Jump to content

[S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απευθυνομαι σε οσους εχουν Cosmote και χρησιμοποιουν VoLTE ή VoWiFi...Η συσκευη καταναλώνει περισσότερο απο το να εχεις 2G ή 3G σε ομιλία?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Απευθυνομαι σε οσους εχουν Cosmote και χρησιμοποιουν VoLTE ή VoWiFi...Η συσκευη καταναλώνει περισσότερο απο το να εχεις 2G ή 3G σε ομιλία?
Η συσκευή καταναλώνει το ίδιο σα να είχες σκέτο 4G

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Απευθυνομαι σε οσους εχουν Cosmote και χρησιμοποιουν VoLTE ή VoWiFi...Η συσκευη καταναλώνει περισσότερο απο το να εχεις 2G ή 3G σε ομιλία?

 

Μόλις απενεργοποιησα το vowifi και το έβαλα στο volte ησύχασα από μπαταρία ειδικά το βράδυ προς πρωί καίει πάλι 4% ενώ με το vowifi έκαιγε γύρω στο 10% μπαταρία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απευθυνομαι σε οσους εχουν Cosmote και χρησιμοποιουν VoLTE ή VoWiFi...Η συσκευη καταναλώνει περισσότερο απο το να εχεις 2G ή 3G σε ομιλία?

 

Μόλις απενεργοποιησα το vowifi και το έβαλα στο volte ησύχασα από μπαταρία ειδικά το βράδυ προς πρωί καίει πάλι 4% ενώ με το vowifi έκαιγε γύρω στο 10% μπαταρία.Το vowifi κρατάει συνέχεια το wifi ανοιχτό παρότι το είχα ρύθμιση να κλείνει όταν σβήνει η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είτε έχεις vowifi ανοιχτό είτε δεν έχεις, το ίδιο καίει το βράδυ. Το ανοιχτό wifi είναι που καταναλώνει :)

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είτε έχεις vowifi ανοιχτό είτε δεν έχεις, το ίδιο καίει το βράδυ. Το ανοιχτό wifi είναι που καταναλώνει :)

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Αν έχεις το vowifi ενεργοποιημένο το Wi-Fi δεν κλείνει ποτέ. Μόλις το απενεργοποιησα το vowifi από τότε κλείνει και το Wi-Fi όταν σβήνει η οθόνη. Αυτό είπα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις και κλειστά δεδομένα όταν χάνει 4%; Ή τα έχεις ανοιχτά;

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω όλα ανοιχτά και χάνω όλο το βράδυ 4 τοις εκατό, με vowifi
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το κινητό 1.5 χρόνο και το φορτίζω κάθε μέρα στην γρήγορη φόρτιση και πολύ καλά κρατάει πάλι.
Link to comment
Share on other sites

15 μηνων το δικο μου. Φορτιζω στο 85% συνηθως καθε βραδυ. Το επομενο βραδυ σπανια θα ειναι κατω απο 25%. Το προσπαθω πολυ για να το εχω 20% ωστε να το φορτισω..

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
αλλαξα μπαταρια στο κινητο μας, και παρατηρησα οταν φορτιζει 100% μετα αποσυνδεεται απο την φορτιση και ας το χω κανονικα στην πριζα... σημερα το πρωι μου πηγε 90% και ας ηταν στην πριζα... το εβγαλα και το ξαναεβαλα και πηγε στο 100% και μετα παλι εδειχνε οτι δεν ειναι στην πριζα... τι φαση..στις ρυθμισεις της μπαταριας το βλεπει οτι ειναι στην φορτιση...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δεν ξέρω κατά πόσο έγκυρο είναι αλλά στο phone info μου βγάζει την μπαταρία με 3064mAh, 85,11% και 402 κύκλους, αν είναι όντως έτσι είναι πολύ καλά βράχος η μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο έγκυρο είναι αλλά στο phone info μου βγάζει την μπαταρία με 3064mAh, 85,11% και 402 κύκλους, αν είναι όντως έτσι είναι πολύ καλά βράχος η μπαταρία.

