόλαβες τους όρους που για ένα 6μηνο δεν έχεις ρήτρα αναπροσαρμογής , φυσικά πλέον δεν ισχύει

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Spagoramenos said:

εγώ πήγα στην protergia που έχει καλύτερες χρεώσεις για να έχεις μια εικόνα δες τις φωτό.

τελικές για Οκτ (αν δεν πέσει η χοντρική)

0,2541 και 0,2376 (μέρας και νύχτας)

περίμενε τώρα την κρατική επιδότηση 0,06 (απο 1/10 έως 300kw/μηνα) να σε σώσει

κατέβασε το excel της υπογραφής μου

έστω οτι δεν είσαι συνεργάτης της εταιρίας , έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερών αν έκανες την αίτηση ηλεκτρονικά , αλλιώς στον πρώτο λογαριασμό είσαι για καταγγελία δυστυχώς

 

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, aenaos15 said:

Στο γραφω και πιο πανω οτι δεν εχω ακομη ΟΤΣ στη προτεργια.

Εσυ επιμενεις να λες οτι ισχυει.

Προσπαθουμε να σου πουμε οτι δεν ειναι απολυτο αυτο που γραφεις αλλα μαλλον δεν το καταλαβαινεις.

Η πρωτη προταση σου ειναι  σωστη.

η τελευταια λαθος.

Βάζεις τη δική σου (σπάνια) περίπτωση σαν γενική (χρησιμοποιείς και πληθυντικό "προσπαθούμε", λες και εκπροσωπείς ένα μεγάλο πλήθος καταναλωτών) και προσπαθείς να μας πείσεις ότι η Protergia δεν χρεώνει ρήτρα αναπροσαρμογής.

Πιστεύω να κατάλαβες την απάντηση του korakios.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, makap said:

Βάζεις τη δική σου (σπάνια) περίπτωση σαν γενική (χρησιμοποιείς και πληθυντικό "προσπαθούμε", λες και εκπροσωπείς ένα μεγάλο πλήθος καταναλωτών) και προσπαθείς να μας πείσεις ότι η Protergia δεν χρεώνει ρήτρα αναπροσαρμογής.

Πιστεύω να κατάλαβες την απάντηση του korakios.

Οτι πεις φιλε!!!!!

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Στο γραφω και πιο πανω οτι δεν εχω ακομη ΟΤΣ στη προτεργια.
Εσυ επιμενεις να λες οτι ισχυει.
Προσπαθουμε να σου πουμε οτι δεν ειναι απολυτο αυτο που γραφεις αλλα μαλλον δεν το καταλαβαινεις.
Η πρωτη προταση σου ειναι  σωστη.
η τελευταια λαθος.

Στις προηγούμενες σελίδες έχω ανεβάσει τους λογαριασμούς μου από την Protergia. Με εκκαθαριστικό τον Αύγουστο πλήρωσα 120€ επιπλέον.
Με τη βοήθεια του korakios πήγα σε ΔΕΗ πάλι.
Υπόψιν όσοι μετρηθούν Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο θα έχουν ακόμη κατά πολύ μεγαλύτερη τιμή ρήτρας.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ πάντως ενώ έχω στείλει όλα τα δικαιολογητικά αργεί να με συνδέσει. Παρέλαβαν τα δικαιολογητικά αλλά δε με τραβάνε στο δίκτυο τους...

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DjTony said:

Η ΔΕΗ πάντως ενώ έχω στείλει όλα τα δικαιολογητικά αργεί να με συνδέσει. Παρέλαβαν τα δικαιολογητικά αλλά δε με τραβάνε στο δίκτυο τους...

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

Δεν γράφεις πότε τα έστειλες.

Καλό είναι να πάρεις αύριο τηλέφωνο και να ρωτήσεις για την πορεία της αίτησής σου.

Μπορεί να έχει κολλήσει από απλό θέμα, που θέλει διευκρίνιση.

