Jump to content

Mου έκοψαν την DSL επειδή κατέβαζα παράνομο υλικό!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΜΗΝ τα βάζετε με την ACN

θα μπορούσε να είναι από οποιαδήποτε εταιρία αυτή η αντιμετώπιση

 

Μπουχουχου. ολοι κλαίτε σα μυξιάρικα ότι δεν μπορείτε να παρανομήσετε. :mad:

και μας πιάσανε και θα το πούμε στη μαμά μας :mad:

και θα πάμε να βρούμε άλλο μπαμπά που δεν θα είναι κακός και αμα έρθει η κακή MPAA θα τους δείξει αυτός

 

:!: Κάνεις τη μαλ***α

σε πιάνουν

και ζητάς και τα ρέστα

ώραία νοοτροπία. :!:

 

Για φαντάσου να έχεις γράψει/σκηνοθετήσει ΕΣΥ την ταινία ΧΥΖ,

να έχεις πουλήσει το σπίτι σου για να την φτιάξεις

 

να πάρεις καλές κριτικές

 

και μετά να την κατεβάζουν όλοι από το ιντερνετ με αποτέλεσμα:

1. να μην πάει κανένας σινεμά

-> λίγα εισητήρια (χάνεις λεφτά)

-> θεωρείται πατάτα

-> δεν περνάει σε videoclub (χάνεις λεφτά)

2. Δεν έχεις την στήριξη από κανένα για να κάνεις 2η ταινία

3. Ο κόσμος δεν θα δεί ποτέ την 5η σου ταινία που θα ήταν ο Citizen Kane του αιώνα μας.

 

και μην ακούσω κανένα να λέει ότι ταινίες του Hollywood κατεβάζω, δεν τρώω τα λεφτά κανενός μικρού.

 

Αλλά στην Ελλάδα όλοι έχουν δίκιο.

και αυτοί που στο φανάρι μπαίνουν σφήνα πρώτοι

και αυτοί που στις ουρές λένε "μια ερώτηση θα κάνω μόνο" και πάνε πρώτοι

και αυτοί που όταν περάσουν το στοπ και σου σμπαραλιάσουν το αμάξι σου ζητάνε και τα ρέστα

και αυτοί που τρώνε τα λεφτά του ελληνικού δημοσίου

και αυτοί που πάνε στα γήπεδα και σπάνε τα κεφάλια του κοσμάκη

και αυτοί που κατεβάζουν παράνομα τραγούδια,ταινίες

 

 

 

ΔΕΝ ΛΕΩ οτι καλά κάνουν. ΚΑΚΑ κάνουν οι μεγάλες εταιρίες. ΚΑΚΙΣΤΑ.

Αλλά πρέπει να διεκδικήσουμε και να διασφαλίσουμε τα δικαιώματά μας και όχι να παρανομούμε.

 

Food for thought

Πχ μας έβαλαν regions στις ταινίες όλοι λένε οκ το ξεπεράσαμε αυτό το

σκόπελο, έχετε παρατηρήσει ότι δεν υπάρχουν regions? Υπάρχουν

subregions? πότε ήταν η τελευταία φορά που αγοράσατε dvd Και είχε και

αγγλικούς και γαλλικούς και ισπανικούς και ελληνικούς υπότιτλους? Έχετε

παρατηρήσει ότι τα δισκάκια πλέον έρχονται με ΜΟΝΟ ελληνικούς ? REGION 2

SUBREGION GR. Αντε να θέλεις να δεις μετά εσύ με τη φίλη σου την αγγλίδα

γαλλική ταινία με ελληνικούς υπότιτλους.

Αλλά πόσους ακούσατε να διαμαρτύρονται για αυτό?

κανέναν ε? Ακριβώς!

 

 

 

[b]~ j77 ~[/b]

~j77
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 223
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και εξηγησα γιατι ποσταρω παλι απο ACN..

Στο adslgr.com πιστευουν οτι συνωμοτησα και με τον παρη..ελεος

 

Nα προσθεσω και κατι αλλο το οποιο θυμηθηκα μολις τωρα.

Μολις με πηραν τηλεφωνο και μου τα πανε για πρωτη φορα ειχα τρελα νευρα και οταν μου ειπε οτι μπορω να μιλησω στο νομικο τμημα ειπα οχι δε θελω θα βρω αλλη εταιρια.Μετα το σκεφτηκα ξανα και πηρα την εξυπηρετηση πελατων τους και τους ειπα τι παιζει και μου λεει "finn e?" χωρις να πω τπτ εγω..Λες κι ημουν η πρωτη τους περιπτωση και το ξεραν ολοι εκει μεσα

 

 

 

Ποιος κλαιει ρε φιλε? εγω ενημερωση κανω.

1ον για να μην την πατησουν κι αλλοι

2ον για να δω αμα θα εχω η οχι προβληματα με τον νομο στην ουσια ομως.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ'ολα δεν μπορω να σου πω οτι εχεις αδικο :!: Ομως τοσο καιρο που δεν υπηρχε το DSL στην Ελλαδα τα video club, τα cinema, τα δισκοπωλεια, ΜΑΣ ΠΙΑΝΑΝΕ ΤΟΝ Κ*ΛΟ!!!!

