Jump to content

Lenovo ZUK Z2


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι είναι τα toggles?!

 

Αυτά τα διακοπτάκια για on/off.. τουλάχιστον στα cm12 έχει μερικά εδώ κι εκεί...

https://storage.googleapis.com/material-design/publish/material_v_9/0Bx4BSt6jniD7NDg4aGIzVXYxVEE/components_switches_switch1.png

 

Εδώ έχει ανέβει το update και λένε και κάποιες πρώτες εντυπώσεις.. (βλέπω να μένεις στην 24/8)

http://zukfans.eu/community/threads/rom-lr-team-zuk-z2-unofficial-cm13.174/page-26

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι leo, σ΄αυτήν την έκδοση που είπες είμαι γιατί είναι η πιο stable. Η άλλη που είχες πει του Σεπτέμβρη είχε άπειρα bugs, το είχε δοκιμάσει ένας φίλος μου για αυτό και δεν την έβαλα. Τώρα αν βάλεις την καινούρια και μας διαφωτίσεις για το πόσο stable είναι θα σου είμασταν ευγνώμονες μιας και έχεις δοκιμάσει ό,τι κινείται για το κινητό :p:p

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τι είναι τα toggles?!

 

μπα, θα περιμένω την επόμενη RR αφού αυτή έχω τώρα και είναι η μόνη που δεν μου λείπει τίποτα, στις cm δεν έχει τόσες επιλογές όπως στη RR όπως δεν έχει επιλογές για τη ambient display που δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα ενω στην RR έχει επιλογή για την φωτεινότητα πόσο χρόνο θα μένει ανοιχτή πότε θα ανοίγει, ισως τι δοκιμάσω μόνο

Link to comment
Share on other sites

μπα, θα περιμένω την επόμενη RR αφού αυτή έχω τώρα και είναι η μόνη που δεν μου λείπει τίποτα, στις cm δεν έχει τόσες επιλογές όπως στη RR όπως δεν έχει επιλογές για τη ambient display που δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα ενω στην RR έχει επιλογή για την φωτεινότητα πόσο χρόνο θα μένει ανοιχτή πότε θα ανοίγει, ισως τι δοκιμάσω μόνο

 

RR??? το ambient display η αλήθεια είναι ότι είναι κάπως αλλά δεν με ενδιαφέρει και πολύ αυτό..

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτά τα διακοπτάκια για on/off.. τουλάχιστον στα cm12 έχει μερικά εδώ κι εκεί...

https://storage.googleapis.com/material-design/publish/material_v_9/0Bx4BSt6jniD7NDg4aGIzVXYxVEE/components_switches_switch1.png

 

Εδώ έχει ανέβει το update και λένε και κάποιες πρώτες εντυπώσεις.. (βλέπω να μένεις στην 24/8)

http://zukfans.eu/community/threads/rom-lr-team-zuk-z2-unofficial-cm13.174/page-26

 

Έτσι ακριβώς είναι και στην cm..Κατάλαβα ;)

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

RR??? το ambient display η αλήθεια είναι ότι είναι κάπως αλλά δεν με ενδιαφέρει και πολύ αυτό..

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έτσι ακριβώς είναι και στην cm..Κατάλαβα ;)

 

resurrection remix

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, αφού στη CM τη ρυθμιζεις την οθόνη πόσο θερμή (κιτρινη) ή ψυχρή να είναι.. Επίσης, στην τελευταία CM20161007 μου φαίνεται πιο φωτεινή, αλλά δεν αποκλείεται να είναι ιδέα μου.

Έφτιαξε το double tap to wake, αλλά εξακολουθώ να μην έχω 4g, μάλλον πρέπει να κάνω ολική επαναφορά με τη μέθοδο QFIL αλλά βαριέμαι αρκετά για να το κάνω

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, αφού στη CM τη ρυθμιζεις την οθόνη πόσο θερμή (κιτρινη) ή ψυχρή να είναι.. Επίσης, στην τελευταία CM20161007 μου φαίνεται πιο φωτεινή, αλλά δεν αποκλείεται να είναι ιδέα μου.

