Jump to content

Ulefone U007


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εσπασε η κορη μου το digitizer(όπως σε όλα τα κινητα που της εχω παρει!)στο U007,γινεται να αλλαξω μονο digitizer η είναι ogs η οθονη και χρειαζεται να παραγγειλω digitizer μαζι με lcd?

Υπαρχει κανενας οδηγος αλλαγης οθονης πουθενα?

 

Εχω παραγγειλη απο την Κινα digitizer και το περιμενω μες στην εβδομαδα, μιας και δικο μου δεν δουλευει κατω δεξια.

Επειδη εχω αλλαξει πολλα digitizer σε διαφορα κινιτα θεωρω οτι δεν ειναι δυσκολο.

Αν εχεις την υπομονη να περιμενεις να ερθει το δικο μου, να το αλλαξω για να σου κατα ποσο ειναι δυσκολο.

Βεβαια καλο ειναι να παρεις και οθονη μαζι για να εισαι σιγουρος σε περιπτωση στραβης.

Οπως αυτο επρεπε να κανω και εγω, αλλα τσιγκουνευτηκα τα χρηματα και τωρα εχει τρεις μερες που αναβοσβηνει μερικες φορες η οθονη, οποτε θα αναγκαστω να παρω και οθονη, αλλος ενας μηνας αναμονης.

:!:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 211
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το συγκεκριμένο κινητό εδώ και ένα χρόνο. Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα και για τα 50 ευρώ που μου είχε κοστίσει ήταν άψογο. Το θέμα είναι οτι τις τελευταίες ημέρες ενώ σερφάρω στο internet, είτε μέσω wifi είτε με τα δεδομένα, σβήνει αυτόματα. Προφανώς και θα οφείλεται στην μπαταρία μιας και όταν σερφάρω ενώ παράλληλα το φορτίζω δεν σβήνει ποτέ. Το ερώτημά μου όμως είναι το πως γίνεται να σβήνει ενώ η μπαταρία δεν έχει μηδενίσει. Δηλαδή αν η μπαταρία είναι φορτισμένη στο 80%, θα σβήσει το κινητό και μετά όταν το ανοίξω θα είναι πάλι στο 80%! Καμιά γνώμη?
Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απάντηση. Η διαδικασία της αλλαγής της μπαταρίας πόσο εύκολη είναι για κάποιον "μη ειδικό" μιας και έχω την εντύπωση οτι ειναι μη αποσπώμενη.
Link to comment
Share on other sites

Έχει η εταιρία βίντεο στο youtube. Την έχω κάνει κι εγώ. Αλλά θέλει προσοχή! Φίλος στο φόρουμ έπαθε σοβαρά εγκάυματα κατα την αλλαγή της μπαταρίας. Ήταν σε κακή κατάσταση και πήρε φωτιά!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εχω παραγγειλη απο την Κινα digitizer και το περιμενω μες στην εβδομαδα, μιας και δικο μου δεν δουλευει κατω δεξια.

Επειδη εχω αλλαξει πολλα digitizer σε διαφορα κινιτα θεωρω οτι δεν ειναι δυσκολο.

Αν εχεις την υπομονη να περιμενεις να ερθει το δικο μου, να το αλλαξω για να σου κατα ποσο ειναι δυσκολο.

Βεβαια καλο ειναι να παρεις και οθονη μαζι για να εισαι σιγουρος σε περιπτωση στραβης.

Οπως αυτο επρεπε να κανω και εγω, αλλα τσιγκουνευτηκα τα χρηματα και τωρα εχει τρεις μερες που αναβοσβηνει μερικες φορες η οθονη, οποτε θα αναγκαστω να παρω και οθονη, αλλος ενας μηνας αναμονης.

Καλημέρα, έκανες την αλλαγή τελικά, είναι η LCD κολλημένη με το τζαμάκι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έκανες την αλλαγή τελικά, είναι η LCD κολλημένη με το τζαμάκι;

Τελικα δεν την εχω κανει ακομα την αλλαγη.

Περιμενοντας το digitizer περασα αλλη ρομ και διορθωθηκε ελαφρως το προβλημα, τωρα δεν παταει εκει που βαζουμε τα κεφαλαια γραματα και δεν το κανει παντα.

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω βρει χρονο να το κανω ακομα, μιας και τωρα το εχω για δευτερο και δεν με πολυ πειραζει.

:!:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα, έκανες την αλλαγή τελικά, είναι η LCD κολλημένη με το τζαμάκι;

 

Τελικα την εκανα εχθες την αλλαγη και οχι (ευτυχως) δεν ειναι κολλημενο το touch με την οθονη.

Εχω αλλαξει αρκετες οθονες και touch σε διαφορα τηλεφωνα, γι' αυτο το τηλεφωνο θα ελεγα οτι " ποιο ευκολο δεν υπαρχει".

