Jump to content

Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή η samsung μια ζωή τα ίδια...

όλοι παίρνουν αναβασθμίσεις Nougat και εμείς ακόμα είμαστε τα πειραματόζωα των κορεατών με τις beta

λες και εμείς πληρώσαμε λιγότερα για να πάρουμε το s7, το αντίθετο μάλλον

όχι ότι καίγομαι να πάρω την 7 η ότι δε δουλεύει σωστά ως έχει, απλά διερωτώμαι γιατί

άλλο ένα θέμα είναι ότι ενώ οι συσκευές ξεκινάνε με πολύ καλή αυτονομία, μετά από κάποιο update πέφτει τουλάχιστον 20-25%, το ίδιο έγινε και με το s6, το ίδιο και με το s7 edge, δε μπορώ να καταλάνω το λόγο

όταν το πρωτοπήρα χτύπαγα 6 ώρες sot και τώρα μετα βίας πιάνω τις 4

Εγώ θα μιλήσω για το απλό s7 και όχι για το edge μιας και δε το έχω.

Κάθε beta μόνο βελτίωση είδα και ειδικά στη μπαταρία.

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι δε το βλέπω αρνητικό το σύστημα αυτό με τη beta. Η samsung έχει καεί με αναβαθμίσεις στο παρελθόν και θέλει η επόμενη επίσημη αναβάθμιση, που μάλιστα είναι σημαντική, να είναι όσο περισσότερο γίνεται απροβλημάτιστη.

Να μη ξεχνάμε ότι αν δε βρισκόμασταν εδώ και αν δεν ήμασταν τόσο κολλημένοι με τις συσκευές μας, όπως ο περισσότερος κόσμος, ούτε θα περιμέναμε ή θα ξέραμε για τη beta, ούτε καν την επίσημη nugat.

Τώρα αν αργήσει ένα μήνα παραπάνω απ΄όσο κάποιες άλλες εταιρείες, δεν έγινε και κάτι τραγικό. Αυτό να το σχολιάσουμε αν περάσει και ο Γενάρης και δε την έχει δώσει.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ θα μιλήσω για το απλό s7 και όχι για το edge μιας και δε το έχω.

Κάθε beta μόνο βελτίωση είδα και ειδικά στη μπαταρία.

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι δε το βλέπω αρνητικό το σύστημα αυτό με τη beta. Η samsung έχει καεί με αναβαθμίσεις στο παρελθόν και θέλει η επόμενη επίσημη αναβάθμιση, που μάλιστα είναι σημαντική, να είναι όσο περισσότερο γίνεται απροβλημάτιστη.

Να μη ξεχνάμε ότι αν δε βρισκόμασταν εδώ και αν δεν ήμασταν τόσο κολλημένοι με τις συσκευές μας, όπως ο περισσότερος κόσμος, ούτε θα περιμέναμε ή θα ξέραμε για τη beta, ούτε καν την επίσημη nugat.

Τώρα αν αργήσει ένα μήνα παραπάνω απ΄όσο κάποιες άλλες εταιρείες, δεν έγινε και κάτι τραγικό. Αυτό να το σχολιάσουμε αν περάσει και ο Γενάρης και δε την έχει δώσει.

 

το σύστημα των beta είναι πολύ καλό, δεν αντιλέγω

ο χρόνος όμως από τη beta στη stable είναι μεγάλος

δε γίνεται να δίνει η huawei, η sony, η htc η lg και η samsung ακόμα τίποτα

beta στο s7 δεν έχω βάλει και όυτε πρόκειται να βάλω, όπως επίσης και να αλλάξω ρομ

δε πλήρωσα 550 ευρώ για να κάθομαι να κάνω αλχημείες, αν ήταν έτσι θα έπαιρνα ένα xiaomi με 100ε

και στις επίσημες αναβαθμίσεις σίγουρα έχω δει αισθητή πτώση της αυτονομίας

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως, με τις αναβαθμισεις ειδα απο καμια αλλαγη εως βελτιωση στη μπαταρια. Και δεν εκανα καθαρες, απλα ΟΤΑ και συνεχιζα απο εκει που ημουν.

Τωρα για τις καθυστερησεις των νεως εκδοσεων ή την μη αναβαθμιση καποιων συσκευων, ε, το εχει ενα θεματακι η Samsung.

