Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε περιπτωση κινητου ειναι μια εβδομαδα προσωπικα για εμενα...

Ο νομος δεν οριζει χρονικα πλαισια αλλα το αφηνει να αιωρειται στην κριση του πωλητη/αγοραστη αν θυμαμαι καλα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να τους πει τι; Ή να κάνουν τι; Να πάρουν τηλέφωνο στην procordia για να βιαστούν να φτιάξουν τη συσκευή του φίλου; Δεν αρνήθηκαν να τη φτιάξουν, ανταλλακτικό περιμένουν.

Όχι βρε. Αφού ο άνθρωπος θέλει να μάθει τα δικαιώματα του σαν καταναλωτής και ρωτάει εμάς. Του συνέστησα να απευθυνθεί στους ειδικούς.

Αν απαντούσα εγώ θα του έλεγα ότι είναι τυχερός που δεν ζει στην Δανία. Διάβασα ή εδώ για το G4 ή στο thread για το G3 ότι ένας φίλος που είναι εκεί η LG Δανίας του είπε να το στείλει στην Ελλάδα να του το φτιάξουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω κάτι που σχετίζεται με το θέμα εγγύηση γενικότερα; ποιο είναι ένα εύλογο χρονικό διάστημα για την επιδιόρθωση της συσκευής; Στο πλαίσιο του περιμένουμε ανταλλακτικό θα μπορούσε να σε κάνει να περιμένεις 2 μήνες ας πούμε;

Είναι ένα θέμα αυτό. Δεν μπορεί να υπάρχει χρονικό όριο. Στην αρχή των capital controls ας πούμε, δεν μπορούσε να κάνει εισαγωγή των ανταλλακτικών.

Από εκεί και πέρα κάθε σοβαρή εταιρεία θέλει να έχει ικανοποιημένους πελάτες και να έχει καλό όνομα. Η Procordia π.χ. μας θέλει για πελάτες και μετά το πέρας της εγγύησης ή αν μας πάθει κάτι που δεν το καλύπτει η εγγύηση ή να την προτείνουμε στους φίλους μας. Για αυτό κάνουν όσο πιο γρήγορα και καλά μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά μια ερώτηση το SUFFIX code που μπορούμε να το βρούμε για να κατεβάσω το κατάλληλο frimware.

 

Τι σχέση έχει αυτή η ερώτηση με το παρόν θέμα; :confused:

 

Μήπως θα έπρεπε να απευθυνθείς εδώ;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε παιδια αν οι παρτιδες 602-601 εχουν δημιουργησει σε καποιον θεμα με την πλακετα?:worry:
Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε παιδια αν οι παρτιδες 602-601 εχουν δημιουργησει σε καποιον θεμα με την πλακετα?:worry:

Mεχρι στιγμης δεν εχει αναφερθει κατι τετοιο.Στις πρωτες παρτιδες 505 έως 509 εχουν αναφερθει, ελαχιστα ομως.Μην αγχωνεσαι καθολου.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Mεχρι στιγμης δεν εχει αναφερθει κατι τετοιο.Στις πρωτες παρτιδες 505 έως 509 εχουν αναφερθει, ελαχιστα ομως.Μην αγχωνεσαι καθολου.

 

Καλα,δεν το λες και "ελαχιστα" ...:worry:

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Καλα,δεν το λες και "ελαχιστα" ...:worry:

Εν συγκρισει με ποσα εχει πουλησει το G4 απο το Μαιο στην Ελλαδα ειναι λιγα αυτα που παρουσιασαν το θεμα...Αλλα κ αυτα καλυφθηκαν απο την εγγυηση.Και οι ποιο πολλοι σε αυτη την ενοτητα απλα ρωτανε,οχι οτι το επαθε η συσκευη τους.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλα,δεν το λες και "ελαχιστα" ...:worry:

 

