Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Θα ήθελα να εκφράσω την αντίρρησή μου σε ειρωνικά και τέτοιου είδους ποστ που δεν έχουν σχέση με το θέμα και εκθέτουν μέλη. Οποιαδήποτε μέλη, που αν βρίσκονται εδώ ή οχι είναι θέμα της διαχείρισης του φορουμ. Δεν βοηθούν για ένα καλό κλίμα συζήτησης.

 

Μην το λες... αν εχεις πολλαπλα προφιλ μια χαρα κανεις συζητηση me, myself and I.:p

 

Απο τη στιγμη που καποιος εχει πολλαπλα προφιλ δεν νομιζω οτι μπορουμε να μιλαμε για θεματα κανονισμων.

 

Τεσπα, δεν το συνεχιζω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τον aroutis ξέχασες.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το mi5s.. Ωραια χρωματα και ευκρινεια.

Ανεβασε καο καμια με χαμηλο φωτισμο δωματιου.

 

Γενικα σαν αισθητηρας ειναι εξαιρετικος παντως

 

ελα πιο low light δε γίνεται το μονο φως ειναι της τηλεόρασης!!! η μια στο αυτοματο και η αλλη hdr!!

34160972386_6a55ae0e01_c.jpgIMG_20170422_211640_HHT by manthos kalaitzidis, on Flickr

34070988461_0621c3ca6c_c.jpgIMG_20170422_211606_HDR by manthos kalaitzidis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες... αν εχεις πολλαπλα προφιλ μια χαρα κανεις συζητηση me, myself and I.:p

:rotfl::tease::dizzy:

:bow:

:respect:

 

Στο θέμα μας:

Το G5 τα σπάει! Αλλά είναι LG...οπότε καληνύχτα (για μένα).

Πάμε παρακάτω : Η Xiaomi έχει κάνει πραγματικά τρελή υπέρβαση με το Mi5s! Ελπίζω το Mi6 να πάρει την χάρη του!

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Με χετε μπερδεψει. Ποιο ειναι καλυτερο τελικα; Το mi5s ή το mi5s plus?

Το mi5s ντε (έχει τον αισθητήρα του pixel).

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το plus! ΑΝΩΤΕΡΟ και στην φωτό και στην λήψη βίντεο.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Το mi5s ντε (έχει τον αισθητήρα του pixel).

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το plus! ΑΝΩΤΕΡΟ και στην φωτό και στην λήψη βίντεο.

 

Και πανω που ελεγα οτι γλυτωσα την αγορα... καθαρματα!!! :p:lol:

Link to comment
Share on other sites

@manthosffvll έχει τον ίδιο φακό με το RedMi pro αλλά δεν δουλεύουν το ίδιο οι δύο φακοί

29f64bf4f816f449fd13e1427669712b.jpg

Και όπως είδες από τις φωτογραφίες που ανέβασα ότι δεν υστερεί σε τίποτα, ακόμα και σε αυτή με τη γάτα που είναι σε εσωτερικό χώρο. Κάνε crop στα μάτια και δες λεπτομέρεια και ευκρίνεια.

Πριν από αυτό είχα και το Mi5s και θα ανεβάσω φωτογραφίες δεν θα καταλάβεις διαφορά.

Και μετά την τελευταία αναβάθμιση οι φωτογραφίες που τραβάει είναι απίστευτα ευκρινείς χωρίς ίχνος θορύβου.

 

Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

ελα πιο low light δε γίνεται το μονο φως ειναι της τηλεόρασης!!! η μια στο αυτοματο και η αλλη hdr!!

