Jump to content

[S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πόση ώρα σας παίρνει το τηλέφωνο να φορτίσει πλήρως από 0% με την απλή/αργή φ'ορτιση. Έχω την εντύπωση ότι τελευταία μου αργεί πάαααααρα πολύ κι αρχίζω να ανησυχώ.

Παίζει τώρα λόγω καλοκαιριού που έχει ανεβασμένες θερμοκρασίες να μειώνει την ταχύτητα για ασφάλεια μην υπερθερμανθει υπερβολικα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίζει τώρα λόγω καλοκαιριού που έχει ανεβασμένες θερμοκρασίες να μειώνει την ταχύτητα για ασφάλεια μην υπερθερμανθει υπερβολικα

 

Κάτι αλλο ειναι. Στην αργή φορτιση απο 40% λέει οτι θέλει αλλες 3 ωρες. Στην γρήγορη όλα μια χαρά

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Εγώ μόλις έχω κάνει της δεύτερη φόρτιση. Η πρώτη ήταν όταν άνοιξα την συσκευή από το 33 % στο 100 με τον φορτιστή του.

Η δεύτερη εχθές από 75 % στο 100 %. Σε αυτή την δεύτερη φόρτιση είναι τώρα, μετά από 13 ώρες στο 80 %, χωρίς να έχω ανοίξει καμία εφαρμογή. Έχω κάνει μόνο 15 τηλεφωνήματα μικρής διάρκειας.

 

Νομίζω πως πέφτει κάτι παραπάνω από 1 % την ώρα όταν είναι στην αναμονή. Έχει ενεργοποιημένο τον εντοπισμό τοποθεσίας και το 4G συνέχεια.

 

Το ερώτημα είναι. Για τις επόμενες φορτίσεις του τώρα που είανι αρχη, θα πρέπει να το αποφορτίζω πλήρως πριν το ξαναφορτίσω, ή θα πρέπει να το φορτίζω πριν πέσει κάτω από 18-20 % όπως διάβασα στις πρώτες σελίδες του νήματος. Επίσης οι φορτίσεις αυτέ καλό είναι να γίνονται με το usb στον Υπολογιστή σε αργό ρυθμό, ή δεν πειράζει να γίνονται με το fast charge.

 

Θα ψάξω επίσης στις προηγούμενες σελίδες τι μπορώ να κλείσω για να βελτιώσω την διάρκεια.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Άμα δε βιάζεσαι καλό είναι να κάνεις αργή φόρτιση και στο ποσοστό που σου βγάζει την ανάλογη ένδειξη δηλαδή στο 15%
T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Την επόμενη φόρτιση θα την κάνω στο pc. Όπως το υπολόγισα εχθές το βράδυ κατεβαίνει η μπαταρία σε πολύ μικρή χρήση για τηλέφωνα και αναμονή περίπου 1,5 % κάθε ώρα με ανοιχτό το 4G την οθόνη στο αυτόματο. Από εχθές έκελισα το 4G στο σπίτι και έβαλα μόνο wifi να δω αν κάνει διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να πιστεύω ότι το κινητό αυτό είναι το καλύτερο σε θέμα αυτονομίας (μαζί με το S8+). aa3288210945c750bc1a46636c6f3873.jpg95e593c0262046f1dcd03b351bb1eff0.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα!! Έχει παρατηρήσει κάποιος μειωμένη διάρκεια μπαταρίας μετά το update του Ιουλίου? Πριν έβγαζα σταθερά με την ίδια χρήση τρεις μέρες και γύρω στις 6 ώρες sot ενώ ξαφνικά μετά το update με το ζόρι 2 μέρες και 4:30 sot χωρίς κάποια αλλαγή στην χρήση η στα στατιστικά.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταια EUR αναβαθμιση η μπαταρια φευγει νερο ή ειναι η ιδεα μου;

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταια EUR αναβαθμιση η μπαταρια φευγει νερο ή ειναι η ιδεα μου;

 

Μήπως έχει να κάνει με την ανεβασμένη εξωτερική θερμοκρασία, λόγω καλοκαιριού;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει να κάνει με την ανεβασμένη εξωτερική θερμοκρασία, λόγω καλοκαιριού;

 

Οχι τελικα με την υπηρεσια wifi call της Cosmote ειχα θεμα.Την εκλεισα κι ηρεμησε.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Οχι τελικα με την υπηρεσια wifi call της Cosmote ειχα θεμα.Την εκλεισα κι ηρεμησε.

 

πως μπορεις να την κλεισεις φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

πως μπορεις να την κλεισεις φιλε μου?

