Jump to content

Meizu M3 Note


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Εχω παρει για τη γυναικα μου τη συσκευη και θελω να εκφρασω ενα μεγαλο παραπονο για τη φωτογραφικη. Σε σχεση με το m1 note που εχω, ειναι απογοητευση. Υπαρχει καμια λυση?

Μη μου λες τέτοια, με το δάχτυλο να το παραγγείλω ειμουν...

Έχεις δοκιμάσει άλλο πρόγραμμα όπως το "open camera" μήπως και είναι software?

Για δώστε τα φώτα σας αυτοί που το έχετε.

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν τρελαίνομαι αλλά δεν είναι και για τα πανηγύρια. Αν ασχολείσαι με τις ρυθμίσεις κάτι παραπάνω θα το πάρεις. Σίγουρα δεν είναι 950xl.
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι τα χρωματα της φωτογραφικης ειδικα στο φλας κιτρινιζουν, εχουν διαφορα με τα πραγματικα. Με τις ρυθμισεις κατι κανεις, αλλα οχι τη μεγαλη διαφορα. Δεν εχω ασχοληθει με κατεβασμα αλλου προγραματος κτλ. Σιγουρα δεν ειναι για τα πανηγυρια οπως γραφει ο φιλος πιο πανω. Αν το θελεις για φωτο τοτε,αποψη μου, ψαξτο λιγο. κατα τα αλλα για 125ευρω ειναι μια αρκετη καλη αγορα.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα ,αγόρασα ενα meizu m3 note από Ελλάδα και είχε εγκατεστημένο το flyme 5.2.2.3G και έκανα αναβάθμηση στο 6.0.1.0Α δοκίμασα να βάλω πάλι την δική του rom αλλά δεν την δέχεται αλλά ούτε καμία από τις τελευταίες δεν τις δεχεται ,ξέρεται τί φταίει ,ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μπορείτε να γράψετε τις ρυθμίσεις για την φωτογραφική?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αγόρασα ενα meizu m3 note από Ελλάδα με εγκατεστημένο το flyme 5.1.3.3.G και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει λόγος να περάσω κάποια άλλη και αν ναι πως γίνεται αυτό, γιατι απο έδώ

https://forum.meizufans.eu/topic/2599/guide-how-to-install-i-international-firmware-on-your-chinese-mainland-meizu

δεν βγάζω άκρη.

Επίσης να ρωτήσω το εξής. Έχω το κινητό περίπου δύο μήνες αλλά δεν είχα ειδοποίηση για αναβάθμιση. Πρέπει να κάνω κάτι εγώ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ενα meizu m3 note από Ελλάδα με εγκατεστημένο το flyme 5.1.3.3.G και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει λόγος να περάσω κάποια άλλη και αν ναι πως γίνεται αυτό, γιατι απο έδώ

https://forum.meizufans.eu/topic/2599/guide-how-to-install-i-international-firmware-on-your-chinese-mainland-meizu

δεν βγάζω άκρη.

Επίσης να ρωτήσω το εξής. Έχω το κινητό περίπου δύο μήνες αλλά δεν είχα ειδοποίηση για αναβάθμιση. Πρέπει να κάνω κάτι εγώ;

Ευχαριστώ

 

Προφανώς τότε θα είναι με την International εκδοση (firmware) και όχι την Κινεζική.

Από εδώ κατεβάζεις το πιο πρόσφατο (Flyme 5.1.12.0G)

και το περνάς όπως είναι (το update.zip) στη μνήμη του τηλ/νου. Από εκεί ανοίγεις την εφαρμογή "Αρχεία" και αφού βρεις το αρχείο

απλά το πατάς και ξεκινάει η διαδικασία.

Edited by venejo
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τότε θα είναι με την International εκδοση (firmware) και όχι την Κινεζική.

Από εδώ κατεβάζεις το πιο πρόσφατο (Flyme 5.1.12.0G)

και το περνάς όπως είναι (το update.zip) στη μνήμη του τηλ/νου. Από εκεί ανοίγεις την εφαρμογή "Έγγραφα" και αφού βρεις το αρχείο

απλά το πατάς και ξεκινάει η διαδικασία.

