Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

301 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      143
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

31 minutes ago, thodoris85 said:

Ποιός είναι ο ασφαλέστερος τρόπος κατά τη γνώμη σας; email και τηλέφωνο; Και μετά περιμένω κάποια απάντηση ή να του κάνω κατευθείαν αίτημα στη ΔΕΗ;

Σήμερα το πρωί τηλεφώνησα στη ΔΕΗ (8009001000), η υπάλληλος βρήκε το ακίνητο (ήμουν στη ΔΕΗ πριν 2 χρόνια), έκανε ταυτοποίηση, με ρώτησε ποιο τρόπο επικοινωνίας θέλω για την αίτηση (email ή courier) και επέλεξα τον 1ο γιατί τον θεωρώ πιο αποτελεσματικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

16 minutes ago, makap said:

Σήμερα το πρωί τηλεφώνησα στη ΔΕΗ (8009001000), η υπάλληλος βρήκε το ακίνητο (ήμουν στη ΔΕΗ πριν 2 χρόνια), έκανε ταυτοποίηση, με ρώτησε ποιο τρόπο επικοινωνίας θέλω για την αίτηση (email ή courier) και επέλεξα τον 1ο γιατί τον θεωρώ πιο αποτελεσματικό.

Εννοώ ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για την ακύρωση ενός συμβολαίου (στη volton-ken).

Δεν έχουν παρέλθει 14 ημέρες από την υπογραφή του

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, thodoris85 said:

Εννοώ ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για την ακύρωση ενός συμβολαίου (στη volton-ken).

email και συμπληρώνεις το έντυπο υπαναχώρησης

αλλά είπες για ΚΕΝ οπότε ίσως αυτό είναι καλύτερο

στους λόγους γράψε

επιλογή άλλου πάροχου διότι το πρόγραμμα που μου προσφέρατε έχει ρήτρα αναπροσαρμογής την οποία και δεν αναφέρατε στην παρουσίασή του

Αν τον βάλανε να υπογράψει σε κατάστημα τότε δεν ισχύει η υπαναχώρηση οπότε το στέλνεις με κοινοποίηση ΡΑΕ και ΣτΚ και μπαίνεις σε διαδικασίες (χρέωση τυχών ρήτρας αποχώρησης και τα λεφτά τα παίρνεις πίσω μετά την απόφαση του ΣτΚ)

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Ευτυχώς έγινε τηλεφωνικώς.
Εν τω μεταξύ του έχουν στείλει email με συμβόλαιο κια χρεώσεις για Γ21. Πραγματικά καμία λογική

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, bill_viper said:
Στο τελευταίο λογαριασμό της Protergia πλήρωσα 117€ προσαύξηση σύμφωνα με το άρθρο 8.8!!

Δεν μπορεί να μην έβλεπες και πριν ΟΤΣ και τουλάχιστον από τον Φεβρουάριο και μετά. 
το θέμα είναι αν έχεις ακόμα το δικαίωμα αλλαγής προγράμματος σε σταθερό, αζημίως. Το έκανα τέλος Ιουλίου σε 3 παροχές που είχα. Επίσης όσο περνά ο καιρός τα σταθερά προγράμματα εξαφανίζονται και οι τιμές τους εκτοξεύονται.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να μην έβλεπες και πριν ΟΤΣ και τουλάχιστον από τον Φεβρουάριο και μετά. 
το θέμα είναι αν έχεις ακόμα το δικαίωμα αλλαγής προγράμματος σε σταθερό, αζημίως. Το έκανα τέλος Ιουλίου σε 3 παροχές που είχα. Επίσης όσο περνά ο καιρός τα σταθερά προγράμματα εξαφανίζονται και οι τιμές τους εκτοξεύονται.

Πολύ πιθανό, απλά ποτέ δεν έδωσα σημασία. Μου φαίνονταν οι τιμές ψιλό λογικές. Ο τελευταίος ήταν ο μεγάλος και με έζωσαν τα φίδια.

