Jump to content

Lenovo ZUK Z2


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως οτι και να κανετε ΜΗΝ παρετε το tempered glass της Nillkin. Ειναι απαραδεκτο, δεν καθεται καθολου περιμετρικα σε ολο το tempered glass και οταν το πιεσα με το νυχι λιγο για να κατσει εσπασε σε ενα μικρο σημειο, μετα το ανασηκωσα λιγο μπας και κατσει καλυτερα και εσπασε τελειως, ετσι απλα. Εννοω εσπασε υπερβολικα ευκολα, ακομα και αν καθοταν καλα, μονο γρατζουνιες θα γλιτωνε.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παντως οτι και να κανετε ΜΗΝ παρετε το tempered glass της Nillkin. Ειναι απαραδεκτο, δεν καθεται καθολου περιμετρικα σε ολο το tempered glass και οταν το πιεσα με το νυχι λιγο για να κατσει εσπασε σε ενα μικρο σημειο, μετα το ανασηκωσα λιγο μπας και κατσει καλυτερα και εσπασε τελειως, ετσι απλα. Εννοω εσπασε υπερβολικα ευκολα, ακομα και αν καθοταν καλα, μονο γρατζουνιες θα γλιτωνε.

 

Δεν το έλεγες λίγο νωρίτερα :p Έχεις βάλει κάποια άλλη προστασία στην οθόνη που να είναι οκ;

Link to comment
Share on other sites

Μπα οχι και το σκεφτομαι, μηπως με την καμπυλοτητα στις ακρες δεν καθεται καμία..Με βλεπω μονο για θηκη

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μπα οχι και το σκεφτομαι, μηπως με την καμπυλοτητα στις ακρες δεν καθεται καμία..Με βλεπω μονο για θηκη

 

Αυτή η καμπυλότητα με εκνευρίζει κι εμένα στα νέα τηλέφωνα, το 2.5D glass. Δεν κάθεται καλα το tempered glass.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι όμορφο effect, αλλά πέταξα 7€. Βέβαια είναι 100% λάθος της Nillkin, δε μπορει να δίνει ένα προϊόν που δεν κάνει. Όμως δε φταίει η καμπυλοτητα γιατί το tempered glass το έχει κάνει ήδη μικροτερο απ'την οθόνη και παρ'όλα αυτά πάλι δεν καθόταν.

Εγώ τελευταία γενικά αμφιβαλλω για τα tempered glass, γιατί σου δίνει την εντύπωση της προστασίας όμως δεν προστατεύει. Μόνο για τις γρατζουνιες..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

για να ξεκλειδώσει όταν είναι κλειστεί η οθόνη πρέπει να πατήσεις το home button ή απλά να το ακουμπήσεις?
Link to comment
Share on other sites

Το ακουμπας :)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Στη μαμά rom ειχα διαβάσει για κουτσουρεμένα google play services κλπ. Υπάρχει λύση για αυτό; Google Play κλπ θα λειτουργούν κομπλέ ή η μόνη λύση ειναι η CM;
Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν το δουλεψα και πολυ μαμα, το ξεκλειδωσα και εβαλα CM, δεν εβαλα λογαριασμους για να ξερω.. Εχω κρατησει backup αλλα ειναι λιγο δυσκολο τωρα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μα στο λινκ της ZUK, που παρέθεσα, φαίνονται τα τμήματα από τα οποία αποτελείται και το σασί φαίνεται ξεκάθαρα μεταλλικό.

Επίσης, αντιγράφω από το γνωστό gizchina :

 

Now we have a rather compact phone, which uses a very high quality and sturdy metal frame around the device

http://www.gizmochina.com/2016/06/27/zuk-z2-review-beautiful-fast/

 

Τα ίδια και από το αναλυτικό review του notebookcheck:

 

Both the front and back of ZUK's Z2 are made of scratch-resistant glass, which merges into a metal frame in a lightly curved 2.5D bezel

http://www.notebookcheck.net/Lenovo-ZUK-Z2-Smartphone-Review.170061.0.html

 

Στο πρώτο review λέει metal αλλά δείχνει πλαστικό. Στο δεύτερο σε ασπρο στη φοτο δείχνει μεταλλικο, αλλά το τι είναι..

Η αίσθηση είναι 100% πλαστικό, τώρα αν κατάφεραν με τη στυλ ματ-γαλβανιζέ οψη να κάνουν το μέταλλο να δείχνει πλαστικό, τότε συγχαρητήρια, παίρνουν το βραβείο της ανοιχτής παλάμης.

Πάντως πλαστικό είναι

 

6 ώρες παρά κάτι η μπαταρία, πολύ καλά.

Και ξέχασα να πω, φορτιζει πολύ γρήγορα.

