Jump to content

LG G4 vs Microsoft Lumia 950 XL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα το Microsoft 950xl (dual) για να δοκιμάσω την κάμερα, οπότε έφτιαξα και ένα συγκριτικό πρόχειρο για όποιον ενδιαφέρεται.

Βάζω 2 φωτογραφίες ενδεικτικά και το link για το συγκριτικό είναι εδώ:

https://www.flickr.com/photos/135364317@N02/albums/72157669837543345/with/27097533963/

 

LG G4 vs Microsoft Lumia 950xl:

(Πρώτα LG G4 και μετά Lumia 950xl - οι φωτο του 950xl δεν είναι full size 4:3 αλλά σε 16:9 για καλύτερη σύγκριση κάδρου - αυτόματες λήψεις)

 

27097668523_f5a8c32b75_b.jpg2016-06-15 08.05.18 by Konstantine K., on Flickr

 

27095749764_02491a1a29_b.jpg2016-06-15 08.00.56 by Konstantine K., on Flickr

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

keras ..αν τα εχεις ακομα..τραβα με ιδιες ρυθμισεις και τα δυο τους jpg+dng.

 

Πρωι-βραδυ, μεσα-εξω, με ανθρωπους ή μη δε με νοιαζει αρκει τα settings να ειναι ιδια.

Kαι ..οχι ..σε αυτο που ζηταω μην ακουσεις προτροπη αλλουνου να αλλαξεις τις ρυθμισεις : p .Ιδιες τις θελω ..και το jpg ..αλλα και το dng οπωσδηποτε. Δε με ενδιαφερει καν αν η μια βγει ασπρη και η αλλη μαυρη. Απλα το ξεκαθαριζω.

 

Οποτε και αν εχετε την ευχαριστηση.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Microsoft 950xl (dual) για να δοκιμάσω την κάμερα, οπότε έφτιαξα και ένα συγκριτικό πρόχειρο για όποιον ενδιαφέρεται.

Βάζω 2 φωτογραφίες ενδεικτικά και το link για το συγκριτικό είναι εδώ:

https://www.flickr.com/photos/135364317@N02/albums/72157669837543345/with/27097533963/

 

LG G4 vs Microsoft Lumia 950xl:

(Πρώτα LG G4 και μετά Lumia 950xl - οι φωτο του 950xl δεν είναι full size 4:3 αλλά σε 16:9 για καλύτερη σύγκριση κάδρου - αυτόματες λήψεις)

 

27097668523_f5a8c32b75_b.jpg2016-06-15 08.05.18 by Konstantine K., on Flickr

 

27095749764_02491a1a29_b.jpg2016-06-15 08.00.56 by Konstantine K., on Flickr

 

Προσωπικά μου αρέσουν του 950xl.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Microsoft 950xl (dual) για να δοκιμάσω την κάμερα, οπότε έφτιαξα και ένα συγκριτικό πρόχειρο για όποιον ενδιαφέρεται.

Βάζω 2 φωτογραφίες ενδεικτικά και το link για το συγκριτικό είναι εδώ:

https://www.flickr.com/photos/135364317@N02/albums/72157669837543345/with/27097533963/

 

LG G4 vs Microsoft Lumia 950xl:

(Πρώτα LG G4 και μετά Lumia 950xl - οι φωτο του 950xl δεν είναι full size 4:3 αλλά σε 16:9 για καλύτερη σύγκριση κάδρου - αυτόματες λήψεις)

 

27097668523_f5a8c32b75_b.jpg2016-06-15 08.05.18 by Konstantine K., on Flickr

 

27095749764_02491a1a29_b.jpg2016-06-15 08.00.56 by Konstantine K., on Flickr

 

πες μας την γνώμη σου.

Το κτήριο αριστερά βγήκε στην μια ξεθωριασμένο (g4) και στην άλλη κίτρινο (950). Τι ισχύει?

Μιας και φαντάζομαι έβγαλες πρόσωπα κλπ, τι διαπιστώσεις έκανες?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκριτικό LG G4 vs Microsoft Lumia 950xl dual προστέθηκαν και βραδινές αυτόματες και με ρυθμίσεις. Επίσης προστέθηκαν και HDR.