Από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής κλήσεων, αν έχεις το firmware της cosmote.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βλέπω κάτι ποστ με 6 και 7 ώρες οθόνη εγώ είμαι στην δεύτερη φόρτιση με όλα κλειστά και με την εξοικονόμηση ενέργειας ενεργή και είμαι στο 30% με 3μιση ώρες οθόνη και Όπως το υπολογίζω θα μ βγάλει καμία 1μιση ώρα ακόμα.η χρήση μ είναι φβ μεσσεντζερ λίγο ινσταγκραμ με δεδομένα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βλέπω κάτι ποστ με 6 και 7 ώρες οθόνη εγώ είμαι στην δεύτερη φόρτιση με όλα κλειστά και με την εξοικονόμηση ενέργειας ενεργή και είμαι στο 30% με 3μιση ώρες οθόνη και Όπως το υπολογίζω θα μ βγάλει καμία 1μιση ώρα ακόμα.η χρήση μ είναι φβ μεσσεντζερ λίγο ινσταγκραμ με δεδομένα.
Εκτός πολλών άλλων πραγμάτων, παίζει πολύ ρόλο το πόσο καλό σήμα έχεις εκεί που βρίσκεσαι. Στο λέω γιατί εκεί που έβγαζα γύρω στις 6 ώρες με άνεση στην πόλη μου, τώρα δύο μέρες σε διακοπές σε μέρος με χάλια σήμα, είμαι κι εγώ περίπου στα ίδια με σένα.

 

Στάλθηκε από το SM-G935FD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε αδερφέ δεν ξέρω το σήμα μου είναι πολύ καλό πάντως είναι παντα φουλ και δεν πέφτει σχεδόν ποτέ κάτω από 3g.η αλήθεια είναι περίμενα καλύτερη μπαταρία ίσως κτ κάνω λάθος κ εγώ
Link to comment
Share on other sites

Από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής κλήσεων, αν έχεις το firmware της cosmote.

 

σε ευχαριστω,το βρηκα και το εκανα!

Link to comment
Share on other sites

Στην τρίτη φόρτιση μ έβγαλε αυτούς του χρόνους. χρήση μόνο με δεδομένα, βέβαια την πιο πολύ ώρα με 2g και την εξοικονόμηση ενέργειας ενεργή.και πάλι θεωρώ ότι οι σίγουρες 7 ώρες που θα με βγάλει είναι από τις καλύτερες μπαταρίες στην αγορά και είμαι υπέρ του δέοντος ικανοποιημένος

 

Edited by V1rus200
Link to comment
Share on other sites

Σε κινητο σχεδον 1 ετους με μαλλον ελαφρως πεσμενη μπαταρια ( και accubatery περιπου στο 85% οχι πως εχει και τοσο σημασια) επικοινωνησα με τη samsung και μπορουν να μου αλλαξουν την μπαταρια μεσα στην εγγυηση. Θελω να ρωτησω για οποιους την εχουν αλλαξει και επειδη οτι δεν ειναι και τοσο απλη διαδικασια, μεινατε ικανοποιημενοι απο το service?

 

Δλδ καταρχην η μπαταρια αλλαξε προς το καλυτερο και δευτερον και σημαντικο, υπαρχει καποια πιστοποιηση οσον αφορα την διαδικασια αλλαγης, το κινητο παραμενει στο IP68, δλδ εχει πλεον την ιδια αντοχη στο νερο, ή σε περιπτωση που ερθει σε επαφη θα παρει νερα? Οχι πως εχω σκοπο να το βουταω στη θαλασσα αλλα δεν θα ηθελα να χασει η συσκευη αυτο το χαρακτηριστικο. Ρωταω επειδη στο youtube πολλοι αλλαζουν μπαταρια σφραγιζοντας το καπακι με διπλης οψεως ενω κανονικα υποτιθεται οτι η samsung στεγανοποιει με καποιο ειδος φλατζοκολλας (?)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Edited by vamvakoulas
Link to comment
Share on other sites

Σε κινητο σχεδον 1 ετους με μαλλον ελαφρως πεσμενη μπαταρια ( και accubatery περιπου στο 85% οχι πως εχει και τοσο σημασια) επικοινωνησα με τη samsung και μπορουν να μου αλλαξουν την μπαταρια μεσα στην εγγυηση. Θελω να ρωτησω για οποιους την εχουν αλλαξει και επειδη οτι δεν ειναι και τοσο απλη διαδικασια, μεινατε ικανοποιημενοι απο το service?

