Jump to content

Lenovo ZUK Z2


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Banggood το πουλάει στα 260 ντόλαρς, αν ή παραγγελία γίνει μέσα από το app.

Πειρασμός, αλλά χωρίς αξιόπιστα Google services, είναι ρίσκο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγω απο banggood το έχω αγοράσει από το ασαββατο μου στείλανε αριθμό αποστολής αλα δεν εχει κουνηθεί εδο και 3 μέρες
Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπλεκεις με κινέζικους servers...

https://drive.google.com/file/d/0B4rxVYjQyxy3VktPQ2I0Njd0bDg/view

*(Προσοχή! Αν πας να το φλασαρεις θα βγάλει σφάλμα. Πρέπει να αλλάξεις κατι σ' ένα αρχειο για να είναι συμβατό με την έκδοση twrp που περιγράφεται παρακάτω)

 

Πρώτα πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader και να φλασαρεις το TWRP recovery. Οδηγίες θα βρεις εδω:

http://zukfans.eu/community/threads/zuk-z2-bootloader-unlock.62/

http://forum.xda-developers.com/zuk-z2-pro/development/twrp-recovery-zuk-z2-standard-pro-t3415395

 

Ναι, το utouch στην υλοποίηση της stock rom ήταν πολύ πρακτικό γιατί κανείς με ένα κουμπί ότι κανείς με τα 3 στο android, συν του ότι έχεις και την δυνατότητα customization. Στη cm έχουν βρεί πως ρυθμίζουν οι 4 λειτουργίες (swipe left-right, short-long utouch) αλλά λείπουν οι άλλες δύο, short-long press. Επίσης ή stock είχε μία πολύ καλή υλοποίηση να σε πηγαίνει στην προηγούμενη εφαρμογή με swipe χωρίς να ανοίγεις τις καρτέλες με όλες τις προηγούμενες. Σιγά σιγά θα γίνουν όλα όμως πιστεύω.

 

Στο site εδω δε μου κανει sign up με τιποτα, τι στο καλο θελει; πιστευω κολλαει στο user name, το οποιο δεν παιρνει με τιποτα

 

Το ελυσα, ειχα παλιοτερο λογαριασμο

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω παραλαβει εδώ και λίγες μέρες, δεν έγραψα εντυπώσεις για να το δουλέψω λίγο. Το δούλεψα λίγο με τη μαμά ρομ, του ξεκλείδωσα bootloader και του πέρασα CM.

Η πρώτη εντύπωση είναι καλή, η δεύτερη είναι ότι θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει καλύτερα υλικά. Προέρχομαι από Xiaomi mi4s και έτσι είχα υψηλά στάνταρτς υλικών και εμφάνισης, έτσι πιστεύω θα μπορούσαν να είχαν βάλει μεταλλικο πλαισιο και όχι πλαστικό, όπως επίσης και πιο καλά πλαϊνά κουμπιά. Είναι ελαφρύ, αλλά λιγάκι πιο παχουλό από το ιδανικό. Άσχημο όμως δεν το λες με τίποτα.

Θα έλεγα είναι καλό στα κύρια και όχι τόσο καλό στα δευτερεύοντα. Είναι γρήγορο, δε θα βρεθεί παιχνίδι να μην παίξει με άνεση, αν και οχι τοσο γρήγορο στην άμεση επαφή, ίσως έχει να κάνει με το fine-tuning του επεξεργαστή να μη δίνει όλα τα μπαμ από την αρχή, αν όμως ανοίξει κάποια εφαρμογή τότε αυτή δουλεύει πιο γρήγορα από το προηγούμενο κινητό μου.

Η κάμερα είναι κατώτερη της τιμής του, όμως εμένα δε με ενδιαφερει η κάμερα, οπότε οκ. Η οθονη έχει καλή ανάλυση, αλλά με τη CM παραείναι κιτρινη, με τη μαμα ρομ δε νομιζω να ήταν έτσι. Το wifi είναι πολύ δυνατό, πράγμα που με ενδιαφέρει πολύ. Η μπαταρία δεν είναι σαν redmi 3, όμως είναι ικανοποιητική. Ακόμα δεν έχω βγάλει ασφαλές sot.. Πιστεύω πιάνει τις 5 ώρες, πράγμα πολύ καλύτερο από την εντύπωση που μου δημιούργησε αρχικά.

