Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια υπονοια που εχω οσον αφορα το hardware boot loop. Καποιοι τα ξεμπρικαρουν απενεργοποιωντας τους 2 πυρηνες.

Και που ξερουμε λοιπον οτι το προβλημα δεν ειναι στην συναρμολογηση, αλλα σε καποιο προβλημα του επεξεργαστη της snapdragon.

Η οποια με τη σειρα της μπορει να εχει ζητησει απο την lg να μην γνωστοποιησει το προβλημα και θιγεί και το δικο της ονομα.

(ιστοριες συνομωσιας θα μου πειτε τωρα και θα εχετε δικιο)

Αυτο που εμενα μου κανει εντυπωση ειναι η μη συνεχης και εμπεριστατωμενη πληροφορηση απο πλευρας LG.

Αν βρηκατε κυριοι τι ειναι αυτο που χαλαει, γιατι δεν το εχετε φτιαξει στις νεες παρτιδες μητρικων. ?

Μηπως δεν το εχουν βρει. ? Μου ειναι δυσκολο να το πιστεψω. Ισως καποιο κομματι hardware που ενσωματωθηκε στην πλακετα απο τριτο κατασκευαστη, ειναι εκ κατασκευης προβληματικο. Ισως ή cpu, ισως κατι αλλο.

Και αυτος ο τριτος κατασκευαστης εχει ζητησει να μην αποκαλυφθει το προβλημα. Συμφωνιες κυριων. (λεμε τωρα)

 

Σε αυτη την περιπτωση βεβαια εχει νοημα το γιατι αλλαζονται σωρηδον πλακετες απο τα σερβις. Αν συμβαινει κατι τετοιο, δυστυχως θα αλλαζουν συνεχεια πλακετες, μεχρι καποια στιγμη το κινητο να βρεθει εκτος εγγυησης, να χαλασει και κατι αλλο και ο χρηστης μετα απο 2-3 χρονια να στραφει σε καποια αλλη συσκευη. Προσωπικα αν συμβαινει κατι τετοιο μονο και μονο για την τιμη των οπλων και την ειλικρινεια, θα ηθελα η lg να πει ακριβως τι συμβαινει στους χρηστες. Δεν θα αλλαζε κατι φυσικα, απλα να μην ειχαμε και αυτο το αισθημα κοροιδιας απο πλευρας της.

 

Μου εχει κανει εντυπωση ομως που κινητα που αγοραστηκαν απο περισυ τα πιο πολλα αντεχουν ακομα χωρις προβλημα hardware (οπως το δικο μου) Και κινητα οπου εσπευσαν να αγορασουν απο γεναρη με τις υποτιθεται νεες παρτιδες χωρις hardware προβλημα, εχουν πεσει και σε hardware bootloop παρα πολυ γρηγορα.

Δεν νομιζω να βγει καποια ακρη απο πλευρας LG. Αν ηθελαν ηδη θα ειχαν κανει καποια ανακοινωση για τις νεες πλακετες που εξακολουθουν να χαλανε.

Ας χαρουμε το κινητο οσο κρατησει. Ή οσοι θελουν ας το αντικαταστησουν αμεσα εαν δεν γουσταρουν αλλο αυτη την κατασταση.

Δεν νομιζω να αλλαξει κατι ως προς την επιλυση του προβληματος. Μια μικρη ελπιδα τρεφω μονο, περιμενοντας το android n για να ξεκαθαριστει εαν λυθει το προβλημα στις συσκευες που παθαινουν software bootloop μονο.

 

Δυστυχως, ζουμε σε μια εποχη οπου απο θεμα quality control, δεν γινεται οτι πριν απο αρκετα χρονια. Καποτε, σε ολες τις συσκευες κλπ γινοταν ελεγχος λειτουργιας για μηνες ή χρονο πριν αυτα κυκλοφορησουν ωστε να διορθωθουν τυχον ευπαθειες. (οπως συνεχιζει να γινεται ακομα και σημερα π.χ. στα αυτοκινητα)

Σε μια εποχη ομως που κινητα κλπ ηλεκτρονικες συσκευες, πρεπει να βγαλουν μεσα σε 1 χρονο ή ακομα και σε 8-6 μηνες νεο μοντελο, που χρονος για σχεδιασμο, κατασκευη και ελεγχο καλης λειτουργιας για ενα Χ χρονικο διαστημα πριν κυκλοφορησει.

Η ευθυνη αυτη εχει μετακυλιστει στους πελατες και απλα αποζημιωνονται μεσω σερβις.

Ισως καποια στιγμη μαθουμε τι ηταν αυτο που τελικα προκαλουσε το προβλημα, ετσι για το ****το.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και για ποιο λόγο μια εταιρία να διακινδυνέψει το όνομά της για να καλύψει έναν τρίτο;

Μου φαίνεται εντελώς άστοχο το επιχείρημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δίπλα δίπλα σήμερα με Samsung s7 edge ενός κολλητού μου φίλου σε εσωτερικό χώρο σχετικά φωτεινό....όχι κύριοι δεν το αλλάζω το 4αρι....ως εκεί που κρατήσει ούτε η οθόνη του s7 με εντυπωσίασε ούτε το touch του ούτε η ταχύτητα του...στο multitasking είχε την ίδια συμπεριφορά μην πω καλύτερη το 4αρι...μου θυμίζει η κρητική που γράφω , σαν μία άλλη που είχα διαβάσει στο Σκρουτζ πάλι από έναν που είχε μεταπηδήσει στο s7 edge και περιέγραφε ακριβώς τα ίδια ότι πολύ καλό το s7 αλλά όχι και εξωπραγματικό, η δε κάμερα καρμπόν θα έλεγα....πιστεύω ότι το "καλό" g4 δεν έχει να "φοβηθεί" τίποτα... Ούτε το είχα με το δερμάτινο καπάκι αλλά με το χρυσό το σαμπανιζε πλαστικό ...αν βρουν την λύση με το bootloop θα τρελαθούν στις πωλήσεις...τρία κατοστάρικα είναι τσάμπα...320 το πήρα σειρά 601 αρχές Φεβρουαρίου εγω.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Και για ποιο λόγο μια εταιρία να διακινδυνέψει το όνομά της για να καλύψει έναν τρίτο;

Μου φαίνεται εντελώς άστοχο το επιχείρημά σου.

Δεν ειναι επιχειρημα. Εικασια ειναι. Υποθεση.

Ειπα οτι υπο προυποθεσεις θα μπορουσε να ειναι και κατι τετοιο αν και ακουγεται καπως.