Edited by nfot
Link to comment
Share on other sites

το σύστημα των beta είναι πολύ καλό, δεν αντιλέγω

ο χρόνος όμως από τη beta στη stable είναι μεγάλος

δε γίνεται να δίνει η huawei, η sony, η htc η lg και η samsung ακόμα τίποτα

beta στο s7 δεν έχω βάλει και όυτε πρόκειται να βάλω, όπως επίσης και να αλλάξω ρομ

δε πλήρωσα 550 ευρώ για να κάθομαι να κάνω αλχημείες, αν ήταν έτσι θα έπαιρνα ένα xiaomi με 100ε

και στις επίσημες αναβαθμίσεις σίγουρα έχω δει αισθητή πτώση της αυτονομίας

Το ίδιο και εγώ στις τελευταίες επίσημες αναβάθμισεις έχω δει τραγική πτώση της αυτονομίας.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να περασουμε την beta 7 OTA ,γιατι εγω δεν εχω υπολογηστη...

Και αν ναι ενα link για το που πρεπει να κανουμε εγραφη.

Και κατι αλλο...Τωρα τελευταια εχω παρατηρησει οτι η συσκευη ζεστενεται περισσοτερο κατα την χρηση της...Περιεργο μου φενετε γιατι δεν ειχα κατι αναλογο πριν απο περιπου ενα μηνα...

Ευχαριστω

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Αθανασιε και σε σενα δεν ειμαι βλακας ξερω να περναω ROM αλλα μιλαω για το s6 edge plus που πηγα να περασω πισω στην lollipop και τελικα εμεινα δνε μ ειχε αλλα αρχεια για να τα περνουσα μεσα στο odin3 το προγραμμα παρα μοναχα ενα αρχειο και το περασα στην σωστη θεση στην ΘΕΣΗ AP οπως εβλεπα και οδηγιες με βιντεακια στο youtube αυτο βεβαια μου ξανα ετυχε και στο Note 4 μου παλι που ηθελα να παω πισω στην lollipop και μοναχα ενας τροπος υπηρχε με ενα αρχειο παλι το AP διχως να βρω τα υπολοιπα αρχεια. Στο S6 το απλο που ειχα το εκανα με επιτυχεια επειδη δεν ηταν κυπριακη η rom αλλα ηνωμενων αραβικων ημηρατων. Δεν ξερω τι παιζει ρολο ή τι δεν παιζει ρολο και αυτο που λες η περνανε ή δεν περνανε ειναι λογικο αλλα δεν ξερω που βασιζεται. Οποτε τι κανω ; :D λαθος ; Δικο μ ειναι ή αυτων που ξεχανουν να βαλουν μεσα τα αρχεια ; Φυσικα οι παλιες εκδοσεις δεν χρειαζονται αυτα τα αρχεια οπως διαβαζω αλλα το μοντεν και το bootable της lollipop επρεπε να ηταν μεσα τουχαλιστον για back.

 

Η ερώτηση σου ποια είναι?

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

μετα απο 3 χρονια με συκευες χιαομι (mi3 k mi note pro) σκεφτομαι να κανω το βημα παραπανω( ??) και να παω στο s7 !

μιας και το νημα ειναι τεραστιο αν καποιος θελησει επι γραμματικα να μου πει τα υπερ κ τα κατα θα μου ηταν απιστευτα ευχαριστο (βεβαια θα διαβασω και καμμια 20αρια σελιδες )

πραγματα οπως η διαρκεια μπαταριας , αν ζεστενεται , αν κανει lags οπως τα παλια galaxy , ή αν μπορω να περναω apps και Κυριως τα τραγουδια του Spotify στην sd (μιας κ δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει sd σε κινητο) θα μου ελυναν τα χερια για τα καλα !!!!!!

ΥΓ/ το ψηνω ασχημα να το παρω σε μαυρο χρωμα ! θα περιμενω μεχρι τα χριστουγεννα να πεσει (ελπιζω) λιγο ακομα η τιμη του και θεωρω οτι θα

ειναι εξαιρετικη αγορα!