 

Ως νεος κατοχος και εγω το πηρα για τι γυναικα θελω να ρωτησω ποιο ειναι το εικονιδιο για τις επαφες και το λινκ που παραθετεις ειναι για το Μ2 για το Μ3 ποιο ειναι γιατι εμενα φοραει τη 5.1.3.4Α και θελω να περασω τη Flyme 5.1.12.0G θελει κατι αλλο εκτος απο αυτο που γραφεις οτι τι περνας στο τηλεφωνο και τη τρεχεις απο εκει?

Link to comment
Share on other sites

Ως νεος κατοχος και εγω το πηρα για τι γυναικα θελω να ρωτησω ποιο ειναι το εικονιδιο για τις επαφες και το λινκ που παραθετεις ειναι για το Μ2 για το Μ3 ποιο ειναι γιατι εμενα φοραει τη 5.1.3.4Α και θελω να περασω τη Flyme 5.1.12.0G θελει κατι αλλο εκτος απο αυτο που γραφεις οτι τι περνας στο τηλεφωνο και τη τρεχεις απο εκει?

 

Έχω και τα 2 τηλ/να και γράφω και στα 2 τόπικ και μπερδεύτικα.

To link διορθώθηκε. Η διαδικασία φυσικά είναι η ίδια.

Οι Επαφές είναι ενοποιημένες με την Κλήση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρεπιπτώντως η Wind με έχει τρελάνει στις χρεώσεις 1€ ιντερνετ τη μέρα!

Τα δεδομένα τα έχω πάντα κλειστά και στις προηγμένες ρυθμίσεις του WiFi

έχω κλείσει την έξυπνη εναλλαγή δικτύου από wifi σε 3g κ.λ.π

Έχει κάποια άλλη ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω το συγκεκριμενο κινητο, και θελω να κανω μερικες ερωτησεις.

 

1) root γινεται με εγγραφη στο flyme os account?

2) Ο ηχος του τηλεφωνου ειναι καθαρος η παραμορφωνει?

3) To GPS του δουλευει σωστα η εχει θεματα με το στιγμα (ειχα θεματα παλιοτερα σε συσκευες με mtk)?

4) Καπου διαβασα οτι δεν δουλευει το play store, και δεν συγχρονιζει με google υπηρεσιες. Ισχυει?

5) Αναβαθμισεις παιρνει κανονικα? Και αν εχεις root χανεται

6) Eπειδη θα το αγορασω απο ελλαδα απο eshop ελληνικα θα εχει διοτι στο site εχουν υπογραμμισμενο οτι εχει αγγλικη γλωσσα?

7) Και γενικα αξιζει η αγορα του?

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα να ρωτησω κατι,υπαρχει τροπος να σου δειχνει το κινητο απανω στα εικονιδια αν εχεις κλησεις μηνυματα και αλλες ενημερωσεις και πως βλεπω τις ανοιχτες εφαρμογες ωστε να τις κλεινω?

Και προσπαθω να βαλω την καινουργια version και δε μου τη περνει,τη βαζω στο τηλεφωνο και τη τρεχω και μου βγαζει αυτο:copy the update.zip to the root directory of your device.

Edited by haritos14
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω το συγκεκριμενο κινητο, και θελω να κανω μερικες ερωτησεις.

 

1) root γινεται με εγγραφη στο flyme os account?

2) Ο ηχος του τηλεφωνου ειναι καθαρος η παραμορφωνει?

3) To GPS του δουλευει σωστα η εχει θεματα με το στιγμα (ειχα θεματα παλιοτερα σε συσκευες με mtk)?

4) Καπου διαβασα οτι δεν δουλευει το play store, και δεν συγχρονιζει με google υπηρεσιες. Ισχυει?

5) Αναβαθμισεις παιρνει κανονικα? Και αν εχεις root χανεται

6) Eπειδη θα το αγορασω απο ελλαδα απο eshop ελληνικα θα εχει διοτι στο site εχουν υπογραμμισμενο οτι εχει αγγλικη γλωσσα?

7) Και γενικα αξιζει η αγορα του?

Μπορει να βοηθησει καποιος παρακαλω?

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω το συγκεκριμενο κινητο, και θελω να κανω μερικες ερωτησεις.

 

1) root γινεται με εγγραφη στο flyme os account?

2) Ο ηχος του τηλεφωνου ειναι καθαρος η παραμορφωνει?

