Jump to content

Ποιο Android smartphone επιθυμείτε να δείτε στα πρότυπα του iPhone SE;


valadis.k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά......νομίζω ότι δεν πρέπει να κολλάτε στις ίντσες της οθόνης. Η apple πήρε ένα "παλιό" μοντέλο της, δεν άλλαξε τίποτα εξωτερικά, του έδωσε πιο δυνατά specs και το ξανακυκλοφόρησε. Το ερώτημα είναι αν πιστεύεται ότι υπάρχει κάποια android συσκευή που αξίζει να ανανεωθεί εσωτερικά και να κυκλοφορήσει ξανά στην αγορά με ακριβώς ίδια εξωτερική εμφάνιση όπως πρωτοκυκλοφόρησε. Ανεξαρτήτως ιντσών. Το ότι η apple ανανέωσε μία συσκευή τεσσάρων ιντσών είναι σύμπτωση. Εμείς , νομίζω , μπορούμε να προτείνουμε όποια θέλουμε. Εγώ θα προτείνω μία συσκευή, που πέρασε από τα χέρια μου, και πιστεύω ότι έφυγε νωρίς και ήταν αδικημένη. Το motorola xt 720. Είχε ιδιαίτερο design, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και πολύ καλά χαρακτηριστικά. Η απαράδεκτη τιμολογιακή πολιτική των παρόχων και η ,επίσης, απαράδεκτη απόφαση της motorola να μην αναβαθμίσει τη συσκευή από την 2.1 στην 2.2 την θάψανε νωρίς. Πιστεύω ότι , αυτή η συσκευή, με σύγχρονα χαρακτηριστικά θα μπορούσε να κάνει μία δεύτερη καριέρα σήμερα.
Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νοκια n8 και μετά Motorola xt910, το n8 τα είχε απλά όλα. Κάμερα, που και σήμερα πατάει κινητά, fm transmister, hdmi, φουλ αλουμίνιο, καλή μπαταρία καλό ηχείο. Τι να λέμε
Link to comment
Share on other sites

Motorola xt910 και nexus 4. Για την εποχή τους νομίζω ότι ήταν πολύ μπροστά στο θέμα σχεδιασμού - υλικών.
Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Κανενα!Υπηρχε λογος που πεθαναν αυτες οι ιντσες..

 

Καλημέρα.

Άρχησε να ρωτάς τους έχοντες 5 και + ιντσες αν βαρεθηκαν - κουραστηκαν. Προσωπικά νιωθω καλά με τα 4,5 του G!

 

Το Nexus 5 όντως θα ήταν καλή αναβάθμιση, λόγο εξωτερικής εμφάνισης. (Δεν το δούλεψα)

Siemens C10 - Νokia 3210 - Νokia 3330 WAP - Νokia 3510i - Sharp GX15 VF - SE V800 VF - SE K750i VF - SE X10 Mini pro - Moto G 1gen - Xiaomi Pocopocopocopoco F1 😮 - Huawei Y5 2018 :classic_wacko: - Nothing Phone 1:classic_love:

Link to comment
Share on other sites

Τι iPhone και πράσινα άλογα...... Αυτό που χρειάζεται είναι να βγαίνουν οι ναυαρχίδες και σε κόμπακτ έκδοση, με μικροτερο μέγεθος διατηρώντας όμως όλα τα χαρακτηριστικά του "μεγαλύτερου αδερφού". Δεν είναι όλων αυτοσκοπός οι ίντσες.

Ας βγαίνει και σε λάιτ με μειωμένα χαρακτηριστικά και τιμή για όποιον θέλει.

Όχι ομως αυτό που γίνεται με τις κόμπακτ εκδόσεις να έχουν μειωμένα χαρακτηριστικά σε σχέση με τη ναυαρχιδα.Ευτυχώς που έχει βγάλει και ή Sony κάτι καλά, αλλά κάτι με κρατάει μακριά από τη Sony.

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Άρχησε να ρωτάς τους έχοντες 5 και + ιντσες αν βαρεθηκαν - κουραστηκαν. Προσωπικά νιωθω καλά με τα 4,5 του G!

 

Το Nexus 5 όντως θα ήταν καλή αναβάθμιση, λόγο εξωτερικής εμφάνισης. (Δεν το δούλεψα)

Παρών!

Ούτε για ανέκδοτο δεν θα επέστρεφα σε 4 ιντσες

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Άρχησε να ρωτάς τους έχοντες 5 και + ιντσες αν βαρεθηκαν - κουραστηκαν. Προσωπικά νιωθω καλά με τα 4,5 του G!

