Jump to content

Samsung Galaxy J5 2016


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα υπάρχει Υπάρχει τρόπος να δουλέψει το μπροστά φλας σαν notification led?

 

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 809
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγκατάσταση custom rom & mod

Το κινητό μας να είναι root και με custom recovery!

Κατεβαζουμε την rom απο εδώ:https://forum.xda-developers.com/galaxy-j5/samsung-galaxy-j5-2016-roms-kernels-recoveries--other-development/rom-hybrid-note-7-rom-mod-lemlis-t3564860 και τον kernel από εδώ https://forum.xda-developers.com/galaxy-j5/samsung-galaxy-j5-2016-roms-kernels-recoveries--other-development/kernel-cherry-kernel-t3543877 (κατεβάστε την 1.1.3 version που είναι stable)!

Εν συνεχεία περνάμε χύμα (rom/kernel/mod)στην μνήμη του κινητού!

Σβήνουμε το κινητό και μπαινουμε στην recovery!

Από εκεί διαλέγουμε wipe/advanced wipe, και τικαρουμε το data & dalvik cache & cache!

Οταν γίνει το wipe, ξαναπάμε στο κεντρικό μενού και επιλέγουμε mount.

Μετά τικαρουμε το mount system, και ξαναγυρνάμε στο κεντρικο μενού!

Στην συνέχεια πατάμε install και παμε στην τοποθεσία που βάλαμε την rom προηγουμένως!

Την επιλέγουμε και πατάμε install. Μόλις τελειώσει το φλασαρισμα και μας ρωτήσει για wipe dalvik cache/cache το κάνουμε και αυτό! Στην συνέχεια ξαναπαμε στο κεντρικο μενού και κατα τον ίδιο ακριβώς τρόπο φλασαρουμε τον kernel! Μετα και πάλι με τον ίδιο τρόπο φλασαρουμε το mod αν θέλουμε (βάλτε το και θα δειτε τρελή διαφορά)! Προσοχή σε καθε μας φλασαρισμα μετά κάνουμε απαραίτητα wipe dalvik cache/cache!

Εδω παραθέτω και το link του mod: https://forum.xda-developers.com/android/software-hacking/mod-ultimate-performence-blazing-fast-t3482317

ΥΓ: Η εκκίνηση του τηλεφώνου είναι περίπου 10-15 λεπτά, οπότε μην φοβηθήτε είναι φυσιολογικό! Αυτό ήταν και μπορείτε να χαρείτε το πυραυλοκίνητο J5 σας!:D

Ενδιαφέρουσα ανάρτηση και ευχαριστούμε πολύ.Ωστοσο εχω να επισημάνω ότι ήδη η συσκευη ειναι ταχύτατη παρόλο που οι προδιαγραφές της ειναι παρωχημένες και ομολογώ ότι δεν ξερω που οφείλεται αυτο.Με την καινουρια Ρόμ και το mod τι επιπλέον διαπίστωσες?Που ειναι η συσκευη πιο γρήγορη?Ειναι αντιληπτό στην καθημερινή χρηση?Ευχαριστω!

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου καλησπερα!

 

Θελω να κανω το samsung j5 μου (2016) γρηγορο σα τα φτερα του ανεμου, σα τη σκέψη, σα το φώς που φωτίζει το σύμπαν... Το εκανα root και περιμένω τις πυρηνικές σας προτάσεις!

 

Ευχαριστω με 1000 ;)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα ανάρτηση και ευχαριστούμε πολύ.Ωστοσο εχω να επισημάνω ότι ήδη η συσκευη ειναι ταχύτατη παρόλο που οι προδιαγραφές της ειναι παρωχημένες και ομολογώ ότι δεν ξερω που οφείλεται αυτο.Με την καινουρια Ρόμ και το mod τι επιπλέον διαπίστωσες?Που ειναι η συσκευη πιο γρήγορη?Ειναι αντιληπτό στην καθημερινή χρηση?Ευχαριστω!

Η ρομ αυτή που γράφω είναι γρήγορη διότι αν και είναι βασισμένη σε stock, έχει πειραχτεί σε κάποια σημεία (μπες στο link και διάβασε) με αποτέλεσμα να είναι γρηγορότερη από την μαμισια! Οσο αναφορά για το mod που γράφω, εχω δοκιμάσει αρκετά του είδους..., αλλά με το συγκεκριμένο βλέπω διαφορά μεγάλη!

Εχει πάρα πολλά script πού διαχειρίζονται σωστα το τηλέφωνο με αποτέλεσμα την ταχύτητα, ομαλότητα, σταθερότητα!

Εχω καταρχήν ταχύτερο boot του κινητού! Εχω πολυ καλη αυτονομία μπαταρίας (σερφαρω εδω και 2 περιπου ώρες απο της 6 έως 8 και η μπαταρία έχει χάσει μόλις 7% από το 100%)!

