Jump to content

Xiaomi Mi Max


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έχω το 652, 3/64 GB. Πάρε την official, μετά κάνεις αίτηση, το ξεκλειδωσα μετά από 3 μέρες!, Και περνάς Ελληνική ρομ, από το xiaomi.gr.

εύκολη διαδικασία του ξεκλειδώματος? Θα πρέπει να κάνω την αίτηση μόλις το παραλάβω ή μπορώ και νωρίτερα ώστε να κερδίσω χρόνο? Μιας και το έχεις ήδη, τελικά η κάμερα είναι τόσο χάλια όσο την παρουσιάζουν (κυρίως σε χαμηλού φωτισμού φώτο)? Επίσης ο ήχος είναι όντως τόσο αδύναμος? Γενικά βάζοντας την ελληνική rom βελτιώνεται κάτι από τα παραπάνω ή απλά "εξελληνίζεις" τη συσκευή και τίποτα περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ελληνική έκδοση ρομ, υπάρχει stable kai developer, εγώ πέρασα την developer είναι πολύγλωσση. Το ηχείο δεν έχει όντως πολύ ένταση, για φωτογραφίες, δεν τράβηξα, αλλά διάβασα για το σχετικά με τις νυχτερινές λήψεις. Καλύτερα να παραλάβεις την συσκευή πρώτα, πρέπει να φτιάξεις λογαριασμό στην xiaomi κλπ, και εμένα με προβληματίζε αν θα καταφέρω την διαδικασία, υπάρχουν οδηγός σε άλλο σάιτ κλπ. Μετά από 3 μέρες ήρθε το sms, πρέπει να ενεργοποίησω τον λογαριασμό στο κινητό!!!, Και έκανα ένα activate number, κάτι τέτοιο. Και ή Ελληνική stable έχει μόνο ελληνικά, Αγγλικά, και το play store φυσικά.
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση: επειδή θα παραγγείλω το xiami max από vickmall, μου δίνει επιλογή αν θα έρθει με την official rom (english - chinese) ή με multilanguage και εγκατεστημένο το Playstore. Τι είναι καλύτερο να επιλέξω? Επίσης η έκδοση με 32gb και snapdragon650 ή η 64gb και snapdragon652 είναι καλύτερη? Εκτός από τη rom (και τα 32gb με καλύπτουν) τα 40€ παραπάνω που κοστίζει ο 652 αξίζουν ή οι διαφορές είναι ελάχιστες?
Παραγγέλνεις με Κινεζο-Αγγλικη, για να μπορείς να ξεκλειδώσεις εύκολα το bootloader και να φορτώσεις μετά ότι ROM θέλεις ....... Το 3/64 πέρα από το μεγαλύτερο εσωτερικό χώρο, έχει και καλύτερο επεξεργαστή. Αρα κατά τη γνώμη μου τα 45$ αξίζουν και με το παραπάνω ............ Εγω ηδη το παρηγγειλα πριν απο κανα 2 ωρες :lol:

 

εύκολη διαδικασία του ξεκλειδώματος? Θα πρέπει να κάνω την αίτηση μόλις το παραλάβω ή μπορώ και νωρίτερα ώστε να κερδίσω χρόνο? Μιας και το έχεις ήδη, τελικά η κάμερα είναι τόσο χάλια όσο την παρουσιάζουν (κυρίως σε χαμηλού φωτισμού φώτο)? Επίσης ο ήχος είναι όντως τόσο αδύναμος? Γενικά βάζοντας την ελληνική rom βελτιώνεται κάτι από τα παραπάνω ή απλά "εξελληνίζεις" τη συσκευή και τίποτα περισσότερο?
Θα κανεις την αιτηση απο τωρα, δεν χρειαζεται να εχεις τη συσκευη για να κανεις αιτηση. Θα κανεις ουσιαστικα λογαριασμο στο en.miui.com. Θα σου ερθει με μηνυμα οτι η διαδικασια ξεκλειδωματος ενεργοποιηθηκε. Μετα θα συνδεσεις αυτον το λογαριασμο στο κινητο σου και θα προχωρησεις στο ξεκλειδωμα ;)

