Jump to content

Τουλάχιστον 3 χρόνια κρατά το κινητό του, το 42% των κατόχων smartphone! [poll]


Mythozz
 Κοινοποίηση

Πόσο καιρό κρατάτε το κινητό σας μέχρι να το αλλάξετε για το επόμενο;  

704 members have voted

  1. 1. Πόσο καιρό κρατάτε το κινητό σας μέχρι να το αλλάξετε για το επόμενο;

    • 0-3 μήνες: τα αλλάζω σαν πουκάμισα
      19
    • 3-6 μήνες: τα κρατάω μέχρι να τα βαρεθώ
      48
    • 6-12 μήνες: σταθερός στην αρχική επιλογή για αρκετό καιρό
      98
    • 1-2 χρόνια: όταν δένομαι με κινητό... δένομαι!
      229
    • Πάνω από 2 χρόνια: Ένα κινητό και ΚΑΛΟ για χρόνια!
      302
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      8


Recommended Posts

Αν ξεκινήσω από το πρώτο μου smartphone πίσω στο 2003 , συνήθως αλλάζω κάθε 1.5 - 2 χρόνια. Εξαίρεση όταν "τούβλιασα" τον χοίρο και άλλαξα στους 8 μήνες. Είμαι συνήθως early adopter συσκευών που έχουν κάτι το διαφορετικό (Nokia 6600, Palm Treo 650, Apple iPhone, Galaxy Note N7000)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

6,5 χρονια το iphone 3GS και ειναι καιρος για αλλαγη. τον τελευταιο χρονο σερνεται το καυμενο.

 

Μήπως είναι η ιδέα σου?? κάνε του ένα restore as new iPhone...:rolleyes::rolleyes:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol:

 

Βασικά, για αστείο το είπα και εγώ, αλλά αν σκεφτείς ότι το 3gs έχει μείνει σε παλιά έκδοση του ios και ότι λογικά τις περισσότερες νέες εφαρμογές δεν μπορεί να τις πάρει, λόγω ασυμβατότητας, πραγματικά δεν βλέπω γιατί σήμερα να τρέχει χειρότερα από ότι έτρεχε το 2012 πχ...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι στην Ελλαδα της κρισης, τα 3 χρονια που κραταει καποιος το κινητο του,

γινονται 5ετιας.

Επηλθε ενας εξορθολογισμος...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, για αστείο το είπα και εγώ, αλλά αν σκεφτείς ότι το 3gs έχει μείνει σε παλιά έκδοση του ios και ότι λογικά τις περισσότερες νέες εφαρμογές δεν μπορεί να τις πάρει, λόγω ασυμβατότητας, πραγματικά δεν βλέπω γιατί σήμερα να τρέχει χειρότερα από ότι έτρεχε το 2012 πχ...

 

Ισχύει αυτό που λες αλλά θυμάμαι να έχω διαβάσει ότι στις τελευταίες εκδόσεις είχε πέσει η ταχύτητα του 3gs.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που λες αλλά θυμάμαι να έχω διαβάσει ότι στις τελευταίες εκδόσεις είχε πέσει η ταχύτητα του 3gs.

Ναι, έτσι διαβάζω και εγώ, αλλά αυτό δεν έγινε τώρα, έγινε πριν χρόνια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πλεον ειναι κατα καποιο τροπο απαραιτητο να αλλαξει κανεις κινητο, αντε να πεις να παρω μια ναυαρχιδα να την κρατησω 6 χρονια, δεν ειναι ευκολο, καθε μερα καινουρια update θελουν οι εφαρμογες που βαραινουν την συσκευη, θελουν περισσοτερο χωρο, μετα απο καποια στιγμη πολλες εφαρμογες ουτε καν υποστιρηζονται, επισης τα κινητα δεν ειναι οπως καποτε που ουτε εφαρμογες ειχαν για να ζοριζονται με καθε update, με μπαταριες που σε πηγαιναν 2 βδομαδες και χαλουσαν μετα απο 15 χρονια, τα πετουσες στον τοιχο και δεν παθαιναν τιποτα, τωρα με ενα απλο πεσιμο σπανε οι οθονες και με ενα λιγο γερο πεσιμο τα μαζευεις με το φαρασι... Μην πω για μπαταριες, πονεμενη ιστορια...
Xiaomi Redmi Note 4 Snapdragon 4/64 (Black)
Link to comment
Share on other sites

Note 3 μέχρι να καεί ρε. Όλα τα καινούργια τους λείπουν πολλά χαρακτηριστικά και δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Note 3 μέχρι να καεί ρε. Όλα τα καινούργια τους λείπουν πολλά χαρακτηριστικά και δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έσπασε το καλούπι μετά....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι στην Ελλαδα της κρισης, τα 3 χρονια που κραταει καποιος το κινητο του,

γινονται 5ετιας.

Επηλθε ενας εξορθολογισμος...

 

Oχι, 7 χρονια κραταμε τα κινητα επειδη πειναμε.

 

Δηλαδη αυτος που αλλαζει το κινητο του καθε χρονο τι ειναι; Παραλογος;

 

LOL

 

Note 3 μέχρι να καεί ρε. Όλα τα καινούργια τους λείπουν πολλά χαρακτηριστικά και δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δηλαδη τοτε το Note 3 τι προσφερει παραπανω απο το Note 1;

 

Για θα μας τρελανετε εδωθε μεσα!!