Αφυσικο σου φαινεται εταιριες κολοσσοι να καλυπτουν ο ενας τον αλλον για τους δικους τους λογους.. ?

(Μην αναφερεις οτι εφταιγε ο snapdragon και την επομενη φορα θα σου τους δωσω μισοτιμης. )

Υποθετικα ειναι ολα αυτα που λεω. Και σε υποθετικα ερωτηματα, ερχονται υποθετικες απαντησεις. Αρα δεν εχει και καμια ουσιαστικη σημασια. Απλως φωναχτα τις σκεψεις μου εξεφρασα.

Μην τα παιρνεις και τοις μετρητοις. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι επιχειρημα. Εικασια ειναι. Υποθεση.

Ειπα οτι υπο προυποθεσεις θα μπορουσε να ειναι και κατι τετοιο αν και ακουγεται καπως.

Αφυσικο σου φαινεται εταιριες κολοσσοι να καλυπτουν ο ενας τον αλλον για τους δικους τους λογους.. ?

(Μην αναφερεις οτι εφταιγε ο snapdragon και την επομενη φορα θα σου τους δωσω μισοτιμης. )

Υποθετικα ειναι ολα αυτα που λεω. Και σε υποθετικα ερωτηματα, ερχονται υποθετικες απαντησεις. Αρα δεν εχει και καμια ουσιαστικη σημασια. Απλως φωναχτα τις σκεψεις μου εξεφρασα.

Μην τα παιρνεις και τοις μετρητοις. :)

Δεν προσπαθώ να σε κράξω, απλά είναι παράλογο αυτό που λες γιατί η LG έχει ήδη χάσει ένα μεγάλο μερίδιο πελατών (όπως προανέφερε ένας φίλος ούτε στυλό δεν θα ξαναπάρει από την LG), που σημαίνει ότι ο τρίτος για να καλυφθεί θα πρέπει να πληρώσει αρκετά δισεκατομμύρια. Και πάλι δεν λέω ότι είναι απίθανο να συμβεί, απλά δεν είναι και λογικό να ρισκάρεις να χάσεις τους πελάτες σου από το να ρίξεις την ευθύνη αποκλειστικά στον τρίτο, γιατί έτσι λιγότερο κόστος θα έχεις. Φιλικά πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

Το αντιλαμβανομαι αυτο που λες. Ουτε και εμενα φανταζει λογικη ως κινηση απο πλευρας lg. Το τι γινεται βεβαια απο πλευρας χρηστων και αν θα ξανα αγορασουν μελλοντικα απο lg παιζεται.

Αν αυριο για να αποτιναξει την κηλιδα απο πανω της βγαλει ενα κινητο σε τιμη πολυ vfm, με κορυφαια χαρακτηριστικα και χωρις προβληματα, θεωρω οτι αρκετοι θα αναθεωρησουν. Το αν θα το πραξει βεβαια ειναι αλλη ιστορια. Βλεπω κι εγω τις προσπαθειες της να μην αμαυρωνεται το ονομα της.

Απελυσε λογω lg g5 καποιους διαβασαμε. (Ισως να επαιξε ρολο και η υποθεση με το g4)

 

Μην ανησυχεις δεν σε παρεξηγω και καταλαβαινω οτι δεν εχεις καποια προθεση απεναντι μου. Οπως ειπα και πριν...μην βγαζοντας ακρη για το τι μπορει να φταιει, μου ερχονται στο μυαλο διαφορα σεναρια αθελητα. Απλα τα μοιραστηκα σαν σκεψεις. Ως εικασιες μην δινεις ιδιαιτερη βαρυτητα. Μπορει η αληθεια να ειναι και εντελως απλη.

Η lg να ξερει οτι εκανε κακη συναρμολογηση και να κανει απλα τον κινεζο.

 

Και για να ειμαι και ειλικρινης, εμενα πιο πολυ με εκνευριζει το image retention της οθονης που βγαζει ματι οταν υπερθερμαινεται η οθονη, παρα να πεσω σε hardware bootloop και να αλλαξω πλακετα.

(Τυχαινει να ειμαι τυχερος και να βρισκομαι 7 λεπτα μακρια απο την προκορντια, το παω μονος μου και αν υπαρχει διαθεσιμο ανταλλακτικο μου το φτιαχνουν οσο πινω εναν φραπε)

Link to comment
Share on other sites

Ισως καποιο κομματι hardware που ενσωματωθηκε στην πλακετα απο τριτο κατασκευαστη, ειναι εκ κατασκευης προβληματικο. Ισως ή cpu, ισως κατι αλλο.

Και αυτος ο τριτος κατασκευαστης εχει ζητησει να μην αποκαλυφθει το προβλημα. Συμφωνιες κυριων. (λεμε τωρα)

Aν ειχε ο snapdragon το πρόβλημα τοτε θα είχαν το ίδιο θέμα και οι άλλες συσκευές που τον ενσωματώνουν.

Σε αυτη την περιπτωση βεβαια εχει νοημα το γιατι αλλαζονται σωρηδον πλακετες απο τα σερβις. Αν συμβαινει κατι τετοιο, δυστυχως θα αλλαζουν συνεχεια πλακετες, μεχρι καποια στιγμη το κινητο να βρεθει εκτος εγγυησης, να χαλασει και κατι αλλο και ο χρηστης μετα απο 2-3 χρονια να στραφει σε καποια αλλη συσκευη.

Το κινητό δεν θα βρεθεί ποτέ εκτος εγγύησης. Καθε φορά που σου αλλάζουν πλακέτα εχει + 2 χρόνια εγγύηση για την πλακέτα.Δεν το λεω εγώ η νομοθεσία το γράφει :)

Link to comment
Share on other sites

Vamire εννοουσα να χαλασει κατι εκτος πλακετας π.χ. να σου πεσει και σπασει η οθονη, ή να χαλασει κατι εκτος πλακετας με ληγμενη εγγυηση που να σκεφτεις οτι δεν αξιζει να δωσεις χρηματα για επισκευη και να πας για αγορα νεου κνητου αφου θα εχει παλιωσει ετσι κι αλλιως.

 

Οσον αφορα για τον 808 sd ναι εχεις δικιο. Απλα δεν παρακολουθω και αλλα κινητα που τον εχουν αυτον ή οποιοδηποτε αλλο τσιπ μπορει να ευθυνεται.

Boot loop εχουν βγαλει κατα καιρους κι αλλες συσκευες ειτε της ιδιας εταιριας, ειτε αλλης. Μηπως και σε εκεινα εχει γνωστοποιηθει τι φταιει. ?