 

Το Nexus 5 όντως θα ήταν καλή αναβάθμιση, λόγο εξωτερικής εμφάνισης. (Δεν το δούλεψα)

 

Ρε παιδιά αυτό με τις ίντσες έχει καταντήσει αστείο. Κατ' αρχάς έχουμε android που αυτό σημαίνει κάνεις ότι θες. Αν ο κατασκευαστής δεν έχει προνοήσει να μικραίνει η εικόνα της οθόνης για λειτουργία για ένα χέρι πετάς το xposed και το module "one hand mode" και την φέρνεις στα μέτρα σου.

Έχετε δει πως είναι ένα 4"; Προσωπικά έβλεπα τον ξάδερφο μου να παιδεύεται με ένα Samsung duos ή κάπως έτσι και όταν ήθελε να διαβάσει κάτι ήταν μόνιμα με landscape και το δάχτυλο συνέχεια να "σκρολλάρει". Πήρε το G3 και ευχαριστήθηκε οθόνη.

Έχετε ξεχάσει πως είναι να έχεις τόσο μικρό τηλέφωνο. Αν το θέλει κάποιος για chat, μηνύματα και email ok, αλλά ποιος ο λόγος όταν μπορείς με το παραπάνω module ( ή αν στο δίνει ο κατασκευαστής ) να κάνεις ότι θες.

Προσωπικά για μένα αυστηρά το μικρότερο μέγεθος είναι 5" μέχρι 5.5" που το προτιμότερο είναι το 5.5άρι ( από 5.5+ ξεφεύγουμε και πάμε σε άλλη χρήση, πάντα προσωπική άποψη ).

Συμφωνώ με τον φίλο παραπάνω ότι υπήρχε λόγος που πέθαναν αυτές οι ίντσες. Σε όλα είναι μείον. Μόνο όταν θα έρθουν οι αναδιπλούμενες οθόνες ίσως να δούμε κάτι σε αυτές τις ίντσες αλλά και πάλι δύσκολα γιατί θα είναι κουραστικό άνοιξε κλείσε.

Φυσικά περί ορέξεως αλλά το κάνουμε θέμα που το κάνουμε, πέρα από το μέγεθος σαν σύνολο δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο θετικό ( αν αυτό είναι ).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Άρχησε να ρωτάς τους έχοντες 5 και + ιντσες αν βαρεθηκαν - κουραστηκαν. Προσωπικά νιωθω καλά με τα 4,5 του G!

 

Το Nexus 5 όντως θα ήταν καλή αναβάθμιση, λόγο εξωτερικής εμφάνισης. (Δεν το δούλεψα)

 

Αν μια μικρη μεριδα ανθρωπων θα ενιωθε καλυτερα με 4" smartphone δεν σημαινει οτι αυτη ειναι η αγορα.Εγω δεν μπορω καλα καλα να πληκτρολογησω στις 4",πως θα ελεγα οτι κουραστηκα;

Επισης το iphone 4 ειδικα εχει διαστασεις μεγαλυτερου τηλεφωνου οποτε μια η αλλη με ενα με 4,5" κι αρκετα κοντα με ενα με 5".

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Το Sony Ericsson Xperia Ray.

Φανταστικό το μέγεθός του.

Ας έβγαινε με σύγχρονα χαρακτηριστικά...

Link to comment
Share on other sites

το n8 τα είχε απλά όλα. Κάμερα, που και σήμερα πατάει κινητά, fm transmister, hdmi, φουλ αλουμίνιο, καλή μπαταρία καλό ηχείο. Τι να λέμε

 

+1

 

Σκέφτομαι και 720p ανάλυση οθόνης, στο ίδιο μέγεθος ή και στις 4", με 2gb ram. 16gb αποθηκευτικό χώρο είχε (έχει, ακόμα το έχω) έτσι κι αλλιώς.

 

Ναι, ξέρω, δεν έχει Android. Προσωπικά, καλύτερα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά......νομίζω ότι δεν πρέπει να κολλάτε στις ίντσες της οθόνης. Η apple πήρε ένα "παλιό" μοντέλο της, δεν άλλαξε τίποτα εξωτερικά, του έδωσε πιο δυνατά specs και το ξανακυκλοφόρησε. Το ερώτημα είναι αν πιστεύεται ότι υπάρχει κάποια android συσκευή που αξίζει να ανανεωθεί εσωτερικά και να κυκλοφορήσει ξανά στην αγορά με ακριβώς ίδια εξωτερική εμφάνιση όπως πρωτοκυκλοφόρησε. Ανεξαρτήτως ιντσών. Το ότι η apple ανανέωσε μία συσκευή τεσσάρων ιντσών είναι σύμπτωση.