Να πάω τελικά στο myHome Online σύμφωνα με τις καταναλώσεις που έγραψα παραπάνω;

Λογικά δεν πρέπει να έχω πέναλτι στην Protergia γιατί είμαι πάνω από 3 χρόνια. eb7dfbef250758a1f72fc08d9767b18e.jpg

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, bill_viper said:

Τί μου προτείνετε; myHome Online ή myHome Enter; Ποια η διαφορά τους;

μικρές διαφορές , κατέβασε το excel της υπογραφής μου

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

μικρές διαφορές , κατέβασε το excel της υπογραφής μου

Το έχω κατεβάσει 2 φορές αλλά έχω χαθεί να είμαι ειλικρινής..

Μικρές διάφορες ως προς τι;
Δεν αξίζει να φύγω από την Protergia;
Μικρές διάφορες μεταξύ myHome Online & Enter;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, bill_viper said:

Μικρές διάφορες μεταξύ myHome Online & Enter;

ναι

5 minutes ago, bill_viper said:

Δεν αξίζει να φύγω από την Protergia;

τρέχοντας φεύγεις , δεν υπολόγισες στο λογαριασμό σου την προσαύξηση ?

Αν δεν την λέει σε €/kw ,κάνεις ποσό δια τις συνολικές που έκαψες

το αποτέλεσμα το προσθέτεις στη διαφημιζόμενη αρχική τιμή

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, korakios said:

ναι

τρέχοντας φεύγεις , δεν υπολόγισες στο λογαριασμό σου την προσαύξηση ?

Αν δεν την λέει σε €/kw ,κάνεις ποσό δια τις συνολικές που έκαψες

το αποτέλεσμα το προσθέτεις στη διαφημιζόμενη αρχική τιμή

Ευχαριστώ πολύ, μόλις έκανα online το αίτημα για myHome Online.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bill_viper said:

Ευχαριστώ πολύ, μόλις έκανα online το αίτημα για myHome Online.

μα πόσο ήταν η προσαύξηση ? πάνω απο 0,10 και έτρεξες ?!

Υπόψιν οτι στον τελικό αν δε σου βάλουν έκπτωση συνέπειας τη διακιούσαι

Επίσης όταν βγει ΦΕΚ θα πάρεις και 0,03€/kw (ψίχουλα μεν) για την κατανάλωση απο 1/9

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Πάμε τώρα στα επαγγελματικά. Έχω 2 παροχές (σε διαφορετικά κτίρια) με τριφασικό ρεύμα. Αυτά τα χρόνια είναι και οι δύο στο "Protergia Επαγγελματικό 1".

Οι καταναλώσεις όμως είναι μικρές. Παραθέτω τους δύο τελευταίους έναντι λογαριασμούς που εκδόθηκαν πριν μια εβδομάδα.

Η κατανάλωση για το πρώτο ποσό του screenshot ήταν για το 8μηνο 27/10/2020 έως 28/6/2021 μόνο 73 kWh.
Η κατανάλωση για το δεύτερο ποσό του screenshot ήταν για τα τελευταία 4μηνα από 150 kWh έως 410 kWh.

Αξίζει να αλλάξω ή να παραμείνω;

Screenshot_2.jpg

Screenshot_3.jpg

5 minutes ago, korakios said:

μα πόσο ήταν η προσαύξηση ? πάνω απο 0,10 και έτρεξες ?!

Υπόψιν οτι στον τελικό αν δε σου βάλουν έκπτωση συνέπειας τη διακιούσαι

Επίσης όταν βγει ΦΕΚ θα πάρεις και 0,03€/kw (ψίχουλα μεν) για την κατανάλωση απο 1/9

Αυτός ήταν ο τελευταίος λογαριασμός στο "Protergia Οικιακό Ν".

Screenshot_4.jpg

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, bill_viper said:

Αυτός ήταν ο τελευταίος λογαριασμός στο "Protergia Οικιακό Ν".

