Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχω εδώ και 5 μέρες το τηλέφωνο και έχω να πω ότι είναι φανταστικό. Ποιότητα κατασκευής, ποιότητα ήχου στις κλήσεις, ποιότητα μεγαφωνου είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Από κάμερα δε σκαμπάζω και πολλά αλλά βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από το G2.

Το πήρα από banggood τέλη Δεκεμβρίου στα 200€ περίπου. Ήρθε με official developer rom, ξεκλειδωσα bootloader εύκολα και περασα twrp και eu stable που έχει πλήρη ελληνικά.

Overall : Στα 200€ πιστεύω είναι εξαιρετική επιλογή.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το έχω εδώ και 5 μέρες το τηλέφωνο και έχω να πω ότι είναι φανταστικό. Ποιότητα κατασκευής, ποιότητα ήχου στις κλήσεις, ποιότητα μεγαφωνου είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Από κάμερα δε σκαμπάζω και πολλά αλλά βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από το G2.

Το πήρα από banggood τέλη Δεκεμβρίου στα 200€ περίπου. Ήρθε με official developer rom, ξεκλειδωσα bootloader εύκολα και περασα twrp και eu stable που έχει πλήρη ελληνικά.

Overall : Στα 200€ πιστεύω είναι εξαιρετική επιλογή.

 

Και οι επίσημες ρομ global beta και global stable έχουν ελληνικά απο πέρυσι τον Αύγουστο.

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω καθολου γιατι τοσος πολυς κοσμος ασχολειται με ανεπισημες ρομ του miui απο την στιγμη που πλεον εχει παντου ελληνικα η επισημη.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω καθολου γιατι τοσος πολυς κοσμος ασχολειται με ανεπισημες ρομ του miui απο την στιγμη που πλεον εχει παντου ελληνικα η επισημη.

Γιατί έχουν και κάποια άλλα μοντακια τα οποία βοηθουν στην συνολική εμπειρία του κινητού. +το ότι τα παιδιά μας δίνουν ελληνικά εδώ και 5-6 χρόνια στα xiaomi και τους αξίζει η συνέχιση της υποστήριξης, ειδικά απ την στιγμή που συνεχίζουν την εξαιρετική δουλειά...

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχουν και κάποια άλλα μοντακια τα οποία βοηθουν στην συνολική εμπειρία του κινητού. +το ότι τα παιδιά μας δίνουν ελληνικά εδώ και 5-6 χρόνια στα xiaomi και τους αξίζει η συνέχιση της υποστήριξης, ειδικά απ την στιγμή που συνεχίζουν την εξαιρετική δουλειά...

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απλα φλασαρουν το su και το dolby atmos που προσοπικα θεωρω χαλαει κιολας τον ηχο με πολυ υψηλα μπασα. Και η υποστηριξη στην δουλεια που κανουν στο φορουμ που οντως ειναι καλη και βοηθανε κοσμο ειναι να περνας μια ρομ εσυ στο κινητο σου πχ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, θα ερθουν σπιτι σου να σου καθαρισουν κιολας, χωρις κανενα κερδος.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, θα ερθουν σπιτι σου να σου καθαρισουν κιολας, χωρις κανενα κερδος.

 

:lol: :rotfl: ρε συ πέθανα αχαχαχα ευτυχώς δεν έπινα καφέ την στιγμή που το διάβαζα :lol: :rotfl:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προσωπικά προτιμώ τις επίσημες Ρομ αλλά τα παιδιά στο miui.gr και MIUI.eu σε θέματα όπως για παράδειγμα brick και σε πολλά άλλα θέματα βοηθούν με έχουν βοηθήσει και μένα όταν παρέλαβα με fake ROM.
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Απλα φλασαρουν το su και το dolby atmos που προσοπικα θεωρω χαλαει κιολας τον ηχο με πολυ υψηλα μπασα. Και η υποστηριξη στην δουλεια που κανουν στο φορουμ που οντως ειναι καλη και βοηθανε κοσμο ειναι να περνας μια ρομ εσυ στο κινητο σου πχ?

 

Καταρχήν η xiaomi.eu δεν περνάει ούτε su, ούτε atmos. Απλά, χρησιμοποιούν ως βάση την China Dev αντί για την Global Dev. Συνήθως η China Dev είναι καλύτερη, για παράδειγμα στο Mi5 προσφέρει πολύ μεγαλύτερη ένταση ήχου στην έξοδο ακουστικών από την Global έκδοση, ενώ συνήθως βρίσκεται και πιο μπροστά στο development. Βέβαια η China Dev δεν είναι εύχρηστη για το μέσο Ευρωπαίο γιατί είναι γεμάτη με υπηρεσίες οι οποίες δεν είναι μεταφρασμένες και δε λειτουργούν εκτός Κίνας. Επίσης δε διαθέτει Google Services και Play Store.

