Jump to content

Lenovo ZUK Z2


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρά και πάλι. Το κινητό τελικά ήρθε με μια 1.9 έκδοση μάλλον customαρισμένη γιατί είχε και Google πράματα και ένα app του Tiny deal.

 

Προσπαθώ εδώ και λίγη ώρα να φλασάρω την στοκ ινδική χρησιμοποιώντας αυτόν τον οδηγό: http://zukfans.eu/community/threads/howto-flash-a-stock-zui-rom-zuk-z2-z2131-only.104/ (παρεπιπτόντως, υπάρχει περίπτωση αυτός ο οδηγός να είναι μόνο για τις κινέζικες στοκ; )

 

Την πρώτη φορά κατάφερα να μπώ με 9008 πορτ κάνοντας την πρώτη μέθοδο (με τα κουμπιά volume+power, ενώ συνδέω το καλώδιο). Το κατάφερα με την πρώτη παρά το ότι λέει ότι είναι ψιλοδύσκολο. Δεν προχώρησε το flash βγάζοντας qsaharaserverfail μηνύματα κτλ. Τώρα που θέλω να δοκιμάσω ξανά, ακολουθώντας τις συμβουλές του οδηγού (run as admin, βάλε τα αρχεία στο root του σκληρού για να μην έχουν μεγάλο path κτλ) δεν μπορώ να ξαναανοίξω το πορτ με την πρώτη μέθοδο, έχω δοκιμάσει άπειρες φορές, το κινητό απλώς ανοίγει κανονικά. Μπορώ προφανώς να μπω στο mode χρησιμοποιώντας ADB/Fastboot, όμως ο οδηγός λέει ότι είναι καλύτερα να το κάνω με την πρώτη μέθοδο. Κατά πόσο ισχύει το τελευταίο; Αξίζει να προσπαθώ ξανά συνέχεια με τα κουμπιά/καλώδιο, ή να συνεχίσω μέσω adb/fastboot;;;

 

Edit: Τελικά συνέχισα μέσω adb/fastboot, αλλά παρά το ότι δοκίμασα ό,τι λέει ο οδηγός, ακόμη παίρνω τα ακόλουθα errors. Καμιά ιδέα κανείς;

 

Image Search Path: C:\official indian

RAWPROGRAM file path: C:\official indian\rawprogram0.xml

PATCH file path:C:\official indian\patch0.xml

Start Download

Program Path:C:\official indian\prog_emmc_firehose_8996_ddr.elf

Binary build date: May 13 2015 @ 14:41:37

QSAHARASERVER CALLED LIKE THIS: 'C:\Program Files (x86)\Qualcomm\QPST\bin\QSaharaServer.exe -p \\.\COM8 -s 13:C:\official indian\prog_emmc_firehose_8996_ddr.elf 'Current working dir: C:\Users\Vasilis\AppData\Roaming\Qualcomm\QFIL

Sahara mappings:

2: amss.mbn

6: apps.mbn

8: dsp1.mbn

10: dbl.mbn

11: osbl.mbn

12: dsp2.mbn

16: efs1.mbn

17: efs2.mbn

20: efs3.mbn

21: sbl1.mbn

22: sbl2.mbn

23: rpm.mbn

25: tz.mbn

28: dsp3.mbn

29: acdb.mbn

30: wdt.mbn

31: mba.mbn

13: C:\official

12:59:41: ERROR: function: sahara_rx_data:194 Unable to read packet header. Only read 0 bytes.

12:59:41: ERROR: function: sahara_main:854 Sahara protocol error

12:59:41: ERROR: function: main:265 Uploading Image using Sahara protocol failed

Download Fail:Sahara Fail:QSaharaServer Fail:Process fail

Finish Download

 

Edit2: Τελικά τα κατάφερα. Αυτό που άλλαξα ήταν ότι εγκατέστησα τους ZUK USB drivers 1.06 (είχα βάλει τους 1.05 αρχικά), ΚΑΙ, άλλαξα ξανά το directory που είχα κάνει unpack την ROM, από C:/official indian/ σε C:/rom/.

Δεν μπορώ με σιγουριά τί από τα 2 έκανε τη δουλειά, αλλά υποψιάζομαι ότι ήταν το δεύτερο, και κυρίως το ότι μετά την αλλαγή δεν υπάρχει ο χαρακτήρας του κενού στο path.