 

Δλδ καταρχην η μπαταρια αλλαξε προς το καλυτερο και δευτερον και σημαντικο, υπαρχει καποια πιστοποιηση οσον αφορα την διαδικασια αλλαγης, το κινητο παραμενει στο IP68, δλδ εχει πλεον την ιδια αντοχη στο νερο, ή σε περιπτωση που ερθει σε επαφη θα παρει νερα? Οχι πως εχω σκοπο να το βουταω στη θαλασσα αλλα δεν θα ηθελα να χασει η συσκευη αυτο το χαρακτηριστικο. Ρωταω επειδη στο youtube πολλοι αλλαζουν μπαταρια σφραγιζοντας το καπακι με διπλης οψεως ενω κανονικα υποτιθεται οτι η samsung στεγανοποιει με καποιο ειδος φλατζοκολλας (?)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Να σε ρωτησω φιλέ μου, τι τους ειπές για να αλλάξουν την μπαταρία? Γιατί στην δικια μου περίπτωση που το πήγα πριν 2εβδομαδες γι έλεγχο 5μηνων συσκευή είπαν ότι είναι στο 98% το ποσοστο μπαταρίας και δεν χρειαζεται αλλαγή, αντίθετος είναι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το accubattery και πες μου τι βλεπεις μετα απο 2-3 φορτίσεις στο health. Δεν ξέρω πώς και αν μετράει σωστά το accubattery αλλά έχω απορία πως την μετράνε στη samsung. Εγώ τους είπα και επέμεινα ότι πέφτει πολύ γρήγορα. Αλλά θα ήθελα αν έχει προβεί κάποιος σε αλλαγή μπαταρίας στη συγκεκριμένη συσκευή να μας πει τις εντυπώσεις του!

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το accubattery και πες μου τι βλεπεις μετα απο 2-3 φορτίσεις στο health. Δεν ξέρω πώς και αν μετράει σωστά το accubattery αλλά έχω απορία πως την μετράνε στη samsung. Εγώ τους είπα και επέμεινα ότι πέφτει πολύ γρήγορα. Αλλά θα ήθελα αν έχει προβεί κάποιος σε αλλαγή μπαταρίας στη συγκεκριμένη συσκευή να μας πει τις εντυπώσεις του!

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου

 

στη samsung τη μετρανε με εξοπλισμο, οχι με εφαρμογη. Επισης το battery accuracy ειναι ο,τι πιο μπουρδα κυκλοφορει και λεει ο,τι ναναι απλα. μην καθεσαι να δινεις βαση σε αυτο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να σε ρωτησω φιλέ μου, τι τους ειπές για να αλλάξουν την μπαταρία? Γιατί στην δικια μου περίπτωση που το πήγα πριν 2εβδομαδες γι έλεγχο 5μηνων συσκευή είπαν ότι είναι στο 98% το ποσοστο μπαταρίας και δεν χρειαζεται αλλαγή, αντίθετος είναι καλά!

 

μηπως του μετρησαν του φιλου τη μπαταρια και τη βρηκαν πχ στο 70% οπου εκει δικαιλογειται αντικατασταση? και μηπως η δικη σου ειναι μια χαρα και δεν χρειαζεται?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται δε δίνω ιδιαίτερη βάση σε τέτοιου τύπου εφαρμογές αλλά το συνδύασε γτ γενικά φεύγει σχετικά εύκολα η μπαταρία ακόμα και μετά απο hard reset. Πχ στο note 4 κράταγε παραπάνω. Απλά θα ήθελα να δω τις ενδείξεις του accubattery σε μια σχεδόν καινούρια συσκευή.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Θα ήθελα μια βοήθεια αν είναι εύκολο!

Το τελευταίο διάστημα η μπαταρία δεν κρατάει πολύ. Πιο συγκεκριμένα Παλιά έβγαζα max 3.5-4 ώρες οθονη και κοντά στις 2 μέρες, ενώ Τώρα ζορίζεται να φτάσει στις 3 με 1.5 μέρα το πολυ. Βέβαια εδώ και 9 μήνες που το έχω πάνω από 4 ώρες και κάτι δεν έχω φτασει.

Συνήθως είμαι με αυτόματη φωτεινότητα, fhd, 4g, email, social, γενικά μέτρια χρήση!

Για παράδειγμα Τώρα έχω 2.5 ώρες οθόνη, 1 μέρα, με ενεργοποιημένο το always on και μέτρια χρήση όπως είπα και παραπάνω!

Να είναι μούφα η ρημάδα?

Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω φωτο με τα δεδομένα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εσύ καλά είσαι.

Πλέον εγώ θέλω φόρτιση μέσα στη μέρα απαραίτητα, καθώς με 2 ώρες οθόνη πάω στο 20%.

 

Σκέφτομαι να το στείλω για αλλαγή...

1 χρόνο έχω κλείσει

 

SM-G935F

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θέλει αλλαγή η μπαταρία σου. Αλήθεια πόσο κοστίζει η όλη διαδικασία μαζί με την μπαταρία φυσικά στο επίσημο σέρβις?
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...