Jump to content

Nexus 5x vs Lumia 950


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1.Nexus 5x/12mp, hdr+=off

2.Lumia 950/8mp, hdr=off

26769157184_dc3d369742_c.jpgIMG_20160531_181330 by foxy4270, on Flickr

27306268561_8547cb06ae_c.jpgWP_20160531_18_14_27_Pro by foxy4270, on Flickr

 

Πολυ καλύτερη του 950 οπως και στο συγκριτικό το 950 ειναι καλύτερο για μένα.

Link to comment
Share on other sites

H υπαρξη manual ρυθμισεων δεν ειναι απλα για να βαζεις iso 50 και 10"¨κλειστρο....(ή 1/4 ή 1/10) Αυτα ειναι λογικη παοκ. :p

To βελτιστο ειναι αυτο που απαιτει η σκηνη ..και οχι το χαμηλοτερο iso. (επιθυμητο θα ηταν..αλλα προταιρεοτητα εχει το κλειστρο πρωτα).

 

Στο dng του g4/g5 κλπ δε νομιζω να διαφοροποιηθει η φωτο απο το nexus αν ανεβεις σε κλειστρο 1/30 σε προσωπα (που ειναι το σημαντικοτερο).

Στo δε s7 που εχει μεγαλυτερο pixel size απο τα g4/g5/950(non-pureview) αφμιβαλλω αν θα διαφερει και στο sooc jpg μιας και θα εχει λιγοτερο θορυβο.

 

Για την ιστορια ειχα πει στον παυλο(saleakos) να μου δωσει ενα σετακι απο τα δυο κινητα στο κλειστρο του nexus..(jpg+dng το lg).

(αντε με λιγη πιεση ακομα θα τις παρω τις εικονες μου :p)

Link to comment
Share on other sites

@xteacher

Μία με τις ρυθμίσεις που πρότεινες https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160531/51137b11d62941e1b6ad1567cc491098.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160531/56e7c11c19345b867b5ded99a2595172.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο σετ το 5x δείχνει πιο εντυπωσιακό, ωστόσο νομίζω ότι λίγο έχει ξεφύγει από την πραγματικότητα με τις έντονες αντιθέσεις.

Στο δεύτερο σετ προτιμώ το 950.

Στο τρίτο σετ καλύτερο το 5x. Έχει καλύτερα χρώματα και καλύτερο hdr στην συγκεκριμένη φωτογραφία. Το 950 δείχνει να μην βγήκε με hdr.

Στο τέταρτο σετ είναι αρκετά κοντά και τα 2 με σωστές αντιθέσεις που δείχνουν πιο κοντά στην πραγματικότητα. Ωστόσο το 5x θεωρώ πως πέτυχε καλύτερο wb. Τα χρώματά του φαίνονται να έχουν καλύτερο διαχωρισμό. Στο 950 η σιδερένια πόρτα δεν ξεχωρίζει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω να τις κρινω δικαια μιας και ειναι μικρες εικονες και χωρις exif.

Για αρχη δε με χαλαει στο παραμικρο σε αυτο που βλεπω.

 

(και προφανως και το 5χ θα παει καλα ιδιως για τα 240€ απο ελλαδα...και το s7 ειναι απο τα αξιολογα και αρχιζω και το συμπαθω παρα πολυ ...αλλα να ..ειναι και το g4 που πλεον το βρισκεις και αυτο κατω απο 300 απο ελλαδα και κρινωντας απο s6 δεν βλεπω να πεφτει αργοτερα το σ7 σε "καλο" price range)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω να τις κρινω δικαια μιας και ειναι μικρες εικονες και χωρις exif.

Για αρχη δε με χαλαει στο παραμικρο σε αυτο που βλεπω.

 

(και προφανως και το 5χ θα παει καλα ιδιως για τα 240€ απο ελλαδα...και το s7 ειναι απο τα αξιολογα και αρχιζω και το συμπαθω παρα πολυ ...αλλα να ..ειναι και το g4 που πλεον το βρισκεις και αυτο κατω απο 300 απο ελλαδα και κρινωντας απο s6 δεν βλεπω να πεφτει αργοτερα το σ7 σε "καλο" price range)

 

To s7 στο 500ρικο θα μείνει, άντε να πέσει ένα 50άρικο ακόμα. Όποιος το θέλει είναι ώρα πλέον να κάνει κίνηση.

Το g4 στα <300, θα ήταν ΤΟ vfm, αν δεν υπέφερε από το γνωστό θέμα, τώρα είναι μεγάλο ρίσκο. (Προσωπική άποψη)

Το nexus στα 240 είναι τίμιο.

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρινηση προς ολους

Manual δε συνεπαγεται ουτε τριποδο, ουτε Long exposure.

 

Αν εισαι ενταξει τοτε..και επειδη και συ εχεις και τα δυο κινητα..παρε με τα δυο κινητα τα γνωστα προσωπα (: p ) στο κλειστρο του 5x και θελω και το/τα dng απο τα 950.

