Jump to content

Samsung Galaxy S7 Edge (SM-G935F)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια υπαρχει καποιος τροπος να γινουν restore οι εφαρμογες χωρις να τις κανω εγω μια-μια? (χωρις ροοτ παντα)

110 εφαρμογες να πατας καθε φορα Intall -ok klp δεν λεει! εχω μιση ωρα και ακομη δεν εχω τελειωσει :(

 

Οταν εισαι στο play store ,και βρισκεσαι στο μενου : οι εφαρμογες μου-ολες,πατας παρατεταμενα αυτες που θελεις,τις μαρκαρεις ,και μετα το αφηνει να τις κατεβασει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 16,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

[/color]Κατι ακομα.. φοβαμαι να δουλεψω τη συσκευη με τερμα φωτεινοτητα .. ειχα μπλιντινγκ σε note 4 και note 3 εμειναν οι γραμες απτην αρχικη του fb πανω ισχνα αλλα ειχε θεμα.. νομιζω οτι ειναι εργαλειαρα το edge μας.. αν κ προσπαθω να συνηθισω την οθονη μετα το note 4

Αυτό που περιγράφεις λέγεται burn-in και ήταν συνηθισμένο πρόβλημα της οθόνης του Note 4.

Bleeding σε οθόνες amoled δύσκολο να συναντήσεις καθώς είναι θέμα κυρίως των ips display (π.χ LG G4).

 

Αν και το είχα γράψει παραπάνω. επιβεβαιώνω και "επίσημα" οτι τα firmware των μονόκαρτων και των δίκαρτων S7 Edge είναι ακριβώς τα ΙΔΙΑ.

 

Χτές φλάσαρα την ελληνική APC8 από s7 edge 935F, σε δίκαρτο s7 edge 935FD από Ντουμπάι, φυσικά χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Περισσότερες εντυπώσεις για το downgrade σε ότι αφορά την αυτονομία, από αύριο.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Χτές φλάσαρα την ελληνική APC8 από s7 edge 935F, σε δίκαρτο s7 edge 935FD από Ντουμπάι, φυσικά χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

 

Το πήρες το ρίσκο ε; Να υποθέσω βέβαια ότι στις πληροφορίες η συσκευή σου πλέον φαίνεται ως 935F και όχι FD και δεν σου δουλεύει η δεύτερη κάρτα sim;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το πήρες το ρίσκο ε; Να υποθέσω βέβαια ότι στις πληροφορίες η συσκευή σου πλέον φαίνεται ως 935F και όχι FD και δεν σου δουλεύει η δεύτερη κάρτα sim;

 

αν ηταν ετσι δεθα ελεγε οτι ειναι ακριβως τα ιδια.. λογικα δουλευει αναγνωριζοντας οτι ειναι δικαρτο..τωρα τι μοντελο λεει οτι ειναι αγνωστο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το πήρες το ρίσκο ε; Να υποθέσω βέβαια ότι στις πληροφορίες η συσκευή σου πλέον φαίνεται ως 935F και όχι FD και δεν σου δουλεύει η δεύτερη κάρτα sim;

Καμία σχέση!!! :) Η συσκευή φαίνεται ως 935FD και η δεύτερη sim λειτουργεί κανονικότατα

Ξαναλέω, οι rom είναι πλέον κοινές και για μονόκαρτα και για τα δίκαρτα. Αν διαθέτεις το 935FD απλά ενεργοποιείται η επιλογή διαχείρισης των δύο sim, ενώ αν διαθέτειες 935F η επιλογή αυτή δεν ενεργοποιείται ποτέ. Καμιά απολύτως άλλη διαφορά !!!

Τα ίδια ακριβώς που ίσχυαν με τα Note 5 920F και 920FD.

Φαίνεται ότι καθιερώνεται η πολιτική αυτή από την Samsung και είναι κάτι πολύ θετικό, γιατί στο παρελθόν οι κάτοχοι των δίκαρτων είχαν περιορισμένες επιλογές τόσο σε επίσημες όσο και πειραγμένες ROM (από XDA). Πλέον θα μπορούν να εγκαθιστούν οτιδήποτε εγκαθιστάται και στα μονόκαρτα.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν διαθέτεις το 935FD απλά ενεργοποιείται η επιλογή διαχείρισης των δύο sim, ενώ αν διαθέτειες 935F η επιλογή αυτή δεν ενεργοποιείται ποτέ.

