Jump to content

Κινητό ~200€ από Ελλάδα


ksipos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι για αγορά κινητού αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω. Ελπίζω να βοηθήσετε :)

Οι βασικές επιλογές που έχω καταλήξει είναι οι:

  • Samsung Galaxy J5: Στα θετικά η amoled και τα σχόλια που διαβάσα στο forum, στα αρνητικά τα 8GB rom, το 1.5GB ram και η έλλειψη led (το οποίο έχω βολευτεί τα τελευταία 5+ χρόνια)

  • Huawei P8 Lite: Θετικό το 16GB rom και το android 6.0 που θα πάρει, αρνητικό η μπαταρία και τα μικροπροβλήματα τα οποία διάβασα στο forum (πχ για το hd voice)

  • Huawei Honor 4X: Τα αρνητικά που βρίσκω είναι το μέγεθος (θα χωράει σε τσέπι αυτό το πράγμα; :P ) και ότι είναι το πιο ακριβό (και μαζί με θήκες κλπ ξεφεύγει το πράγμα)

  • Vodafone Smart Ultra 6: Από όσο ξέρω δεν θα πάρει android 6.0 και δεν ξέρω τι υποστήριξη θα έχει γενικά

  • Lenovo P1m: Απ' όσο έχω διαβάσει έχει θεματάκια + ότι δεν έχω διαμορφώσει αποψη για τα κινητά της lenovo

  • Microsoft Lumia 640/640 XL: Λόγω της έλειψης εφαρμογών δεν ξέρω αν θα υπάρξει κάποια εφαρμογή που θα χρειαστώ πχ σε 1 μήνα και δεν θα μπορώ να την βρω. Επιπλέον με εκνευρίζει η πρόσοψη των lumia που τρώει 2 δάχτυλα απο την οθόνη πάνω και κάτω...

Γενικά, θέλω ένα κινητό που θα το κρατήσω 2-3 χρόνια (οπότε να υπάρχει υποστήριξη/αναβαθμίσεις), να έχει ραδιόφωνο, κάμερα υποφερτή τουλάχιστον, μπαταρία που να αντέχει με ελαφριά χρήση μερικές μέρες (και με βαριά όσο το περισσότερο τόσο το καλύτερο) (πχ το sony satio που έχω τώρα άμα το αφήσω στην ησυχία του μπορεί να αντέξει 3 μέρες με 1000ρα μπαταρία) και η τιμή του (μαζί με τα extra) να είναι όσο πιο κοντά στα 200€ γίνεται. Τo dual sim επιθυμητό αλλά δεν πειράζει και να μην υπάρχει.

 

Ελπίζω να μην παρέλειψα τίποτα. Περιμένω απάντησεις υπερ ή κατά των συσκευών αυτών και ελπίζω να με βοηθήσετε να καταλήξω :)

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εάν δεν σε ενδιαφέρει και πολύ το θέμα εφαρμογές πήγαινε στο microsoft(που για να λεμε και την αληθεια δεν υστερει και πολυ)επειδή όμως οι περισσοτεροι(όπως και εγώ)το ζητάμε το android για μένα ή καλύτερη επιλογή θα ήταν ή huawei.κάτοχος 2 συσκευών ήδη οδευω ξανά στην ίδια εταιρία όντας υπέρ ευχαριστημένος.ή επιλογή βέβαια δική σου
Link to comment
Share on other sites

Για μένα προσωπικά, από αυτά που έχεις για σύγκριση, θα έπαιρνα ένα από τα 2 πρώτα. Αν σε ενδιαφέρει πολύ το θέμα οθόνης τότε το J5 είναι μονόδρομος λόγω amoled. Σαν σύνολο κινητού θα επέλεγα P8 Lite. Επίσης και από θέμα service η samsung είναι καλύτερη θεωρητικά, το θέμα είναι να μην χρειαστεί (χτύπα ξύλο). Από μικροπροβληματάκια όλα είναι πιθανά σε όλα τα κινητά. Από υποστήριξη σε αναβαθμίσεις μην περιμένεις θαύματα σε αυτήν την κατηγορία. Εδώ δεν υπάρχει προκοπή στα flagships...
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2.

Την Microsoft την φοβάμαι επειδή ακριβώς δεν ξέρω τι εφαρμογή μπορεί να χρειαστώ. Η εικόνα που έχω είναι ότι εφαρμογές όπως της cosmote/vodafone ("τρομερή" απώλεια :P), browsers και κανά δυό άλλες που είχα ψάξει ενδεικτικά δεν τις βρήκα.