Edited by barcelonistas
Link to comment
Share on other sites

E ε ερχεται μια και καλη η 7.1.1 απο αρχες του χρονου στο s7 και s7 edge στο sammobile το γραφει οποιος θελει να το διαβασει
Link to comment
Share on other sites

E ε ερχεται μια και καλη η 7.1.1 απο αρχες του χρονου στο s7 και s7 edge στο sammobile το γραφει οποιος θελει να το διαβασει

 

Συγκεκριμένα η είδηση είναι εδω:

http://www.sammobile.com/2016/12/09/official-nougat-release-for-the-galaxy-s7-will-start-with-android-7-1-1/

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα.. από εχθές κάτοχος και εγώ S7 .. έχοντας όλη την σειρά GALAXY. Έχω ένα θέμα ... με το που κλείσει η κλήση μου σε κάποιον αριθμό .. η οθόνη παραμένει κλειστή χωρίς να ανάβει εντελώς με αποτέλεσμα να πατάω το κεντρικό button για να δώσω νέα εντολή στην σβηστει οθόνη μου ! Έχετε δει και εσείς κάτι αντίστοιχο ??? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας ! :wacko: Edited by NOTHS77
Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξει ναι μπορεί μία κάποιο από το Play Store. Δεν θα σε συμβουλεβα να προσπαθήσεις να το αφήσεις (μόνο εάν είσαι root).

 

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και με root δεν συνιστάται ν το σβησεις, γιατί θα χεις θέμα. Απλά μην τον χρησιμοποιείς αν δεν σου αρέσει, βάλε το exdialer

 

Sent from my galaxy s7 gold

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εληξε η προθεσμια για να περασουμε.την beta,γιατι ενω κανω συνδεση στον Samsung acount δεν υπαρχει το προγραμμα galaxy beta .
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

μετα απο 3 χρονια με συκευες χιαομι (mi3 k mi note pro) σκεφτομαι να κανω το βημα παραπανω( ??) και να παω στο s7 !

μιας και το νημα ειναι τεραστιο αν καποιος θελησει επι γραμματικα να μου πει τα υπερ κ τα κατα θα μου ηταν απιστευτα ευχαριστο (βεβαια θα διαβασω και καμμια 20αρια σελιδες )

πραγματα οπως η διαρκεια μπαταριας , αν ζεστενεται , αν κανει lags οπως τα παλια galaxy , ή αν μπορω να περναω apps και Κυριως τα τραγουδια του Spotify στην sd (μιας κ δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει sd σε κινητο) θα μου ελυναν τα χερια για τα καλα !!!!!!

ΥΓ/ το ψηνω ασχημα να το παρω σε μαυρο χρωμα ! θα περιμενω μεχρι τα χριστουγεννα να πεσει (ελπιζω) λιγο ακομα η τιμη του και θεωρω οτι θα

ειναι εξαιρετικη αγορα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

μετα απο 3 χρονια με συκευες χιαομι (mi3 k mi note pro) σκεφτομαι να κανω το βημα παραπανω( ??) και να παω στο s7 !

μιας και το νημα ειναι τεραστιο αν καποιος θελησει επι γραμματικα να μου πει τα υπερ κ τα κατα θα μου ηταν απιστευτα ευχαριστο (βεβαια θα διαβασω και καμμια 20αρια σελιδες )

πραγματα οπως η διαρκεια μπαταριας , αν ζεστενεται , αν κανει lags οπως τα παλια galaxy , ή αν μπορω να περναω apps και Κυριως τα τραγουδια του Spotify στην sd (μιας κ δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει sd σε κινητο) θα μου ελυναν τα χερια για τα καλα !!!!!!

ΥΓ/ το ψηνω ασχημα να το παρω σε μαυρο χρωμα ! θα περιμενω μεχρι τα χριστουγεννα να πεσει (ελπιζω) λιγο ακομα η τιμη του και θεωρω οτι θα

ειναι εξαιρετικη αγορα!

 

Λοιπόν κατσε να στα πω εγώ αναλυτικά.

Υπέρ:

Πολύ καλή οθόνη, ειδικά με κόντρα Ηλία βλέπεις πεντακάθαρα, θα την καταευχαριστηθεις

Μπαταρία δυνατή, βγάζει άνετα την ημέρα, με περίπου 5 ώρες οθόνη αναμμένη.

Κολλήματα δεν έχει όχι.

Για μουσική που είπες δεν γνωρίζω με σιγουριά, αλλά το λογικό είναι να μπορείς, μιας και τα πάντα πηγαίνουν στην κάρτα μνήμης πλέον.

Κάμερα έχει απίστευτη, ειδικά βράδυ με λίγες ρυθμίσεις χειροκίνητες, είναι άλλο πράγμα, μπορείς να δεις και δείγμα στο flickr μου.