μικρή ήταν (70,59 ή 0,07059€/kw) , ~0,13 η τελική σου . Εντύπωση μου κάνει , πιάνει και Σεπτέμβριο ?

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, korakios said:

μικρή ήταν (70,59 ή 0,07059€/kw) , ~0,13 η τελική σου . Εντύπωση μου κάνει , πιάνει και Σεπτέμβριο ?

Περίοδος Τιμολόγησης: 27/04/2021 - 27/08/2021

Με έχεις μπερδέψει, τη μία μου γράφεις "φεύγεις τρέχοντας", την άλλη "πάνω από 0,10 κι έτρεξες", χαχα

Τελικά έκανα καλά ή μ@λ@κία που έφυγα;

Edited by bill_viper

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bill_viper said:

Περίοδος Τιμολόγησης: 27/04/2021 - 27/08/2021

γιαυτό και η χαμηλή προσαύξηση .

2 minutes ago, bill_viper said:

Με έχεις μπερδέψει, τη μία μου γράφεις "φεύγεις τρέχοντας", την άλλη "πάνω από 0,10 κι έτρεξες", χαχα

καταρχάς τώρα σου βγήκε +0,07059 στις αρχικές τιμές κιλοβατώρας (μετά την έκπτωση). Λίγο είναι ?

+0,10 θα σου έρθει στον επόμενο

3 minutes ago, bill_viper said:

Τελικά έκανα καλά ή μ@λ@κία που έφυγα;

απλά μαθηματικά είναι , μήπως δεν έχεις καταλάβει το +0,10 που λέω ?

13 minutes ago, bill_viper said:

Οι καταναλώσεις όμως είναι μικρές. Παραθέτω τους δύο τελευταίους έναντι λογαριασμούς που εκδόθηκαν πριν μια εβδομάδα.

μόνο αν μου πεις ετήσιες κιλοβατώρες σε κάθε παροχή ξεχωριστά μπορώ να σου προτείνω κάτι

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, korakios said:

γιαυτό και η χαμηλή προσαύξηση .

καταρχάς τώρα σου βγήκε +0,07059 στις αρχικές τιμές κιλοβατώρας (μετά την έκπτωση). Λίγο είναι ?

+0,10 θα σου έρθει στον επόμενο

απλά μαθηματικά είναι , μήπως δεν έχεις καταλάβει το +0,10 που λέω ?

μόνο αν μου πεις ετήσιες κιλοβατώρες σε κάθε παροχή ξεχωριστά μπορώ να σου προτείνω κάτι

Είχα/έχω καταμπερδευτεί με την όλη κατάσταση, τώρα που μου τα εξηγείς τα ξεδιαλύνω λίγο. Οπότε καλά έκανα κι έφυγα και προχώρησα την αίτηση στο myHome Online γιατί το +0,10€/kWh το λες και πολύ, διπλάσια τιμή ουσιαστικά.

Ναι αμέ, οι ετήσιες κιλοβατώρες για το προηγούμενο πρώτο screenshot είναι 110 kWh και για το δεύτερο screenshot είναι 742 kWh. Και τα δύο τριφασικά ρεύματα αν παίζει κάποιο ρόλο. Είναι δύο αποθήκες της εταιρίας μου.

Ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια σου και το χρόνο σου! 🙂

Edited by bill_viper

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

βαζω τους τελευταιους εκκαθαριστικούς

121μερες 664kWh

119 1194

130 1397

συνολο στις τελευταιες 370 μερες ειχα 3255kWh

αρα παω myHome Online? @korakios

 

 

Edited by Bayern4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, bill_viper said:

Είχα/έχω καταμπερδευτεί με την όλη κατάσταση, τώρα που μου τα εξηγείς τα ξεδιαλύνω λίγο. Οπότε καλά έκανα κι έφυγα και προχώρησα την αίτηση στο myHome Online γιατί το +0,10€/kWh το λες και πολύ, διπλάσια τιμή ουσιαστικά.

καλό είναι να το καταλάβεις . Γράφει προσαύξηση 70,59€/MWh άρα απο mega σε kilo είναι ανα 0,07059€/KWh προσαύξηση , το έχεις μέχρι εδώ ?

