Jump to content

Xiaomi Mi Note 2


kwnana
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το mi note 2 δεν έχει πάρει ακόμα miui 9 stable.

Έχει πάρει όμως 9αρα σε developer.

Αν είσαι στοκ official λογικά θα μπορείς να περάσεις τη developer από τον updater αλλά θα σου γίνει μάλλον factory reset.

 

MI 5 using Tapatalk

 

Καλησπέρα εγώ έχω πάρει 9 κ είμαι στην 7.0 κ μάλιστα μου ήρθε οτα

Δεν ξέρω πως να βάλω εδώ screenshot να σας δείξω πάντως υπάρχει stable 9.1 μου γράφει για ακρίβεια κ 7.0

Edited by dafly7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα εγώ έχω πάρει 9 κ είμαι στην 7.0 κ μάλιστα μου ήρθε οτα

Δεν ξέρω πως να βάλω εδώ screenshot να σας δείξω πάντως υπάρχει stable 9.1 μου γράφει για ακρίβεια κ 7.0

Αν χρησιμοποιήσεις Tapatalk... ειναι εύκολο να ανεβάσεις screenshot!!!

Πάντως σε μένα δεν έχει έρθει τπτ ακόμα...

Ποιό έχεις, το 6αρι ή το 4αρι?

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Το 4αρι έχω Παρασκευή που θα είμαι σπίτι θα ανεβάσω το σκριν
Link to comment
Share on other sites

Το 4αρι έχω Παρασκευή που θα είμαι σπίτι θα ανεβάσω το σκριν
Και γω το 4αρι έχω αλλά τπτ ακόμα...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Και γω το 4αρι έχω αλλά τπτ ακόμα...
Το screen shot που υποσχέθηκα..... e8c869cd94a5a7ceae372f507abe13ae.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το screen shot που υποσχέθηκα..... e8c869cd94a5a7ceae372f507abe13ae.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έλα ρε συ!

Region έχεις βάλει Ελλάδα ή κάποια άλλη χώρα;

Δεν διάβασα πουθενά πως κυκλοφόρησε η 9 stable για εμάς.

Μάλλον είσαι από τους υπερτυχερούς που δόθηκε δοκιμαστικά πριν το τελικό release.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά Ελλάδα έχω βάλει τι να σου πω είναι πολύ καλό αν κ μου κάνει κάποια κόλπα η μπαταρία μικρή διαφορά όμως αλλά πάει σφεντόνα
Link to comment
Share on other sites

Guys είμαι ένα βήμα πριν την αγορά του και διαβάζω πως το μόνο αρνητικό του είναι η κάμερα. Τόσο τραγική είναι;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες σε λίγες μέρες παραλαμβάνω ένα Mi Note 2 6/128 Chinese, οχι Global.

Υπάρχει περίπτωση να μην είναι εφικτό να περαστεί Global ROM;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σε λίγες μέρες παραλαμβάνω ένα Mi Note 2 6/128 Chinese, οχι Global.

Υπάρχει περίπτωση να μην είναι εφικτό να περαστεί Global ROM;

 

Μην αγχώνεσαι. Όλα γινονται ;)

 

Έλα ρε συ!

Region έχεις βάλει Ελλάδα ή κάποια άλλη χώρα;

Δεν διάβασα πουθενά πως κυκλοφόρησε η 9 stable για εμάς.

Μάλλον είσαι από τους υπερτυχερούς που δόθηκε δοκιμαστικά πριν το τελικό release.

 

Να πω και γω ότι επειδή το ξαναπηρα το mi note 2 είχε official stable 9 μέσα. Βέβαια προτιμησα την ελληνική (έχουν βγάλει stable 9) και το φλάσαρα.

 

Guys είμαι ένα βήμα πριν την αγορά του και διαβάζω πως το μόνο αρνητικό του είναι η κάμερα. Τόσο τραγική είναι;

 

Καλησπέρα. Μετακίνησα το μήνυμα σου όπως ζήτησες στην αναφορά. Εξαρτάται... σε σχέση με ποια κάμερα λες; Εγω θα λεγα ότι ειναι κάμερα επιπέδου των 300 ευρώ (δηλαδή καλύτερη από mid range).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται... σε σχέση με ποια κάμερα λες; Εγω θα λεγα ότι ειναι κάμερα επιπέδου των 300 ευρώ (δηλαδή καλύτερη από mid range).

