Jump to content

Samsung Galaxy S7 Edge (SM-G935F)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και όσο σκέφτομαι να το δώσω, άλλο τόσο σκέφτομαι "Και τι να πάρω...?"

 

Κανένα παράπονο από την συσκευή (Blue Coral). Απλά με τρώει το χέρι μου για αλλαγή. Ακόμα 7 μήνες εγγύηση έχει σαν καινούρια...

 

Και για πείτε, μετά το S7 Edge τι?

Σε παρόμοια φάση είμαι ακριβώς.. Το s7 edge δεν φεύγει από το σπίτι με υπόλοιπο εγγύησης έως τον Μάιο.. Θα πάει στη γυναικα και εγώ γθα αλλαγή πάω προς oneplus 6t.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 16,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σε παρόμοια φάση είμαι ακριβώς.. Το s7 edge δεν φεύγει από το σπίτι με υπόλοιπο εγγύησης έως τον Μάιο.. Θα πάει στη γυναικα και εγώ γθα αλλαγή πάω προς oneplus 6t.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

 

H γυναίκα έχει πρόσφατα αποκτήσει και ερωτευτεί, το XZ1 οπότε δεν έχω "κληρονόμο" . Και όπως το είπες, δεν θέλω να φύγει από το σπίτι αυτό το τηλέφωνο.

Εγώ σκέφτομαι είτε S8+ είτε S9/S9 plus. Πέρα από overall πολύ καλές συσκευές, με τέτοιο σέρβις από πίσω, και ειδικά 100 μέτρα από το σπίτι μου, με κάνει να το σκέφτομαι να αλλάξω εταιρεία.

I am a traveler of both time and space
Link to comment
Share on other sites

H γυναίκα έχει πρόσφατα αποκτήσει και ερωτευτεί, το XZ1 οπότε δεν έχω "κληρονόμο" . Και όπως το είπες, δεν θέλω να φύγει από το σπίτι αυτό το τηλέφωνο.

Εγώ σκέφτομαι είτε S8+ είτε S9/S9 plus. Πέρα από overall πολύ καλές συσκευές, με τέτοιο σέρβις από πίσω, και ειδικά 100 μέτρα από το σπίτι μου, με κάνει να το σκέφτομαι να αλλάξω εταιρεία.

Δεν διαφωνώ καθόλου με το σκεπτικό σου.. Έχω ένα s8 demo σπίτι αλλά εκεί που είναι το fingerprint δεν με βολεύει καθόλου και έχω κόλλημα με αυτό το θέμα. Αν περιμένεις λίγο το s9 plus θα είναι σε πολύ δελεαστική τιμή αρχές Γενάρη που θα πλασαριστεί s10. Συμφωνώ στα πάντα που λες απλά ο λόγος που πάω προς 6τ είναι ότι θέλω να κάνω μια αλλαγή.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι είτε S8+ είτε S9/S9 plus. Πέρα από overall πολύ καλές συσκευές, με τέτοιο σέρβις από πίσω, και ειδικά 100 μέτρα από το σπίτι μου, με κάνει να το σκέφτομαι να αλλάξω εταιρεία.

 

Τα πες όλα...τί να λέμε τώρα...✌

Όσον αφορά το θέμα συσκευής εδώ που είμαστε πια χρονικά πιστεύω ότι "αναγκαστικά " θα πρέπει να περιμένεις την παρουσίαση άφιξη της σειράς s10 ,διαφορετικά εάν σε ενδιαφέρουν οι διπλοί πίσω φακοί τα 6 γίγα ραμ και φυσικά ο καλύτερος stereo sound τότε πηγαίνεις s9 plus.!

* εγώ είμαι τρομερά ευχαριστημένος από το s8 plus μου μουσική ακούω μόνον με τα ακουστικά οθόνη ουσιαστικά ολόιδια ο τηλεφακός δεν με απασχολεί καθόλου και η μπαταρία του s8 plus από του 9 plus είναι σίγουρα καλύτερη πάνω από μια ώρα SOT.

Εσύ αποφασίζεις...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα προτιμουσα να μεινω οσο αντεχε στο S7 Edge αν δεν εμπαινα στον πειρασμο και το εδινα για το S8. Ολα αυτα με τις πολλες καμερες, τα notches, τις μακροστενες οθονες που θα γινουν ακομα πιο μακροστενες και θα αποκτησουν και τρυπα με αφηνουν αδιαφορο....