 

Τωρα που υπαρχουν οι εγχρωμοι φιλοι μας και πουλανε τα cd's με 5€,που μπορουμε να το κατεβασουμε σχεδον με μηδενικο κοστος, βρισκεις cd album και με 12 € στα δισκοπωλεια. Με 12 Ευρω προ πειρατειας και προ DSL δεν επαιρνες ουτε ενα singlaki! Αρα οι εταιριες ειχαν περιθωριο να μειωσουν τις τιμες κατι που δεν εκαναν και θησαυριζαν εναντιον του κοσμακη. Τωρα ειδαν τα σκουρα και βλεπεις το ακριβοτερο cd να εχει 15-17 € ενω στην καλυτερη εβρισκες με 7000δρχ!

 

Τα σινεμα εχουν προσφορες!Τα village μεσοβδομαδα εχουν το εισητηριο 5 Ευρω!

 

Τα video club εχουν ρηξει κατα πολυ τις τιμες τους και μαλιστα αναγκαστηκαν να δωσουν στην αγορα τα γνωστα 24/7 με ενα κοστος 1€ για τις πρωτες 4-5 ωρες ενοικιασης.

 

Γιατι δεν τα κανανε αυτα τοσο καιρο?

 

Ε οχι, θα κατεβαζω μερα-νυχτα ασταματητα οτι μπορω και οτι βρω, στο κατω κατω δεν ειμαστε στη ζουγκλα, οποιος θελει εδω ειμαι ας μου κανει αγωγη.

 

Γι αυτο λοιπον φιλε μου βαζουμε και την ACN στη μαυρη λιστα μαζι με την Τελλας (αν και αυτοι ακομα στα email εχουν μεινει) και αμα τολμανε οι υπολοιπες ας κανουν κανενα παρομοιο. Στο εξωτερικο που οι ταχυτητες ειναι τεραστιες αρα κατεβαζεις πολυ περισσοτερα παρανομα αρχεια σε λιγοτερο χρονο γιατι δεν εχουν επαναστατησει αυτες οι εταιριες? Να σου πω γιατι? ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Π Ρ Ο Β Α Τ Α. Μολις ακουστει οτι η ταδε εταιρια "εδωσε" τον πελατη της μπενει στη μαυρη λιστα.

Βεβαια ορισμενοι (ελαχιστοι) εχουν καταδικαστει, δεν πιστευω οτι αυτοι ηταν απλοι users!

 

Αυτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ'ολα δεν μπορω να σου πω οτι εχεις αδικο :!: Ομως τοσο καιρο που δεν υπηρχε το DSL στην Ελλαδα τα video club, τα cinema, τα δισκοπωλεια, ΜΑΣ ΠΙΑΝΑΝΕ ΤΟΝ Κ*ΛΟ!!!!

 

Τωρα που υπαρχουν οι εγχρωμοι φιλοι μας και πουλανε τα cd's με 5€,που μπορουμε να το κατεβασουμε σχεδον με μηδενικο κοστος, βρισκεις cd album και με 12 € στα δισκοπωλεια. Με 12 Ευρω προ πειρατειας και προ DSL δεν επαιρνες ουτε ενα singlaki! Αρα οι εταιριες ειχαν περιθωριο να μειωσουν τις τιμες κατι που δεν εκαναν και θησαυριζαν εναντιον του κοσμακη. Τωρα ειδαν τα σκουρα και βλεπεις το ακριβοτερο cd να εχει 15-17 € ενω στην καλυτερη εβρισκες με 7000δρχ!

 

Τα σινεμα εχουν προσφορες!Τα village μεσοβδομαδα εχουν το εισητηριο 5 Ευρω!

 

Τα video club εχουν ρηξει κατα πολυ τις τιμες τους και μαλιστα αναγκαστηκαν να δωσουν στην αγορα τα γνωστα 24/7 με ενα κοστος 1€ για τις πρωτες 4-5 ωρες ενοικιασης.

 

Γιατι δεν τα κανανε αυτα τοσο καιρο?

 

Ε οχι, θα κατεβαζω μερα-νυχτα ασταματητα οτι μπορω και οτι βρω, στο κατω κατω δεν ειμαστε στη ζουγκλα, οποιος θελει εδω ειμαι ας μου κανει αγωγη.

 

Γι αυτο λοιπον φιλε μου βαζουμε και την ACN στη μαυρη λιστα μαζι με την Τελλας (αν και αυτοι ακομα στα email εχουν μεινει) και αμα τολμανε οι υπολοιπες ας κανουν κανενα παρομοιο. Στο εξωτερικο που οι ταχυτητες ειναι τεραστιες αρα κατεβαζεις πολυ περισσοτερα παρανομα αρχεια σε λιγοτερο χρονο γιατι δεν εχουν επαναστατησει αυτες οι εταιριες? Να σου πω γιατι? ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Π Ρ Ο Β Α Τ Α. Μολις ακουστει οτι η ταδε εταιρια "εδωσε" τον πελατη της μπενει στη μαυρη λιστα.

Βεβαια ορισμενοι (ελαχιστοι) εχουν καταδικαστει, δεν πιστευω οτι αυτοι ηταν απλοι users!