Να ζεσταίνεται που είπες, όχι δεν έχει κάτι τέτοιο, καταλαβαίνεις όμως κάποιες φορές ότι είναι ζεστό λόγω γυαλιού, όχι ότι έχει υπερβολική θερμοκρασία.

Ένα από τα θετικά που έχω παρατηρήσει είναι ότι είτε με wifi είτε με 4g βγάζει ίδια διάρκεια η μπαταρία, αν αυτο σε ενδιαφέρει.

Όσον αφορά το χρώμα θα σου πρότεινα το χρυσό, μιας και είναι πραγματικά κόσμημα.

Κατά:

Αρνητικά γενικά δεν υπάρχουν πολλά. Τα μόνα που ίσως μπορείς να πεις είναι ότι η κάμερα είναι 12ΜΡ με κάδρο 4:3 από προεπιλογή, λεπτομέρεια βέβαια αν σκεφτείς το ποσό καλά βγάζει.

Ένα αρνητικό ενδεχομένως για κάποιους να είναι ότι το κινητό είναι unibody δηλαδή το καπάκι δ βγαίνει για ενδεχόμενη αλλαγή μπαταρίας στο μέλλον.

Και ένα τελευταίο σε σύγκριση με το περσινό μοντέλο είναι πως δεν έχει υπέρυθρες ως τηλεκοντρόλ.

 

Sent from my galaxy s7 gold

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

μετα απο 3 χρονια με συκευες χιαομι (mi3 k mi note pro) σκεφτομαι να κανω το βημα παραπανω( ??) και να παω στο s7 !

μιας και το νημα ειναι τεραστιο αν καποιος θελησει επι γραμματικα να μου πει τα υπερ κ τα κατα θα μου ηταν απιστευτα ευχαριστο (βεβαια θα διαβασω και καμμια 20αρια σελιδες )

πραγματα οπως η διαρκεια μπαταριας , αν ζεστενεται , αν κανει lags οπως τα παλια galaxy , ή αν μπορω να περναω apps και Κυριως τα τραγουδια του Spotify στην sd (μιας κ δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει sd σε κινητο) θα μου ελυναν τα χερια για τα καλα !!!!!!

ΥΓ/ το ψηνω ασχημα να το παρω σε μαυρο χρωμα ! θα περιμενω μεχρι τα χριστουγεννα να πεσει (ελπιζω) λιγο ακομα η τιμη του και θεωρω οτι θα

ειναι εξαιρετικη αγορα!

Στην ίδια φάση είμαι κι εγώ και θα ήθελα να ρωτήσω, τι γίνεται με την οθόνη; είναι ευαίσθητη; σπάει εύκολα; κάτι τέτοια έχω διαβάσει και με κρατάνε πίσω. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατσε να στα πω εγώ αναλυτικά.

Υπέρ:

Πολύ καλή οθόνη, ειδικά με κόντρα Ηλία βλέπεις πεντακάθαρα, θα την καταευχαριστηθεις

Μπαταρία δυνατή, βγάζει άνετα την ημέρα, με περίπου 5 ώρες οθόνη αναμμένη.

Κολλήματα δεν έχει όχι.

Για μουσική που είπες δεν γνωρίζω με σιγουριά, αλλά το λογικό είναι να μπορείς, μιας και τα πάντα πηγαίνουν στην κάρτα μνήμης πλέον.

Κάμερα έχει απίστευτη, ειδικά βράδυ με λίγες ρυθμίσεις χειροκίνητες, είναι άλλο πράγμα, μπορείς να δεις και δείγμα στο flickr μου.

Να ζεσταίνεται που είπες, όχι δεν έχει κάτι τέτοιο, καταλαβαίνεις όμως κάποιες φορές ότι είναι ζεστό λόγω γυαλιού, όχι ότι έχει υπερβολική θερμοκρασία.

Ένα από τα θετικά που έχω παρατηρήσει είναι ότι είτε με wifi είτε με 4g βγάζει ίδια διάρκεια η μπαταρία, αν αυτο σε ενδιαφέρει.

Όσον αφορά το χρώμα θα σου πρότεινα το χρυσό, μιας και είναι πραγματικά κόσμημα.

Κατά:

Αρνητικά γενικά δεν υπάρχουν πολλά. Τα μόνα που ίσως μπορείς να πεις είναι ότι η κάμερα είναι 12ΜΡ με κάδρο 4:3 από προεπιλογή, λεπτομέρεια βέβαια αν σκεφτείς το ποσό καλά βγάζει.

