Jump to content

Sony PSP


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κάνεις reset τα settings του PSP στα default μια φορά και μετά κανεις το ίδιο και το ίδιο με την φωτογραφίες που έκανες και τώρα μέχρι αντι να κλείσει το PSP να επαννεκινήσει μόνο του..θα χρειαστεί μερικές προσπάθειες
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κάνεις reset τα settings του PSP στα default μια φορά και μετά κανεις το ίδιο και το ίδιο με την φωτογραφίες που έκανες και τώρα μέχρι αντι να κλείσει το PSP να επαννεκινήσει μόνο του..θα χρειαστεί μερικές προσπάθειες

Τον φάκελο ChickHEN που δημιουργήθηκε στο psp κατά την εγκατάσταση του easy installer εκεί που μπαίνουν οι εικόνες τον έχω διαγράψει γιατί έχω το phat.Μήπως φταίει αυτό?Δεν επανεκινεί με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τον φάκελο ChickHEN που δημιουργήθηκε στο psp κατά την εγκατάσταση του easy installer εκεί που μπαίνουν οι εικόνες τον έχω διαγράψει γιατί έχω το phat.Μήπως φταίει αυτό?Δεν επανεκινεί με τίποτα.

 

αφου έχεις φατ βαλε τις φώτο κατεθείαν στο φάκελο PHOTO και οχι στον PHOTO/CHICKHEN

Link to comment
Share on other sites

αφου έχεις φατ βαλε τις φώτο κατεθείαν στο φάκελο PHOTO και οχι στον PHOTO/CHICKHEN

Ναι αλλά όταν εγκαθιστώ τον easy installer δημιουργείται αυτόματα ένας φάκελος ChicHEN με τις φώτο μέσα.Αυτόν τον φάκελο αφού βάλω τις σωστές φότο στον φάκελο photo τί τον κάνω?Να τον αφήσω όπως είναι?Να τον διαγράψω?

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας,αγόρασα ένα μεταχειρισμένο psp αλλά δεν διαβάζει τα δισκάκια,τι μπορεί να φταίει?Πάντως δεν βγάζει κανένα μήνυμα!Απλά δεν το αναγνωρίζει!

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ σε ένα ολοκαίνουριο psp 3004 που αγόρασα μόλις σήμερα. Τα μόνα πράγματα που έκανα με το που το αγόρασα είναι: 1) το άφησα σβηστό να φορτίσει πλήρως, 2) έκανα το αρχικό setup, 3) έκανα αναβάθμιση επίσημα μέσω wi-fi στην 5.51 και 4) πέρασα δύο παιχνιδάκια που είχα κατεβάσει από το playstation store στο ps3 μου. Τίποτα άλλο.

 

Το umd το βάζω σίγουρα σωστά μέσα, με την κεφαλή να βλέπει το ανοιχτό τμήμα του δίσκου, με την επιφάνεια που "διαβάζει" προς τα μέσα. Το ακούω που το διαβάζει, κάτω δεξιά δείχνει τους δύο κύκλους, αλλά στο τέλος (μετά από κανα λεπτό) ότι "the disc could not be read". Μάλλον παω για σέρβις, ε;

 

PS: Δοκίμασα και με παλιότερο UMD που είχα από το προηγούμενο PSP 1004 μου, και με ολοκαίνουριο, το buzz brain of the world που συνόδευε την κονσόλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Papp0us το psp δεν επανεκινεί με τίποτα.Μα με τίποτα όμως.Το δοκίμασα άπειρες φορές,ανοίγω το psp πάω στις photo επιλέγω το αρχείο tiff,ανοίγει μια λευκή εικόνα με ένα σημαδάκι φωτογραφικής μηχανής στη μέση και μετά κλείνει.Μήπως έχω κάνει κάτι λάθος?Έβαλα την έκδοση 5.03,την εγκατέστησα κανονικά,τρέχω τον easy installer μετά κατεβάζω το αρχείο tiff και το βάζω στις photo.Το h.bin το βάζω χύμα στη κάρτα μνήμης.Μετά ακολουθώ τη γνωστή διαδικασία αλλά τίποτα.

