Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Lumia 950.. manual στο χέρι..

 

Το αγαπημένο μου θέμα.. Οι παλιοί ξέρουν..

 

29641840981_cbe67115bb_k.jpgWP_20160916_19_58_54_Pro by James C, on Flickr

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αααααα άψογος.

 

Έχω ένα selfie stick αλλά δεν είναι αποσπώμενο το μπλιμπλίκι ώστε να το βιδώσω στο τρίποδο.

 

Μάλιστα κοιτούσα στο Πλαίσιο (που είχα ξεχάσει ότι δεν είναι στα αποτελέσματα του skroutz) και έχει ένα με αποσπώμενο μπλιμπλίκι, αλλά στα 7,90 αντί για 3 που μου λες.

 

Οπότε θα προτιμήσω το Τζάμπο. :P Σας μερσώ, μεσιέ.

 

Χαίρομαι που βοήθησα. Υπόψη είναι δύο τα σέλφστικ του τζάμπο, αυτό που λέω είναι το απλό. Το άλλο νομίζω έχει πέντε ή έξι ευρώ όμως δεν έχει αποσπώμενο μπλιμπλίκι αλλά είναι με μπλε δοντάκι γι αυτό πρόσεξε, βρίσκονται συνήθως στα καλάθια μπροστά στα ταμεία. Πάντως έχω στιβαρό τριποδάκι BILORA με τρεις σκάλες αναπτύγματος, όσο και το γυρίσεις το κινητό δεν γέρνει και δεν πέφτει όπως οι φτηνιάρικες πλαστικούρες των πλαισιοπάμπλικ.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

LG G4 | Portraits

29725751425_0077081a35_c.jpgIMG_2016_09_16_21_30_33 by foxy4270, on Flickr

 

Paokτο εσξισες το G4, ωραιες φωτογραφιες:)

Leeco cool1

HDR κόντρα ηλιο

 

Το τηλεφωνακι εχει πολλες δυνατοτητες μιλαμε και ειδικα σε αυτα τα λεφτα δεν εχει αντιπαλο.....να μην πω ουτε στα διπλασια ευρω δεν εχει.:p

 

H 3 και η 4 ειναι πολυ καλες...γενικα φαινεται να χει δυνατοτητες.

Ποσο κλειστρο εχει?

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

H 3 και η 4 ειναι πολυ καλες...γενικα φαινεται να χει δυνατοτητες.

Ποσο κλειστρο εχει?

Στην pro mode έχει μέχρι 1/2 και στην long exposure μέχρι 1000s.

Το σημαντικότερο όμως είναι ότι είναι πλήρες τηλέφωνο με φοβερή μπαταρία και απίστευτο panel και σε απόκριση-ακρίβεια αλλά και σε χρώματα-αντίθεση και η ψηλή φωτεινότητα.

Edited by vasilis_hd2
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε σύγκριση με το 950 το G4 χάνει. Τα χούμε πει και παλιότερα. Το συγκριτικό του Παοκ ειναι ακόμα στο forum.

 

Παρολαυτα δεν έχουμε επαρκες δείγμα από το G5 να βλεπαμε ποσο καλύτερο ειναι από το G4..

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Μετά τα τελευταία δείγματα και φώτο που έχουμε δει από το 950 θα έλεγα ότι μάλλον προς το χειρότερο πάει... παρά προς το καλύτερο! Το LG σταθερή αξία πολύ ψηλά σε δυνατότητες που ακόμη και μετά από σχεδόν 2 χρόνια δεν έχει ξεπεραστεί και πολύ να μην πω καθόλου.
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Μετά τα τελευταία δείγματα και φώτο που έχουμε δει από το 950 θα έλεγα ότι μάλλον προς το χειρότερο πάει... παρά προς το καλύτερο! Το LG σταθερή αξία πολύ ψηλά σε δυνατότητες που ακόμη και μετά από σχεδόν 2 χρόνια δεν έχει ξεπεραστεί και πολύ να μην πω καθόλου.

 

Συμφωνώ κι εγώ...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ τις χειρότερες του S7 edge λόγω υπερόξυνσης (και λίγο χρωμάτων).

Απο τα δύο άλλα, του 950 είναι πιο "ζωντανή" φωτογραφία αλλά μάλλον με λάθος χρώματα - κλασσικά...

Η πιο σωστή κατά τη γνώμη μου φωτο είναι του Mate 8.

 

 

 

Για μένα σε landscape photos όπως αυτές των δειγμάτων μετράει το πως βλέπεις την φωτογραφια συνολικά και όχι σε crop όπου θα φανεί το sharpening. Αν απο την landscape φωτογραφια ενός κινητού θελουμε να πάρουμε κομμάτι όταν γενικώς τα κινητά δεν αντέχουν καν την προβολή σε πραγματική ανάλυση, δεν υπάρχει καμια περίπτωση.

 

Το αυξημένο sharpening, τα ατυχή χρώματα του Lumia, η λειψή λεπτομέρεια και ο θόρυβος του mate διορθώνονται όλα πανεύκολα ακόμα και στο Snapseed.