 

https://www.flickr.com/photos/135364317@N02/albums/72157669837543345/with/27624175632/

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πες μας την γνώμη σου.

Το κτήριο αριστερά βγήκε στην μια ξεθωριασμένο (g4) και στην άλλη κίτρινο (950). Τι ισχύει?

Μιας και φαντάζομαι έβγαλες πρόσωπα κλπ, τι διαπιστώσεις έκανες?

 

Το κοιτάω ακόμα, θέλει δοκιμές γιατί υπάρχουν + και - και στα δύο. Δίνω φυσικά μεγαλύτερη βάση στο αυτόματο, μιας και τραβάμε 80-90% με αυτό.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Στο συγκριτικό LG G4 vs Microsoft Lumia 950xl dual προστέθηκαν και βραδινές αυτόματες και με ρυθμίσεις. Επίσης προστέθηκαν και HDR.

 

https://www.flickr.com/photos/135364317@N02/albums/72157669837543345/with/27624175632/.

 

Πολύ καλό το συγκριτικό σου! Είναι απίστευτο πως το lumia με iso 50 καταφέρνει και βγάζει τέτοιες φωτογραφίες σε χαμηλό φωτισμό. Επιβεβαιώνει το συγκριτικό του paok.. Ωστόσο παρατηρώ κάποια θολώματα στο lumia στην manual νυχτερινή.

Αν θέλεις μπορείς το συγκριτικό σου να μεταφερθεί σε ξεχωριστό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκριτικό LG G4 vs Microsoft Lumia 950xl dual προστέθηκαν και βραδινές αυτόματες και με ρυθμίσεις. Επίσης προστέθηκαν και HDR.

 

https://www.flickr.com/photos/135364317@N02/albums/72157669837543345/with/27624175632/

 

Κωνσταντίνε πολύ ενδιαφέρον το συγκριτικό σου... Σε όλα τα σετ μου αρέσει περισσότερο η χρωματική απόδοση του LG καθώς τα χρωματά του είναι πιο ζεστά και φυσικά στα δικά μου μάτια. Σε αυτό που υπερτερεί σαφώς το 950 όμως είναι στην διαχείρηση του φωτός. Λιγότερα καμένα σημεία στις πρωινές και πιο καλό το auto στις νυχτερινές..:)

Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Στο συγκριτικό προστέθηκαν και low light με χρόνο κλείστρου φωτογραφίες, τις οποίες παραθέτω και εδώ, μιας και είναι ενδιαφέρουσες.

 

LG G4, iso 50, shutter 1 sec

 

27743183181_f152f0b7ca_b.jpgG4 low light - iso 50, 1 sec by Konstantine K., on Flickr

 

950xl, iso 50, shutter 1 sec

 

27207632953_06bdc52944_b.jpg950xl low light - iso 50, 1 sec by Konstantine K., on Flickr

 

LG G4, iso 100, shutter 4 sec

 

27819084535_46d8d156e9_b.jpgG4 low light - iso 100, 4 sec by Konstantine K., on Flickr

 

950xl, iso 100, shutter 4 sec

 

27206803454_02cd34ab85_b.jpg950xl low light - iso 100, 4 sec by Konstantine K., on Flickr

 

CROP στις δύο ανωτέρω στο ίδιο μέγεθος για να φανεί η λεπτομέρεια.

LG G4 crop

 

27819084965_d02a2e2bdd_b.jpgG4 low light - iso 100, 4 sec, CROP 1000X900 by Konstantine K., on Flickr

 

950xl crop

 

27743193251_4e647f970e_b.jpg950xl low light - iso 100, 4 sec, CROP 1000X900 by Konstantine K., on Flickr

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Στο συγκριτικό προστέθηκαν και low light με χρόνο κλείστρου φωτογραφίες, τις οποίες παραθέτω και εδώ, μιας και είναι ενδιαφέρουσες.