 

Η amoled οθόνη του J5 είναι στα θετικά αλλά δεν την έχω και προτεραιότητα.

To p8 το προτιμώ σαν specs από το J5, αλλά με χαλάει η μπαταρία που ειναι ~500mAh κάτω.

Θα κοιταξώ να πάω να τα 2 και τα δύο από κοντά μπας και διαμορφώσω γνώμη.

 

Και μια ερώτηση... Το Honor 4X παρ' ότι έχει καλά specs δεν το βλέπω να έχει πέραση (ενδεικτικά, στο θέμα του έχει 200 μηνύματα μέσα σε 1.5 χρόνο). Παίζει κάτι και δεν το έχω διαβάσει κάπου;

 

ΥΓ: Άμα έχετε κι άλλες συσκευές να προτείνετε σε αυτή την τιμή με παρόμοια specs και από Ελλάδα ακούω τις προτάσεις :) . Συσκευές που έχω απορρίψει είναι το Meizu M2 Note (επειδή απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει επίσημο service στην Ελλάδα) και το Moto G 3rd gen (επειδή το 16ρι έχει ~250€).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2.

Την Microsoft την φοβάμαι επειδή ακριβώς δεν ξέρω τι εφαρμογή μπορεί να χρειαστώ. Η εικόνα που έχω είναι ότι εφαρμογές όπως της cosmote/vodafone ("τρομερή" απώλεια :P), browsers και κανά δυό άλλες που είχα ψάξει ενδεικτικά δεν τις βρήκα.

 

Η amoled οθόνη του J5 είναι στα θετικά αλλά δεν την έχω και προτεραιότητα.

To p8 το προτιμώ σαν specs από το J5, αλλά με χαλάει η μπαταρία που ειναι ~500mAh κάτω.

Θα κοιταξώ να πάω να τα 2 και τα δύο από κοντά μπας και διαμορφώσω γνώμη.

 

Και μια ερώτηση... Το Honor 4X παρ' ότι έχει καλά specs δεν το βλέπω να έχει πέραση (ενδεικτικά, στο θέμα του έχει 200 μηνύματα μέσα σε 1.5 χρόνο). Παίζει κάτι και δεν το έχω διαβάσει κάπου;

 

ΥΓ: Άμα έχετε κι άλλες συσκευές να προτείνετε σε αυτή την τιμή με παρόμοια specs και από Ελλάδα ακούω τις προτάσεις :) . Συσκευές που έχω απορρίψει είναι το Meizu M2 Note (επειδή απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει επίσημο service στην Ελλάδα) και το Moto G 3rd gen (επειδή το 16ρι έχει ~250€).

 

Το επισημο σερβις της Μειζου ειναι αυτο http://www.cellcom.gr/site/gr/

Link to comment
Share on other sites

Aν θελεις τακτικες αναβαθμισεις οπως λες, τοτε να ξερεις βονταφον, huawei και σαμμυ δεν τα πανε καλα με αυτο... η λενοβο δν ξερω τι κανει παντως η μικροσοφτ ειναι καλη με αναβαθθμισεις

Μπαταρια το p8 δεν εχει καλη και επεισης αν θες 2-3 χρονια δεν θα προτεινα j5 για αυνοητους λογους (ραμ-touchwiz κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα θέλεις καινούριο κινητό αλλιώς θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς lg g3 μερια (16gb)που το βρίσκεις πλέον στην τιμή που ζητάς και ακόμα χαμηλότερα μάλιστα και το οποίο είναι μια πολύ αξιόλογη συσκευή με σχετικά λίγα χρήματα και εγγύηση από Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

To νεο Xiaomi Redmi 3 ειναι καλη περιπτωση απο Ελληνικο καταστημα (και το meizu M2 note αν και εχει αρκετα αδυναμη gpu και μικρη σχετικα μπαταρια για την αναλυση και το μεγεθος της οθονης του), ενω τα meizu mx 4 pro και xiaomi Mi4 απο κινεζομαγαζα με ελληνικες αποθηκες.
Link to comment
Share on other sites

Το επισημο σερβις της Μειζου ειναι αυτο http://www.cellcom.gr/site/gr/

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση :D

 