 

Αυτα ;)

Άριστο post. Με εκφράζει 100%. Δεν έχω να εκφράσω τίποτα παραπάνω. :up:

Link to comment
Share on other sites

 

 

[b]~ j77 ~[/b]

 

Αγαπητε j77,

 

Πρωτον σε παρακαλω απεφυγε το επιθετικο / ειρωνικο υφος απεναντι σε αλλα μελη.

 

Σε πολλα απο αυτα που λες συμφωνω, ειδικα το κομματι Αλλά στην Ελλάδα όλοι έχουν δίκιο. :p

τωρα οσο αναφορα τα DVD einai αληθεια οτι λιγο μας εκμεταλευονται και μας ωθουν κοσμο στη παρανομια, αλλα παρακλαω η κουβεντα να γινει στους Τεχνολογικους Προβληματισμους και οχι εδω.

 

finally σχετικα με τα subregions, ta DVD που αγοραζα στην Αγγλια ειχαν συνηθως και γαλικο και ισπανικο soundrack και αρκετους υποτιτλους. Τωρα γιατι στην Ελλαδα δεν εχουν τιποτα ειναι κατι που δεν εχω καταλαβει.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ποιος κλαιει ρε φιλε? εγω ενημερωση κανω.

1.ΔΕΝ αναφερόμουν σε εσένα

2.αφορμή ήταν ποστ της μορφής: τι λες τώρα δεν μπορώ να κατεβάζω ταινίες, θα πάω σε άλλο isp. γιατί εγώ γουστάρω να κατεβάζω ταινίες. και άμα δεν κατεβάζω ταινίες, γιατί να έχω dsl

 

Πρωτον σε παρακαλω απεφυγε το επιθετικο / ειρωνικο υφος απεναντι σε αλλα μελη

Ήταν σαρκασμός, όχι ειρωνία ούτε επίθεση.

... σαν τη μύγα που αφυπνίζει το άλογο...

 

Με 12 Ευρω προ πειρατειας και προ DSL δεν επαιρνες ουτε ενα singlaki
΄

Ψέμα. Μέγα Ψέμα.

ξέρεις πόσα full albums είχα αγοράσει εγώ με 2750 δρχ?

διπλό άλμπουμ smiths 5300.

 

ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Π Ρ Ο Β Α Τ Α.

we couldn't agree more. Στην ελλάδα ο καταναλωτής είναι πρόβατο ετοιμο για σφαγή. βάζει το κεφάλι κάτω.

ΌΣΟ για το γιατί δεν τα έκαναν τόσα χρόνια σου λεω τα παρακάτω

1. τΟ μετρόπολις και η τακτική walmart: στις αρχές έβαλε τις τιμές χαμηλά, έκλεισε τα μαγαζάκια, απέκτησε φήμη φθηνού μαγαζιού κ μετά έχοντας μείνει μόνος τις ανέβασε τις τιμές.

2. ανταγωνισμός

3. ελαττωμένο κόστος παραγωγής

4. γιατί τα πρόβατα δεν εξεγείρονται...

5. ηταν ψηλα το πετρέλαιο/τώρα με το ευρώ όλα είναι φθηνότερα? :D

 

αλλά το πρόβλημα μας

ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΙ

ο ινκα και οι αλλοι κατι κανουν αλλα έχουν ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ. ειδικα σε θέματα τεχνολογίας

 

Πάντως φίλε Nrg δεν ακουσα να λες τίποτα που η φραπεδια έχει 3 ευρώ (σε φθηνό μαγαζί) το εσπρέσσο 3.5 (και στην ιταλία 0.80). Βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος.

Εκτός... αν νομίζεις ότι με την dsl θα πέσει και η τιμή του καφέ.

(Just kidding :) σε πειράζω) :D

 

~j77

 

ΥΓ τι κάθομαι και γράφω πάλι ο μαλ* λες και θα πάρει κανένας πρέφα τι συμβαίνει γύρω μας... όσοι κατάλαβαν το έχουν καταλάβει, δεν περιμένουν εμένα να φωνάσκω.... με βλέπω να καταλήγω σαν Κακοφωνίξ... φιμωμένος κ κρεμασμένος σε κανένα δέντρο...

~j77
Link to comment
Share on other sites

@finn σχετικά με

2ον για να δω αμα θα εχω η οχι προβληματα με τον νομο στην ουσια ομως

 

πες οτι σου εκαναν hijack την γραμμη hackers και ότι εσύ δεν ήξερες τίποτα για όλα αυτα. και αντε μετα να αποδείξουν ότι -εισαι- ελεφαντας...

~j77
Link to comment
Share on other sites

Με 2750δρχ αληθεια δεν θυμαμαι κανενα cd,ισως τιποτα παμπαλαια!Οι γνωστοι καλλιτεχνες τα ειχαν 6800δρχ (στανταρ ταριφα). Ισως και λιγο παραπανω.Μηπως επειδη εχουμε μια διαφορα ηλικιας?Εγω μιλαω για 2-3 χρονια πριν.