(ανεβασε και pureview και non-pureview μαζι με την hdr+ tou 5χ και αργοτερα θα ανεβασω το dng που ελπιζω να ανεβασεις καπου).

Χωρις φλας το συγκεκριμενο σετακι.

Αν θες παρε και με φλας δλδ..αλλα η αρχικη ιδεα ειναι χωρις να μπει το φλας στη μεση.

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να πάει σε manual για το maximum και να μην κάνει χρήση τριπόδου?

Μόνο σε 1/4 μπορείς να κατέβεις σε κανονικές συνθήκες αν έχεις σταθερό χέρι.

Οπότε έρχεται, για τους περισσότερους νομίζω, σε αντιπαράθεση το καλύτερο και αποκλειστικά χεράτη.

 

Ναι μπορει...με G4,G5 .lumia 950κ.τλ.

Τωρα εαν θες να φωτογραφησεις εναστρο ουρανο...αλλαζει το πραμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν εισαι ενταξει τοτε..και επειδη και συ εχεις και τα δυο κινητα..παρε με τα δυο κινητα τα γνωστα προσωπα (: p ) στο κλειστρο του 5x και θελω και το/τα dng απο τα 950.

(ανεβασε και pureview και non-pureview μαζι με την hdr+ tou 5χ και αργοτερα θα ανεβασω το dng που ελπιζω να ανεβασεις καπου).

Χωρις φλας το συγκεκριμενο σετακι.

Αν θες παρε και με φλας δλδ..αλλα η αρχικη ιδεα ειναι χωρις να μπει το φλας στη μεση.

 

τιποτα δεν καταλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι ενταξει τοτε..και επειδη και συ εχεις και τα δυο κινητα..παρε με τα δυο κινητα τα γνωστα προσωπα (: p ) στο κλειστρο του 5x και θελω και το/τα dng απο τα 950.

(ανεβασε και pureview και non-pureview μαζι με την hdr+ tou 5χ και αργοτερα θα ανεβασω το dng που ελπιζω να ανεβασεις καπου).

Χωρις φλας το συγκεκριμενο σετακι.

Αν θες παρε και με φλας δλδ..αλλα η αρχικη ιδεα ειναι χωρις να μπει το φλας στη μεση.

 

τιποτα δεν καταλαβα...

 

Ελπιζωντας να μη παει στραφι το δευτερο ποστ..

...παρε μια φωτο καποιο απο τα συνηθη προσωπα που ανεβαζεις απο το net-cafe με το 5χ με τον hdr+ ενεργοποιημενο χωρις φλας.

Δες τι κλειστρο εβαλε..Εστω πχ τυχαια για το παραδειγμα 1/40 με επισης τυχαιο 800iso. (οτι βαλει το 5x eee..Τα δικα μου ειναι απλα παραδειγμα).

Μετα με το νοκια παρε και με pureview και χωρις την ιδια εικονα -οσο μπορεις- με manual 1/40 και 800 iso (οτι εβαλε το 5χ δλδ). Απο αυτα θελω το dng εγω.(βαλτα σε καποιο host...πχ wetransfer)

Ανεβασε τις εικονες στο flickr και μετα θα ανεβασω εγω πως μπορουν να γινει τα dng.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζωντας να μη παει στραφι το δευτερο ποστ..

...παρε μια φωτο καποιο απο τα συνηθη προσωπα που ανεβαζεις απο το net-cafe με το 5χ με τον hdr+ ενεργοποιημενο χωρις φλας.

Δες τι κλειστρο εβαλε..Εστω πχ τυχαια για το παραδειγμα 1/40 με επισης τυχαιο 800iso. (οτι βαλει το 5x eee..Τα δικα μου ειναι απλα παραδειγμα).

Μετα με το νοκια παρε και με pureview και χωρις την ιδια εικονα -οσο μπορεις- με manual 1/40 και 800 iso (οτι εβαλε το 5χ δλδ). Απο αυτα θελω το dng εγω.(βαλτα σε καποιο host...πχ wetransfer)

Ανεβασε τις εικονες στο flickr και μετα θα ανεβασω εγω πως μπορουν να γινει τα dng.

 

Θα βαλω ιδια ταχυτητα στο 950 και το iso θα το αφησω στο αυτοματο...γιατι αμα βαλω iso 900 θα ξημερωσει

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω ιδια ταχυτητα στο 950 και το iso θα το αφησω στο αυτοματο...γιατι αμα βαλω iso 900 θα ξημερωσει

 

βαλε και το ιδιο αμα διαφοροποιηθει αρκετα στο auto και ας ξημερωσει, και κρατα και τα δυο dng για να δω διαφορες υστεροτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά εχω την εντύπωση οτι και τις λίγες διαφορές που βλέπουμε τις προκαλει το software και το πως διαχειρίζεται το ''raw'' που φερνει ο αισθητηρας για επεξεργασια.