 

Edit3: Σίγουρα έφταιγε το κενό, μπορείτε να το δείτε και εσείς στο σημείο που έχω κάνει bold στο quote. Το παραθέτω για όποιον επόμενο αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα: ΔΕΝ βάζουμε τη ROM που θέλουμε να φλασάρουμε με QFIL σε φάκελο που έχει κενό στο όνομά του.

Edited by valouris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

είχα πάρει κι εγώ ένα Sahara error την πρώτη φορά, γτ δεν μου ανοιγε 9008 πορτ...

Η λύση ήταν να βάλω τους qualcomm drivers που δίνονται σε ΑΥΤΟ το link: http://zukfans.eu/community/threads/indian-z2-plus-qpst-official-firmware-zui_2-0-093_st.587/

ενώ αρχικά είχα βάλει αυτούς που δίνονταν σε αυτό... http://zukfans.eu/community/threads/howto-flash-a-stock-zui-rom-zuk-z2-z2131-only.104/ (σε κάποιους δουλευουν κι αυτοί)

το λέω κι εγώ γιατί τα sahara εχουν ταλαιπωρήσει κόσμο.. για βοήθεια σε κάποιον που μπορεί να κολλήσει...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι οδηγοί στο Zuk Fans και όποιοι άλλοι έχω βρει στο νετ μου φαίνονται πολύ χαμηλής ποιότητας, με κακά Αγγλικά, και δεν καλύπτουν όλες τις πιθανότητες. Αν δεν σου κόβει λιγάκι να ψαχτείς και μόνος σου δύσκολα τα βγάζεις πέρα αν κάτι στραβώσει. Τεσπα, τώρα μπήκα σε στοκ Ινδική και έκανα και ΟΤΑ μέσω VPN σε Ινδία (δεν δούλευε καν από Ελλάδα). Νομίζω θα μείνω εδώ αρκετό καιρό, κάνοντας τις ΟΤΑ, μέχρι να βγει stable custom (ή και official) σε Nougat. Εκτός αν αρχίσω και βρίσκω διάφορα προβληματάκια που μου σπάνε τα νεύρα.

 

Αυτό που όλοι κράζουν το Safe Center τί ακριβώς είναι;

 

Επίσης, έχει κανείς να προτείνει καλή προστατευτική θηκούλα; Το δικό μου το στείλαν χωρίς την πλαστική θήκη μέσα (που υπάρχει σε διάφορα unboxing). Έχει έρθει και με μια ματτ ζελατίνα που αντιπαθώ πολύ, και στο αίσθημα αφής, και στην όψη. Από αυτούς που ποστάραν πιο πάνω και κάναν διάφορες αγορές/δοκιμές, καταλήξατε ποια είναι η καλύτερη επιλογή για το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο bangood με το κουπονι zukz211 174 ευρω.....οποιος δεν το εχει,τρεχει.δεν παιζεται η τιμη

 

Φοβερή τιμή, εγώ το πήρα στα 216 (δεν ήξερα για κουπόνια τότε) και σκεφτόμουν την τύχη μου, από τότε πέφτει σταθερά η τιμή του. Μάλλον έχει ζήτηση το κινητό και μπορούν να χαμηλώσουν την τιμή επειδή τα παίρνουν χοντρική;

Link to comment
Share on other sites

Πέφτει το mi5, άρα πέφτει και αυτό

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που όλοι κράζουν το Safe Center τί ακριβώς είναι;

 

Επίσης, έχει κανείς να προτείνει καλή προστατευτική θηκούλα; Το δικό μου το στείλαν χωρίς την πλαστική θήκη μέσα (που υπάρχει σε διάφορα unboxing). Έχει έρθει και με μια ματτ ζελατίνα που αντιπαθώ πολύ, και στο αίσθημα αφής, και στην όψη. Από αυτούς που ποστάραν πιο πάνω και κάναν διάφορες αγορές/δοκιμές, καταλήξατε ποια είναι η καλύτερη επιλογή για το κινητό;

 

Το safe center δεν υπάρχει στην ινδική, μόνο σην κινέζικη... Η πλαστική θήκη υπάρχει μόνο στο ινδικό μοντέλο, όχι στο κινέζικο (όπως του banggood) :P ....

Το Ancus tempered glass που πήρα από ελλάδα είναι και πάλι λίγο μικρό περιμετρικά αλλα τρώγεται.. το άφησα... εξάλλου δεν νομίζω να βγει ποτέ 3d tempered glass ωστε να έρχεται καμπυλωτά πάνω από το 2,5d της οθόνης...

