Jump to content

1+2 vs G4 vs RN3 Pro vs Mz Pro 5


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία !! Αλλά πριν προχωρήσεις στην αγορά του δες 2 θεματάκια πρώτα.

 

1) Βλέπω έχει τον 810 που έβγαλε προβλήματα υπερθέρμανσης σε αρκετές συσκευές που μπήκε. Κάποια στιγμή περιορίστηκαν αυτά τα ζητήματα αλλά καλού κακού ρώτησε άτομα που έχουν την συσκευή να σου πουν τι παίζει.

 

2) Δεν υποστηρίζει τα 800ΜΗZ στο 4G που είναι πολύ βασική συχνότητα και ειδικά εάν είσαι σε wind. Δεν ξέρω πόσο σε ενδιαφέρει το internet στο κινητό αλλά να το έχει υπόψη. Εκτός βέβαια εάν είναι λάθος τα χαρακτηριστικά που έχουν στο λινκ που έβαλες

 

Oκ σε ευχαριστώ για την ενημέρωση :) Έχω διαβάσει ότι έχουν λυθεί αυτά τα προβλήματα.. Είμαι σε What's up, με ενδιαφέρει το ιντερνετ στο κινητό αλλά δεν με πειράζει.. :)

 

 

Κανένα θέμα δεν υπάρχει με υπερθέρμανση στο note pro, σχεδόν κατευθείαν 'διορθώθηκε'.

Απλά υπόψην δεν το λες και τέρας στην αυτονομίας

 

Χαίρομαι που το ακούω αυτό με την υπερθέρμανση.. Τι εννοείς πέρι αυτονομίας? Έχεις αυτό το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαίρομαι που το ακούω αυτό με την υπερθέρμανση.. Τι εννοείς πέρι αυτονομίας? Έχεις αυτό το κινητό?

 

Το είχα πριν κάτι μήνες, δεν εννοώ ότι δεν έχει καλή αυτονομία αλλά μιας και έχεις βάλει το pro 5 στην σύγκριση οφείλω να σου πω ότι έχει κάπως μικρότερη ( συνολικά περίπου 4.5 ώρες οθόνης μου έβγαζε μέσο όρο μέχρι το 15% ).

Γενικώς όμως η συσκευή για τα λεφτά της τώρα είναι άριστη.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πριν κάτι μήνες, δεν εννοώ ότι δεν έχει καλή αυτονομία αλλά μιας και έχεις βάλει το pro 5 στην σύγκριση οφείλω να σου πω ότι έχει κάπως μικρότερη ( συνολικά περίπου 4.5 ώρες οθόνης μου έβγαζε μέσο όρο μέχρι το 15% ).

Γενικώς όμως η συσκευή για τα λεφτά της τώρα είναι άριστη.

 

Δεν το έχεις πλέον δλδ? Άμα επιτρέπεις για ποιο λόγο? Υπήρχε κάτι που δεν σου άρεσε στο κινητό? Μετάνιωσες που πήρες αυτό και όχι κάποιο άλλο? Σε σύγκριση με RN3 Pro, OP2, G4 και Meizu Pro 5 έχεις να πεις κάτι?

 

Όσο για την αυτονομία αυξανόταν με κάποιες ρυθμίσεις, προγράμματα ή OS updates?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχεις πλέον δλδ? Άμα επιτρέπεις για ποιο λόγο? Υπήρχε κάτι που δεν σου άρεσε στο κινητό? Μετάνιωσες που πήρες αυτό και όχι κάποιο άλλο? Σε σύγκριση με RN3 Pro, OP2, G4 και Meizu Pro 5 έχεις να πεις κάτι?

 

Όσο για την αυτονομία αυξανόταν με κάποιες ρυθμίσεις, προγράμματα ή OS updates?

 

Το είχα για πολύ λίγο καιρό ( 2 εβδομάδες ) το γιατί το έδωσα είναι μεγάλη ιστορία, πάντως σίγουρα δεν έφταιγε η συσκευή σε τίποτα και σίγουρα θα το ξαναέπερνα.