34160972386_6a55ae0e01_c.jpgIMG_20170422_211640_HHT by manthos kalaitzidis, on Flickr

34070988461_0621c3ca6c_c.jpgIMG_20170422_211606_HDR by manthos kalaitzidis, on Flickr

 

to hdr σε βραδυνη φωτο που κολλαει? ναι μεν εδωσε παραπανω φως αλλα εισηγαγε και παραπανω noise

Link to comment
Share on other sites

http://i68.tinypic.com/2lk5ekm.jpg

 

Στην κεντρική σελίδα πρέπει να μπει το θέμα αυτό. Ζούμε μεγάλες στιγμές

Link to comment
Share on other sites

@virland

Χαμηλού φωτισμού φίλε μου...χαμηλού φωτισμού...εκεί είναι το θέμα.

Την ημέρα και το Rn3 pro που είχα ξέσκιζε.

 

Δεν έχω δει πολλά δείγματα εδώ από Plus. Από ξένα reviews όμως και συγκριτικά, οι δύο συσκευές έχουν τεράστια διαφορά. Το plus στις χαμηλού φωτισμού (στα δείγματα που έχω δει) είναι ένα καλύτερο Mi4c ή ένα Mi5...και κάνει ΜΠΑΜ ότι είναι Xiaomi.

Το μικρό Mi5s είναι το κάτι άλλο για την Xiaomi. Τα δείγματα που έχω δεί και απο φίλους, και εδώ αλλά και στα reviews είναι τρομερά αξιόλογα και εάν δεν τα έβλεπα και στην πράξη (από φιλαράκια) δεν θα το πίστευα. Η πρώτη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλή κάμερα της Xiaomi που δυστυχώς δεν εκμεταλλεύεται όπως πρέπει το εκπληκτικό EIS της Google και φυσικά (και λογικά) της λείπει το HDR+.

Μελανό σημείο το OIS που το δώσανε στο Mi6...που εάν κράτησε τις δυνατότητες του Mi5s θα είναι πππολύ δυνατό. Άντε να δούμε. :rolleyes:

 

Αυτά τα συμπεράσματα έβγαλα εγώ, σύμφωνα με αυτά που είδα και διάβασα.

 

Η φωτό της γάτα όντως πολύ καλή. Αλλά βγάλε και εσύ μία νυχτερινή στον δρόμο με φώτα όπως του Μάνθου...εκεί χάνει αισθητά το plus στα δείγματα που έχω δεί...και στο video το ίδιο...

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Htc 10 Auto

 

33818330480_5b0cca17d1_c.jpgIMAG1556 by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και εμείς πλέον Σκλαβενίτη ρεεεεεε!!!! Αμ πώς!!!! :p

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

to hdr σε βραδυνη φωτο που κολλαει? ναι μεν εδωσε παραπανω φως αλλα εισηγαγε και παραπανω noise

 

ναι δεν εχεις αδικο αλλα σαν φωτο μου αρεσει πιο πολυ hdr εχει πολυ περισοτερη λεπτομερια που στη αλλη απλα δεν βλεπεις τιποτα λογικο να εχει παραπανω θόρυβο!!!!

Edited by manthosffvll
Link to comment
Share on other sites

nexus 5x raw manual μονο μεταρτροπη σε jpg και κατεβασμα exposure κανενα αλλο edit

 

33370815663_37429f7200_c.jpgIMG_20170319_122836 Raw by saleakos, on Flickr

33797713520_d2abbaf502_c.jpgIMG_20170319_122754 Raw by saleakos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

@virland

Χαμηλού φωτισμού φίλε μου...χαμηλού φωτισμού...εκεί είναι το θέμα.

Την ημέρα και το Rn3 pro που είχα ξέσκιζε.

 

Δεν έχω δει πολλά δείγματα εδώ από Plus. Από ξένα reviews όμως και συγκριτικά, οι δύο συσκευές έχουν τεράστια διαφορά. Το plus στις χαμηλού φωτισμού (στα δείγματα που έχω δει) είναι ένα καλύτερο Mi4c ή ένα Mi5...και κάνει ΜΠΑΜ ότι είναι Xiaomi.

