Jump to content

Sony PSP


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά sorry που ρωτάω κάτι που πιθανώς έχει χιλιοειπωθεί αλλά ενδιαφέρομαι να τσιπάρω το psp.Παλιά μου το είχε κάνει ένας φίλος μου αλλά δεν τον είχα ρωτήσει πώς το έκανε και αργότερα αγόρασα ένα παιχνίδι που το ήθελα γνήσιο και καθώς το εγκαθιστούσα στο psp πρέπει να άλλαξα την έκδοση.Έχω διαβάσει οδηγούς τσιπαρίσματος για το psp αλλά δεν έχω καταλάβει πού μπορώ να βρω μια pandora battery.Απ'ότ κατάλαβα είτε πρέπει να αγοράσω μια απλή και να κόψω κάτι καλώδια μέσα της ή να πάρω μια έτοιμη pandora αλλά δεν ξέρω από πού.Υπάρχει κάποιο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη?Τί πρέπει να κάνω?Σημειωτέον ότι έχω το παλιό psp,το πρώτο που κυκλοφόρησε και όταν μου το είχε τσιπάρει ένας φίλος μου δεν θυμάμαι να είχε κάνει κάτι με τη μπαταρία:worry:

 

Αν έχεις firmware απο 5.03 και κάτω μπορείς να κάνεις downgrade και χωρίς πανδώρα πλέον, δες αυτό είναι πολύ ευκολη διαδικασία. Αν κατα τη διαρκεια που κάνεις αυτό σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και το brickάρεις θα σου πω που να βρείς πανδώρα..δοκίμασε πάντως πρώτα έτσι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

sorry re file,alla ta ekana ola auta pou les gia to fastload kai pali den mou paizei

ena iso paixnidi.Mipws mou leipei kati pou prepei na kanw prwta?Tha sou eimai

eygnomwn an ta kataferw.

 

Σου βγάζει ένα σφάλμα;Πρώτα μετα τη διαδικασία που κάνεις δές την εκδοση του firmware πρέπει να λέει Gen A Full ή κάτι τέτοιο. Αν δεν το λέει αυτο κάτι εχεις κάνει λάθος. Αν το λέει πάτα Select στο κεντρικο μενού του PSP και σε αυτό που θα σου ανοίξει στην επιλογή UMD ISO mode επέλεξε το "m33 Driver-no umd-" και θα είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Arxizoume:

>>1<<

Xriazeste:

i)Ena psp-3000 me firmware 5.03

ii)To ChickHen exploit (Download)

iii)Kai polh ipominh

 

1)Kante aposimpiesh

2)Balte to h.bin mesa sto root tou psp (ms0:/edo)

3)Balte to periexomeno tou fakelou slim sto fakelo photo sto psp (ms0:/psp/photo/edo)

4)an den exete fakelo photo sto psp kante ena

5)Parte to psp kai pigente stis eikones

6)mpite sto fakelo chickHen kai perimente

7)To pempto kai to ekto bhma tha ta epanalanbanete mexri h othonei na kanei kapies xrometikes alages otan mphte sto fakelo chickHen

Δεν ειναι δικο μου tutorial

KAI EXETE CUSTOM FIRMWARE 5.03GEN-A!!!!!!!!!

================================================================================

 

 

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish». Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

σου ξέφυγε ένα βήμα:P με αυτά που λές ενεργοποιούν το ChicHEN όχι το GEN-A :P

Οταν τελειώσετε πρέπει να κατεβάσετε το installer για να εγκαταστήσει κάτι αρχεια στο PSP σας. Μετά με το ChickHEN ενεργοποιημένο πηγαίνετε απλά στη λίστα των παιχνιδιων και θα υπάρχει ένα “Installer-Loader”, τρέξτε το ακολουθήστε τις οδηγίες στην οθόνη, και είστε ετοιμοι!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποση ειναι η μεγιστη χωρητικοτητα μιας memory card που μπορει να διαβασει ενα PSP? Εχω το PSP 3000 me firmware 5.03.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποση ειναι η μεγιστη χωρητικοτητα μιας memory card που μπορει να διαβασει ενα PSP? Εχω το PSP 3000 me firmware 5.03.

