Jump to content

[S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω κάνει χρίση τα εξής κινητά (πάνω από 1 μήνα)

 

s7 edge με 4g + 85 90% το φως όλα ανοιχτά + συνδεδεμένο μόνιμα το miband ( χοντρικά το sot 3 ώρες 3 ώρες και 15 20 λεπτά ανάλογα με το τι σήμα είχα)

 

mate 9 με 4g + 85 90% το φως όλα ανοιχτά + συνδεδεμένο μόνιμα το miband + καμία φορά το nfc (εχω κάρτα πάνω) ( χοντρικά το sot 3 ώρες 3 ώρες και 20 25 λεπτά ανάλογα με το τι σήμα είχα) (δλδ same shit)

 

htc 10 με 4g + 85 90% το φως όλα ανοιχτά + συνδεδεμένο μόνιμα το miband ( χοντρικά το sot 3 ώρες ανάλογα με το τι σήμα είχα)

 

lg g5 με 4g + 85 90% το φως όλα ανοιχτά + συνδεδεμένο μόνιμα το miband ( χοντρικά το sot 2 ώρες και 10 15 λεπτά ανάλογα με το τι σήμα είχα)

 

είχα κάνει και ένα τεστακη με το j7 εκεί βάρεσα περίεργους χρόνους τύπου 5 ώρες και κάτι ... αλλά πέρα από την μπαταρια η συσκευη δεν λει και πολλα

 

Εγώ αν εξαιρέσεις το 90% που με ζαλιζει στο σκοτάδι ή σε κλειστούς χώρους αν δεν έχει φως ημέρας μέσα, με τα ίδια (αντί για MI band έχω το sbh54 που δεν τρώει το ίδιο αλλά δεν παύει να τρώει και αυτό) έχω περάσει κάθε φορά τις 4 ώρες ή αν ήμουν στις 3 είχα πάνω από 20%.. Και ειδικά αν πάω για μια μέρα χρήση έχω πιάσει πολύ καλούς χρόνους..μιας και συνήθως μου έβγαζε 2 μέρες.

Τώρα το να μου λες ότι το HTC 10 βγάζει τα ίδια που όσοι το είχαν και είχαν και edge είδαν πολύ μικρότερη αυτονομία η να έχεις το g5 τόσο κοντά που εμένα με πολύ πιο light χρήση μου έβγαζε τη μισή αυτονομία από s7 edge, μου φαίνεται κάπως..

Δεν σε αμφισβητω αλλά οι χρόνοι σου δε μου κολλάνε. Και είχα και fb και 3 mail πάνω που δεν είχα στο G5 (τα mail)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ο ναι... αν μειώσω το φως και είμαι στο wifi κλπ το s7e και mate 9 βαράνε κάτι 8 ώρες (πολύ καλύτερα από το htc 10 ) αλλά σε χρήση που προανέφερα σχεδον κανένα κινητό δεν είχε μεγαλη διάφορα

 

και φαντασου δεν εχω καν fb...........

 

Αποκλειστικά WiFi εντάξει εκεί βγαίνουν τρελοί χρόνοι. Τώρα τελευταία δουλεύω μόνο 4g (στο σπίτι το WiFi όποτε θυμάται πιάνει) μιας και όλη μέρα στο δρόμο και η μπαταρία του με έχει αφήσει ικανοποιημένο όσο δεν πάει. Γιατί υπήρξαν και δηλώσεις ακόμα και στο Internet ότι μειώθηκε η αυτονομία με την nougat

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειστικά WiFi εντάξει εκεί βγαίνουν τρελοί χρόνοι. Τώρα τελευταία δουλεύω μόνο 4g (στο σπίτι το WiFi όποτε θυμάται πιάνει) μιας και όλη μέρα στο δρόμο και η μπαταρία του με έχει αφήσει ικανοποιημένο όσο δεν πάει. Γιατί υπήρξαν και δηλώσεις ακόμα και στο Internet ότι μειώθηκε η αυτονομία με την nougat