Το καλο με το S8 ειναι οτι θα παρει αλλο ενα update οποτε αυτο με κραταει να μην γυρισω σε S7 Edge.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έγινε συζήτηση για το θέμα της εγγύησης, θα το ξαναπώ.

Μέχρι το καλοκαίρι, ότι ανταλλακτικό σου βάζανε στο σέρβις, είτε το πλήρωνες, είτε δεν το πλήρωνες (στο άλλαζαν σε εγγύηση), τα συγκεκριμένα ανταλλακτικά έπαιρναν 2 χρόνια εγγύηση από την ημέρα της αντικατάστασης (τα ανταλλακτικά μόνο, όχι η συσκευή).

Από το καλοκαίρι και μετά, ότι ανταλλακτικό σου βάλουν χωρίς χρέωση (λόγω εγγύησης) δεν παίρνει έξτρα χρόνο εγγύησης, αλλά ισχύει η αρχική εγγύηση της συσκευής. Δηλαδή, αν σου αλλάξουν ένα ανταλλακτικό 2 μέρες πριν λήξει η εγγύηση της συσκευής, το ανταλλακτικό αυτό θα έχει εγγύηση όσο όλη η συσκευή, δηλαδή για τις υπόλοιπες 2 μέρες. Θεωρώ βέβαια ότι αν σου βγάλει πρόβλημα αυτό το ανταλλακτικό μέσα στο επόμενο μικρό διάστημα, κάτι θα κάνουν, δεν πιστεύω να το αφήσουν έτσι, αλλά αυτό είναι απλά μια εικασία δική μου, όχι κάτι επίσημο.

Τα ανταλλακτικά που θα αλλάξεις με κόστος, φυσικά έχουν άλλη διαχείριση στο θέμα της εγγύησης, αλλά δεν γνωρίζω τι ακριβώς.

 

Για τη μπαταρία, που έχω δει να γράφονται κάποια πράγματα, για να μη δημιουργείται πρόβλημα, συμβαίνει το εξής. Η μπαταρία (μόνο στο s7 edge) έχει 2 χρόνια εγγύηση. Αυτό σημαίνει ότι αν εντός των 2 χρόνων, κρίνει το σέρβις ότι χρειάζεται αντικατάσταση, αυτή γίνεται δωρεάν. Εάν το ζητήσεις μόνος σου, αλλα στον έλεγχο του σέρβις δεν διαπιστωθεί πρόβλημα, τότε γίνεται με κόστος. Είναι γεγονός (και από τις εμπειρίες μας εδώ μέσα) ότι σε πολλές περιπτώσεις, οτανμπας το κινητό για σέρβις, αλλάζουν και την μπαταρία, αυτό όμως δεν είναι νόμος και σίγουρα όχι υποχρεωτικό. Στη μονή περίπτωση που θα σου αλλάξουν υποχρεωτικά την μπαταρία (δωρεάν φυσικά) είναι με την αλλαγή οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έγινε συζήτηση για το θέμα της εγγύησης, θα το ξαναπώ.

Μέχρι το καλοκαίρι, ότι ανταλλακτικό σου βάζανε στο σέρβις, είτε το πλήρωνες, είτε δεν το πλήρωνες (στο άλλαζαν σε εγγύηση), τα συγκεκριμένα ανταλλακτικά έπαιρναν 2 χρόνια εγγύηση από την ημέρα της αντικατάστασης (τα ανταλλακτικά μόνο, όχι η συσκευή).

Από το καλοκαίρι και μετά, ότι ανταλλακτικό σου βάλουν χωρίς χρέωση (λόγω εγγύησης) δεν παίρνει έξτρα χρόνο εγγύησης, αλλά ισχύει η αρχική εγγύηση της συσκευής. Δηλαδή, αν σου αλλάξουν ένα ανταλλακτικό 2 μέρες πριν λήξει η εγγύηση της συσκευής, το ανταλλακτικό αυτό θα έχει εγγύηση όσο όλη η συσκευή, δηλαδή για τις υπόλοιπες 2 μέρες. Θεωρώ βέβαια ότι αν σου βγάλει πρόβλημα αυτό το ανταλλακτικό μέσα στο επόμενο μικρό διάστημα, κάτι θα κάνουν, δεν πιστεύω να το αφήσουν έτσι, αλλά αυτό είναι απλά μια εικασία δική μου, όχι κάτι επίσημο.