 

Να αναφέρω ότι μέσα στη κάρτα μνήμης το αρχείο PSPident δεν ανοίγει πριν αλλάξω την έκδοση.Λέει ότι το αρχείο είναι corrupted.Επίσης βρήκα ένα αρχείο devHook μέσα στη κάρτα μνήμης που πρέπει να είναι από παλιά.Μήπως φταίει η ύπαρξη αυτού του αρχείου που δεν πιάνει η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Papp0us το psp δεν επανεκινεί με τίποτα.Μα με τίποτα όμως.Το δοκίμασα άπειρες φορές,ανοίγω το psp πάω στις photo επιλέγω το αρχείο tiff,ανοίγει μια λευκή εικόνα με ένα σημαδάκι φωτογραφικής μηχανής στη μέση και μετά κλείνει.Μήπως έχω κάνει κάτι λάθος?Έβαλα την έκδοση 5.03,την εγκατέστησα κανονικά,τρέχω τον easy installer μετά κατεβάζω το αρχείο tiff και το βάζω στις photo.Το h.bin το βάζω χύμα στη κάρτα μνήμης.Μετά ακολουθώ τη γνωστή διαδικασία αλλά τίποτα.

 

Να αναφέρω ότι μέσα στη κάρτα μνήμης το αρχείο PSPident δεν ανοίγει πριν αλλάξω την έκδοση.Λέει ότι το αρχείο είναι corrupted.Επίσης βρήκα ένα αρχείο devHook μέσα στη κάρτα μνήμης που πρέπει να είναι από παλιά.Μήπως φταίει η ύπαρξη αυτού του αρχείου που δεν πιάνει η διαδικασία?

 

Λοιπόν ακου τι θα κάνεις:

θα κάνεις φορματ την κάρτα μνήμης μέσα απο το PSP

Θα κανεις reset τα settings του PSP

Απενεργοποιήσε το UMD Auto-Start και το UMD Cache.

Αν δεν εχεις καμία αλλη φώτο εκτος απο τον φάκελο ChickHen, βοηθάει αρκετά

Ανοιξε το φάκελο και κανε scroll down μέχρι το αρχείο Tiff και περιμένε να φορτώσει(ΑΜΕΣΩΣ Scroll Down μολις μπείς στο φάκελο)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακου τι θα κάνεις:

θα κάνεις φορματ την κάρτα μνήμης μέσα απο το PSP

Θα κανεις reset τα settings του PSP

Απενεργοποιήσε το UMD Auto-Start και το UMD Cache.

Αν δεν εχεις καμία αλλη φώτο εκτος απο τον φάκελο ChickHen, βοηθάει αρκετά

Ανοιξε το φάκελο και κανε scroll down μέχρι το αρχείο Tiff και περιμένε να φορτώσει(ΑΜΕΣΩΣ Scroll Down μολις μπείς στο φάκελο)

Τρεις διευκρινιστικές ερωτήσεις:

1)Τί είναι το UMD Cache?Δεν το βρίσκω σαν επιλογή στα settings.

3)Σε ποιο φάκελο ChickHen αναφέρεσαι?Αφού τον διέγραψα.Η μόνη εικόνα που υπάρχει στο φάκελο photos είναι το αρχείο tiff.Οι υπόλοιπες εικόνες που μπαίνουν με τον easy installer είναι για το slim επομένως τις διέγραψα.

3)Όταν πάω στις photos στο αρχείο tiff πατάω πάνω του ή το αφήνω να ξεκινήσει μόνο του?

Επίσης χρειάζεται να έχω δισκάκι UMD μέσα στο psp όταν κάνω τη διαδικασία ή όχι?

(Sorry για το πρήξιμο αλλά δεν πιάνει το άτιμο)

Link to comment
Share on other sites

Τρεις διευκρινιστικές ερωτήσεις:

1)Τί είναι το UMD Cache?Δεν το βρίσκω σαν επιλογή στα settings.

3)Σε ποιο φάκελο ChickHen αναφέρεσαι?Αφού τον διέγραψα.Η μόνη εικόνα που υπάρχει στο φάκελο photos είναι το αρχείο tiff.Οι υπόλοιπες εικόνες που μπαίνουν με τον easy installer είναι για το slim επομένως τις διέγραψα.

3)Όταν πάω στις photos στο αρχείο tiff πατάω πάνω του ή το αφήνω να ξεκινήσει μόνο του?

Επίσης χρειάζεται να έχω δισκάκι UMD μέσα στο psp όταν κάνω τη διαδικασία ή όχι?