Οσον αφορα στη ΡΟΜ, το εχουμε ξαναπει, δεν ειναι απλα μονο μια εξελληνισμενη ΡΟΜ, εχουν αφαιρεθει οι κινεζιες, και εχει γινει βελτιστοποιηση σε διαφορους τομεις, με λιγα λογια εχουν επιλυθει διαφορα bugs :rolleyes:

 

Ελληνική έκδοση ρομ, υπάρχει stable kai developer, εγώ πέρασα την developer είναι πολύγλωσση. Το ηχείο δεν έχει όντως πολύ ένταση, για φωτογραφίες, δεν τράβηξα, αλλά διάβασα για το σχετικά με τις νυχτερινές λήψεις. Καλύτερα να παραλάβεις την συσκευή πρώτα, πρέπει να φτιάξεις λογαριασμό στην xiaomi κλπ, και εμένα με προβληματίζε αν θα καταφέρω την διαδικασία, υπάρχουν οδηγός σε άλλο σάιτ κλπ. Μετά από 3 μέρες ήρθε το sms, πρέπει να ενεργοποίησω τον λογαριασμό στο κινητό!!!, Και έκανα ένα activate number, κάτι τέτοιο. Και ή Ελληνική stable έχει μόνο ελληνικά, Αγγλικά, και το play store φυσικά.
Οσον αφορα στο ξεκλειδωμα, ετσι ειναι οντως, τα εγραψα και γω πιο πανω .....

Εγω θα βαλω παντως dev .... ;)

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Περιμένω ενα xiaomi mi max 3/32.

Θα ερθει δυστυχώς με την Multilanguage ROM.

Μπορω να ξεκλειδωσω τον bootloader και να βαλω την ελληνική rom?

Η διαδικασία είναι η κλασσική οπου κανω λογαριασμό στο miui, κανω αίτηση και περιμένω;

 

Ή χρειάζεται κτι διαφορετικό επειδή είναι με την Multilanguage?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος, ευχαριστώ!

 

Επιγραμματικα:

1) ελεγχω αν είναι ξεκλειδωτις ο bootloader και πραττω αναλογα

2) κανω αιτηση για ξεκλείδωμα bootloader

3) παιρναω την επισημη developer chinese rom και κανω unlock τον bootloader.

4)υστερα βαζω την ελληνική rom , που εχει google play και παίρνει αυτοματα και αναβαθμισεις.

 

Σωστά;

Γιατι το κινητό θα το δωσω σε γνωστο που δεν εχει ιδεα απο rom κλπ και δεν θα ξαναασχοληθει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος, ευχαριστώ!

 

Επιγραμματικα:

1) ελεγχω αν είναι ξεκλειδωτις ο bootloader και πραττω αναλογα

2) κανω αιτηση για ξεκλείδωμα bootloader

3) παιρναω την επισημη developer chinese rom και κανω unlock τον bootloader.

4)υστερα βαζω την ελληνική rom , που εχει google play και παίρνει αυτοματα και αναβαθμισεις.

 

Σωστά;

Γιατι το κινητό θα το δωσω σε γνωστο που δεν εχει ιδεα απο rom κλπ και δεν θα ξαναασχοληθει.

1. Ναι

2. Την αίτηση μπορείς να την κάνεις και από τώρα για να έχεις πάρει έγκριση μέχρι να έρθει το κινητό.

3. Ναι, εγώ έκανα unlock με την επίσημη κινέζικη stable χωρίς πρόβλημα. Με την developer είναι πιο σίγουρο ότι θα πετύχει.