 

 

Μην ανησυχεις και στις καφετεριες θα πεσει τσεκουρι,αλλα δεν νομιζω οτι εχει ιδιαιτερη σχεση με φορουμ τεχνολογιας για να το αναφερουμε :)

 

Σημειωση,εδω-στην Αγγλια- 3€ εχει ο φραπες :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εγραψα οχι ο minovg :p

το διορθωσα.. πριν κανεις το ποστ .

ΧΑ!

;)

 

Με 2750δρχ αληθεια δεν θυμαμαι κανενα cd,ισως τιποτα παμπαλαια!

Οι γνωστοι καλλιτεχνες τα ειχαν 6800δρχ (στανταρ ταριφα). Ισως και λιγο παραπανω.Μηπως επειδη εχουμε μια διαφορα ηλικιας?Εγω μιλαω για 2-3 χρονια πριν.

 

stiltskin, cure, smiths, nick cave.

 

Tώρα με έστειλες... ότι θα άκουγα στα 27 μου οτι ειμαι κωλογερος... δεν το ειχα φανταστεί... εχεις δίκιο. εγώ μεγάλωσα νομιζα ότι είναι όπως το 95 που πρωτομπηκα ιντερνετ... *sigh* μίλαγα για τότε που κάθε τετάρτη ημουν στο μετρόπολις, ήξερα εαν κάποιο cd ειχε αλλάξει θέση η είχε πέσει ένα 50αρικο. ήξερα ότι εαν έψαχνες αρκετά θα έβλεπες πχ ότι το νεο cd των Live ηταν καταχωνιασμένο σε ltd edition 2000 δρχ πιο φθηνο από την απλή... τότε που τους έλεγα sarah mclachlan και με έστελναν να δω στην κλασική μουσική (!)

 

έλα Γιάννη Βούλωσ' το :X

 

ναι το metropolis των 6800 ηταν τότε που σκοτωσε τον ανταγωνισμό και τα εβαζε οσο ηθελε.

 

Μην ανησυχεις και στις καφετεριες θα πεσει τσεκουρι,αλλα δεν νομιζω οτι εχει ιδιαιτερη σχεση με φορουμ τεχνολογιας για να το αναφερουμε :)

και βέβαια έχει... όταν πρέπει να ξενυχτήσεις... πάνω στην οθόνη... τι θα πιεις το καλοκαιράκι? φραπεδούμπα... εχει σχέση σου λέω ;)

~j77
Link to comment
Share on other sites

και βέβαια έχει... όταν πρέπει να ξενυχτήσεις... πάνω στην οθόνη... τι θα πιεις το καλοκαιράκι? φραπεδούμπα... εχει σχέση σου λέω ;)

 

:up: Εγραψες :D

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα στο adslgr.com (και μου φανηκε απολυτα λογικο), οτι η Columbia (ή οποιαδηποτε εταιρια) προκειμενου να διαπιστωσει εαν πραγματι το αρχειο που κατεβασες ειναι παρανομο-δικο τους,κατεβαζει και αυτη με τη σειρα της μια τουλαχιστον ταινια με ονομα αρχειου ιδιο με καποιας ταινιας της...

Και ερχομαι λοιπον εγω να κανω την αφελεστατη ερωτηση:Εαν εσυ εχεις ενα αρχειο σου, με filename ιδιο με καποιας ταινιας (πραγμα απολυτα νομιμο ετσι; ) και αυτοι το κατεβασουν και ειναι αρχειο ΔΙΚΗΣ σου πνευματικης ιδιοκτησιας,δεν μπορεις χαλαροτατα -με τη λογικη τους- να τους σταματησεις και εσυ την συνδεση τους/κανεις μηνυση/κτλ,... ;;; :confused: Ε; :p

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Και ερχομαι λοιπον εγω να κανω την αφελεστατη ερωτηση:Εαν εσυ εχεις ενα αρχειο σου, με filename ιδιο με καποιας ταινιας (πραγμα απολυτα νομιμο ετσι; ) και αυτοι το κατεβασουν και ειναι αρχειο ΔΙΚΗΣ σου πνευματικης ιδιοκτησιας,δεν μπορεις χαλαροτατα -με τη λογικη τους- να τους σταματησεις και εσυ την συνδεση τους/κανεις μηνυση/κτλ,... ;;; :confused: Ε; :p

 

Η εταιρία βρίσκει στο δίκτυο αρχείο με συγκεκριμένο filename. αλλά δεν σου κάνουν αγωγή για το filename αλλά για το περιεχόμενο του αρχείου. το οποίο και είναι εύκολο να το ελέγξει. όταν κατεβάζεις κάτι με p2p κάθε αρχείο έχει ένα συγκεκριμένο και μοναδικό hash. με αυτό μπορείς να πιστοποιήσεις ότι 2 αρχεία με το ίδιο όνομα ΔΕΝ είναι τα ίδια.

 

Επιπλέον,

Εάν εσύ κάνεις share τη δική σου πνευματική ιδιοκτησία, εμμέσως αποποιείσαι των δικαιωμάτων σου. (θα γυρίσει ο συνήγορος υπεράσπισης και θα πεί απλούστατα: " Γιατί ο δημιουργός να μοιραστεί το πνευματικό του δημιούργημα εαν δεν ήθελε να το λάβουν άλλοι ? Οξύμωρο." και εκεί επάνω θα πατήσει και θα πει ότι η πράξη σου έμμεσα σημαίνει αποποίηση των δημιουργικών σου δικαιωμάτων επί του έργου.