(Sorry για το πρήξιμο αλλά δεν πιάνει το άτιμο)

 

Α ναι εχεις phat αρα δεν έχει umd Cache sorry, προσπέρνα το αυτό,

ασε το easy installer ρε συ καλύτερα ειναι για τα Slim τα PSP. Κατέβασε αυτό http://www.psp-hacks.com/file/1720 και βάλε την φώτο που έχει μέσα για το PHAT στον φάκελο Photos και το h.bin στο root..κάνε ομως πρώτα φορματ την κάρτα. το easy installer ξέχνα το

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελει ενας κολλητος μου να αγορασει psp και μου ειπε να σας ρωτησω ποια εκδοση να παρει για να ειναι οκ με custom firmware και να παιζει παιχνιδακια απο καρτα μνημης?

 

εχει πολλες βλεπω..... 3000. 3004 κατι σλιμ και τα λοιπα.... ποια να παρει?

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελει ενας κολλητος μου να αγορασει psp και μου ειπε να σας ρωτησω ποια εκδοση να παρει για να ειναι οκ με custom firmware και να παιζει παιχνιδακια απο καρτα μνημης?

 

εχει πολλες βλεπω..... 3000. 3004 κατι σλιμ και τα λοιπα.... ποια να παρει?

 

για να είναι οκ με custom firmware πρέπει να πάρει μεταχειρισμένο..δεν υπάρχουν καινουργια πλέον που να πέρνουν. 3000 και 3004 ειναι τα ιδιο και μονο αυτά θα βρεί εκτος αν παρει μεταχειρισμένο. Και στα 3000 μπαινει ενα είδος custom firmware αρα οτι και να παρει θα κανει δουλεία του..με τον ενα τρόπο η τον αλλο:P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Πριν μια βδομαδα πηρα το psp 3004 το οποιο δυστυχως η ευτυχως το εχω αναβαθμισει σε 5,53

Θα ηθελα να ρωτησω ποια η διαδικασια ξεκλειδωτος για παιχνιδια γιατι οσο διαβαζω λεει μονο αν εχεις εκδοση 5,03 και κατω. Υπαρχει τροπος η υην πατησα που το αναβαθμισα

Sorry αν ρωταω χιλιοειπωμενα πραγματα αλλα ειναι επειδη ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα

Link to comment
Share on other sites

σε 5.51 εννοείς μάλλον, δεν υπάρχει 5.53.. και δυστυχώς ναί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα μόνο μέχρι την 5.03 σπάει. την πάτησες!
Link to comment
Share on other sites

Το έχω.Το είχα πάρει από τότε που πρώτο βγήκε και μπορώ να πω πως με έχει αφήσει ευχαριστημένο
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτίσω κάτι βρε παιδιά ; Τώρα ψήνομαι να πάρω το PSP αλλά δέν ξέρω ποιό να πάρω...το 3000 ή 3004 ; Έχει σημασία ; Μπορώ να το χακάρω ;

Τα φώτα σας ><PLEASE><.

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πράγμα ακριβώς είναι το 3000 και το 3004 ο τελευταίος αριθμός υποδηλώνει το region της συσκευής(ιαπωνία,ευρώπη,αμερική, κτλ.) το 4 ειναι το ευρωπαικό το 1 το ιαπωνικό κ.ο.κ

Ναι μπορείς να το χακάρεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...ύστερα από μια μικρή πτώση (το εννοώ μικρή, και μέσα στη θήκη του...δεν υπάρχει κανένα σημάδι πτώσης) όταν ανοίγω το psp και πάει να τρέξει μετά από κάποια δευτερόλεπτα ή λεπτά σβήνει η οθόνη αν και το λαμπάκι παραμένει πράσινο...η οθόνη όμως μαύρη...η μπαταρία του λειτουργεί κανονικά...ξέρει κανείς κάτι σχετικό???κάποιο μαγαζί athens για service???είναι το πρώτο psp και φυσικά ''σπασμένο'' οπότε η λύση της sony μάλλον δεν...

thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...ύστερα από μια μικρή πτώση (το εννοώ μικρή, και μέσα στη θήκη του...δεν υπάρχει κανένα σημάδι πτώσης) όταν ανοίγω το psp και πάει να τρέξει μετά από κάποια δευτερόλεπτα ή λεπτά σβήνει η οθόνη αν και το λαμπάκι παραμένει πράσινο...η οθόνη όμως μαύρη...η μπαταρία του λειτουργεί κανονικά...ξέρει κανείς κάτι σχετικό???κάποιο μαγαζί athens για service???είναι το πρώτο psp και φυσικά ''σπασμένο'' οπότε η λύση της sony μάλλον δεν...

thanks

 