Διόρθωσα το sharpening του S7 με μια κίνηση.

 

Υποτίθεται ο απαιτητικός χρήστης που παρατηρεί όλα αυτά, ξέρει και μπορεί σε ενα λεπτο να διορθώσει την φωτογραφια του.

Τα δεν έχω χρόνο δεν στέκουν όταν καποιος περνά άπειρες ώρες σ ενα φόρουμ.

Με την ίδια λογική λοιπόν μετρά ίσως περισσότερο η ευκολία που παίρνεις ενα καλό αποτέλεσμα χωρίς να τραβήξεις 15 φωτο στο ίδιο πλάνο.

Γιατι όντως αν τραβάει καποιος 100 φωτογραφίες απο τις οποιες οι 10 ειναι αξιοποιήσιμες, όντως ειναι κουραστικό να κανεις επεξεργασια σε 100 φωτο.

 

Εγώ στις συγκεκριμένες προτιμώ του 950 γιατι έχω περισσότερη πληροφορία να εκμεταλλευτώ στην επεξεργασια.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για μένα σε landscape photos όπως αυτές των δειγμάτων μετράει το πως βλέπεις την φωτογραφια συνολικά και όχι σε crop όπου θα φανεί το sharpening. Αν απο την landscape φωτογραφια ενός κινητού θελουμε να πάρουμε κομμάτι όταν γενικώς τα κινητά δεν αντέχουν καν την προβολή σε πραγματική ανάλυση, δεν υπάρχει καμια περίπτωση.

 

Το αυξημένο sharpening, τα ατυχή χρώματα του Lumia, η λειψή λεπτομέρεια και ο θόρυβος του mate διορθώνονται όλα πανεύκολα ακόμα και στο Snapseed.

Διόρθωσα το sharpening του S7 με μια κίνηση.

 

Υποτίθεται ο απαιτητικός χρήστης που παρατηρεί όλα αυτά, ξέρει και μπορεί σε ενα λεπτο να διορθώσει την φωτογραφια του.

Τα δεν έχω χρόνο δεν στέκουν όταν καποιος περνά άπειρες ώρες σ ενα φόρουμ.

Με την ίδια λογική λοιπόν μετρά ίσως περισσότερο η ευκολία που παίρνεις ενα καλό αποτέλεσμα χωρίς να τραβήξεις 15 φωτο στο ίδιο πλάνο.

Γιατι όντως αν τραβάει καποιος 100 φωτογραφίες απο τις οποιες οι 10 ειναι αξιοποιήσιμες, όντως ειναι κουραστικό να κανεις επεξεργασια σε 100 φωτο.

 

Εγώ στις συγκεκριμένες προτιμώ του 950 γιατι έχω περισσότερη πληροφορία να εκμεταλλευτώ στην επεξεργασια.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Συνεχως κανεις το ιδιο λαθος.Δεν μας ενδιαφερει ο παραγοντας επεξεργασια εδω περα.

Μας ενδιαφερει τι μπορει να δωσει η καθε καμερα απο μονη της...χωρις αλλη παρεμβαση.

Το sharpening του S7 ειναι κατι αρνητικο...δεν μας ενδιαφερει εαν διορθωνεται μετα με επεξεργασια.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου η οξύτητα του μου φαίνεται φυσιολογική. Φέρει τον isocell αισθητήρα της σαμσουνγκ κι όχι της σονυ που είναι πιο sharp με βάση διάφορα review...

Για τα δικά μου στάνταρ και δεδομένα ισχύει και στην περίπτωση μου . Λ.χ. δείτε κι εδώ...

http://www.androidauthority.com/galaxy-s7-isocell-vs-sony-sensor-camera-680266/

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

... Aptaliko ..αλλο η αστροφωτογραφιση και αλλο το φεγγαρι :p....

 

Δασκαλε και το φεγγαρι ανηκει στον εναστρο ουρανο, δεν χρειαζεται να εξειδικευουμε σε κομητοφωτογραφηση, πλανητοφωτογραφηση, γαλαξιοφωτογραφηση κ.λ.π. Το οτι ειναι το πιο κοντινο στη γη σιγουρα κανει τα πραγματα πιο ευκολα αλλα δεν παυει να ειναι και αυτο ενα ουρανιο σωμα με τις οποιες δυσκολιες του.

 

... Εχω και εγω ληψη να βαλω..αλλα με dslr και 300αρι και pp στο cs..ολα manual σε τριποδο me 5-6 ληψεις για να διαλεψω τη καλυτερη απο πλευρας turbulence. Δεν εχω το μεγεθος προφανως ελεω pixel size και 300αριου αλλα απο ποιοτητα ειναι αλλου..με χαλια 300αρη κιολας...

 

Περιμενουμε τη φωτογραφια σου!!!

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Συνεχως κανεις το ιδιο λαθος.Δεν μας ενδιαφερει ο παραγοντας επεξεργασια εδω περα.