Ένα αρνητικό ενδεχομένως για κάποιους να είναι ότι το κινητό είναι unibody δηλαδή το καπάκι δ βγαίνει για ενδεχόμενη αλλαγή μπαταρίας στο μέλλον.

Και ένα τελευταίο σε σύγκριση με το περσινό μοντέλο είναι πως δεν έχει υπέρυθρες ως τηλεκοντρόλ.

 

Sent from my galaxy s7 gold

Να προσθέσω ότι ένα από τα αρνητικά του κινητού είναι το ηχείο, περίμενα κάτι καλύτερο σε ένα τέτοιο κινητό. Δηλαδή σε σύγκριση με το iPhone 6s, είναι αισθητή η διαφορά ποιότητας.

Από κει και πέρα, σύμφωνα σε όλα με τον φίλο. Το κινητό είναι καταπληκτικό!

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!!

 

Ερώτηση !!

 

Με τον ανταπτορα που έχει μέσα η συσκευή μπορώ να μεταφέρω φωτογραφίες μηνύματα εφαρμογές κτλ από iPhone σε galaxy s7?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!!

 

Ερώτηση !!

 

Με τον ανταπτορα που έχει μέσα η συσκευή μπορώ να μεταφέρω φωτογραφίες μηνύματα εφαρμογές κτλ από iPhone σε galaxy s7?

Ο αντάπτορας είναι για να συνδέσεις Φλασακι με τη συσκευή. Άμα μπορείς απ το αιφον να περάσεις τις φωτογραφίες σε ένα Φλασακι, μπορείς να τις περάσεις και στο γκαλαξι μετά

 

Sent from my galaxy s7 gold

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!!

 

Ερώτηση !!

 

Με τον ανταπτορα που έχει μέσα η συσκευή μπορώ να μεταφέρω φωτογραφίες μηνύματα εφαρμογές κτλ από iPhone σε galaxy s7?

 

Τον ανταπτορα τον χρησιμποποιησα για να συνδεσω το S7 με το S4 και να γινει αυτοματα η μεταφορα επαφων, φωτο κτλ. Μια γνωστη μου, που πηγε απο iphone σε S7, εκανε το ιδιο ακριβως, απο οτι μου ειπε η αντρας της, που ειναι σχετικος με το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη απαντηση! οτι ''αρνητικο'' μου ειπες δεν ειναι σημαντικο για μενα ! τα θετικα απο την αλλη ειναι οτι ακριβως περιμενα για επιβεβεωση ωστε να προχωρισω σε παραγγελια ! θα περιμενω μια βδομαδουλα ακομα μπας κ πεσει λιγο ακομα και θα το παρω σε μαυρο χρωμα που μ αρεσει τρελα !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!!

 

Ερώτηση !!

 

Με τον ανταπτορα που έχει μέσα η συσκευή μπορώ να μεταφέρω φωτογραφίες μηνύματα εφαρμογές κτλ από iPhone σε galaxy s7?

 

Ναι, εκτός από εφαρμογές/saves/settings όπως καταλαβαίνεις

 

*χρειάζεται να έχει γίνει είσοδος στα accounts (ios & adroid) από τις συσκευές για να σε αφήσει να κάνεις μεταφορά αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους εχω το s7 εδω και λιγο καιρο και ειναι πραγματικα οτι καλυτερο ειχα ποτε αλλα εχω μια απορια οταν ερχεται μηνυμα στο βαιμπερ στο μεσσαγερ η οταν διαβαζω στο φεισμπουκ η οθονη μενει ανοιχτη εκτος αν πατησω το κεντικο μενου και βγω απο αυτες της αφαρμογες γιατι συμβαινει αυτο? ειναι bug??
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους εχω το s7 εδω και λιγο καιρο και ειναι πραγματικα οτι καλυτερο ειχα ποτε αλλα εχω μια απορια οταν ερχεται μηνυμα στο βαιμπερ στο μεσσαγερ η οταν διαβαζω στο φεισμπουκ η οθονη μενει ανοιχτη εκτος αν πατησω το κεντικο μενου και βγω απο αυτες της αφαρμογες γιατι συμβαινει αυτο? ειναι bug??

Αν δεν σου έρθει ειδοποίηση σβήνει η οθόνη από μόνη της ή ούτε εκεί;

 

Sent from my galaxy s7 gold

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...