Jump to content

Nexus 5x vs Lumia 950


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nexus 5x vs Lumia 950

Settings

Nexus= stock camera/hdr+, 12mp

Lumia=stock camera/hdr, 19mp

 

27081647020_b469164787_c.jpgnex1 by foxy4270, on Flickr

27081859240_c814c8f233_c.jpglu1 by foxy4270, on Flickr

26750787923_f1eb347381_c.jpgnex2 by foxy4270, on Flickr

27081866020_5916c783d0_c.jpglu2 by foxy4270, on Flickr

27323649276_9d909ce8c9_c.jpgnex3 by foxy4270, on Flickr

27286772951_ff56110c3d_c.jpglu3 by foxy4270, on Flickr

27323642766_6404b5aee0_c.jpgnex4 by foxy4270, on Flickr

27357354785_127c66fbdd_c.jpglu4 by foxy4270, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι to nexus αποδίδει καλύτερα σε συνθήκες με λιγότερο φως. Στα ηλιοβασιλέματα αποτυπώνει καλύτερα την εικόνα, με περισσότερη λεπτομέρεια. Επίσης, στην πρώτη φωτογραφία έχει πιο ζωντανά, πιο θερμά χρώματα. Στην τελευταία πάλι πιο ψυχρά, αλλά στο σπιτάκι φαίνεται μια διαφορά , όπου το λευκό δεν είναι παντού το ίδιο. Στο Lumia, το σπιτάκι φαίνεται το ίδιο άσπρο παντού.

 

Υ.Γ. Είμαι από κινητό, για αυτό μπορεί τα συμπεράσματα μου να είναι λανθασμένα.

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Ψιλοαναμεικτες εντυπωσεις.

Το nexus για τα δικα μου γουστα μονο σε μια ξεχωρισε εναντι του lumia. Στο 3ο σετακι.

Απο κει και περα και τα δυο ειναι αξιολογα και μονο σε αμεση αντιπαραθεση θα προτιμησει καποιος εναντι του αλλου και αυτα απλα επειδη ετυχε .(ειτε θεμα ρυθμισεων ειτε θεμα προσωπικο γουστου του εκαστοτε ενδιαφερομενου.)

 

Το lumia δειχνει ενα προβληματακι στο φακο δεξια...αλλα γενικα αν αυτες ειναι αυτοματες ..σε αυτες τις ληψεις μαλλον τεινω προς την επεξεργασια του lumia. (χωρια τα dng ..)

(σ.σ τα στακατα χρωματα με εντονο contrast δεν ειναι του γουστου μου...αλλα και παλι το δικο μου συμπερασμα βγαινει μονο απο αμεση αντιπαραθεση οπως προειπα).

 

 

Ριξε και ενα βραδινο τωρα :p

Link to comment
Share on other sites

παιδια για ποιο συγκριτικο με ρυθμισεις μιλατε εφοσον το nexus δεν εχει ρυθμισεις, μονο στο αυτοματο μπορει να γινει συγκριτικο που ειναι και το πιο σωστο

 

στο συγκριτικο τωρα μου αρεσουν του νεξους εκτος της 2ης φωτο με την σειρα που μου αρεσει του λουμια...επισης νομιζω οτι στο λουμια θα επρεπε να εχουν χρησιμοποιηθει οι pureview φωτος και οχι οι μεγαλες, σαφως και δεν βλεπουμε τιποτα τρελες διαφορες, πολυ καλα και τα 2 τηλεφωνα ...απο κει και περα ειναι θεμα προτιμησεων

Edited by Saleakos
Link to comment
Share on other sites

παιδια για ποιο συγκριτικο με ρυθμισεις μιλατε εφοσον το nexus δεν εχει ρυθμισεις, μονο στο αυτοματο μπορει να γινει συγκριτικο που ειναι και το πιο σωστο

 