 

Μέχρι 16gb διαβάζει

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 16gb διαβάζει

 

νομιζω πως θα μπορει να διαβασει και τις 32gb καρτες οταν θα κυκλοφορησουν....

καλυτερα να νιω8εις παρα να μπορεις....!(dima poWer) xD

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις firmware απο 5.03 και κάτω μπορείς να κάνεις downgrade και χωρίς πανδώρα πλέον, δες αυτό είναι πολύ ευκολη διαδικασία. Αν κατα τη διαρκεια που κάνεις αυτό σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και το brickάρεις θα σου πω που να βρείς πανδώρα..δοκίμασε πάντως πρώτα έτσι

Έχω έκδοση 3.73 απ'ότι είδα.Στο λινκ που δίνεις πρέπει να γίνω μέλος για να το διαβάσω?Δεν υπάρχει αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν κοστιζει κατι μια απλη εγγραφη.Επισης να θυμισω οτι ολα θελουν κοπο οποτε αν κανεις την εγγραφη ισως δεις αρκετα πιο δυσκολα πραγματα στο tutorial :)
Link to comment
Share on other sites

Έχω έκδοση 3.73 απ'ότι είδα.Στο λινκ που δίνεις πρέπει να γίνω μέλος για να το διαβάσω?Δεν υπάρχει αλλού?

 

 

Σε Ελληνικά δε βρήκα κάτι άλλο για αγγλικά δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Σε Ελληνικά δε βρήκα κάτι άλλο για αγγλικά δες εδώ

Σε ευχαριστώ φίλε μου.Θα γραφτώ άμεσα στο φόρουμ για να το διαβάσω στα ελληνικά.Αν έχω κάποιο πρόβλημα κατά τη διαδικασία θα επανέλθω:)

Link to comment
Share on other sites

paidia pou blepoume ti firmware exoume sto psp??

 

system settings

system information

Αυτο που θελουν οι γυναικες ΔΕΝ το ξερουν ουτε οι Ιδιες

 

οτι κι αν κανεις καντο ΣΩΣΤΑ και με ΤΡΟΠΟ

 

Εχεις PSP ;;; Θελεις CF;;; τοτε στειλε πμ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά πρόβλημα!Αγόρασα ένα καλώδιο usb για το psp επειδή δεν είχε μέσα όταν το αγόρασα(το είχα πάρει από Ιαπωνία πριν κυκλοφορήσει Ελλάδα και δεν είχε μέσα).Το θέμα είναι ότι δεν το διαβάζει για δεδομένα.Μόνο φορτίζει.Για την ακρίβεια δεν είναι καλώδιο usb αλλά καλώδιο για φόρτιση σε αυτοκίνητο που η μια άκρη συνδέεται με το psp και η άλλη είναι usb θύρα την οποία συνδέεις με έναν φορτιστή αυτοκινήτου.Τώρα εγώ δεν συνδέω τη usb θύρα με το φορτιστή αυτοκινήτου αλλά με τον υπολογιστή.Δεν κάνει τπτ.Μόνο φορτίζει.Πάω στο μενού του psp στο usb connection και μου λέει να το συνδέσω με ένα usb cable ενώ είναι ήδη συνδεδεμένο.Τί κάνω?Δεν μπορεί να το διαβάζει μόνο για φόρτιση και όχι για δεδομένα.
Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις ένα απλό USB to mini-USB καλώδιο. Φτηνά είναι.
Link to comment
Share on other sites

Τι τώρα που το πήρες; Άστο να υπάρχει ή πούλα το. Για καλώδια των 3 ευρώ μιλάμε, όχι γι' αυτοκίνητα :p
Link to comment
Share on other sites

Τι τώρα που το πήρες; Άστο να υπάρχει ή πούλα το. Για καλώδια των 3 ευρώ μιλάμε, όχι γι' αυτοκίνητα :p

Δυστυχώς δεν έκανε 3 αλλά 15 ευρώ.Και είναι φορτιστής αυτοκινήτου με 3 καλώδια σε ένα(για psp,ds,gba,mini usb).Αλλά τώρα που το άνοιξα δεν μπορώ να κάνω τπτ.Πάντως δεν γίνεται να το διαβάζει για φόρτιση και όχι για δεδομένα.Δεν έχει κανείς καμιά ιδέα?