Τα ανταλλακτικά που θα αλλάξεις με κόστος, φυσικά έχουν άλλη διαχείριση στο θέμα της εγγύησης, αλλά δεν γνωρίζω τι ακριβώς.

 

Για τη μπαταρία, που έχω δει να γράφονται κάποια πράγματα, για να μη δημιουργείται πρόβλημα, συμβαίνει το εξής. Η μπαταρία (μόνο στο s7 edge) έχει 2 χρόνια εγγύηση. Αυτό σημαίνει ότι αν εντός των 2 χρόνων, κρίνει το σέρβις ότι χρειάζεται αντικατάσταση, αυτή γίνεται δωρεάν. Εάν το ζητήσεις μόνος σου, αλλα στον έλεγχο του σέρβις δεν διαπιστωθεί πρόβλημα, τότε γίνεται με κόστος. Είναι γεγονός (και από τις εμπειρίες μας εδώ μέσα) ότι σε πολλές περιπτώσεις, οτανμπας το κινητό για σέρβις, αλλάζουν και την μπαταρία, αυτό όμως δεν είναι νόμος και σίγουρα όχι υποχρεωτικό. Στη μονή περίπτωση που θα σου αλλάξουν υποχρεωτικά την μπαταρία (δωρεάν φυσικά) είναι με την αλλαγή οθόνης.

 

Έχω την εντύπωση νομικά σε ότι γίνεται αντικατάσταση η εγγύηση <<ανανεώνεται>> για 2 χρόνια. Προσοχή δεν εννοώ για όλη την συσκευη αλλά για το εξάρτημα που αλλάχθηκε. Και δεν νομίζω η Samsung να μην είναι τυπική ως προς την εγγύηση. Τώρα αν χρειαστεί να το κυνηγήσεις είναι άλλο θέμα αλλά αυτό ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση νομικά σε ότι γίνεται αντικατάσταση η εγγύηση <<ανανεώνεται>> για 2 χρόνια. Προσοχή δεν εννοώ για όλη την συσκευη αλλά για το εξάρτημα που αλλάχθηκε. Και δεν νομίζω η Samsung να μην είναι τυπική ως προς την εγγύηση. Τώρα αν χρειαστεί να το κυνηγήσεις είναι άλλο θέμα αλλά αυτό ισχύει.

 

Δυστυχώς για μας, δεν ισχύει αυτό.

Αν διαβάσεις και στο βιβλιαράκι εγγυήσεων που περιέχεται στη συσκευασία της συσκευής, στον ορό 7 γράφει "Εάν η Samsung επισκευάσει ή αντικαταστήσει το προϊόν αυτό, το προϊόν που επισκευάζεται ή αντικαθίσταται θα καλύπτεται με εγγύηση για το υπόλοιπο της αρχικής περιόδου εγγύησης." Αυτο, όπως καταλαβαίνεις περιλαμβάνει είτε αντικατάσταση ανταλλακτικού, είτε της ίδιας της συσκευής.

Το χειρότερο για μένα είναι η τελευταία παράγραφος του όρου 7 που λέει "Τα προϊόντα που έχουν επισκευαστεί ή αντικατασταθεί ενδέχεται να περιλαμβάνουν καινούργια ή/και επιδιορθωμένα εξαρτήματα και εξοπλισμό." Που σημαίνει ότι τα ανταλλακτικά που σου βάζουν μπορεί να μην είναι καινούργια αλλά ανακατασκευασμένα. Κ αυτό είναι κάτι που δεν γνωρίζουν ούτε τα service (εννοώ αν το ανταλλακτικό που χρησιμοποιούν είναι καινούργιο ή ανακατασκευασμένο).

Κοινώς, ότι η Samsung μέχρι τώρα έδινε 2 χρόνια εγγύηση στα ανταλλακτικά της, ήταν καθαρά λόγω καλής θέλησης δικής της και όχι υποχρέωση της.

Edited by thodragon
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για μας, δεν ισχύει αυτό.

