Jump to content

Microsoft Lumia 650


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σιγά που θα έχεις καλύτερη γνώμη εσύ φίλε faasf και εγώ που είμαστε κάτοχοι του κινητού απο τον "ειδικό" που το έπιασε στα χέρια του κάνα μισάωρο πριν 2 χρόνια και έβγαλε "απόλυτη" άποψη για αυτό...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 761
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είπα μεταχειρισμένο. Καινούριο από Vodafone. Για το 950 μιλάω. Το 950 XL έκανε 280. Απλώς ήθελα μικρότερο. Και σε παρακαλώ μην το ξανακάνεις αυτό. Να αμφισβητήσεις δηλαδή ό,τι σου γράφω.

 

Πού βγήκε χειρότερος; Στα benchmarks;

Κάτι σου είπα για τους επεξεργαστές. Δε θες να το ακούσεις. Κανένα πρόβλημα. Διαφωνούμε. Εσείς κοιτάξτε τους επεξεργαστές.

Για να έχουν οι άλλοι μια ιδέα ένας επεξεργαστής μπορεί να κοστίζει 25-30 δολάρια και η οθόνη 100-150.

 

Δεν είναι 2 κλάσεις ποιοτικότερο. Σου υπενθυμίζω ότι έχω και τα 2. Κάτι θα ξέρω περισσότερο.

Όντως είναι παρελθόν. Όπως παρελθόν είναι και συσκευές αντίστοιχων ετών android. Προσωπικά θα επέλεγα πάλι 650 ή 950 μεταχειρισμένα σε σχέση με μεταχειρισμένες συσκευές android στην ίδια τιμή.

Faasf σε σεβομαι οσο δεν φανταζεσαι..Δεν αμφισβητω-ησα αυτο που γραφεις διοτι λογικα το πηρες σε καποια προσφορα της Vodafone στα 250 τον ιουλιο του 2016...

Το 950 δεν ηταν κατω απο τα 3 κατοσταρικα στο skroutz εκεινη την εποχη, αρα η τιμη του γενικα ηταν αρκετα υψηλοτερη, Απο Σεπτεμβρη ομως επεσε κατακοριφα.. ..Τσεκαρε ιστορικο τιμων;)

Το ποσο κοστιζει καθε Parts ειναι ασχετο με το οτι ο snap 212 ηταν Απαραδεκτη επιλογη..Ακομα και στο mytube αν εβαζες 720p 60 fps βιντεακι καθυστερουσε εμφανως..Λαγκαρε για αρκετα δευτερα στην αρχη και εχανε συνεχως frames κατα την διαρκεια..Το παλιοτερο 640 ηταν καπως ποιο αερατο. Θεμα chip δεν ειναι αυτο???

Επισης το 650 ηταν Μακραν ποιοτικοτερο απο την πλαστικουρα 950..Τα εχω δοκιμασει διπλα διπλα αρκετες φορες στο παρελθον..Δεν υποστηριζω κατι αν δεν εχω δει μονος μου τι ισχυει..

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σιγά που θα έχεις καλύτερη γνώμη εσύ φίλε faasf και εγώ που είμαστε κάτοχοι του κινητού απο τον "ειδικό" που το έπιασε στα χέρια του κάνα μισάωρο πριν 2 χρόνια και έβγαλε "απόλυτη" άποψη για αυτό...

 

Σε τι διαφωνεις Airness6 απο αυτα που εγραψα ? Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Σιγά που θα έχεις καλύτερη γνώμη εσύ φίλε faasf και εγώ που είμαστε κάτοχοι του κινητού απο τον "ειδικό" που το έπιασε στα χέρια του κάνα μισάωρο πριν 2 χρόνια και έβγαλε "απόλυτη" άποψη για αυτό...

 

Το να την έπιανε θα ήταν καλά, εδώ μιλάμε για "ειδήμονα" που από φωτογραφίες έβγαλε άποψη για όλα τα lumia της σειράς χ50. Ευτυχώς που υπάρχει το φόρουμ και βγάζει τέτοια τζιμάνια....

Link to comment
Share on other sites

Faasf σε σεβομαι οσο δεν φανταζεσαι..Δεν αμφισβητω-ησα αυτο που γραφεις διοτι λογικα το πηρες σε καποια προσφορα της Vodafone στα 250 τον ιουλιο του 2016...

Το 950 δεν ηταν κατω απο τα 3 κατοσταρικα στο skroutz εκεινη την εποχη, αρα η τιμη του γενικα ηταν αρκετα υψηλοτερη, Απο Σεπτεμβρη ομως επεσε κατακοριφα.. ..Τσεκαρε ιστορικο τιμων;)

Τι με ενδιαφέρει πόσο έκανε στο skroutz; Για όλα τα προϊόντα παίζουν κατά καιρούς προσφορές και από αλυσίδες.

Σου έγραψα ότι το πήρα τόσο και μου λες ότι δεν έκανε τόσο και να κοιτάξω το ιστορικό τιμών στο skroutz για να δούμε τι; Ότι ορθώς με αμφισβήτησες; Δεν πάει έτσι.

Το ποσο κοστιζει καθε Parts ειναι ασχετο με το οτι ο snap 212 ηταν Απαραδεκτη επιλογη..Ακομα και στο mytube αν εβαζες 720p 60 fps βιντεακι καθυστερουσε εμφανως..Λαγκαρε για αρκετα δευτερα στην αρχη και εχανε συνεχως frames κατα την διαρκεια..Το παλιοτερο 640 ηταν καπως ποιο αερατο. Θεμα chip δεν ειναι αυτο???