Από αυτά που μου λες μόνο το G4 και το Pro 5 έχω δουλέψει, συγκριτικά με το G4 έχει κάπως πιο κατώτερη κάμερα αλλά καλύτερη εμπειρία χρήσης συνολικά στα υπόλοιπα. Με το Pro 5 ( 4/64 ) είχε σχετικά ίδια κάμερα το πρωί και ένα με 2 κλικ καλύτερες το pro 5 στις βραδινές. Το flyme δεν μου αρέσει καθόλου, οπότε η εμπειρία χρήσης καταλαβαίνεις ότι και πάλι ήταν υπερ του note pro. Το ατού του pro 5 είναι η αυτονομία του που είναι καλύτερη και ο ήχος.

 

Προσωπικά στα 300-320 θα έπαιρνα το note pro ξανά ή το G4 αν ήθελα εγγύηση στην ελλάδα.

Στο meizu δεν θα πήγαινα γιατί το θεωρώ σχετικά πολύ ακριβό ακόμα, ακόμα και την έκδοση 3/32.

 

( Δυστυχώς δεν μπορώ να εκφράσω άποψη γι'αυτά που δεν είχα ποτέ μου )

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Δεν το έχεις πλέον δλδ? Άμα επιτρέπεις για ποιο λόγο? Υπήρχε κάτι που δεν σου άρεσε στο κινητό? Μετάνιωσες που πήρες αυτό και όχι κάποιο άλλο? Σε σύγκριση με RN3 Pro, OP2, G4 και Meizu Pro 5 έχεις να πεις κάτι?

 

Όσο για την αυτονομία αυξανόταν με κάποιες ρυθμίσεις, προγράμματα ή OS updates?

Θα σου δείξω κι ένα screenshot από την πρώτη μου φόρτιση με το redmi note 3 PRO, αφού σου πω ότι είμαι κατενθουσιασμενος με τη συσκευή...

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160318/21a9dba0973308c027b4404adbedbee3.jpg

Μη σου πω και για τη δεύτερη φόρτιση πόσο καλή δουλειά κάνει στην αυτονομία (με χαμηλωμενη φωτεινότητα λόγω βραδινης ωρας) https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160318/ce59d60c3bc42091a39d8f75828070b3.jpg

Edited by pillopoulos
Link to comment
Share on other sites

Το είχα για πολύ λίγο καιρό ( 2 εβδομάδες ) το γιατί το έδωσα είναι μεγάλη ιστορία, πάντως σίγουρα δεν έφταιγε η συσκευή σε τίποτα και σίγουρα θα το ξαναέπερνα.

Από αυτά που μου λες μόνο το G4 και το Pro 5 έχω δουλέψει, συγκριτικά με το G4 έχει κάπως πιο κατώτερη κάμερα αλλά καλύτερη εμπειρία χρήσης συνολικά στα υπόλοιπα. Με το Pro 5 ( 4/64 ) είχε σχετικά ίδια κάμερα το πρωί και ένα με 2 κλικ καλύτερες το pro 5 στις βραδινές. Το flyme δεν μου αρέσει καθόλου, οπότε η εμπειρία χρήσης καταλαβαίνεις ότι και πάλι ήταν υπερ του note pro. Το ατού του pro 5 είναι η αυτονομία του που είναι καλύτερη και ο ήχος.

 

Προσωπικά στα 300-320 θα έπαιρνα το note pro ξανά ή το G4 αν ήθελα εγγύηση στην ελλάδα.

Στο meizu δεν θα πήγαινα γιατί το θεωρώ σχετικά πολύ ακριβό ακόμα, ακόμα και την έκδοση 3/32.

 

( Δυστυχώς δεν μπορώ να εκφράσω άποψη γι'αυτά που δεν είχα ποτέ μου )

 

Χαίρομαι με αυτά που ακούω για το Mi Note Pro από σένα :)

Συμφωνώ στις συγκρίσεις για την κάμερα με αυτά που έχω διαβάσει και δει στο internet.

 

Όσο για το Pro 5, ούτε σε μένα αρέσει το Flyme όπως το βλέπω.. και έχει μικρό community δυστυχώς.. Άλλα είναι καλό στον ήχο που για μένα μετράει μιας και ακούω πολύ μουσική.. Και ναι συμφωνώ είναι σχετικά ακριβό ακόμα.. Γι' αυτό δεν έχω καταλήξει σε αυτό..

 

Δυστυχώς όπως λες και εσύ δεν μπορείς να εκφράσεις γνώμη για το OP2, θα με βοηθούσε πολύ..