Ο οπερα που έχω φορτώνει ταχύτερα πρόγραμμα/σελίδες, αλλά και γενικώς όλες οι εφαρμογές τρέχουν ταχύτερα και ομαλότερα!

Δεν έχω το παραμικρό κόλλημα (καμια εφαρμογή δεν αργεί ούτε κολλάει) και έχω καλύτερο multitasking, με όσες εφαρμογες και αν ανοίξω!

Ο kernel που παραθέτω για φλασαρισμα δέχεται overclocking που του το κάνει το mod αυτό (από μόνο του), και του δίνει μεγαλύτερο χρονισμό στους πυρήνες, χωρίς να καταπίνει την μπαταρία!

Επίσης το mod έχει scripts που επιταχύνουν-καθαριζουν-ads blocker και πολλά ακόμα(τα γράφει στην σελίδα του mod)! Στην αρχή που το έβαλα δεν πίστευα ότι θα αλλάξει σε τέτοιο βαθμο και θα έχω τέτοια θεαματικά αποτελέσματα, αλλά όντως κάνει απίστευτη δουλεία!

Οσοι το εχουν πιάσει στα χέρια τους, μου λένε 8πυρηνο; και απαντώ όχι 4πυρηνο! Αυτό το mod ειναι universal και κάνει και για stock/custom rom και είναι συμβατό και με nougat + του ότι αναβαθμίζεται σχεδόν καθε μήνα!

 

Φιλοι μου καλησπερα!

 

Θελω να κανω το samsung j5 μου (2016) γρηγορο σα τα φτερα του ανεμου, σα τη σκέψη, σα το φώς που φωτίζει το σύμπαν... Το εκανα root και περιμένω τις πυρηνικές σας προτάσεις!

 

Ευχαριστω με 1000 ;)

Γράφω μερικά ποστ πίσω τον τρόπο!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Η ρομ αυτή που γράφω είναι γρήγορη διότι αν και είναι βασισμένη σε stock, έχει πειραχτεί σε κάποια σημεία (μπες στο link και διάβασε) με αποτέλεσμα να είναι γρηγορότερη από την μαμισια! Οσο αναφορά για το mod που γράφω, εχω δοκιμάσει αρκετά του είδους..., αλλά με το συγκεκριμένο βλέπω διαφορά μεγάλη!

Εχει πάρα πολλά script πού διαχειρίζονται σωστα το τηλέφωνο με αποτέλεσμα την ταχύτητα, ομαλότητα, σταθερότητα!

Εχω καταρχήν ταχύτερο boot του κινητού! Εχω πολυ καλη αυτονομία μπαταρίας (σερφαρω εδω και 2 περιπου ώρες απο της 6 έως 8 και η μπαταρία έχει χάσει μόλις 7% από το 100%)!

Ο οπερα που έχω φορτώνει ταχύτερα πρόγραμμα/σελίδες, αλλά και γενικώς όλες οι εφαρμογές τρέχουν ταχύτερα και ομαλότερα!

Δεν έχω το παραμικρό κόλλημα (καμια εφαρμογή δεν αργεί ούτε κολλάει) και έχω καλύτερο multitasking, με όσες εφαρμογες και αν ανοίξω!

Ο kernel που παραθέτω για φλασαρισμα δέχεται overclocking που του το κάνει το mod αυτό (από μόνο του), και του δίνει μεγαλύτερο χρονισμό στους πυρήνες, χωρίς να καταπίνει την μπαταρία!

Επίσης το mod έχει scripts που επιταχύνουν-καθαριζουν-ads blocker και πολλά ακόμα(τα γράφει στην σελίδα του mod)! Στην αρχή που το έβαλα δεν πίστευα ότι θα αλλάξει σε τέτοιο βαθμο και θα έχω τέτοια θεαματικά αποτελέσματα, αλλά όντως κάνει απίστευτη δουλεία!

Οσοι το εχουν πιάσει στα χέρια τους, μου λένε 8πυρηνο; και απαντώ όχι 4πυρηνο! Αυτό το mod ειναι universal και κάνει και για stock/custom rom και είναι συμβατό και με nougat + του ότι αναβαθμίζεται σχεδόν καθε μήνα!

 

 

Γράφω μερικά ποστ πίσω τον τρόπο!

 

Φλασάρω με ODIN το TWRP και μου γραφει failed...

Δοκίμασα άπειρα ODIN,έβαλα τους δικούς σου drivers,έβαλα άλλους,το έτρεξα και ως Admin και πάπαλα...

Εισαι σίγουρος οτι εκεινο το USB Debugg πρεπει να ειναι open?

Φταιει κατι άλλο?