Αυτό δεν το κατάλαβα (το πιο σωστό). Αν και με ενδιαφέρουν οι φωτογραφίες στο αυτόματο. Σωστό (για μένα) συγκριτικό είναι ότι και όπως μπορεί το καθένα. Αν είναι να αφαιρούμε πχ τις ρυθμίσεις που δεν έχει το ένα ή το hdr+ που δεν έχει το άλλο ή το xenon που δεν εχει το παρα άλλο ή να τα στήνουμε επειδή το άλλο δεν έχει ois τότε τι συγκριτικό κάνουμε;

Γνώμη μου και συγνώμη αν δεν κατάλαβα καλά.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για το συγκριτικό αλλά εκεί που έχει ενδιαφέρον, δηλαδή στις βραδινές, δεν είδαμε ακόμα κάποια.

 

Κατά τα άλλα δεν μ ενδιαφέρει το πως επιτυγχάνει κάθε συσκευή το αποτέλεσμα από την στιγμή που η μία χρησιμοποιεί ειδική επεξεργασία θα πρέπει και η άλλη να βελτιώσει τις ρυθμίσεις της.

 

Από το κινητό που τις βλέπω, μου αρέσουν και οι δύο αλλά όπως είπε και ο xteacher στα dng "γίνονται αρχιμαντρίτες" σε σχέση με τους παπάδες που κάνουν οι αλγόριθμοι των κατασκευαστών.

Επιφυλάσσομαι να τις δω στον υπολογιστή.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το κατάλαβα (το πιο σωστό). Αν και με ενδιαφέρουν οι φωτογραφίες στο αυτόματο. Σωστό (για μένα) συγκριτικό είναι ότι και όπως μπορεί το καθένα. Αν είναι να αφαιρούμε πχ τις ρυθμίσεις που δεν έχει το ένα ή το hdr+ που δεν έχει το άλλο ή το xenon που δεν εχει το παρα άλλο ή να τα στήνουμε επειδή το άλλο δεν έχει ois τότε τι συγκριτικό κάνουμε;

Γνώμη μου και συγνώμη αν δεν κατάλαβα καλά.

 

δεκτη η γνωμη σου αλλα δεν συμφωνω, η μονη σωστη συγκριση για μενα ειναι το αυτοματο, και οταν λεω σωστη εννοω δικαιη για καθε συσκευη, επισης πιο ενδιαφερουσα για τον μεσο χρηστη που ψαχνει μια καλη καμερα και δεν θα καθεται να ψαχνει ρυθμισεις σε κατι που θελει να τραβηξει στα γρηγορα, οποτε για να αγορασει μια συσκευη θα εχει σαν κριτηριο το αυτοματο, και παροτι ασχολουμε αρκετα με ρυθμισεις, στο αυτοματο με ενδιαφερει να δω πως αποδιδει καθε συσκευη, απο κει και περα αν εχω χρονο θα δω τι μπορω να κανω σε ρυθμισεις για καλυτερο αποτελεσμα. Τωρα για το vs 5x και 950 μια ειναι η λυση η αυτοματο η τιποτα, οπως προανεφερα το 5x δεν εχει ρυθμισεις

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για το συγκριτικό αλλά εκεί που έχει ενδιαφέρον, δηλαδή στις βραδινές, δεν είδαμε ακόμα κάποια.

 

Κατά τα άλλα δεν μ ενδιαφέρει το πως επιτυγχάνει κάθε συσκευή το αποτέλεσμα από την στιγμή που η μία χρησιμοποιεί ειδική επεξεργασία θα πρέπει και η άλλη να βελτιώσει τις ρυθμίσεις της.

 

Από το κινητό που τις βλέπω, μου αρέσουν και οι δύο αλλά όπως είπε και ο xteacher στα dng "γίνονται αρχιμαντρίτες" σε σχέση με τους παπάδες που κάνουν οι αλγόριθμοι των κατασκευαστών.

Επιφυλάσσομαι να τις δω στον υπολογιστή.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

H μονη λυση για βραδυνο τεστ ετσι οπως το βλεπω εγω ειναι η εξης...για να αξιοποιηθοθν και οι δυο συσκευες στο επακρο.

