Jump to content

Xiaomi Mi Max


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω την 7.5.1.0 και μου ηρθε ειδοποιηση για update στην 7.5.4.0.. λεει 904 ΜΒ για bugs fixes!! Το θεμα ειναι οτι ηδη τρεχει αψογα το κινητο, και το σκεφτομαι.. γνωμες?

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε παιδια, η χρηση που κανει ο καθενας στο κινητο διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο, αν δεν διεφερε θα υπηρχε ενα κινητο με τα ιδια χαρακτηριστικα για ολους, ο καθενας αναλογα τι θελει επιλεγει και τη συσκευη του. Εγω προσωπικα αδιαφορω εντελως για το 4g δεν το χρησιμοποιω οποτε μου ειναι αχρηστο εμενα προσωπικα, και σε πολλους αλλους φανταζομαι , ειδικα απο τη στιγμη που βρισκεις wi fi πλεον παντου σχεδον η και το Η+ εχει ελαχιστες διαφορες στο σερφαρισμα. Τωρα καποιος που θελει απαραιτητα upload/download με ταχυτητα και δεν εχει προσβαση σε wifi θα παρει συσκευη 4g και θα κανει τη δουλεια του:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Έτσι για δοκιμή

Απλα βάλτε στο κινητό σας preferred NETWORK 3g για μια εβδομάδα.

Πολύ καλύτερη μπαταρία και σερφαρισμα στα ίδια επίπεδα με 4g.

To 4g σας χρειάζεται μόνο αν έχετε πρόγραμμα αρκετών γιγα και κατεβάζετε αρχεια/ stream YouTube 1080 και πάνω, που ζήτημα να το κάνει το 1% των χρηστών στο πρωτογονο, από άποψη χρεώσεων, δίκτυο του Ελλαδισταν.

Θα μου πείτε ευχαριστώ μετά.

Link to comment
Share on other sites

επισης το geekbuying to εχει στην internatinal edition με global miui και αναφερει για ota update ισχύει το ota σε αυτην την εκδοση http://www.geekbuying.com/item/International-Version-Xiaomi-Mi-Max-3GB-64GB-Smartphone---Silver-369768.html
Link to comment
Share on other sites

Με την ελληνική Stable η μπαταρία είναι χειρότερη, μείον 2 ώρες SOT με την ίδια χρήση. Με βλέπω να γυρνάω στην Official Stable, εκτός κι' αν ευθύνεται το SuperSu ή το Adaway που πέρασα.

Εχω την 7.5.1.0 και μου ηρθε ειδοποιηση για update στην 7.5.4.0.. λεει 904 ΜΒ για bugs fixes!! Το θεμα ειναι οτι ηδη τρεχει αψογα το κινητο, και το σκεφτομαι.. γνωμες?
Στο επίσημο site έχουν αποσυρθεί οι stable απ' ότι βλέπω και δίνουν για κατέβασμα μόνο την developer έκδοση προς το παρών.

 

Έχετε να προτείνετε κανένα καλό tempered glass;

Έχω παραγγείλει το Nillkin Η+ Pro αλλά απ' ότι βλέπω στο παρακάτω video, παρόλο που είναι μικρότερο σε μέγεθος δεν πατάει καλά στις άκρες.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, επειδή είμαι και εγώ στην αναζήτηση συσκευής από 6'' και πάνω και μετά από ενδελεχή έρευνα κατέληξα στο xiaomi mi max. Θεωρώ ότι για τα λεφτά του είναι μια τίμια πρόταση. Βέβαια, αν έχω καταλάβει καλά, υστερεί σε ήχο (ένταση ήχου κλήσης) καθώς και σε φωτογραφικές επιδόσεις. Και είναι και οι δύο τομείς οι οποίοι με ενδιαφέρουν αρκετά. Πάνω στο ψάξιμο λοιπόν έπεσα πάνω στο letv le max x900. Πάνω κάτω στα ίδια λεφτά. Θα ήθελα να μάθω αν θεωρείται καλύτερο ή όχι από το mi max δεδομένου ότι οι απόψεις διίστανται. Τώρα είμαι κάτοχος LG G3 και οφείλω να ομολογήσω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, απλά ήθελα κάτι μεγαλύτερο και πιο καινούριο πια...! Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια και sorry αν είμαι offtopic.
Link to comment
Share on other sites