 

Και πως διαχειρίζεσαι τις δύο sim όταν δεν υπάρχει η σχετική επιλογή;

 

Επίσης θα σε παρακαλέσω να μην κάνεις άσκοπη μορφοποίηση του κειμένου (bold)... φαντάσου πόσο δυσανάγνωστο θα ήταν το forum αν όλοι αλλάζαμε γραμματοσειρά, μέγεθος κειμένου, χρώματα, bold, italic κτλ. Αυτός είναι και ο λόγος εξάλλου που αναφέρεται και στους κανονισμούς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι!! όντως!! κι εγώ μόλις φλάσαρα την τελευταία BTU απο sammobiles και "είδε" κανονικά και τις 2 SIM!! ήταν ένα υποβόσκων άγχος αλλά όλα οκ... μπορείς κανείς να δώσει το Link για οποιαδήποτε APC8 ??? βρήκα ένα dropbox link από xda αλλά είναι corrupted....
Link to comment
Share on other sites

Και πως διαχειρίζεσαι τις δύο sim όταν δεν υπάρχει η σχετική επιλογή;

Επίσης θα σε παρακαλέσω να μην κάνεις άσκοπη μορφοποίηση του κειμένου (bold)... φαντάσου πόσο δυσανάγνωστο θα ήταν το forum αν όλοι αλλάζαμε γραμματοσειρά, μέγεθος κειμένου, χρώματα, bold, italic κτλ. Αυτός είναι και ο λόγος εξάλλου που αναφέρεται και στους κανονισμούς.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν καταλαβαίνεις...:)

Αν έχεις δίκαρτο 935FD (διαθέτεις δηλαδή το hardware για ανάγνωση 2ης sim), τότε το κοινό firmware το αντιλαμβάνεται και σου ενεργοποιεί στα settings το option για διαχείριση των δύο sim.

Αν πάλι έχεις το μονόκαρτο 935F (δεν διαθέτεις δηλαδή hardware για ανάγνωση 2ης sim), τότε απλά δεν σου εγκαθιστάται η συγκεκριμένη επιλογή , γιατί είναι περιττή.

Είναι απλό και όλα αυτά είναι γνωστά από εποχής Note 5 , όπως έγραψα παραπάνω. Απλά επιβεβαίωσα ότι ισχύουν και για το s7 edge.

 

Υ.Γ: Για το θέμα του bold, τα τόνισα γιατί είναι κάτι πολύ σημαντικό για οποιοδήποτε θέλει να πάρει το δίκαρτο. Αν σε ενοχλεί απλά σβήστα. Από ότι φαίνεται όμως και εσύ το κατάλαβες λάθος , οπότε καλύτερα να το αφήσεις bold :)

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν καταλαβαίνεις...:)

 

Όντως... κατάλαβα διαφορετικά. Καλό είναι όμως που το ξεκαθαρίσαμε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όντως... κατάλαβα διαφορετικά. Καλό είναι όμως που το ξεκαθαρίσαμε.

Κάτω από αυτές τις προυποθεσεις πάντως μιλάμε για το καλύτερο, συνολικά, δίκαρτο της αγοράς.

Με την σταθερή πλέον υποστήριξη σε software επίσημα και από xda (λόγω κοινών firmware), την πατέντα για ταυτόχρονη χρήση 2ης SIM και microsd και την σχετικά καλή τιμή αγοράς αν αγοραστεί απο εξωτερικό, το μοναδικό αρνητικό θέμα είναι αυτό της εγγύησης. Αν σου κάτσει στραβή, θα πρέπει να εξοπλιστείς με μεγάλη υπομονή για να εξυπηρετηθείς από κάποια ασιατική αντιπροσωπεία.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

παιδες, επειδη πολλα λεμε για την μπαταρια..