 

Φυσικά δεν ισχύει το ίδιο για την Global Dev, η οποία όμως έχει προεγκατεστημένες υπερβολικά πολλές εφαρμογές της Google η οποίες αυξάνουν κατακόρυφα την κατανάλωση του κινητού με τα wakelocks που προκαλούν.

 

Οι roms της xiaomi.eu έρχονται με τα απολύτως απαραίτητα εγκατεστημένα και προσφέρουν τα θετικά και της Global και της China Dev, χωρίς κανένα από τα μειονεκτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Οι global έχουν χαμηλή ένταση γιατί προορίζεται για χώρες με προστασία τις ανώτερης έντασης προς το ανθρώπινο αυτί.Οι global πάλι λόγο odex αρχείων ανοίγουν ποιο γρήγορα ,οι miui.eu από την άλλη έχουν μικρό μέγεθος έχουν αφαιρέσει και χρήσιμες εφαρμογές π.χ maps, YouTube .Τι να κάνουμε και οι δύο έχουν τα αρνητικά και τά θετικά .Για τις global ROM φλασαρω ένα ζιπ και διαγράφη τις εφαρμογές πού δεν χρησιμοποιώ . Edited by trifos
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Οι global έχουν χαμηλή ένταση γιατί προορίζεται για χώρες με προστασία τις ανώτερης έντασης προς το ανθρώπινο αυτί.Οι global πάλι λόγο odex αρχείων ανοίγουν ποιο γρήγορα ,οι miui.eu από την άλλη έχουν μικρό μέγεθος έχουν αφαιρέσει και χρήσιμες εφαρμογές π.χ maps, YouTube .Τι να κάνουμε και οι δύο έχουν τα αρνητικά και τά θετικά .Για τις global ROM φλασαρω ένα ζιπ και διαγράφη τις εφαρμογές πού δεν χρησιμοποιώ .

 

Χωρίς root; Όχι ε ;

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά την global πέρα από την διάρκεια της μπαταρίας νομίζω ότι ή ένταση του ακουστικού είναι τα σημαντικότερα προβλήματα. Προσωπικά θα ήθελα βελτίωση και στα δύο σε μελλοντικές αναβαθμίσεις, αλλά δεν το βλέπω....
Link to comment
Share on other sites

Οι global έχουν χαμηλή ένταση γιατί προορίζεται για χώρες με προστασία τις ανώτερης έντασης προς το ανθρώπινο αυτί.Οι global πάλι λόγο odex αρχείων ανοίγουν ποιο γρήγορα ,οι miui.eu από την άλλη έχουν μικρό μέγεθος έχουν αφαιρέσει και χρήσιμες εφαρμογές π.χ maps, YouTube .Τι να κάνουμε και οι δύο έχουν τα αρνητικά και τά θετικά .Για τις global ROM φλασαρω ένα ζιπ και διαγράφη τις εφαρμογές πού δεν χρησιμοποιώ .

 

Οι Global δεν έχουν μόνο χαμηλότερη ένταση, έχουν και κάποιες άλλες διαφορές στις ρυθμίσεις του mixer. Ακόμα όμως και να ήταν μόνο αυτή η διαφορά, μεγαλύτερη ένταση σημαίνει πως το τηλέφωνο μπορεί να "ταΐσει" ακουστικά με μεγάλη αντίσταση όπως είναι τα μεγάλα over the ear.

 

Φυσικά και μπορείς να βάλεις root και να βγάλεις ότι θέλεις. Η xiaomi.eu όμως απευθύνεται α) σε αυτούς που δεν έχουν τις γνώσεις ή το χρόνο να το κάνουν και β) σε αυτούς που για διάφορους λόγους δε θέλουν να εγκαταστήσουν root στο κινητό τους. Τις εφαρμογές που σου λείπουν από τη global μπορείς άνετα να τις εγκαταστήσεις με το playstore, χωρίς να χρειάζεται κάποια παρέμβαση στο σύστημα.

 

Όσο για το ODEX, παίζει ρόλο μόνο στην πρώτη εκκίνηση, όπου ο ART φτιάχνει τα dex αρχεία που λείπουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι Global δεν έχουν μόνο χαμηλότερη ένταση, έχουν και κάποιες άλλες διαφορές στις ρυθμίσεις του mixer. Ακόμα όμως και να ήταν μόνο αυτή η διαφορά, μεγαλύτερη ένταση σημαίνει πως το τηλέφωνο μπορεί να "ταΐσει" ακουστικά με μεγάλη αντίσταση όπως είναι τα μεγάλα over the ear.

 

Φυσικά και μπορείς να βάλεις root και να βγάλεις ότι θέλεις. Η xiaomi.eu όμως απευθύνεται α) σε αυτούς που δεν έχουν τις γνώσεις ή το χρόνο να το κάνουν και β) σε αυτούς που για διάφορους λόγους δε θέλουν να εγκαταστήσουν root στο κινητό τους. Τις εφαρμογές που σου λείπουν από τη global μπορείς άνετα να τις εγκαταστήσεις με το playstore, χωρίς να χρειάζεται κάποια παρέμβαση στο σύστημα.