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ πάντως ενώ έχω στείλει όλα τα δικαιολογητικά αργεί να με συνδέσει. Παρέλαβαν τα δικαιολογητικά αλλά δε με τραβάνε στο δίκτυο τους...

Sent from my SM-G988B using Tapatalk


Δεν είναι θέμα παρόχου αλλά του ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής σου.

-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις πότε τα έστειλες.
Καλό είναι να πάρεις αύριο τηλέφωνο και να ρωτήσεις για την πορεία της αίτησής σου.
Μπορεί να έχει κολλήσει από απλό θέμα, που θέλει διευκρίνιση.
Τα έστειλα 12 του μήνα. Έχουμε 15 αύριο με το καλό..@coulis σε ευχαριστώ. Θα περιμένω.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, DjTony said:

Τα έστειλα 12 του μήνα. Έχουμε 15 αύριο με το καλό..@coulis σε ευχαριστώ. Θα περιμένω.

 

Είναι νωρίς ακόμα.

Όταν πάρεις μήνυμα ότι έγινε ο έλεγχος, τότε θα χρειαστούν 2 εργάσιμες για να πάρει ενδείξεις ο ΔΕΔΔΗΕ και να ενεργοποιηθεί η σύνδεσή σου.

Link to comment
Share on other sites






@coulis σε ευχαριστώ. Θα περιμένω.


Μπορείς να πάρεις την ΔΕΗ που έκανες την αίτηση, και να τους ζητήσεις τον "αριθμό Θαλή", (ετσι λένε οι πάροχοι τον αρ πρωτοκόλλου)
Αφού στον δώσουν, παίρνεις τηλ τον ΔΕΔΔΗΕ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΟΎ.
Τους δίνεις τον αρ. Θαλή,για να δουν που βρίσκεται το αίτημα σου.
Ο κάθε πάροχος, από "χθες θέλει έναν επιπλέον πελάτη. Έλα όμως που τον τελευταίο λόγο τον έχει άλλος :-(

-----------
Tapa




Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Κανόνες που θα ισχύουν για όλη την αγορά όσον αφορά τον τρόπο που θα υποβάλλονται οι προσφορές από εταιρείες λιανικής για την προμήθεια ηλεκτρισμού όσο και για τους λογαριασμούς ρεύματος, προτείνει η ΡΑΕ στο δεύτερο κύκλο δημόσιας διαβούλευσης με τους προμηθευτές ηλεκτρικής ενέργειας που ξεκίνησε χθες.

Οι προτάσεις της ΡΑΕ αποσκοπούν στο να ενισχυθεί η διαφάνεια και να καταστεί εφικτή με απλό τρόπο η σύγκριση των τιμολογίων ηλεκτρικής ενέργειας. Στο πλαίσιο αυτό, το έντυπο του λογαριασμού πέρα από τα στοιχεία της παροχής και του πελάτη, περιλαμβάνει σε ξεχωριστά σημεία ενδείξεις για:

Τον τύπο του τιμολογίου (σταθερή ή κυμαινόμενη χρέωση)
Την περιοδικότητα του λογαριασμού (πχ 1, 2, 4 μήνες )
Το αν ο καταναλωτής είναι δικαιούχος Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου
Αν ο λογαριασμός περιέχει πάγιο
Ποια είναι η βασική χρέωση προμήθειας και το όριο διακύμανσης (π.χ. από - 30% ως +30 % όπως έχει εισηγηθεί η ΡΑΕ)
Αν προβλέπεται έκπτωση συνέπειας ή άλλες εκπτώσεις, επαναλαμβανόμενες ή εφάπαξ.
Αν υπάρχει ρήτρα πρόωρης αποχώρησης, ρήτρα αναπροσαρμογής, ρήτρα εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα ή άλλου τύπου ρήτρα
Αναλυτική περιγραφή της ρήτρας αναπροσαρμογής
Ξεχωριστή αναγραφή της βασικής τιμολόγησης και των επιπλέον ποσών που προκύπτουν από προσαυξήσεις ρητρών όπως και των εκπτώσεων που εφαρμόζονται
Ξεχωριστή αναγραφή των ρυθμιζόμενων χρεώσεων για δίκτυα, Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας, ΕΤΜΕΑΡ, δημοτικών τελών, φόρων, κ.α.