Πιστευω οτι οποιος εχει θεμα με πολυ μεγαλες καταναλωσεις στο συστημα πρεπει να ψαχτει στο στησιμο του κινητου. Ολο το ΣΚ ημουν μονο με 4G, εβγαλα 5 ωρες οθονη και 1 ομιλια, τραβηξα φωτο, βιντεο, δουλεψα OTG με φλασακια και μεταφορα πολλων δεδομενων, το ειχα 1 ωρα σαν hot spot, δεν ειχα σημα την κυριακη απο το πρωι μεχρι τις 3 ή ηταν οριακο και με εβγαλε ανετα μεχρι το βραδυ με 10% και ανοιχτη την εξοικονομηση απο τις 7 μεχρι τις 10 το βραδυ.

Δε νομιζω οτι μπορεις να ζητησεις περισσοτερα απο ενα κινητο τοσο μαζεμενο για 5,5" και τοσο πληρες, και αδιαβροχο και και και..

Οποτε θα προτεινα να ψαχτειτε σε τυχον ρυθμισεις συγχρονισμων, back, εφαρμογων οσοι εχετε θεμα. Εχω την τελευταια εκδοση ,και η αυτονομια ειναι καλυτερη απο οταν το πηρα οπου η μερα ηταν μικροτερη και δεν ειχαμε 40αρια.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Κάτοχος και εγώ του 7s edge

Μου ζητά αναβάθμιση εχει την G935FXXU1APD1

Κάνω τη τελευταία η υπάρχει κάποια δοκιμασμένη που είναι χωρίς προβλήματα

Ευχαριστώ

Υ.Γ μήπως υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένα διάφορα tips and tricks για τη συσκευή

Edited by tonisgolf
Link to comment
Share on other sites

ναι!! όντως!! κι εγώ μόλις φλάσαρα την τελευταία BTU απο sammobiles και "είδε" κανονικά και τις 2 SIM!! ήταν ένα υποβόσκων άγχος αλλά όλα οκ... μπορείς κανείς να δώσει το Link για οποιαδήποτε APC8 ??? βρήκα ένα dropbox link από xda αλλά είναι corrupted....

http://www.sammobile.com/firmwares/database/SM-G935F/EUR/

 

Η Ελληνική-Ευρωπαική....είναι η 3η από πάνω προς τα κάτω.

Link to comment
Share on other sites

ναι!! όντως!! κι εγώ μόλις φλάσαρα την τελευταία BTU απο sammobiles και "είδε" κανονικά και τις 2 SIM!! ήταν ένα υποβόσκων άγχος αλλά όλα οκ... μπορείς κανείς να δώσει το Link για οποιαδήποτε APC8 ??? βρήκα ένα dropbox link από xda αλλά είναι corrupted....

 

εδω εισαι, γερμανικη APC8 απο το dropbox μου, γιατι απο sammobile θα κατεβει σε 5 ωρες!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια υπαρχει καποιος τροπος να γινουν restore οι εφαρμογες χωρις να τις κανω εγω μια-μια? (χωρις ροοτ παντα)

110 εφαρμογες να πατας καθε φορα Intall -ok klp δεν λεει! εχω μιση ωρα και ακομη δεν εχω τελειωσει :(

Όταν κάνεις επαναφορά και περνάς τα στοιχεία σου ,εκεί που βάζεις το Gmail στο επόμενο βήμα σου έχει την επιλογή να κάνεις επαναφορά των εφαρμογών .Θα λέει τελευταία χρήση τάδε και το νούμερο των εφαρμογών. Αν θες να επαναφέρει τις εφαρμογές με τα αρχεία τους δηλαδή να πάρεις backup υπάρχουν εφαρμογές όπως titanium που σίγουρα είναι για root συσκευές και το helium που νομίζω ότι δεν χρειάζεται ρουτ

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις επαναφορά και περνάς τα στοιχεία σου ,εκεί που βάζεις το Gmail στο επόμενο βήμα σου έχει την επιλογή να κάνεις επαναφορά των εφαρμογών .Θα λέει τελευταία χρήση τάδε και το νούμερο των εφαρμογών. Αν θες να επαναφέρει τις εφαρμογές με τα αρχεία τους δηλαδή να πάρεις backup υπάρχουν εφαρμογές όπως titanium που σίγουρα είναι για root συσκευές και το helium που νομίζω ότι δεν χρειάζεται ρουτ

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δεν θελω να τις κατεβαζει απο το playstore, διοτι εχω αρκετες εφαρμογες εκτος playstore, ειτε που δεν υπαρχουν στο Playstore ειτε απο το "θειο"!