Σε σχέση με τις συνολικές πωλήσεις της συσκευής... Ελάχιστα είναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια και απο μενα αγορασα το lg g4 29 Σεπτεμβρίου απο ενα σκρουτζομαγαζο 11 γεναρη εκλεισε απο μονο του εκει που το ανοιγω εχει το λογοτυπο της lg δεν ανοίγει καθολου δηλαδή το στελνω στην microtech και μ εφεραν πισω μετα απο 15 μερες με αλλαγη κεντρικής πλακετας. Το προβλημα παρουσιαστηκε και χθες εκλεισε απο μονο του και δεν ανοιγει . Δεν ξερω παιδιά ειμαι προβλημστισμενος εκνευρισμενος με την lg
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε ποστ 447 δυο τρεις σελίδες πιο πίσω έχει αναλυτική περιγραφή κ ίσως τελικά δεν χρειαστεί να το στείλεις σέρβις ;)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Bootloop πάλι για το g4 μου. Θυμίζω ότι αρχές του έτους μου το είχε ξανακάνει το είχα στείλει και γύρισε πίσω με την αιτιολογία επισκευής αναβάθμιση λογισμικού. Τότε βρήκα μόνος μου ότι αν κάνω στήσιμο κινητού χωρίς να κάνω restore από google δεν παρουσίαζε πρόβλημα. Το είχα κάνει και λειτούργησε το κινητό για 2 μήνες χωρίς προβλήματα. Προχθές όμως μετά απο μια ζόρικη μέρα για το κινητό ( ήμουν σε γάμο και έγραφα video 4k για πολύ ώρα με full φωτεινότητα) έκανε μια επανεκκίνηση μόνο του.... Ανησύχησα αλλά ξεκόλλησε μόνο του. Το βράδυ στο τραπέζι πάω να εισάγω το κωδικό wifi της ταβέρνας και τέλος bootloop. To πιο πιθανό είναι ότι με factory reset θα φτιάξει πάλι αλλά μια που θα μπω στην διαδικασία να το ξαναστήσω ας είναι με την καινούργια πλακέτα. Σήμερα πήρα τηλέφωνο την lg και θα έρθουν να το πάρουν. Ελπίζω να αλλάξουν πλακέτα και να τελειώσει το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε ποστ 447 δυο τρεις σελίδες πιο πίσω έχει αναλυτική περιγραφή κ ίσως τελικά δεν χρειαστεί να το στείλεις σέρβις ;)

 

φιλαρακι το εκανα και hard reset και τιποτα... και το εδωσα για το φτιαξουν.. τι να πω:(

Link to comment
Share on other sites

Αν και η συζήτηση που άνοιξα στο κυρίως νήμα δεν αφορά τόσο τα bootloop όσο την στάση της κοινότητας ως προς αυτό το πρόβλημα και την άσκηση κριτικής στο πόσο χαλαρά το αντιμετωπίζει, θα συνεχίσω εδώ σεβόμενος τον moderator.

 

Jimi_Gr βάζεις ξανά λόγια στο στόμα μου που σημαίνει ότι παρερμήνευσες κατά πολύ τα λεγόμενα μου. Ποτέ δεν εννόησα ότι πρέπει ή προσπάθησα να υποκινησω ώστε να "τιμωρήσουμε" εταιρίες και σέρβις. Άμα παρακολουθείς τα φόρουμ θα δεις ότι υπάρχουν αναφορές για συσκευές που το έχουν παρουσιάσει επανειλημμένα και συσκευές που ακόμα και με αλλαγή πλακέτας το ξανά παρουσιάζουν. Επίσης θα δεις ότι έχουν εκφράσει και άλλα άτομα ίδιες ανησυχίες. "Και άμα μου το ξανά παρουσιάσει;", "Θα το δεχτεί το σέρβις;". Προφανώς εδώ πέρα πρόκειται για ειδική περίπτωση και αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως απαιτείται και ειδικός χειρισμός. Το hard reset θα λύσει κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα, όχι όμως την αιτία. Αφού λοιπόν είμαστε εδώ για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον πρέπει να κατευθύνουμε τους παθόντες εδώ, να εξηγήσουμε το πρόβλημα αν δεν το έχουν καταλάβει, να εξηγήσουμε ότι το hard reset αν πιάσει είναι προσωρινή λύση και να εξηγήσουμε ότι είναι πρόβλημα για το οποίο ίσως χρειαστεί να απευθυνθούν στο σέρβις. Και οχι να αντιδρούμε επειδή είπε κάποιος ότι πρέπει να αναφέρεται ότι το hard reset είναι πρόχειρη λύση, όχι πανάκεια, σε ένα πρόβλημα που έχει βαθύτερες ρίζες και δεν είναι καθαρά στο software. Η επειδή κάποιος εκδηλωσε την προκλητική ιδέα να έχει την παραμικρή ανάμιξη το σέρβις.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους πηρα το κινητο πισω απο την procordia μετα απο 10 μερες!! εγινε αλλαγη πλακετας και λογικα ολα θα πανε καλα!!!!

Αντε γιατι μου ειχε λειψει η κινηταρα μου!!!