 

Και μην πεις, γιατί να μην ισχύει το ίδιο και στην εν λόγω περίπτωση, γιατί απλούστατα η Columbia και η Kάθε columbia δεν έχει λόγο να φτιάξει το divx μόνη της, αφού κυκλοφορούν τόσες κόπιες στο δίκτυο. (για ποιο να βάλει το βρόγχο στο λαιμό της?)

 

~J

~j77
Link to comment
Share on other sites

βλέπω η ACN ακολουθεί το σύστημα της Tellas. Κρίμα πάνε το έσκισαν το όλο θέμα...
Link to comment
Share on other sites

gia deite edo......

paidia...mas koroideuoun mes ta moutra mas....ere na min exoume leuta na tous pame tous dikigorous mas kai na tous kanoume rompa se oli tin ellada gmt

oroi simvasis me acn.txt

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.

 

Ο καθένας κάνει ότι θέλει με την dsl του. Το θέμα είναι ΑΝ ο provider έχει το δικαίωμα να διακόψει την σύνδεση του χρήστη για τέτοιο λόγο. Το συμβόλαιο που υποργράφεται με την ACN για παροχή σύνδεσης τί αναφέρει για μία τέτοια περίπτωση;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι οι ελληνικές εταιρίες, αντί να ψάξουν να δουν εαν νομικά μπορούν να το αποφύγουν το θέμα και να προστατεύσουν τους πελάτες τους, ακολουθούν την απλή οδό του:

 

Κάνω ότι μου λένε οι μεγάλοι, σκύβω το κεφάλι, εμείς να μην έχουμε το πρόβλημα και το νομικό μας τμήμα να κάθεται να τρέχει σε αγώνες με το χολυγουντ. ο πελάτης μας παραβίασε την συμβασή του, λύουμε το συμβόλαιο δεν του επιστρέφουμε και τα φραγκα και ειναι ολοι ευχαριστημένοι.

 

~j

~j77
Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο που υποργράφεται με την ACN για παροχή σύνδεσης τί αναφέρει για μία τέτοια περίπτωση;

της forthnet:οροι σύμβασης

 

Ο ΧΡΗΣΤΗΣ οφείλει να μην παραβιάζει αυτή τη σύμβαση και τη νομοθεσία, όπως ενδεικτικά τις διατάξεις του ν. 2251/94 "Περί προστασίας καταναλωτών", του ν. 2121/92 για την πνευματική ιδιοκτησία, του ν. 2472/97 για την προστασία των δεδομένων και το ν. 2774/1999 για την προστασία των δεδομένων στον τηλεπικοινωνιακό τομέα, και αντίστοιχες Οδηγίες και συστάσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης και άλλων διεθνών Οργανισμών κ.λ.π, τα χρηστά ήθη,. Περαιτέρω απαγορεύεται να διακινεί παράνομο και επιβλαβές περιεχόμενο, να τοποθετεί και αποστέλλει ϊομορφικά προγράμματα, να διακινεί πορνογραφικό και βίαιο περιεχόμενο, να επιδίδεται σε πράξεις που συνιστούν παράνομη πρόσβαση ή απόπειρα πρόσβασης σε υπολογιστικά συστήματα της ΕΤΑΙΡΙΑΣ ή τρίτων, η μαζική αποστολή μη ζητηθείσης ηλεκτρονικής αλληλογραφίας για εμπορικούς ή μη σκοπούς (spamming) ή την παράλειψη πράξεων που απαγορεύουν την αποστολή spamming. Τέλος, ο χρήστης οφείλει να συμμορφώνεται με την εκάστοτε δημοσιοποιούμενη πολιτική χρήσης των υπηρεσιών και του δικτύου της FORTHnet Σε περίπτωση που η ΕΤΑΙΡΙΑ ζημιωθεί με οποιοδήποτε τρόπο από πράξεις ή παραλείψεις του ΧΡΗΣΤΗ, ο τελευταίος υποχρεούται να αποκαταστήσει κάθε ζημία της και η ΕΤΑΙΡΙΑ δικαιούται να τον καλεί ως δικονομικό εγγυητή στις σχετικές διαδικασίες ενώπιον των Δικαστηρίων ή της Ε.Ε.Τ.Τ. :whistle:

~j77
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ψάξε την σύμβαση που υπέγραψες όταν έκανες την σύνδεση. Εκεί κατά πάσα πιθανότητα λέει για ποιούς λόγους η ACN μπορεί να καταγγείλει την σύμβαση και να σου διακόψει τη σύνδεση.

 

Δες αν γράφει κάτι σχετικο με την περίπτωσή αυτή. Αν ναι (όπως πχ. ότι η ACN δικαιούται να διακόψει την σύνδεση σε περίπτωση που διακινείς παράνομα περιεχόμενο) τότε δεν νομίζω ότι μπορείς νομικά να κάνεις πολλά πράγματα εκτός από το να διεκδικήσεις όποια χρήματα έχεις προπληρώσει.

 

Σε κάθε περίπτωση άλλαξε provider...