Α και φορτιζει παρά πολύ γρήγορα.

Γενικά το κινητό είναι ένα ongoing project και δεν πιστεύω ότι κάνει για κάποιον που δε θέλει να ασχοληθεί καθόλου..

Μου θυμίζει ένα αμάξι που είναι κ¤λοφτιαγμένο μέσα, αλλά απ'έξω δεν εχει πειραχτεί και αυτό μ'αρέσει..

 

Τώρα για τη CM (με το τελευταίο update), το κεντρικό κουμπί έχει όλες τις λειτουργίες πλην της εναλλαγής αριστερά δεξιά των εφαρμογων, πράγμα λίγο πολύ άχρηστο για μενα, είναι σα να αλλάζεις τα κανάλια ένα-ένα στην τηλεόρασημέχρι να βρεις αυτό που θες. Έβαλα nova launcher και είμαι οκ, όμως αυτό που δε μπορώ να βρω είναι πώς καθαρίζω τη μνήμη ram και γιατί δεν εμφανιζει την πιασμένη/διαθέσιμη μνήμη στις πρόσφατες εφαρμογές, ίσως εγώ δεν το'χω βρει..

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω παραλαβει εδώ και λίγες μέρες, δεν έγραψα εντυπώσεις για να το δουλέψω λίγο. Το δούλεψα λίγο με τη μαμά ρομ, του ξεκλείδωσα bootloader και του πέρασα CM.

Η πρώτη εντύπωση είναι καλή, η δεύτερη είναι ότι θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει καλύτερα υλικά. Προέρχομαι από Xiaomi mi4s και έτσι είχα υψηλά στάνταρτς υλικών και εμφάνισης, έτσι πιστεύω θα μπορούσαν να είχαν βάλει μεταλλικο πλαισιο και όχι πλαστικό, όπως επίσης και πιο καλά πλαϊνά κουμπιά. Είναι ελαφρύ, αλλά λιγάκι πιο παχουλό από το ιδανικό. Άσχημο όμως δεν το λες με τίποτα.

Θα έλεγα είναι καλό στα κύρια και όχι τόσο καλό στα δευτερεύοντα. Είναι γρήγορο, δε θα βρεθεί παιχνίδι να μην παίξει με άνεση, αν και οχι τοσο γρήγορο στην άμεση επαφή, ίσως έχει να κάνει με το fine-tuning του επεξεργαστή να μη δίνει όλα τα μπαμ από την αρχή, αν όμως ανοίξει κάποια εφαρμογή τότε αυτή δουλεύει πιο γρήγορα από το προηγούμενο κινητό μου.

Η κάμερα είναι κατώτερη της τιμής του, όμως εμένα δε με ενδιαφερει η κάμερα, οπότε οκ. Η οθονη έχει καλή ανάλυση, αλλά με τη CM παραείναι κιτρινη, με τη μαμα ρομ δε νομιζω να ήταν έτσι. Το wifi είναι πολύ δυνατό, πράγμα που με ενδιαφέρει πολύ. Η μπαταρία δεν είναι σαν redmi 3, όμως είναι ικανοποιητική. Ακόμα δεν έχω βγάλει ασφαλές sot.. Πιστεύω πιάνει τις 5 ώρες, πράγμα πολύ καλύτερο από την εντύπωση που μου δημιούργησε αρχικά.

Γενικά το κινητό είναι ένα ongoing project και δεν πιστεύω ότι κάνει για κάποιον που δε θέλει να ασχοληθεί καθόλου..

Μου θυμίζει ένα αμάξι που είναι κ¤λοφτιαγμένο μέσα, αλλά απ'έξω δεν εχει πειραχτεί και αυτό μ'αρέσει..

 

Τώρα για τη CM (με το τελευταίο update), το κεντρικό κουμπί έχει όλες τις λειτουργίες πλην της εναλλαγής αριστερά δεξιά των εφαρμογων, πράγμα λίγο πολύ άχρηστο για μενα, είναι σα να αλλάζεις τα κανάλια ένα-ένα στην τηλεόρασημέχρι να βρεις αυτό που θες. Έβαλα nova launcher και είμαι οκ, όμως αυτό που δε μπορώ να βρω είναι πώς καθαρίζω τη μνήμη ram και γιατί δεν εμφανιζει την πιασμένη/διαθέσιμη μνήμη στις πρόσφατες εφαρμογές, ίσως εγώ δεν το'χω βρει..