Κόλλησες με τον επεξεργαστή. Μια χαρά είναι ο 212 για το 650. Δε θα αγόραζε κάποιος το 650 για να τραβάει εξαιρετικά videos ή για να βγάζει εξαιρετικές φωτογραφίες. Το 650 έχει άλλα πλεονεκτήματα. Αναφέρθηκαν.

Όπως από την άλλη δεν αγόραζε κάποιος το Xiaomi 4, για να βλέπει βαθύ μαύρο στην οθόνη και να βγάζει αντίστοιχα εξαιρετικές φωτογραφίες.

Επισης το 650 ηταν Μακραν ποιοτικοτερο απο την πλαστικουρα 950..Τα εχω δοκιμασει διπλα διπλα αρκετες φορες στο παρελθον..Δεν υποστηριζω κατι αν δεν εχω δει μονος μου τι ισχυει..

Ok. Εμένα μου αρέσουν και τα δύο. Το καθένα για τους λόγους του.

Και την πλαστικούρα 950, θα την επέλεγα και σήμερα (μετά από 2μιση χρόνια), σε σχέση με αρκετές android συσκευές, με κλειστά μάτια.

Αναλόγως τις απαιτήσεις.

 

Τέλος επειδή χθες είχαμε μια αντίστοιχη συζήτηση και για να μη λέμε τα ίδια στα γράφω και εσένα.

Όποιος δεν έχει συσκευή που αφορά ένα συγκεκριμένο νήμα και θέλει να γράψει αρνητικά ή θετικά για μία συσκευή (πόσο μάλλον αν αυτή είναι 2 μιση ετών και δεν ενδιαφέρεται να την αγοράσει) η γνώμη μου είναι ότι η γνώμη του δεν έχει κανένα νόημα.

περισσότερα εδώ: https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7654535

 

Σιγά που θα έχεις καλύτερη γνώμη εσύ φίλε faasf και εγώ που είμαστε κάτοχοι του κινητού απο τον "ειδικό" που το έπιασε στα χέρια του κάνα μισάωρο πριν 2 χρόνια και έβγαλε "απόλυτη" άποψη για αυτό...

Τι να σου πω. Δεν μπορώ να το καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Τι με ενδιαφέρει πόσο έκανε στο skroutz; Για όλα τα προϊόντα παίζουν κατά καιρούς προσφορές και από αλυσίδες.

Σου έγραψα ότι το πήρα τόσο και μου λες ότι δεν έκανε τόσο και να κοιτάξω το ιστορικό τιμών στο skroutz για να δούμε τι; Ότι ορθώς με αμφισβήτησες; Δεν πάει έτσι.

 

Κόλλησες με τον επεξεργαστή. Μια χαρά είναι ο 212 για το 650. Δε θα αγόραζε κάποιος το 650 για να τραβάει εξαιρετικά videos ή για να βγάζει εξαιρετικές φωτογραφίες. Το 650 έχει άλλα πλεονεκτήματα. Αναφέρθηκαν.

Όπως από την άλλη δεν αγόραζε κάποιος το Xiaomi 4, για να βλέπει βαθύ μαύρο στην οθόνη και να βγάζει αντίστοιχα εξαιρετικές φωτογραφίες.

 

Ok. Εμένα μου αρέσουν και τα δύο. Το καθένα για τους λόγους του.

Και την πλαστικούρα 950, θα την επέλεγα και σήμερα (μετά από 2μιση χρόνια), σε σχέση με αρκετές android συσκευές, με κλειστά μάτια.

Αναλόγως τις απαιτήσεις.

 

Τέλος επειδή χθες είχαμε μια αντίστοιχη συζήτηση και για να μη λέμε τα ίδια στα γράφω και εσένα.

Όποιος δεν έχει συσκευή που αφορά ένα συγκεκριμένο νήμα και θέλει να γράψει αρνητικά ή θετικά για μία συσκευή (πόσο μάλλον αν αυτή είναι 2 μιση ετών και δεν ενδιαφέρεται να την αγοράσει) η γνώμη μου είναι ότι η γνώμη του δεν έχει κανένα νόημα.

περισσότερα εδώ: https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7654535

 

 

Τι να σου πω. Δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Με απλά λόγια τότε.. Αφού δεν σε ενδιαφέρει πόσο έκανε γενικότερα τότε γιατί να μας ενδιαφέρει και εμάς το ποσό την πήρες εσύ;; Τι σχέση έχει η συζήτηση που κάναμε για το 650 με το ποσό αγόρασες εσύ το 2016 το 950??

Απο την άλλη το ότι το 650 σκαλώνει ακόμα και στο σερφαρισμα σε κάπως ποιο βαριές σελίδες δείχνει το ποσό ανάγκη είχε η συσκευή για κάτι ποιο δυνατό στο εσωτερικό της.

Επίσης δεν ήξερα ότι για να σχολιάσω θα έπρεπε να κατέχω την συσκευή ή να σκοπεύω να την αγοράσω.. Είναι νέος κανόνας αυτός;;

Τέλος για την ποιότητα κατασκευής αγαπητέ faasf δεν χρειάζονται πολλά λόγια. Μόνο το πλαστικό που ετριζε στις άκρες των 950 τα λέει όλα..Το 650 πέρα από το αλουμίνιο στις άκρες είχε και σαφέστατα καλύτερη συναρμογή..Καλύτερο ηχείο επίσης...Αν και χαμηλότερης ανάλυσης οθόνη ήταν σαφέστατα ποιο φωτεινή έξω στον ήλιο.. Αυτά για εσένα δεν μετράνε;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το να την έπιανε θα ήταν καλά, εδώ μιλάμε για "ειδήμονα" που από φωτογραφίες έβγαλε άποψη για όλα τα lumia της σειράς χ50. Ευτυχώς που υπάρχει το φόρουμ και βγάζει τέτοια τζιμάνια....