 

+1

 

Στο ίδιο το άρθρο αναφέρει συσκευές που είναι πάνω από 4". Όχι σώνει και ντε να προτείνουμε ένα 4" σε android.

 

Τώρα σαν συσκευή θα ήθελα είτε ένα σαν το 920 αλλά με Android με καλύτερη μπαταρία και βάρος είτε ένα 5αρι με κάμερα όπως του 5x μεγαλύτερη μπαταρία και καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

 

Ευτυχώς που το 5αρι μου είχε θέμα μόνο με την μπαταρία γιατί στα 250€ δεν έβρισκα συσκευή που να είναι αναβάθμιση σε όλα από το τωρινό μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ξέρω, δεν έχει Android. Προσωπικά, καλύτερα.

Και για μένα ως γνωστόν... (σε σχέση με αυτό που είχε το Ν8 πάντα)

Δυστυχώς το θέμα λέει ποιο android smartphone.

Βέβαια η apple επανέφερε την παλιά της διάσταση, στα πρότυπα της sony (compact).

Αλλά ένα θέμα με sony στον τίτλο δεν πουλάει όσο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει πως είναι ένα 4"; Προσωπικά έβλεπα τον ξάδερφο μου να παιδεύεται με ένα Samsung duos ή κάπως έτσι και όταν ήθελε να διαβάσει κάτι ήταν μόνιμα με landscape και το δάχτυλο συνέχεια να "σκρολλάρει". Πήρε το G3 και ευχαριστήθηκε οθόνη.

Έχετε ξεχάσει πως είναι να έχεις τόσο μικρό τηλέφωνο. Αν το θέλει κάποιος για chat, μηνύματα και email ok, αλλά ποιος ο λόγος όταν μπορείς με το παραπάνω module ( ή αν στο δίνει ο κατασκευαστής ) να κάνεις ότι θες.

.....

Συμφωνώ με τον φίλο παραπάνω ότι υπήρχε λόγος που πέθαναν αυτές οι ίντσες. Σε όλα είναι μείον. Μόνο όταν θα έρθουν οι αναδιπλούμενες οθόνες ίσως να δούμε κάτι σε αυτές τις ίντσες αλλά και πάλι δύσκολα γιατί θα είναι κουραστικό άνοιξε κλείσε.

 

Ο μόνος λόγος που οι εταιρείες διεκοψαν τις μικρές ίντσες (είναι κυνικος) είναι λόγω του ότι είναι πιο δύσκολο και χρονοβορο να κατασκευαστει ένα μικρό κινητό πάρα ένα μεγαλύτερου μεγέθους. Αυτοί μας επεβαλλαν τις μεγάλες ίντσες.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οταν διαβασα το θεμα ημουν σιγουρος οτι η συζητηση θα γινει σε ενα αλλο θεμα εντελως διαφορετικο απο αυτο που θετει ο συντακτης. Οπως το περιμενα. Το αστειο ειναι οτι το λενε κανα 2-3 αλλα δεν τους δινει κανεις σημασια.

 

Δε πειραζει το λεω και γω λοιπον. Το θεμα δε ρωταει αν θα θελαμε συσκευη 4 ιντσων στο android.

 

Το θεμα ρωταει αν υπαρχει καποια συσκευη που θα θελαμε να παρει αναβαθμιση στο μοντελο 5s-->5se δηλ να παραμεινει ολοιδιο εξωτερικα αλλα να παρει σημαντικες βελτιωσεις εσωτερικα

 

ΥΓ η υπογραφη ενος συμφορουμητη λεει.. Η πορεια της χωρας εκτος θεματος ειναι ετσι κι αλλιως..γιατί εδω να πεφταμε μακρια..

Edited by choulios

Get your head out of your ash!

Confirmation Bias is our era's intellectual cancer

Link to comment
Share on other sites

Κανένα!