Έφτιαξε το double tap to wake, αλλά εξακολουθώ να μην έχω 4g, μάλλον πρέπει να κάνω ολική επαναφορά με τη μέθοδο QFIL αλλά βαριέμαι αρκετά για να το κάνω

 

αυτό δεν είναι ambient display, δεν ξέρω αν έφτιαξαν την φωτεινότητα στην ambient display στο τελευταίο update

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρουν ότι λυθηκε

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Mamar11 εγώ είχα θέμα με το Playstore. Και εγώ σκεφτόμουν να κρατήσω το zui αλλά πρώτα και κύρια η απόκριση του κινητού με αυτήν την ρομ μου φάνηκε πολύ πιο αργή. Από κει και έπειτα είχα τρελό θέμα με το Playstore. Δεν μπορούσα να κατεβάσω εφαρμογή. Μου έγραφε wait to download. Διέγραψα και ξαναέβαλα το google account αλλά τίποτα. Μετά από πολύ ψάξιμο και δοκιμές κατάφερα εν τέλει να κατεβάσω 2-3 apps και μετά πάλι τα ίδια. Πρέπει να είχε θέματα το κινητό με το playstore οσον αφορά τη συμβατότητα και τα permissions. Μπορεί πχ το playstore να ήτανε για android 5.1 και αυτοί να το βάλανε στο 6.0. Δεν το ψαξα παραπάνω.. Επειδή με τσάτισε ακολούθησα τον οδηγό και άλλαξα ρομ να ηρεμίσω και να χρησιμοποιήσω το κινητό. Mπορεί από μαγαζί σε μαγαζί να διαφέρει αυτό πάντως. Εγώ το κινητό το είχα πάρει από το banggood πάντως..

 

Το Banggood αυτή τη στιγμή έχει μια απ τις καλύτερες τιμές.. κι εγώ δλδ από εκεί θα το παραγγείλω μάλλον... αλλά δίνει (όπως και όλα σχεδόν τα κινεζομάγαζα) μια custom multi-language rom με ZUI 1.9 άγνωστης προέλευσης... Διαβάζω ότι με την stock ROM ZUI 2.1.0.059 έχουν στρώσει αρκετά πράγματα...

Στις ερωτήσεις από κάτω που τους κράζουν για την rom, αυτοί απαντάνε ότι δεν έχουν ιδέα ποιος την φτιάχνει και ότι απλά έτσι τους δίνει το κινητό ο προμηθευτής...

Θα μου πεις θέλουν να το πουλήσουν παγκοσμίως και μαζικά... πάντως είναι εκνευρηστικό που διάφοροι τυχάρπαστοι βάζουν χέρι στο κινητάκι και δεν το αφήνουν μαμά..

(Για τη lock screen του ZUI 2 που λεει ο φίλος leo06 δεν ξέρω.. είναι και η customized ινδική rom αυτή που παραθέτεις.... αλλά τέσπα απορρώ τι κάνουν εκει στη ZUK..? υποτίθεται οτι το πιο πολυδιαφημισμένο app τους ειναι το ZUI locker...)

Edited by Mamar11
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει αν δουλεύει ο proximity sensor στη cm13 κατά τη διάρκεια της κλήσης;

 

Στάλθηκε από το ZUK Z2131 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως δουλευει

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη (άσχετη) ερώτηση γτ δεν έβγαλα άκρη..

Αύριο παραγγέλνω το κινητό απο Banggood.com.. αποστολή με EMS Express Mail Service...

Κάπου διάβασα ότι για παραγγελίες άνω των 150 ερυώ πρέπει να πληρώσεις για τον εκτελωνισμό το Φ.Π.Α. + δασμούς... Ισχύει κάτι τέτοιο..? Θα πρέπει να πληρώσω έξτρα..?

Φίλε so93, εσύ που το πήρες επίσης από Banggood πλήρωσες κάτι παραπάνω για τελωνείο..??

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη (άσχετη) ερώτηση γτ δεν έβγαλα άκρη..

Αύριο παραγγέλνω το κινητό απο Banggood.com.. αποστολή με EMS Express Mail Service...

Κάπου διάβασα ότι για παραγγελίες άνω των 150 ερυώ πρέπει να πληρώσεις για τον εκτελωνισμό το Φ.Π.Α. + δασμούς... Ισχύει κάτι τέτοιο..? Θα πρέπει να πληρώσω έξτρα..?

Φίλε so93, εσύ που το πήρες επίσης από Banggood πλήρωσες κάτι παραπάνω για τελωνείο..??

 

με ems έχεις περισσότερες πιθανότητες να πληρώσεις τελωνείο, επέλεξε απλο ταχυδρομείο

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως δουλευει

 

μου παρουσιαζει το εξης παραδοξο: Δεν δουλευε ο proximity sensor κατα τη διαρκεια της κλησης σε δυο roms, cm13 και franko. Επισης οι εφαρμογες του τεσταρουν τους αισθητηρες δεν τους εβλεπαν! Εστησα την ινδικη original και ολα δουλευουν σωστα....:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, με την ινδική original κάνει πλήρη διαγραφή της μνήμης, οπότε έκανες καθαρη εγκατάσταση.