Καποιο τσιπ απο τα τωρινα της τελευταιας διετιας. ? Software. ? Δεν εχω αποψη επ αυτου γιατι δεν πολυασχολουμαι με τα των κινητων.

 

Παντως σε ενα πολυ προχειρο γκουγκλαρισμα με την φραση "lg v10 bootloop" ανοιξα τυχαια μια σελιδα οπου και το v10 παρουσιασε bootloop.

Επισης και το g5 με διαφορετικο επεξεργαστη εχει και αυτο καποια κρουσματα.

Οποτε η λογικη λεει πως δεν ευθυνεται αυτος καθε αυτος ο επεξεργαστης.

 

Ισως τελικα να ειναι αυτο που λεει η lg.

Καποιες κολλησεις φταινε αλλα τις φτιαξαμε.

Τωρα....αν ολα τα σημερινα g4 με bootloop φταιει κατι σε software γιατι εξακολουθουν και αλλαζουν πλακετες. ?

Αντιφατικα πραγματα. Πως να βγαλει ακρη ο καθενας.

 

Απλα ευχομαι τα hardware bootloop αν υπαρχουν ακομα και σημερα να ειναι το 1 τοις 1000.

Και ολος αυτος ο ορυμαγδος απο τα υπολοιπα bootloop που τους αλλαζουν πλακετα, να παψουν το προβλημα αν βγει το android n.

Ευχολογια. Τι αλλο μπορουμε να κανουμε. ?

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο.

Μηπως η lg αλλαζει πλακετες προληπτικα σε οποιον το παει για σερβις με bootloop. ? Δηλαδη, καποιος με σειρα π.χ. 507 να παθει σημερα software bootloop, αλλα οταν στο σερβις να εχει πεσει εντολη να του αλλαξουν και την παλια πλακετα με τις προβληματικες κολλησεις ουτως ή αλλως. Και απλα μετα να συνεχιζονται τα bootloop στο ιδιο κινητο παλι καθαρα απο software μερια.

 

Γιατι πλακετα απο 601 και πανω με υποτιθεται διορθωμενο το προβλημα...μονο hard reset θα επρεπε να κανουν στο σερβις και οχι ξανα αλλαγη.

 

Εσεις που ασχολειστε εκτενεστερα σαν χομπυ με τα κινητα και εχετε εμβαθυνει τεχνικα πιο πολυ σε διαφορους τομεις, τι αποψη εχετε υστερα απο ολα οσα εχουν συμβει. ?

Ειναι hardware προβλημα που δεν λυθηκε ποτε. ?

Ηταν hardware που φτιαχτηκε αλλα χτυπησε συμπτωματικα και το software. ?

Δεν εχετε κατασταλαξει ουτε κι εσεις καπου λογω των αντιφασεων και των ελλειπων δεδομενων. ?

Εγω υστερα απο 2000+ post στο παρων νημα, εξακολουθω να μην εχω βγαλει συμπερασμα για το τι πραγματικα συμβαινει.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ειναι καθαρα πρόβλημα λογισμικού.

Αν ηταν hardware πολύ απλά δεν θα άναβε καθόλου. Αν ξεχάσεις να βάλεις τον cpu στη mobo απλά δεν θα ανάψει. Αν ξεχάσεις να βάλεις την μνήμη πάλι το ίδιο κλπ.

Το bootloop το εχω συναντήσει σε κακό φλασάρισμα του firmware στο παρελθόν μα αλλα κινητά σε περιπτωση λάθασμενου φλασαρίσματος firmware.

To ιδιο μπορεί να συμβεί αν μια rom δεν έχει πχ τους σωστούς drivers.

Το οτι αλλάζουν πλακέτα θεωρώ πως το κάνουν για τα μάτια του κόσμου.

Ισως το πρόβλημα να ειναι το ιδιο το android μιας και το πρόβλημα ξεκίνησε μαζικά με το android 6.. και ισως να έσταξε χρήμα η ίδια η google για να μη πει τίποτα η lg στους πελάτες της και βγει το καθε iphone fanboy και κράζει.... Θα δείξει μόλις βγει το 7.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος και αν καποιο κομματι hard wear που πηρε η lg απο αλλο προμηθευτή και εχουν καποιες συσκευες δεν συμβαδίζει με το software οποτε δεν ειναι ευκολο να βγαλεις ενα ενιαίο update για ολες δεν ξερω υποθεσεις κανω .Επίσης την ν ποτε την περημενουμε;
Link to comment
Share on other sites

Ισως το πρόβλημα να ειναι το ιδιο το android μιας και το πρόβλημα ξεκίνησε μαζικά με το android 6.. και ισως να έσταξε χρήμα η ίδια η google για να μη πει τίποτα η lg στους πελάτες της και βγει το καθε iphone fanboy και κράζει.... Θα δείξει μόλις βγει το 7.

 

Βρε ας έβγαζε η Apple dual sim και θα βλέπατε αν πέρναγα απέξω απο LG και άλλα τέτοια μαγαζάκια!!

 

και με 5 και με 6 και θυμηθείτε το και με 7, "το φτηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά"!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ειναι καθαρα πρόβλημα λογισμικού.

Αν ηταν hardware πολύ απλά δεν θα άναβε καθόλου. Αν ξεχάσεις να βάλεις τον cpu στη mobo απλά δεν θα ανάψει. Αν ξεχάσεις να βάλεις την μνήμη πάλι το ίδιο κλπ.

Το bootloop το εχω συναντήσει σε κακό φλασάρισμα του firmware στο παρελθόν μα αλλα κινητά σε περιπτωση λάθασμενου φλασαρίσματος firmware.

To ιδιο μπορεί να συμβεί αν μια rom δεν έχει πχ τους σωστούς drivers.

Το οτι αλλάζουν πλακέτα θεωρώ πως το κάνουν για τα μάτια του κόσμου.

Ισως το πρόβλημα να ειναι το ιδιο το android μιας και το πρόβλημα ξεκίνησε μαζικά με το android 6.. και ισως να έσταξε χρήμα η ίδια η google για να μη πει τίποτα η lg στους πελάτες της και βγει το καθε iphone fanboy και κράζει.... Θα δείξει μόλις βγει το 7.