1.nexus hdr+

2.lumia auto

3.lumia manual

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι αφού τις είδα σε πλήρες μέγεθος δίπλα δίπλα στην οθόνη του Macbook.

Εκτός από την δεύτερη σε όλες τις άλλες προτιμώ το Nexus.

 

Είναι εκπληκτική η λεπτομέρεια που καταγράφει, τα χρώματα και δεν χαμπαριαζει όταν πέφτουν οι σκιές. Σε πλήρη ανάλυση δεν είδα πουθενά ενοχλητικό θόρυβο.

Εμφανίζεται μόνο αν την υπερβείς.

 

Κατά την γνώμη μου η κάμερα του Nexus είναι ότι καλύτερο για τον μέσο χρήστη που θέλει να σκοπεύει και να πατάει.

 

Και αυτή θα πρότεινα σε όποιον θέλει καλή σύγχρονη συσκευή που φωτογραφίζει υπέροχα ακόμα και στα δύσκολα όπως είναι παιδιά και κατοικίδια.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

H μονη λυση για βραδυνο τεστ ετσι οπως το βλεπω εγω ειναι η εξης...για να αξιοποιηθοθν και οι δυο συσκευες στο επακρο.

1.nexus hdr+

2.lumia auto

3.lumia manual

 

lumia manual δεν εχει ιδιαιτερο νοημα. Υποθετω εννοεις τριποδακι, iso 50 και κλειστρο οσο παρει..

Προφανως θα κανει τη διαφορα.

 

Αντιπροτεινω αντι για 3)lumia manual να βαλεις 3) auto pureview.

 

Να δουμε αν η μικροτερη αναλυση σε συνδιασμο με το pureview(μιας και δεν ειναι απλα "μικροτερη αναλυση") μπορει να σταθει στο αυτοματο ηδρ+ του nexus.

 

Οι συσκευες στο επακρο θα αξιοποιηθουνε απο οποιον ξερει τι να παρει και πως να το παρει.

Συμφωνω βεβαια οτι το 5χ ειναι το απολυτο κινητο για οποιον δεν ξερει και δεν θελει να ασχοληθει περα απο το point and shoot.

 

(Παυλο @σαλεακος ..πραγματικα ..εκεινο το πμ..θα το ηθελα οποτε μπορεσεις).

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία με κινητά είναι auto και μόνο auto, που λέει και ο Saleakos. Τρίποδο και long exposure δεν αποτελεί ούτε το 5 τοις εκατό, και αν, της καθημερινότητας. Στα τοπία δεν υπάρχουν διαφορές, τουλάχιστον τέτοιες που να κρίνει την αγορά κινητού. Όσο πλησιάζουμε στο αντικείμενο φωτογράφισης, τότε μπαίνει μπροστά η λεπτομέρεια και φυσικότητα. Υπάρχει κάποιος εδώ, που μετά τα πορτραίτα του Saleakos και Παοκ, πιστεύει ότι οποιοδήποτε top phone μπορεί να μπει σε σύγκριση? Εκτός και αν το nr αυτών είναι αρεστό.
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

δεκτη η γνωμη σου αλλα δεν συμφωνω, η μονη σωστη συγκριση για μενα ειναι το αυτοματο, και οταν λεω σωστη εννοω δικαιη για καθε συσκευη, επισης πιο ενδιαφερουσα για τον μεσο χρηστη που ψαχνει μια καλη καμερα και δεν θα καθεται να ψαχνει ρυθμισεις σε κατι που θελει να τραβηξει στα γρηγορα, οποτε για να αγορασει μια συσκευη θα εχει σαν κριτηριο το αυτοματο, και παροτι ασχολουμε αρκετα με ρυθμισεις, στο αυτοματο με ενδιαφερει να δω πως αποδιδει καθε συσκευη, απο κει και περα αν εχω χρονο θα δω τι μπορω να κανω σε ρυθμισεις για καλυτερο αποτελεσμα. Τωρα για το vs 5x και 950 μια ειναι η λυση η αυτοματο η τιποτα, οπως προανεφερα το 5x δεν εχει ρυθμισεις

