Jump to content

[S7 Edge] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το phone info τι csc σου λέει ότι εχεις ;

 

Λογικά dbt.

Δεν γύρισε σε BTU γιατί υπάρχουν και τα 2 μέσα στο OXA csc

Πρέπει να βάλεις μια ελληνική eur για παράδειγμα και μετά πάλι τη BTU με το σκέτο csc για να μείνει σε BTU

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 301
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!

Μετά από δύο χρόνια απουσίας από τη μαγεία του rooting λόγω της εγγύησης, αποφάσισα να επανέλθω μιας κι έληξε!

Εγκατέστησα twrp, ρούταρα με magisk, εγκατέστησα xposed installer κι όλα καλά!

Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι για να μπορεί να λειτουργήσει η twrp πρέπει κάθε φορά να κάνω wipe.

Με αυτό τον τρόπο ακόμα και για να κάνεις μια απλή εγκατάσταση αρχείου πρέπει μετά να ξανασετάρεις το κινητό απ' την αρχή κι έτσι η διαδικασία δυσκολεύει!

Επιπλέον πώς μπορείς να πάρεις ένα πλήρες backup μέσω twrp αν πρώτα έχεις σβήσει τα πάντα;

Να πω ότι είμαι με την oreo stock rom της samsung.

Υπάρχει κάποια λύση εκτός από custom rom;

Ευχαριστώ για όποια βοήθεια!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Μετά από δύο χρόνια απουσίας από τη μαγεία του rooting λόγω της εγγύησης, αποφάσισα να επανέλθω μιας κι έληξε!

Εγκατέστησα twrp, ρούταρα με magisk, εγκατέστησα xposed installer κι όλα καλά!

Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι για να μπορεί να λειτουργήσει η twrp πρέπει κάθε φορά να κάνω wipe.

Με αυτό τον τρόπο ακόμα και για να κάνεις μια απλή εγκατάσταση αρχείου πρέπει μετά να ξανασετάρεις το κινητό απ' την αρχή κι έτσι η διαδικασία δυσκολεύει!

Επιπλέον πώς μπορείς να πάρεις ένα πλήρες backup μέσω twrp αν πρώτα έχεις σβήσει τα πάντα;

Να πω ότι είμαι με την oreo stock rom της samsung.

Υπάρχει κάποια λύση εκτός από custom rom;

Ευχαριστώ για όποια βοήθεια!

 

Καμιά βοήθεια βρε παιδιά;

Και μια ακόμα ερώτηση, ενώ το magisk μπορεί να κρύβεται απ' τις τραπεζικές και άλλες εφαρμογές, το xposed δεν κρύβεται!

Αυτό μπορούμε να το διορθώσουμε;

Και πάλι ευχαριστώ!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Καμιά βοήθεια βρε παιδιά;

Και μια ακόμα ερώτηση, ενώ το magisk μπορεί να κρύβεται απ' τις τραπεζικές και άλλες εφαρμογές, το xposed δεν κρύβεται!

Αυτό μπορούμε να το διορθώσουμε;

Και πάλι ευχαριστώ!

 

Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι για να μπορεί να λειτουργήσει η twrp πρέπει κάθε φορά να κάνω wipe.

 

Αν δεν έχουν αλλάξει κάτι στην oreo αυτό πρώτη φορά το ακούω.

Κάτι πρεπει να κάνεις λάθος .

Γράψε λίγο αν θες την διαδικασία που ακολουθείς για να περάσεις twrp

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν φίλε μου χίλια ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο ν' απαντήσεις!

Εγκαθιστώ twrp με odin .

Ακολουθώ αυτόν ακριβώς τον οδηγό:

https://highonandroid.com/android-root-101/how-to-install-twrp-root-w-magisk-on-samsung-android-universal-method/

Το θέμα είναι ότι το S7 edge έχει κρυπτογραφημένο σύστημα και η twrp δεν μπορεί να το τροποποιήσει, είναι απλά read only.

Για να μπορέσει να το κάνει, πρέπει πρώτα να κάνεις φορμάτ το data partition και να εγκαταστήσεις το αρχείο No Verify OPT Encrypt ZIP .

Μετά μπορείς να δουλέψεις την twrp όπως σε κάθε κινητό!