 

 

 

Ποιο είναι το phone info αδερφέ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο έγκυρο είναι αλλά στο phone info μου βγάζει την μπαταρία με 3064mAh, 85,11% και 402 κύκλους, αν είναι όντως έτσι είναι πολύ καλά βράχος η μπαταρία.
Εχεις την paid εκδοση;

 

Edit: Τωρα το ειδα στην καρτελα personal.Δεν το ειχα προσεξει.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Για να μην κατεβάζετε εφαρμογές χωρίς λογο:

 

 

Κατεβάστε ένα file manager που να βλέπει root όπως πχ solid explorer και

 

1) πάτε στο root directory

2) απο εκει πάτε Sys -> class -> power supply --> battery

3) βρείτε τα fg_fullcapnom και Fg_cycle

 

Με κάποιον text editor ανοιξτε τα. Το fullcapnom (x2 το νουμερο που σας δειχνει) μας δειχνει την χωρητικοτητα σε mah και το fg_cycle τους κυκλους φορτισης.

 

( credit to "Α-7")

Edited by Lippi
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογη phone info αξιζει να την εχεις σε Samsung κινητο. Δινει πολλες χρησιμες πληροφοριες.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κατεβάζετε εφαρμογές χωρίς λογο:

 

 

Κατεβάστε ένα file manager που να βλέπει root όπως πχ solid explorer και

 

1) πάτε στο root directory

2) απο εκει πάτε Sys -> class -> power supply --> battery

3) βρείτε τα fg_fullcapnom και Fg_cycle

 

Με κάποιον text editor ανοιξτε τα. Το fullcapnom (x2 το νουμερο που σας δειχνει) μας δειχνει την χωρητικοτητα σε mah και το fg_cycle τους κυκλους φορτισης.

 

( credit to "Α-7")

 

Δοκίμασα με τον τρόπο που λες, αλλά και με το Samsung Phone info και έχω το ίδιο αποτέλεσμα:

 

61 κύκλους και 3.020mAh 83,89%

 

Πολύ νωρίς τα έφτυσε η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πέσει κάτω από 80% πήγαινε το στο service να σου αλλάξουν μπαταρια.

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με τον τρόπο που λες, αλλά και με το Samsung Phone info και έχω το ίδιο αποτέλεσμα:

 

61 κύκλους και 3.020mAh 83,89%

 

Πολύ νωρίς τα έφτυσε η μπαταρία.

Λογικό να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Αφού από εκεί παίρνει την πληροφορία το phone info.

Αλλά έχω πάντα επιφυλάξεις για το πόσο ακριβείς είναι αυτές οι μετρησεις.

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Λογικό να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Αφού από εκεί παίρνει την πληροφορία το phone info.

Αλλά έχω πάντα επιφυλάξεις για το πόσο ακριβείς είναι αυτές οι μετρησεις.

 

Το ξέρω, απλά το έδωσα σαν πληροφορία για κάποιον που δεν θέλει να μπλέκεται με τον explorer.

 

@GMF80 ευχαριστώ πολύ για το tip

Link to comment
Share on other sites

Αφού μας δίνει τη δυνατότητα το τελευταίο update + phone info για τα στατιστικά της μπαταρίας μας, νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να τα δημοσιεύσουμε όσοι θέλουμε, ώστε να δουν όσοι θέλουν που βρίσκονται...

 

Τα δικά μου: 167 κύκλοι φόρτισης, 86,9%.

To κινητό το έχω 15 μήνες και τους τελευταίους 9 έχω ασύρματο φορτιστή στο αυτοκίνητο και του κάνω μικρές φορτίσεις 10-20 λεπτών κάθε φορά που μπαίνω στο αμάξι, γιαυτό και έχει γράψει μόνο 167 κύκλους. Παλιότερα το φόρτιζα κάθε βράδυ.

 

Αλήθεια από ποιό ποσοστό και κάτω θεωρείται κατεστραμμένη η μπαταρία και την αλλάζουν στο σέρβις (δωρεάν ή με πληρωμή)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...