 

EDIT:Το βρήκα.Αντί να το συνδέσω με την άκρη που ήταν για φόρτιση σύνδεσα τη mini usb στο psp και την άλλη στο pc και δουλεύει.Ευτυχώς δεν πήγαν τσάμπα και τα λεφτά:D

Link to comment
Share on other sites

Είπα να ξεκινήσω σήμερα τη διαδικασία για το psp για downgrade είμαι ψιλοάσχετος και κόλλησα από την αρχή κιόλας.Τί είναι το Ta-088v2 και πού μπορώ να βρω αν έχω αυτό ή το ta-088v3 που αναφέρει ο οδηγός για να ξέρω αν θα λειτουργήσει σε μένα?
Link to comment
Share on other sites

Είπα να ξεκινήσω σήμερα τη διαδικασία για το psp για downgrade είμαι ψιλοάσχετος και κόλλησα από την αρχή κιόλας.Τί είναι το Ta-088v2 και πού μπορώ να βρω αν έχω αυτό ή το ta-088v3 που αναφέρει ο οδηγός για να ξέρω αν θα λειτουργήσει σε μένα?

 

Ta-088v2 και Ta-088v3 είναι τύποι motherboard για τα psp 2000. το v2 σπάει το v3 όχι. Αφου βαλεις το ChickHEN, κατέβασε και τρέξε το PSPident και θα σου δείξει τη mobo έχεις

Link to comment
Share on other sites

Ta-088v2 και Ta-088v3 είναι τύποι motherboard για τα psp 2000. το v2 σπάει το v3 όχι. Αφου βαλεις το ChickHEN, κατέβασε και τρέξε το PSPident και θα σου δείξει τη mobo έχεις

Οκ αυτά το έλυσα.Τώρα προέξυψε άλλο πρόβλημα.Έκανα όλη τη διαδικασία αλλά το πρόβλημα βγαίνει σε ένα σημείο.Αφού βάλω το αρχείο tiff στο τμήμα photo της memory stick μετά πρέπει να βάλω το h.bin στο root της memory stick.Ποιο είναι αυτό?Τα αρχεία που μου βγάζει όταν συνδέω το psp με τον υπολογιστή είναι: DCIM,dh,ISO,MP_ROOT,MSSONY,PSP.Σε ποιο το βάζω?Το ISO υπάρχει από τότε που μου το είχε κρακάρει ένας φίλος μου αλλά πλέον δεν δουλεύει γιατί ανέβασα την έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

To root είναι ο κεντρικός φάκελος της κάρτας μνήμης. αν δηλαδή η κάρτα μνήμης είναι το F:/ τότε θα έχεις φακέλους F:/ISO, F:/MP_ROOT, F:/PSP . Το root είναι το F:/
Link to comment
Share on other sites

To root είναι ο κεντρικός φάκελος της κάρτας μνήμης. αν δηλαδή η κάρτα μνήμης είναι το F:/ τότε θα έχεις φακέλους F:/ISO, F:/MP_ROOT, F:/PSP . Το root είναι το F:/

Οκ έβαλα στο root το αρχείο h.bin και το tiff στο photo της memory stick.Δοκίμασα να τρέξω το tiff μέσα από το psp και όταν το κάνω βγαίνει μια άσπρη οθόνη με το σημαδάκι της φωτογραφικής μηχανής στη μέση και δύο βελάκια που το περιτριγυρίζουν.Μετά κλείνει από μόνο του.Όταν το ξανανοίγω μετά από λίγο δεν έχει γίνει τίποτα απολύτως.Είναι όπως ήταν πριν.Τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...