Aν θελεις τακτικες αναβαθμισεις οπως λες, τοτε να ξερεις βονταφον, huawei και σαμμυ δεν τα πανε καλα με αυτο... η λενοβο δν ξερω τι κανει παντως η μικροσοφτ ειναι καλη με αναβαθθμισεις

Μπαταρια το p8 δεν εχει καλη και επεισης αν θες 2-3 χρονια δεν θα προτεινα j5 για αυνοητους λογους (ραμ-touchwiz κλπ)

 

Με τις αναβαθμίσεις απλά θεωρώ απαραίτητο να μην παρατάει η εταιρεία στην μοίρα του ένα κίνητο που είναι και "ηλικίας" μικρότερης του έτους. Πχ το vodafone απ όσα έχω δει δεν θα πάρει android 6.0 και είναι κινητό μερικών μηνών. Είναι επομένως υπεύθυνη μια τέτοια εταιρεία, έτσι ώστε αμα προκύψει bug να βγάλει κάποιο patch ή θα ψαχνώ για custom rom; (Άφησα το vodafone στη λίστα πιο πολύ για να ακούσω απόψεις μιας που από θέμα specs πιστεύω έχει τα καλύτερα στα 169€)

 

Από ότι κατάλαβα θέλεις καινούριο κινητό αλλιώς θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς lg g3 μερια (16gb)που το βρίσκεις πλέον στην τιμή που ζητάς και ακόμα χαμηλότερα μάλιστα και το οποίο είναι μια πολύ αξιόλογη συσκευή με σχετικά λίγα χρήματα και εγγύηση από Ελλάδα.

 

Με το "καινούριο" υποθέτω εννοείς "καινούριο ή μεταχειρισμένο". Ναι, πάω για καινούργιο :O

Καινούργιο G3 16ρι στο skroutz το εχει ~235€, άρα με θήκες κλπ θα ξεφύγει από τα 200 που θέλω να δώσω :(

 

To νεο Xiaomi Redmi 3 ειναι καλη περιπτωση απο Ελληνικο καταστημα (και το meizu M2 note αν και εχει αρκετα αδυναμη gpu και μικρη σχετικα μπαταρια για την αναλυση και το μεγεθος της οθονης του), ενω τα meizu mx 4 pro και xiaomi Mi4 απο κινεζομαγαζα με ελληνικες αποθηκες.

 

Η Xiaomi επίσης δεν ξέρω αν έχει επίσημο service στην Ελλάδα. Αλλά γενικά θέλω τη συσκευή να μπορώ να τη δω από κοντά σε κάποιο κατάστημα και τα 2 καταστήματα που βγάζει το skoutz δεν βολεύουν ειδιαίτερα :O

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας το smart ultra 6 απο τον Οκτώβρη έχει πάρει μια μονο αναβάθμιση (5.0.2-->5.1.1) και δεν νομιζω να πάρει την 6.Ρο κινητό παει μια χαρά ωστόσο.
Link to comment
Share on other sites

To νεο Xiaomi Redmi 3 ειναι καλη περιπτωση απο Ελληνικο καταστημα (και το meizu M2 note αν και εχει αρκετα αδυναμη gpu και μικρη σχετικα μπαταρια για την αναλυση και το μεγεθος της οθονης του), ενω τα meizu mx 4 pro και xiaomi Mi4 απο κινεζομαγαζα με ελληνικες αποθηκες.

 

Νομιζω οτι η μπαταρια του Meizu m2 note ειναι απο τα δυνατα του σημεια και οχι μικρη για την αναλυση που ειναι μονο μια απο τις παραμετρους.

Με το που το πηρα ηταν στο 73% και το φορτισα.

Οταν πηγε στο 20% το φορτισα για δευτερη φορα και αυτη τη στιγμη ειμαι στο:

23% με 1μερα16ωρες53λεπτα και..

Screen 23%

Phone idle 16%

Voice calls16%

Android System 14%

Android OS 12%

Standby 4%

Browser 3%............και το υπολοιπο σε Apps,δεν ξερω τι βγαζουν αλλα κινητα .

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως το meizu μου φαινεται η πιο τιμια προταση σε αυτα τα χρηματα απο ελλαδα και εχει κανονικα service (+μπορεις να πας σε public να το δεις απο κοντα)..Μετα p8 lite..το j5 δεν νμζω να παει σε mm και το touchwiz+ πιο αδυναμο soc με φοβιζει
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...