Jump to content

Sony Xperia M4 Aqua


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@RAVER

Για την ώρα το update στην 6.0 είναι διαθέσιμο μέσω Xperia Companion

ευχαριστω.θα το συνδεσω σε υπολογιστη. :) :up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 673
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@RAVER

Για την ώρα το update στην 6.0 είναι διαθέσιμο μέσω Xperia Companion

Εγώ ούτε μέσω companion το έβλεπα και χρειάστηκε να αλλάξω... χώρα.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ούτε μέσω companion το έβλεπα και χρειάστηκε να αλλάξω... χώρα.

μωρε λες??? σημερα το δοκιμασα και τζιφος.

τι ακριβως εννοεις,,,τι πρεπει να κανω...και προκειτε για κινητο φιλου μου.εγω με τα Ζ3 ολα μου τα update στην ωρα τους και ολα με ΟΤΑ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανα και εγώ το update και η διαφορά είναι τεράστια. Για όσους δεν πούλησαν το κινητό, δικαιώθηκαν τελικά. Πάντως για να κάνω όλα τα απαραίτητα root/ta back up/ξεκλείδωμα/ φλασάρισμα την 6 με ρουτ με βγήκε η ψυχή 24 ώρες μόνο με αυτό ασχολιόμουν, για κάθε βήμα που έκανα έβγαζε συνέχεια σφάλματα. Για αυτό θα πρότεινα σε όλους όσους πρόκειται να το αγοράσουν μακρυά από το συγκεκριμένο τηλέφωνο και γενικότερα μακρυά από τα middle range της Sony. Καλύτερα κάποιο μεταχειρισμένο ή stock της σειράς z.

 

Παρ όλη την ταλαιπωρία, η διαφορά είναι σαν να περνάς από τα windows (s)vista στα 7.

 

Λειτουργικά έγινε καλύτερο στα εξής:

 

-Το κινητό είναι 10 φορές πιο γρήγορο σε όλα.

-Το σύστημα γενικά δεν έχει bugs, με εξαίρεση ότι δεν μπορείς να βγάλεις τα apps από την εκκίνηση. Μπορούν όμως να απενεργοποιηθούν στην συνέχεια με το greenify.

-Δεν ζεσταίνεται πλέον, αλλά η φόρτιση έχω την εντύπωση ότι είναι πιο αργή.

-Δεν κάνει τυχαίες επαννεκινήσεις .

-Η οθόνη δεν είναι πλέον σκοτεινή.

- Το stamina ενεργοποιείται σε συγκεκριμένη στάθμη μπαταρίας.

-Χρησιμοποιείται λιγότερη RAM.

- Ο ήχος από τα ακουστικά, την υποδοχή jack, είναι με διαφορά πολύ δυνατός και έχει βελτιωθεί η ποιότητα.

-Στα αρνητικά είναι νομίζω πως το φόρτωσαν πιο πολλά σκουπίδια, αλλά βγαίνουν πανεύκολα με titanium back up. >500ΜΒ rom συστήματος και 1,98 Giga εσωτερικό ελεύθερο χώρο είναι το μαξ που το κατάφερα. Αρνητικό για κάποιους είναι ίσως και ότι δεν έδωσαν δυνατότητα χρησιμοποίησης κάρτας sd ως εσωτερική μνήμη.

-Η κάμερα έχω την εντύπωση πως είναι χειρότερη.

-Δυνατότητα αντιγράφου ρυθμίσεων.

-Οι ρυθμίσεις εμφανίζονται σαν .apk και λογικά μπορούν να γίνουν αντίγραφο ασφαλείας πολύ εύκολα.

 

Εμφανισιακά

 

Τα εικονίδια των εφαρμογών δεν είναι τεράστια, όπως στο 5.0.

Εφέ κατά το άνοιγμα των menu.

Δόνηση όταν το κινητό είναι σε σιωπηλή λειτουργία, και δόνηση όταν το κινητό μπαίνει στο ρεύμα/ή με το πάτημα των κουμπιών της μπάρας πλοήγησης.

-

Οι προγραμματιστές της Sony έκαναν πολύ καλή δουλειά, διόρθωσαν ουσιαστικά σχεδόν όλα τα προβλήματα.