 

Ας πούμε ενός iPhone 6 ή ενός Lumia 920.

Δεν αναφέρομαι στην ανάλυση αλλά στην ποιότητα overall.

 

Τις φωτογραφίες που έχω βρει στο διαδίκτυο τις θεωρώ πολύ καλές με εξαίρεση τις νυχτερινές που μπλεδίζουν αλλά όχι σε βαθμό που να ενοχλούν.

Άλλωστε γίνονται αντιληπτές μόνο συγκριτικά.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ μερικές νυχτερινές που χω τραβήξει. Με εξαίρεση αυτές που γράφουν snap camera, είναι όλες στοκ. https://flic.kr/s/aHsmaRrc8a

 

Η άποψη μου είναι ότι αν σε χαμηλό φωτισμό δεν έχει κάτι πισα μαύρο (πχ ο ουρανός) τα πάει αρκετά καλά. Αν όμως βγει η φωτογραφία οριακά σκοτεινή (δηλαδή φτάνει στα όρια του) εκεί έχει μπόλικο θόρυβο. Οπότε μέχρι indoor φωτισμό τα πάει πολύ καλά. Ας πούμε σε φωτισμένο δρόμο το βράδυ θα περιμένεις τέτοια απόδοση.

 

37932827755_049a94f175_c.jpgIMG_20171204_014227_HHT by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ μερικές νυχτερινές που χω τραβήξει. Με εξαίρεση αυτές που γράφουν snap camera, είναι όλες στοκ.

Η άποψη μου είναι ότι αν σε χαμηλό φωτισμό δεν έχει κάτι πισα μαύρο (πχ ο ουρανός) τα πάει αρκετά καλά. Αν όμως βγει η φωτογραφία οριακά σκοτεινή (δηλαδή φτάνει στα όρια του) εκεί έχει μπόλικο θόρυβο. Οπότε μέχρι indoor φωτισμό τα πάει πολύ καλά. Ας πούμε σε φωτισμένο δρόμο το βράδυ θα περιμένεις τέτοια απόδοση.

 

E κομπλε είναι! :)

Link to comment
Share on other sites

Guys είμαι ένα βήμα πριν την αγορά του και διαβάζω πως το μόνο αρνητικό του είναι η κάμερα. Τόσο τραγική είναι;

 

Καλησπέρα φίλε ερχόμενος από πολλές ναυαρχίδες κ έχοντας το από τον Μάιο αν δεν κάνω πάθος μια αιτία που σκέφτομαι να μην ξαναπαρω xiaomi κ να πάω ας πούμε σε huawai που είχα πριν (p9) ειναι η κάμερα κ αυτό γτχωρις να είμαι λάτρης της φωτογραφίας απλά για να τραβάω την κόρη μου ο ίσως κ να ανεβάσω καμία στο ινστα η φατσαμπουκ έχω απογοητευτεί πλήρως πριν είχα το Γκάλαξι s6 κ πολλά ακόμα που δεν θυμάμαι τώρα είχαν μακράν πολύ καλύτερες κάμερε!!!!!!κ εξηγούμε για να τραβήξει καλή φωτό πρέπει το χέρι σου όχι απλά να είναι σταθερό καρφωμένο θα έλεγα όπως επίσης κ αυτό που φωτογραφίζεται

Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού είναι να κλαίς δεν μπορεί να στρώσει με τίποτε κ να το εστιάσεισε όλους τους άλλους τομείς είναι φοβερό κινητό τηλέφωνο ταχύτητα μπαταρία όλα είναι στο τέρμα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα απλά βγάζω φωτογραφίες από της γυναίκας μου το s7 edge κ μου τις στέλνει δελφίνι τα ίδια μπορεί να με πεις υπερβολικό αλλά δεν είμαι πίστεψε με !ΕΡΑ βγάζει καλές κ σε ακίνητα πράγματα μια χαρά έξω ειδικά στον ήλιο πουθενά αλλού μάλλον το επόμενο μου τηλέφωνο θα είναι mate 10 pro

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι σε σχέση με s6 ή s7 edge υστερεί. Αλλά από αυτά υστερούν τα περισσότερο κινητά. ;) Και γενικά οποιαδήποτε κινητό πάρεις χωρίς ois (ακόμα και op5t) θέλουν σταθερό χέρι οι νυχτερινές.