Ειναι η πρώτη φορά που αποτυγχανω να φλασάρω οτιδήποτε με ODIN...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Φλασάρω με ODIN το TWRP και μου γραφει failed...

Δοκίμασα άπειρα ODIN,έβαλα τους δικούς σου drivers,έβαλα άλλους,το έτρεξα και ως Admin και πάπαλα...

Εισαι σίγουρος οτι εκεινο το USB Debugg πρεπει να ειναι open?

Φταιει κατι άλλο?

Ειναι η πρώτη φορά που αποτυγχανω να φλασάρω οτιδήποτε με ODIN...

Κατεβάσες το δικό μου zip?

Ναι το usb debugg πρέπει να είναι τικαρισμενο!

Το αρχείο της recovery τι κατάληξη έχει (διότι δεν θυμάμαι)!

Κανε και μια επανεκκίνηση το pc σου!

Οταν συνδέσεις το κινητό με τον υπολογιστή σου γράφει στο odin, add (ότι το αναγνώρισε)?

Το re-partition καθώς και το auto reboot να μην είναι τικαρισμενα

Και επίσης στο odin πατας ΑΡ για να πας στην τοποθεσία που είναι η recovery στο pcκαι να την διαλέξεις?

Σε download mode μπαίνεις κανονικά ?

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάσες το δικό μου zip?

Ναι το usb debugg πρέπει να είναι τικαρισμενο!

Το αρχείο της recovery τι κατάληξη έχει (διότι δεν θυμάμαι)!

Κανε και μια επανεκκίνηση το pc σου!

Οταν συνδέσεις το κινητό με τον υπολογιστή σου γράφει στο odin, add (ότι το αναγνώρισε)?

Το re-partition καθώς και το auto reboot να μην είναι τικαρισμενα

Και επίσης στο odin πατας ΑΡ για να πας στην τοποθεσία που είναι η recovery στο pcκαι να την διαλέξεις?

Σε download mode μπαίνεις κανονικά ?

Τελικα ήταν το ξεκλείδωμα ΟΕΜ...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ήταν το ξεκλείδωμα ΟΕΜ...

Ολα καλά λοιπόν! Χαίρομαι!

Βαλε το mod να απογειωθεί το κινητο σου!

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά λοιπόν! Χαίρομαι!

Βαλε το mod να απογειωθεί το κινητο σου!

Τα εχω εγκαταστησει ολα και ειμαι στη φαση του boot των 15 λεπτών!

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω εγκαταστησει ολα και ειμαι στη φαση του boot των 15 λεπτών!

Ωραίος ο παίχτης!:D

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω εγκαταστησει ολα και ειμαι στη φαση του boot των 15 λεπτών!

 

Τι έγινε ενταξει το φλασαρισμα? ολα πήγαν καλά ?

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ενταξει το φλασαρισμα? ολα πήγαν καλά ?

Σχεδόν...

Η συσκευή λειτουργεί πολύ smooth και ταχύτατα.Οντως δεν καταλαβαινεις διαφορά σε σχεση π.χ. με το S7 edge που εχω ως βασικό τηλέφωνο.

Δυστυχώς όμως δεν μου ανοιγει το smart swich mobile για να κάνω restore κάποιες εφαρμογες με τα αρχεία τους που τρεχω και στις δυο συσκευές.Ανοίγει αρχικά και μετά χάνεται η εφαρμογη απο την οθόνη...

π.χ στο S7 edge έχω την εφαρμογη "Σημείωση",όπου κρατω καποιες σημειώσεις σημαντικές και τις περνω με το Smart Switch Mobile απο τη μια συσκευή στην άλλη και τωρα δεν μπορώ να τις μεταφέρω.Το ίδιο και κάποια άλλα...

 

edit:

Mε το smart switch όλα ΟΚ.Ηταν θεμα permissions της εφαρμογής!

Edited by LAGGI

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Μπορεί να απαντήσει κάποιος που την έχει ψάξει αν στο εν λόγω κινητό μπορεί να μπει adaptor για να βγάλει HDMI; Θέλω να ξέρω αν μπορώ να το συνδέσω σε τηλεόραση/μόνιτορ. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν...

Η συσκευή λειτουργεί πολύ smooth και ταχύτατα.Οντως δεν καταλαβαινεις διαφορά σε σχεση π.χ. με το S7 edge που εχω ως βασικό τηλέφωνο.

Δυστυχώς όμως δεν μου ανοιγει το smart swich mobile για να κάνω restore κάποιες εφαρμογες με τα αρχεία τους που τρεχω και στις δυο συσκευές.Ανοίγει αρχικά και μετά χάνεται η εφαρμογη απο την οθόνη...

π.χ στο S7 edge έχω την εφαρμογη "Σημείωση",όπου κρατω καποιες σημειώσεις σημαντικές και τις περνω με το Smart Switch Mobile απο τη μια συσκευή στην άλλη και τωρα δεν μπορώ να τις μεταφέρω.Το ίδιο και κάποια άλλα...