 

Κι εγώ πιστεύω οτι είναι περισσότερο θέμα software αλλά δεν έχει να κάνει με το Android 6 αυτό καθαυτό. Η Google φτιάχνει το software και το δίνουν στις εταιρείες. Αυτές, το παίρνουν και το προσαρμόζουν στις διάφορες συσκευές τους. Εκεί, λοιπόν, κάτι έχει γίνει και δεν μπορούν να βρούν λύση. Εγώ, προσωπικά, πιστεύω ότι δεν ψάχνουν πλέον να βρούν λύση. Πιο οικονομικό τους έρχεται να αλλάζουν πλακέτες παρά να χαλάνε εργατοώρες για να βρούν που έχει γίνει το λάθος προσαρμογής.

 

Αν ήταν αστοχία των προγραμματιστών της Google, τότε το πρόβλημα θα ήταν εκτεταμένο και θα το συναντούσαμε σε συσκευές όλων των εταιρειών που έχουν Marshmallow. Αν δεν μπορούν οι προγραμματιστές της LG να προσαρμόσουν σωστά το λογισμικό, τι να κάνει η Google; Να βάλει τους δικούς της προγραμματιστές να ψάξουν γιατί η μία από τις 30...50...100... συσκευές που έχουν Android 6 παρουσιάζει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω οτι είναι περισσότερο θέμα software αλλά δεν έχει να κάνει με το Android 6 αυτό καθαυτό. Η Google φτιάχνει το software και το δίνουν στις εταιρείες. Αυτές, το παίρνουν και το προσαρμόζουν στις διάφορες συσκευές τους. Εκεί, λοιπόν, κάτι έχει γίνει και δεν μπορούν να βρούν λύση. Εγώ, προσωπικά, πιστεύω ότι δεν ψάχνουν πλέον να βρούν λύση. Πιο οικονομικό τους έρχεται να αλλάζουν πλακέτες παρά να χαλάνε εργατοώρες για να βρούν που έχει γίνει το λάθος προσαρμογής.

 

Αν ήταν αστοχία των προγραμματιστών της Google, τότε το πρόβλημα θα ήταν εκτεταμένο και θα το συναντούσαμε σε συσκευές όλων των εταιρειών που έχουν Marshmallow. Αν δεν μπορούν οι προγραμματιστές της LG να προσαρμόσουν σωστά το λογισμικό, τι να κάνει η Google; Να βάλει τους δικούς της προγραμματιστές να ψάξουν γιατί η μία από τις 30...50...100... συσκευές που έχουν Android 6 παρουσιάζει πρόβλημα;

 

Κοίτα οταν είπα πως είναι το πρόβλημα το ίδιο το android εννοούσα πως κάτι χτυπάει σε συνδυασμό με το λογισμικό της LG (ρομ) που απλά δεν μπορεί η ιδια η LG να το αντιμετωπίσει μόνη της. Ισως ελλείπείς driver στο android?Τρύπα στο σύστημα; Κατι τέτοιο τέλος πάντων. Το κόστος ειναι υψηλότερο τώρα που αλλάζει πλακέτες. Μια ρόμ θα μπορούσε να βγάλει και ο προγραμματιστής της γείτονάς μου..

To bootloop έχει παίξει και σε άλλες συσκευές πάντως που φοράνε android 6.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα οταν είπα πως είναι το πρόβλημα το ίδιο το android εννοούσα πως κάτι χτυπάει σε συνδυασμό με το λογισμικό της LG (ρομ) που απλά δεν μπορεί η ιδια η LG να το αντιμετωπίσει μόνη της. Ισως ελλείπείς driver στο android?Τρύπα στο σύστημα; Κατι τέτοιο τέλος πάντων. Το κόστος ειναι υψηλότερο τώρα που αλλάζει πλακέτες. Μια ρόμ θα μπορούσε να βγάλει και ο προγραμματιστής της γείτονάς μου..

To bootloop έχει παίξει και σε άλλες συσκευές πάντως που φοράνε android 6.

 

Ε, τώρα τα υπεραπλουστεύεις τα πράγματα. Μόνο και μόνο για να στηρίξεις το επιχείρημά σου. Από το σύνολο των σχολίων σου στο φόρουμ καταλαβαίνω ότι έχεις τις γνώσεις και την ικανότητα ότι αν κάνεις δεύτερες σκέψεις, θα βρεις από μόνος σου ένα σωρό αντεπιχειρήματα που να ακυρώνουν το συγκεκριμένο επιχείρημα περί ευθύνης της Google. Όλοι προβληματιζόμαστε μήπως βρούμε αυτό που δεν βρίσκει η LG και κάνουμε διάφορες υποθέσεις. Αλλά το ότι πληρώνει η Google για να την καλύπτει η LG, είναι λίγο τραβηγμένο και ξέρω ότι αν το σκεφτείς λίγο διαφορετικά (χωρίς το στοιχείο της αντιπαράθεσης, για την αντιπαράθεση και μόνο), θα συμφωνήσεις.

 

Υ.Γ. Bootloop πράγματι έχουν παίξει και σε άλλες συσκευές με Android Marshmallow, Lollipop, KitKat, κλπ, καθώς και iOS 4,5,6,7,8, windows, symbian, OSX, Linux, Ubuntu και όπου αλλού χρησιμοποιούνται λογισμικά.

Link to comment
Share on other sites

Ε, τώρα τα υπεραπλουστεύεις τα πράγματα. Μόνο και μόνο για να στηρίξεις το επιχείρημά σου. Από το σύνολο των σχολίων σου στο φόρουμ καταλαβαίνω ότι έχεις τις γνώσεις και την ικανότητα ότι αν κάνεις δεύτερες σκέψεις, θα βρεις από μόνος σου ένα σωρό αντεπιχειρήματα που να ακυρώνουν το συγκεκριμένο επιχείρημα περί ευθύνης της Google. Όλοι προβληματιζόμαστε μήπως βρούμε αυτό που δεν βρίσκει η LG και κάνουμε διάφορες υποθέσεις. Αλλά το ότι πληρώνει η Google για να την καλύπτει η LG, είναι λίγο τραβηγμένο και ξέρω ότι αν το σκεφτείς λίγο διαφορετικά (χωρίς το στοιχείο της αντιπαράθεσης, για την αντιπαράθεση και μόνο), θα συμφωνήσεις.

 

Υ.Γ. Bootloop πράγματι έχουν παίξει και σε άλλες συσκευές με Android Marshmallow, Lollipop, KitKat, κλπ, καθώς και iOS 4,5,6,7,8, windows, symbian, OSX, Linux, Ubuntu και όπου αλλού χρησιμοποιούνται λογισμικά.

 

Σαφώς μιας και κάνουμε "μετεωρολογικές" προβλέψεις κάθε επιχείρημα ειναι αντάξιο του κάθε αντεπιχειρήματος και το αντίστροφο.