 

Συμφωνώ με όσα λες. Κι εγώ που είμαι κάτω του μέσου χρήστη πάντα δίνω ιδιαίτερη βαρύτητα στο αυτόματο. Και γι' αυτό στο αρχικό ποστ έγραψα πως με ενδιαφέρει. Απευθύνεται όμως το παρόν thread στον μέσο χρήστη; Είναι ο σκοπός του να βρει το καλύτερο φωτοκινητο για τον μέσο χρήστη; Μήπως να μεταφερθούμε "δίπλα" στο thread "ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες στο αυτόματο"???

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα λες. Κι εγώ που είμαι κάτω του μέσου χρήστη πάντα δίνω ιδιαίτερη βαρύτητα στο αυτόματο. Και γι' αυτό στο αρχικό ποστ έγραψα πως με ενδιαφέρει. Απευθύνεται όμως το παρόν thread στον μέσο χρήστη; Είναι ο σκοπός του να βρει το καλύτερο φωτοκινητο για τον μέσο χρήστη; Μήπως να μεταφερθούμε "δίπλα" στο thread "ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες στο αυτόματο"???

 

Σωστος ο μοντογια...εδω περα δεν ασχολουμαστε με το αυτοματο.

Σκοπος ειναι να παρεις το maximum απο καθε συσκευη.

Για παραδειγμα ...εαν βγαλω βραδυνες με το Nexus στο αυτοματο χωρις Hdr+...Οι φωτο θα ειναι για σφαλιαρες.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο μοντογια...εδω περα δεν ασχολουμαστε με το αυτοματο.

Σκοπος ειναι να παρεις το maximum απο καθε συσκευη.

Για παραδειγμα ...εαν βγαλω βραδυνες με το Nexus στο αυτοματο χωρις Hdr+...Οι φωτο θα ειναι για σφαλιαρες.

 

Συγκριτικό κάνεις τέτοια ώρα????? :lol: :lol: :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για ενα συγκριτικο που η μια απο τις δυο συσκευες δεν εχει manual. δηλαδη θελει πολυ σκεψη για το πως πρεπει να γινει το συγκριτικο ρε παιδια η θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε;

 

παοκ το default setup του 5χ ειναι hdr+ auto και flash auto..για να επιλεξει η συσκευη αναλογα...και στις βραδινες επιλεγει παντα hdr+

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας γίνει. Από τη στιγμή που είναι τόσο πια προχωρημένο το νήμα, ας γίνει νέο για το αυτόματο. Θα είχε ενδιαφέρον όμως πριν, (για αυτούς έστω που έχει μεγάλη βαρύτητα για αγορά η κάμερα), ένα Poll για το αν "Επιλέγετε κινητό με κριτήριο τη βέλτιστη φωτογραφία στο αυτόματο ή στο Manual? (όταν το διαθέτει)". Να συμμετάσχουν προφανώς και παιδιά που είναι περαστικοί από το νήμα αλλά λαμβάνουν σοβαρά υπ' όψιν δείγματα που παρατίθενται εδώ για τη μελλοντική αγορά τους. Δηλαδή να δούμε ουσιαστικά τι έχει σημασία για τον κόσμο. Η ευκολία του να βγάλουν ένα καλό αποτέλεσμα παντού, ή επιθυμούν να έχουν ένα κινητό που κυρίως να μπορεί να βγάλει ένα τοπίο στο κατασκόταδο με χρήση τριπόδου. Μόνο εκεί έχει χρήση. Μη μου πει κανείς, ακόμα και οι advanced αναγνώστες εδώ, πως τραβάνε σε manual παραπάνω από 1% των φωτογραφιών τους, πρόσωπα σε οποιαδήποτε στιγμή της μέρας Indoor ή outdoor... Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν περαστικός ψηφιζω αυτόματο και σε ψηφιζω και για πρόεδρο του θέματος γιατί συμφωνώ με τα γραφόμενα σου ...:D
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όταν μιλάμε για φωτογραφίες κινητών δεν συμβαδίζει το advanced.