Αν διαβάσεις και στο βιβλιαράκι εγγυήσεων που περιέχεται στη συσκευασία της συσκευής, στον ορό 7 γράφει "Εάν η Samsung επισκευάσει ή αντικαταστήσει το προϊόν αυτό, το προϊόν που επισκευάζεται ή αντικαθίσταται θα καλύπτεται με εγγύηση για το υπόλοιπο της αρχικής περιόδου εγγύησης." Αυτο, όπως καταλαβαίνεις περιλαμβάνει είτε αντικατάσταση ανταλλακτικού, είτε της ίδιας της συσκευής.

Το χειρότερο για μένα είναι η τελευταία παράγραφος του όρου 7 που λέει "Τα προϊόντα που έχουν επισκευαστεί ή αντικατασταθεί ενδέχεται να περιλαμβάνουν καινούργια ή/και επιδιορθωμένα εξαρτήματα και εξοπλισμό." Που σημαίνει ότι τα ανταλλακτικά που σου βάζουν μπορεί να μην είναι καινούργια αλλά ανακατασκευασμένα. Κ αυτό είναι κάτι που δεν γνωρίζουν ούτε τα service (εννοώ αν το ανταλλακτικό που χρησιμοποιούν είναι καινούργιο ή ανακατασκευασμένο).

Κοινώς, ότι η Samsung μέχρι τώρα έδινε 2 χρόνια εγγύηση στα ανταλλακτικά της, ήταν καθαρά λόγω καλής θέλησης δικής της και όχι υποχρέωση της.

Θα συμφωνήσω σε οτι λες με το εγχειρίδιο και για τα ανταλλακτικά αλλά σε σχεση με την εγγύηση του ανταλλακτικού μάλλον κάνει λάθος η Samsung ή δρα καταχρηστικά. Δεν μπορεί να επισκευάσει κάτι και μετά από πχ 10 μέρες αυτό να χαλάσει και να μην σε καλύπτει. Και το αναφέρουν και στους νόμους της Ευρωπαικής Ενωσης σχετικά με τα δικαιώματα του καταναλωτή. Το γεγονός οτι το γράφει δεν σημαίνει οτι η Samsung είναι υπεράνω των νόμων. Ίσως χρειαστεί μια καταγγελία και όλα θα λυθουν θεωρώ.

Link to comment
Share on other sites

Από χθες είμαι κάτοχος ενός oneplus 6, οπότε αποχαιρετώ το νήμα....

Καλή συνέχεια σε όσους έχουν ακόμη αυτό το πραγματικά πάρα μα πάρα πολύ καλό τηλέφωνο.

 

υ.γ Η συσκευή μου είναι προς πώληση και υπάρχει και στις αγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι για slow motion έλεγε δεν πρόσεξα το πάτησα κατευθείαν.

 

Aν πας ρυθμίσεις ενημέρωση λογισμικού πληροφορίες τελευταίας ενημέρωσης θα δεις τι ακριβώς έχει κατεβάσει

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω εξαιρετικά σχόλια για το one UI που πηρε το s9 . Κριμα που δεν πρόκειται να το παρουμε και εμεις....
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έκλεψαν το κινητό μιας φίλης μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχω δυνατότητα εύρεσης μεσω gmail η samsung account και ποια διαδικασια πρέπει να ακολουθήσει για να το βρει η έστω να το κλειδώσει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έκλεψαν το κινητό μιας φίλης μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχω δυνατότητα εύρεσης μεσω gmail η samsung account και ποια διαδικασια πρέπει να ακολουθήσει για να το βρει η έστω να το κλειδώσει;
Find device της Google
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς την καινούργια ενημέρωση G935FXXU3ERL3

με ελληνικό EUR.

βλέπω ότι στα site έχει ανέβει αλλά ενημέρωση δεν μου βγάζει.

Περίεργο......??????

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έκλεψαν το κινητό μιας φίλης μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχω δυνατότητα εύρεσης μεσω gmail η samsung account και ποια διαδικασια πρέπει να ακολουθήσει για να το βρει η έστω να το κλειδώσει;
https://findmymobile.samsung.com

 

Με το Samsung account μπαίνεις και κανεις τα πάντα. Βρισκεις που είναι το βάζεις να χτυπάει και διαγράφεις όλα τα δεδομένα. Απλά πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει κάποιες ρυθμίσεις πριν, όπως όταν είναι κλειδωμένο να μην μπορεί ο άλλος να κλείσει δίκτυα και δικτυο κινητής και να μην προλάβει ο άλλος να βγάλει sim...

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

RX8 rules!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 Edge (SM-G935F)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...