Jump to content

Oukitel K6000 Pro


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν απο περιπου μια εβδομαδα το κινητο μου (ξανα)επεσε κατω. Απο το πεσιμο το volume up κολλησε και εδειχνε συνεχεια πατημενο. Στην εκκινηση με εβαζε στο μενου του recovery και δεν μπορουσα να ανοιξω το κινητο. Τελικα αποφασισα να το ανοιξω μονος μου μπας και με καμια πατεντα το φτιαξω. Ματαια. Απλα το ξεμπλοκαρα και τωρα δεν δουλευει καθολου ή πατιεται μονο του. Ταυτοχρονα εντελως τυχαια ειδα οτι δεν αναγνωριζει την μπροστα καμερα. Αυτο δεν ξερω αν προεκυψε απο το πεσιμο, το ανοιγμα ή απο κατι αλλο....

Ολα αυτα με οδηγησαν στην παραγγελια του K8000. Το περιμενω τις επομενες μερες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πριν απο περιπου μια εβδομαδα το κινητο μου (ξανα)επεσε κατω. Απο το πεσιμο το volume up κολλησε και εδειχνε συνεχεια πατημενο. Στην εκκινηση με εβαζε στο μενου του recovery και δεν μπορουσα να ανοιξω το κινητο. Τελικα αποφασισα να το ανοιξω μονος μου μπας και με καμια πατεντα το φτιαξω. Ματαια. Απλα το ξεμπλοκαρα και τωρα δεν δουλευει καθολου ή πατιεται μονο του. Ταυτοχρονα εντελως τυχαια ειδα οτι δεν αναγνωριζει την μπροστα καμερα. Αυτο δεν ξερω αν προεκυψε απο το πεσιμο, το ανοιγμα ή απο κατι αλλο....

Ολα αυτα με οδηγησαν στην παραγγελια του K8000. Το περιμενω τις επομενες μερες...

Καλωριζικο. Ουσιαστικα το ιδιο με το κ6000 αλλα με οχταρα μπαταρια. Γιατι δεν πηγες στο κ6?

Λογω τιμης?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλωριζικο. Ουσιαστικα το ιδιο με το κ6000 αλλα με οχταρα μπαταρια. Γιατι δεν πηγες στο κ6?

Λογω τιμης?

 

Προτιμησα λογω χρησης στη δουλεια να εχω ακομη μεγαλυτερη αυτονομια. Για παιχνιδια και βαριες εφαρμογες το χρησιμοποιω μονο αν δεν εχω το ταμπλετ μαζι μου. Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι θηκες, προστατευτικα τζαμακια και αλλα τετοια δεν ξερω ποσο ευκολα θα βρω....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετά από ένα χρόνο απροβληματιστης χρήσης ξαφνικά το κουμπί έντασης όταν το πατάω για να αυξήσω την ένταση δεν πιέζεται καθόλου αλλά ειναι τόσο ευαίσθητο πού απλά, με ελάχιστο άγγιγμα αυξάνεται η ένταση. Προς το παρόν δε μου δημιουργεί κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποια εύκολη λύση; Δεν πρόκειται δηλαδή να μπω στη διαδικασία να το ανοίξω εφόσον δεν επιδεινωθεί το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα χρόνο απροβληματιστης χρήσης ξαφνικά το κουμπί έντασης όταν το πατάω για να αυξήσω την ένταση δεν πιέζεται καθόλου αλλά ειναι τόσο ευαίσθητο πού απλά, με ελάχιστο άγγιγμα αυξάνεται η ένταση. Προς το παρόν δε μου δημιουργεί κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποια εύκολη λύση; Δεν πρόκειται δηλαδή να μπω στη διαδικασία να το ανοίξω εφόσον δεν επιδεινωθεί το πρόβλημα.

 

Δεν ξερω αν διαβασες ακριβως λιγα post πιο πανω.... Σου επεσε προσφατα?

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει πέσει αρκετές φορές, ευτυχώς όχι βίαια. Όλες οι πτώσεις από μικρό ύψος πάνω σέ χαλί. Φοράω τη θήκη σιλικόνης που υπήρχε στην αρχθκή συσκευασία. Το παρακολουθώ το θέμα από την αρχή. Περισσότερο ως εμπειρία το ανέφερα. Αν τώρα υπάρχει κάποια λύση πού δε θά χρειάζεται άνοιγμα καλοδεχούμενη. :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται πουλάω το κινητό θέματος στα 90 ευρώ για οποιαδήποτε πληροφορία πμ

 

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Την βοηθεια σας παρακαλω...εχω το εν λογω κινητο εναμισο χρονο και τελευταια εχω προβλημα με τα ακουστικα....καποιες φορες δεν με ακουνε και αλλες δεν ακουω...το σιγουρο ειναι οτι δεν φταιει το φις του τηλεφωνου....αγορασα καινουρια και παλι το ιδιο...αν παρω εγω δουλευουν μια χαρα...οταν με παρουν δεν με ακουν...σε FB και viber παιζουν κανονικα....καποια ιδεα καποιος???
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ πρόβλημα με τα ακουστικά. Εντελώς ξαφνικά έπαψε να αναγνωρίζει κανονικά οτιδήποτε ακουστικά του έχω βάλει (κι έχω βάλει πολλά) κ να λειτουργεί σωστά.