 

Θα σου δείξω κι ένα screenshot από την πρώτη μου φόρτιση με το redmi note 3 PRO, αφού σου πω ότι είμαι κατενθουσιασμενος με τη συσκευή...

 

Μη σου πω και για τη δεύτερη φόρτιση πόσο καλή δουλειά κάνει στην αυτονομία (με χαμηλωμενη φωτεινότητα λόγω βραδινης ωρας)

 

Γνωρίζω για την αυτονομία του RN3 Pro, έχει την καλύτερη απ' όλα τα παραπάνω.. αλλά θα με βοηθούσες άμα μου έδειχνες screenshots από το Mi Note Pro.. αλλά δεν το έχεις.. :P

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω για την αυτονομία του RN3 Pro, έχει την καλύτερη απ' όλα τα παραπάνω.. αλλά θα με βοηθούσες άμα μου έδειχνες screenshots από το Mi Note Pro.. αλλά δεν το έχεις.. :P

Νομίζω ότι το θέμα που έχει ανοιχτεί, δεν αναφέρει το κινητό που λες τώρα... :eek: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το θέμα που έχει ανοιχτεί, δεν αναφέρει το κινητό που λες τώρα... :eek: :rolleyes:

 

Το γνωρίζω, αναφέρθηκε στην συνέχεια.. :P

 

Στην σύγκριση μπαίνει και το Xiaomi Mi5 αν και είναι ακόμα σε presell, μόνο το λευκό είναι σε stock τα 32 gb και αυτό πάλι σε λίγα μαγαζιά..

 

Kαι είναι το πιο ακριβό.. αξίζει αλλά είναι νωρίς να το πάρω.. θα γούσταρα πιο πολύ το μαύρο κιόλας και επίσης να έπεφτε η τιμή του..

αλλά θα πρέπει να περιμένω και δεν ξέρω πόσο και άμα θέλω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζουμε πολλα ακομα για το xkaomi mi5 μονο reviews

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ποιο redmi note pro κάμερα τραγική εγγύηση μηδενική και είναι στα ίδια χρήματα με το g4 μόνο η μπαταρία του αξίζει
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Με πόσα μεταφορικά;αν βγαίνει κοντά στα 270 για 30 ευρώ δεν υπάρχει σύγκριση Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζουμε πολλα ακομα για το xkaomi mi5 μονο reviews

 

Δυστυχώς.. :mad:

 

 

Ρε παιδιά ποιο redmi note pro κάμερα τραγική εγγύηση μηδενική και είναι στα ίδια χρήματα με το g4 μόνο η μπαταρία του αξίζει

Αδερφέ κάνεις λάθος.. Το Redmi note 3 Pro κάνει γύρω στα 220.. To Μί Νοte Pro που είναι καλύτερο απο το Redmi κάνει 290 ευρώ.. Κάπου μπερδεύεσαι..

Link to comment
Share on other sites

αν κοιτάς καστομιές πας χαλαρά σε oneplus 2 που είναι το μόνο με ξεκλείδωτο bl και έχει υποστήριξη από την κοινότητα και μακριά από g4 γιατί ούτε ρουτ δεν γίνεται χωρίς ξεκλείδωτο bootloader που αν τον ξεκλειδώσεις δεν κλειδώνει ξανά και πάπαλα εγγύηση.συν ότι έχουν θέματα με τις πλακέτες και πέφτουν σε bootloop και είναι άχρηστα γιατί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα πέρα από αλλαγή πλακέτας.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Andreas_thess επειδή κι εγώ είμαι στην ίδια θέση για το mi5 δες και στο oppomart.com. Επίσης εγώ σκέφτομαι και το Huawei honor 7 το οποίο το βρίσκω σε Ελλάδα στα 285€.
Link to comment
Share on other sites

αν κοιτάς καστομιές πας χαλαρά σε oneplus 2 που είναι το μόνο με ξεκλείδωτο bl και έχει υποστήριξη από την κοινότητα και μακριά από g4 γιατί ούτε ρουτ δεν γίνεται χωρίς ξεκλείδωτο bootloader που αν τον ξεκλειδώσεις δεν κλειδώνει ξανά και πάπαλα εγγύηση.συν ότι έχουν θέματα με τις πλακέτες και πέφτουν σε bootloop και είναι άχρηστα γιατί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα πέρα από αλλαγή πλακέτας.