Το ιδιο τραβηγμένο μπορεί να ειναι και το οτι πληρώνει η qualcomm την lg κλπ.

Το μόνο σίγουρο και βάση λογικής ειναι οτι το πρόβλημα ειναι καθαρά θέμα software. Δεν μπορώ να πιστέψω πως με καινούργια πλακέτα ξεκολλάει το τσιπάκι μέσα στην ίδια ήμερα,δεν εχει καμια λογική εκτος αν κατάργησε το quality control η lg.

Ναι η θεωρία μου, φαντάζει να είναι βγαλμένη απο ταινία επιστημονικής φαντασίας αλλα το ιδιο φαντάζει στα μάτια μου η θεωρία οτι ξεκολλάνε τα τσιπάκια και δεν μπορεί να το διορθώσει η lg,το οτι είναι ενα απλό bug και το κόστος της δημιουργίας μιας νέας rom ειναι μεγαλύτερο απο αυτο τις αλλαγής των motherboards κλπ.

Η lg εχει βρει τι φταίει και προφανώς το κόστος τις αναγνώρισης και δημοσιοποίησης του προβλήματος να ειναι πολύ μεγαλύτερο απο το να αλλάζει απλά πλακέτες!

Δεν ειναι κανένα ufo εξάλλου, ενα κινητό τηλέφωνο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς μιας και κάνουμε "μετεωρολογικές" προβλέψεις κάθε επιχείρημα ειναι αντάξιο του κάθε αντεπιχειρήματος και το αντίστροφο.

Το ιδιο τραβηγμένο μπορεί να ειναι και το οτι πληρώνει η qualcomm την lg κλπ.

Το μόνο σίγουρο και βάση λογικής ειναι οτι το πρόβλημα ειναι καθαρά θέμα software. Δεν μπορώ να πιστέψω πως με καινούργια πλακέτα ξεκολλάει το τσιπάκι μέσα στην ίδια ήμερα,δεν εχει καμια λογική εκτος αν κατάργησε το quality control η lg.

Ναι η θεωρία μου, φαντάζει να είναι βγαλμένη απο ταινία επιστημονικής φαντασίας αλλα το ιδιο φαντάζει στα μάτια μου η θεωρία οτι ξεκολλάνε τα τσιπάκια και δεν μπορεί να το διορθώσει η lg,το οτι είναι ενα απλό bug και το κόστος της δημιουργίας μιας νέας rom ειναι μεγαλύτερο απο αυτο τις αλλαγής των motherboards κλπ.

Η lg εχει βρει τι φταίει και προφανώς το κόστος τις αναγνώρισης και δημοσιοποίησης του προβλήματος να ειναι πολύ μεγαλύτερο απο το να αλλάζει απλά πλακέτες!

Δεν ειναι κανένα ufo εξάλλου, ενα κινητό τηλέφωνο ειναι.

 

Μάλλον έκανα λάθος πιο πάνω. Πάμε προς τα εκεί λοιπόν.

 

Έχεις την γνώμη σου κι έχω την δική μου. Θα επιμείνω ότι το κόστος είναι πολύ μικρότερο για αλλαγή πλακέτας. Μικρότερο είναι το μεροκάματο του επιδιορθωτή από του προγραμματιστή.

 

Όταν λες «προφανώς», μάλλον εννοείς «πιθανόν». Μια λέξη μπορεί να αλλάξει όλο το νόημα, ξέρεις. Προφανές δεν είναι πάντως. Γιατί αν ήξερε τι φταίει θα είχε δώσει μια αναβάθμιση χωρίς καν να ενδιαφέρεται τι λέει ο κάθε ένας από εμάς στο κάθε φόρουμ. Άλλοι θα την κατηγορόυσαν για την καθυστέρηση, άλλοι θα προσπαθούσαν να την λοιδωρίσουν για την πρώτη υλοποίηση και οι περισσότεροι θα την ευχαριστούσαν (κατά την γνώμη μου) γιατί θα απέφευγαν περαιτέρω ταλαιπωρία, σε μια συσκευή που κατά τα άλλα είναι πάρα μα πάρα πολύ καλή. Δεν ψηφίστηκε τυχαία καλύτερη συσκευή της χρονιάς εδώ στο myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έκανα λάθος πιο πάνω. Πάμε προς τα εκεί λοιπόν.

 

Έχεις την γνώμη σου κι έχω την δική μου. Θα επιμείνω ότι το κόστος είναι πολύ μικρότερο για αλλαγή πλακέτας. Μικρότερο είναι το μεροκάματο του επιδιορθωτή από του προγραμματιστή.

 

Εχω την γνώμη μου & εχεις τη γνωμη σου αλλά κατακρίνεις την δίκια μου.

Αφου επιμένεις τόσο μάθε λοιπόν πως ενας προγραμματιστής μπορεί να βγάλει μια rom για άπειρες ίδιες συσκευές ενώ στις 100 συσκευές (που θα κάνει επιδιόρθωση) μόλις θα εχει ξεπεράσει κατά πολύ το μεροκάματο για να βάλεις τον προγραμματιστή να σου φτιάξει μια σωστή rom. Κάποιοι το κάνουν και τζάμπα στο xda. To θεμα ειναι καθαρά νομικό. Ουτε η lg γουστάρει να χάνει πελάτες ούτε να αλλάζει πλακέτες ουτε να κάνει ρεπό ο προγραμματιστής της! Η lg δεν μπορεί να μη δώσει android δίχως τα google apps...ούτε να κάνει οτι θέλει πάνω στο android.

 

Όταν λες «προφανώς», μάλλον εννοείς «πιθανόν». Μια λέξη μπορεί να αλλάξει όλο το νόημα, ξέρεις. Προφανές δεν είναι πάντως. Γιατί αν ήξερε τι φταίει θα είχε δώσει μια αναβάθμιση χωρίς καν να ενδιαφέρεται τι λέει ο κάθε ένας από εμάς στο κάθε φόρουμ. Άλλοι θα την κατηγορόυσαν για την καθυστέρηση, άλλοι θα προσπαθούσαν να την λοιδωρίσουν για την πρώτη υλοποίηση και οι περισσότεροι θα την ευχαριστούσαν (κατά την γνώμη μου) γιατί θα απέφευγαν περαιτέρω ταλαιπωρία, σε μια συσκευή που κατά τα άλλα είναι πάρα μα πάρα πολύ καλή. Δεν ψηφίστηκε τυχαία καλύτερη συσκευή της χρονιάς εδώ στο myphone.gr

 

Οχι καθόλου πιθανόν άλλα είναι προφανές πως η lg εως αυτη τη στιγμη που μιλάμε δεν εχει κάνει καμιά ανάκληση συσκευών συγκεκριμένου lot ούτε κάποιου είδους ενημέρωση σχετικά με το πρόβλημα. Το μόνο που έκανε ηταν η αναγνώριση το προβλήματος περί bootloop.