Καλά με WiFi κλειστό τέλειος το 4g(gsm only) κλειστή τοποθεσία, φως στα 10% κλειστό sinc nfc, εφαρμογές σε aggressive killing και να είμαι κοντά στο wifi από περιέργεια και μονο και ατο 7e και στο mate βάρεσα σχεδόν 10 ώρες!!!! (καθαρά σαν τεστ ήταν)

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .ποσες ώρες θελει να φορτίσει με την αργή φορτίσει και ποσό με την γρήγορη ;
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .ποσες ώρες θελει να φορτίσει με την αργή φορτίσει και ποσό με την γρήγορη ;

Με την γρήγορη είναι 1 και 40 από 0 σε 100

Αργη δεν είμαι σίγουρος ακριβώς λογικά 2 μιση εκεί

Link to comment
Share on other sites

Με την γρήγορη είναι 1 και 40 από 0 σε 100

Αργη δεν είμαι σίγουρος ακριβώς λογικά 2 μιση εκεί

 

Ρε συ εμένα με την γρήγορη κανει τον χρονο που λες αλλα με την αργή κανει 7 ώρες μπορει και παραπάνω.με τον δικο του φορτιστή Εννοειτε .τη μπορει να φταίει ;

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ εμένα με την γρήγορη κανει τον χρονο που λες αλλα με την αργή κανει 7 ώρες μπορει και παραπάνω.με τον δικο του φορτιστή Εννοειτε .τη μπορει να φταίει ;

 

δεν ξερω αν ειναι θεμα ρυθμισης καπου αλλου, 7 ωρες ομως ειναι παραξενο ουτε απο pc δεν θα κανει τοσο φανταζομαι

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .ποσες ώρες θελει να φορτίσει με την αργή φορτίσει και ποσό με την γρήγορη ;

Με την γρήγορη θέλει περίπου μια ώρα και 40 μέχρι 2 ώρες (ανάλογα με της εξωτερικές συνθήκες οπός υψηλή θερμοκρασία) με την αργή φόρτιση του 1 amper θέλει περίπου 3 ώρες και 30 λεπτά και με την αργή του 500 mha κάνα 7 ώρες(λίγο λιγότερο αλλά οκ) (αυτήν έκανα χρήση εγώ κάθε βράδυ για να μην χαλάσω την μπαταρία)

 

Όλα αυτά χωρίς κάποια ρύθμιση απλά με κατάλληλο φορτιστή

Link to comment
Share on other sites

Με την γρήγορη θέλει περίπου μια ώρα και 40 μέχρι 2 ώρες (ανάλογα με της εξωτερικές συνθήκες οπός υψηλή θερμοκρασία) με την αργή φόρτιση του 1 amper θέλει περίπου 3 ώρες και 30 λεπτά και με την αργή του 500 mha κάνα 7 ώρες(λίγο λιγότερο αλλά οκ) (αυτήν έκανα χρήση εγώ κάθε βράδυ για να μην χαλάσω την μπαταρία)

 

Όλα αυτά χωρίς κάποια ρύθμιση απλά με κατάλληλο φορτιστή

Όντως κάπως έτσι είναι. Εγω με τον 0.75 φορτιστή στα 5volt θέλω κάνα 4ωρο. Παρόλα αυτά ο φίλος ρωτάει για την αργή φόρτιση του φορτιστή της συσκευής, ο οποίος κάνει κάνα μισάωρο παραπάνω από την γρήγορη από όσο ξέρω. Οι 7 ώρες δεν είναι φυσιολογικό. Πάντα με κινητό σε αδράνεια ή κλειστό βέβαια.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Όντως κάπως έτσι είναι. Εγω με τον 0.75 φορτιστή στα 5volt θέλω κάνα 4ωρο. Παρόλα αυτά ο φίλος ρωτάει για την αργή φόρτιση του φορτιστή της συσκευής, ο οποίος κάνει κάνα μισάωρο παραπάνω από την γρήγορη από όσο ξέρω. Οι 7 ώρες δεν είναι φυσιολογικό. Πάντα με κινητό σε αδράνεια ή κλειστό βέβαια.