4. Η ελληνική δεν παίρνει αυτόματα αναβαθμίσεις. Πρέπει να κατεβάζεις το zip και να το περνάς χειροκίνητα μέσω του TWRP

 

Η Επίσημη Global dev 6.21.7 υποστηρίζει πλέον Ελληνικά (προς το παρών περίπου το 15% των μενού είναι μεταφρασμένα). Στα μέσα Αυγούστου θα βγεί η Global Stable και μέχρι τότε ίσως να έχουν βελτιωθεί κι' άλλο τα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδεύεις. Όταν το ξεκλειδωσα, 3 μέρες έκανε να στείλει το sms, πέρασα Ελληνική ρομ, και Δεν Είμαι σίγουρος ότι χρειάζεται ή παράγραφος 3, δηλ να περάσεις κινέζικη ρομ. Ψαξτο, Δεν Ξέρω. Υπάρχει site εξειδικευμένο στις xiaomi συσκευές, Υπέβαλε εκεί, μία ερώτηση σχετικά με την παράγραφο 3. αυτά. Μήπως ή ρομ που θα έχει, θα είναι κινέζικη developer;;;;;;;;; Ψαξτο.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι οτι δεν με ενδιαφέρουν τοσο να εχει ελληνικά.

Απλα θελω να παιρνει αυτοματα αναβαθμισεις και δεν θελω να εχει πολλες κινεζικες εφαρμογές, μιας κ θα το δωσω σε ασχετο με αυτα.

 

Σκεφτομαι μπας κ απλα βαλω την επίσημη απο xiaomi για να παορνει αναβαθμισεις και να προσθεσω google play store.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν βάλεις την επίσημη την κινέζικη, έλεγξε, αν έχει μόνο Αγγλικά, κινέζικα γλώσσες. Σε αυτή την περίπτωση, σαφώς θα επιλέξεις τα αγγλικά, Αλλά θα είναι Γεμάτο με κινέζικες εφαρμογές,, δεν υπάρχει περίπτωση να το αντεξεις. Κράτα την πολύγλωσση με την οποία θα παραλάβεις το κινητό. Αυτά και καλοριζικο.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν βάλεις την επίσημη την κινέζικη, έλεγξε, αν έχει μόνο Αγγλικά, κινέζικα γλώσσες. Σε αυτή την περίπτωση, σαφώς θα επιλέξεις τα αγγλικά, Αλλά θα είναι Γεμάτο με κινέζικες εφαρμογές,, δεν υπάρχει περίπτωση να το αντεξεις. Κράτα την πολύγλωσση με την οποία θα παραλάβεις το κινητό. Αυτά και καλοριζικο.
Έχω την επίσημη κινέζικη stable και έχει μόνο 3 επιπλέον εφαρμογές σε σχέση με την ελληνική ROM, το App Store της Xiaomi, Mi Wallet και Games. Είχε και κάποιες άλλες κινέζικες τις οποίες μπορείς να κάνεις απεγκατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

Η πολυγλωσση είναι επίσημη; Παιρνει αυτοματα αναβαθμισεις ;

 

Δεν θα εχει κ αυτη κινεζικες εφαρμογές;

 

Ρωταω γιατι φοβαμαι μην είναι απο τις πειραγμενες rom που βαζουν τα μαγαζια. Ειχα παρει ενα xiaomi mi4c κ ηταν ουσιαστικά φουλ στο spam, spyware κ αχρηστες εφαρμογές μεχρι να βαλω την αγγλοκινεζικη.

Edited by haHa
Link to comment
Share on other sites

Η Επίσημη Global είναι πολύγλωσση και είναι απαλλαγμένη από κινέζικα μιας και απευθύνεται στις χώρες εκτός Κίνας. Έχει επίσης προεγκατεστημένο το playstore και παίρνει και OTA updates. Πολλά κινεζομάγαζα βάζουν πειραγμένη αγγλοκινέζικη, της προσθέτουν γλώσσες και την ονομάζουν global, ενώ στην ουσία δεν είναι η επίσημη global και ούτε παίρνει updates.
Link to comment
Share on other sites

Η Επίσημη Global είναι πολύγλωσση και είναι απαλλαγμένη από κινέζικα μιας και απευθύνεται στις χώρες εκτός Κίνας. Έχει επίσης προεγκατεστημένο το playstore και παίρνει και OTA updates. Πολλά κινεζομάγαζα βάζουν πειραγμένη αγγλοκινέζικη, της προσθέτουν γλώσσες και την ονομάζουν global, ενώ στην ουσία δεν είναι η επίσημη global και ούτε παίρνει updates.