Σκέφτομαι πως μπορεί να είναι πρόβλημα hardware αλλά δεν αξίζει το κόστος να τα πας να το ανοίξουν. Το έχω σχεδόν 2 χρόνια. Κατά τα άλλα λειτουργεί άψογα!!!

Δοκίμασε ακουστικά Bluetooth. Εγώ έτσι κάνω δουλειά μερικές φορές.

Βαρέθηκα να ασχολούμαι με το θέμα των ακουστικών, περιμένω να αγοράσω το επόμενο κινητό.

Καμιά ιδέα κανείς για κινητό με μεγάλη μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η oukitel δεν είναι καμιά κινεζική σαπιομάρκα κάνει αξιόπιστες συσκευές και πολύ οικονομικές, έχω αγοράσει μέχρι τώρα 7 συσκευές για συγγενείς και φίλους καμία δεν έβγαλε πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

έσπασα την οθόνη αφής, ευτυχώς όχι την lcd. το είχα στην τσέπη στο γυμναστήριο και του φερα τον αλτήρα κατακέφαλα. Παρήγγειλα μία φθηνή από Κίνα. https://www.ebay.co.uk/itm/361902313172 έχει αλλάξει κανείς επιτυχώς; θέλει κόλα;
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα χρόνο απροβληματιστης χρήσης ξαφνικά το κουμπί έντασης όταν το πατάω για να αυξήσω την ένταση δεν πιέζεται καθόλου αλλά ειναι τόσο ευαίσθητο πού απλά, με ελάχιστο άγγιγμα αυξάνεται η ένταση. Προς το παρόν δε μου δημιουργεί κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποια εύκολη λύση; Δεν πρόκειται δηλαδή να μπω στη διαδικασία να το ανοίξω εφόσον δεν επιδεινωθεί το πρόβλημα.

 

Λοιπόν, μετά από μία ακόμη πτώση (ομαλή ευτυχώς) το κουμπί απέκτησε πάλι την "κλίκι" αίσθηση που είχε χάσει. Να μην είχα σκεφτεί νωρίτερα αυτή τη λύση! :D

Link to comment
Share on other sites

έσπασα την οθόνη αφής, ευτυχώς όχι την lcd. το είχα στην τσέπη στο γυμναστήριο και του φερα τον αλτήρα κατακέφαλα. Παρήγγειλα μία φθηνή από Κίνα. https://www.ebay.co.uk/itm/361902313172 έχει αλλάξει κανείς επιτυχώς; θέλει κόλα;

 

Και εγώ το ίδιο έπαθα φίλε μου και σε όσους πήγα μου είπαν δε το αναλαμβάνουν. Αν ειχα οθονη lcd με το τζάμι μαζί το αναλαμβάνουν. Οπότε μαλλον για εμενα είναι μονοδρομος η αγορα οθόνης και τζαμιού. Αλλά οντως αν υπαρχει καποιος που αλλαξε μόνο το τζαμι ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο έπαθα φίλε μου και σε όσους πήγα μου είπαν δε το αναλαμβάνουν. Αν ειχα οθονη lcd με το τζάμι μαζί το αναλαμβάνουν. Οπότε μαλλον για εμενα είναι μονοδρομος η αγορα οθόνης και τζαμιού. Αλλά οντως αν υπαρχει καποιος που αλλαξε μόνο το τζαμι ας μας πει.

 

Δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο να διαχωρίσεις την οθόνη lcd από το τζάμι είχε ελάχιστη κόλλα, ξανασύνδεσα την μπαταρία ενώ ήταν ξεκοιλιασμένο και έπαιξε και η οθόνη ανταποκρινόταν. όταν την αποσυνέδεσα για να το ξανασυναρμολογήσω (δεν ήταν σίγουρο βεβαια ότι θα τα κατάφερνα) έκανα βλακεία και έκοψα το εύκαμπτο καλωδιάκι που συνδέει τα κουμπιά ον οφφ και έντασης ήχου με την μητρική, τώρα φυσικά δεν ανοίγει. Δεν έχω ιδέα τι να κάνω για αυτό μάλλον αποχαιρετώ το νήμα και την oukitel

Edited by Ofis
Link to comment
Share on other sites

Ofis στείλε μου μήνυμα αν το δίνεις... Ευχαριστώ

 

θα στο έστελνα δωρεάν αλλά δεν είχα σκεφτεί πριν να κάνω ρεστορε και έχω πολλά προσωπικά πράγματα μέσα, email κ.ά. μάλιστα επειδή το είχα μόνο σπίτι είχα αφαιρέσει και το πιν.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το τηλέφωνο απο service και δούλευε κανονικά.

