Jump to content

HTC 10 (M10)


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για εμένα φίλε μου είναι το μεγάλο μειονέκτημα η μπαταρία του. Μου βγάζει μια μέρα αλλά πρέπει να είμαι κάπως προσεκτικός. Ειδικά μετά το update σε oreo έχει πέσει πολύ η διάρκεια. Βέβαια το έχω και πολύ καιρό οπότε η μπαταρία έχει σίγουρα φθορά όπως θα δεις αν κοιτάξεις λίγα posts πιο πάνω.

Ευχαριστώ πολύ, μάλλον θα πρέπει να ψάξω και διαφορετικό, παρόλο που μου αρέσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για όποιον έχει πρόβλημα με τη μπαταρία στο oreo δοκιμάστε το παρακάτω που βρήκα στο xda. Εγώ το δοκίμασα σήμερα και κέρδισα περίπου μιάμιση ώρα SOT. Θα συνεχίσω να το τσεκάρω βέβαια αλλά αν δείτε όλοι διαφορά, σημαίνει ότι κάτι παίζει.

 

I am on Three uk and I resolved this problem by changing the preferred network type from "LTE/UMTS auto (PRL)" to "LTE/WCDMA" using using *#*#4636#*#*

 

Made a huge difference to the battery drain. I am now back decent battery times and extreme power saving mode does not feature anymore in my battery stats.

 

Το κακό είναι ότι η ρύθμιση χάνεται μετά από restart...

Edited by Fick

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον έχει πρόβλημα με τη μπαταρία στο oreo δοκιμάστε το παρακάτω που βρήκα στο xda. Εγώ το δοκίμασα σήμερα και κέρδισα περίπου μιάμιση ώρα SOT. Θα συνεχίσω να το τσεκάρω βέβαια αλλά αν δείτε όλοι διαφορά, σημαίνει ότι κάτι παίζει.

 

I am on Three uk and I resolved this problem by changing the preferred network type from "LTE/UMTS auto (PRL)" to "LTE/WCDMA" using using *#*#4636#*#*

 

Made a huge difference to the battery drain. I am now back decent battery times and extreme power saving mode does not feature anymore in my battery stats.

 

Το κακό είναι ότι η ρύθμιση χάνεται μετά από restart...

Που κάνεις αυτή τη ρύθμιση;

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Που κάνεις αυτή τη ρύθμιση;

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο dialer πληκτρολογείς *#*#4636#*#* και σε βάζει σε ένα μενού. Από εκεί πας στις πληροφορίες τηλεφώνου και βρίσκεις τη ρύθμιση.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο dialer πληκτρολογείς *#*#4636#*#* και σε βάζει σε ένα μενού. Από εκεί πας στις πληροφορίες τηλεφώνου και βρίσκεις τη ρύθμιση.
Ευχαριστώ! Εμένα όμως που το κοίταξα βλέπω το εχει WCDMA preferred. Τι να υποθέσω, ότι είμαι καλά ή να κάνω δοκιμή να δω με την άλλη ρύθμιση πώς θα εξελιχθεί;

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τί να σου πω φιλαράκι μου. Πώς πας από μπαταρία;
Λίγο την κατρακύλα την έχει πάρει είναι η αλήθεια. Την φόρτιση μεσα στην ημερα την θέλει. Το ταραζω βέβαια λίγο.

Θα δοκιμάσω νε τη νεα ρύθμιση και θα αναφέρω τυχόν αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Το htc10 ενω το φορτιζα εβγαλε καποιο message εκανε restart και τωρα κανει restart συνεχεια με το htc logo χωρις να ανοιγει. bootloop. :cry:

καμια ιδεα τι να κανω;

 

ειναι ολα stock ουτε root ουτε τιποτα με android 8.0

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Το htc10 ενω το φορτιζα εβγαλε καποιο message εκανε restart και τωρα κανει restart συνεχεια με το htc logo χωρις να ανοιγει. bootloop. :cry:

καμια ιδεα τι να κανω;

 

ειναι ολα stock ουτε root ουτε τιποτα με android 8.0

 

Δοκίμασε να καθαρίσεις cache μήπως στρώσει: https://support.t-mobile.com/docs/DOC-25804

 

Ο οδηγός είναι για την T-Mobile έκδοση αλλα λογικά είναι η ίδια διαδικασία σε όλα.

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να κανω τιποτα, δεν μπαινει στο γνωστο factory menu εστω για factory reset. Μονο οταν παταω volume up και volume down παει στην ασπρη οθονη αλλα οταν επιλεγω boot to recovery mode κανει παλι restart συνεχεια με htc logo.
P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Καμια ωρα πριν μπει σε bootloop το κινητο ξεκινησουν τα restart εβγαζε καποια μυνηματα για slow charging και προβληματα φορτισης με ενδειξη :!: . Μιλησα με Αρβατο και μου ειπαν το στελνουν εξω εφοσον ειναι σε εγγυηση.

 

Καποια λυση εστω να παρω back up; Σε recovery mode κανει bootloop και δεν μπαινει.

Υπαρχει τροπος να ριξω official ρομ ξανα απο κανω, χωρις να χασω εγγυηση;

 

Στην ασπρη οθονη γραφει:

Software status: Official

Locked

S-ON production

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Official rom μόνο αν τρέξεις το RUU, αλλά δεν θα το πρότεινα, αν κάνει reboot το κινητό ενώ περνάει τη rom θα έχεις πρόβλημα.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με RUU δεν χρειαζεται root για να μην χασω την εγγυηση;

 

Θα το παω απο εβδομαδα στο service αλλα προσπαθω να βρω εστω προσωρινη λυση για να παρω back up. Γιατι στο εξωτερικο που θα το στειλουν βλεπω να γυρναει με καινουργια πλακετα.