Γράψε και άλλα ντε... Φτιάχνω καφεδακι σε λίγο για να διαβάσω τι άλλη κακιουλα θα γράψεις.. Ψυχαγωγησε με λοιπόν..

Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια τότε.. Αφού δεν σε ενδιαφέρει πόσο έκανε γενικότερα τότε γιατί να μας ενδιαφέρει και εμάς το ποσό την πήρες εσύ;;

Τι σχέση έχει η συζήτηση που κάναμε για το 650 με το ποσό αγόρασες εσύ το 2016 το 950??

Σου εξήγησα ότι οι τιμές (τόσο για το 950 όσο και για το 650) ήταν χώμα. Και δεν ισχύει αυτό που έγραψες για τα 250 ευρώ του 650. Ίσχυε για ελάχιστο χρονικό διάστημα. Ήδη το Σεπτέμβριο του '16 είχε 120 ευρώ όταν το 950 από τον Ιούλιο (άντε από Σεπτέμβριο για εσένα) είχε 250. Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.

Με απλά λόγια αυτό που έγραψες δεν ισχύει. Οι περισσότεροι έχουν αγοράσει το 950 καινούριο κάτω από 300 και το 650 κάτω από 150 ευρώ. Ξαναδιάβασε παραπάνω.

Κατά τα άλλα δε σε ενδιαφέρει, πέρα από το γεγονός ότι αμφισβήτησες (κακώς) αυτό που σου έγραψα. Και σε παρακάλεσα να μην ξαναγίνει.

Απο την άλλη το ότι το 650 σκαλώνει ακόμα και στο σερφαρισμα σε κάπως ποιο βαριές σελίδες δείχνει το ποσό ανάγκη είχε η συσκευή για κάτι ποιο δυνατό στο εσωτερικό της.

Εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις και να κολλάς με τον επεξεργαστή. Βρε συ καλύτερα θα ήταν να είχε πιο δυνατό επεξεργαστή. Καταλαβαίνεις όμως ότι το τηλέφωνο είναι 6.9 mm με 122 γραμμάρια βάρος; Φτερό στον άνεμο. Ξέρεις τι κατανάλωση θα είχε με πιο δυνατό επεξεργαστή με τόσο λεπτή μπαταρία. Δεν καταλαβαίνεις ότι η διαφορά με τον πιο δυνατό επεξεργαστή είναι μόλις 5-10 δολάρια; Αλλού θα υπήρχε πρόβλημα. Μην κάνετε πως τα ξέρετε όλα βλέποντας τα benchmarks. Δεν είναι το πιο σημαντικό η ταχύτητα σε μια mobile συσκευή τέτοιου τύπου.

Επίσης δεν ήξερα ότι για να σχολιάσω θα έπρεπε να κατέχω την συσκευή ή να σκοπεύω να την αγοράσω.. Είναι νέος κανόνας αυτός;;

Σου είπα εγώ ότι δεν μπορείς να σχολιάσεις ή σου απαγόρεψα να σχολιάσεις; Εγώ έγραψα ότι κατά τη γνώμη μου δεν έχει νόημα να σχολιάσεις (-ζετε) γιατί δεν κατέχεις(-χετε). Με έχεις δει ποτέ σε νήματα που αφορούν άλλες συσκευές να εκφέρω άποψη για αυτές; Προφανώς και έχω δει αρκετές. Ποιος ο λόγος να εκφέρω άποψη για συσκευές που όμως..., είτε δεν έχω στην κατοχή μου, είτε δεν με ενδιαφέρει, δε με αφορά να τις αγοράσω; Ποιος ο λόγος να πάω σε νήμα μιας συσκευής android και να λέω σε αυτούς που μόλις την έχουν αγοράσει ότι ο επεξεργαστής είναι χάλια. Διάβασε αυτά που γράφει ο Montoya. Τα γράφει καλύτερα από εμένα.

Τέλος για την ποιότητα κατασκευής αγαπητέ faasf δεν χρειάζονται πολλά λόγια. Μόνο το πλαστικό που ετριζε στις άκρες των 950 τα λέει όλα..Το 650 πέρα από το αλουμίνιο στις άκρες είχε και σαφέστατα καλύτερη συναρμογή..Καλύτερο ηχείο επίσης...Αν και χαμηλότερης ανάλυσης οθόνη ήταν σαφέστατα ποιο φωτεινή έξω στον ήλιο.. Αυτά για εσένα δεν μετράνε;;;

Αγαπητέ Pano ποιο το νόημα να σου πω αν μετράνε η δε μετράνε...

Είμαι εγώ ευχαριστημένος; Ναι. Προφανώς, αφού αγόρασα και τα 2.

Μήπως το αγόρασες εσύ και τσαντίστηκες με την αγορά σου; Όχι.

Ποιο το νόημα όμως όλων αυτών... Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Υ.Γ. Μη γράψεις τίποτα άλλο. Κουράστηκα Πάνο. Αρκετά.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Τι με ενδιαφέρει πόσο έκανε στο skroutz; Για όλα τα προϊόντα παίζουν κατά καιρούς προσφορές και από αλυσίδες.

Σου έγραψα ότι το πήρα τόσο και μου λες ότι δεν έκανε τόσο και να κοιτάξω το ιστορικό τιμών στο skroutz για να δούμε τι; Ότι ορθώς με αμφισβήτησες; Δεν πάει έτσι.