 

LG G4, iso 50, shutter 1 sec

 

https://c6.staticflickr.com/8/7286/27743183181_f152f0b7ca_b.jpgG4 low light - iso 50, 1 sec by Konstantine K., on Flickr

 

950xl, iso 50, shutter 1 sec

 

https://c2.staticflickr.com/8/7081/27207632953_06bdc52944_b.jpg950xl low light - iso 50, 1 sec by Konstantine K., on Flickr

 

LG G4, iso 100, shutter 4 sec

 

https://c8.staticflickr.com/8/7248/27819084535_46d8d156e9_b.jpgG4 low light - iso 100, 4 sec by Konstantine K., on Flickr

 

950xl, iso 100, shutter 4 sec

 

https://c7.staticflickr.com/8/7643/27206803454_02cd34ab85_b.jpg950xl low light - iso 100, 4 sec by Konstantine K., on Flickr

 

CROP στις δύο ανωτέρω στο ίδιο μέγεθος για να φανεί η λεπτομέρεια.

LG G4 crop

 

https://c6.staticflickr.com/8/7488/27819084965_d02a2e2bdd_b.jpgG4 low light - iso 100, 4 sec, CROP 1000X900 by Konstantine K., on Flickr

 

950xl crop

 

https://c4.staticflickr.com/8/7635/27743193251_4e647f970e_b.jpg950xl low light - iso 100, 4 sec, CROP 1000X900 by Konstantine K., on Flickr

 

 

Από το κινητό που τις βλέπω έχουν πολύ μεγάλη διαφορά στη φωτεινότητα. Mήπως έπρεπε να βάλεις άλλες ρυθμίσεις στο LG?

Edited by impreza_sti

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το συγκριτικό απλά δείχνει την διαφορά που έχουν οι κάμερες με τις ίδιες ρυθμίσεις. Βέβαια με 4 sec και λίγο αεράκι έχουμε θολά σημεία από τα κλαδιά.
Link to comment
Share on other sites

Το συγκριτικό απλά δείχνει την διαφορά που έχουν οι κάμερες με τις ίδιες ρυθμίσεις. Βέβαια με 4 sec και λίγο αεράκι έχουμε θολά σημεία από τα κλαδιά.

 

στο sw να προσθεσω.. (οι διαφορες που εχουν στο sw με τις ιδιες ρυθμισεις)

 

Keras μπας και εχεις τα dng η τσαμπα καθομαι και τα ζηταω καθε φορα?

Link to comment
Share on other sites

Από το κινητό που τις βλέπω έχουν πολύ μεγάλη διαφορά στη φωτεινότητα. Mήπως έπρεπε να βάλεις άλλες ρυθμίσεις στο LG?

 

Ακριβώς όπως το αναφέρει ο navi55, δεν προσπαθησα να βγάλω με το συγκριτικό το καλύτερο κινητο, παρά να δούμε τι κάνει το κάθε ένα στα ίδια και απο αυτό βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα.

Με μια διαφορά στην αναφορά του navi55:

Δεν είχαμε αεράκι, είχαμε απνοια, και αυτό είναι ένα απο τα δύο σημεία που είδα προσωπικά ως προβληματικά στο 950xl.

Σε χαμηλού φωτισμού καταστάσεις σε μακρινές σχετικα, δεν μπορεί να εστιάσει σωστά κατά τη γνώμη μου, μπερδευοντας τη λεπτομέρεια. Το θέμα γίνεται χειρότερο στις αυτόματες λήψεις. Στις βραδινές δηλαδη, σχεδόν σε όλες τις δοκιμές ήταν σαφώς πίσω απο το G4 που έκανε εξαιρετική δουλειά.

Σε μερικές φωτογραφίες αυτόματες το 950xl ήταν πολύ κακό.

Θεωρώ ότι η κάμερα του 950xl ενώ έχει δυνατότητες πολύ καλές σαν hardware, είναι "ανώριμη" ακόμα; Τι να πω. Την μια έβγαζε αρκετά καλά (πάλι πίσω απο το G4) και την άλλη με απογοητευε εντελώς με χειρότερα χρώματα και ειδικά λεπτομέρεια. Άλλες φορές εστιαζε σωστά και άλλες όχι.