 

Δεν φορτιζει το κινητο, τουλαχιστον συμφωνα με την ενδειξη δεν αναβει το λαμπακι.

Μονο οταν σβησει καποια στιγμη και το βαζω στην φορτιση ανοιγει με htc logo και ξεκιναει παλι τα restarts αλλα χωρις λαμπακι φορτισης, εκτος αν φορτιζει χωρις nofitification.

 

Πρεπει να ειμαι ο 1ος με htc 10 bootloop στην Ελλαδα. Ισως επαιξε ρολο και η προσφατη σχετικα αναβαθιση σε 8.0 χωρις factory reset.

Το προβλημα με το bootloop λυνεται σε καποιους στο εξωτερικο αν καταφερουν και το φορτισουν εως 100% σταματαει τα restarts μπαινει σε boot και στο 80% ξεκιναει παλι το προβλημα. Οποτε ισως το προβλημα εκτος software/hardware εχει να κανει και με την μπαταρια γιατι οπως ειπα ολα ξεκινησαν απο ενδειξη slow charge.

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Όχι, το RUU είναι επίσημος τρόπος αναβάθμισης, δεν έχει να κάνει με root.

 

Δυστυχώς έτσι όπως τα λες αν δεν ανοίξει δεν βλέπω τρόπο να πάρεις backup :( ίσως αν είχες custom recovery αλλά και πάλι δύσκολα.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το RUU είναι επίσημος τρόπος αναβάθμισης, δεν έχει να κάνει με root.

 

Δυστυχώς έτσι όπως τα λες αν δεν ανοίξει δεν βλέπω τρόπο να πάρεις backup :( ίσως αν είχες custom recovery αλλά και πάλι δύσκολα.

 

Αα μαλιστα ευχαριστω.

Οποτε απο την στιγμη που δεν bootαρει καθολου, δεν υπαρχει αλλη λυση πριν παω στο service;

Εστω και να τα χασω ολα.

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη λύση γενικά. Ρίξε και μια ματιά στο xda μήπως βρει κάποιος κάτι.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί ο fingerprint reader. Μου το έκανε μερικές μέρες μετά την ανβάθμιση σε Oreo. Μπαίνω στις ρυθμίσεις του reader και δε με αφήνει να κάνω ούτε reset τις ρυθμίσεις, ούτε να σβήσω ούτε να προσθέσω κάποιο fingerprint. Μου πετάει error. Έκανα και wipe cache αλλά τίποτα. Προσπαθώ να αποφύγω το factory reset. Μήπως έχετε καμία ιδέα του πως θα μπορούσα να το διορθώσω;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γιατι σας τρομαζει το reset τοσο? Αφου υπαρχει επιλογη και πλεον δεν χανεις κανενα αρχειο

HTC Touch Diamond-Legend-Sensation XE-One X-M7-M8-10 SAMSUNG Galaxy S9+ S21 Ultra

Microsoft Surface pro 8

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γιατι σας τρομαζει το reset τοσο? Αφου υπαρχει επιλογη και πλεον δεν χανεις κανενα αρχειο

 

Ο μόνος λόγος που το αποφεύγω είναι ότι χρησιμοποιώ τον επαληθευτή της Google για 2FA σε διάφορα sites. Φοβάμαι μήπως μετά έχω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γιατι σας τρομαζει το reset τοσο? Αφου υπαρχει επιλογη και πλεον δεν χανεις κανενα αρχειο

 

Δεν εχω κανει ποτε reset αλλα η επαναφορα της google τα επαναφερει ολα?

Και οταν λεω ολα εννοω κ τις μη εργοστασιακές εφαρμογές με τα δεδομένα τους?

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει ποτε reset αλλα η επαναφορα της google τα επαναφερει ολα?

Και οταν λεω ολα εννοω κ τις μη εργοστασιακές εφαρμογές με τα δεδομένα τους?

 

Επαναφέρει όσες εφαρμογές έχεις κατεβάσει από Play Store, και από αυτές επαναφέρει τα δεδομένα τους για όσες έχουν ρυθμιστεί αναλόγως από τον προγραμματιστή τους. Δυστυχώς το τελευταίο δεν ισχύει για όλες.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρει όσες εφαρμογές έχεις κατεβάσει από Play Store, και από αυτές επαναφέρει τα δεδομένα τους για όσες έχουν ρυθμιστεί αναλόγως από τον προγραμματιστή τους. Δυστυχώς το τελευταίο δεν ισχύει για όλες.

 

Μάλιστα.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Με τα HTC που ειχα τα τελευταία χρόνια εχω ξεχασει τι θα πει επαναφορά γιαυτο ρωταω.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,ξερετε περιπου ποσο παιζουν οι τιμες για νεα μπαταρια? σκεφτομαι και εγω μετα απο σχεδον 1μιση χρονο να κανω μια αλλαγη γιατι η μερα βγαινει με το ζορι πλεον...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,ξερετε περιπου ποσο παιζουν οι τιμες για νεα μπαταρια? σκεφτομαι και εγω μετα απο σχεδον 1μιση χρονο να κανω μια αλλαγη γιατι η μερα βγαινει με το ζορι πλεον...

 

Κανενα 18αρι περίπου απο ebay κομπλε με μεταφορικά.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HTC 10 (M10)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...