 

Κόλλησες με τον επεξεργαστή. Μια χαρά είναι ο 212 για το 650. Δε θα αγόραζε κάποιος το 650 για να τραβάει εξαιρετικά videos ή για να βγάζει εξαιρετικές φωτογραφίες. Το 650 έχει άλλα πλεονεκτήματα. Αναφέρθηκαν.

Όπως από την άλλη δεν αγόραζε κάποιος το Xiaomi 4, για να βλέπει βαθύ μαύρο στην οθόνη και να βγάζει αντίστοιχα εξαιρετικές φωτογραφίες.

 

Ok. Εμένα μου αρέσουν και τα δύο. Το καθένα για τους λόγους του.

Και την πλαστικούρα 950, θα την επέλεγα και σήμερα (μετά από 2μιση χρόνια), σε σχέση με αρκετές android συσκευές, με κλειστά μάτια.

Αναλόγως τις απαιτήσεις.

 

Τέλος επειδή χθες είχαμε μια αντίστοιχη συζήτηση και για να μη λέμε τα ίδια στα γράφω και εσένα.

Όποιος δεν έχει συσκευή που αφορά ένα συγκεκριμένο νήμα και θέλει να γράψει αρνητικά ή θετικά για μία συσκευή (πόσο μάλλον αν αυτή είναι 2 μιση ετών και δεν ενδιαφέρεται να την αγοράσει) η γνώμη μου είναι ότι η γνώμη του δεν έχει κανένα νόημα.

περισσότερα εδώ: https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7654535

 

 

Τι να σου πω. Δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Αυτό με τα πλαστικά είναι πραγματικά αστείο και τεράστια επιτυχία του μάρκετινγκ.

Τα έχω αναφέρει πολλές φορές αλλά τότε μου λεγαν οτι θέλω να δικαιολογήσω την επιλογή μου (λες και δεν έχω άλλες σκοτούρες....)

Αφού αγόρασα τα ποιοτικοτατα s7edge, s8 plus, note 8, λέω με απόλυτη σιγουριά πως χάρηκα τις..... θήκες. Γιατί ότι και να λέμε, η συντριπτική πλειοψηφία προστατεύει τις πανάκριβες συσκευές με θήκες (χαρακωνονται και εύκολα βλέπεις). Με το 950 δεν είχα (μετά από χρόνια) τέτοιο θέμα. Ότι και να πάθαινε η πλάτη του, με λίγα € την άλλαζα και είχα καινούριο κινητό. Πέρα από την ευκολία αλλαγής μπαταρίας.

Αλλά όχι, εκείνο ήταν πλαστικό. Καλύτερα να χαίρομαι την θήκη......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα πλαστικά είναι πραγματικά αστείο και τεράστια επιτυχία του μάρκετινγκ.

Τα έχω αναφέρει πολλές φορές αλλά τότε μου λεγαν οτι θέλω να δικαιολογήσω την επιλογή μου (λες και δεν έχω άλλες σκοτούρες....)

Αφού αγόρασα τα ποιοτικοτατα s7edge, s8 plus, note 8, λέω με απόλυτη σιγουριά πως χάρηκα τις..... θήκες. Γιατί ότι και να λέμε, η συντριπτική πλειοψηφία προστατεύει τις πανάκριβες συσκευές με θήκες (χαρακωνονται και εύκολα βλέπεις). Με το 950 δεν είχα (μετά από χρόνια) τέτοιο θέμα. Ότι και να πάθαινε η πλάτη του, με λίγα € την άλλαζα και είχα καινούριο κινητό. Πέρα από την ευκολία αλλαγής μπαταρίας.

Αλλά όχι, εκείνο ήταν πλαστικό. Καλύτερα να χαίρομαι την θήκη......

Βρε εγώ συμφωνώ. Καταλαβαίνω βέβαια και την απαίτηση άριστης ποιότητας κατασκευής σε συσκευές των 700-1000 ευρώ. Αν και δεν είμαι αυτής της φιλοσοφίας (δε θα έδινα 700-1000 ευρώ για android ή ios ή wm10) καταλαβαίνω απόλυτα τους χρήστες, ενώ δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάνω κριτική σε κάποιον πού χαλάει τα χρήματά του.

 

Αλλά (και εκτός από αυτά που γράφεις).... εδώ πρόκειται για το 950 που για τους γνωστούς λόγους από το καλοκαίρι του '16 η συσκευή είχε πέσει κάτω από 300 ευρώ με τα κορυφαία τεχνικά χαρακτηριστικά τότε (επεξεργαστή, κάμερα, οθόνη, ram, συνδεσιμότητες, αποσπώμενη μπαταρία) και με ένα όμορφο σοβαρό ασφαλές λειτουργικό (ναι ξέρω δεν είχε καλό fb) και θα κάθομαι να ψάχνω αν τρίζει το πλαστικό στις άκρες... Δε μου καίγεται/καιγόταν καρφί αν τρίζει/ε.

Link to comment
Share on other sites

@golum με μέτρια χρήση θα σε βγάλει απ το πρωί ως το βραδάκι που θα γυρίσεις σπιτι για να το βάλεις να ξαναφορτισει

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσοχή όμως, μιλάμε για ένα τηλέφωνο που θα το βρεις μεταχειρισμένο, οπότε δεν είναι κανόνας γιατί ο κάθε χρηστής μπορεί να την έχει "λιώσει" και αυτή να μη βρίσκεται σε καθόλου καλή κατάσταση. Η συσκευή κυκλοφόρησε το Φλεβάρη του 16, έχουν περάσει 2,5 χρονια

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

@golum με μέτρια χρήση θα σε βγάλει απ το πρωί ως το βραδάκι που θα γυρίσεις σπιτι για να το βάλεις να ξαναφορτισει

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσοχή όμως, μιλάμε για ένα τηλέφωνο που θα το βρεις μεταχειρισμένο, οπότε δεν είναι κανόνας γιατί ο κάθε χρηστής μπορεί να την έχει "λιώσει" και αυτή να μη βρίσκεται σε καθόλου καλή κατάσταση. Η συσκευή κυκλοφόρησε το Φλεβάρη του 16, έχουν περάσει 2,5 χρονια

 

Ευχαριστώ πολύ.Τόσο κρατάει και στο δικό μου.Σκεφτόμουν να αγοράσω μπαταρία .