 

Το link2sd δεν λειτουργεί στην 6.0. Θα πρέπει να κατεβάσετε το app2sd, αφού εγκαταστήσετε το busybox, και κάνει άριστα την μετακίνηση με εξαίρεση κάποιες λίγες εφαρμογές όπως το facebook, messenger, viber όπου θα μετακινήσετε μόνο το apk.

Το adoptive storage του marshmallow έχει πολλά bugs, αναφέρουν στο xda.

Smartphone: Past:Sony Xperia M Dual,Sony Xperia M4 AQUA, Sony Xperia XZ ,Samsung Galaxy S8, now:S9+

Tablet: Sony Xperia S, Samsung Galaxy Tab A 2015 ROOTED UB, now: Huawei matepad 11

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.προσπαθώ να περάσω την καινούρια αναβάθμιση και μου λέει ότι δεν έχω αρκετό χώρο.έσβησα όσα μπορούσα να σβήσω και πάι δεν έχω.έχω πάρει κάρτα sd αλλά δε ου περνάει τίποτε άλλο εκεί από τις φωτογραφίες μου.πώς μπορώ να περάσω τα viber ,skype,κτλ?δε με αφήνει.με root γίνεται?υπάρχει τρόπος?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.προσπαθώ να περάσω την καινούρια αναβάθμιση και μου λέει ότι δεν έχω αρκετό χώρο.έσβησα όσα μπορούσα να σβήσω και πάι δεν έχω.έχω πάρει κάρτα sd αλλά δε ου περνάει τίποτε άλλο εκεί από τις φωτογραφίες μου.πώς μπορώ να περάσω τα viber ,skype,κτλ?δε με αφήνει.με root γίνεται?υπάρχει τρόπος?

απενεργοποιησε τις εφαρμογες (facebook,pdf,messenger) και αλλες μπολικες και πρεπει να εχεις πανω απο 600 mb εσωτερικο χωρο για να κανεις το update.καλυτερα για μενα ειναι να τις απεγκαταστησεις και μετα την αναβαθμιση να της ξαναβαλεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.προσπαθώ να περάσω την καινούρια αναβάθμιση και μου λέει ότι δεν έχω αρκετό χώρο.έσβησα όσα μπορούσα να σβήσω και πάι δεν έχω.έχω πάρει κάρτα sd αλλά δε ου περνάει τίποτε άλλο εκεί από τις φωτογραφίες μου.πώς μπορώ να περάσω τα viber ,skype,κτλ?δε με αφήνει.με root γίνεται?υπάρχει τρόπος?

 

Για αρχή κατέβασε το es explorer, η δωρεάν έκδοση πρέπει να σε κάνει και πάνε στις επιλογές ανάλυση κάρτας sd, εκεί φαίνεται ξεκάθαρα ποιος φάκελος σου τρώει τον πιο πολύ χώρο. Συνήθως αρκετό τζάμπα χώρο τρώει ο φάκελος DCIM-> Thumbnails.

Χωρίς root κατέβασε το apps2sd θα μπορείς να μετακινήσεις μόνο ένα μέρος της εφαρμογής, αλλά και ρουτ να είχες το fb,messenger,viber δεν γίνεται να τα μετακινήσεις ολόκληρα.

 

Με root ναι μπορεί να γίνει ακολούθησε τον οδηγό μου, στην αρχική σελίδα το thread υπάρχει ο σύνδεσμος.

Edited by ShAd0W_z0nE

Smartphone: Past:Sony Xperia M Dual,Sony Xperia M4 AQUA, Sony Xperia XZ ,Samsung Galaxy S8, now:S9+

Tablet: Sony Xperia S, Samsung Galaxy Tab A 2015 ROOTED UB, now: Huawei matepad 11

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
καλησπερα παιδια θα ηθελα αν ξερετε να με βοηθησετε...εχω το εν λογο sony και οπως ειναι γνωστο εχει προβλημα με την μνημη...υπαρχει καποια λυση σε αυτο ??
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδιά καλησπέρα. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το κινητό. Ενώ τοποθετω το κινητό σε σταθερό σημείο για να τραβήξω βίντεο μετά από λίγο σταματάει. Πώς λύνεται αυτό. Έχω βάλει κάρτα με 28 giga περίπου αποθήκευση, αλλά στα δύο λεπτά σταματάει. Υπάρχει λύση;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Για αρχή κατέβασε το es explorer, η δωρεάν έκδοση πρέπει να σε κάνει και πάνε στις επιλογές ανάλυση κάρτας sd, εκεί φαίνεται ξεκάθαρα ποιος φάκελος σου τρώει τον πιο πολύ χώρο. Συνήθως αρκετό τζάμπα χώρο τρώει ο φάκελος DCIM-> Thumbnails.