εγώ πήρα αυτές τις δυο θηκες μαζί με το κινητό από banggood... http://www.banggood.com/Ultra-Slim-Skin-Frosted-Shield-Matte-Back-PC-Case-For-Lenovo-ZUK-Z2-p-1091852.html?rmmds=search και http://www.banggood.com/NILLKIN-Frosted-Shield-PC-Hard-Back-Cover-Case-For-Lenovo-ZUK-Z2-p-1093663.html?rmmds=search... πολύ καλές και οι δύο ειδικά η πρώτη που ειναι σκληρη και λεπτη ταυτόχρονα (οταν την παρηγγειλα ελεγε "expeceted restock ταδε" και απο τότε η ημερομηνία μετατίθεται χωρις να λεει ποτε "in stock"... παρ' όλα αυτά μου στάλθηκε κατευθειαν, σε 10 μερες την ειχα..)

Edited by Mamar11
Link to comment
Share on other sites

Το safe center δεν υπάρχει στην ινδική, μόνο σην κινέζικη... Η πλαστική θήκη υπάρχει μόνο στο ινδικό μοντέλο, όχι στο κινέζικο (όπως του banggood) :P ....

Το Ancus tempered glass που πήρα από ελλάδα είναι και πάλι λίγο μικρό περιμετρικά αλλα τρώγεται.. το άφησα... εξάλλου δεν νομίζω να βγει ποτέ 3d tempered glass ωστε να έρχεται καμπυλωτά πάνω από το 2,5d της οθόνης...

εγώ πήρα αυτές τις δυο θηκες μαζί με το κινητό από banggood... http://www.banggood.com/Ultra-Slim-Skin-Frosted-Shield-Matte-Back-PC-Case-For-Lenovo-ZUK-Z2-p-1091852.html?rmmds=search και http://www.banggood.com/NILLKIN-Frosted-Shield-PC-Hard-Back-Cover-Case-For-Lenovo-ZUK-Z2-p-1093663.html?rmmds=search... πολύ καλές και οι δύο ειδικά η πρώτη που ειναι σκληρη και λεπτη ταυτόχρονα (οταν την παρηγγειλα ελεγε "expeceted restock ταδε" και απο τότε η ημερομηνία μετατίθεται χωρις να λεει ποτε "in stock"... παρ' όλα αυτά μου στάλθηκε κατευθειαν, σε 10 μερες την ειχα..)

 

Οκ, ευχαριστώ! Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν θηκούλες σε ευρωπαικά warehouse για να μην έχω πάλι την αναμονή από Κίνα; Επίσης, δεν έχουν βγάλει ζελατίνες ειδικές για το συγκεκριμένο μοντέλο;

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ! Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν θηκούλες σε ευρωπαικά warehouse για να μην έχω πάλι την αναμονή από Κίνα; Επίσης, δεν έχουν βγάλει ζελατίνες ειδικές για το συγκεκριμένο μοντέλο;

 

Κι αυτή η θήκη μ' άρεσε (με EU stock), αλλά είπα να τα πάρω όλα μαζί από banggood μια που έκανα παραγγελία και είχε εξίσου ωραίες θήκες... https://flosmall.com/products/lenovo-zuk-z2-flos-case?variant=23414357382 ... Τώρα δεν ξέρω τι στυλ θήκη θες... εμένα αυτές οι σκληρές μ άρεσουν.. Πάντως αν φύγει κατευθείαν από bangood τι 10 μέρες από εκεί, τι 7 μέρες ξερω γω που θα κανει αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Το safe center δεν υπάρχει στην ινδική, μόνο σην κινέζικη... Η πλαστική θήκη υπάρχει μόνο στο ινδικό μοντέλο, όχι στο κινέζικο (όπως του banggood) :P ....

Το Ancus tempered glass που πήρα από ελλάδα είναι και πάλι λίγο μικρό περιμετρικά αλλα τρώγεται.. το άφησα... εξάλλου δεν νομίζω να βγει ποτέ 3d tempered glass ωστε να έρχεται καμπυλωτά πάνω από το 2,5d της οθόνης...