 

Αυτό με τη μνήμη να εμφανιζει πώς θα γίνει..;

 

τελικά δεν είναι μεταλλικό

 

ZUK Z2 uses dual glass panel, it’s very smooth and exquisite*on the front and back but it is easy to be*infected with fingerprint and sweat. So you should keep it clean. ZUK Z2 uses 2.5D curved screen on front and back to makes us look more flat. The highlights of *ZUK Z2 is the middle frame of the body with*high strength glass fibers which looks very elegant in its design. And its unibody design also keeps the overall beauty.

 

http://www.igeekphone.com/zuk-z2-unboxing-antutu-hardware-camera-battery-review/

Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν είναι μεταλλικό

 

ZUK Z2 uses dual glass panel, it’s very smooth and exquisite*on the front and back but it is easy to be*infected with fingerprint and sweat. So you should keep it clean. ZUK Z2 uses 2.5D curved screen on front and back to makes us look more flat. The highlights of *ZUK Z2 is the middle frame of the body with*high strength glass fibers which looks very elegant in its design. And its unibody design also keeps the overall beauty.

 

http://www.igeekphone.com/zuk-z2-unboxing-antutu-hardware-camera-battery-review/

 

Καλα, δεν είμαι καθολου σιγουρος πως ένα site αναφερει "glass fibers" και πραγματι ισχυει κατι τετοιο. Παντως, θα ηταν ευχης εργο να είναι ανθρακονημα, γιατι τοτε μιλαμε για σουπερ κατασκευή και σιγουρα δεν εχει καμια σχεση με πλαστικο...

Link to comment
Share on other sites

Καλα, δεν είμαι καθολου σιγουρος πως ένα site αναφερει "glass fibers" και πραγματι ισχυει κατι τετοιο. Παντως, θα ηταν ευχης εργο να είναι ανθρακονημα, γιατι τοτε μιλαμε για σουπερ κατασκευή και σιγουρα δεν εχει καμια σχεση με πλαστικο...

 

ανθρακονημα είναι carbon fiber

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα λεω να κανω την μεταβαση σε mi5 η στο z2 , αλλα διαβασα οτι το z2 κατι παιζει με την οφισιαλ ρομ ! μπορει καποιος κατοχος να πει λιγα για την εμπειρια που εχει ; θα εχει υποστηριξη; γιατι γιαυτο θα αφησω το rn2 ! ευχαριστω !
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα λεω να κανω την μεταβαση σε mi5 η στο z2 , αλλα διαβασα οτι το z2 κατι παιζει με την οφισιαλ ρομ ! μπορει καποιος κατοχος να πει λιγα για την εμπειρια που εχει ; θα εχει υποστηριξη; γιατι γιαυτο θα αφησω το rn2 ! ευχαριστω !

Αγγλο-Κινεζική ρόμ έχει... με τα γνωστά προβλήματα που αντιμετωπίζουν και τα ΜΙ5....

 

Αυτό που δεν κατάλαβα αν επιτρέπεις, είναι γιατί να κάνεις αυτή την αλλαγή, δεν βλέπω και ιδιαίτερους λόγους!

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση απο redmi 2 είναι μεγάλη σε hardware, τώρα απο υποστήριξη δεν νομίζω να σου εγγυηθεί κάνεις. Η cm δουλεύει χωρίς σοβαρά bugs όποτε δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσω σε stock, εκτός κι αν βγει κάποια international με Google apps επίσημη και όχι "μαγειρεμένη".

 

Στάλθηκε από το zuk z2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ανθρακονημα είναι carbon fiber

 

Ναι, απλα το εγραψα βιαστικα γιατι τα δυο αυτά υλικα (carbon fiber και fiberglass) , πολλες φορες συνδεονται για κοινες χρησεις.

Και το fiberglass είναι ταυτοσημο υλικο, με εξαιρετικες ιδιότητες και παρομοια κατεργασια (απλα χρειαζεται λιγοτερο heat input), αλλα εχει κορυφαιες μηχανικες ιδιότητες (ιδιαιτερα σε καμψη, αντεχει περισσοτερο και από το ανθρακονημα).

Στο δια ταυτα, το fiberglass, δεν εχει καμια σχεση με το πλαστικο που αναφέρεται από καποια παιδια εδώ κι είναι κατά πολύ ανωτερο υλικο και φυσικα πιο κοστοβορο...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση απο redmi 2 είναι μεγάλη σε hardware,

Έχεις δίκιο σόρρυ στην βιασύνη επάνω αλλιώς το εξέλαβα...