Έχεις αρχικές τιμές κιλοβατώρας μέρας και νύχτας που δίνει έκπτωση 45% (αρχική επί 0,55)

Μετά μπαίνει και η προσαύξηση

Άρα

μέρας 0,11028*0,55+0,07059= ~0,131

νύχτας 0,079*0,55+0,07059= ~0,114

αυτές οι τιμές λοιπόν είναι η πραγματικές. Ο επόμενος λογαριασμός θα έχει μεγαλύτερη προσαύξηση άρα θα βγάλει ακόμα μεγαλύτερες τελικές

14 minutes ago, bill_viper said:

οι ετήσιες κιλοβατώρες για το προηγούμενο πρώτο screenshot είναι 110 kWh και για το δεύτερο screenshot είναι 742 kWh. Και τα δύο τριφασικά ρεύματα αν παίζει κάποιο ρόλο. Είναι δύο αποθήκες της εταιρίας μου.

για την πρώτη δε σε ενδιαφέρει κόστος κιλοβατώρας , είναι πολύ μικρό το κόστος

https://www.heron.gr/energy/electricity/epixeirisi/up-business-1-zero/

χωρίς πάγιο ,χωρίς δέσμευση , τσιμπάς και 50€ κάνοντας αίτηση online

Είναι με ρήτρα αναπροσαρμογής αλλά και 0,30 να πάει η κιλοβατώρα σε καλύπτει το δώρο

φυσικά προσοχή στους όρους που θα σου στείλουν

Για τη 2η με τις 742kwh , αν δεις το excel στα επαγγελματικά , και βάλεις κατανάλωση θα δεις δε σε συμφέρει πλέον σταθερό (πάντα για τη συγκεκριμένη κατανάλωση) μιας και όλα αυξήθηκαν ,οπότε και εκεί ακόμα και 0,20 να φτάσει η κιλοβατώρα προτείνω το ίδιο πρόγραμμα (σύμφωνα με τα σημερινά χάλια δεδομένα)

 

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Bayern4 said:

βαζω τους τελευταιους εκκαθαριστικούς

121μερες 664kWh

119 1194

130 1397

συνολο στις τελευταιες 370 μερες ειχα 3255kWh

αρα παω myHome Online? @korakios

 

όσο υπάρχουν ακόμα της ΔΕΗ , ναι , online , enter , enter+ (κατέβασε το excel αν είναι)

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω και εγω ΔΕΗ μετα απο 2 χρόνια…

Εχω κάνει αίτηση στο on line και είμαι στη φάση αναμονής για ολοκλήρωση της αλλαγής απο τον Δεδδηε…

Εχω κάποια ερωτήματα αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει:

Σε αυτο το στάδιο θα έρθει υπάλληλος απο Δεδδηε να μετρήσει;; Ή προχωράει η διαδικασία μόνο κ απο τη φωτο του μετρητή που εστειλα; Ρωτάω γιατι το ρολόι δεν είναι προσβάσιμο και πρέπει να είναι κάποιος να ανοίξει (αυτο κάνουμε και στην καταμέτρηση αλλα είναι στάνταρ η ημερ/νια…. Τώρα ομως δεν ξέρουμε ποτε κ αν θα περάσει…:/)

Επισης, το on line είδα πως το ενεργοποιώ εγω απο το ebill, άρα θα πρέπει να περιμένω πρώτα να γίνει η μετάβαση επίσημα στη δεη και μετα να φτιάξω ebill για να το ενεργοποιήσω; Γιατι για τη δημιουργία ebill χρειάζεται αριθμός εταίρου…εκτός και είναι ο ιδιος που ειχα και πριν που ήμουν στο δεη και τον δω απο παλιό λογαριασμό Οποτε λογικά θα μπορώ να φτιάξω κ τώρα… Αλλάζει ο κωδικός εταίρου;

Edited by natpass
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, natpass said:

Επιστρέφω και εγω ΔΕΗ μετα απο 2 χρόνια…

Εχω κάνει αίτηση στο on line και είμαι στη φάση αναμονής για ολοκλήρωση της αλλαγής απο τον Δεδδηε…

Εχω κάποια ερωτήματα αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει:

Σε αυτο το στάδιο θα έρθει υπάλληλος απο Δεδδηε να μετρήσει;; Ή προχωράει η διαδικασία μόνο κ απο τη φωτο του μετρητή που εστειλα; Ρωτάω γιατι το ρολόι δεν είναι προσβάσιμο και πρέπει να είναι κάποιος να ανοίξει (αυτο κάνουμε και στην καταμέτρηση αλλα είναι στάνταρ η ημερ/νια…. Τώρα ομως δεν ξέρουμε ποτε κ αν θα περάσει…:/)

Επισης, το on line είδα πως το ενεργοποιώ εγω απο το ebill, άρα θα πρέπει να περιμένω πρώτα να γίνει η μετάβαση επίσημα στη δεη και μετα να φτιάξω ebill για να το ενεργοποιήσω; Γιατι για τη δημιουργία ebill χρειάζεται αριθμός εταίρου…εκτός και είναι ο ιδιος που ειχα και πριν που ήμουν στο δεη και τον δω απο παλιό λογαριασμό Οποτε λογικά θα μπορώ να φτιάξω κ τώρα… Αλλάζει ο κωδικός εταίρου;

Αφού αλλάζεις πάροχο, θα έρθει υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ να πάρει τις ενδείξεις.

Μέσω του ebill θα μπορούσες να αλλάξεις πρόγραμμα αν ήσουν ήδη στη ΔΕΗ. Το έκανα σε σύνδεση που είχα ebill και η ενεργοποίηση από Γ1Ν σε MyHomeOnline έγινε αμέσως.

Στην περίπτωσή σου θα πρέπει πρώτα να ενεργοποιηθεί η αλλαγή παρόχου και μετά να συνδεθείς με το ebill το οποίο παρέχει αρκετές διευκολύνσεις.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, makap said:

Αφού αλλάζεις πάροχο, θα έρθει υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ να πάρει τις ενδείξεις.

Μέσω του ebill θα μπορούσες να αλλάξεις πρόγραμμα αν ήσουν ήδη στη ΔΕΗ. Το έκανα σε σύνδεση που είχα ebill και η ενεργοποίηση από Γ1Ν σε MyHomeOnline έγινε αμέσως.

Στην περίπτωσή σου θα πρέπει πρώτα να ενεργοποιηθεί η αλλαγή παρόχου και μετά να συνδεθείς με το ebill το οποίο παρέχει αρκετές διευκολύνσεις.

Ξερουμε αν μπορω να ενεργοποιησω απο τωρα  το ebill; (εφικτό μόνο σε περίπτωση που παραμένει βεβαια και ιδιος ο κωδικός εταίρου που βλεπω σε παλιό μου λογαριασμό της ΔΕΗ;) 

Το ρωτάω για να μπορω να παρακολουθω ποτε θα ολοκληρωθει η διαδικασία αλλαγής και να κανω άμεσα κ εγω την αλλαγη σε on line

Αντε να δουμε ποτε θα περασει τωρα ο υπαλληλος του ΔΕΔΔΗΕ...(ειχα ελπιδα μήπως τους εκανε η φωτο και δε τη στηναμε ολημερις να τον περιμενουμε!)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, natpass said:

Αντε να δουμε ποτε θα περασει τωρα ο υπαλληλος του ΔΕΔΔΗΕ

άσε τηλ έξω στην πόρτα

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι ενεργό το ebill σου, ναι, μπορείς, αλλά αμφιβάλλω αν είναι ενεργό.

Μέσω του ΑΦΜ μου, η υπάλληλος βρήκε την προηγούμενη (πριν 2 χρόνια) σύνδεσή μου. αλλά χρειαζόταν νέα ταυτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...