 

Με το update της CM 1007 νομίζω ότι έχει μεγαλύτερη κατανάλωση και ζεστάθηκε πιο γρήγορα σε παιχνίδι..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, με την ινδική original κάνει πλήρη διαγραφή της μνήμης, οπότε έκανες καθαρη εγκατάσταση.

 

Με το update της CM 1007 νομίζω ότι έχει μεγαλύτερη κατανάλωση και ζεστάθηκε πιο γρήγορα σε παιχνίδι..

 

ναι αλλα γιατι με δυο ρομ παρουσιαζε το ιδιο προβλημα, με μεσολαβηση full system wipe κιολας?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω.. Και γω clean install έκανα και δεν έχω 4g

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

με ems έχεις περισσότερες πιθανότητες να πληρώσεις τελωνείο, επέλεξε απλο ταχυδρομείο

 

ευχαριστώ! αυτό θα κάνω τότε κι ας ελπίσουμε...

 

ναι αλλα γιατι με δυο ρομ παρουσιαζε το ιδιο προβλημα, με μεσολαβηση full system wipe κιολας?:worry:

 

Στο zukfans λένε πως όταν βάζεις την ινδική ουσιαστικά αλλάζεις και τον kernel σου με τον kernel που είναι μέσα στην ινδική στοκ ROM...

Μπορεί να είναι κάποιο είδος χαζής μη συμβατότητας...

Edited by Mamar11
Link to comment
Share on other sites

Το Banggood αυτή τη στιγμή έχει μια απ τις καλύτερες τιμές.. κι εγώ δλδ από εκεί θα το παραγγείλω μάλλον... αλλά δίνει (όπως και όλα σχεδόν τα κινεζομάγαζα) μια custom multi-language rom με ZUI 1.9 άγνωστης προέλευσης... Διαβάζω ότι με την stock ROM ZUI 2.1.0.059 έχουν στρώσει αρκετά πράγματα...

Στις ερωτήσεις από κάτω που τους κράζουν για την rom, αυτοί απαντάνε ότι δεν έχουν ιδέα ποιος την φτιάχνει και ότι απλά έτσι τους δίνει το κινητό ο προμηθευτής...

Θα μου πεις θέλουν να το πουλήσουν παγκοσμίως και μαζικά... πάντως είναι εκνευρηστικό που διάφοροι τυχάρπαστοι βάζουν χέρι στο κινητάκι και δεν το αφήνουν μαμά..

(Για τη lock screen του ZUI 2 που λεει ο φίλος leo06 δεν ξέρω.. είναι και η customized ινδική rom αυτή που παραθέτεις.... αλλά τέσπα απορρώ τι κάνουν εκει στη ZUK..? υποτίθεται οτι το πιο πολυδιαφημισμένο app τους ειναι το ZUI locker...)

Εγώ το πήρα από μέλος άλλου φορουμ (είναι και μέλος εδώ), φοράει την ZUI 2.1.059, και είμαι ευχαριστημένος.

Το είχε πάρει από το Banggood 3/8/16 και υποθέτω ήλθε με αυτήν την ROM.

Έχει Αγγλικό και διάφορα κινεζικά interfaces. Δεν με ενδιαφέρει Ελληνικό interface - βολεύομαι καλύτερα με το Αγγλικό.

Μόνο κάποιες εφαρμογές έχουν μεταφραστεί μερικώς και παραμένουν κάτι κινέζικα. κρίμα γιατί φαίνονται καλές.

Σε κάποιες άλλες δεν με αφήνει να κάνω register (δεν βρίσκει το server κλπ)

Προσοχή στην εφαρμογή "mail": Δεν κατάφερα να βάλω τα στοιχεία ούτε του gmail ούτε του yahoo mail. Ευτυχώς γιατι μου ήλθε μήνυμα και από τους δύο ότι η συγκεκριμενη εφαρμογή είναι ανασφαλής.

 

Το καλό είναι οτι το ίδιο το ZUI, χωρίς root, δίνει τη δυνατότητα απεγκατάστασης αρκετών κινέζικων εφαρμογών, ίσως και όλων. Επειδή σκοπεύω να μείνω με την επίσημη ROM ZUI (και όχι μόνο λόγω ασχετοσύνης) λέω να τις βγάλω αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τις ξαναβρώ...

 

Επίσης να πώ ότι βλέπω και γράφει συνέχεια "3G" επάνω δεξιά. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να πιάσει 4G?

Και αυτό το θέμα που αναφέρατε για τη RAM, τι ουσιαστικές επιπτώσεις έχει;

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι οτι το ίδιο το ZUI, χωρίς root, δίνει τη δυνατότητα απεγκατάστασης αρκετών κινέζικων εφαρμογών, ίσως και όλων. Επειδή σκοπεύω να μείνω με την επίσημη ROM ZUI (και όχι μόνο λόγω ασχετοσύνης) λέω να τις βγάλω αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τις ξαναβρώ...