Εγώ δοκίμασα χθες να φορτίσω το Mate 9 με 500mha... 8 ώρες έκανε.... Αλλά βλέπω μπαταρία αντέχει παραπάνω, είμαι ήδη 3 ώρες sot με 4g και έξω με τέρμα το φως και έχω ακόμη 55% μπαταρία ενώ Σινιθος ειμαι15% με ίδια χρήση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δοκίμασα χθες να φορτίσω το Mate 9 με 500mha... 8 ώρες έκανε.... Αλλά βλέπω μπαταρία αντέχει παραπάνω, είμαι ήδη 3 ώρες sot με 4g και έξω με τέρμα το φως και έχω ακόμη 55% μπαταρία ενώ Σινιθος ειμαι15% με ίδια χρήση

 

Ναι αλλά μιλάς για πιο μεγάλη μπαταρία και πιο αργό φορτιστή από αυτόν που ειπα εγώ. Λογικό μου φαίνεται

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ναι Νικο με την γρήγορη κανει όσο λέτε 1.40 .με την αργή ειναι υπερβολικά αργό πανω απο 7 ώρες .το εχω παρει δεύτερη φορα και δεν θυμαμαι να εκανε τόσο με την αργή το αλλο .εννοειτε σε κατάσταση χωρίς να το πειράζω .χτες δοκίμασα να το βάλω αργή και το έκλεισα στις 12+ το πρωι στις 8.30 ηταν στο 72% το άνοιξα το εβαλα στην γρήγορη και σε 35 λεπτά φόρτισε !
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γρήγορη δεν εχω δοκιμάσει ακόμα. Με αργή (μέ τον μαμά φόρτιση μαμά καλώδιο) κάνει περίπου 3 και κάτι ωρες από 10% σε 100%.

Δεν το έχω μετρήσει ακριβώς. Την επόμενη φορά θα το χρονομετρήσω και θα σας πω. Πάντως πάνω από 3,5 ώρες δεν κάνει για πλήρη φόρτιση.

 

from my S7 edge

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γρήγορη δεν εχω δοκιμάσει ακόμα. Με αργή (μέ τον μαμά φόρτιση μαμά καλώδιο) κάνει περίπου 3 και κάτι ωρες από 10% σε 100%.

Δεν το έχω μετρήσει ακριβώς. Την επόμενη φορά θα το χρονομετρήσω και θα σας πω. Πάντως πάνω από 3,5 ώρες δεν κάνει για πλήρη φόρτιση.

 

from my S7 edge

Τόσο μου κάνει και εμένα από το 10% σε 100% περίπου 3 ώρες και λιγότερο. Τα περί 7 ώρες και πάνω που διάβασα παραπάνω ( αν κατάλαβα καλά αναφερόταν στο S7 edge ) δεν ισχύουν με τίποτα. Υπάρχει πρόβλημα στο φορτιστή ή στο καλώδιο σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα δοκιμάσω με αλλο φορτιστή αλλα γιατι στην γρήγορη φορτίσει κανει 1.30 και κατι ;δηλαδη δεν εχει πρόβλημα στην γρήγορη μονο στην αργή !κουφο μου φαινεται
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα δοκιμάσω με αλλο φορτιστή αλλα γιατι στην γρήγορη φορτίσει κανει 1.30 και κατι ;δηλαδη δεν εχει πρόβλημα στην γρήγορη μονο στην αργή !κουφο μου φαινεται

 

Μήπως έχει πρόβλημα η συσκευη, όχι ο φορτιστής..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει πρόβλημα η συσκευη, όχι ο φορτιστής..

 

Κουφό δεν ειναι ; να μην μπορει να κανει αργή φόρτιση ;

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Κουφό δεν ειναι ; να μην μπορει να κανει αργή φόρτιση ;

 

Ναι αλλά πιο περίεργο δεν είναι να φταίει ο φορτιστής από τη στιγμή που φορτίζει στο γρήγορο ? Ενώ το κινητό μπορεί να έχει φάει κάνα σκαλωμα. Για μένα είναι απλό. Βρες ένα ακόμα s7 με φορτιστή και δοκίμασε τράμπα, να βάλεις τον άλλο φορτιστή στο δικό σου και τον δικό σου στο άλλο κινητό..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πιο περίεργο δεν είναι να φταίει ο φορτιστής από τη στιγμή που φορτίζει στο γρήγορο ? Ενώ το κινητό μπορεί να έχει φάει κάνα σκαλωμα. Για μένα είναι απλό. Βρες ένα ακόμα s7 με φορτιστή και δοκίμασε τράμπα, να βάλεις τον άλλο φορτιστή στο δικό σου και τον δικό σου στο άλλο κινητό..