 

Ωραιος, ευχαριστω για τη διευκρινηση.

 

Οποτε εμενα μου κανει η επισημη global, μιας και:

α) παιρνει OTA updates

β) ειναι απαλλαγμενη απο Κινεζικα

γ) εχει playstore

 

Την προτιμω απο την ελληνικη , γιατι ειναι ουσιαστικα επισημη, παιρνει αυτοματα OTA και δεν χρειαζεται ξεκλειδωμα κλπ. Η απουσια ελληνικου μενου δεν με απασχολει.

 

Τελευταια ερωτηση:

πως θα καταλαβω οτι εχει επισημη global κ οχι πειραγμενη με spyware οπως μου ειχε τυχει στο παρελθον;

Φανταζομαι οταν θα μου ερθει θα πρεπει ηδη να εχει βγει καποιο OTA, οποτε αν εμφανιστει OTA θεωρω οτι ειναι η επισημη global ετσι;

 

H αγορα εγινε απο το GeekBuying . Γραφει οτι εχει Global MIUI και OTA updates.

Ας ελπισουμε οτι ειναι η επισημη.

Edited by haHa
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το 3/64 με stable μέσα (αγγλικά/κινέζικα) όπως ακριβώς το είχα ζητήσει από το vickmall. Τρομερό κινητό! Έβαλα google apps αλλά από ότι βλέπω έχει μπόλικα κινέζικα ξεχασμένα μέσα... Υπάρχει τρόπος να βγουν αυτά χωρίς να χρειαστεί ξεκλείδωμα bootloader και ελληνική ROM? Γιατί αν ήταν όλα αγγλικά δεν θα με πείραζε προσωπικά καθόλου να το αφήσω έτσι στην stable (Αυγουστο θα έρθει και η 8 έκδοση επίσημα). Ξέρει κανείς αν βάλω την china dev (Που από ότι κατάλαβα μπαίνει αμέσως αν την έχεις κατεβάσει από τον updater) αν έχουν πιο καλή μετάφραση;
One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Εχει τοση μεγαλη διαφορα ο 652 απο τον 650 και πουλανε το 3/64 50 ευρω περισσοτερα απο το 3/32 ?
Μιλαμε για διαφορετικό επεξεργαστή (650 ως 652) και διαφορετικό εσωτερικό χώρο (32 vs 64GB). Και δεν είναι 50€, αλλα για 40$ (250 vs 290$) δηλαδή 36€

Ε δε νομίζεις ότι αξίζει ? Εγω λέω ΝΑΙ !!!!!!!!!!!!!!!!! :rolleyes:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

επειδή εμένα θα μου έρθει με την official rom (από vickmall - αγγλοκινέζικη) τι θα είναι πιο εύκολο σαν διαδικασία? να βάλω την ελληνική ή την global? Δεν με ενδιαφέρει τόσο ο "εξελληνισμός" της συσκευής, όσο η απαλλαγή από κινεζιές και το playstore.
Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για διαφορετικό επεξεργαστή (650 ως 652) και διαφορετικό εσωτερικό χώρο (32 vs 64GB). Και δεν είναι 50€, αλλα για 40$ (250 vs 290$) δηλαδή 36€

Ε δε νομίζεις ότι αξίζει ? Εγω λέω ΝΑΙ !!!!!!!!!!!!!!!!! :rolleyes:

 

 

http://www.geekbuying.com/item/International-Version-Xiaomi-Mi-Max-3GB-32GB-Smartphone---Gold-369767.html

 

Εδω το δινει 212 ευρω το 3/32 650 και 270 το 3/64 652

 