 

Παιδιά έχετε διαβάσει ποτέ τους όρους χρήσης στο yahoo? (για να μην πάμε μακριά) Παρακολουθούν τα πάντα και έχουν δικαίωμα (άλλο αν το ασκούν ποτέ) να σου κόψουν το λογαριασμό ακόμη και για "περίεργο" περιεχόμενο mail. Τώρα στο κατέβασμα ταινιών που είναι -μεταξύ μας :lol: - καραμπινάτη παρανομία θα κολλήσουν;

 

Edit: Τώρα είδα και το αμέσως προηγούμενο post που είναι ακόμη πιο διαφωτιστικό.

KCB
Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ τα βάζετε με την ACN

θα μπορούσε να είναι από οποιαδήποτε εταιρία αυτή η αντιμετώπιση

 

Μπουχουχου. ολοι κλαίτε σα μυξιάρικα ότι δεν μπορείτε να παρανομήσετε. :mad:

και μας πιάσανε και θα το πούμε στη μαμά μας :mad:

και θα πάμε να βρούμε άλλο μπαμπά που δεν θα είναι κακός και αμα έρθει η κακή MPAA θα τους δείξει αυτός

 

:!: Κάνεις τη μαλ***α

σε πιάνουν

και ζητάς και τα ρέστα

ώραία νοοτροπία. :!:

 

Για φαντάσου να έχεις γράψει/σκηνοθετήσει ΕΣΥ την ταινία ΧΥΖ,

να έχεις πουλήσει το σπίτι σου για να την φτιάξεις

 

να πάρεις καλές κριτικές

 

και μετά να την κατεβάζουν όλοι από το ιντερνετ με αποτέλεσμα:

1. να μην πάει κανένας σινεμά

-> λίγα εισητήρια (χάνεις λεφτά)

-> θεωρείται πατάτα

-> δεν περνάει σε videoclub (χάνεις λεφτά)

2. Δεν έχεις την στήριξη από κανένα για να κάνεις 2η ταινία

3. Ο κόσμος δεν θα δεί ποτέ την 5η σου ταινία που θα ήταν ο Citizen Kane του αιώνα μας.

 

και μην ακούσω κανένα να λέει ότι ταινίες του Hollywood κατεβάζω, δεν τρώω τα λεφτά κανενός μικρού.

 

Αλλά στην Ελλάδα όλοι έχουν δίκιο.

και αυτοί που στο φανάρι μπαίνουν σφήνα πρώτοι

και αυτοί που στις ουρές λένε "μια ερώτηση θα κάνω μόνο" και πάνε πρώτοι

και αυτοί που όταν περάσουν το στοπ και σου σμπαραλιάσουν το αμάξι σου ζητάνε και τα ρέστα

και αυτοί που τρώνε τα λεφτά του ελληνικού δημοσίου

και αυτοί που πάνε στα γήπεδα και σπάνε τα κεφάλια του κοσμάκη

και αυτοί που κατεβάζουν παράνομα τραγούδια,ταινίες

 

 

 

ΔΕΝ ΛΕΩ οτι καλά κάνουν. ΚΑΚΑ κάνουν οι μεγάλες εταιρίες. ΚΑΚΙΣΤΑ.

Αλλά πρέπει να διεκδικήσουμε και να διασφαλίσουμε τα δικαιώματά μας και όχι να παρανομούμε.

 

Food for thought

Πχ μας έβαλαν regions στις ταινίες όλοι λένε οκ το ξεπεράσαμε αυτό το

σκόπελο, έχετε παρατηρήσει ότι δεν υπάρχουν regions? Υπάρχουν

subregions? πότε ήταν η τελευταία φορά που αγοράσατε dvd Και είχε και

αγγλικούς και γαλλικούς και ισπανικούς και ελληνικούς υπότιτλους? Έχετε

παρατηρήσει ότι τα δισκάκια πλέον έρχονται με ΜΟΝΟ ελληνικούς ? REGION 2

SUBREGION GR. Αντε να θέλεις να δεις μετά εσύ με τη φίλη σου την αγγλίδα

γαλλική ταινία με ελληνικούς υπότιτλους.

Αλλά πόσους ακούσατε να διαμαρτύρονται για αυτό?

κανέναν ε? Ακριβώς!

 

 

 

[b]~ j77 ~[/b]

 

@j77 Διάβασα όλα σου τα post αρχίζοντας από το παραπάνω και τα προσυπογράφω ένα προς ένα. Εύγε :!:

KCB
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία βρίσκει στο δίκτυο αρχείο με συγκεκριμένο filename. αλλά δεν σου κάνουν αγωγή για το filename
Καλα αυτο ειναι αυτονοητο!Δεν εννοουσα αυτο,αλλα οπως λες και εσυ μετα ,τα αρχεια εχουν μοναδικο hash.Οταν εγω ripαρω ενα dvd μιας ταινιας και εχει διαφορετικο μεγεθος απο ενα rip της ιδιας ταινιας που εχει κανει καποιος αλλος,δεν θα εχουν διαφορετικο hash;Αρα που ξερει η εταιρια τι κατεβαζει;Δεν ειναι πιθανο να κατεβαζει οτιδηποτε απλα ξερει(απο κοινα hash πολλων χρηστων για ενα filename) οτι ειναι δικο της,και παραλληλα και αλλα αρχεια παρομοιου μεγεθους-διαφορετικου hash;

Εάν εσύ κάνεις share τη δική σου πνευματική ιδιοκτησία, εμμέσως αποποιείσαι των δικαιωμάτων σου.