Αν όμως μπουτάρεις στο σύστημα και ξαναγυρίσεις στη twrp πρέπει πάντα να κάνεις αυτή τη διαδικασία άρα κάθε φορά που η twrp είναι πλήρως λειτουργική, το κινητό είναι πάντα "καθαρό" οπότε τί backup να πάρεις;!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι το S7 edge έχει κρυπτογραφημένο σύστημα και η twrp δεν μπορεί να το τροποποιήσει, είναι απλά read only.

 

δεν το εχω δοκιμασει αλλα για δοκιμασε αυτο

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:clap::clap::clap::up::up::up::dance::dance::dance:

Φίλε μου δεν έχω λόγια!!!

Απλά θεούλης!!!

:bow::bow::bow:

:yahoo::yahoo::yahoo:

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

:clap::clap::clap::up::up::dance::dance::dance:

Φίλε μου δεν έχω λόγια!!!

Απλά θεούλης!!!

:bow::bow::bow:

:yahoo::yahoo::yahoo:

 

Τιποτα φιλε μου, να σαι καλα :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειπα να κανω και εγω μια αλλαγη περασα την τελευταια cosmote oreo και ρουταρα. φυσικα ακολουθησα και εγω τον ιδιο οδηγο, δουλευει μια χαρα εκτος απο.. στην twrp, δεν με αφηνει να κανω Mount τα data.. με αποτελεσμα σε NandroidBackup να μην κανει full backup.. εσυ το δοοκιμασες? και εσενα ετσι ειναι η εμενα ειναι για κλωτσιες? :P :P :P
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε αφήνει να τικάρεις τα data αφού πατήσεις backup ή πατάς στην αρχική οθόνη το mount και δεν σε αφήνει να τικάρεις τα data;

Εμένα με αφήνει να τα επιλέξω και στις δύο περιπτώσεις.

Υπάρχει πάντως ένα θεματάκι, στο backup του system και των data βγάζει μήνυμα λάθους "E:recv error on uvent" αλλά η διαδικασία προχωράει κανονικά και το backup δημιουργείται και όταν έκανα restore τα πάντα επανήλθαν κανονικά!

Με λίγο ψάξιμο είδα πώς η προηγούμενη έκδοση της twrp (3.1.1-0) λειτουργεί καλλίτερα!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Custom Rom note 8 port και kernel 73bfc2caecf5233d1f4f84ec90afae64.jpgca0e107ad4b568d89348add693d9d637.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε αφήνει να τικάρεις τα data αφού πατήσεις backup ή πατάς στην αρχική οθόνη το mount και δεν σε αφήνει να τικάρεις τα data;

Εμένα με αφήνει να τα επιλέξω και στις δύο περιπτώσεις.

Υπάρχει πάντως ένα θεματάκι, στο backup του system και των data βγάζει μήνυμα λάθους "E:recv error on uvent" αλλά η διαδικασία προχωράει κανονικά και το backup δημιουργείται και όταν έκανα restore τα πάντα επανήλθαν κανονικά!

Με λίγο ψάξιμο είδα πώς η προηγούμενη έκδοση της twrp (3.1.1-0) λειτουργεί καλλίτερα!

 

Καλημερα! δεν με αφηνει να κανω Mount τα data! και οταν κανει backup, δεν τα κανει backup. φαντασου οτι το backup βγαινει καπου στα 4gb, ενω συνηθως μου εβγαινε κοντα στα 11 με τα data!

ξερω πως φτιαχνεται, (format σε ext2 και μετα παλι σε ext4) αλλα βαρεθηκα να μπω στη διαδικασια..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έβαλα την SuperMan-Rom V3.0.1 oreo based... γνωρίζει κάποιος πως θα μου λειτουργήσει το wifi calling?