Link to comment
Share on other sites

Faasf, Montoya και λοιποί... Μου αρέσει που ακόμα προσπαθείτε να "πείσετε" τον αλάνθαστο ότι κάνει λάθος ή ότι κάποια πράγματα είναι διαφορετικά από αυτά που πιστεύει ή νομίζει ότι ξέρει... Τσάμπα τα kilobytes...
Link to comment
Share on other sites

Σου εξήγησα ότι οι τιμές (τόσο για το 950 όσο και για το 650) ήταν χώμα. Και δεν ισχύει αυτό που έγραψες για τα 250 ευρώ του 650. Ίσχυε για ελάχιστο χρονικό διάστημα. Ήδη το Σεπτέμβριο του '16 είχε 120 ευρώ όταν το 950 από τον Ιούλιο (άντε από Σεπτέμβριο για εσένα) είχε 250. Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.

Με απλά λόγια αυτό που έγραψες δεν ισχύει. Οι περισσότεροι έχουν αγοράσει το 950 καινούριο κάτω από 300 και το 650 κάτω από 150 ευρώ. Ξαναδιάβασε παραπάνω.

Κατά τα άλλα δε σε ενδιαφέρει, πέρα από το γεγονός ότι αμφισβήτησες (κακώς) αυτό που σου έγραψα. Και σε παρακάλεσα να μην ξαναγίνει.

 

Εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις και να κολλάς με τον επεξεργαστή. Βρε συ καλύτερα θα ήταν να είχε πιο δυνατό επεξεργαστή. Καταλαβαίνεις όμως ότι το τηλέφωνο είναι 6.9 mm με 122 γραμμάρια βάρος; Φτερό στον άνεμο. Ξέρεις τι κατανάλωση θα είχε με πιο δυνατό επεξεργαστή με τόσο λεπτή μπαταρία. Δεν καταλαβαίνεις ότι η διαφορά με τον πιο δυνατό επεξεργαστή είναι μόλις 5-10 δολάρια; Αλλού θα υπήρχε πρόβλημα. Μην κάνετε πως τα ξέρετε όλα βλέποντας τα benchmarks. Δεν είναι το πιο σημαντικό η ταχύτητα σε μια mobile συσκευή τέτοιου τύπου.

 

Σου είπα εγώ ότι δεν μπορείς να σχολιάσεις ή σου απαγόρεψα να σχολιάσεις; Εγώ έγραψα ότι κατά τη γνώμη μου δεν έχει νόημα να σχολιάσεις (-ζετε) γιατί δεν κατέχεις(-χετε). Με έχεις δει ποτέ σε νήματα που αφορούν άλλες συσκευές να εκφέρω άποψη για αυτές; Προφανώς και έχω δει αρκετές. Ποιος ο λόγος να εκφέρω άποψη για συσκευές που όμως..., είτε δεν έχω στην κατοχή μου, είτε δεν με ενδιαφέρει, δε με αφορά να τις αγοράσω; Ποιος ο λόγος να πάω σε νήμα μιας συσκευής android και να λέω σε αυτούς που μόλις την έχουν αγοράσει ότι ο επεξεργαστής είναι χάλια. Διάβασε αυτά που γράφει ο Montoya. Τα γράφει καλύτερα από εμένα.

 

Αγαπητέ Pano ποιο το νόημα να σου πω αν μετράνε η δε μετράνε...

Είμαι εγώ ευχαριστημένος; Ναι. Προφανώς, αφού αγόρασα και τα 2.

Μήπως το αγόρασες εσύ και τσαντίστηκες με την αγορά σου; Όχι.

Ποιο το νόημα όμως όλων αυτών... Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Υ.Γ. Μη γράψεις τίποτα άλλο. Κουράστηκα Πάνο. Αρκετά.

 

Πρέπει να απαντήσω faasf διότι χαθήκαμε στην μετάφραση.

Πρώτα από όλα δεν είπα ποτέ ότι δεν πήρες το 950 στα 250. Αν είναι δυνατόν δηλαδή βρε faasf...

απλα είπα πως η χαμηλότερη τιμή που το έβρισκες ήταν στα 300 το καλοκαίρι, απλά εσύ το πήρες σε μια γνωστή προσφορά της Vodafone σε αυτή την τιμή. Οπότε δεν σε αμφισβήτησα σε καμία περίπτωση.

Από την άλλη λες πως το 650 είχε πολύ καλή Αρχική τιμή. Η επίσημη τιμή του ήταν Ακριβώς 249 ευρώ.. Απαράδεκτη τιμή.. Το ότι έπεσε σύντομα είναι άλλο θέμα...

Επίσης στο θέμα του επεξεργαστή του 650 δεν μίλησα ποτέ για benchmarks.. Σου ανέφερα καθημερινά πράγματα που εδώ και καιρό αγκομαχαει το έρμο λόγω snap 212 και 1gb ram. Απλά η συγκεκριμένη συσκευή είναι ένα Τρανό παράδειγμα εντελώς λανθασμενης επιλογής περιφερειακων.. Ένα υπέροχο εξωτερικό με σάπιο εσωτερικό...