Ολοι ξέρουμε τι μπορείς να περιμένεις από ενα κινητό και η ειλικρινέστερη απάντηση είναι ότι ενδιαφέρει το αποτέλεσμα ΑΛΛΑ ΚΑΙ η ευκολία με την οποία το παίρνεις.

 

Το βράδυ με συνήθως μέτριο εως κακό φωτισμό δωματίου, αν πρέπει να κατέβουμε σε κλείστρο κάτω από 1/10 για να πάρουμε μια σωστή φώτο ενός παιδιού η γενικά ανθρώπων που δεν είναι σε πλήρη ακινησία θα χρειαστούμε 10 προσπάθειες και πολύ τύχη. Συνεπώς έχουμε μια πολύ δύσκολη κατάσταση που στα κινητά με τους αισθητήρες των 1/1,3" - 1/1,8" μόνο το έξυπνο software μπορεί να δώσει την λύση.

Αυτό έκανε η Google με το HDR+.

Οταν σου δίνει την δυνατότητα να φωτογραφίσεις το παιδάκι με 1/20 & iso 1250 καταγράφοντας εκπληκτική λεπτομέρεια χωρίς θόρυβο, νομίζω ότι πέτυχε τον στόχο της.

 

Τρίποδα και long exposure είναι ουτοπία γιατί αν είναι να κουβαλά κάποιος (που αγαπά την φωτογραφία) εξοπλισμό, θα βρεί τον τρόπο να αγοράσει μια mirroless μ ενα φακό μικρών διαστάσεων που επιτρέπει στην κάμερα να μεταφέρεται σένα μικρό τσαντάκι μέσης η στις τσάντες που συνηθίζουμε να κρεμάμε στον ώμο μας τα τελευταία χρόνια.

Κι σ αυτήν την περίπτωση θα έχει βραδινή φωτογραφία που αντέχει την προβολή της σε σύχρονη μεγάλη τηλεόραση, χωρίς τρίποδο μάλιστα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παντώς εδώ συγκρίνουμε HDR..

Στο 950 φαντάζομαι ο Paok δεν έπαιξε με το dynamic HDR αλλά αποδέχτηκε το default που δεν είναι τόσο επιθετικό.

Επίσης νομίζω πως δεν έπρεπε να τραβήξει με το 950 χωρίς pureview ακόμα και HDR.

 

Εδώ χωρίς pureview σε πλήρη ανάλυση

27273135152_26d5f5a761_k.jpgWP_20160529_13_49_39_Rich by James C, on Flickr"]27273135152_26d5f5a761_k.jpgWP_20160529_13_49_39_Rich by James C, on Flickr[/url]

 

εδώ pureview 8mp

 

27247718882_87b9aea702_k.jpgWP_20160529_13_48_19_Rich by James C, on Flickr"]27247718882_87b9aea702_k.jpgWP_20160529_13_48_19_Rich by James C, on Flickr[/url]

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το έκανε το τεστ ο ΠΑΟΚ με μοναδική αμφιβολία στο ότι δεν συμπεριέλαβε τις pour view των 8mp για να μην υπάρχει καμία αμφιβολία.

 

Το αν η μία κάμερα δεν έχει manual και η άλλη δεν έχει hdr+ δεν ενδιαφέρει τον καταναλωτή. Κοιτάει μόνο το αποτέλεσμα.

Το μόνο που είπαμε είναι να μην χρησιμοποιειθεί τρίποδο η κάποιου άλλου είδους σταθεροποίηση του κινητού που δεν είναι εφικτό σε καθημερινή χρήση.