 

Ναι αυτο θα κανω απλός το δουλευει η γυναίκα και δεν τελειώνει εύκολα η μπαταρια .αν το ειχα Εγω σε 2 μέρες θα ειχα κανει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς :)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

8μιση ώρες με μπαταρία 5 ώρες οθόνη και έφτασα 2 % σερφάρισμα ίντερνετ και Facebook ούτε 1 χρόνο μπαταρία . Ευπρόσδεκτη κάθε βοήθεια κάθε τιπς κάθε ρυθμιση καλοδεχούμενη

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

5η μέρα με apc8 και τα αποτελέσματα είναι μάλλον απογοητευτικά..Άντε να έχω 45 λεπτά με μια ώρα παραπάνω SoT από ότι με την τελευταία Nougat δηλαδή στο σύνολο 4 με 4.5 ώρες σε 18ωρο χρήσης με 80%-20% WiFi 4g. Άρα κατά 99% μπορώ να πω ότι τα έχει παίξει η μπαταρία μου πλέον και στην πρώτη ευκαιρία θα την αλλάξω στο επίσημο αφού σκοπεύω να το κρατήσω ένα χρόνο ακόμα σίγουρα.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5η μέρα με apc8 και τα αποτελέσματα είναι μάλλον απογοητευτικά..Άντε να έχω 45 λεπτά με μια ώρα παραπάνω SoT από ότι με την τελευταία Nougat δηλαδή στο σύνολο 4 με 4.5 ώρες σε 18ωρο χρήσης με 80%-20% WiFi 4g. Άρα κατά 99% μπορώ να πω ότι τα έχει παίξει η μπαταρία μου πλέον και στην πρώτη ευκαιρία θα την αλλάξω στο επίσημο αφού σκοπεύω να το κρατήσω ένα χρόνο ακόμα σίγουρα.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ε καλά με fast charging μην περιμένετε να ζουν και πολύ η μπαταρίες 2 χρόνο max

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι δεν τα χουν 2 χρόνια αλλά κάποιους μήνες (8-10). Όσοι έχετε αρκετά μειωμένους χρόνους είναι πολύ πιθανό να φταίει όντως η μπαταρία, αλλά αν είναι να αλλάξεις μπαταρία κάθε 10 μήνες (& να σκας 40αρια) δε γίνεται δουλειά :down:
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι δεν τα χουν 2 χρόνια αλλά κάποιους μήνες (8-10). Όσοι έχετε αρκετά μειωμένους χρόνους είναι πολύ πιθανό να φταίει όντως η μπαταρία, αλλά αν είναι να αλλάξεις μπαταρία κάθε 10 μήνες (& να σκας 40αρια) δε γίνεται δουλειά :down:

Καλά δεν θεωρώ τα 40 ευρώ τραγικό ποσό για μια φορά τον χρόνο. Εδώ σε θήκες και λοιπά αξεσουάρ δίνουμε πάνω κάτω τα ίδια ίσως και περισσότερα.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν θεωρώ τα 40 ευρώ τραγικό ποσό για μια φορά τον χρόνο. Εδώ σε θήκες και λοιπά αξεσουάρ δίνουμε πάνω κάτω τα ίδια ίσως και περισσότερα.

 

Το αν τα θεωρείς τραγικό ή όχι είναι δικό σου θέμα, όπως και το τι λεφτάς πετάς σε θήκες. Δεν με αφορά.

 

Γενικά όμως υπολόγισε πόσα s7 έχουν πουληθεί και πολλαπλασίασε το επί 40, επί 2 (ας πούμε ότι μετά την 3ετία δεν ασχολείσαι).

Καλή μπίσνα για τη samsung :down:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...