Χρησιμοποιώ συχνά το 650 από στενό φίλο συγγενή και εχω κάθε επίγνωση των όσων λέω..

Τέλος το αν εσένα σου αρέσει το 950 εξωτερικά είναι υποκειμενικό.. Το ότι όμως η ποιότητα κατασκευής του είναι σαφέστατα κατώτερη από του low end 650 είναι κάτι το Αντικειμενικο και το έχουν αναγνωρίσει όλοι οι reviewers εκεί έξω..

Όλοι τονιζαν γιατί να μην έφτιαχναν τόσο ποιοτικά και τα 950ρια..Ειναι γεγονός και όχι δημιούργημα της φαντασίας μου.

Τι γραφει το gsmarena παρακαλω...

''It is amazing how much of a style difference a bit of metal can make. The Lumia 650 looks much more refined than any Lumia device to date (including the Nokia Lumia 830, which too flaunted a metal frame). Actually, we might as well go ahead and say it - the Lumia 650 looks better than its flagship siblings, the Lumia 950 and 950 XL''

Και αυτο επισης που τα λεει ολα..

''Unfortunately, the product team didn't have much budget left after these had to resort to using entry-level hardware, which has resulted in a rather unbalanced end product''

Γιατι διαφωνεις μαζι μου απλα για να διαφωνισεις?..Δεν το καταλαβαινω..

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Faasf, Montoya και λοιποί... Μου αρέσει που ακόμα προσπαθείτε να "πείσετε" τον αλάνθαστο ότι κάνει λάθος ή ότι κάποια πράγματα είναι διαφορετικά από αυτά που πιστεύει ή νομίζει ότι ξέρει... Τσάμπα τα kilobytes...

 

Πόσο χαίρομαι που ακόμα και τώρα τρέχεις να πετάξεις μπιχτουλες όπως και ο γνωστός ταραξιας στην πίσω σελίδα...

Τσάμπα τα kilobytes λες αλλά τσουπ πετάχτηκες...

Edited by panos9553
Link to comment
Share on other sites

Faasf, Montoya και λοιποί... Μου αρέσει που ακόμα προσπαθείτε να "πείσετε" τον αλάνθαστο ότι κάνει λάθος ή ότι κάποια πράγματα είναι διαφορετικά από αυτά που πιστεύει ή νομίζει ότι ξέρει... Τσάμπα τα kilobytes...

 

Εμένα βγάλε με απ' έξω. Έχω ενεργοποιήσει από καιρό τη λίστα αγνοήσεις και έχω σωθεί. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους. Άλλο φόρουμ.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατι διαφωνεις μαζι μου απλα για να διαφωνισεις?..Δεν το καταλαβαινω..

Για το 650, σου εξήγησα ότι αυτός ο επεξεργαστής (τότε) ταίριαζε στο 650 για λόγους κατανάλωσης.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι. Ο καθένας πως βλέπει τα πράγματα.

Εγώ έβλεπα/βλέπω πόσο ομαλά έτρεχε το λειτουργικό και οι εφαρμογές (οι ίδιες με αυτές που τρέχουν και στο desktop) στον 212 με 1GB RAM σε μια συσκευή πανάλαφρη και λεπτότατη και μια οθόνη με ωραίο μαύρο.

Σε όποιον ταιριάζει. Άλλοι θέλουν 3 GHz επεξεργαστή και 8 GBytes RAM για να τρέχουν mobile λειτουργικό, fb και banking εφαρμογές. Τι να σου πω.. Τι απαιτήσεις έχει ο καθένας. Εγώ δεν έχω θέμα και με 1 GB Ram (στα WM10) και τον 212.

 

Για το 950 και για το κάθε 950... δε μου καίγεται καρφί αν μια συσκευή έχει πλαστικό, από τη στιγμή που είναι μια χαρά προφανώς. Ούτως ή άλλως δεν είμαι της φιλοσοφίας να δώσω πολλά χρήματα για mobile λειτουργικό πόσο μάλλον να πληρώνω και γυαλιά ή αλουμίνια ή ό,τι άλλο ακριβό υλικό μπορεί να χρησιμοποιείται σε τόσο γρήγορα χρονικώς αναλώσιμες συσκευές. Με λίγα λόγια εμένα με βόλεψε που ήταν πλαστικό.

 

Premium συσκευές υπάρχουν με το κιλό. Τι κολλάμε με το 950 την πλαστικούρα. Τα WM10 δεν υπάρχουν πια, οπότε σε ένα-δύο χρόνια που θα αλλάξω συσκευή θα το ξανά συζητήσουμε. Τότε... θα ήθελα να υπάρχει είτε ένα note πλαστικό με όχι edge οθόνη, είτε μια συσκευή με όχι mobile λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Συσκευή με όχι mobile λειτουργικό, δεν θα είναι mobile. Desktop θα είναι! ;) :))

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Συσκευή με όχι mobile λειτουργικό, δεν θα είναι mobile. Desktop θα είναι! ;) :))

 

Μην είσαι σίγουρος...

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Faasf, Montoya και λοιποί... Μου αρέσει που ακόμα προσπαθείτε να "πείσετε" τον αλάνθαστο ότι κάνει λάθος ή ότι κάποια πράγματα είναι διαφορετικά από αυτά που πιστεύει ή νομίζει ότι ξέρει... Τσάμπα τα kilobytes...

 

Ένας δυσαρεστημένος κάτοχος του 640 είναι, που τον κράζουν σ' όλα τα φόρουμ και κάνει και τον έξυπνο. Απορώ γιατί του απαντάνε τα παιδιά και δίνουν αξία σε τέτοια άτομα.