Το μικρό Mi5s είναι το κάτι άλλο για την Xiaomi. Τα δείγματα που έχω δεί και απο φίλους, και εδώ αλλά και στα reviews είναι τρομερά αξιόλογα και εάν δεν τα έβλεπα και στην πράξη (από φιλαράκια) δεν θα το πίστευα. Η πρώτη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλή κάμερα της Xiaomi που δυστυχώς δεν εκμεταλλεύεται όπως πρέπει το εκπληκτικό EIS της Google και φυσικά (και λογικά) της λείπει το HDR+.

Μελανό σημείο το OIS που το δώσανε στο Mi6...που εάν κράτησε τις δυνατότητες του Mi5s θα είναι πππολύ δυνατό. Άντε να δούμε. :rolleyes:

 

Αυτά τα συμπεράσματα έβγαλα εγώ, σύμφωνα με αυτά που είδα και διάβασα.

 

Η φωτό της γάτα όντως πολύ καλή. Αλλά βγάλε και εσύ μία νυχτερινή στον δρόμο με φώτα όπως του Μάνθου...εκεί χάνει αισθητά το plus στα δείγματα που έχω δεί...και στο video το ίδιο...

 

απ'οτι διαβασα το mi6 ερχεται με διπλες καμερες και 5x optical zoom

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι διαβασα το mi6 ερχεται με διπλες καμερες και 5x optical zoom

ναι...ναι...τα έχουμε δει αυτά...έχουμε διαβάσει και ξεσκονίσει ότι πληροφορία υπάρχει μέχρι τώρα στον γούγλη...:D

Αγαπάμε Xiaomi για :love:

 

Αλλά με τους Κινέζους...ειδικά στην κάμερα...μικρό το καλάθι που κρατάω...και συγκρατημένη η αισιοδοξία. Θα τα δούμε στην πράξη τί κάνουν τα καλούδια της κάμερας του Mi6. Μέχρι τότε...ψυχραιμία.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

@manthosffvll έχει τον ίδιο φακό με το RedMi pro αλλά δεν δουλεύουν το ίδιο οι δύο φακοί

Και όπως είδες από τις φωτογραφίες που ανέβασα ότι δεν υστερεί σε τίποτα, ακόμα και σε αυτή με τη γάτα που είναι σε εσωτερικό χώρο. Κάνε crop στα μάτια και δες λεπτομέρεια και ευκρίνεια.

Πριν από αυτό είχα και το Mi5s και θα ανεβάσω φωτογραφίες δεν θα καταλάβεις διαφορά.

Και μετά την τελευταία αναβάθμιση οι φωτογραφίες που τραβάει είναι απίστευτα ευκρινείς χωρίς ίχνος θορύβου.

 

Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

φιλε μου εχω δει πολλα συγκριτικα mi5s vs mi5s plus και πραγματικα εχανε σε ολλες !!!!οπως και να εχει παλιο σενσορα ετσι!!εγω το ειχα οτι λογο της μα@@ιας της xiaomi (mi5s plus imx 258!!) αυτοι ειναι ικανοι να χαλασουν την καμερα του mi5s για να μην εχουν μεγαλη διαφορα!!!!

ανεβασε φωτογραφιες σε εσωτερικο χώρο low light ας ανεβασει iso 6400 και να δουμε πως ειναι η φωτογραφια!!! ειχες το mi5s και δεν βλεπεις καμια διαφορα??

 

pavlidisk συμφωνο με αυτα που γραφεις και εγω πιστευω οτι μεχρι στιγμης το mi5s ειχει τα καλυετρα αποτελεσματα στης φωτογραφιες απο ολλα τα xiaomi!!( θα δουμε το mi6 τι θα κανει και εγω κραταω μικρο καλαθι!!)

απο την αλλη το mi6 δεν εχει imx378 αλλα imx386 το ιδιο που εχει και το nexus 6p !!!(nexus 5x,meizu mx6 και αλλα!!) δεν λεω σε καμια περιπτωσει οτι ειναι κακος αντιθέτως τα αποτελεσματα του 6p ειναι φανταστικα ειδικα στα προσωπα!!!