η Columbia και η Kάθε columbia δεν έχει λόγο να φτιάξει το divx μόνη της, αφού κυκλοφορούν τόσες κόπιες στο δίκτυο

Ακριβως αυτο λεω και εγω!Δεν ειπα οτι η εταιρια ΦΤΙΑΧΝΕΙ το αρχειο,αλλα σιγουρα κανει SHARE καποιο αρχειο καποιας ταινιας της.Αφου λοιπον εσυ στην ουσια απο αυτην το μοιραζεσαι και αυτη το διακινει,δεν μπορεις να ισχυριστεις οτι η ιδια αποποιειται των εμπορικων της διακαιωματων;

Υ.Γ:Τα παραπανω (επειδη ειναι και διαδικτυο και ευκολα παρεξηγουνται καποια πραγματα) ειναι οντως αποριες μου ,τις οποιες απευθυνω στον j77 επειδη φαινεται να γνωριζει λιγο παραπανω το θεμα και να τον αφορα(οπως θα επρεπε να αφορα ολους μας!)Φυσικα η απορια δεν νομιζω οτι ειναι ρεαλιστικη,απλα ισως εκφραζει το γελοιον του πραγματος...

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι οι ελληνικές εταιρίες, αντί να ψάξουν να δουν εαν νομικά μπορούν να το αποφύγουν το θέμα και να προστατεύσουν τους πελάτες τους, ακολουθούν την απλή οδό του:

 

Κάνω ότι μου λένε οι μεγάλοι, σκύβω το κεφάλι, εμείς να μην έχουμε το πρόβλημα και το νομικό μας τμήμα να κάθεται να τρέχει σε αγώνες με το χολυγουντ. ο πελάτης μας παραβίασε την συμβασή του, λύουμε το συμβόλαιο δεν του επιστρέφουμε και τα φραγκα και ειναι ολοι ευχαριστημένοι.

 

~j

Ακριβώς. H ACN έπρεπε να είναι με το μέρος του πελάτη και όχι της comumbia. Να τον προειδοποιήσει και στο κάτω κάτω να αφήσει την columbia να τα βγάλει πέρα με τον πελάτη. Και ας τρέχει μετά η comumbia στα δικαστήρια για να δώσει την άδεια ο εισαγγελέας να αποκαλύψει η acn τα στοιχεία του πελάτη. Σιγά μην το κάνανε...

Όσο η acn κρατάει τον λογαριασμό απενεργοποιημένο, αποδικνύεται αδύναμη να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις των πελατών της. Απλά black list ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

@j77 Διάβασα όλα σου τα post αρχίζοντας από το παραπάνω και τα προσυπογράφω ένα προς ένα. Εύγε :!:

 

Προσυπογράφω και με τα δυο χέρια.

Αυτο το "φωνάζει ο κλέφτης να φοβηθεί ο νοικοκύρης" έχει καταντήσει μεγάλο καραγκιοζιλίκη. Και δεν με νοιάζει καθόλου αν ο σκηνοθέτης θα βγάλει την πέμπτη του ταινία η όχι (ο συλλογισμός δεν ισχύει πολύ, οι ταινίες που κατεβάζουν οι περισσότεροι ειναι τα blockbusters, και επιπλέον όλες οι μελέτες έχουν δείξει οτι το file-sharing αυξάνει το ενδιαφέρον του κόσμου για κινηματογράφο-μουσικη, δεν το μειώνει).

Αυτό που με νοιάζει ειναι οτι ο τάδε Χ, Υ, Ζ αποφάσισε οτι δεν θέλει να αντιγράφω το πνευματικό του δημιούργημα. Και επειδή το αποφάσισε , πρέπει να το σεβαστώ. Δεν με νοιάζει αν ειναι η Paramount, η Κολούμπια ή ανεξάρτητος παραγωγός Βολιβιανού πειραματικού κινηματογράφου , πρέπει να το σεβαστώ. Αν δεν γουστάρω αυτό που κάνει η αν πιστεύω οτι μου το πουλάει ακριβά (γιατι αυτή ειναι μια συνηθισμένη δικαιολογία--τα αντιγράφω γιατι τα πουλάνε ακριβα), δεν θα το πάρω. Και μην σκάτε, αν πεινάσει θα το δώσει στην τιμή που πρέπει.

 

Το αν πήρατε την DSL για να κατεβάζετε τραγούδια, δεν έχει καμια σημασία. Δηλαδη αν εγώ πάρω ενα ούζι και σκοτώσω καμια δεκαριά θα έχω δικαιολογία "μα για αυτό το πήρα, αλλιώς θα κραταγα το νεροπίστολο μου";

Λοιπόν, πάρτε το χαμπάρι. Μπορείτε να κάνετε οτι θέλετε, να αντιγράφετε, να κατεβάζετε, να διανέμεται, να βγάζετε λεφτά πουλώντας παιχνίδια κτλ, κτλ, αλλα όταν σας πιάνουν να το βουλώνετε. Ο κλέφτης τραπεζών ξέρει τι κάνει, ξέρει οτι ειναι παράνομο και συμβιβάζεται. Εσείς θέλετε να κάνετε κάτι παράνομο και να βγαίνεται και λάδι απο πάνω.