Ομως, μου άρεσε περισσότερο στις πρωινές με καλύτερα χρώματα και λιγότερο εμφανή επεξεργασία απο το G4. Οι πρωινές του με λίγα λόγια οι περισσότερες (σχεδόν ολες) ήταν εξαιρετικές.

Επισης, το φλας του 950xl αποδίδει καλύτερα απο του G4.

 

@xteacher: Λυπαμαι, δεν έχω κρατήσει dng.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το αναφέρει ο navi55, δεν προσπαθησα να βγάλω με το συγκριτικό το καλύτερο κινητο, παρά να δούμε τι κάνει το κάθε ένα στα ίδια και απο αυτό βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα.

Με μια διαφορά στην αναφορά του navi55:

Δεν είχαμε αεράκι, είχαμε απνοια, και αυτό είναι ένα απο τα δύο σημεία που είδα προσωπικά ως προβληματικά στο 950xl.

Σε χαμηλού φωτισμού καταστάσεις σε μακρινές σχετικα, δεν μπορεί να εστιάσει σωστά κατά τη γνώμη μου, μπερδευοντας τη λεπτομέρεια. Το θέμα γίνεται χειρότερο στις αυτόματες λήψεις. Στις βραδινές δηλαδη, σχεδόν σε όλες τις δοκιμές ήταν σαφώς πίσω απο το G4 που έκανε εξαιρετική δουλειά.

Σε μερικές φωτογραφίες αυτόματες το 950xl ήταν πολύ κακό.

Θεωρώ ότι η κάμερα του 950xl ενώ έχει δυνατότητες πολύ καλές σαν hardware, είναι "ανώριμη" ακόμα; Τι να πω. Την μια έβγαζε αρκετά καλά (πάλι πίσω απο το G4) και την άλλη με απογοητευε εντελώς με χειρότερα χρώματα και ειδικά λεπτομέρεια. Άλλες φορές εστιαζε σωστά και άλλες όχι.

Ομως, μου άρεσε περισσότερο στις πρωινές με καλύτερα χρώματα και λιγότερο εμφανή επεξεργασία απο το G4. Οι πρωινές του με λίγα λόγια οι περισσότερες (σχεδόν ολες) ήταν εξαιρετικές.

Επισης, το φλας του 950xl αποδίδει καλύτερα απο του G4.

 

@xteacher: Λυπαμαι, δεν έχω κρατήσει dng.

 

Έκανες tap στο σημείο που ήθελες να εστιάσεις; Αν ναι τότε δεν θα έπρεπε να έχεις αυτατα θέματα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Στις βραδινές που έβαλα πιο πάνω, στο πρώτο σετ δεν θυμάμαι καλά, μπορεί να τα άφησα να εστιάσουν μόνα τους ή να έκανα επιλεκτική εστίαση στην κολώνα. Ούτως ή άλλως το θέμα προς εστίαση ήταν στο κέντρο του κάδρου, εκεί δηλαδή που εστιάζει η συσκευή μόνη της (950xl). Το G4 έχει σπανιότατα θέμα εστίασης.

Στις δεύτερες εστίασα εγώ διότι το 950xl δεν τα κατάφερνε να εστιάσει μόνο του.

Μέρος του τεστ είναι και η αυτόματη εστίαση Κώστα :)

Όταν κάνεις τεστ - συγκριτικό, δεν έχεις "θέματα" που προσπαθείς να λύσεις, τραβάς όπως πρέπει και μετά παρουσιάζεις - κρίνεις (αν θες), ανάλογα :)

Αλλιώς δεν είναι συγκριτικό παρά υποκειμενικές ενέργειες και απόψεις.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Στις βραδινές που έβαλα πιο πάνω, στο πρώτο σετ δεν θυμάμαι καλά, μπορεί να τα άφησα να εστιάσουν μόνα τους ή να έκανα επιλεκτική εστίαση στην κολώνα. Ούτως ή άλλως το θέμα προς εστίαση ήταν στο κέντρο του κάδρου, εκεί δηλαδή που εστιάζει η συσκευή μόνη της (950xl). Το G4 έχει σπανιότατα θέμα εστίασης.