 

Σίγουρα δεν θα πας για τη κάμερα του αλλά θεωρώ πως δεν αποτελεί και deal breaker. Πάνω κάτω σαν honor 8 είναι σε απόδοση. Αν θες κάτι καλύτερο τότε είτε θα κάνεις γενναία έκπτωση σε μέγεθος οθόνης και μπαταρίας είτε θα ανεβάσεις αρκετά το budget.

Link to comment
Share on other sites

Κ πριν βιαστεί κάποιος να με κρίνει η να πει τι λέω απλά να σου πω ότι νομίζω είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ τόσο μεγάλο κείμενο κ αυτό μόνο για να βοηθήσω απλώς στην παρούσα φάση θα έπαιρνα το p10 που τώρα είναι στα 399 το έχει ο αδελφός μου κ από φωτό σκίζει ακόμα κ το α7 που είναι ίδιας τιμή τηςσαμσουνκ βγάζει μακράν καλύτερες οπότε ενέργεια θα το έπαιρνα μπορεί να δοκίμαζα νότε 3 που λένε ότι τραβάει καλύτερες ελπίζω να βοήθησα κ μόνο γτ το έκανα καλοπροαίρετα ελπίζω στο επόμενο της η xiqomi ν; Βελτιώσει κ άλλο την κάμερα να βάλει κ σταθεροποίηση κ δεν θα την άλλαζα με τπτ
Link to comment
Share on other sites

Το p10 ναι έχει καλύτερη κάμερα αλλά έχει και πολύ μικρότερη οθόνη και μπαταρία. Οπότε νομίζω στα λόγια μου έρχεσαι.

 

Απλά μάλλον η κάμερα για σένα ήταν τελικά πιο σημαντική από όσο πίστευες. :) Αν έχεις πρώτη προτεραιότητα τη κάμερα ακόμα και από xiaomi μπορούσες να πάρεις το εξαιρετικό mi5s (παρόμοιο με p10 σε τελικό αποτέλεσμα στις νυχτερινές).

 

Το mi note 2 θα το πάρεις για την οθοναρα του, την μπαταριαρα του, τον επεξεργαστή του, την κομψότητα του... Η κάμερα είναι απλά οκ. Όχι κακή αφού είναι καλύτερη από mid range αλλά ως εκεί. Πάνω κάτω σαν honor 8 είναι.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει, όταν το παρέλαβα όλες οι αρχικές εξαιρετικές μου εντυπώσεις επισκιάστηκαν όταν άνοιξα την κάμερα μέσα στο σπίτι σε μέτριο φωτισμό.

Ως κάτοχος του προηγούμενου mi note αισθάνθηκα πως έχει χειρότερη κάμερα και κατάλαβα πως η αιτία είναι η έλλειψη OIS .

Μιλάμε για τραγική παράλειψη. Κρίμα γιατί ο αισθητήρας είναι εξαιρετικός.

 

Τα θετικά φυσικά είναι πολύ περισσότερα αλλά για κάποιον που προκρίνει στις προτιμήσεις του τις φωτογραφίες , προτείνω να κινηθεί προς την επιλογή του Mi note 3.

Σύμφωνα με το DXOMARK είναι εξαιρετικό σε λήψη φωτό ενώ θεωρώ πως θα χάνεις ελάχιστα σε απόδοση και μπαταρία ή design.

Link to comment
Share on other sites

Ενα μινι συγκριτικό με honor 8. Πρώτα mi note 2 μετά honor 8 (την πρώτη την έχω ξαναβάλει)

 

Προσωπικά θεωρώ πως στη πρώτη τα πήγε καλύτερα το mi note 2 και στη δεύτερη το honor 8. Ως εκ τούτου τα θεωρώ κοντά (λιγο καλύτερο το mi note 2 στο φωτισμό και λιγο καλύτερο στις σκιές το honor 8).

 

Οπότε μέσω του πολύ γνωστού honor 8 μπορεί να βρει συγκριτικό με το προηγούμενο του κινητό ώστε να καταλάβει τι απόδοση να περιμένει στις νυχτερινές (ημερήσιες δεν το συζητάμε, τα 22 Mpixels σε συνδιασμό με το μεγάλο του αισθητήρα το απογειώνουν).