Link to comment
Share on other sites

Για το 650, σου εξήγησα ότι αυτός ο επεξεργαστής (τότε) ταίριαζε στο 650 για λόγους κατανάλωσης.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι. Ο καθένας πως βλέπει τα πράγματα.

Εγώ έβλεπα/βλέπω πόσο ομαλά έτρεχε το λειτουργικό και οι εφαρμογές (οι ίδιες με αυτές που τρέχουν και στο desktop) στον 212 με 1GB RAM σε μια συσκευή πανάλαφρη και λεπτότατη και μια οθόνη με ωραίο μαύρο.

Σε όποιον ταιριάζει. Άλλοι θέλουν 3 GHz επεξεργαστή και 8 GBytes RAM για να τρέχουν mobile λειτουργικό, fb και banking εφαρμογές. Τι να σου πω.. Τι απαιτήσεις έχει ο καθένας. Εγώ δεν έχω θέμα και με 1 GB Ram (στα WM10) και τον 212.

 

Για το 950 και για το κάθε 950... δε μου καίγεται καρφί αν μια συσκευή έχει πλαστικό, από τη στιγμή που είναι μια χαρά προφανώς. Ούτως ή άλλως δεν είμαι της φιλοσοφίας να δώσω πολλά χρήματα για mobile λειτουργικό πόσο μάλλον να πληρώνω και γυαλιά ή αλουμίνια ή ό,τι άλλο ακριβό υλικό μπορεί να χρησιμοποιείται σε τόσο γρήγορα χρονικώς αναλώσιμες συσκευές. Με λίγα λόγια εμένα με βόλεψε που ήταν πλαστικό.

 

Premium συσκευές υπάρχουν με το κιλό. Τι κολλάμε με το 950 την πλαστικούρα. Τα WM10 δεν υπάρχουν πια, οπότε σε ένα-δύο χρόνια που θα αλλάξω συσκευή θα το ξανά συζητήσουμε. Τότε... θα ήθελα να υπάρχει είτε ένα note πλαστικό με όχι edge οθόνη, είτε μια συσκευή με όχι mobile λειτουργικό.

 

Όλα τα παραπάνω που μου λες όμως είναι Μόνο η προσωπική σου γνώμη-γούστα.

Μου λες εσύ πως στο 650 ταίριαζε αυτός ο cpu ενώ σου ποσταρα την γνώμη του GSMarena που τον αναφέρει ως ελλιπεστατο.. Λες και δεν υπηρχαν τότε ένα μάτσο cpu χαμηλής κατανάλωσης πιο νέοι και πιο δυνατοί..

Μου λες πως εσένα δεν σε νοιάζει το ότι το lumia 950 ήταν πλαστικό και ότι το 650 δεν ήταν ποιοτικότερη συσκευή, ενώ πάλι σου ποσταρα την άποψη του GSMarena που λέει πως το 650 είναι η ποιοτικότερη συσκευή που έβγαλε η Ms και σαφώς ανώτερη από τα 950αρια..

Λέει το άρθρο ξεκάθαρα πως επειδή τους έκοψαν το μπάτζετ βγάλανε το 650 με ότι φτηνότερο μπορούσαν.. Δηλ. τι άλλο παραπανω να ειπωθεί;;;

Οπως καταλαβαίνεις αλλά λες εσύ οπου φυσικά τα σέβομαι.. Αλλά δεν μπορώ να μην διαφωνήσω μαζί σου στηρίζοντας τα λεγόμενα μου με αντικειμενικά κριτήρια και όχι με το τι απλά μου αρέσει εμένα.

 

Επίσης αυτά που οδήγησαν στην αποτυχία των wm10 ήταν το να μην κόλαμε στο ότι το 950 ήταν από φτηνό πλαστικό..

Το ότι η επιλογή συσκευών που έβγαλε με τον ερχομό των wm10 ήταν αστεία.. Το ότι το λειτουργικό ήταν για τεράστιο διάστημα ανέτοιμο..

Και ενώ τότε λέγατε πως δεν υπάρχει περίπτωση η Ms να παρατήσει αυτές τι συσκευές γιατί έχουμε το one core πλέον.. Μου λες σήμερα με ελαφρά τη καρδιά τα wm10 δεν υπάρχουν πια και γιατί ασχολουμαστε με αυτά...

Ε μα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ένας δυσαρεστημένος κάτοχος του 640 είναι, που τον κράζουν σ' όλα τα φόρουμ και κάνει και τον έξυπνο. Απορώ γιατί του απαντάνε τα παιδιά και δίνουν αξία σε τέτοια άτομα.

 

Αντε πες τα... Βάλε επιτέλους μια τάξη σε αυτόν τον άναρχο κοσμο..χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Και ενώ τότε λέγατε πως δεν υπάρχει περίπτωση η Ms να παρατήσει αυτές τι συσκευές γιατί έχουμε το one core πλέον.. Μου λες σήμερα με ελαφρά τη καρδιά τα wm10 δεν υπάρχουν πια και γιατί ασχολουμαστε με αυτά...

Ε μα...

Ποιος σου είπε ότι δεν υπάρχει το OneCore… Όχι απλώς υπάρχει... Είναι καταπληκτικό.

Ξέρεις πόσα χαρακτηριστικά έχουν προστεθεί.. Δεν έχω προλάβει ακόμη να τα πιάσω. Αυτό θα κάνω το επόμενο δίμηνο. Αν θέλει κάποιος τις υποστηρίζει ακόμη τις συσκευές (θέλει λίγο κόπο για να τις υποστηρίξει αν θέλει να χρησιμοποιήσει νέα χαρακτηριστικά για desktop ή Χbox). Ό,τι ακριβώς γίνεται και σε προηγούμενες εκδόσεις εφαρμογών για android ή ios.