ουτε του pixel εχει ois ομως και ειναι συσκευη 900 ευρω!!!(ειχαν πει λογο οτι ο σεσνορας ειναι πολυ μεγαλος απο μονος του επρεπε να θυσιάσουν το ois!!! κατα ποσο ειναι αληθεια ποιος ξερει!!)

φιλε saleakos αυτη με το πρόσωπο φοβερή!!!

Edited by manthosffvll
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχω δει πολλα συγκριτικα mi5s vs mi5s plus και πραγματικα εχανε σε ολλες !!!!οπως και να εχει παλιο σενσορα ετσι!!εγω το ειχα οτι λογο της μα@@ιας της xiaomi (mi5s plus imx 258!!) αυτοι ειναι ικανοι να χαλασουν την καμερα του mi5s για να μην εχουν μεγαλη διαφορα!!!!

ανεβασε φωτογραφιες σε εσωτερικο χώρο low light ας ανεβασει iso 6400 και να δουμε πως ειναι η φωτογραφια!!! ειχες το mi5s και δεν βλεπεις καμια διαφορα??

 

το Plus εχει χειροτερη καμερα απο το απλο...αυτο ειναι γεγονος.Χανει λογω αισθητηρα κυριως

Link to comment
Share on other sites

ελα πιο low light δε γίνεται το μονο φως ειναι της τηλεόρασης!!! η μια στο αυτοματο και η αλλη hdr!!

IMG_20170422_211640_HHT by manthos kalaitzidis, on Flickr

IMG_20170422_211606_HDR by manthos kalaitzidis, on Flickr

Η διαχειριση θορυβου με iso στα 6400 ειναι πολυ καλη. Σαν αδυναμια αυτο που εχω εντοπισει ειναι oti den εχει μεγαλο βαθος χρωματων.

 

Επισης το HDR λειτουργει διαφορετικα τη νυχτα σε καθε συσκευη.

 

Παραδειγμα μου απο HTC 10 με φως απο μονιτορ.

ΧΩΡΙΣ HDR

33818723610_baec42de4b_z.jpg2017-04-22_10-40-04 by jimufu fufu, on Flickr

ME HDR

33818719820_312c9acb02_z.jpg2017-04-22_10-39-47 by jimufu fufu, on Flickr

Καλυτερη διαχειριση θορυβου με HDR.

 

ΜΑNUAL

33392187003_f811acb01b_z.jpg2017-04-22_10-36-32 by jimufu fufu, on Flickr

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε βραδινή και αυτόματο καμία σχέση.

Μόνο με χειροκίνητες ρυθμίσεις.

Αλλά δεν είχα τραβήξει ούτε με το Mi5s τέτοιες νυχτερινές πχ. σε δωμάτιο με το φως της τηλεόρασης. Αν θελήσω να τραβήξω σε τέτοιες συνθήκες πιο σωστό δεν είναι το φλας;

 

 

 

Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Η διαχειριση θορυβου με iso στα 6400 ειναι πολυ καλη. Σαν αδυναμια αυτο που εχω εντοπισει ειναι oti den εχει μεγαλο βαθος χρωματων.

 

Επισης το HDR λειτουργει διαφορετικα τη νυχτα σε καθε συσκευη.

 

Παραδειγμα μου απο HTC 10 με φως απο μονιτορ.

ΧΩΡΙΣ HDR

 

Καλυτερη διαχειριση θορυβου με HDR.

 

στην φωτογραφια σου με iso 3200 με 1/6 αυτοματο η μανουαλ?? εχει πολυ θόρυβο ενω η hdr ειναι ιδια με λιγοτερο θορυβο!!! καλα η μανουαλ εινα 8sec οποτε λογικο το αποτελεσμα!!!απο την αλλη τι εννοεις οτι εχει μεγαλο βαθος χρωματων?? τα χρωματα τα επιασε πολυ καλα !!!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...