Για τους ίδιους λόγους όπως προαναφέραμε, η ΡΑΕ έθεσε σε διαβούλευση και τα προτεινόμενα πρότυπα για το τυποποιημένο «Έντυπο Αίτησης Προσφοράς Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας», τα οποία μπορείτε να δείτε στις παρακάτω εικόνες. Μέσω αυτών, η ΡΑΕ στοχεύει στο να έχει στη διάθεσή του ο καταναλωτής όλες τις απαραίτητες πληροφορίες πριν αποφασίσει να υπογράψει συμβόλαιο για να γνωρίζει εκ των προτέρων τους λόγους ενδεχόμενης μελλοντικής αναπροσαρμογής των τιμών και τη μέθοδο υπολογισμού της.

Η εφαρμογή των προτεινόμενων προτύπων θα ξεκινήσει από 1η Ιανουαρίου σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση.

Παράλληλα, η ΡΑΕ προτείνει την κατηγοριοποίηση των λογαριασμών ρεύματος χαμηλής τάσης, η οποία θα γίνεται με κριτήριο το εύρος των προσαυξήσεων στις ανταγωνιστικές χρεώσεις που μπορεί να προκαλέσει η ύπαρξη ή όχι κάποιας ρήτρας.

Ειδικότερα οι τρεις κατηγορίες σύμφωνα με την πρόταση της ΡΑΕ είναι τα σταθερά τιμολόγια που προσδιορίζονται ως τιμολόγια «μηδενικού κινδύνου», τα κυμαινόμενα τιμολόγια με όριο προσαύξησης ή αλλιώς «οριοθετημένου κινδύνου» και τέλος τα κυμαινόμενα τιμολόγια χωρίς όριο προσαύξησης, τα οποία αξιολογούνται ως τιμολόγια «υψηλού κινδύνου».

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλλουν σχόλια, παρατηρήσεις και επιπλέον προτάσεις έως τις 25.10.2021. Στη συνέχεια η ΡΑΕ, κατά την πάγια τακτική της, θα δημοσιοποιήσει τις απόψεις των ενδιαφερομένων.

https://www.imerisia.gr/epiheiriseis/energeia/25041_rae-allazoyn-oi-logariasmoi-reymatos-erhontai-timologia-me-diakrites

Edited by Bayern4
Link to comment
Share on other sites

σημερα ελαβα τον εκαθαριστικο δεη με 36 ευρω + για ρητρα ..επειδη δεν με προηδοποιησαν δεν θελω να μεινω στην δεη ακομα και αν τωρα εχουν το πιο συμφερον προγραμμα αλλα:

α) ειχαν δικαιωμα να το κανουν αυτο χωρις προειδοποιηση? μπορω να κανω αιτημα αμφισβητησης? σε υπαλληλο μου λεει εχετε δικιο που δεν σας προειδοποιησαν αλλα δεν ειπε τιποτα για το αν εχω δικαιωμα,

β) εκτος απο ονλαιν.εντερ της δεη ,στην nrg ας πουμε η'  καποια αλλη εταιρεια υπαρχει  καποιο προγραμμα χωρις ρητρα και συμβολαιο?

γ) εχει βγει οδηγια απο ραε οτι μπορουν ενω εχεις υπογραψει συμβολαιο να σου αλλαξουν τους ορους μετα το εξαμηνο ,π.χ ως να μην εχεις ρητρα και να σου βαζουν? και αυτο γινεται χωρις προειδοποιηση?