Εγω θα σου προτεινα να το ξεβιδωσεις και να το βιδωσεις παλι, γιατ λογικα σου εχει ξεκουμπωσει η οθονη, το χα παθει στο κινητο μου το μοτορολα, αλλιως σου προτεινω το http://www.ebw.gr μιας και δεν μου ερχεται καποιο αλλο στο νου

Αυτο που θελουν οι γυναικες ΔΕΝ το ξερουν ουτε οι Ιδιες

 

οτι κι αν κανεις καντο ΣΩΣΤΑ και με ΤΡΟΠΟ

 

Εχεις PSP ;;; Θελεις CF;;; τοτε στειλε πμ ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα θα παρω το 3004 ξερω οτι μπορω να το χακαρω

αλλα θελω να ρωτησω απο θεματα μπορει να παρει αυτα του slim?

ή εχει καποια αλλη διαδικασια? γιατι καπου μπερδευομαι βλεποντας να αναφερουν

θεματα τα διαφορα sites για συγκεκριμενες εκδοσεις , ενω τα .ctf .xmb. .ptf themes τι ειναι και πως μπαινουν ολα αυτα? HELP GUYS!

 

 

και ακομα παιδια αν τελικα προτιμησω slim αυτο χακαρεται ολα τα μοντελα με pandora και magic ή

πρεπει να προσεξω κατι στα motherboard? ή στη firmware version που θα φορα?

 

ΤΗΑΝΚΣ!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά :)

 

Ένας ξάδελφος μου έδωσε το PSP fat. Θέλω να πάρω έναν φορτιστή και ένα καλώδιο USB για ανταλλαγή δεδομένων με τον υπολογιστή ( μουσική, βίντεο κλπ ..).

 

Θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει καλώδιο USB για το PSP fat το οποίο να μεταφέρει δεδομένα αλλά και να φορτίζει κιόλας την συσκευή;

«Όταν πονάς μην περπατάς ~ σε δρόμους πατημένους ~ διάλεγε κάποια ερημικά

μονοπάτια.

• Κάτω από ξάστερο ουρανό ~ σε κάμπους ανθισμένους ~ φανέρωσε τους πόνους σου ~ στού Πλάστη εμπρός τα μάτια.

• Κι όταν το γλυκοχάραμα ~ ξυπνούν τα ρόδα, οι κρίνοι, ~ θα ιδής πόσο σε γιάτρεψε ~ η προσευχή σου εκείνη»

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά :)

 

Ένας ξάδελφος μου έδωσε το PSP fat. Θέλω να πάρω έναν φορτιστή και ένα καλώδιο USB για ανταλλαγή δεδομένων με τον υπολογιστή ( μουσική, βίντεο κλπ ..).

 

Θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει καλώδιο USB για το PSP fat το οποίο να μεταφέρει δεδομένα αλλά και να φορτίζει κιόλας την συσκευή;

Ναι υπάρχει.Πρόσφατα πήρα ένα τέτοιο από το Γερμανό.Πιθανώς να το έχει και σε άλλα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Για το PSP fat ε;

 

Και κάτι τελευταίο, οι κάρτες μνήμης memory stick duo είναι συμβατές με όλα τα μοντέλα PSP (fat, slim, 3000) η θα πρέπει να αγοράσω ειδική κάρτα μνήμης που να είναι συμβατή με το fat;

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση σου.

«Όταν πονάς μην περπατάς ~ σε δρόμους πατημένους ~ διάλεγε κάποια ερημικά

μονοπάτια.

• Κάτω από ξάστερο ουρανό ~ σε κάμπους ανθισμένους ~ φανέρωσε τους πόνους σου ~ στού Πλάστη εμπρός τα μάτια.

• Κι όταν το γλυκοχάραμα ~ ξυπνούν τα ρόδα, οι κρίνοι, ~ θα ιδής πόσο σε γιάτρεψε ~ η προσευχή σου εκείνη»

Link to comment
Share on other sites

Για το PSP fat ε;

 

Και κάτι τελευταίο, οι κάρτες μνήμης memory stick duo είναι συμβατές με όλα τα μοντέλα PSP (fat, slim, 3000) η θα πρέπει να αγοράσω ειδική κάρτα μνήμης που να είναι συμβατή με το fat;

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση σου.

Για το καλώδιο νομίζω πως δεν έχει σημασία αν έχεις phat ή slim αλλά και εγώ phat έχω.Για κάρτες μνήμης εγώ έχω μια Memory Stick Pro Duo.Δεν ξέρω αν είναι συμβατές άλλες.Ας απαντήσει κάποιος που ξέρει:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...