 

Αν δεν έχετε φάει 10 λεπτά απο τον χρόνο σας στην ζωή σας, να δημιουργήσετε κάτι, δεν μπορείτε να καταλάβετε τι ειναι αυτό που σας λέω.

Για αυτό και περιμένω τρελό κράξιμο, προς επιβεβαιώση των όσων είπα.

 

Υ.Γ Αν μπεί κάποιος στο μαγαζί σας, και αρχίσει να πουλάει κλεμμένα αυτοκίνητα, μην του πείτε τίποτα γιατι θα τον χάσετε απο τον πελάτη. Άφήστε τον να τον βρεί η αστυνομία. Έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή σχόλια που τέθηκαν στο forum σχετικά με τη διακοπή της υπηρεσίας ADSL σε συγκεκριμένο χρήστη της ALTEC TELECOMS, θέλουμε να επισημάνουμε τα εξής:

 

Φιλοσοφία και πολιτική της ALTEC TELECOMS είναι η παροχή αξιόπιστων και ποιοτικών υπηρεσιών στους χρήστες του δικτύου μας. Στόχος μας είναι η καλύτερη κατά το δυνατό εξυπηρέτηση των χρηστών μας και βέβαια η αποφυγή κάθε προβλήματος σχετικά με τις υπηρεσίες που παρέχουμε.

 

 

Ωστόσο, η ALTEC TELECOMS, είναι υποχρεωμένη να παρέχει κάθε υπηρεσία σύμφωνα με τους εφαρμοζόμενους κανόνες της εθνικής και κοινοτικής νομοθεσίας στις τηλεπικοινωνίες, καθώς και τις σχετικές αποφάσεις της Ε.Ε.Τ.Τ.

 

Επίσης, είναι σαφείς οι όροι πρόσβασης του δικτύου μας, οι οποίοι καταδικάζουν παράνομες πράξεις και τονίζουν την υποχρέωση των χρηστών να κάνουν χρήση των παρεχόμενων υπηρεσιών, σύμφωνα με τη σχετική ισχύουσα νομοθεσία αλλά και τα χρηστά ήθη.

 

Κάθε παράνομη πρόσβαση και χρήση από το χρήστη, πέραν των τυχόν ποινικών και αστικών κυρώσεων που επιφέρει, προκαλεί και διακοπή της παρεχόμενης υπηρεσίας. Σε αυτήν την περίπτωση πολιτική της εταιρείας μας είναι να ενημερώνεται ο χρήστης και να γίνεται επιστροφή των χρημάτων για το υπόλοιπο της συνδρομής που δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει.

 

Επίσης, οφείλουμε να τονίσουμε ότι σε καμία περίπτωση δεν φιλτράρουμε ή γνωστοποιούμε δεδομένα, παρά μόνο κατόπιν εισαγγελικής παρέμβασης, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία. Επιπλέον, όπως είναι κατανοητό, όταν λαμβάνουμε ενημέρωση από τρίτους που αναφέρουν ότι θίγονται πνευματικά τους δικαιώματα, τότε, μετά από έγκυρη επιβεβαίωση, είμαστε υποχρεωμένοι να επέμβουμε άμεσα.

 

 

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή πληροφορία επικοινωνήστε όλο το 24ωρο με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της ALTEC TELECOMS, στο 8011110000.

 

 

Ομάδα Ασφαλείας Δικτύου

ΑLTEC TELECOMS

Link to comment
Share on other sites

Επιτρεψτε φυσικα και σε εμας να σας βαλουμε στην μαυρη λιστα. Να δουμε ποιος θα βγει κερδισμενος. Thanks :)
Link to comment
Share on other sites

Κάθε παράνομη πρόσβαση και χρήση από το χρήστη, πέραν των τυχόν ποινικών και αστικών κυρώσεων που επιφέρει, προκαλεί και διακοπή της παρεχόμενης υπηρεσίας. Σε αυτήν την περίπτωση πολιτική της εταιρείας μας είναι να ενημερώνεται ο χρήστης και να γίνεται επιστροφή των χρημάτων για το υπόλοιπο της συνδρομής που δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει.

 

Επίσης, οφείλουμε να τονίσουμε ότι σε καμία περίπτωση δεν φιλτράρουμε ή γνωστοποιούμε δεδομένα, παρά μόνο κατόπιν εισαγγελικής παρέμβασης, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία. Επιπλέον, όπως είναι κατανοητό, όταν λαμβάνουμε ενημέρωση από τρίτους που αναφέρουν ότι θίγονται πνευματικά τους δικαιώματα, τότε, μετά από έγκυρη επιβεβαίωση, είμαστε υποχρεωμένοι να επέμβουμε άμεσα.

 

 

 

-δηλαδη πρεπει να περιμενει και αστικες-ποινικες ευθυνες?:X

- η παρεμβαση εγινε με εντολη εισαγγελεα?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...