 

H cm εχει ρύθμιση για το πόσο ψυχρό ή θερμό (κίτρινο οπως λες) θα φαίνεται το λευκο, το δουλεψες? Το sot οντως καπου εκει που λες φτανει αν το πιασεις και το λιωσεις. Σε βιντεο ισως παραπανω βεβαια. Παντως το battery drain ειναι μηδαμινο με κλειστη οθονη. Ζητημα να χανει 2% στο 8ωρο με 4G ανοιχτο.

Εμενα μου αρεσε η εναλλαγη αριστερα-δεξια των εφαρμογων να σου πω την αληθεια, αλλα αυτο που μου ελειπε πιο πολυ με τη cm ηταν να κλεινω την οθονη με το κεντρικο κουμπι. Τελικα το εφτιαξα πειραζοντας το scricpt σ' ενα αρχειο οπως περιγραφεται εδω και τωρα κλεινει με swipe στα δεξια :)

 

H πιο χτυπητή κατασκευαστική αδυναμία του πάντως ειναι η έλλειψη RGB notification led. Δηλαδή ήμαρτον, πόσο παραπάνω να κόστιζε...

Link to comment
Share on other sites

Α ναι κιαυτο. Το λεντάκι είναι μικροσκοπικό αλλά φαίνεται τελικά. Απορώ όμως προς τι οι επιλογές για χρώμα led αφού δεν πιάνουν..

Έχει και να κλείνει η οθόνη με το κεντρικό κουμπί, μήπως είναι μόνο στην 20160823;

Για την οθόνη μόνο στο "live display" βλέπω να έχει κάτι, αυτό ειναι;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Α ναι κιαυτο. Το λεντάκι είναι μικροσκοπικό αλλά φαίνεται τελικά. Απορώ όμως προς τι οι επιλογές για χρώμα led αφού δεν πιάνουν..

Έχει και να κλείνει η οθόνη με το κεντρικό κουμπί, μήπως είναι μόνο στην 20160823;

Για την οθόνη μόνο στο "live display" βλέπω να έχει κάτι, αυτό ειναι;

Ναι αυτό είναι. Ρυθμίζεις τα kelvin για το πόσο ψυχρά ή θερμά θα είναι τα χρώματα. Αλλάζει αν θες ανάλογα και με τον αισθητήρα φωτός.

Παίδες είστε σίγουροι ότι δεν είναι μεταλλικό το shell?

Παντού αυτό αναφέρεται...

 

http://m.zuk.com/z2/overview/index.html

Όχι, είναι πλαστικό. Το pro νομίζω ότι έχει μεταλλικό frame. Το λένε και σε όλα τα reviews άλλωστε

 

Στάλθηκε από το zuk z2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

.

 

Όχι, είναι πλαστικό. Το pro νομίζω ότι έχει μεταλλικό frame. Το λένε και σε όλα τα reviews άλλωστε

 

Στάλθηκε από το zuk z2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μα στο λινκ της ZUK, που παρέθεσα, φαίνονται τα τμήματα από τα οποία αποτελείται και το σασί φαίνεται ξεκάθαρα μεταλλικό.

Επίσης, αντιγράφω από το γνωστό gizchina :

 

Now we have a rather compact phone, which uses a very high quality and sturdy metal frame around the device

http://www.gizmochina.com/2016/06/27/zuk-z2-review-beautiful-fast/

 

Τα ίδια και από το αναλυτικό review του notebookcheck:

 

Both the front and back of ZUK's Z2 are made of scratch-resistant glass, which merges into a metal frame in a lightly curved 2.5D bezel

http://www.notebookcheck.net/Lenovo-ZUK-Z2-Smartphone-Review.170061.0.html

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο review λέει metal αλλά δείχνει πλαστικό. Στο δεύτερο σε ασπρο στη φοτο δείχνει μεταλλικο, αλλά το τι είναι..

Η αίσθηση είναι 100% πλαστικό, τώρα αν κατάφεραν με τη στυλ ματ-γαλβανιζέ οψη να κάνουν το μέταλλο να δείχνει πλαστικό, τότε συγχαρητήρια, παίρνουν το βραβείο της ανοιχτής παλάμης.

Πάντως πλαστικό είναι

 

6 ώρες παρά κάτι η μπαταρία, πολύ καλά.

Και ξέχασα να πω, φορτιζει πολύ γρήγορα.