υ.γ. πως μπορω να μαθω την σειρα της νεας πλακετας μιας και στην αποδειξη που μου εδωσαν γραφει "αλλαγη πλακετας" και το νεο ιμει αλλα οχι την εκδοση!

Link to comment
Share on other sites

Αν και η συζήτηση που άνοιξα στο κυρίως νήμα δεν αφορά τόσο τα bootloop όσο την στάση της κοινότητας ως προς αυτό το πρόβλημα και την άσκηση κριτικής στο πόσο χαλαρά το αντιμετωπίζει, θα συνεχίσω εδώ σεβόμενος τον moderator.

 

Jimi_Gr βάζεις ξανά λόγια στο στόμα μου που σημαίνει ότι παρερμήνευσες κατά πολύ τα λεγόμενα μου. Ποτέ δεν εννόησα ότι πρέπει ή προσπάθησα να υποκινησω ώστε να "τιμωρήσουμε" εταιρίες και σέρβις. Άμα παρακολουθείς τα φόρουμ θα δεις ότι υπάρχουν αναφορές για συσκευές που το έχουν παρουσιάσει επανειλημμένα και συσκευές που ακόμα και με αλλαγή πλακέτας το ξανά παρουσιάζουν. Επίσης θα δεις ότι έχουν εκφράσει και άλλα άτομα ίδιες ανησυχίες. "Και άμα μου το ξανά παρουσιάσει;", "Θα το δεχτεί το σέρβις;". Προφανώς εδώ πέρα πρόκειται για ειδική περίπτωση και αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως απαιτείται και ειδικός χειρισμός. Το hard reset θα λύσει κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα, όχι όμως την αιτία. Αφού λοιπόν είμαστε εδώ για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον πρέπει να κατευθύνουμε τους παθόντες εδώ, να εξηγήσουμε το πρόβλημα αν δεν το έχουν καταλάβει, να εξηγήσουμε ότι το hard reset αν πιάσει είναι προσωρινή λύση και να εξηγήσουμε ότι είναι πρόβλημα για το οποίο ίσως χρειαστεί να απευθυνθούν στο σέρβις. Και οχι να αντιδρούμε επειδή είπε κάποιος ότι πρέπει να αναφέρεται ότι το hard reset είναι πρόχειρη λύση, όχι πανάκεια, σε ένα πρόβλημα που έχει βαθύτερες ρίζες και δεν είναι καθαρά στο software. Η επειδή κάποιος εκδηλωσε την προκλητική ιδέα να έχει την παραμικρή ανάμιξη το σέρβις.

Καταρχάς με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο ότι το θέμα που θίγεις δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με το bootloop του LG G4. Είναι γενικότερο και άκρως ενδιαφέρον (για εμένα τουλάχιστον) και κάπου πρέπει να συζητηθεί. Ας είναι κι εδώ.

 

Στο θέμα τώρα. Νομίζω ότι λέμε και θέλουμε περίπου το ίδιο πράγμα. Η μέγιστη βοήθεια προς έναν συνάνθρωπο σε ένα συγκεκριμένο πρόβλημα. Και όσο περνάει από το χέρι μας βέβαια. Δεν είπα ότι κακώς γράφεις αυτά που γράφεις. Ούτε ότι είναι πανάκεια ένα hard reset. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι καλό είναι να κάνει κι αυτό το βήμα πριν το στείλει στο σέρβις. Να αποφύγει (έστω και προσωρινά) την ταλαιπωρία των 2... 3... 5... 10... ημερών χωρίς συσκευή και με τον αυξημένο κίνδυνο το σέρβις να του κάνει απλά ένα hard reset χωρίς να αλλάξει πλακέτα.

Όσο για τους ανησυχούντες, υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν. Εύχομαι σε όλους μας, να είναι το μόνο που θα έχουμε να αγχωνόμαστε στην ζωή μας.

 

Υ.Γ. Το γραπτό κείμενο δεν μπορεί να αντικαταστήσει την έκφραση, το ύφος και την αμεσότητα της προσωπικής επαφής με αποτέλεσμα να χρειάζονται πολλές λέξεις για να εκφραστούμε με κίνδυνο παρόλα αυτά πάλι να μην γίνουμε κατανοητοί ως προς τις προθέσεις μας. Και αυτό ισχύει αμοιβαία. Σε καμία περίπτωση δεν είναι στις προθέσεις μου να προσβάλω τον "συνομιλητή" μου. Αν τα "λέγαμε" από κοντά θα το είχες διαπιστώσει. Ας όψεται ο γραπτός λόγος. :)

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους πηρα το κινητο πισω απο την procordia μετα απο 10 μερες!! εγινε αλλαγη πλακετας και λογικα ολα θα πανε καλα!!!!

