Jump to content

Δίλημμα στα ~200€


Cronut
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. :)

 

Αρχικά η συσκευή θα πάει για δώρο σε τρίτο άτομο, εγώ δεν έχω κανένα παράπονο με το G3 μου, ακόμη τουλάχιστον. Διαθέσιμο budget όπως λέει και ο τίτλος είναι πάνω-κάτω 200€. Η αγορά θα γίνει αποκλειστικά από ελληνικό κατάστημα.

 

Τι ζητάει:

  • άνετο multitasking
  • όσο γίνεται μαζεμένες διαστάσεις
  • αξιοπρεπή κάμερα
  • μόνο android
  • μπαταρία που να βγάζει άνετα τη μέρα

 

Το κινητό θα λειτουργεί με δεδομένα περισσότερο, σχεδόν καθόλου wifi και θα τρέχει εφαρμογές όπως facebook lite, messenger, viber, όχι παιχνίδια και πολύ browsing.

Βασικοί υποψήφιοι αυτή τη στιγμή είναι το galaxy A5 (όχι το 2016 προφανώς λόγω budget) και το P8 lite της huawei. Έχουν αποκλειστεί κάποια άλλα όπως LG Flex 2, Samsung J5. Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. :)

 

 

 

 

 

Αρχικά η συσκευή θα πάει για δώρο σε τρίτο άτομο, εγώ δεν έχω κανένα παράπονο με το G3 μου, ακόμη τουλάχιστον. Διαθέσιμο budget όπως λέει και ο τίτλος είναι πάνω-κάτω 200€. Η αγορά θα γίνει αποκλειστικά από ελληνικό κατάστημα.

 

 

 

 

 

Τι ζητάει:

 

 


  •  
     
  • άνετο multitasking
     
     
  • όσο γίνεται μαζεμένες διαστάσεις
     
     
  • αξιοπρεπή κάμερα
     
     
  • μόνο android
     
     
  • μπαταρία που να βγάζει άνετα τη μέρα
     
     

 

 

 

 

 

Το κινητό θα λειτουργεί με δεδομένα περισσότερο, σχεδόν καθόλου wifi και θα τρέχει εφαρμογές όπως facebook lite, messenger, viber, όχι παιχνίδια και πολύ browsing.

 

 

Βασικοί υποψήφιοι αυτή τη στιγμή είναι το galaxy A5 (όχι το 2016 προφανώς λόγω budget) και το P8 lite της huawei. Έχουν αποκλειστεί κάποια άλλα όπως LG Flex 2, Samsung J5. Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

 

 

 

P8 Lite απο μενα.Καλυτερο ειναι γιατι:

 

Θα παρει το Android 6.0

 

Η υποδοχη SD παιρνει και 2η καρτα Sim.

 

Γενικοτερα εχει τα ιδια χασρακτηριστικα με το A5 αλλα δεν γραφει Samsung πανω.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

P8 Lite απο μενα.Καλυτερο ειναι γιατι:

 

Θα παρει το Android 6.0

 

Η υποδοχη SD παιρνει και 2η καρτα Sim.

 

Γενικοτερα εχει τα ιδια χασρακτηριστικα με το A5 αλλα δεν γραφει Samsung πανω.

 

πολύ σωστός.. έχει κι επιπλέον notification led να συμπληρώσω

 

P8 lite κι απο μενα

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστός.. έχει κι επιπλέον notification led να συμπληρώσω

 

P8 lite κι απο μενα

 

Ωπ, να κάτι εξαιρετικά σημαντικό που δεν είχα κοιτάξει καθώς το θεωρούσα αυτονόητο σε αυτές τις κατηγορίες. Ευχαριστώ πολύ για την παρατήρηση, απορρίπτεται και το A5. Να είστε καλά, παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Για το galaxy j5 τι εχεις να πεις?Γιατι ειμαι και εγω σε αυτο το διλημα και ψαχνω κινητο μεχρι τα 200ευρ
Link to comment
Share on other sites

Για το galaxy j5 τι εχεις να πεις?Γιατι ειμαι και εγω σε αυτο το διλημα και ψαχνω κινητο μεχρι τα 200ευρ

 

Δεν είναι κακό, έχω δει μερικά reviews που φαίνεται να είναι αρκετά σβέλτο και αν δεις τις κριτικές του πολύς κόσμος το αποθεώνει. Προσωπικά απλώς θεωρώ το design τελείως βαρετό και δεν βρίσκω κάτι πολύ ιδιαίτερο στη συσκευή που θα με κάνει να την προτιμήσω έναντι των άλλων. Λιγότερη ραμ, knox, 8gb internal memory. Καθένας βέβαια έχει τις προτεραιότητές του. :)

Link to comment
Share on other sites

το ειδα το μειζου μ2 νοτε σημερα και μου αρεσαι πολυ..ειμαι και εγω αναμεσα σε αυτα τα τρεια j5,p8 lite kai μειζου μ2 νοτε.Ας ακουσουμε καμια γνωμη απο ποιο εμπειρους
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από αυτά που έχω διαβάσει από διάφορα άτομα.