 

Αυτό με τη μνήμη να εμφανιζει πώς θα γίνει..;

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό με τη μνήμη να εμφανιζει πώς θα γίνει..;

 

Τι εννοείς;

 

Στάλθηκε από το zuk z2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίξουν οι πρόσφατες εφαρμογές (παρατεταμενο home button ας πούμε), δε γράφει ποση πιασμένη/ελεύθερη μνήμη έχει, ούτε και πουθενά αλλού το λέει. Στο μενου ρυθμισεων>Μνήμη γράφει "μέση χρηση μνήμης"

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έγινε shipped και το δικό μου από το Banggood. Όταν παραλάβω θα σας πω τις εντυπώσεις μου. Αν και η τιμή του είναι εξαιρετική ελπίζω σε γενικές γραμμές να μην απογοητευτώ από την επιλογή μου.
Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίξουν οι πρόσφατες εφαρμογές (παρατεταμενο home button ας πούμε), δε γράφει ποση πιασμένη/ελεύθερη μνήμη έχει, ούτε και πουθενά αλλού το λέει. Στο μενου ρυθμισεων>Μνήμη γράφει "μέση χρηση μνήμης"

ολες οι AOSP roms έτσι ειναι νομίζω. Για επιπλέον επιλογές θες έξτρα εφαρμογή.

 

Στάλθηκε από το zuk z2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και σε αλλες AOSP-like συσκευες ετσι ειναι, αλλα τουλαχιστον υπαρχει και κουμπακι να διαγραφει ολες τις προσφατες εφαρμογες.. Εδω ουτε καν αυτο δεν υπαρχει

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό υπάρχει. Όταν ανοίγεις τις καρτέλες των πρόσφατων εφαρμογών είναι κάτω δεξιά. Απλά παρατήρησα ότι μερικές φορές για να φανεί πρέπει να κλεισεις την τελευταία πρώτα

 

Στάλθηκε από το ZUK Z1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

A ναι :lost::dash:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Η καμερα του τι λεει?

Εχει manual settings καθολου η μονο auto?

Ευχαριστω.

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Με άριστα το 10 (του s7 ας πούμε) του βάζω 7. Πολύ καλές τη μέρα μέτριες τη νύχτα. Καλύτερες από ένα s5 πάντως που το είχα συγκρίνει.

 

Από ρυθμίσεις τώρα, και η stock rom δεν είχε πολλά πράγματα αν θυμάμαι καλά. Τώρα η cm είναι cm με ότι αυτό συνεπάγεται...Αυτά είναι θέματα που λύνονται με μια απλή εφαρμογή όμως, δε βλέπω για ποιό λόγο να προβληματιστεί κάποιος.

 

Στάλθηκε από το zuk z2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με άριστα το 10 (του s7 ας πούμε) του βάζω 7. Πολύ καλές τη μέρα μέτριες τη νύχτα. Καλύτερες από ένα s5 πάντως που το είχα συγκρίνει.

 

Από ρυθμίσεις τώρα, και η stock rom δεν είχε πολλά πράγματα αν θυμάμαι καλά. Τώρα η cm είναι cm με ότι αυτό συνεπάγεται...Αυτά είναι θέματα που λύνονται με μια απλή εφαρμογή όμως, δε βλέπω για ποιό λόγο να προβληματιστεί κάποιος.

 

Στάλθηκε από το zuk z2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με τιποτα δεν διορθωνεται το manual στην stock εφαρμογη της καμερας καθε τηλεφωνου. Η την εχει και οκ η οχι και αστα να πανε μετα.

Ουτε Fv5 - Proshot και οποια αλλη θες δεν θα φτασει εκει που πρεπει.

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Anyway, σίγουρα δεν είναι τηλέφωνο για τους λάτρεις της φωτογραφίας :)

 

Στάλθηκε από το zuk z2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό.

Έχει επιλογές manual, δεν ξερω πόσο θα φτιάξουν τις φοτος, ίσως αρκετά.

Screenshot_20160829_231015.png

Screenshot_20160829_231245.png

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

http://www.banggood.com/Lenovo-ZUK-Z2-5_0-inch-4GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-820-2_15GHz-Quad-core-4G-Smartphone-p-1064299.html

 

Στα 236 ευρώ η τιμή του κινητού και γύρω στα 30 κομμάτια διαθέσιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo ZUK Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...