Γενικά χωρίς να έχω καποιο απο τα δυο, βλέπω δύο αξιόλογα κινητά με συμπεριφορά ειδικά στις σκιές εφάμιλλη ακριβών compact.

 

Βλέπω ομως ένα παράδοξο. Στις καλές φωτογραφικές και στις DSLR το HDR είναι μια σχετικά νέα δυνατοτητα δηλαδή έχει γίνει της μοδας σαν τεχνική τα τελευταία χρόνια, και προυποθέτει τρίποδο. Μην περιμένετε με OIS οπτικούς σταθεροποιητές ή ψηφιακούς να περνετε ένα HDR καθρέπτη...(ουσιαστικά στο HDR η φωτογραφική τραβάει 3 ή 4 ή παραπανω φωτογραφίες με διαφορετικές ρυθμίσεις διάρκειας κλειστρου και στη συνεχεια τις κάνει ένα ''ηλέκτρονικο'' blend σε μια φωτογραφία με δυναμικό εύρος πολύ ανώτερο απο αυτό που θα μπορούσε να καταγραφει κανονικά)

Ο βασικός λόγος είναι οτι ο οποιοσδηποτε σταθεροποιητής εικόνας σταθεροποιεί τον αισθητήρα μας, την φωτογραφικής μας ή ουσιαστικα απορροφά το τρέμουλο του χεριού μας. Δεν σταθεροποιεί την εικόνα που θέλουμε να φωτογραφίσουμε ούτε παγώνει την κινηση της για να μη βγει θολή.

Ο λόγος που μας κάνει να χρειαζόμαστε τόσο πολύ το HDR στα κινητά, και να αναγκαζόμαστε να παίζουμε με αυτό σε πιο συχνή βαση είναι το γεγονός οτι οι αισθητήρες των κινητών έχουν μειωμένο δυναμικό εύρος σε σχέση με μεγαλύτερους CMOS αισθητήρες που θα βρούμε σε εν γένει φωτογραφικές μηχανές.

Edited by pantoflakias
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω την εντύπωση οτι και τις λίγες διαφορές που βλέπουμε τις προκαλει το software και το πως διαχειρίζεται το ''raw'' που φερνει ο αισθητηρας για επεξεργασια.

Γενικά χωρίς να έχω καποιο απο τα δυο, βλέπω δύο αξιόλογα κινητά με συμπεριφορά ειδικά στις σκιές εφάμιλλη ακριβών compact.

 

Βλέπω ομως ένα παράδοξο. Στις καλές φωτογραφικές και στις DSLR το HDR είναι μια σχετικά νέα δυνατοτητα δηλαδή έχει γίνει της μοδας σαν τεχνική τα τελευταία χρόνια, και προυποθέτει τρίποδο. Μην περιμένετε με OIS οπτικούς σταθεροποιητές ή ψηφιακούς να περνετε ένα HDR καθρέπτη...(ουσιαστικά στο HDR η φωτογραφική τραβάει 3 ή 4 ή παραπανω φωτογραφίες με διαφορετικές ρυθμίσεις διάρκειας κλειστρου και στη συνεχεια τις κάνει ένα ''ηλέκτρονικο'' blend σε μια φωτογραφία με δυναμικό εύρος πολύ ανώτερο απο αυτό που θα μπορούσε να καταγραφει κανονικά)

Ο βασικός λόγος είναι οτι ο οποιοσδηποτε σταθεροποιητής εικόνας σταθεροποιεί τον αισθητήρα μας, την φωτογραφικής μας ή ουσιαστικα απορροφά το τρέμουλο του χεριού μας. Δεν σταθεροποιεί την εικόνα που θέλουμε να φωτογραφίσουμε ούτε παγώνει την κινηση της για να μη βγει θολή.

Ο λόγος που μας κάνει να χρειαζόμαστε τόσο πολύ το HDR στα κινητά, και να αναγκαζόμαστε να παίζουμε με αυτό σε πιο συχνή βαση είναι το γεγονός οτι οι αισθητήρες των κινητών έχουν μειωμένο δυναμικό εύρος σε σχέση με μεγαλύτερους CMOS αισθητήρες που θα βρούμε σε εν γένει φωτογραφικές μηχανές.

 

Τα εχουμε ξαναπει ..ελαχιστες μηχανες πλεον τραβανε 3 εικονες. Ολα πλεον γινονται μεσω sw στη μια εικονα.

Δεν αμφιβαλλω οτι υπαρχουν εξαιρεσεις ειτε σε κινητα ειτε σε camera app.

Link to comment
Share on other sites

Το 950 δείχνει να μην βγήκε με hdr.

 

Γι αυτό υπάρχει το dynamic HDR. Αν ήθελε θα το έκανε πιο έντονο εκ των υστέρων. Απλώς αποδέχτηκε το default. Εϊναι τεράστιο το πλεονέκτημα του 950 σε αυτό το θέμα.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...