 

Να προσθέσω ότι τα φετινά Nexus έχουν αγνοηθεί σχεδόν από όλους τους reviewers σε τέτοιο βαθμό που δείχνει προμελέτη η παντελή άγνοια.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το αν η μία κάμερα δεν έχει manual και η άλλη δεν έχει hdr+ δεν ενδιαφέρει τον καταναλωτή. Κοιτάει μόνο το αποτέλεσμα.

Το μόνο που είπαμε είναι να μην χρησιμοποιειθεί τρίποδο η κάποιου άλλου είδους σταθεροποίηση του κινητού που δεν είναι εφικτό σε καθημερινή χρήση.

 

Ακριβώς αυτό. Κοιτάει μόνο το αποτέλεσμα. Αν αυτό έρθει με manual ή auto δεν τον ενδιαφέρει. Αρκεί να πάρει το καλύτερο αποτέλεσμα από την συσκευή. Και επίσης συμφωνώ στο ότι είμαι καλό να μη χρησιμοποιούνται τρίποδα και λοιπά ερωτικά βοηθήματα.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μιλαμε για ενα συγκριτικο που η μια απο τις δυο συσκευες δεν εχει manual. δηλαδη θελει πολυ σκεψη για το πως πρεπει να γινει το συγκριτικο ρε παιδια η θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε;

 

Ειλικρινά δεν το λέω για να σου την βγω. Άλλωστε είσαι από τα αξιοσέβαστα άτομα εδώ μέσα. Όμως τι προτείνεις ακριβώς? Να αφεθούμε πλεονεκτήματα από τη μια συσκευή για να την φέρουμε στα μειονεκτήματα της άλλης? Δηλαδή να μη χρησιμοποιήσουμε το hdr+ επειδή δεν το έχει το 950? Κι αν συγκρίνουμε το 1020 με το 950 σε βραδινές να μη χρησιμοποιήσουμε το xenon?

Κι αν συγκρίνουμε ένα αυτόματο Mercedes με μια χειροκίνητη Bmw να μην αλλάξουμε ταχύτητα στο Bmw; Να τερματησει με 1η;;;;....:lol: Κι αν συγκρίνουμε ένα 5ταχυτο αυτοκίνητο με ένα 6τάχυτο, να μη βάλουμε 6η στο δεύτερο;

Το συγκριτικό γίνεται με τα οπλα και τα μειονεκτήματα του καθενός. Αυτό είναι σύγκριση. Βρίσκοντας το ταβάνι της κάθε συσκευής κι όχι προσαρμόζοντας την μια στα μειονεκτήματα ή πλεονεκτήματα της άλλης. Αλλιώς αν κάνουμε ένα συγκριτικο με το zoom να μη χρησιμοποιήσει το οπτικό ζουμ γιατί δεν το έχει πχ το G4.

Ειλικρινά λέω την άποψη μου χωρίς να θέλω να προκαλέσω.

Διαβάζω αυτό το βήμα για να βλέπω τους καλύτερους του είδους (Στο φόρουμ τουλάχιστον) να τερματίζουν τις συσκευές. Αλλιώς θα έμενα στο άλλο thread (φωτογραφίες στο αυτόματο) που είναι για τα κυβικά μου..... Κι ενώ η πλειοψηφία είχε ταχθεί υπέρ των manual ρυθμίσεων (γι' αυτό νεκρωσε το άλλο θέμα) τώρα βλέπω μια στροφή. Και μου θυμίζει πολιτική apple, "εμείς ξέρουμε καλύτερα τις ανάγκες σας" (κάπως έτσι το δήλωσε ο ceo νομίζω). Μας έδωσε η google συσκευή χωρίς ρυθμίσεις αρα δεν έχουν προτεραιότητα αυτές.......

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό έρθει με manual ή auto δεν τον ενδιαφέρει. Αρκεί να πάρει το καλύτερο αποτέλεσμα από την συσκευή. Και επίσης συμφωνώ στο ότι είμαι καλό να μη χρησιμοποιούνται τρίποδα και λοιπά ερωτικά βοηθήματα.....