θα αρχισουμε να γινομαστε ενεργειακοι ντετεκτιβ για να γλυτωνουμε απο την ρημαδα την ρητρα,αλλο που δεν ηθελα να ασχολουμαι..και δεν τα μπορω καθολου να χαλαω ''ενεργεια' για την προμηθεια ενεργειας

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, dreamer12 said:

σημερα ελαβα τον εκαθαριστικο δεη με 36 ευρω + για ρητρα ..επειδη δεν με προηδοποιησαν δεν θελω να μεινω στην δεη ακομα και αν τωρα εχουν το πιο συμφερον προγραμμα αλλα:

α) ειχαν δικαιωμα να το κανουν αυτο χωρις προειδοποιηση? μπορω να κανω αιτημα αμφισβητησης? σε υπαλληλο μου λεει εχετε δικιο που δεν σας προειδοποιησαν αλλα δεν ειπε τιποτα για το αν εχω δικαιωμα,

β) εκτος απο ονλαιν.εντερ της δεη ,στην nrg ας πουμε η'  καποια αλλη εταιρεια υπαρχει  καποιο προγραμμα χωρις ρητρα και συμβολαιο?

γ) εχει βγει οδηγια απο ραε οτι μπορουν ενω εχεις υπογραψει συμβολαιο να σου αλλαξουν τους ορους μετα το εξαμηνο ,π.χ ως να μην εχεις ρητρα και να σου βαζουν? και αυτο γινεται χωρις προειδοποιηση?

θα αρχισουμε να γινομαστε ενεργειακοι ντετεκτιβ για να γλυτωνουμε απο την ρημαδα την ρητρα,αλλο που δεν ηθελα να ασχολουμαι..και δεν τα μπορω καθολου να χαλαω ''ενεργεια' για την προμηθεια ενεργειας

Σήμερα τα Online/Enter είναι τα φτηνότερα σταθερά προγράμματα που υπάρχουν στην αγορά.

Δεν γράφεις ποιο πρόγραμμα έχεις στη ΔΕΗ. Δες τους τελευταίους λογαριασμούς σου για ειδιποίηση.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, dreamer12 said:

α) ειχαν δικαιωμα να το κανουν αυτο χωρις προειδοποιηση?

όχι , αλλά είσαι σίγουρος οτι δεν είχες ειδοποίηση σε προηγούμενο λογαριασμό?

43 minutes ago, dreamer12 said:

μπορω να κανω αιτημα αμφισβητησης?

αν δεν είχες ειδοποίηση ,φυσικά

43 minutes ago, dreamer12 said:

β) εκτος απο ονλαιν.εντερ της δεη ,στην nrg ας πουμε η'  καποια αλλη εταιρεια υπαρχει  καποιο προγραμμα χωρις ρητρα και συμβολαιο?

δυστυχώς μονόδρομος τα online/enter κατέβασε το excel της υπογραφής μου

44 minutes ago, dreamer12 said:

γ) εχει βγει οδηγια απο ραε οτι μπορουν ενω εχεις υπογραψει συμβολαιο να σου αλλαξουν τους ορους μετα το εξαμηνο ,π.χ ως να μην εχεις ρητρα και να σου βαζουν? και αυτο γινεται χωρις προειδοποιηση?

60 μέρες πριν για αλλαγή γενικών όρων (όπως ήτανε η ρήτρα)

άμεση εφαρμογή στον παρών λογαριασμό και αναδρομική για αλλαγή τιμών προμήθειας

32 minutes ago, makap said:

Δεν γράφεις ποιο πρόγραμμα έχεις στη ΔΕΗ

για να έχει ρήτρα στο Γ1/ΓΝ1 ήταν

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Διαβάζω στο site της ΡΑΕ για ανώτατο όριο προσφορών στην Ο.Τ.Σ. τα 150Ε/Mwh.