κατέβασα και το csc selection 2.5.0 και flashara το csc της cos όπως είχα κάνει με την παλιότερη superman (nougat base) όπου και λειτουργούσε άψογα, τώρα όμως στην oreo based ενώ έχω κανονικά το μενού δεν δουλεύει η υπηρεσία..?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχουμε μείνει με το security patch του Απριλίου;;

 

εγω εχω του αυγουστου, EUR

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μιας και εχουν περασει 2 χρονια απο τοτε που εχω το κινητο ειπα να πειραματιστω μαζι του αλλα θα ηθελα την βοηθεια σας τα βασικα μωρε ωστε να περασω πανω την https://forum.xda-developers.com/s7-edge/development/rom-nemesis-n7-port-stable-v4-0-t3502250 ROM και να δουλευει οχι Comple αλλα να κανω την δουλεια μου. Ακουω οδηγιες επειδη ειμαι πολυ αρχαιος σε αυτο το θεμα εχω μεινει ως εκει που εγκαταστουμε την offical stock rom της samsung με το odin για να καταλαβαιτε τωρα θελω να μαθω πως μπορω να εγκαταστησω μια μη γνησια ROM και την θελωω αυτην που να θυμιζει το Note 7.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μιας και εχουν περασει 2 χρονια απο τοτε που εχω το κινητο ειπα να πειραματιστω μαζι του αλλα θα ηθελα την βοηθεια σας τα βασικα μωρε ωστε να περασω πανω την https://forum.xda-developers.com/s7-edge/development/rom-nemesis-n7-port-stable-v4-0-t3502250 ROM και να δουλευει οχι Comple αλλα να κανω την δουλεια μου. Ακουω οδηγιες επειδη ειμαι πολυ αρχαιος σε αυτο το θεμα εχω μεινει ως εκει που εγκαταστουμε την offical stock rom της samsung με το odin για να καταλαβαιτε τωρα θελω να μαθω πως μπορω να εγκαταστησω μια μη γνησια ROM και την θελωω αυτην που να θυμιζει το Note 7.
Η μας τρολαρεις η είσαι μαζοχας... Για πιο λόγο να γυρίσεις στην 6?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η μας τρολαρεις η είσαι μαζοχας... Για πιο λόγο να γυρίσεις στην 6?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ετσι θελω φιλε μου μου αρεσει και θελω να γυρισω στην 6 ειναι γουστα αυτα του καθενου απο εμας αλλοι γουσταρουν την 8 Oreo και αλλοι την 6άρα την καλη που θυμιζει παρα πολυ N7 :) Θα με βοηθησεις να την περασω στο 2χρονο κινητο μου ; Αν εχεις την θεληση φυσικα δεν γεννηθηκα και να ξερω απ αυτα εχω μεινει ως εκει που περναμε μια stock samsung rom με το odin της samsung παρακατω δεν θελησα να παω ποτε μου αλλα χθες ειπα ας παω και στα δυσκολα και ειμαι δυνατος. Δεν ειναι το κυριο κινητο μου αυτο γι αυτο θελω να περασω την 6αρα για να δω πως ειναι αυτη του Ν7 και απο μονος μου να την αφησω για λιγες μερες και μετα να περασω καποια αλλη Rom να μαθω για το αθλημα.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με το αντικείμενό ξέρει κάποιος πως κάνουμε root με android 8?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα. Επειδή έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με το αντικείμενό ξέρει κάποιος πως κάνουμε root με android 8?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κανενας;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανενας;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θες μόνο ρουτ?https://forum.xda-developers.com/s7-edge/help/root-8-0-oreo-t3785267

Για κοίτα εδώ.. πιστεύω θα βγάλεις άκρη. Δε ξέρω ακριβώς να σου πω Γιατί το έχω με custom rom Από εποχή nougat. Αν θες μόνο ρουτ ίσως να σε παιδεψει λίγο Γιατί κάτι γίνεται με την εσωτερική κ δε τη βλέπει το twrp.κοιτα το λινκ πιο πάνω. Αν θες να βάλεις custom rom είναι πιο εύκολο. Περνάς twrp φορματ τα πάντα μέσα από αυτό κ μετά τη ρομ που θες .που είναι κ το καλύτερο για μενα η custom rom αφού θα μπεις που θα μπεις σε αυτή τη διαδικασία

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Ποια rom φοράς;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποια rom φοράς;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Civz rom base ERG2 και morokernel 4.4.1

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Civz rom base ERG2 και morokernel 4.4.1

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μόνο για το edge είναι;

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για το edge είναι;

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι και για το flat εννοείται

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...