3) To GPS του δουλευει σωστα η εχει θεματα με το στιγμα (ειχα θεματα παλιοτερα σε συσκευες με mtk)?

4) Καπου διαβασα οτι δεν δουλευει το play store, και δεν συγχρονιζει με google υπηρεσιες. Ισχυει?

5) Αναβαθμισεις παιρνει κανονικα? Και αν εχεις root χανεται

6) Eπειδη θα το αγορασω απο ελλαδα απο eshop ελληνικα θα εχει διοτι στο site εχουν υπογραμμισμενο οτι εχει αγγλικη γλωσσα?

7) Και γενικα αξιζει η αγορα του?

 

Αν διαβάζατε και λίγο πιο πριν δε θα χρειάζοταν όλο αυτό.

Επί μέρους πάλι.

 

1. Έχουν αναφέρει ότι έτσι γίνεται.

2. Για μένα είναι μια χαρά.

3. Κανένα πρόβλημα με GPS άλλωστε νέα συσκευή και τσιπάκια.

4. Κατεβάζεις τις υπηρεσίες και έχεις εφαρμογές και τηλ/να email. Για συχρονισμό (αλλαγές δεν έχω κάνει για να ξέρω).

5. Τι έννοείς όποτε βγει τη περνάμε. Να χαθεί πως με το root?

6. Από το ehop.gr το πήρα με Ελληνικά (κοινώς την International έκδοση) Αν εννοείς άλλο eshop δε ξέρω.

7. Σχετικό πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τότε θα είναι με την International εκδοση (firmware) και όχι την Κινεζική.

Από εδώ κατεβάζεις το πιο πρόσφατο (Flyme 5.1.12.0G)

και το περνάς όπως είναι (το update.zip) στη μνήμη του τηλ/νου. Από εκεί ανοίγεις την εφαρμογή "Αρχεία" και αφού βρεις το αρχείο

απλά το πατάς και ξεκινάει η διαδικασία.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

 

Υπάρχει λόγος να περάσω τη πρόσφατη flyme ή θα έχω προβλήματα;

Έχει σημασία σε ποιό φάκελο θα περάσω το update.zip;

Αν το μετανιώσω γιατι κάτι δεν δουλεύει καλά μπορώ να επανέλθω στην προηγούμενη κατάσταση;

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

 

Υπάρχει λόγος να περάσω τη πρόσφατη flyme ή θα έχω προβλήματα;

Έχει σημασία σε ποιό φάκελο θα περάσω το update.zip;

Αν το μετανιώσω γιατι κάτι δεν δουλεύει καλά μπορώ να επανέλθω στην προηγούμενη κατάσταση;

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Στα release notes στο φόρουμ θα δεις τις προσθήκες στην 5.1.12 .. για εμένα αξίζει κυρίως λόγο βελτίωσης της κάμερας και του long screenshot ..επίσης βελτιώθηκε η εφαρμογή της μουσικής που σε εμένα κολλούσε σε προηγούμενη έκδοση όταν άλλαζα γρήγορα τραγούδια..έχουν προσθέσει και σαν feature το universal search με swipe up στην αρχική οθόνη ..άλλο σημαντικό αν σε ενδιαφέρει ειναι η ενσωμάτωση του opera max για εξοικονόμηση δεδομένων..Τέλος, όταν βγει η flyme 6 νομίζω χρειάζεται να πας στην 5.1.12 πρώτα για να την περάσεις..Απο μπαταρία ενώ μου είχε έντονο battery drain (ίσως λόγω arrow launcher ) μετά απο μια επαναφορά και αφού έμεινα με τον stock launcher όλα κομπλέ, άψογη μπαταρία.. Εχουμ αφαιρέσει όμως τα google services αλλα τα περνάς πολυ εύκολα απο το hot apps

 

Δεν εχει σημασία σε ποιο φάκελο ειναι το update , απλά προτείνω να επιλέξεις wipe everything όταν κανεις το update..