 

Πάντως αν θες να μείνεις στα ZUI θα σου πρότεινα την ινδική στοκ βέρσιον ZUI_2.0.093_ST.. Βγήκε πριν μια βδομάδα στο zukfans.. Κι εγώ χθες την πήρα πρέφα..

Είναι αυτή που έχει το κινητό όπως λανσαρίστηκε στην Ινδία... Μπορείς να την βρεις εδώ: http://zukfans.eu/community/threads/indian-z2-plus-qpst-official-firmware-zui_2-0-093_st.587/

 

Εγώ δεν έχω πάρει το κινητό ακόμα για να τη δω, αλλά έχει πάρει καλά σχόλια αυτή η rom:

- Αν δεν είσαι rooted και unlocked μπορείς να κάνεις update online από το κινητό στις επόμενες εκδόσεις που θα βγαίνουν και θα διορθώνουν πράγματα (είδη έχει βγει μία)

- Κανένα κινέζικο, όλα αγγλικά και αρκετά πιο καθαρό android χωρίς τις χαζοεφαρμογες τις κινέζικης (όπως το safe center κτλ)

- Google launcher και γενικώς κανένα θέμα με play store, google sync με gmail, contacts κτλ.

- Καλύτερη διαχείρηση της μπαταρίας

Νταξ έχει κι αυτή απ' ότι λένε τα θεματάκια της, με τα notifications ας πούμε, αλλά ας ελπίσουμε να φτιαχτεί στην πορεία..

Την φλασάρεις εύκολα με QFIL (έχει οδηγίες στο zukfans)...

Edited by Mamar11
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν μια εβδομάδα στα χέρια μου το Z2 pro ΄με την έκδοση 2.140 και όλα τα καλά του δυτικού android και με διώξιμο των κινέζικων εφαρμογών πλην της αναβάθμισης που γίνεται αυτόματα το κινητάκι ειλικρινά πετάει. ΄Ξέρετε αν υπάρχει και έκδοση dev? Αν ναι που μπορώ να την βρω?
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν μια εβδομάδα στα χέρια μου το Z2 pro ΄με την έκδοση 2.140 και όλα τα καλά του δυτικού android και με διώξιμο των κινέζικων εφαρμογών πλην της αναβάθμισης που γίνεται αυτόματα το κινητάκι ειλικρινά πετάει. ΄Ξέρετε αν υπάρχει και έκδοση dev? Αν ναι που μπορώ να την βρω?

 

Εννοείς ότι εσύ έδιωξες τις κινέζικες εφαρμογές όλς πλην κάποιας που χρειάζεται για την αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν θες να μείνεις στα ZUI θα σου πρότεινα την ινδική στοκ βέρσιον ZUI_2.0.093_ST.. Βγήκε πριν μια βδομάδα στο zukfans.. Κι εγώ χθες την πήρα πρέφα..

Είναι αυτή που έχει το κινητό όπως λανσαρίστηκε στην Ινδία... Μπορείς να την βρεις εδώ: http://zukfans.eu/community/threads/indian-z2-plus-qpst-official-firmware-zui_2-0-093_st.587/

 

Εγώ δεν έχω πάρει το κινητό ακόμα για να τη δω, αλλά έχει πάρει καλά σχόλια αυτή η rom:

- Αν δεν είσαι rooted και unlocked μπορείς να κάνεις update online από το κινητό στις επόμενες εκδόσεις που θα βγαίνουν και θα διορθώνουν πράγματα (είδη έχει βγει μία)

- Κανένα κινέζικο, όλα αγγλικά και αρκετά πιο καθαρό android χωρίς τις χαζοεφαρμογες τις κινέζικης (όπως το safe center κτλ)

- Google launcher και γενικώς κανένα θέμα με play store, google sync με gmail, contacts κτλ.

- Καλύτερη διαχείρηση της μπαταρίας

Νταξ έχει κι αυτή απ' ότι λένε τα θεματάκια της, με τα notifications ας πούμε, αλλά ας ελπίσουμε να φτιαχτεί στην πορεία..

Την φλασάρεις εύκολα με QFIL (έχει οδηγίες στο zukfans)...

Θα περιμένω... Διαβάζω για αρκετά προβλήματα.

Τελικά αυτή είναι η διαφορά με τα επώνυμα: Όλα είναι στο "ναι μεν, αλλά..."

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα χρήστη.

Αν το αλλά είναι άλλες δυο φορές η αξία του κινητού χίλιες φορές "αλλά"! Χίλιες φορές "αλλά"! (ρετιρέ style)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo ZUK Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...