@dellapo

Το Le max φαίνεται συνολικά λίγο καλύτερο σε χαρακτηριστικά. Εκεί που φαίνεται να υστερεί σημαντικά σε σχέση με το Xiaomi Max είναι η αυτονομία. H 3400mAh μπαταρία σε συνδυασμό με την 2K οθόνη και τον Snapdragon 810 λογικά θα προσφέρει αρκετά χαμηλότερη αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

@dellapo

Το Le max φαίνεται συνολικά λίγο καλύτερο σε χαρακτηριστικά. Εκεί που φαίνεται να υστερεί σημαντικά σε σχέση με το Xiaomi Max είναι η αυτονομία. H 3400mAh μπαταρία σε συνδυασμό με την 2K οθόνη και τον Snapdragon 810 λογικά θα προσφέρει αρκετά χαμηλότερη αυτονομία.

σε κάμερα - ήχο όμως πρέπει να είναι καλύτερο το lemax αν έχω καταλάβει σωστά...?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, δεν έχω δει το Letv από κοντά για να κάνω σύγκριση.

Διάβασε τα αντίστοιχα reviews παρακάτω που έχουν γίνει από το ίδιο άτομο και κρίνε μόνος σου:

Xiaomi Max: http://www.gizchina.com/2016/05/25/one-day-xiaomi-max/

Letv Max: http://www.gizchina.com/2015/10/05/letv-le-max-review/

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξεχνατε κατιβασικο : υποστηριξη απο διεθνη και ελληνικη κοινοτητα. Οι Ρομς που βγαινουν για τα Xiaomi γινονται ολοενα και καλυτερες.

Τα Letv υστερουν στον τομεα S/W και αυτο ειναι κοινα αποδεκτο.

Αντιθετα για τα Xiaomi θα εχετε συνεχη υποστηριξη απο την ελληνικη κοινοτητα, οπου η δουλεια που γινεται ειναι ανευ προηγουμενου. Για μενα ο σημαντικοτερος παραγοντας. Απο κει και μετα ο καθενας αποφασιζει με τα δικα του κριτηρια αναλογα ......

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν θα επερνα κινητό με επεξεργαστή τον 810. Στο θέμα,, παρέλαβα το κινητό από το honorbue. Απέτυχα στο να το φλασαρω. Μία ερώτηση: πως κανω αποσυμπίεση, σε ένα αρχείο zip, στον δίσκο C, ;;;;. Εγώ ξέρω μόνο το extrack here, στον φάκελο δηλ, αλλιώς χάνω τα αρχεία.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν θα επερνα κινητό με επεξεργαστή τον 810. Στο θέμα,, παρέλαβα το κινητό από το honorbue. Απέτυχα στο να το φλασαρω. Μία ερώτηση: πως κανω αποσυμπίεση, σε ένα αρχείο zip, στον δίσκο C, ;;;;. Εγώ ξέρω μόνο το extrack here, στον φάκελο δηλ, αλλιώς χάνω τα αρχεία.

 

παρε το zip ,Πηγαινε το στον C, φτιαξε ενα φακελο εκει και ονομασε τον οπως θες, βαλε το zip μεσα και κανε extract here , απλα και μπακαλιστικα :P

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, επειδή είμαι και εγώ στην αναζήτηση συσκευής από 6'' και πάνω και μετά από ενδελεχή έρευνα κατέληξα στο xiaomi mi max. Θεωρώ ότι για τα λεφτά του είναι μια τίμια πρόταση. Βέβαια, αν έχω καταλάβει καλά, υστερεί σε ήχο (ένταση ήχου κλήσης) καθώς και σε φωτογραφικές επιδόσεις. Και είναι και οι δύο τομείς οι οποίοι με ενδιαφέρουν αρκετά. Πάνω στο ψάξιμο λοιπόν έπεσα πάνω στο letv le max x900. Πάνω κάτω στα ίδια λεφτά. Θα ήθελα να μάθω αν θεωρείται καλύτερο ή όχι από το mi max δεδομένου ότι οι απόψεις διίστανται. Τώρα είμαι κάτοχος LG G3 και οφείλω να ομολογήσω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, απλά ήθελα κάτι μεγαλύτερο και πιο καινούριο πια...! Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια και sorry αν είμαι offtopic.

 

επειδή έχω και το g3 και έχω δουλέψει και το mi max έκανα μια σύγκριση.