Με μια μικρή επιφύλαξη , ίσως να απαντήσει κάποιος άλλο αν ξέρει σκούρα η να ρωτήσεις στο φόρουμ του φλαιμ, νομίζω πως γινεται να κανεις downgrade αν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα..εγω πέρασα την flyme 6.0A αλλα επειδη ήταν η κινεζική και ειχα διαφορα θέματα πέρασα την 5.1.12G χωρίς καμία επιπλέον διαδικασία, απλά με το update.zip..Αλλα επειδη πρέπει να άλλαξαν το gsm baseband απο την 5.1.3.4 σε 5.1.12 δεν είμαι 100% σίγουρος οτι γινεται downgrade

Link to comment
Share on other sites

Στα release notes στο φόρουμ θα δεις τις προσθήκες στην 5.1.12 .. για εμένα αξίζει κυρίως λόγο βελτίωσης της κάμερας και του long screenshot ..επίσης βελτιώθηκε η εφαρμογή της μουσικής που σε εμένα κολλούσε σε προηγούμενη έκδοση όταν άλλαζα γρήγορα τραγούδια..έχουν προσθέσει και σαν feature το universal search με swipe up στην αρχική οθόνη ..άλλο σημαντικό αν σε ενδιαφέρει ειναι η ενσωμάτωση του opera max για εξοικονόμηση δεδομένων..Τέλος, όταν βγει η flyme 6 νομίζω χρειάζεται να πας στην 5.1.12 πρώτα για να την περάσεις..Απο μπαταρία ενώ μου είχε έντονο battery drain (ίσως λόγω arrow launcher ) μετά απο μια επαναφορά και αφού έμεινα με τον stock launcher όλα κομπλέ, άψογη μπαταρία.. Εχουμ αφαιρέσει όμως τα google services αλλα τα περνάς πολυ εύκολα απο το hot apps

 

Δεν εχει σημασία σε ποιο φάκελο ειναι το update , απλά προτείνω να επιλέξεις wipe everything όταν κανεις το update..

Με μια μικρή επιφύλαξη , ίσως να απαντήσει κάποιος άλλο αν ξέρει σκούρα η να ρωτήσεις στο φόρουμ του φλαιμ, νομίζω πως γινεται να κανεις downgrade αν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα..εγω πέρασα την flyme 6.0A αλλα επειδη ήταν η κινεζική και ειχα διαφορα θέματα πέρασα την 5.1.12G χωρίς καμία επιπλέον διαδικασία, απλά με το update.zip..Αλλα επειδη πρέπει να άλλαξαν το gsm baseband απο την 5.1.3.4 σε 5.1.12 δεν είμαι 100% σίγουρος οτι γινεται downgrade

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις πληροφορίες! ...

Link to comment
Share on other sites

Μολις πριν απο λιγο παρελαβα το κινητο απο eshop. Απο οτι ειδα φοραει την εκδοση 5.1.6.0Α με ελληνικα κανονικα και play store

Αυτη η εκδοση ποια ειναι? International , κινεζικη?

Χρειαζεται να του περασω την 5.1.12G?

Προσπαθησα να του περασω την 5.1.12G με τον τροπο που γραφει ο φιλος venejo, αλλα δεν γινεται τιποτα.

Πρεπει να κανω κατι αλλο?

Αν μπορεσει καποιος ας μου πει πως γινεται!

Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία beta (G variant) πάντως της flyme6 που πέρασα χτες, δε τρελάθηκα. Λίγες οι UI διαφορές και πυρήνας 5.1 οπου την 7.0 λένε θα τη βάλουν τελευταία. Και ρωτώ, αυτή bug testing και μάλιστα με το ui δε θέλει; Γύρισα επίσης εύκολα στη τελευταία 5.2.1.12 (ποια είναι ακριβώς δεν θυμάμαι). Edited by venejo
Link to comment
Share on other sites

αυτες που περασατε εσεις εχουν ελληνικα?γιατι η FLYME 6.0.1.1Α που περασα εγω δεν εχει και μηπως ξερετε αν υπαρχει καποιο τροπος να περασω?
Link to comment
Share on other sites

αυτες που περασατε εσεις εχουν ελληνικα?γιατι η FLYME 6.0.1.1Α που περασα εγω δεν εχει και μηπως ξερετε αν υπαρχει καποιο τροπος να περασω?

 

Ολες οι rom με το γράμμα Α υποδηλώνουν ότι είναι για Ασία και δεν έχουν ελληνικά!

Με το G είναι οι global/international!