Μας ενδιαφερει τι μπορει να δωσει η καθε καμερα απο μονη της...χωρις αλλη παρεμβαση.

Το sharpening του S7 ειναι κατι αρνητικο...δεν μας ενδιαφερει εαν διορθωνεται μετα με επεξεργασια.

Κι εγώ απαντώ ότι από τις φωτογραφίες που ανεβαινουν βλέπουμε την μισή πραγματικότητα.

Δεν μπορεί ο ενδιαφερομενος να ξέρει πόσο εύκολα επιτυγχάνεται το οποίο αποτέλεσμα και τι γνώσεις απαιτούνται.

Άρα δεν είναι προς κρίση όλοι οι παράγοντες που αφορούν την φωτογραφική ικανότητα ενός κινητού.

 

Εκτός αυτού το sharpening και τα κακά χρώματα του 950 είναι προϊόν λανθασμένης αυτόματης επεξεργασίας.

το σωστό είναι απλά και ξεκάθαρα να πούμε ότι το software του mate δίνει καλύτερο αποτέλεσμα. Όχι όμως ότι έχει καλύτερη κάμερα.

 

Αυτό που λέω είναι ότι αν δει τις φωτογραφίες κάποιος μη απαιτητικός χρήστης θα είναι ευχαριστημένος και από τα 3.

Αυτός που ξέρει μπορεί να ανοίξει την φώτο στο snapSeed η στο lightroom mobile και να πατήσει διόρθωση του WB επιλέγοντας ένα λευκό αντικείμενο για να τα φέρει εκεί που πρέπει. Το ίδιο και το sharpening. Αρκεί να πάει το details στο -15.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160917/9642f1b11def6070862738ee32c7c7d7.jpg

20160917_184701

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160917/93a51366d65e124bc8977e78d1957fce.jpg

20160917_184851

 

S7e σε auto και σε προηγμένη λειτουργία χωρίς καμία επεξεργασία άλλη.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το έχουμε "κάψει" λίγο το θέμα όπως και το μυαλό μας από την πολύ λεπτομέρεια :lol: Ο μέσος χρήστης θα είναι υπερευχαριστημένος με τις περισσότερες ναυαρχίδες,τώρα ποια είναι η καλύτερη για τον καθένα φαντάζομαι αυτή που έχει :D
Link to comment
Share on other sites

Lg g5 Auto Δεν τις είδα στο pc.

 

29707437376_b6555cac0d_c.jpg20160917_181024 by Guardian, on Flickr

 

29661259851_c0e6e98f5f_c.jpg20160917_175104_HDR by Guardian, on Flickr

 

29661310131_fd8a39f3cb_c.jpg20160917_174955_HDR by Guardian, on Flickr

 

Bonus wide angle :)

 

29661308141_95faccdd94_c.jpg20160917_174843_HDR by Guardian, on Flickr

 

 

Sent from my awesome titan LG G5

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ποια θεματακια? Το κινητό είναι άψογο. :)

 

Sent from my awesome titan LG G5

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ποια θεματακια? Το κινητό είναι άψογο. :)

 

Sent from my awesome titan LG G5

 

Έχει καλή μπαταρία δηλαδή? Υποστήριξη από xda? Φωτεινότητα σε εξωτερικό χώρο με πολύ φως?

Είδα βιντεακια με κριτικές πριν καταλήξω (η ραγδαία πτώση της τιμής του που οφείλεται?)

Σορυ για το off topic

Στη φωτογραφία βέβαια σε αποζημιωνει:)

Link to comment
Share on other sites

Με την χρήση που κάνω βγάζω 6 ώρες sot σε αυτόματη φωτεινότητα, 100+ εφαρμογές, εμαιλ να συγχρονίζει συνέχεια και WiFi.

Από φωτεινότητα εγώ είμαι υπερευχαριστημενος.

Υποστιριξη κάτι γίνεται :)

Σορρυ για το offtopic.

 

Sent from my awesome titan LG G5

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Δασκαλε και το φεγγαρι ανηκει στον εναστρο ουρανο, δεν χρειαζεται να εξειδικευουμε σε κομητοφωτογραφηση, πλανητοφωτογραφηση, γαλαξιοφωτογραφηση κ.λ.π. Το οτι ειναι το πιο κοντινο στη γη σιγουρα κανει τα πραγματα πιο ευκολα αλλα δεν παυει να ειναι και αυτο ενα ουρανιο σωμα με τις οποιες δυσκολιες του.

 

 

 

Περιμενουμε τη φωτογραφια σου!!!

 

To αναφερα επειδη ειναι ο πιο ευκολος στοχος. Εχει τοσο φως και δεν σε επηρεαζει ουτε η περιστροφη της γης.

 

Εκτος .."τοπου και χρονου" με το θεμα απλα για τη συγκριση και μονο..

(100% crop..και προσθεσε και mlu στο οσα ειχα αναφερει για το πως τραβηχθηκε)

 

IMG_8506_as_Smart_Object_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...