Link to comment
Share on other sites

Oχι, 7 χρονια κραταμε τα κινητα επειδη πειναμε.

 

Δηλαδη αυτος που αλλαζει το κινητο του καθε χρονο τι ειναι; Παραλογος;

 

LOL

 

 

 

Δηλαδη τοτε το Note 3 τι προσφερει παραπανω απο το Note 1;

 

Για θα μας τρελανετε εδωθε μεσα!!

Εχεις την αποψη σου και ειναι σεβαστη. Γιατι πρεπει σωνει και καλα να συμφωνουν ολοι μαζι σου? Υπαρχει καποιος λογος να επιμενεις και να μιλας με αυτον τον τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Oχι, 7 χρονια κραταμε τα κινητα επειδη πειναμε.

 

Δηλαδη αυτος που αλλαζει το κινητο του καθε χρονο τι ειναι; Παραλογος;

 

LOL

 

 

 

Δηλαδη τοτε το Note 3 τι προσφερει παραπανω απο το Note 1;

 

Για θα μας τρελανετε εδωθε μεσα!!

Το note 1 δεν σηκώνει σε καμία περίπτωση το Multitasking και τα βαριά παιχνίδια όπως στο NOTE 3. Επειδή είδα και το 5αρι δεν μου έκανε καμία εντύπωση παρα μόνο η οθόνη του που εκεί έχει ξεφύγει η samsung. Έχουν βγάλει κάποια χαρακτηριστικά από τα επόμενα NOTE που δεν μου άρεσε. Όσο υποστηριζετε από την κοινότητα του xda που λογικά θα του δώσει και Android nougat με καμιά CM και έπειτα θα πάρει και port από το NOTE 7 δεν υπάρχει λόγος να δώσω ένα 700αρι για το νέο. Μια μπαταριουλα με 15 ευρω και βγάζει αλλα 2 χρόνια άνετα.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα περιμενα τα κινητα, με την προοδο της τεχνολογιας, ανεξαρτητα αν θα θεωρουνταν μετα απο χρονια παρωχημενα(λογικο),

να κρατανε ως υποσταση, τουλαχιστον δεκαετια.

Νομιζω ομως, οτι τετοια ρεκορ μονο τα παλια καλα νοκια πετυχαιναν.

Οσο και να μιλαμε σημερα για ποιοτικα κινητα, να μην το ριχνουμε στην...πολυπλοκοτητα, τα εχουν κανει σχεδον αναλωσιμα.

 

Anyway, με μια 5ετια καλης λειτουργιας, θα δηλωνα ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα περιμενα τα κινητα, με την προοδο της τεχνολογιας, ανεξαρτητα αν θα θεωρουνταν μετα απο χρονια παρωχημενα(λογικο),

να κρατανε ως υποσταση, τουλαχιστον δεκαετια.

Νομιζω ομως, οτι τετοια ρεκορ μονο τα παλια καλα νοκια πετυχαιναν.

Οσο και να μιλαμε σημερα για ποιοτικα κινητα, να μην το ριχνουμε στην...πολυπλοκοτητα, τα εχουν κανει σχεδον αναλωσιμα.

 

Anyway, με μια 5ετια καλης λειτουργιας, θα δηλωνα ευχαριστημενος.

 

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

 

Προς τι το γέλιο? μια χαρά τα λέει ο άνθρωπος.

Επειδή εδώ είμαστε καμμένοι, δεν σημαίνει ότι όλοι σκέφτονται έτσι. Το να δίνει 600-700 ευρώ κάθε 5 χρόνια για κινητό τηλέφωνο είναι λογικό πιστεύω. Το να δίνεις αυτό το ποσό κάθε 1 ή 2 χρόνια, είναι υπερβολή, όσο και αν δεν μας αρέσει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Προς τι το γέλιο? μια χαρά τα λέει ο άνθρωπος.

Επειδή εδώ είμαστε καμμένοι, δεν σημαίνει ότι όλοι σκέφτονται έτσι. Το να δίνει 600-700 ευρώ κάθε 5 χρόνια για κινητό τηλέφωνο είναι λογικό πιστεύω. Το να δίνεις αυτό το ποσό κάθε 1 ή 2 χρόνια, είναι υπερβολή, όσο και αν δεν μας αρέσει.

Είναι κάτι που δουλεύετε ένα 8ωρο τη μέρα οπότε υπερβολή δεν είναι. Απλά δεν είναι πρώτη ανάγκη αλλά πολυτέλεια ειδικά τα 800αρια που δίνουν μερικοί.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγω τα τελευταια 3 χρονια εχω αλλαξει 5 ναυαρχιδες με τελευταια τo nexus 6p που ελπιζω να μου κρατησει οσο το nexus 5 που ακομα και τωρα ειναι θηριο και κανει τα παντα.. Μετα απο αυτα μου περασει πιστευω το μικροβιο :D
Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό κινητό κάθε 3 χρόνια περίπου.. Πχ τώρα έχω το 6s plus το επόμενο όταν βγει το 10 :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...