 

27383122469_9fababa396_c.jpgIMG_20171219_182154_HHT by Andreas L., on Flickr

 

36268844736_fea1b59ca4_c.jpgIMG_20170712_215411 by Andreas L., on Flickr

 

38452717974_9fa7f9d231_c.jpgstock auto (HHT) by Andreas L., on Flickr

 

35503149523_75f1cf8ff7_c.jpgIMG_20170713_025317 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω το κινητο και λογικα θα εχει φορτιστη με ευρωπαικο ανταπτορακι, γιαυτο ποιος φορτιστης κανει για το κινητο με ταχεια φορτιση απο αυτους: http://www.e-shop.gr/tilepikoinonies-fortistes-kiniton-taxidioy-samsung-list?table=TEL&category=%D6%CF%D1%D4%C9%D3%D4%C5%D3&filter-6882=1&filter-15336=1 ?
Link to comment
Share on other sites

Κρατώ στα χέρια μου το Κτήνος (6/128) και το φορτίζω!

Πρώτες εντυπώσεις.

Κατασκευάρα

Οθονάρα

Ταχύτητα

 

την κάμερα θα την τεστάρω σε σκοτεινές λήψεις και φώτο και βίντεο και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Κρατώ στα χέρια μου το Κτήνος (6/128) και το φορτίζω!

Πρώτες εντυπώσεις.

Κατασκευάρα

Οθονάρα

Ταχύτητα

 

την κάμερα θα την τεστάρω σε σκοτεινές λήψεις και φώτο και βίντεο και θα επανέλθω.

 

Εδώ είναι σφαίρα το 4/64 σκέψου το 6αρι!!!!!

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι σφαίρα το 4/64 σκέψου το 6αρι!!!!!

 

Είμαι χρήστης iOS και δεν με βλέπω να αλλάζω, αλλά οφείλω να παραδεχτώ πως πλέον η ψαλίδα κλείνει σιγά σιγά.

Το Mi Note 2 δεν προορίζεται για εμένα αλλά για δώρο. Ωστόσο πριν το πακετάρω θα το αναβαθμίσω και θα το χρησιμοποιήσω λίγο πριν γίνει RTFD.

Από τα μέχρι τώρα δεδομένα χρήσης, είναι απίστευτη συσκευή και premium. Εύγε Xiaomi!

 

Για την κάμερα δεν έχω κανένα θέμα και σε σκοτεινά μέρη, απλά θέλει λίγο να έχεις το νου σου στο να είναι σταθερό το χέρι σου. Κάτι που ούτως ή άλλως κάνω σε κάθε φωτογραφική μηχανή (είτε κινητού, είτε SLR κλπ).

 

Μένει να δω και το θέμα του video. ;)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι χρήστης iOS και δεν με βλέπω να αλλάζω, αλλά οφείλω να παραδεχτώ πως πλέον η ψαλίδα κλείνει σιγά σιγά.

Το Mi Note 2 δεν προορίζεται για εμένα αλλά για δώρο. Ωστόσο πριν το πακετάρω θα το αναβαθμίσω και θα το χρησιμοποιήσω λίγο πριν γίνει RTFD.

Από τα μέχρι τώρα δεδομένα χρήσης, είναι απίστευτη συσκευή και premium. Εύγε Xiaomi!

 

Για την κάμερα δεν έχω κανένα θέμα και σε σκοτεινά μέρη, απλά θέλει λίγο να έχεις το νου σου στο να είναι σταθερό το χέρι σου. Κάτι που ούτως ή άλλως κάνω σε κάθε φωτογραφική μηχανή (είτε κινητού, είτε SLR κλπ).

 

Μένει να δω και το θέμα του video. ;)

 

Μεταξύ μας...δεν υπάρχει κάποια ψαλίδα... είναι θέμα γούστου και τσέπης... Εγώ προσωπικά προτιμώ Android... και γιατί έχω πολύ περισσότερες επιλογές σε τηλέφωνα και γιατί αισθάνομαι Λεκαβιτσιους να δώσω 800 +για Iphone που δεν μου αρέσει και σαν τηλέφωνο... Κατά τα άλλα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!!!!!

Edited by Eldir

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...