Καλό ειναι όταν με διαβάζεις να παραμένεις στο κείμενο μου και να μη βάζεις λεξούλες δίκες σου μπας και καταλάβεις το τι γραφω!

Edited by vamire666
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδιά έπαθα χθες bootloop με κινητό 2 μηνών (παρτιδα 605). Πηρα σερβις θα ερθουν να το παρουν αλλα παράλληλα είπα να αρχίσω να το παίζω τρελίτσα με πίεση και εκανα καταγγελία στο Συνηγορο του καταναλωτη και στην LG Hellas. Αίτημα μου η αντικατάσταση ή αποζημίωση γιατι θεωρώ αφού παραδέχτηκε η LG το πρόβλημα παγκοσμίως είναι απαράδεκτο να μην τα έχει αποσύρει από την αγορά, ειδικά όταν ενα σέρβις δεν είναι αρκετό και επαναλαμβάνεται το ίδιο πρόβλημα. ΔΕν ξέρω τι θα καταφέρω, αλλά έχοντας ήδη αρχειο της καταγγελιες ίσως σε 2ο Bootloop να διεκδικήσω πιο εύκολα αποζημιωση/αντικατασταση. Επισης είναι τόσο αδικο οι πελατες Αμερικη να έχουν άλλη εξυπηρετηση απο πελατες Ευρωπης.

Συστήνω σε όλους τους Bootlooped να κανουν καταγγελία και να μην το αφηνουν το θεμα. Ειναι ζήτημα χρόνου να το παθουν όλοι.

Edited by despirada
Link to comment
Share on other sites

......Το μόνο σίγουρο και βάση λογικής ειναι οτι το πρόβλημα ειναι καθαρά θέμα software. Δεν μπορώ να πιστέψω πως με καινούργια πλακέτα ξεκολλάει το τσιπάκι μέσα στην ίδια ήμερα,δεν εχει καμια λογική εκτος αν κατάργησε το quality control η lg.

Πιστευω πως ειναι καθαρα πρόβλημα λογισμικού.

Αν ηταν hardware πολύ απλά δεν θα άναβε καθόλου. Αν ξεχάσεις να βάλεις τον cpu στη mobo απλά δεν θα ανάψει. Αν ξεχάσεις να βάλεις την μνήμη πάλι το ίδιο κλπ.

 

φιλε μου διαφωνω. ειμαι 90% σιγουρος οτι τα bootloops ειναι θεμα hardware (υλισμικού). τουλαχιστον στο μεγαλυτερο ποσοστο τους. δηλαδη ισως συμβαινουν ΚΑΙ λιγα λογω λογισμικου, με την ιδια συχνοτητα που μπορει να συμβαινουν και σε αλλες android συσκευες, τα οποια διορθώνονται με hard reset.

και εξηγούμαι: πολλά "θυματα" της LG (οπως ειμαστε κ εμεις), λογω του οτι δεν εχουν εγγυηση, ή διοτι θελουν οπωσδηποτε να ανακτησουν τα αρχεια τους πρωτου στειλουν τη συσκευη στο service, κανουν καποια απο τα παρακατω:

α) ψύχουν τη συσκευη (μεσα σε ψυγειο/καταψυξη) ωστε να μην ανεβαζει υψηλες θερμοκρασιες, και καταφερνουν να την κανουν να λειτουργησει (!) για ενα μικρο χρονικο διαστημα ωστε να προλαβουν να "τραβηξουν" τα αρχεια τους

β) θερμαίνουν τη συσκευη (με πιστολακι μαλλιων), με τη δικαιολογία οτι ετσι θα μπορεσουν να κανουν καλη επαφη τα τσιπακια,καλωδιακια κλπ και αρα θα προλαβουν να παρουν τα αρχεια τους.

γ) (εδω σας θελω!) ψήνουν! τη motherboard (αφου λύσουν το κινητο) στο φουρνο, σε ορισμενη θερμοκρασια για ορισμενα λεπτα. υστερα την αφηνουν να κρυωσει, και εν τελει, επανασυναρμολογούν το κινητο.

Ως δια μαγείας, η συσκευη δουλεύει, όπως και παλιότερα, χωρις κανενα πρόβλημα, με ολα τα αρχεια στη μνημη και χωρις hard reset!

οι περισσότεροι μαλιστα λένε πως δε ξανα βγαζει ποτε το bootloop!

 

αυτα που γραφω ΔΕΝ ειναι κουταμαρες. αν θελετε μπορω να σας παραθεσω links απο reddits, forums ή και videos για να δειτε μονοι σας.

καθε δύσπιστος παντως θα τα βρει και μονος του, με μια απλη αναζητηση στο google και λιγακι ψαξιμο...

Link to comment
Share on other sites

kimonaskos, απο που εξαγεις το συμπερασμα πως η πλειοψηφια ειναι hardware bootloop και η μειοψηφια software bootloop. ?

Μηπως εχει καταλαβει και κανενας ποιο ειναι τελικα το προβλημα. ? Και αν απλα το καταταξουμε γενικα σε hardware και software bootloops, εχει κανεις σαφη εικονα ποσα κινητα ανηκουν στην πρωτη και ποσα κινητα στη δευτερη περιπτωση. ?

 

Απο την μια, αλλαζοντας συνεχως πλακετες, θεωρουμε πως ολα εχουν hardware bootloop.

Απο την αλλη η επισημη ανακοινωση της LG αναφερει οτι μεχρι ορισμενες παρτιδες ειχαν προβλημα στο hardware και εκτοτε ελυσαν το προβλημα. Οτι συνεχιζει, ειναι θεμα software λενε.

Μεσα σε αυτη την αντιφαση μεταξυ του τι ειπε επισημα και του τι πραττει στα σερβις, ειλικρινα μπορουμε να εχουμε εικονα τι φταιει στου καθενος το κινητο. ?

Και μαλιστα να εχουμε ποσοστικοποιησει και τις βλαβες σε hardware και software. ?

Ολα αυτα εχουν σαν αποτελεσμα ο καθενας να εχει σχηματισει την δικη του αποψη ανηκει σε μια απο τις παρακατω 5 κατηγοριες:

 

- Ολα ειναι θεμα hardware.