 

edit:

Mε το smart switch όλα ΟΚ.Ηταν θεμα permissions της εφαρμογής!

Πώς σου φαίνεται γενικά ?

Link to comment
Share on other sites

Πώς σου φαίνεται γενικά ?

 

Φίλε μου εσύ πόσο καιρό την έχεις περάσει αυτή τη ROM? Έχει διαφορά σε σχέση με τις πρώτες μέρες? Σε ρωτάω γιατι ο φίλος την έχει εδώ και λίγες ώρες οπότε δεν βγάζεις νόημα γιατί κάθε φρέσκια εγκατάσταση πάει σφαίρα, μετά αρχίζουν τα περισσότερα και βαραίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Πώς σου φαίνεται γενικά ?

Φαινεται πολύ καλή...ωστόσο πρόβλημα και με την official δεν ειχα κανένα ώς τωρα.Ισως ετουτη με το mod κλπ να είναι λίγο πιο smooth και γρήγορη....ένα 20% το πολύ θα λεγα.

Το Mod για να πω την αλήθεια δεν καταλαβα τι κάνει ακριβώς και αν π.χ κάνει κάποιο OC ή αν είναι εγκατεστημένο κάπου...

Το μόνο που μου τη σπάει μεχρι τωρα είναι οτι δεν μπορώ στο μαμά dialer να πληκτρολογήσω κωδικούς όπως *#0011# και να μου βγαζει πληροφορίες δικτύου,ή μαλλον για να ακριβολογώ πληκτρολογώντας το δεν κάνει τίποτε...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα τους drivers,αντεγραψα στην συσκευη τη ρομ,mod,twpr recovery,φλασαρα με odin το twrp,παω σε recovery και δεν βγαζεο πουθενα επιλογη instal from sd card ωστε να επιλεξω..τι εχει γινει?

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εσύ πόσο καιρό την έχεις περάσει αυτή τη ROM? Έχει διαφορά σε σχέση με τις πρώτες μέρες? Σε ρωτάω γιατι ο φίλος την έχει εδώ και λίγες ώρες οπότε δεν βγάζεις νόημα γιατί κάθε φρέσκια εγκατάσταση πάει σφαίρα, μετά αρχίζουν τα περισσότερα και βαραίνουν...

Ενάμιση μήνα και πάει ακόμα σφαίρα!

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα τους drivers,αντεγραψα στην συσκευη τη ρομ,mod,twpr recovery,φλασαρα με odin το twrp,παω σε recovery και δεν βγαζεο πουθενα επιλογη instal from sd card ωστε να επιλεξω..τι εχει γινει?

 

ολα οκ τελικα!

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα τους drivers,αντεγραψα στην συσκευη τη ρομ,mod,twpr recovery,φλασαρα με odin το twrp,παω σε recovery και δεν βγαζεο πουθενα επιλογη instal from sd card ωστε να επιλεξω..τι εχει γινει?

Αυτό το βγάζει στην stock recovery! Στην twrp απλά πατάς mount μετά τικαρης το system και ξαναπας κεντρικό μενού! Μετα install και αφού διαλέξεις ότι θες να φλασαρεις πατάς επανω του και ξεκινάει η διαδικασία!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν ειδα καμια διαφορα στην ταχυτητα.ισως λιγο στο ανοιγμα τηλ.καταλογου κσι στην κλιση λιγο.αλλιως...το mod που το χρειαζομαστε?η γλωσσα στα μνμ αλλαζει?oυτε ημερολογιο εχει... Edited by vasilakis13

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν ειδα καμια διαφορα στην ταχυτητα.ισως λιγο στο ανοιγμα τηλ.καταλογου κσι στην κλιση λιγο.αλλιως...το mod που το χρειαζομαστε?η γλωσσα στα μνμ αλλαζει?oυτε ημερολογιο εχει...

Εχει το ημερολόγιό της samsung! Και αλλάζει η γλώσσα στα μηνύματα!

Οσο για το mod κάνει δουλεία...!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις που?δεν το βρισκω!κ πως αλλαζει η γλωσαα στο μενου των μηνυματων?ευχαριστω!επισης καποιο λινκ για stock rom?βρισκω αλλα κανει 8 ωρες και το sammobile gia regular download απο Δευτερα παλι λεει..ποια δουλεια κανει ακριβως το mod? Edited by vasilakis13

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να βαλω τη stock rom αλλα δεν περναει με τιποτα.failed δειχνει συνεχεια στο odin.ΟΕΜ ξεκλειδωμενο αλλα τπτ...και γραφει"complete (write) operation failed. sto odin.. Edited by vasilakis13

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 2016

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...