Πλέον με τις δυνατότητες που έχουν τα smartphones και τις εργασίες που μπορούμε να κάνουμε με αυτά θεωρώ ότι οι 4αρες οθόνες

δεν είναι πρακτικές! Το ιδανικό είναι 4,7-5''. Εχεις έτσι και την πρακτικότητα και την φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ηδη υπαρχουν τηλεφωνα που ειναι μαλιστα και πραγματικα smartphones σε αντιθεση με τον πρωταγωνιστη του θεματος.και σε πιο μεγαλες ιντσες και σε πιο μικρο μεγεθος,η εστω ελαχιστα μεγαλυτερα.

z3,z5 κατι xiaomi,δε θυμαμαι ακριβως μοντελο,αλλα και αλλες συσκευες.

Νομιζω οτι αν καποιος δεν εχει το κολλημα με το μηλο,ανετα μπορει να επιλεξει κατι πολυ ανωτερο απο ενα iphone.

Ομως,σαν σχεδιο,θα ηθελα,ενα κινητο απο την sony με τον σχεδιασμο του arc,μεχρι 4,7 ιντσες και στο μεγεθος του z5.

Οι 4 ιντσες πλεον ειναι λιγες,κι αφου ο ανταγωνισμος προσφερει μεγαλυτερες οθονες σε μικρο μεγεθος,δεν υπαρχει και ουσια στο να επιλεξει καποιος ενα iphone των 4 ιντσων.

Αναλογα βεβαια και τι θελει κι ο καθενας,εγω πλεον δε μπορω ουτε καν με τις 4,5 ιντσες γιατι δουλευω αρκετα προγραμματα επεξεργασιας εικονας και βιντεο,αλλα και αλλα πραγματα που σαφως απαιτουν μεγαλυτερη οθονη.

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Οταν διαβασα το θεμα ημουν σιγουρος οτι η συζητηση θα γινει σε ενα αλλο θεμα εντελως διαφορετικο απο αυτο που θετει ο συντακτης. Οπως το περιμενα. Το αστειο ειναι οτι το λενε κανα 2-3 αλλα δεν τους δινει κανεις σημασια.

 

Δε πειραζει το λεω και γω λοιπον. Το θεμα δε ρωταει αν θα θελαμε συσκευη 4 ιντσων στο android.

 

Το θεμα ρωταει αν υπαρχει καποια συσκευη που θα θελαμε να παρει αναβαθμιση στο μοντελο 5s-->5se δηλ να παραμεινει ολοιδιο εξωτερικα αλλα να παρει σημαντικες βελτιωσεις εσωτερικα

 

ΥΓ η υπογραφη ενος συμφορουμητη λεει.. Η πορεια της χωρας εκτος θεματος ειναι ετσι κι αλλιως..γιατί εδω να πεφταμε μακρια..

 

Δε πα να λέω εγώ, εσύ και ο enigma. Διάβασε το post ακριβώς κάτω από το δικό σου.

Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

Δε πα να λέω εγώ, εσύ και ο enigma. Διάβασε το post ακριβώς κάτω από το δικό σου.

Ερωτηση: Ποιο android smartphone θα θελατε να δειτε στα προτυπα του iphone se;

 

Απαντηση του παιδιου: Κανενα!

 

Τι δεν καταλαβαινεις;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να αναβιώσει το κινητό που έλιωσα πιο πολύ απο τα άλλα και αυτό είναι το Samsung s4 γιατί είχε το ιδανικό μέγεθος να το χρησιμοποιησεις με το ένα χέρι

 

Θα το ήθελα με snap 617 συν 3 giga ram και ois στην κάμερα

Αν σε ολα αυτά πρόσθεταν και μεταλλικό frame θα ήταν τέλειο

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Ποιο android smartphone θα θελατε να δειτε στα προτυπα του iphone se;

 

Απαντηση του παιδιου: Κανενα!

 

Τι δεν καταλαβαινεις;

 

Για παράδειγμα το One X με οθόνη ανάλυσης QHD, Snapdragon 820 και 12MP+ κάμερα φαντάζει ως μια ελκυστική πρόταση. Ή το Nexus 5 με αναβαθμισμένα τεχνικά χαρακτηριστικά, καλύτερο αισθητήρα κάμερας και πολύ μεγαλύτερη μπαταρία. Να γίνει μια σημαντική επισήμανση στο σημείο αυτό.

 

Η συζήτηση να επικεντρωθεί σε πρακτικές αναβάθμισης μόνο των χαρακτηριστικών, με το design να παραμένει εξολοκλήρου το ίδιο.

 

 

Συνεπώς τα πρότυπα του se είναι να βγει μια android/wp συσκευή ολόιδια σε εμφάνιση αλλά με αλλαγή μόνο στο hw.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...