- Ολα ειναι θεμα software.

- Ολα ειναι θεμα hardware και software σε αγνωστο ποσοστο βλαβων και πόσο απο αυτο το ποσοστο αντιστοιχει σε hardware και software.

- Ολα ειναι θεμα hardware και software σε Χ ποστοστο το ενα και Χ ποσοστο το αλλο.

- Δεν ξερουμε τι ακριβως συμβαινει και με ολες αυτες τις αντιφασεις μπερδευομαστε ακομη χειροτερα και ακρη δεν βγαινει.

 

Kαι η ιστορια συνεχιζεται over and over.

 

Aληθεια, αφου υποτιθεται πως απο τις σειρες 600 και υστερα το προβλημα στο hardware η εταιρια το εχει λυσει και το σερβις λεει οτι φταιει το λογισμικο τοτε....οταν τους αλλαζουν πλακετα, γιατι καποιος δεν ρωτα στο σερβις ΓΙΑΤΙ αλλαζετε πλακετα αφου δεν υφισταται προβλημα hardware. ? Αφου ΚΑΙ στη νεα πλακετα το ιδιο λογισμικο μπαινει. Ακομη και με setup aw new και κουραφεξαλα, το ξανα παθαινει συμφωνα με χρηστες.

 

Αντε τωρα να βγαλεις ακρη και επαγωγικα συμπερασματα σαν τον σερλοκ χολμς. Οταν με το καλο παρει το android n και ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ τα προβληματα, οι χρηστες θα εχουν παραπανω εναν λογο να διαμαρτυρηθουν. ΟΚ... σας χαριστηκαμε στο mm android. Στο Ν ΓΙΑΤΙ δεν φτιαξατε το προβλημα. ? Αρα (με τη λογικη) μας δουλεψατε αγρια και υπηρχε παντα θεμα hardware. (και μονο)

 

Αν παλι τα bootloop εξαφανιστουν σε πολυ μεγαλο βαθμο, τοτε πολλα κινητα ειχαν θεμα στο software.

Και επειδη δεν περιμενω καποια νεα ανακοινωση απο LG για το θεμα, οι ιδιες οι περιστασεις (android n) θα ξεκαθαρισουν το τοπιο αναγκαστικα. Εγω μεχρι τοτε, το χερι μου στη φωτια δεν το βαζω για το τι πραγματικα φταιει. Μονο υποψιες και υποθεσεις οπως και πολλοι αλλοι.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου διαφωνω. ειμαι 90% σιγουρος οτι τα bootloops ειναι θεμα hardware (υλισμικού). τουλαχιστον στο μεγαλυτερο ποσοστο τους. δηλαδη ισως συμβαινουν ΚΑΙ λιγα λογω λογισμικου, με την ιδια συχνοτητα που μπορει να συμβαινουν και σε αλλες android συσκευες, τα οποια διορθώνονται με hard reset.

και εξηγούμαι: πολλά "θυματα" της LG (οπως ειμαστε κ εμεις), λογω του οτι δεν εχουν εγγυηση, ή διοτι θελουν οπωσδηποτε να ανακτησουν τα αρχεια τους πρωτου στειλουν τη συσκευη στο service, κανουν καποια απο τα παρακατω:

α) ψύχουν τη συσκευη (μεσα σε ψυγειο/καταψυξη) ωστε να μην ανεβαζει υψηλες θερμοκρασιες, και καταφερνουν να την κανουν να λειτουργησει (!) για ενα μικρο χρονικο διαστημα ωστε να προλαβουν να "τραβηξουν" τα αρχεια τους

β) θερμαίνουν τη συσκευη (με πιστολακι μαλλιων), με τη δικαιολογία οτι ετσι θα μπορεσουν να κανουν καλη επαφη τα τσιπακια,καλωδιακια κλπ και αρα θα προλαβουν να παρουν τα αρχεια τους.

γ) (εδω σας θελω!) ψήνουν! τη motherboard (αφου λύσουν το κινητο) στο φουρνο, σε ορισμενη θερμοκρασια για ορισμενα λεπτα. υστερα την αφηνουν να κρυωσει, και εν τελει, επανασυναρμολογούν το κινητο.

Ως δια μαγείας, η συσκευη δουλεύει, όπως και παλιότερα, χωρις κανενα πρόβλημα, με ολα τα αρχεια στη μνημη και χωρις hard reset!

οι περισσότεροι μαλιστα λένε πως δε ξανα βγαζει ποτε το bootloop!

 

αυτα που γραφω ΔΕΝ ειναι κουταμαρες. αν θελετε μπορω να σας παραθεσω links απο reddits, forums ή και videos για να δειτε μονοι σας.

καθε δύσπιστος παντως θα τα βρει και μονος του, με μια απλη αναζητηση στο google και λιγακι ψαξιμο...

Το τελευταίο το έχω κάνει (σε επαγγελματικό επιπέδω βέβαια, reflow me hoter με απομόνωση κλπ) και ναι παίζει καλά μετα

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο το έχω κάνει (σε επαγγελματικό επιπέδω βέβαια, reflow me hoter με απομόνωση κλπ) και ναι παίζει καλά μετα

kimonaskos, απο που εξαγεις το συμπερασμα πως η πλειοψηφια ειναι hardware bootloop και η μειοψηφια software bootloop?

nemaki το ιδιο το κειμενο μου, απαντα στην ερωτηση σου:

η πλειοψηφια των παθωντων, επηρεάζοντας με τον εναν (ψυξη) ή με τον αλλον (θέρμανση) τροπο τα υλικα χαρακτηριστικα της συσκευης, το κανουν (εστω προσωρινά) να δουλέψει.

η απαντηση του egodemis, υποστηριζει τη θεση μου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη kimonaskos μα δεν καταλαβαινω τι εννοεις.

Οι πλειοψηφια των παθοντων επιασε και εβαλε το κινητο του στην καταψυξη ή στο φουρνο...ή απο αυτους (οσοι κι αν ειναι) που τα εβαλαν στον φουρνο/καταψυξη, στην πλειοψηφια τους η συσκευη δουλεψε. ?

 

Αν εννοεις το πρωτο, ουτε με σφαιρες δεν πιστευω οτι ολοι οσοι επαθαν bootloop επιασαν και εχωσαν τα κινητα σε φουρνους.

Αν εννοεις το δευτερο, πιθανως εννοεις πως ΟΣΟΙ ειχαν hardware bootloop (αφου βεβαιωθηκαν οτι με hard reset δεν στρωνει) καποιοι απο αυτους δοκιμασαν αυτες τις μεθοδους.