Χωρίς root κατέβασε το apps2sd θα μπορείς να μετακινήσεις μόνο ένα μέρος της εφαρμογής, αλλά και ρουτ να είχες το fb,messenger,viber δεν γίνεται να τα μετακινήσεις ολόκληρα.

 

Με root ναι μπορεί να γίνει ακολούθησε τον οδηγό μου, στην αρχική σελίδα το thread υπάρχει ο σύνδεσμος.

Καλησπέρα.Ο σύνδεσμος στην αρχική σελίδα δεν λειτουργεί,βγάζει αυτό το μήνυμα λάθους <Παρουσιάστηκε κάποιο απροσδόκητο πρόβλημα. Συγκεκριμένα, δεν καθορίστηκε «Θέμα». Αν έχετε ακολουθήσει κάποιον έγκυρο σύνδεσμο, θα σας παρακαλούσαμε να ενημερώσετε τους διαχειριστές του site χρησιμοποιώντας τη φόρμα επικοινωνίας>.Καμιά ιδέα?

Huawei g750

Lg G4

Xiaomi Mi Mix 2

Xiaomi Mi 10T Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα..

Εχω την έκδοση 6.0.1 26.3.Α.1.33

 

Ποιά βήματα ακολουθάω για να κάνω root?Θέλω να το κάνω μόνο και μόνο επειδή δεν έχω καλό σήμα στο δορυφόρο και με πετέι συνέχεια.Κάνω πολύ δουλειά με το gps και χάνεται συνέχεια το σήμα.Βρήκα ένα πρόγραμμα το fastergps που λέει ότι βελτιώνει το σήμα αν κατάλαβα καλά αλλά χρειάζεται root.Αλλιώς δε μου χρειάζεται να το κάνω.

Εχω το navigon.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια, πως μπορω στο M4 να διαγραψω εφαρμογες stock οπως το avg protection και αλλες "χαζες" εφαρμογες που δεν με αφηνει να τις αφαιρεσω ? Θελω χωρο απο τα 8 που ειναι ολος και ολος ο χωρος τα 4 τα τρωει το system.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν το κάνεις root μπορείς να τις σβήσεις. Η άλλη επλογή ειναι να την κάνεις disable

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Ο σύνδεσμος στην αρχική σελίδα δεν λειτουργεί,βγάζει αυτό το μήνυμα λάθους <Παρουσιάστηκε κάποιο απροσδόκητο πρόβλημα. Συγκεκριμένα, δεν καθορίστηκε «Θέμα». Αν έχετε ακολουθήσει κάποιον έγκυρο σύνδεσμο, θα σας παρακαλούσαμε να ενημερώσετε τους διαχειριστές του site χρησιμοποιώντας τη φόρμα επικοινωνίας>.Καμιά ιδέα?

 

Εδώ είναι το λινκ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6718936#post6718936

Smartphone: Past:Sony Xperia M Dual,Sony Xperia M4 AQUA, Sony Xperia XZ ,Samsung Galaxy S8, now:S9+

Tablet: Sony Xperia S, Samsung Galaxy Tab A 2015 ROOTED UB, now: Huawei matepad 11

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.Αλλά από ότι είδα αφορά την 5.0 και μάλλον δεν μπορώ να την κάνω γιατί έχω 6.0.1 και αριθμό έκδοσης 26.3.Α.1.33.Σωστά?

Huawei g750

Lg G4

Xiaomi Mi Mix 2

Xiaomi Mi 10T Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα, θέλω να αναφέρω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τελευταία και δεν βγάζω άκρη. Ανοίγω το default camera app της συσκευής και μου βγάζει σφάλμα "Η κάμερα μπορεί να χρησιμοποιείται από άλλη εφαρμογή. Κλείστε την άλλη εφαρμογή και προσπαθείστε ξανά." Να σημειώσω ότι πρόσφατα έκανα reset factory settings και άρχισε να το παρουσιάζει. Έκανα reboot τη συσκευή, κανένα αποτέλεσμα. Κατέβασα άλλο camera app, το ίδιο. Έβγαλα την micro sd card και πάλι το ίδιο. Έχουμε κάποια λύση;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να αναφέρω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τελευταία και δεν βγάζω άκρη. Ανοίγω το default camera app της συσκευής και μου βγάζει σφάλμα "Η κάμερα μπορεί να χρησιμοποιείται από άλλη εφαρμογή. Κλείστε την άλλη εφαρμογή και προσπαθείστε ξανά." Να σημειώσω ότι πρόσφατα έκανα reset factory settings και άρχισε να το παρουσιάζει. Έκανα reboot τη συσκευή, κανένα αποτέλεσμα. Κατέβασα άλλο camera app, το ίδιο. Έβγαλα την micro sd card και πάλι το ίδιο. Έχουμε κάποια λύση;