 

Πάντως ακόμη αρκετές εφαρμογές ενημερώνονται και είμαστε 10 χρήστες.

 

Και προς τι η αγανάκτηση... Η ερώτησή μου είναι εσύ(εσείς) γιατί ασχολείσαι/ειστε...

Όπως βλέπεις εγώ εδώ είμαι και θα είμαι (τουλάχιστον) και για τον επόμενο χρόνο (μάλλον 2 χρόνια ακόμη).

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε ότι δεν υπάρχει το OneCore… Όχι απλώς υπάρχει... Είναι καταπληκτικό.

Ξέρεις πόσα χαρακτηριστικά έχουν προστεθεί.. Δεν έχω προλάβει ακόμη να τα πιάσω. Αυτό θα κάνω το επόμενο δίμηνο. Αν θέλει κάποιος τις υποστηρίζει ακόμη τις συσκευές (θέλει λίγο κόπο αν θέλει να χρησιμοποιήσει νέα χαρακτηριστικά).

Πάντως ακόμη αρκετές εφαρμογές ενημερώνονται και είμαστε 10 χρήστες.

 

Και προς τι η αγανάκτηση... Η ερώτησή μου είναι εσύ(εσείς) γιατί ασχολείσαι/ειστε...

Όπως βλέπεις εγώ εδώ είμαι και θα είμαι (τουλάχιστον) και για τον επόμενο χρόνο (μάλλον 2 χρόνια ακόμη).

 

Faasf όπου και να είσαι εσύ.. Είτε εδώ είτε σε άλλο λειτουργικό εισαι κόσμημα...Βγαλε βρε παιδάκι μου την εφαρμογαρα σου και στο Android να την κατεβάσω εχτές..

Τώρα για το one core μπορεί να έχει ζουμί αλλά αν δεν υπάρχει Smartphone να το δούμε τι το συζητάμε..

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για το one core μπορεί να έχει ζουμί αλλά αν δεν υπάρχει Smartphone να το δούμε τι το συζητάμε..

Αυτό σου λέω βρε Πάνο. Τώρα δεν έχει νόημα να συζητάμε τα περασμένα.

Εάν και όταν υπάρξει κάποιο smartphone ή πες το (όχι εσύ) όπως θέλεις, με νέα έκδοση να το ξανασυζητήσουμε.

Εγώ νομίζω πως θα υπάρξει.

Ξέρεις γιατί; Γιατί δεν είναι δύσκολο (όσον αφορά το λογισμικό). Δε χρειάζεται κόπος. Είναι όλα έτοιμα. Δεν έχει σταματήσει κάτι.

Θα δούμε όμως. Προς το παρόν ο καθένας κάνει τη δουλειά του όπως βολεύεται.

 

Το πρόβλημα θα είναι άλλο πάντως. Όταν θα σου 'ρθει η χιλιάρα και τα premium. Και τότε θα λες γιατί δε βγάζει μια συσκευή με 100 150 ευρώ να κάνω τη δουλειά μου. Αυτά τελείωσαν. Στις συσκευές χαμηλού κόστους μόνο android. Τιμές τύπου 950 τις ξεχνάς/με. Premium δε θέλουμε (θέλετε για την ακρίβεια)...

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σου λέω βρε Πάνο. Τώρα δεν έχει νόημα να συζητάμε τα περασμένα.

Εάν και όταν υπάρξει κάποιο smartphone ή πες το (όχι εσύ) όπως θέλεις, με νέα έκδοση να το ξανασυζητήσουμε.

Εγώ νομίζω πως θα υπάρξει.

Ξέρεις γιατί; Γιατί δεν είναι δύσκολο (όσον αφορά το λογισμικό). Δε χρειάζεται κόπος. Είναι όλα έτοιμα. Δεν έχει σταματήσει κάτι.

Θα δούμε όμως. Προς το παρόν ο καθένας κάνει τη δουλειά του όπως βολεύεται.

 

Που και που καλό είναι να τα συζητάμε..

Το παρελθόν κρίνει άμεσα το μέλλον.. Όσοι μιλάμε εδώ λατρέψαμε τα wp, όλοι νομιζω θέλαμε έναν δυνατό τρίτο παίχτη.. Απλά η Microsoft πηγαινε από το ένα λάθος στο άλλο μεμαθηματικη ακρίβεια. Άρα αν δω τις ίδιες κινήσεις στο μέλλον θα καταλάβω αν πάει να κάνει ξανα τα ίδια..

Από την άλλη.. Υπάρχει περίπτωση να βγάλεις την εφαρμογή σου στο Android? Ή γενικότερα να ασχοληθείς με αυτό;

 

Όσο αναφορα για τις συσκευες που είπες ποιο μετά..

Όσο υπάρχουν συσκευές στυλ Xiaomi redmi note 5 που πέρα από το ότι είναι ταχύτατα, πλέον έχουν και δυνατες κάμερες στα 160 ευρώ... Όταν παίζει Nokia 8 στα 280..Η' Xiaomi pocophone στα 300 που έχει και εξαιρετική κάμερα και δεκάδες άλλα Huawei στα 200 κάτι.. Ας πάνε όσοι θέλουν και ας σκάνε τα 1000ρικα..Επιλογες είναι αυτές..

Edited by panos9553
Link to comment
Share on other sites

Για την εφαρμογή δύσκολο. Θέλεις δύο ζωές. Το ξέρω ότι σου άρεσαν τα WP, όπως και σε εμάς.

Δεν είναι μόνο η κάμερα. Το πιο ακριβό χαρακτηριστικό (μπορεί να) είναι η οθόνη. Σε όλες τις συσκευές.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 650

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...