το Titanium το γνωριζω και το εχω και αγορασμενο αλλα δεν διακυνδυνευω να ροοταρω λογω εγγυησης...

το helium δεν το ξερω, θα το κοιταξω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βλέπουμε την έκδοση βασικού φάσματος ή τον αριθμό κατασκευής; το δικό μου λέει APEQ και APF2 αντίστοιχα αλλά μου τρώει περισσότερη μπαταρία από την APD1 που νομίζω ότι ειχα
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Βλέπουμε την έκδοση βασικού φάσματος ή τον αριθμό κατασκευής; το δικό μου λέει APEQ και APF2 αντίστοιχα αλλά μου τρώει περισσότερη μπαταρία από την APD1 που νομίζω ότι ειχα

 

apf2, αλλα μηπως θελει ενα καλυτερο στησιμο? εμενα δουλευει αψογα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση για τους κατοχους σετικα με το always on.

 

διαβαζω πως σου δειχνει μονο ειδοποιησεις απο τα Samsung apps οχι απο 3rd party. (whatsapp, facebbok, gmail etc)

προερχομενος απο Moto-display Που σου δειχνει τα παντα και κανοντας single tap στην οθονη διαβαζεις το περιεχομενο του notification,

υπαρχει καποια αλλη εφαρμογη ή ρυθμιση η οποια να εκμεταλευεται την amoled και να σου κανει preview ολου του notification?

p.x. DynamicNotifications ή AcDisplay?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Κάτοχος και εγώ του 7s edge

Μου ζητά αναβάθμιση εχει την G935FXXU1APD1

Κάνω τη τελευταία η υπάρχει κάποια δοκιμασμένη που είναι χωρίς προβλήματα

Ευχαριστώ

Υ.Γ μήπως υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένα διάφορα tips and tricks για τη συσκευή

 

please :help:

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα στη τελευταία και κάνε μια επαναφορά εργοστασιακων ρυθμισεων και θα εισαι τελεια.

Πολλα παιδια αναφερουν καλυτερη αυτονομια στην apc8 (Μαρτιου),προσωπικα δεν βλεπω διαφορα και ειμαι στη τελευταία.

Αποφασίζεις και προχωράς.

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα στη τελευταία και κάνε μια επαναφορά εργοστασιακων ρυθμισεων και θα εισαι τελεια.

Πολλα παιδια αναφερουν καλυτερη αυτονομια στην apc8 (Μαρτιου),προσωπικα δεν βλεπω διαφορα και ειμαι στη τελευταία.

Αποφασίζεις και προχωράς.

 

thanks :)

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να τις κατεβαζει απο το playstore, διοτι εχω αρκετες εφαρμογες εκτος playstore, ειτε που δεν υπαρχουν στο Playstore ειτε απο το "θειο"!

το Titanium το γνωριζω και το εχω και αγορασμενο αλλα δεν διακυνδυνευω να ροοταρω λογω εγγυησης...

το helium δεν το ξερω, θα το κοιταξω!

Και εγώ έχω εκτός playstore η από Amazon πχ και η καλύτερη λύση είναι να τα βάλεις σε κάποιο cloud πχ Dropbox η στο κινητό και να τα κάνεις εγκατάσταση από εκεί.

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://www.sammobile.com/2016/07/04/video-compares-galaxy-note-7-grace-ux-beta-with-touchwiz-on-the-galaxy-s7/ σύντομα κ grace ux.... για να δούμε..... ίσως το πάρουμε μαζί με Μαντολατο

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 Edge (SM-G935F)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...