 

ταχύτητα, μπαταρία, οθόνη υπερέχει ξεκάθαρα το mi max και σε αυτό τον τομέα θα δεις τρελή βελτίωση.η κάμερα όμως σε χαμηλό φωτισμό θα σε απογοητεύσει σε σχέση με το g3 που έχεις τώρα.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω και το g3 και έχω δουλέψει και το mi max έκανα μια σύγκριση.

 

ταχύτητα, μπαταρία, οθόνη υπερέχει ξεκάθαρα το mi max και σε αυτό τον τομέα θα δεις τρελή βελτίωση.η κάμερα όμως σε χαμηλό φωτισμό θα σε απογοητεύσει σε σχέση με το g3 που έχεις τώρα.

μάλιστα.... και από ήχο τι λέει? Με ενδιαφέρει κυρίως σαν απόδοση του ηχείου σε ήχο κλήσης καθώς και ήχο από ακουστικά μιας και ακούω αρκετά μουσική με αυτά?

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα.... και από ήχο τι λέει? Με ενδιαφέρει κυρίως σαν απόδοση του ηχείου σε ήχο κλήσης καθώς και ήχο από ακουστικά μιας και ακούω αρκετά μουσική με αυτά?

 

δεν έδωσα και τόσο σημασία στον ήχο μιας και είναι λίγο αδιάφορος αλλά καλός μου φάνηκε.για ακουστικά δεν μπορώ να ξέρω.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

μάλιστα.... και από ήχο τι λέει? Με ενδιαφέρει κυρίως σαν απόδοση του ηχείου σε ήχο κλήσης καθώς και ήχο από ακουστικά μιας και ακούω αρκετά μουσική με αυτά?

Τα ειχα και τα δυο,πιστευω σε οθονη το g3 ειναι λιγο καλυτερο σε οθονη,ο ήχος στο mimax ειναι απο τους πλεον χαμηλους στη κατηγορια κατα τα αλλα μπαταρια τέρας με wifi μονο χωρις data μου εβγαλε 10h sot πληρως αλαγκαριστο δουλεύει αψογα και ησυχα χωρίς να ζεσταινεται καθολου ο σναπ 650,γενικα είναι μια πολυ αξιοπιστη συσκευη και ειδικα στα λεφτα που κοστιζει

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

υστερεί κατά πολύ σε brightness το g3 που έχει τώρα.δίπλα δίπλα δεν έχει καμία σχέση, το mi max είναι πολύ πιο φωτεινό.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

με βλέπω να καταλήγω στο mi max. Λίγο η κάμερα με φοβίζει (εξού και ο προβληματισμός σε σχέση με το letv max x900). Ευχαριστώ πάντως όλους για την βοήθεια...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Θέλω τη βοήθειά σας. Το κινητό ήρθε με την Miui 7.3 stable, έβαλα google play με τον οδηγό που είχε παραθέσει κάποιος συμφορουμίτης μερικές σελίδες πριν, ακολούθησα ακριβώς τα βήματα, έκανα και reboot, αλλά μου βγάζει συνεχώς το μήνυμα "google play services stopped" και δεν μου συγχρονίζει και τις επαφές. Τι μπορεί να φταίει;

 

 

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε, δεν κατάλαβα βέβαια τι έκανα και το έλυσα!!! Το έκανα update στην 7.5 stable και τελικά με τα πολλά μου συγχρόνισε και τις επαφές!!!

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικος οδηγος απο τα παιδια του xiaomi-miui.gr που λυνει πολλες αποριες και πολλα αλλα προβληματα σε σχεση με τις ειδοποιησεις εφαρμογων σε συσκευες Xiaomi :D

Η δουλεια που γινεται απο την ελληνικη κοινοτητα Xiaomi - Miui δεν εχει προηγουμενο. Παντα τετοια παιδια :D

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση: επειδή θα παραγγείλω το xiami max από vickmall, μου δίνει επιλογή αν θα έρθει με την official rom (english - chinese) ή με multilanguage και εγκατεστημένο το Playstore. Τι είναι καλύτερο να επιλέξω? Επίσης η έκδοση με 32gb και snapdragon650 ή η 64gb και snapdragon652 είναι καλύτερη? Εκτός από τη rom (και τα 32gb με καλύπτουν) τα 40€ παραπάνω που κοστίζει ο 652 αξίζουν ή οι διαφορές είναι ελάχιστες?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το 652, 3/64 GB. Πάρε την official, μετά κάνεις αίτηση, το ξεκλειδωσα μετά από 3 μέρες!, Και περνάς Ελληνική ρομ, από το xiaomi.gr.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...