Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Ευχαριστώ παιδιά για τα σχόλια σας!

Είχα καιρό που ήθελα να συνεισφέρω στο νήμα.

Εν τέλει, φωτογραφικά, πιο από τα δύο θα επιλέγατε overall;

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για ευκολα αποτελεσματα s7 η nexus απο μενα απο κει και περα αν παιζεις και manual λιγο g5:)

Εγω πχ μενω στο g5 μεχρι πολυ πολυ νεωτερας αφου δεν βλεπω καλυτερη καμερα πουθενα και ειδικα στα 300 κατι ευρω που ειναι το lg....

 

Ps ενα τηλ που ισως δοκιμασω μιας και βγηκε και επεσε και ειναι σε καλη τιμη με πολυ καλο σενσορα ειναι το meizu mx6. Ας το εχουν υποψην τους καποιοι...

Edited by vasilis_hd2
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, για outdoors, manual και selfies θα έπαιρνα G5, και για indoors, χαμηλό φωτισμό, πρόσωπα και γρήγορες λήψεις στο αυτόματο το S7.

 

Για ευκολα αποτελεσματα s7 η nexus απο μενα απο κει και περα αν παιζεις και manual λιγο g5:)

Εγω πχ μενω στο g5 μεχρι πολυ πολυ νεωτερας αφου δεν βλεπω καλυτερη καμερα πουθενα και ειδικα στα 300 κατι ευρω που ειναι το lg....

 

Ps ενα τηλ που ισως δοκιμασω μιας και βγηκε και επεσε και ειναι σε καλη τιμη με πολυ καλο σενσορα ειναι το meizu mx6. Ας το εχουν υποψην τους καποιοι...

 

Χμμμμ, ενδιαφέρον. Μεγαλύτερος σένσορας, μεγάλα pixels. Γιατί δεν βάζουν και OIS να έχουν πλήρη εξοπλισμό αυτά τα τηλέφωνα δεν καταλαβαίνω. :P

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Για ευκολα αποτελεσματα s7 η nexus απο μενα απο κει και περα αν παιζεις και manual λιγο g5:)

Εγω πχ μενω στο g5 μεχρι πολυ πολυ νεωτερας αφου δεν βλεπω καλυτερη καμερα πουθενα και ειδικα στα 300 κατι ευρω που ειναι το lg....

 

Ps ενα τηλ που ισως δοκιμασω μιας και βγηκε και επεσε και ειναι σε καλη τιμη με πολυ καλο σενσορα ειναι το meizu mx6. Ας το εχουν υποψην τους καποιοι...

 

αφου δεν βλεπω καλυτερη καμερα πουθενα και ειδικα στα 300 κατι ευρω που ειναι το lg.

 

εισαι σιγουρος??? εχω 2 στο μυαλο μου ηδη...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, για outdoors, manual και selfies θα έπαιρνα G5, και για indoors, χαμηλό φωτισμό, πρόσωπα και γρήγορες λήψεις στο αυτόματο το S7.

 

 

 

Χμμμμ, ενδιαφέρον. Μεγαλύτερος σένσορας, μεγάλα pixels. Γιατί δεν βάζουν και OIS να έχουν πλήρη εξοπλισμό αυτά τα τηλέφωνα δεν καταλαβαίνω. :P

Ναι ελλειψη αλλα εχει eis 3 axis κα pdaf και εχουν αφαιρεσει το laser focus...πιστευω θα ειναι πολυ καλο, θα το παραγγειλλω απο βδομαδα.

αφου δεν βλεπω καλυτερη καμερα πουθενα και ειδικα στα 300 κατι ευρω που ειναι το lg.

 

εισαι σιγουρος??? εχω 2 στο μυαλο μου ηδη...

Ειμαι ολος αυτια και μην μου πεις zenfone...γιατι εχει πανω απο 300 και το meizu το βρισκω στα 205:!:

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι ελλειψη αλλα εχει eis 3 axis κα pdaf και εχουν αφαιρεσει το laser focus...πιστευω θα ειναι πολυ καλο, θα το παραγγειλλω απο βδομαδα.

 

Ειμαι ολος αυτια και μην μου πεις zenfone...γιατι εχει πανω απο 300 και το meizu το βρισκω στα 205:!:

 

lumia 950, zenfone 3...260 ευρω το πηρα το asus

Link to comment
Share on other sites

Το μχ6 εχει τοσο μεγαλη διαφορα με το μχ5 που εχω??

Λενε για καινουργιο κινητο της μειζου εχουμε καποια ενημέρωση για τον φακο

Link to comment
Share on other sites

lumia 950, zenfone 3...260 ευρω το πηρα το asus

Το ηξερα οτι θα μου πεις αυτα. Για το zen δεν εχω να πω τιποτα παρα μονο καλα λογια αφου μαλλον προκειτε και για καλη ποιοτκι συσκευη και σε υλικα και στα παντα.

Αλλα οταν μου λες για lumia τι να πω, ειπαμε να ειναι και τηλεφωνο οχι σκετη καμερα, windows phone εν ετη 2016?

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα κάνει κι εγώ ενα συγκριτικό μεταξύ g5 και S7 edge...όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά για να έχουμε πλήρη γνώμη...

https://r.tapatalk.com/shareLink?url=http%3A%2F%2Fwww%2Emyphone%2Egr%2Fforum%2Fshowthread%2Ephp%3Fp%3D6771868&share_tid=437506&share_fid=4676&share_type=t&share_pid=6771868

 

LG G5 vs Samsung Galaxy S7 edge

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα τεστ στα 4sec και iso 50 μεταξύ s7 και Lumia 950.