http://oldsite.rae.gr/site/categories_new/electricity/market/wholesale/price.csp

Γνωρίζει κανείς τι αφορά;

Υπάρχει όντως προστασία τώρα που η ΤΕΑ είναι 200Ε+/Mwh ή καμία σχέση;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, StandArd said:

Καλησπέρα,

Διαβάζω στο site της ΡΑΕ για ανώτατο όριο προσφορών στην Ο.Τ.Σ. τα 150Ε/Mwh.

http://oldsite.rae.gr/site/categories_new/electricity/market/wholesale/price.csp

Γνωρίζει κανείς τι αφορά;

Υπάρχει όντως προστασία τώρα που η ΤΕΑ είναι 200Ε+/Mwh ή καμία σχέση;

το είχα διαβάσει και παλιότερα ,βέβαια βρήκα ολόκληρη έκθεση (θπόψιν είναι μεγάλο)

https://www.ceer.eu/documents/104400/6959701/C20_NR_Greece_NL.pdf/f0945271-f3ad-1164-6af7-35204b2654f7

που λέει σ46 για 300€/kw (2019)

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, korakios said:

το είχα διαβάσει και παλιότερα ,βέβαια βρήκα ολόκληρη έκθεση (θπόψιν είναι μεγάλο)

https://www.ceer.eu/documents/104400/6959701/C20_NR_Greece_NL.pdf/f0945271-f3ad-1164-6af7-35204b2654f7

που λέει σ46 για 300€/kw (2019)

Κατάλαβα. Δε μας σώζει τίποτα.

Πάντως το link που έβαλα είναι πιο πρόσφατο (γράφει: "Τελευταία Ενημέρωση: 11/03/2021") αλλά δε νομίζω να παίζει κανένα ρόλο, κάποιος θα πληκτρολόγησε λάθος ή κατάλαβε λάθος με τα 150Ε. Η επίσημη έκθεση έχει σαφώς μεγαλύτερη ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

σε λογαριασμο μου ,πανω στο χαρτι μου ειπε η υπαλληλος οτι ειχε αλλα εγω δεν βρηκα κατι,εκτος αν ειχαν στειλει σε ξεχωριστο ενθετο διαφημιστικο αλλα η υπαλληλος δεν μου ειπε κατι τετοιο και εγω δεν θυμαμαι να ειχε..εχει καποιος παρομοια περιπτωση που να τον προειδοποιησαν στην δεη ,να μου πει που το εκαναν?

αμφισβητηση αιτηση στο ΣΤΕ? η' στην δεη? αν ειναι να μεινω στην δεη να το κανω...

δλδ ρε παιδια αποτι καταλαβα πρεπει να ασχολουμαστε καθε 6 μηνες με τετοιες μακακιες ,δουλεια δεν ειχαμε,αγχη αλλα δεν ειχαμε...

και στο ονλαιν αν μπω ,παλι μετα απο 6 μηνες πρεπει να προσεξω μην τυχον και αλλαξουν τους ορους? και αν οντως ισχυει αυτο για να φυγω πρεπει να πληρωσω πεναλτυ αν η δεη δεν εχει καποιον συμφερον χωρις ρητρα?

ναι στο Γ1 ειμαι με εκπτωση..α και κατι εξτρα..τον μηνα αυτο που αρχισε ο νεος λογαρισμος και δεν εχω φυγει ακομα ,αν κανω συμβολαιο νεο εστω και στο οναλιν της δεη ,πως θα τον χρεωθω τον ισχυοντα μεχρι να αλλαξω? με ρητρα? πως θα υπολογιστει? δηλωνω ασχετος ,αφου μαθαμε τα κινητα ,μετα τα ιτνερνετικα ,τωρα θα μαθουμε και τα ενεργειακα σαυτο το μπαχαλο που ζουμε που πρεπει να εισαι σε εκρηγορση για να ξεφυγεις απο τις εταιρειες που ψαχνουν να σε εκμεταλευτουν..

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...