 

Σε ότι αφορά τις ρομ και του Ζ2 περιμένουμε την διεθνή έκδοση.... εκεί να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε, άγνωστο το πότε βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ας έχει πολλές πωλήσεις το κινητό και όλα θα γίνουν (λογικά)!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα από Ελλαδα από το shopweb.gr όταν μου ήρθε ήταν με την μισομεταφρασμενη και κακογραμμενη ρομ, εποικινωνησα με το κατάστημα ξανά (πολύ εξυπηρετικοι μπορώ να πω!) και του είπα ότι το το τηλέφωνο με αυτή την ρομ είναι δράμα, μου είπε να του το στείλω πίσω και να του πω τι θέλω να βάλει, εγώ επέλεξαν την μαμισια μιας και έχω βαρεθεί τα φλασαρισματα και τα πειράγματα ερχόμενος από το Coolpad f1 .

Το αποτέλεσμα είναι ότι το κινητό πετάει χωρίς κανένα πρόβλημα σε οτιδήποτε.

Πολύ καλή φωτεινότητα οθόνης σε εξωτερικούς χώρους και πάρα πολύ καλό WI Fi, όπως επίσεις και το GPS κλειδώνει σφαίρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλα το εγραψα βιαστικα γιατι τα δυο αυτά υλικα (carbon fiber και fiberglass) , πολλες φορες συνδεονται για κοινες χρησεις.

Και το fiberglass είναι ταυτοσημο υλικο, με εξαιρετικες ιδιότητες και παρομοια κατεργασια (απλα χρειαζεται λιγοτερο heat input), αλλα εχει κορυφαιες μηχανικες ιδιότητες (ιδιαιτερα σε καμψη, αντεχει περισσοτερο και από το ανθρακονημα).

Στο δια ταυτα, το fiberglass, δεν εχει καμια σχεση με το πλαστικο που αναφέρεται από καποια παιδια εδώ κι είναι κατά πολύ ανωτερο υλικο και φυσικα πιο κοστοβορο...

 

ότι και να έχει εγώ το έχω παραγγείλει τώρα οπότε θα δω την ποιότητα όταν παραλάβω

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλα το εγραψα βιαστικα γιατι τα δυο αυτά υλικα (carbon fiber και fiberglass) , πολλες φορες συνδεονται για κοινες χρησεις.

Και το fiberglass είναι ταυτοσημο υλικο, με εξαιρετικες ιδιότητες και παρομοια κατεργασια (απλα χρειαζεται λιγοτερο heat input), αλλα εχει κορυφαιες μηχανικες ιδιότητες (ιδιαιτερα σε καμψη, αντεχει περισσοτερο και από το ανθρακονημα).

Στο δια ταυτα, το fiberglass, δεν εχει καμια σχεση με το πλαστικο που αναφέρεται από καποια παιδια εδώ κι είναι κατά πολύ ανωτερο υλικο και φυσικα πιο κοστοβορο...

Πάντως στη "σύγκρουση" του με ενα αλουμινένιο frame γρατσουνιστηκε ελαφρώς χωρίς υπερβολική δύναμη...

 

Στάλθηκε από το zuk z2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στη "σύγκρουση" του με ενα αλουμινένιο frame γρατσουνιστηκε ελαφρώς χωρίς υπερβολική δύναμη...

 

Στάλθηκε από το zuk z2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κατι που επιβεβαιωνει ότι το υλικο εχει διαφορετικες μηχανικες ιδιότητες από το πλαστικο, κατά συνεπεια δεν είναι 100% πλαστικο ;)

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι μπαίνουμε σε υποκατηγοριοποιησεις που μόνο χημικός μπορεί να κατανοήσει, μιας και στην καθομιλουμένη με τον όρο "πλαστικό" προσδιορίζουμε όλα τα πολυμερή-μη μεταλλικα-υλικα όπως είναι και το fiberglass. Τώρα για να μάθουμε ακριβώς αντοχή του, θα πρέπει να το πάρει κανένας από αυτούς που έχουν κανάλι στο YouTube και κάνουν crash tests :p

 

Στάλθηκε από το zuk z2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι μπαίνουμε σε υποκατηγοριοποιησεις που μόνο χημικός μπορεί να κατανοήσει, μιας και στην καθομιλουμένη με τον όρο "πλαστικό" προσδιορίζουμε όλα τα πολυμερή-μη μεταλλικα-υλικα όπως είναι και το fiberglass. Τώρα για να μάθουμε ακριβώς αντοχή του, θα πρέπει να το πάρει κανένας από αυτούς που έχουν κανάλι στο YouTube και κάνουν crash tests :p

 

Στάλθηκε από το zuk z2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οι διαφορες είναι χαοτικες, δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να συγχέονται μεταξυ τους:

 

http://www.thomasproducts.com/plastic_storage_cabinets.shtml

;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo ZUK Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...