 

Μπορεί κανείς να πάει σε manual για το maximum και να μην κάνει χρήση τριπόδου?

Μόνο σε 1/4 μπορείς να κατέβεις σε κανονικές συνθήκες αν έχεις σταθερό χέρι.

Οπότε έρχεται, για τους περισσότερους νομίζω, σε αντιπαράθεση το καλύτερο και αποκλειστικά χεράτη.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που κάποιος ανεβάσει και με αυτόματο αλλά και με manual ρυθμίσεις φωτογραφία, για μένα δεν υπάρχει θέμα.

 

Ποτέ δεν έβλαψε η παραπάνω πληροφορία.

 

Στο nexus από την άλλη δεν έχει νόημα να τραβάς χωρίς hdr+.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που κάποιος ανεβάσει και με αυτόματο αλλά και με manual ρυθμίσεις φωτογραφία, για μένα δεν υπάρχει θέμα.

 

Ποτέ δεν έβλαψε η παραπάνω πληροφορία.

 

Στο nexus από την άλλη δεν έχει νόημα να τραβάς χωρίς hdr+.

Η κάμερα του Nexus εκτός του hdr+ παραμένει μια από τις καλές του είδους με το μεγαλύτερο μέγεθος pixel αν δεν κάνω λάθος.

Απλά δεν θα δώσει σε καμία περίπτωση αυτό το εξαιρετικό για κινητό, αποτέλεσμα.

 

Μπορεί κανείς να πάει σε manual για το maximum και να μην κάνει χρήση τριπόδου?

Μόνο σε 1/4 μπορείς να κατέβεις σε κανονικές συνθήκες αν έχεις σταθερό χέρι.

Οπότε έρχεται, για τους περισσότερους νομίζω, σε αντιπαράθεση το καλύτερο και αποκλειστικά χεράτη.

 

Πέτρο και με 1/4 εκτός του iPhone 6s plus που το επιλέγει ακόμα και στο auto επειδή εμπιστεύεται το ois του, δεν θα βρεις άλλη συσκευή να τραβά με την μια φωτογραφίες χωρίς να είναι κουνημένες με 1/4.

 

Από εκεί και πέρα θα έχεις παρατηρήσει όταν επιλέγεις χρόνους μεγαλύτερους από 1/10 όταν κινείται έστω και λίγο το άτομο θα υπάρξει blur. Άρα για μένα δεν είναι κανόνας το 1/4 η το 1/6 ούτε για τοπία αν δεν στηρίζεται κάπου η συσκευή.

Αποδεικνύεται εύκολα αν κάποιος τραβήξει την ίδια φώτο με το χέρι και με τρίποδο.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του Nexus εκτός του hdr+ παραμένει μια από τις καλές του είδους με το μεγαλύτερο μέγεθος pixel αν δεν κάνω λάθος.

Απλά δεν θα δώσει σε καμία περίπτωση αυτό το εξαιρετικό για κινητό, αποτέλεσμα.

 

Ακριβώς.

 

Σε hw είναι πολύ η κάμερα των nexus αλλά από την στιγμή που καλύτερο αποτέλεσμα χωρίς το hdr+ είναι σχεδόν απίθανο να πάρεις, δεν έχει νόημα για μένα να ζητάμε χωρίς αυτό.

 

Από την άλλη οποίος το κατέχει το άθλημα με το manual και πιστεύει ότι μπορεί να επιτύχει καλύτερο αποτέλεσμα από ότι με auto ας ανεβάσει και με αυτόματο, αν η συσκευή του το υποστηρίζει.

 

 

Το να στήσω το κινητό κάνα 10' για να βγάλω μια φωτογραφία εμένα δεν με απασχολεί μιας και είναι μόνο για τοπία και όχι για παιδιά σκυλιά κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...