Στις δεύτερες εστίασα εγώ διότι το 950xl δεν τα κατάφερνε να εστιάσει μόνο του.

Μέρος του τεστ είναι και η αυτόματη εστίαση Κώστα :)

Όταν κάνεις τεστ - συγκριτικό, δεν έχεις "θέματα" που προσπαθείς να λύσεις, τραβάς όπως πρέπει και μετά παρουσιάζεις - κρίνεις (αν θες), ανάλογα :)

Αλλιώς δεν είναι συγκριτικό παρά υποκειμενικές ενέργειες και απόψεις.

 

Mε το συμπαθειο κιολας αλλα οτι γινεται απο σχεδον ολους εδω περα ειναι απλα τυχαιες φωτογραφιες χωρις λογο και αιτια και απλα διαλεγουμε "απο το πανερι" τι μας αρεσει.

 

Ο,τι μα ο,τι και αν κανεις με οποιον τροπο και αν εχεις επιλεξεις να το κανεις θα πρεπει να αναφερεται ξεκαθαρα για το σκοπο που εξυπηρετει το οποιο τεστ γινεται.

Δεν εχω προβλημα με οτι και αν εκανες αλλα θα πρεπει να ανφερεται εξαρχης και οχι απο σποντα σε καποιο τυχαιο ποστ.

 

Προσωπικα ειμαι της αποψης να εξεταζεται το καθε θεμα διαφορετικα με διαφορετικο σετακι καθε φορα.

Για την ιστορια το σετακι με τις ιδιες ρυθμισεις για μενα ειναι ελιπές. Ειναι καθαρα θεμα sw και τιποτα παραπανω οι οποιες διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Στις βραδινές που έβαλα πιο πάνω, στο πρώτο σετ δεν θυμάμαι καλά, μπορεί να τα άφησα να εστιάσουν μόνα τους ή να έκανα επιλεκτική εστίαση στην κολώνα. Ούτως ή άλλως το θέμα προς εστίαση ήταν στο κέντρο του κάδρου, εκεί δηλαδή που εστιάζει η συσκευή μόνη της (950xl). Το G4 έχει σπανιότατα θέμα εστίασης.

Στις δεύτερες εστίασα εγώ διότι το 950xl δεν τα κατάφερνε να εστιάσει μόνο του.

Μέρος του τεστ είναι και η αυτόματη εστίαση Κώστα :)

Όταν κάνεις τεστ - συγκριτικό, δεν έχεις "θέματα" που προσπαθείς να λύσεις, τραβάς όπως πρέπει και μετά παρουσιάζεις - κρίνεις (αν θες), ανάλογα :)

Αλλιώς δεν είναι συγκριτικό παρά υποκειμενικές ενέργειες και απόψεις.

 

Κωνσταντίνε, θεωρωοτι το να κάνω ταπ στο μέρος που θέλω να κεντράρω δεν είναι manual ρύθμιση. Μη φτάνουμε στα άκρα......

Από απορία όμως, αν βρεις χρόνο και θέλεις (ήδη έκανες πολλά και μπράβο σου) δοκίμασε κι αυτό.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mε το συμπαθειο κιολας αλλα οτι γινεται απο σχεδον ολους εδω περα ειναι απλα τυχαιες φωτογραφιες χωρις λογο και αιτια και απλα διαλεγουμε "απο το πανερι" τι μας αρεσει.

 

Ο,τι μα ο,τι και αν κανεις με οποιον τροπο και αν εχεις επιλεξεις να το κανεις θα πρεπει να αναφερεται ξεκαθαρα για το σκοπο που εξυπηρετει το οποιο τεστ γινεται.

Δεν εχω προβλημα με οτι και αν εκανες αλλα θα πρεπει να ανφερεται εξαρχης και οχι απο σποντα σε καποιο τυχαιο ποστ.