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Max-6-44-Inch-FHD-3GB-64GB-MIUI-V8-Smartphone-64bit-Qualcomm-Snapdragon-652-Octa-Core-5-0MP-16-0MP-TOUCH-ID-4850mAh-Battery-IR-Remote-Control---Silver-366863.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι η κανονικη τιμη αυτη του 3/32, οπως ειδες ειναι μια συγκεκριμενη περιορισμενη προσφορα που ληγει σημερα..... Η κανονικη του ειναι 250$ http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Max-6-44-Inch-FHD-3GB-32GB-MIUI-V8--Smartphone-64bit-Qualcomm-Snapdragon-650-Hexa-Core-16-0MP-TOUCH-ID-4850mAh-Battery-IR-Remote-Control---Gold-366860.html Τεσπα, νομιζω πως τα αξιζει τα λεφτα της διαφορας

Παρολα αυτά, το geekbuying δεν το έχω για αξιόπιστο μαγαζί πλέον :X

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι η κανονικη τιμη αυτη του 3/32, οπως ειδες ειναι μια συγκεκριμενη περιορισμενη προσφορα που ληγει σημερα..... Η κανονικη του ειναι 250$ http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Max-6-44-Inch-FHD-3GB-32GB-MIUI-V8--Smartphone-64bit-Qualcomm-Snapdragon-650-Hexa-Core-16-0MP-TOUCH-ID-4850mAh-Battery-IR-Remote-Control---Gold-366860.html Τεσπα, νομιζω πως τα αξιζει τα λεφτα της διαφορας

Παρολα αυτά, το geekbuying δεν το έχω για αξιόπιστο μαγαζί πλέον :X

 

Εχω δει πολλες προσφορες που τελειωνουν αλλα καθε μερα υπαρχουν δες με τα LeTV

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει πολλές προσφορες που τελειώνουν αλλα κάθε μερα υπάρχουν δες με τα LeTV
OK, έτσι κι αλλιώς έχω ήδη παραγγείλει και είναι καθ' οδον .......... Αλλα και να μην είχα παραγγείλει, από το geekbuying πλέον ...... ούτε καρφίτσα δεν θα έπαιρνα και ας ήταν σε προσφορα:lol:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

εχω official και εχω περασει τo google play και τα υπολοιπα με αυτον τον οδηγο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6605016#post6605016

 

ερωτηση: το γραναζακι ρυθμισεων της google πως θα το βρω; ή εστω απο καπου να μπορω να μπαινω στις ρυθμισεις αυτες..

 

Update

 

απαντηση: Μετα απο λιγο ψαξιμο το καταφερα.. θα το γραψω και εδω αν το θελει κανεις.. κατεβαζουμε αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bhanu.appshortcutmaker

μολις το εγκαταστησουμε, το τρεχουμε και παμε ALL ACTIVITIES> Google play services> com.Google.android.gms.app.settings.GoogleSettingsLink (εμενα το ειχε τελευταιο κατω κατω, λογικα σε ολους ετσι θα ειναι) το επιλεγουμε και παταμε τον κιτρινο κυκλο-"κουμπι" (δημιουργια συντομευσης)

Edited by BMW_E36

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

εχω official και εχω περασει τo google play και τα υπολοιπα με αυτον τον οδηγο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6605016#post6605016

 

ερωτηση: το γραναζακι ρυθμισεων της google πως θα το βρω; ή εστω απο καπου να μπορω να μπαινω στις ρυθμισεις αυτες..

 

Update

 

απαντηση: Μετα απο λιγο ψαξιμο το καταφερα.. θα το γραψω και εδω αν το θελει κανεις.. κατεβαζουμε αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bhanu.appshortcutmaker

μολις το εγκαταστησουμε, το τρεχουμε και παμε ALL ACTIVITIES> Google play services> com.Google.android.gms.app.settings.GoogleSettingsLink (εμενα το ειχε τελευταιο κατω κατω, λογικα σε ολους ετσι θα ειναι) το επιλεγουμε και παταμε τον κιτρινο κυκλο-"κουμπι" (δημιουργια συντομευσης)

Τελικα δεν θα βαλεις Ελληνικη ? :worry:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...