 

Oκ κατάλαβα thanks! :)

 

Φίλε Andreas_thess επειδή κι εγώ είμαι στην ίδια θέση για το mi5 δες και στο oppomart.com. Επίσης εγώ σκέφτομαι και το Huawei honor 7 το οποίο το βρίσκω σε Ελλάδα στα 285€.

 

Moυ την σπαει το pre order! και θα το ήθελα σε μαύρο χρώμα αλλά έχει in stock μόνο το άσπρο και κάτι μου λέει οτι το μαύρο θα είναι ακόμα πιο ακριβό..

 

Y.Γ: Το Z3+(plus) στα 300 ευρώ πως σας φαίνεται? Θα μου το προτείνατε? http://www.kimovil.com/el/khoro-agora-sony-xperia-z3-plus

Link to comment
Share on other sites

Y.Γ: Το Z3+(plus) στα 300 ευρώ πως σας φαίνεται? Θα μου το προτείνατε? http://www.kimovil.com/el/khoro-agora-sony-xperia-z3-plus

 

Τα sony, από το Z2 και μετά που άρχισαν να βάζουν καλύτερες οθόνες, μου άρεσαν αρκετά. Βέβαια, δεν είχα ποτέ κάποιο της σειράς Z καθώς μετά το iphone 4S που είχα δεν θα ξαναέπαιρνα κινητό με τζάμι στο πίσω μέρος γιατί οι δαχτυλιές μου την έδιναν στα νεύρα. Αλλά αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό. Παρόλα αυτά μου αρέσει πολύ και η ποιότητα κατασκευής τους και ότι είναι αδιάβροχα. Πλέον έχουν φτιάξει και κατά πολύ το λειτουργικό τους και δουλεύει υποδειγματικά. Από αναβαθμίσεις τα πάνε σχετικά καλά. Σε θέμα custom roms, κάποτε που το παρακολουθούσα, υπήρχε μία απλή διαδικασία μέσω pc που ξεκλείδωνες τον bootloader και έκανες ότι ήθελες μετά. Τώρα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι γιατί διαβάζω διάφορα με την marshmallow και τους bootloader γενικά σε όλα τα κινητά. Το μόνο που αρνητικό που είχα ακούσει είναι ότι μετά από κάποια ώρα που τραβούσε 4K βίντεο ζεσταινόταν η κάμερα, έκλεινε η εφαρμογή της κάμερας και έχανες και το βίντεο που είχες τραβήξει αλλά αυτό παίζει και έχει διορθωθεί μετά από αναβαθμίσεις λογισμικού. Γενικά μία αξιόλογη συσκευή που μπορεί να συγκριθεί και με αυτά που ψάχνεις αλλά μπορεί να ακούσεις από διάφορους 'ποια sony πάει για κλείσιμο' και διάφορες τέτοιες αερολογίες.

Link to comment
Share on other sites

Το Z3+ το βρισκω στο Skroutz στα 300 Euro.Για το honor 7 τι πιστεύετε?

Ένα λίγο καλύτερο Huawei P8. Ομοίως στα 300€. Λίγο αδύναμη gpu αλλά σε αυτή την ανάλυση και με την βοήθεια του λογισμικού της huawei γίνεται καλή δουλειά. Μια μικρή καθυστέρηση έχει η huawei στις αναβαθμίσεις (οπότε τις δίνει και αυτές). Από custom roms σχεδόν καμία τύχη, δεν υπάρχει υποστήριξη.

 

Edit: Και κάτι ακόμα σε σχέση με τα υπόλοιπα κινητά της κατηγορίας του λείπει το 4K βίντεο για όποιον ενδιαφέρεται.

Edited by Kozi0
Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία που είχα με oppomart 335€+ έξοδα αποστολής 28€ περίπου σε 8-12 μέρες παραλαβη.

Αν αναφέρεσαι στο honor 7, 299€ απο Ελλάδα Media Markt και ετοιμοπαράδοτο.

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_honor-7-dual-black-grey-1173067.html?outlet=1256&etcc_cmp=Productlisting&etcc_med=Price%20Search%20Engine&etcc_ori=skroutz.gr&etcc_par=Price%20Search%20Engine&et_cid=3&et_lid=5

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...