εγώ πήρα αυτές τις δυο θηκες μαζί με το κινητό από banggood... http://www.banggood.com/Ultra-Slim-Skin-Frosted-Shield-Matte-Back-PC-Case-For-Lenovo-ZUK-Z2-p-1091852.html?rmmds=search και http://www.banggood.com/NILLKIN-Frosted-Shield-PC-Hard-Back-Cover-Case-For-Lenovo-ZUK-Z2-p-1093663.html?rmmds=search... πολύ καλές και οι δύο ειδικά η πρώτη που ειναι σκληρη και λεπτη ταυτόχρονα (οταν την παρηγγειλα ελεγε "expeceted restock ταδε" και απο τότε η ημερομηνία μετατίθεται χωρις να λεει ποτε "in stock"... παρ' όλα αυτά μου στάλθηκε κατευθειαν, σε 10 μερες την ειχα..)

Εγώ έχω τη δεύτερη θήκη (της Nilkin) και νομίζω είναι καλύτερη από την πρώτη (δεν την έχω) μια που κάνει και τα διπλά λεφτά.

Όσο για τις ROM εμένα φοράει την αυθεντική Κινέζικη και έχω τα πάντα. Ήμουν τυχερός γιατί το αγόρασα από μέλος που ξέρει πολύ περισσότερα από μένα και στο Banggood δεν το φόρτωσαν με επιπλέον άχρηστα πράγματα. Βέβαια δεν έχει (και δεν θέλω) Ελληνικό μενού...

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω θεματάκι. Μέχρι χθες δεν του είχα βάλει SIM γιατί είχα τη Micro στο Nexus 5. Σήμερα την έκοψα με ψαλιδάκι για να την κάνω nano και να την βάλω στο Zuk Z2. Φαίνεται ότι την αναγνωρίζει (αναγνωρίζει ότι είναι Vodafone GR, έχει περασμένα τα settings για MMS και internet) αλλά δεν έχει δίκτυο! Το ίδιο είτε βάλω 2g, 3g, 4g. Όταν πάω να επιλέξω φορέα δεν ανιχνεύει κανέναν όταν κάνω manual αναζήτηση. Είμαι σε στοκ Ινδική με περασμένο το 2.0.111 με ΟΤΑ. Εκτός από το να του πάρω καινούρια nanoSIM, υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω; Δεν νομίζω ότι φταίει η SIM γιατί την έκοψα καλά, και την διαβάζει το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Κανε του μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμισεων και ξανά δοκιμασε. Ειχε παρουσιασθει και στο zuk1 προβλημα με τα δικτυα που δεν λυθηκε σχεδον ποτε...ευχομαι να μην ειναι προβληματικη η συσκευη σου γιατι εμπλεξες.
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

False alarm τελικά, κακή σύμπτωση να κάνουν εργασίες στις κεραίες της περιοχής το ίδιο πρωινό που του έβαζα την SIM, όλα δουλεύουν ρολόι.
Link to comment
Share on other sites

η επόμενη έκδοση του Francko76 θα έχει και ελληνικά

έχει δοκιμάσει κανείς την v5?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει προς αγορά το Zuk 2 με international rom χωρίς bloat ware η όλες οι εκδόσεις του φοράνε κινεζικές?

Sorry αν εχει ήδη απαντηθεί .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει προς αγορά το Zuk 2 με international rom χωρίς bloat ware η όλες οι εκδόσεις του φοράνε κινεζικές?

Sorry αν εχει ήδη απαντηθεί .

Υπάρχει η ινδική έκδοση αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να το αγοράσεις από κάπου. Πάντως μπορείς να περάσεις το λογισμικό από την ινδική στην κινεζική έκδοση σχετικά εύκολα.

 

Στάλθηκε από το ZUK Z1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει προς αγορά το Zuk 2 με international rom χωρίς bloat ware η όλες οι εκδόσεις του φοράνε κινεζικές?

Sorry αν εχει ήδη απαντηθεί .

 

Επίσημη "International" ROM δεν υπάρχει, καθώς το κινητό προς το παρόν κυκλοφορεί μόνο σε Κίνα και Ινδία. Η Ινδική ROM είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνεις, καθώς δεν έχει Κινέζικες εφαρμογές κτλ, αλλά έχει μόνο Ινδικά και Αγγλικά μέσα. Επίσης, είναι πιο πίσω σε σχέση με την κινέζικη (2.0.111, έναντι 2.1 νομίζω). Ένας χρήστης στο ZUK Fans έχει ανεβάσει μια custom Ινδική ROM με διάφορα μικρά tweaks και κυρίως, πολλαπλές μεταφράσεις (όπως είπε κάποιος πιο πάνω, σχεδιάζεται να μπουν και Ελληνικά). Αυτή όμως θεωρείται custom ROM (με όποια πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα σημαίνει αυτό), και θα πρέπει να την περάσεις όπως οποιαδήποτε custom.