J5 1.5 GB λιγότερο σε σχέση με τα άλλα 2 που έχουν 2 GB.επίσης δεν παίρνει αναβάθμιση σε marshmallow.Εχει καλή αυτονομία και κάμερα.

P8 lite όχι τόσο καλή αυτονομία.

Meizu έχει άλλο UI σε σχέση με τα άλλα δεν ξέρω αν θα σε βολεψει και θα πρέπει να ασχοληθείς λίγο με τις ενημερώσεις πρέπει να τις κανεις εσύ.

Τώρα άμα κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος.αυτα τα λίγα που θυμάμαι τώρα στα έγραψα.

Edited by costasb4
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την σφήνα, και εντελώς πληροφοριακά, γιατί δεν παίζει και το Xiaomi Mi4C ανάμεσα στα άλλα;

Εχει περίπου ίσο κόστος με το P8 lite, καλύτερη οθόνη, μάλλον καλύτερη κάμερα και 32 GIGA ROM.

Οι άλλες συσκευές που προτείνονται ειναι λίγο ασθενέστερες αλλά και πολύ πιο φθηνές, εδώ όμως λέμε για ως τα 200 ομόλογα.

Απλά ρωτάω και για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από αυτά που έχω διαβάσει από διάφορα άτομα.

J5 1.5 GB λιγότερο σε σχέση με τα άλλα 2 που έχουν 2 GB.επίσης δεν παίρνει αναβάθμιση σε marshmallow.Εχει καλή αυτονομία και κάμερα.

P8 lite όχι τόσο καλή αυτονομία.

Meizu έχει άλλο UI σε σχέση με τα άλλα δεν ξέρω αν θα σε βολεψει και θα πρέπει να ασχοληθείς λίγο με τις ενημερώσεις πρέπει να τις κανεις εσύ.

Τώρα άμα κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος.αυτα τα λίγα που θυμάμαι τώρα στα έγραψα.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου, κι εγώ κάπως έτσι τα ζυγίζω.

Συγνώμη για την σφήνα, και εντελώς πληροφοριακά, γιατί δεν παίζει και το Xiaomi Mi4C ανάμεσα στα άλλα;

Εχει περίπου ίσο κόστος με το P8 lite, καλύτερη οθόνη, μάλλον καλύτερη κάμερα και 32 GIGA ROM.

Οι άλλες συσκευές που προτείνονται ειναι λίγο ασθενέστερες αλλά και πολύ πιο φθηνές, εδώ όμως λέμε για ως τα 200 ομόλογα.

Απλά ρωτάω και για εμένα.

Έχει ίσο κόστος αγοράς εντός Ελλάδος; Σίγουρα μιλάς για το Mi4C 32GB; Εγώ το βλέπω στα 319..

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο, εννοούσα αγορά από εξωτερικό. Λες και δεν το έγραψες το διάβασα.

Κόλλησα με τον εαυτό μου, τι θα έκανα εγω. Το παθαίνω αυτό, συμπάθιο. Αν εε έβαλα σε διλήμματα συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, μην το παίρνεις τόσο σοβαρά, όλα οκ. :)

 

Στη θέση σου ίσως να προτιμούσα το Xiaomi πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ουσιαστικά δεν χρειάζομαι τηλέφωνο, εκτος του ότι δεν πολυβγαίνω, όταν βγαίνω 8/10 δεν παίρνω μαζι μου τηλέφωνο.

Ακόμα και το σταθερό δεν το σηκώνω αν δεν ξέρω ποιος παίρνει, και δεν θυμάμαι και πολλά νούμερα.. 3-4 θυμάμαι.

Αλλά το θέλω για να ειμαι παρών στην εποχή, διαφορετικα δεν θα έκανα τιποτα αλλο απο διάβασμα.

Γεράματα,,,,

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Τότε αγοράζεις ένα φθηνό windows phone και τα υπόλοιπα στο βιβλιοπωλείο. Απόστροφος, Πλους, κάτι τέτοιο, παραδοσιακό. :)
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα τελικα το k8 lite και προς το παρον ειμαι πολυ ευχαριστημένος δεν εχει να ζηλέψει τιποτα απο το s3 που ειχα
Link to comment
Share on other sites

Έδωσα τις επιλογές στον άμεσα ενδιαφερόμενο και προτίμησε το Α5. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, έτσι; :p Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...