 

Προσωπικα ειμαι της αποψης να εξεταζεται το καθε θεμα διαφορετικα με διαφορετικο σετακι καθε φορα.

Για την ιστορια το σετακι με τις ιδιες ρυθμισεις για μενα ειναι ελιπές. Ειναι καθαρα θεμα sw και τιποτα παραπανω οι οποιες διαφορες.

 

Όλες οι φωτογραφίες που τράβηξα είναι με αυτόματη εστίαση (εκτός τις αυτόματες βραδινές στο δρόμο που εστίασα και στα δύο επάνω στο μαύρο τζιπ). Όποιες έχουν ρυθμίσεις το γράφει στο όνομα της κάθε φωτογραφίας.

Το 950xl το βράδυ έχει το θέμα που δυσκολεύεται να εστιάσει, οπότε στις manual τελευταίες βραδινές το βοήθησα να εστιάσει με ταπ. Απλά πράγματα.

Τράβηξα πολλές φωτογραφίες αυτόματες και λιγότερες manual αλλά δεν επέλεξα απο αυτές για το συγκριτικό ούτε απο "πανέρι".

Για το συγκριτικό έγιναν συγκεκριμένες λήψεις την ίδια ώρα στα ίδια σημεία κλπ (με δυνατότητα "λάθους" στο κάθε κινητό το πολύ 1 φωτο, κάτι που έγινε χρήση στο 950 διότι το G4 δεν έκανε κανένα "λάθος" εστίασης κλπ). Προσωπικά εγώ, έτσι κάνω συγκριτικό, δίνω μεγαλύτερη βαρύτητα στις αυτόματες λήψεις, επαναλαμβάνω δεν προσπαθώ να βγάλω το καλύτερο κινητό με όποιες ρυθμίσεις, αυτό είναι άλλο θέμα.

Δυστυχώς στις βραδινές αυτόματες παρατήρησα κάποιο θέμα στο 950xl με την εστίαση και τα χρώματα. Αυτή είναι η άποψή μου, έχω και άλλα παραδείγματα που δεν έχω ανεβάσει γιατί έχουν παιδιά, με χειρότερες φωτο απο το 950xl σε σχέση με του G4.

 

Κωνσταντίνε, θεωρωοτι το να κάνω ταπ στο μέρος που θέλω να κεντράρω δεν είναι manual ρύθμιση. Μη φτάνουμε στα άκρα......

Από απορία όμως, αν βρεις χρόνο και θέλεις (ήδη έκανες πολλά και μπράβο σου) δοκίμασε κι αυτό.

 

Δεν λέω για manual ρύθμιση φυσικά Κώστα... Μην μπερδευόμαστε :) Απλά έγραψα οτι με ενδιαφέρει να δω τι κάνουν και στην αυτόματη εστίαση. Ξεκάθαρα.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι φωτογραφίες που τράβηξα είναι με αυτόματη εστίαση (εκτός τις αυτόματες βραδινές στο δρόμο που εστίασα και στα δύο επάνω στο μαύρο τζιπ). Όποιες έχουν ρυθμίσεις το γράφει στο όνομα της κάθε φωτογραφίας.

Το 950xl το βράδυ έχει το θέμα που δυσκολεύεται να εστιάσει, οπότε στις manual τελευταίες βραδινές το βοήθησα να εστιάσει με ταπ. Απλά πράγματα.

Τράβηξα πολλές φωτογραφίες αυτόματες και λιγότερες manual αλλά δεν επέλεξα απο αυτές για το συγκριτικό ούτε απο "πανέρι".

Για το συγκριτικό έγιναν συγκεκριμένες λήψεις την ίδια ώρα στα ίδια σημεία κλπ (με δυνατότητα "λάθους" στο κάθε κινητό το πολύ 1 φωτο, κάτι που έγινε χρήση στο 950 διότι το G4 δεν έκανε κανένα "λάθος" εστίασης κλπ). Προσωπικά εγώ, έτσι κάνω συγκριτικό, δίνω μεγαλύτερη βαρύτητα στις αυτόματες λήψεις, επαναλαμβάνω δεν προσπαθώ να βγάλω το καλύτερο κινητό με όποιες ρυθμίσεις, αυτό είναι άλλο θέμα.