:!:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα παιδιά. Έχω το συγκεκριμένο κινητό εδώ και ένα χρόνο. Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα και για τα 50 ευρώ που μου είχε κοστίσει ήταν άψογο. Το θέμα είναι οτι τις τελευταίες ημέρες ενώ σερφάρω στο internet, είτε μέσω wifi είτε με τα δεδομένα, σβήνει αυτόματα. Προφανώς και θα οφείλεται στην μπαταρία μιας και όταν σερφάρω ενώ παράλληλα το φορτίζω δεν σβήνει ποτέ. Το ερώτημά μου όμως είναι το πως γίνεται να σβήνει ενώ η μπαταρία δεν έχει μηδενίσει. Δηλαδή αν η μπαταρία είναι φορτισμένη στο 80%, θα σβήσει το κινητό και μετά όταν το ανοίξω θα είναι πάλι στο 80%! Καμιά γνώμη?

 

Μετά από 15 μήνες απροβλημάτιστης λειτουργίας, ακριβώς το ίδιο σύμπτωμα παρουσιάζει το 007 της συζύγου μου...

Φθηνή μεν η μπαταρία (10€), αλλά αν ο τρόπος αφαίρεσής της είναι αυτός που δείχνει το παρακάτω βίντεο:

προφανώς και θα πρέπει να το πάω σε μάστορα, άρα θέλουμε άλλα 20€.

Το βλέπω να οδεύει για τον πλησιέστερο κάδο.

Για το μόνο που νευριάζω είναι ότι πριν κανά μήνα έδωσα 25€ για αλλαγή θύρας micro usb (προτίμησα να το επισκευάσω και να το κρατήσω ως συσκευή back up, παρά να το πετάξω)...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 15 μήνες απροβλημάτιστης λειτουργίας, ακριβώς το ίδιο σύμπτωμα παρουσιάζει το 007 της συζύγου μου...

Φθηνή μεν η μπαταρία (10€), αλλά αν ο τρόπος αφαίρεσής της είναι αυτός που δείχνει το παρακάτω βίντεο:

προφανώς και θα πρέπει να το πάω σε μάστορα, άρα θέλουμε άλλα 20€.

Το βλέπω να οδεύει για τον πλησιέστερο κάδο.

Για το μόνο που νευριάζω είναι ότι πριν κανά μήνα έδωσα 25€ για αλλαγή θύρας micro usb (προτίμησα να το επισκευάσω και να το κρατήσω ως συσκευή back up, παρά να το πετάξω)...

 

Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει και εγώ σε δυο συσκευές, άλλαξα μπαταρίες και όλα καλά.

Η αλήθεια πως αυτό το μοντέλο έχει αρκετά προβλήματα, τουλάχιστον αυτά που έχω πάθει εγώ.

Πρόβλημα με το ηχείο, με το touch, με την μπαταρία, με την θύρα ακουστικών… αυτά. :O:O

:!:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει και εγώ σε δυο συσκευές, άλλαξα μπαταρίες και όλα καλά.

Η αλήθεια πως αυτό το μοντέλο έχει αρκετά προβλήματα, τουλάχιστον αυτά που έχω πάθει εγώ.

Πρόβλημα με το ηχείο, με το touch, με την μπαταρία, με την θύρα ακουστικών… αυτά. :O:O

 

Την αλλαγή την έκανες μόνος σου; Εάν ναι, πες μου σε παρακαλώ:

1) Πέραν του περιμετρικού πλαισίου, πρέπει να αφαιρεθεί και η πάνω ή η κάτω πλακέτα για να αλλάξει η μπαταρία;

2) Αυτό το αυτοκόλλητο που δείχνει στο βίντεο ότι το τραβά για να βγάλει την μπαταρία τί ακριβώς κάνει; Πού βρίσκω τέτοιο για να βάλω κατά την συναρμολόγηση; Είναι απαραίτητο;

Link to comment
Share on other sites

Την αλλαγή την έκανες μόνος σου; Εάν ναι, πες μου σε παρακαλώ:

1) Πέραν του περιμετρικού πλαισίου, πρέπει να αφαιρεθεί και η πάνω ή η κάτω πλακέτα για να αλλάξει η μπαταρία;

2) Αυτό το αυτοκόλλητο που δείχνει στο βίντεο ότι το τραβά για να βγάλει την μπαταρία τί ακριβώς κάνει; Πού βρίσκω τέτοιο για να βάλω κατά την συναρμολόγηση; Είναι απαραίτητο;

 

Ενημερωτικά για όποιον ενδιαφέρεται να του αλλάξει μπαταρία κι επειδή σήμερα το άνοιξα με έναν φίλο που ασχολείται με ηλεκτρονικά, απαντώ στις απορίες μου:

1) Μόνο το πλαίσιο πρέπει να αφαιρεθεί. Προσοχή, μόνο, στο ότι η βίδα που βιδώνει στο χαμηλότερο σημείο του πλαισίου είναι μακρύτερη από τις άλλες.

2) Το αυτοκόλλητο είναι αποκλειστικά και μόνο για την σταθεροποίηση της μπαταρίας. Μπόρει να ξαναχρησιμοποιηθςί. Αλλιώς, ταινία διπλής όψης και είσαι ok.

Υ.Γ.: Για να βγει εύκολα η μπαταρία θα πρέπει να ζεσταθεί ελαφρώς, ώστε να μπορέσει να ξεκολλήσει από το αυτοκόλλητο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...