Μετά απο μια ημέρα προσπάθησα να ανοίξω την φωτογραφικη και βγάζει μήνυμα ότι κάποια άλλη εφαρμογή την χρησιμοποιει και δεν την ανοίγει .

Το ίδιο και με εφαρμογή που ανάβει το led της φωτογραφικής (φακός) .

Το led όταν υπάρχει εισερχομενη κλήση ανάβει , άρα δεν είναι χαλασμένο .

Καμιά ιδεα?

---------------------------------------

Τελικά έγινε εγκατάσταση νέας ρομ απο το site της oukitel, και δουλεύουν ολα.

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμισεων δεν είχε λύσει το πρόβλημα.

Edited by hoannis
Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ευχαριστήσω μέσα από αυτό το νήμα τον ofis (κατά κόσμο :Κώστα Σ.)γιατί με Εντελώς δικά Του έξοδα μπήκε στον κόπο να στείλει ταχυδρομικως από την λεβεντογεννα Κρήτη ανταλλακτικά εντελώς ΔΩΡΕΆΝ από το δικό του κ6000 pro για να δώσει ζωή στο δικό μου τηλέφωνο.Κατι τέτοιες κινήσεις μου δίνουν κουράγιο να πιστεύω ότι υπάρχει ελπίδα σαυτόν τον τόπο .... ευχαριστώ και πάλι και επιφυλάσσομαι.... Edited by conkara
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παίδες.

 

Η οθόνη του κινητού μου δυστυχώς πριν κάνα μηνα παρέδωσε πνεύμα. Νεκρώσε εντελως. Όλα μαύρα. Αναγκάστηκα να προχωρησω σε αγορά νέου κινητού. Χτες συμαζευοντας κάποια πράγματα το κινητό ξαναβρεθηκε μπροστά μου. Λέω ας το φόρτισω για να δω μπας και έστρωσε η οθόνη αλλά φευ. Ενώ το κινητό λειτουργεί κανονικά η οθόνη είναι εντελώς off.

 

Η μόνη διαφορά με ένα μήνα πριν είναι ότι πλέον δεν είναι μαύρη εντελώς αλλά είναι γεμάτη με κάθετες γραμμές. Και πάμε τώρα στο πρόβλημα μου. Από την στιγμή που το κινητό λειτουργεί κανονικά δεν έχει σταματήσει να χτυπάει το ξυπνητήρι από τις 6 το πρωί... Και επειδή έχω δύσκολο σήκωμα είχα βάλει για απενεργοποιηση ξυπνητήριου επίλυση μαθηματικών πράξεων η οποία χωρίς ένεργη οθόνη δεν...

 

Η μόνη λύση (εκτός από του να τελειώσει η μπαταρια) φαντάζομαι πως είναι να το κλείσω αλλά εδώ θα χρειαστώ την βοήθεια σας. Μπορει να βάλει κάποιος μια φώτο με την οθόνη που βγάζει όταν πατάς παρατεταμένα το power button για να δω που είναι το κλείσιμο και να τελειώσει το μαρτύριο μου;

 

Υ. Γ. Υπάρχει κάνα συνεργείο/service στην Θεσσαλονίκη που να επισκευαζει oukitel μπας και το ξαναστρωσω;

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν κρατήσεις το power button για περίπου πάνω από 10 δευτερόλεπτα το κινητό κλείνει τελείως. Επίσης αγόρασε μία οθόνη με το τζάμι. Γύρω στα 25 ευρώ έχει. Αξίζει το κινητό για να την αλλάξεις.
Link to comment
Share on other sites

Έπιασε. Χίλια ευχαριστώ!

 

Το ξέρω ότι το αξίζει. Είχα στενοχωρεθει πάρα πολύ όταν χαλασε αλλά λόγω φορτου εργασίας και ελάχιστου ελεύθερου χρόνου αγόρασα κατευθείαν άλλο. Επίσης επειδή όταν το έψαχνα, είδα ότι θέλει πολύ ψιλοδουλεια η αντικατάσταση της οθόνης, γι' αυτό και ρώτησα για σέρβις. Όποιος φίλος από Θεσσαλονίκη γνωρίζει ας πει, γιατί θέλω να το ξαναενεργοποιησω το κινητακι και να το έχω σαν δεύτερο η ακόμα ακόμα και σαν power bank.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία είχα πρόβλημα και το πηγα στο service του παρακάτω καταστηματος.

https://ebuy.gr/

Είναι στο Κορδελιό, αν σε βολεύει.

Δεν είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα,.

Δεν είχαν ανταλλακτικα αλλά τα παράγγειλαν, το πήρα μετά πο καμιά εβδομάδα.

Έλυσαν ακόμη και το πρόβλημα της καμερας που γράφω στο ποστ #1495

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Oukitel K6000 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...