Δυστυχώς στις βραδινές αυτόματες παρατήρησα κάποιο θέμα στο 950xl με την εστίαση και τα χρώματα. Αυτή είναι η άποψή μου, έχω και άλλα παραδείγματα που δεν έχω ανεβάσει γιατί έχουν παιδιά, με χειρότερες φωτο απο το 950xl σε σχέση με του G4.

 

 

 

 

Δεν ειναι το θεμα να βγαλεις καποιο κινητο καλυτερο απο το αλλο.

Αν εχεις παρει με το 950 λαθος φωτο τις βαζεις σε συγκριση με το g4 ωστε να φανει το λαθος του 950 και υστερα βαζεις και την "ρυθμισμενη" απο σενα. Ποσα ποστ επρεπε να γραφτουν για να φτασουμε στο συμπερασμα ?? Ποσα ατομα θα δουν απλα δυο παρομοιες φωτος χωρις να ξερουν κατι παραπανω για να μη πω ποσοι διαβαζουν τα ποστ ,απλα επειδη διαπιστωσες ενα λαθος στο οποιο 950 και ειπες να το διορθωσεις??

Ομοιως και με οποιαδηποτε αλλα κινητα οποια και αν ειναι αυτα , δεν με ενδιαφερουν τα μοντελα-μαρκες.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς ανέβασε κι άλλες βραδυνές στο αυτόματο να δούμε ακριβώς το θέμα που υπάρχει με τα χρώματα.
Link to comment
Share on other sites

@xteacher:

Δεν διαπίστωσα ένα λάθος στο 950 και το διόρθωσα με "ταπ". Διαπίστωσα πολλά λάθη στο 950, αδικαιολόγητα, προφανώς από πιθανόν κακή υλοποίηση του sw τα οποία δεν με ενδιέφερε να τα διορθώσω μιας και θέλω μια συσκευή που να βγάζει καλό και απροβλημάτιστα αυτόματο τουλάχιστον.

Γι αυτό και το συγκριτικό έγινε έτσι. Τα υπόλοιπα νομίζω δεν έχουν νόημα (και δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοεις) τουλάχιστον για εμενα και για όσους διαβάζουν που έχουν τα ίδια κριτήρια.

@navi55:

Θα δω τι έχω κρατήσει και θα ανεβασω, οκ. Το χειρότερο ήταν η εστιαση, τα χρώματα άντε και το δεχεσαι..

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικές φωτογραφίες με τις οποίες διαπίστωσα το πρόβλημα στο auto focus στην αυτόματη λήψη με το 950xl:

 

Με αρκετά καλό φωτισμό εσωτερικού χώρου:

27583391190_bec273b608_b.jpg950xl - out of focus by Konstantine K., on Flickr

 

Εντελώς σκοτάδι, έκανε focus ανάβοντας το φλας, αλλά δεν τα κατάφερε:

27249177883_598884a6f5_b.jpg950xl - no light - out of focus by Konstantine K., on Flickr

 

Απόγευμα, στην είσοδο της πολυκατοικίας με μέτριο φωτισμό:

27826792996_bcd3c40fb9_b.jpg950xl - out of focus by Konstantine K., on Flickr

 

Φωτισμός εσωτερικού χώρου πρωινή με πηγή φωτός έντονη απο δεξιά:

27826802756_88d6cc3a8b_b.jpg950xl - out of focus by Konstantine K., on Flickr

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, στον ανωτέρω χώρο (3 απο τις 4 φωτο), τράβηξα και βίντεο στο οποίο το μεγαλύτερο μέρος του είναι επίσης out of focus (ειδικά στα κοντινά σημεία) ενώ προσπαθεί συνέχεια να νετάρει..
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω έχεις κάνει ενημέρωση στην συσκευή. Διότι αυτό το πρόβλημα με το focus υπήρχε στις αρχές αλλά διορθώθηκε μετά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...