Galaxy S7

30497040842_9cd5413f4d_b.jpgS7 by KostasKrith, on Flickr

 

Lumia 950

30314412660_38f27c3c1c_b.jpgWP_20161027_22_11_36_Pro by KostasKrith, on Flickr

 

Έκανα το τεστ για να δω τι φως τραβάει η κάθε κάμερα, οποιος έχει δουλέψει το 950 θα καταλάβει, η φωτο που τραβάει το 950 είναι πιο σκοτεινή μετά τη λήψη το Lumia κάνει για κάποια 5δευτερολεπτα μια επεξεργασία (κατεβαζει φωτεινά σημεία ανεβάζει σκιές και αποθορυβοποίηση και βγαίνει αυτό το αποτέλεσμα). Είναι σαν να επεξεργάζεστε κάποιος την φωτογραφία αυτόματα. Κα τα δύο σε βάση στηριγμένα.

Edited by Dreamw
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι φωτογραφικές και τα κινητά επεξεργάζονται μετά την λήψη την φωτό. Απλά στα Lumia γίνεται πιο αργά και το βλέπουμε (υποθέτω λόγω στησίματος της εφαρμογής της κάμερας και του firmware ή για να προλαβαίνει την αποθήκευση, ειδικά στο κατά ριπάς)

 

Η φωτό του 950 είναι θολή.

 

Α. Έβαλες και στα δύο τηλέφωνα χρονοδιακόπτη για τη λήψη? Μόνο τότε μπορεί κανείς να είναι σίγουρος ότι δεν κουνήθηκε κάτι από το πάτημα του κλείστρου.

ή

Β. To L950 ως συνήθως για νύχτα δεν εστίασε. (δεν είναι το δυνατό του σημείο)

 

Άρα κάθε λεπτομέρεια χάθηκε. Τί να συγκρίνεις...

Ε τα χρώματα, άστα βράστα.

 

Επίσης πως να συγκριθεί η ανάλυση?

12 mp το ένα - 19mp το άλλο, στο ίδιο μέγεθος αισθητήρα. Εξ ορισμού περισσότερος θόρυβος...

 

Η επεξεργασία του στις νυχτερινές αυτού του είδους δεν μου αρέσει. Υπερφωτίζει της σκιές και ο ουρανός βγαίνει σκούρος καφέ-γκρί ή ελαφρώς μωβ.

Θέλει προσοχή και στην εστίαση και στο wb τη νύχτα.

Πρέπει να δώσεις χρόνο για να σου δώσει καλό αποτέλεσμα. Δοκιμή και λάθος. -EV κτλ

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Είχα χρονοδιακοπτη 2 δευτερόλεπτα και εστίαση στο άπειρο θολή είναι το είδα και γω αλλά δεν κατάλαβα γιατί. Όσο για την ανάλυση πως αλλιώς να τα συγκρίνω;
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

oneplus 3 auto στο χέρι

 

30498972422_ccc514b102_c.jpgIMG_20161028_114402 by johny pl, on Flickr

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Φοβερή φωτογραφία διαπιστωνω ότι το oneplus 3 έχει φοβερή κάμερα

 

send from my oneplus 3

Link to comment
Share on other sites

Είχα χρονοδιακοπτη 2 δευτερόλεπτα και εστίαση στο άπειρο θολή είναι το είδα και γω αλλά δεν κατάλαβα γιατί. Όσο για την ανάλυση πως αλλιώς να τα συγκρίνω;

 

Δεν λέω ότι έκανες κάτι λάθος.

Το lumia όταν λέει "στο άπειρο" το εννοεί. Θέλει προσοχή και στο manual. Όχι στο τέρμα και τέλος.

Ακόμα και έτσι σε τέτοιες λήψεις με χαμηλό iso, το lumia θα σου βγάλει το λάδι για να δώσει το καλύτερο.

 

Για την ανάλυση και τα mp.

Είναι τροφή για σκέψη.

Δυστυχώς το 950 έχει 8mp mode και όχι 12 για να κάνουμε απευθείας σύγκριση σε επίπεδο pixel peeping.

Tα 19 είναι υπερβολικά πολλά για νύχτα.

Το κάθε pixel είναι ακόμα μικρότερο. Ο θόρυβος μεγαλύτερος.

Γι'αυτό η Nokia έβγαλε το αρχικό pureview στα 808 και 1020 (πέρα από το ζουμ). Για να βελτιώνει την ποιότητα και το θόρυβο στα 5/8mp.

Τη μέθοδο αυτή την χρησιμοποιούν και άλλες εταιρίες στο night mode, πχ στα Experia Z

 

Υπάρχει λόγος που οι dslr/mirrorless δεν έχουν 100-200mp με τόσο μεγάλο αισθητήρα.

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Όντως του 950 είναι θολή.. με αυτόματη εστίαση θα έβγαινε καλύτερα. Έχω τραβήξει με τρίποδο φωτογραφίες με αυτόματη εστίαση και δεν είχαν θέμα.
Link to comment
Share on other sites

S7 αυτόματο

επεξεργασμένη στο snapseed

 

29992805134_322eea1942_c.jpg

 

Τι έβγαλες ρε Βασίλη; προσωπικά μου αρέσει έτσι επεξεργασμενη βοηθάει πολύ το κάδρο σου

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη απίστευτη η φωτογραφία σου πραγματικά. Πολύ επιβλητική.. Πωωω.

 

My turbo boosted black leather LG G5 is awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια παιδιά..δεν συνηθίζω την επεξεργασία απλά αυτή η φωτο σήκωνε λίγο πείραγμα είναι η αλήθεια
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...