 

Τα μαγαζία από όπου παραγγέλνουμε εμείς έχουν όλα την Κινέζικη, ή κάποια δικιά τους custom περίεργη, εκτός αν το γράφουν ότι έχουν στοκ Ινδική. Ποτέ δεν ξέρεις όμως αν λένε αλήθεια και τι ακριβώς θα έχει μέσα το κινητό όταν σου έρθει. Αν θες να αγοράσεις έτοιμο το κινητό με κάτι που μοιάζει με "international", μπορείς να ζητήσεις από το μαγαζί να σου φλασάρουν συγκεκριμένη ΡΟΜ, αλλά δεν ξέρω αν το κάνουν όλα, και δεν ξέρεις και ακριβώς τι και πώς θα σου βάλουν μέχρι να έρθει το κινητό.

Edited by valouris
Link to comment
Share on other sites

1. Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση το phone .apk for marshmallow και μου βγάζει συνέχεια not installed. Τι παίζει?

2. Εχετε βάλει κάποιο μενού στο κινητό για να μην ειναι όλες οι εφαρμογές χύμα στην οθόνη? Εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί, από περιέργεια ρωτάω

Edited by NikosVsL
Link to comment
Share on other sites

1. Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση το phone .apk for marshmallow και μου βγάζει συνέχεια not installed. Τι παίζει?

2. Εχετε βάλει κάποιο μενού στο κινητό για να μην ειναι όλες οι εφαρμογές χύμα στην οθόνη? Εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί, από περιέργεια ρωτάω

 

1. δεν εγκαθισταται ετσι το phone.apk. πιθανον να μην εγκαθισταται καθολου μιας και απαιτει κι αλλα πραγματα να υπαρχουν.

2. Προσωπικα το πρωτο πραγμα που κανω σε ολα τα τηλεφωνα που παιρνω ειναι να βαζω το nova launcher. Αλλα γουστα ειναι αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ αν έχει απαντηθεί πολλές φορές, αλλά υπάρχει τρόπος να μπουν ελληνικά στο Google keyboard, σε στοκ Ινδική; Το κινητό χρησιμοποιεί το google keyboard, αλλά στις ρυθμίσεις του δεν υπάρχει επιλογή να προστεθεί νέα γλώσσα, όπως σε άλλα κινητά.
Link to comment
Share on other sites

Σόρυ αν έχει απαντηθεί πολλές φορές, αλλά υπάρχει τρόπος να μπουν ελληνικά στο Google keyboard, σε στοκ Ινδική; Το κινητό χρησιμοποιεί το google keyboard, αλλά στις ρυθμίσεις του δεν υπάρχει επιλογή να προστεθεί νέα γλώσσα, όπως σε άλλα κινητά.

Εγώ χρησιμοποιώ το greek go emoji keyboaord και το έχω επιλέξει από τις ρυθμίσεις σαν main keyboard. Μετά κατεβάζεις και ένα Greek τ9 και είσαι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σόρυ αν έχει απαντηθεί πολλές φορές, αλλά υπάρχει τρόπος να μπουν ελληνικά στο Google keyboard, σε στοκ Ινδική; Το κινητό χρησιμοποιεί το google keyboard, αλλά στις ρυθμίσεις του δεν υπάρχει επιλογή να προστεθεί νέα γλώσσα, όπως σε άλλα κινητά.

 

Γιατί δεν βάζεις το swiftkey να ησυχάσεις; Είναι κατά γενική ομολογία το καλύτερο σε όλα, εντυπωσιακό στα predictions.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κάποιος την cyannogen 06.11 ??

 

Έχει βγει και CM14 με android 7.0 όπως βλέπω από το 4PDA.

 

Απλά όταν προσπάθησα να βάλω την 20161106 δεν μπορούσε να το κάνει Install από το twrp. Γνωρίζει κάποιος τον λόγο?!

Edited by so93
iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις το swiftkey να ησυχάσεις; Είναι κατά γενική ομολογία το καλύτερο σε όλα, εντυπωσιακό στα predictions.

 

Γιατί μου αρέσει πολύ περισσότερο το default, είναι πιο λιτό οπτικά και είναι και πιο responsive. Υπάρχει τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo ZUK Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...