Σε αυτη την περιπτωση αυτο αποδεικνυει μονο πως ΑΝ εχεις hardware bootloop, μπορεις να το κανεις να δουλεψει για λιγο με καταψυξη/φουρνο.

Πως εκανες λογικο αλμα και συμπερανες πως ΟΛΟΙ εχουν hardware bootloop δεν εχω καταλαβει ακομα, ή τουλαχιστον οτι εχει η πλειοψηφια.

Ο μονος που μπορει να γνωριζει ποσα κινητα εχουν bootloop software ή hardware ειναι τα σερβις παγκοσμια στο συνολο τους και αυτο ΑΝ καθονται να ελεγξουν το κινητο και να κρατουν στατιστικα.

Επισης, ο καθενας για παρτυ του μπορει να γνωριζει ατομικα μονο για το κινητο του και αυτο ΜΟΝΟ αν ειναι και λιγο σχετικος. Γιατι υπαρχουν και ατομα που τα πηγαν για σερβις αγνοωντας αν εχουν software bootloop ωστε να δοκιμασουν με hard reset.

 

Και μονο αν κατσει καποιος να διαβασει ολα τα νηματα του g4 ολα τα ποστς (οπως εχω κανει κι εγω) στο τελος θα καταληξει....οτι δεν βγαινει ακρη. Ο καθενας λεει τι πιστευει συμφωνα με το δικο του βιωμα, με κατι που διαβασε αλλου κλπ κλπ

Ενας αχταρμας.

Εγω π.χ. ουτε σε φουρνο το εβαλα ουτε σε ψησταρια. Εκανα ενα hard reset πριν 7-8 μηνες και απο τοτε δεν εχει κανει κιχ. Αρα το hardware μου ειναι οκ.

Και οσον αφορα τις νεες πλακετες και αγορες, αδυνατω να πιστεψω πως αγοραζει ο αλλος το κινητο, το δουλευει 1 μηνα και ξεκολλανε ολα απο μεσα. Το παει σερβις, του βαζουν νεα πλακετα και σε 24-48 ωρες ξανα παθαινει bootloop απο hardware ξεκολληματα.

Ε οχι, αδυνατω να το πιστεψω.

 

Μιας και εχω κατσει να διαβασω ολα τα ποστς ολων εδω μεσα, εχω την αισθηση πως οτι περιγραφουν η πλειοψηφια ειναι software και οχι hardware. Τα κρουσματα αυξηθηκαν κατακορυφα με τις νεες πλακετες κι ολας, ισως γιατι τα αγορασε πολυς κοσμος απο τα χριστουγεννα και μετα οταν επεσε η τιμη. Η πλειοψηφια αυτων που επαθαν bootloop, το παθαινε παρα πολυ γρηγορα και αρκετοι απο αυτους το ξανα παθαινε παλι γρηγορα και με νεα πλακετα. Αυτη την αισθηση εχω αποκομισει εγω απο το συνεχες διαβασμα.

Εκτος κι αν το τοπιο θολωσει κι αλλο, αν αυριο βγει καποιος και ισχυριστει πως ναι...οι πλακετα ξεκολλα πιο ευκολα κι απο βουτηρο μεσα στο μηνα πλεον ή και λιγοτερο.

Δεν εχουν αποσαφηνιστει τα πραγματα παιδια γιατι ουτε σαφη εικονα εχουμε εμεις των βλαβων, ουτε στατιστικα, ο καθενας λεει και κατι διαφορετικο και απο LG ασαφειες και αντιφασεις.

Ασαφειες υπαρχουν ΚΑΙ απο χρηστες ως feedback. Αναφερει π.χ.καποιος οτι επαθε bootloop και δεν λεει αν δοκιμασε hard reset. Αλλος λεει οτι δεν δοκιμασε κι ολας, απλα βουρ για σερβις. Αλλος δοκιμασε και επιασε. Αλλος δοκιμασε και επιασε με την τριτη φορα.

Και που ξερω εγω οτι σε οσους δεν επιασε δεν επρεπε να προσπαθησουν 5 φορες για hard reset. ? Αλλος το εβαλε σε καταψυξη, φουρνο και δουλεψε για οσο αντεξει.

Σε αλλον αλλαξαν πλακετα, σε αλλον του εκαναν hard reset, σε αλλους (κατα φεγγαρια) αλλαζουν πλακετες βουρ, ακομα και νεας εσοδειας. H LG να λεει οτι λυθηκε το hardware προβλημα, η procordia να αλλαζει τις ΝΕΕΣ πλακετες που υποτιθεται δεν εχουν πλεον προβλημα λεγοντας πως ετσι...για το καλο τις αλλαζουν κι ας φταιει το...google.

 

Δεν ειναι μονο οτι δεν εχουμε στατιστικα στις 1000 συσκευες ποσες παθαινουν Bootloop. Ειναι και το οτι απο αυτες που το παθαινουν, δεν ξερουμε ποσες εχουν software και ποσες hardware. Δεν ξερουμε ΟΥΤΕ αν η LG η ιδια ξερει αν ειναι software ή hardware ή ξερει και για καποιο λογο εχει θολωσει το τοπιο με μισολογα και ασαφειες.

Ενα μπαχαλο λεμε, ενα μπαχαλο.

Για αυτο ανεφερα και πιο πανω οτι ειμαι περιεργος να δω τι θα συμβει με το android n. Iσως φωτιστουν λιγο τα πραγματα.

 

Για το μονο που ειμαστε σιγουροι ειναι οτι εχουν υπαρξει g4 οπου εχουν ΚΑΙ hardware bootloop ΚΑΙ software bootloοp. Ποσα ειναι τα μεν και ποσα τα δε, δεν ξερουμε. Ουτε ξερουμε ποια ειναι η βλαβη hardware και ποια η software αλλα αυτο εχει μονο εγκυκλοπαιδικο χαρακτηρα. Εμεις θελουμε κινητο με διορθωμενο προβλημα, οποιο κι αν ειναι αυτο.

Συγνωμη για το μακροσκελες.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Βασικά κάθεστε και σκοτονεστε γιατί κάνει bl, έχει σημασία πραγματικά? Και στης δύο περιπτώσεις η συσκευή κρεμαει και μένεις χωρίς την συσκευή συνήθως μια ακατάλληλη στιγμή και χάνεις και τα αρχεία σου, από εκεί και πέρα δεν έχει σημασία, και στης δύο περιπτώσεις η αξιοπιστία είναι στα ταρταρα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...