 

Όσο για το ODEX, παίζει ρόλο μόνο στην πρώτη εκκίνηση, όπου ο ART φτιάχνει τα dex αρχεία που λείπουν.

Δεν χρειάζεται να είσαι root γιά νά διαγράψεις εφαρμογές παρά μόνο twrp εγκατεστημένο και με το ζιπ γίνεται η απεγκατασταση, ότι εφαρμογές προς διαγραφη έχω γράψει μεσα στο ζιπ δηλαδή.

Edited by trifos
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για τις global μιας και το συζητατε εδω. Εαν περασω global stable στη συσκευη μου και θελησω να την κανω root για καποιες εφαρμογες που χρειαζομαι, να υποθεσω πως δε θα εχω ota updates εφοσον θα περασω και twrp?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για τις global μιας και το συζητατε εδω. Εαν περασω global stable στη συσκευη μου και θελησω να την κανω root για καποιες εφαρμογες που χρειαζομαι, να υποθεσω πως δε θα εχω ota updates εφοσον θα περασω και twrp?

 

Σωστά τα λες φίλε μου δεν θα έχεις ota update αλλά μπορείς να την κατεβάσεις και να την περνάς εσύ μετά !!! ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες φίλε μου δεν θα έχεις ota update αλλά μπορείς να την κατεβάσεις και να την περνάς εσύ μετά !!! ;) ;)

 

Οποτε ποιο το νοημα να περασει κανεις global stable η developer οταν σε καθε νεα εκδοση θα πρεπει να ξεκλειδωνεις τον bootloader, να περνας twrp και να κανεις root χανοντας τα OTA?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ποιο το νοημα να περασει κανεις global stable η developer σε καθε νεα εκδοση θα πρεπει να ξεκλειδωνεις τον bootloader, να περνας twrp και να κανεις root χανοντας τα OTA?

σε καθε νεα εκδοση θα πρεπει να ξεκλειδωνεις τον bootloader??

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

σε καθε νεα εκδοση θα πρεπει να ξεκλειδωνεις τον bootloader??

 

Ναι γιατι στις global κατεβαζεις ολοκληρη την rom και οχι μονο τα απαραιτητα αρχεια μιας νεας εκδοσης. Για παραδειγμα μια νεα εκδοση της Global μπορει να 1,5gb ενω μια eu rom η ακομα και οι ελληνικες δεν ξεπερνανε τα 900 κατι mb. Οποτε η rom περναει εκ νεου και κλειδωνει παλι ο bootloader.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για τις global μιας και το συζητατε εδω. Εαν περασω global stable στη συσκευη μου και θελησω να την κανω root για καποιες εφαρμογες που χρειαζομαι, να υποθεσω πως δε θα εχω ota updates εφοσον θα περασω και twrp?

 

Εάν περάσεις ZCX TWRP recovery θα έχεις κανονικά update.Θα πρέπει πρώτα να έχεις φλασαρει την Ρομ με το ZCX TWRP και πριν την εγκατάσταση να τικαρεις το OTA update και το dm-veridy εγκατάσταση την Ρομ και όταν θα έχεις updateτο κάνει κανονικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οποτε ποιο το νοημα να περασει κανεις global stable η developer οταν σε καθε νεα εκδοση θα πρεπει να ξεκλειδωνεις τον bootloader, να περνας twrp και να κανεις root χανοντας τα OTA?

 

Δεν κλειδώνει ο bootloader με εγκατάσταση απο TWRP, κλειδώνει μονο με fastboot rom και εκεί εάν επιλέξεις flash all and Lock.μονο τότε θα κλειδώσει.

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Δεν κλειδώνει ο bootloader με εγκατάσταση απο TWRP, κλειδώνει μονο με fastboot rom και εκεί εάν επιλέξεις flash all and Lock.μονο τότε θα κλειδώσει.

 

Aυτο ξερω και εγώ. Τωρα ο φιλος που λέει κατι για κλειδωμα δεν ξερω τι ακριβώς ενοει

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Aυτο ξερω και εγώ. Τωρα ο φιλος που λέει κατι για κλειδωμα δεν ξερω τι ακριβώς ενοει

 

Εγώ έτσι κάνω update με zcx twrp.Ακομη και ολόκληρη την Ρομ να εγκατασταθεί και με stock recovery μέσω updater δεν θα κλειδώσει, μόνο με fastboot ROM και εκεί εάν το επιλέξεις εσύ να κλειδώσει.

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Οk, ευχαριστω παιδες. Ειχα την εντυπωση πως κλειδωνει ο BL καθε φορα που αναβαθμιζεται και πρεπει να κανεις απο την αρχη ολες τις διαδικασιες.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...