Αντε γιατι μου ειχε λειψει η κινηταρα μου!!!

υ.γ. πως μπορω να μαθω την σειρα της νεας πλακετας μιας και στην αποδειξη που μου εδωσαν γραφει "αλλαγη πλακετας" και το νεο ιμει αλλα οχι την εκδοση!

Δοκίμασε. Ε το LG Phone from... Εκτός και αν έχει τα παλιά data...

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησε το ΟΤΑ της 6.0 στα samsung s6 και ενημερωτικα υπαρχουν αναφορες για bootloop!!!αν οντος ισχυει θα πεσει τρελο γελιο στο νημα του LG G4!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ξεκινησε το ΟΤΑ της 6.0 στα samsung s6 και ενημερωτικα υπαρχουν αναφορες για bootloop!!!αν οντος ισχυει θα πεσει τρελο γελιο στο νημα του LG G4!!!!

 

Μιλάς για τη μία (1) περίπτωση που έχει ανοίξει θέμα στο xda; Ας μη τα γενικοποιούμε όλα και κυρίως ας μην κινδυνολογούμε. Ξέρεις πόσοι έχουν κάνει αναβάθμιση (ανά τον κόσμο) στη συσκευή που αναφέρεις χωρίς πρόβλημα;

 

Μου θυμίζει αυτό που λένε στα χωριά... "Αν αρρωστήσει η δική μου η κατσίκα... προτιμώ να αρρωστήσει και του γείτονα παρά να γίνει η δική μου καλά"!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για τη μία (1) περίπτωση που έχει ανοίξει θέμα στο xda; Ας μη τα γενικοποιούμε όλα και κυρίως ας μην κινδυνολογούμε. Ξέρεις πόσοι έχουν κάνει αναβάθμιση (ανά τον κόσμο) στη συσκευή που αναφέρεις χωρίς πρόβλημα;

 

Μου θυμίζει αυτό που λένε στα χωριά... "Αν αρρωστήσει η δική μου η κατσίκα... προτιμώ να αρρωστήσει και του γείτονα παρά να γίνει η δική μου καλά"!

 

οχι δεν μιλαω για αυτη την περιπτωση το ειδα σε κατι γκρουπ στο φβ και απλα το ανεφερα...και δεν κινδυκολογω ειμαι υπερμαχος του G4 και το ποστ μου ηταν στα πλαισια του χιουμορ...αν το ποστ μου δεν ειναι σαφες οτι κανω χιουμορ σβηστο κανενα προβλημα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά το #454 μήνυμά μου στις 29 Φεβ. 2016 σχετικά με το κινητό της κόρης μου.

 

Μετά το hard reset όλα καλά μέχρι τώρα, το G4 πάει μια χαρά και όπως είπα η μικρή είναι power user οπότε το τεστ της ανάνηψης συνεχίζεται.

Κάτι που μάλλον ξέχασα να γράψω είναι ότι όταν ξανακάλεσα την LG για να ακυρώσω τον courier, όταν είπα στον υπάλληλο ότι την ιδέα για το hard reset την πήρα από το φόρουμ, απόρησε γιατί δεν μου το είχε συστήσει ο προηγούμενος υπάλληλος και υποστήριξε ότι το λένε σε όλους τους πελάτες που τους καλούν για πρόβλημα bootloop.

Αυτά προς το παρόν, θα σας κρατώ ενήμερους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επειδή ψάχνομαι για το κινητό και μ τρώει πολύ αυτό το πρόβλημα. Μπορεί κάποιος να μου πει τι γίνεται σε περίπτωση που είναι Unlocked o bootloader; Θα ναι τεράστια ******* της lg να μην αντικαθιστά την πλακέτα αφού είναι πρόβλημα αστοχίας υλικού. Επίσης με σιγουριά ποιες παρτίδες το παθαίνουν, θέλω να πιστευώ δεν το παθαίνουν όλες.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία σιγουριά. Αν είναι ξεκλείδωτος ο bootloader δε σε καλύπτουν, και και από μεριας τους καλά κάνουν.

 

Προς το παρόν στη MM για root απαιτείται το ξεκλείδωμα bootloader. Στη lollipop από όσο ξέρω μπορεί να κλειδώσει ξανά ή γίνεται χωρίς ξεκλείδωμα.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...