Εμένα το κινητό είχε κινεζική rom με ελληνικά (ηταν περασμενα μέσα μάλλον με κάποιο κόλπο)! Μετα που εκανα αναβάθμιση στην τελευταία 6.0.1.1Α η γλώσσα χάθηκε αλλά ο τρόπος που βρήκα για να μπουν..., ήταν πολύ δύσκολος με κίνδυνο να brikαρει το κινητο! Ετσι βρήκα αυτόν τον οδηγό

http://www.gizbeat.com/10366/change-official-meizu-m3-note-china-rom-to-global-international-firmware-corrupt/

και πανεύκολα έβαλα την 5.1.12G.

Προσοχη όμως στον οδηγό εκεί που λέει για root με το kingroot, μην το κάνετε καθώς διάβασα σε πολλά sites ότι εχουν θέματα με bootloop μετα απο επανεκκίνηση! Στα σίγουρα με το μαμά root!:)

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το κινητό με έκδοση 5.1.5.0G. Γιανα περάσω την πιο πρόσφατη έκδοση πρέπει απλά να την κατεβάσω στον εσωτερικο χώρο, και έπειτα απλά να την περάσω μέσω της αναβάθμισης;
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το κινητό με έκδοση 5.1.5.0G. Γιανα περάσω την πιο πρόσφατη έκδοση πρέπει απλά να την κατεβάσω στον εσωτερικο χώρο, και έπειτα απλά να την περάσω μέσω της αναβάθμισης;

 

Κατεβάζεις την τελευταία εκδοση... και την βάζεις χύμα μέσα στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο!

Μετά από την εφαρμογή εξερεύνηση αρχείων του κινητού την βρίσκεις..., πατάς επάνω και αρχίζει η διαδικασία του update αυτόματα!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Οδηγος αλλαγης ID τηλεφωνου & εγκαταστασης international firmware!

 

1) Το κινητο μας να ειναι root! Γινεται με εγγραφη στο flyme account, και μετα settings/fingerprint & security/root και απο εκει ενεργοποιηση!

Μην κανετε root με kingroot κ.α διοτι υπαρχει κινδυνος bootloop.

2) Απο εδω http://www.flymeos.com/firmware.html κατεβαζουμε την τελευταια εκδοση λογισμικου(ειναι η 5.1.12G stable), και την περναμε χυμα στον αποθηκευτικο χωρο του τηλεφωνου!

3) Μετα κατεβαζουμε απο εδω http://www.mediafire.com/download/9v0uh7jardh4qwz/Meizu-m3-note-change-id-sh.rar το ID changer, και το αποσυμπιεζουμε!

4) Μετα περνουμε το global.sh αρχειο και το βαζουμε και αυτο χυμα στον αποθηκευτικο χωρο του τηλεφωνου!

5) Απο το Playstore κατεβαζουμε εναν terminal emulator για να κανουμε την διαδικασια...!

6) Ανοιγουμε τον terminal emulator και του δινουμε δικαιωματα root! Μετα πληκτρολογουμε "su" και παταμε enter! Θα δουμε οτι εχει αλλαξει το συμβολο απο $ και εχει γινει #!

Στην συνεχεια πληκτρολογουμε “sh /storage/emulated/0/global.sh“ (εκει που γραφουμε sh αφηνουμε ενα κενο και γραφουμε τα υπολοιπα) και παταμε enter! Το κινητο μας θα κανει reboot και θα μπει στην recovery!

Απο εκει τσεκαρουμε το update & clear data (διοτι κανουμε εγκατασταση τελειως διαφορετικη rom και οχι απλα update) και παταμε start και ξεκιναει η διαδικασια...! Αν μας βγαλει μηνυμα FILE NOT FOUND (εμενα εβγαλε), τοτε παταμε restart για επανεκκινηση του τηλεφωνου μας.

Οταν ανοιξει το τηλεφωνο παμε στην εφαρμογη αρχεια και βρισκουμε την rom μας! Παταμε επανω της και ξεκιναει η διαδικασια εγκαταστασης της rom!

 

Αυτο ηταν! Τωρα εχουμε την international εκδοση, και μπορουμε να κανουμε κανονικα αναβαθμισεις (οταν βγουν) ειτε μεσω ΟΤΑ (αν την δωσει η meizu), ειτε χειροκινητα!:)

 

Τα εγραψα οσο απλα μπορουσα και ελπιζω να βοηθησα!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...