παρομοιο προβλημα ειχα σε συσκευη φιλου μου.η λυση δωθηκε στο service,βεβαια δεν το ειχα δοκιμασει με αλλη εφαρμογη! για δοκιμασε να κατεβασεις καμια retrica μηπως και φτιαξει..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια παλιότερα μοντέλα πχ. σαν το δικό μου υπήρχε πρόβλημα με την κάμερα που έβγαζε μήνυμα Camera failure ή κάτι τέτοιο.

Αυτό λύνεταιι μόνο με αλλαγή του τηλεφώνου, όπως έγινε σε μένα

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ένας φίλος μου είπε ότι έφταιγε η εφαρμογή Facebook messenger και είχε δίκιο. Το έσβησα και η κάμερα δεν "κρασάρει" πλέον. Παλιότερα βέβαια δεν το έκανε, οπότε σκέφτομαι να περάσω μια βόλτα από το service γιατί είναι οριακά εντός εγγύησης.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Πως να αυξήσετε την εσωτερική μνήμη του sony xperia Μ4 ΑQUA 8GB E2303 στην έκδοση android 6 Marshmallow

 

Καλησπέρα για όσους χρησιμοποιούν ακόμα το κινητό στην έκδοση marshmallow έχουν αλλάξει τα πράγματα. Οπότε ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα:

 

0) Κρατήστε αντίγραφα των δεδομένων σας και κάντε εγκατάσταση τους ADB Drivers:

Link-->https://drive.google.com/file/d/0B0MKgCbUM0itNVB1elljU2NPR0k/view?pref=2&pli=1

1) Φλασάρισμα την έκδοση 26.3.A.0.131 με Androxyde flashtool ΑΝ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ, και ξεκλειδώστε τον bootloader.

link--> https://drive.google.com/file/d/0B_d8uWGbkaetTnhWX0J5UG5hN28/view?pref=2&pli=1

2)ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ Κρατήστε αντίγραφο τα DRM keys με το BACK UP TA 9.11 και ξεκλειδώστε τον bootloader, με την βοήθεια του Androxyde flashtool. Αυτό πρέπει να το κάνετε οπωσδήποτε καθώς στην marshmallow δεν γίνεται root με κλειδωμένο τον bootloader.

Για να κρατήσετε τα κλειδια drm πρέπει να επιστρέψετε στην προηγούμενη έκδοση lollipop να κάνετε root όπως περιγράφω στον προηγούμενο οδηγό δηλαδή Βήμα 1) Φλασάρισμα την έκδοση E2303_26.1.A.1.128 με Androxyde flashtool.

link--> https://drive.google.com/file/d/0B_d8uWGbkaetTnhWX0J5UG5hN28/view?pref=2&pli=1

Βήμα 2) Ενεργοποίηση USB DEBUGGING και Root με rootkitXperia_E23xx.

link--> http://forum.xda-developers.com/m4-aqua/general/guide-t3130092/post65486499#post65486499

Στην συνέχεια κάνετε ότι γράφω παραπάνω δηλαδή κρατάτε τα DRM Keys με το BACK UP TA 9.11, και ξεκλειδώνετε τον bootloader από το site της sony. Ενδικτικός οδηγός link--> https://forum.xda-developers.com/m4-aqua/general/guide-backup-ta-drm-keys-unlocking-t3260209

3)Root για την έκδοση marshmallow ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό link-->https://forum.xda-developers.com/m4-aqua/general/root-t3421932

4) Partition καρτας sd (προτείνεται με χαρακτηριστικά τουλάχιστον κλασης 10 UHS-1) σε δύο διαμερίσματα fat32 και ext4, με το πρόγραμμα MiniTool Partition Wizard Home Edition το δωρεαν δηλαδή μας κάνει, με αποθηκευτικο χωρο για προγραμματα(ext4) το πολύ το 20-30% της κάρτας.(π.χ. για κάρτα 32gb καλό είναι τα 7gb ).

5)α)Αγορά και εγκατάσταση του Apps2SD pro.

β)Link apps to SD CARD δηλαδή ΣΥΝΔΕΣΤΕ στην sd μία μία τις εφαρμογές χρήστη. Προσεξτε μην μεταφερετε τις εφαρμογες η διαφορά ειναι τεράστια. Θα επιλέξετε το πρόγραμμα που θέλετε να συνδέσετε και στην συνέχεια -->Link application file και Link odex file μην κάνετε link το data folder γιατί οι πιθανότητες είναι να μην δουλέψει η εφαρμογη. Επίσης εφαρμογές που χρησιμοποιείται συχνά ή απαιτούν ταχύτητα κάνετε μονο Link application file και όχι το Link odex file .Μπορείτε με αυτήν την εφαρμογή να αφαιρέσετε το bloatware της sony, για να απελευθερώσετε επιπλέον χώρο.

 

6) Προαιρετικό: Πάγωμα εφαρμογών που δεν χρησιμοποιείτε με για να μην τρέχουν στο background. π.χ. google plus, μουσικη Google play,Officesuite,Email,File Commander.

7)Εαν χρειαστει να το πατε στην εγγυηση της Sony κάνετε restore DRM Keys και απλά ξαναφλασάρετε την εργοστασιακή ROM με το Androxyde flashtool.Προσοχή αν χρειαστεί να ξανακλειδώσετε τον Bootloader δηλαδη επαναφορα των DRM keys θα χάσετε όλα σας τα αρχεία!

Edited by ShAd0W_z0nE

Smartphone: Past:Sony Xperia M Dual,Sony Xperia M4 AQUA, Sony Xperia XZ ,Samsung Galaxy S8, now:S9+

Tablet: Sony Xperia S, Samsung Galaxy Tab A 2015 ROOTED UB, now: Huawei matepad 11

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδιά καλησπέρα. Σήμερα το κινητό μου ενώ οι ρυθμίσεις του ήχου είναι στον μέγιστο βαθμό όταν με καλούν ο ήχος κλείσεις δεν ακούγεται καθόλου η σχεδόν καθόλου. Όταν βάζω τα hads free ακούω κανονικά τον ήχο και γενικά οτιδήποτε έχει να κάνει με ήχο στο κινητό από ένα like στο Facebook μέχρι και τούς τόνους στα πλήκτρα. Βάζω ραδιόφωνο ακούγεται κανονικά όταν όμως βάλω αναπαραγωγή στο ηχεία δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου..Υπάρχει περίπτωση από υδρατμους στο μπάνιο να δημιουργηθεί το πρόβλημα; Γνωρίζουμε το κόστος της ζημιας στο περίπου αν υπάρχει ζημιά;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Σήμερα το κινητό μου ενώ οι ρυθμίσεις του ήχου είναι στον μέγιστο βαθμό όταν με καλούν ο ήχος κλείσεις δεν ακούγεται καθόλου η σχεδόν καθόλου. Όταν βάζω τα hads free ακούω κανονικά τον ήχο και γενικά οτιδήποτε έχει να κάνει με ήχο στο κινητό από ένα like στο Facebook μέχρι και τούς τόνους στα πλήκτρα. Βάζω ραδιόφωνο ακούγεται κανονικά όταν όμως βάλω αναπαραγωγή στο ηχεία δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου..Υπάρχει περίπτωση από υδρατμους στο μπάνιο να δημιουργηθεί το πρόβλημα; Γνωρίζουμε το κόστος της ζημιας στο περίπου αν υπάρχει ζημιά;
Αστο 1-2 μέρες μήπως έχει βραχεί η μεμβράνη της αδιαβροχοποιησης του ηχείου. Θα επανέλθει μόνο του αν είναι αυτό.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Μου έφερε μια φίλη μου ενα e2303 γιατι βρισκόταν σε bootloop. Έχω κατεβάσει διάφορες ρομ και τις περνάω με flashtool. Η διαδικασία φαίνεται να γίνεται κανονικά.. αλλα πάλι καταλήγω σε bootloop.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia M4 Aqua

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...