Jump to content

LG G5


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Πήρα κι εγώ σήμερα το G5 αλλά δυστυχώς έχει έντονο bleeding κάτω δεξιά στη γωνία και σε δυο σημεία στη μέση (πάνω και κάτω). Θα το παω στο κατάστημα για αντικατάσταση και βλέπουμε.

 

Αν δεν στο αλλάξουν λογικά θα σου αλλάξουν οθόνη που είναι το ίδιο απλώς θα πικραθείς που δεν θα το έχεις για μέρες. Τι χρώμα έχεις επιλέξει. Το ρωτάω γιατί ένας λόγος που επέλεξα titanium , ήταν επειδή πουλιούνται οι παρτίδες του πιο γρήγορα ώστε να γλιτώσω να μου τύχει ελλατωματικό προιον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να σου επιστρεψουν τα χρηματα και να παρεις το......s7.

Αστειευομαι.

Αφου αποδειχθηκαν αναξιοπιστοι, να παρεις πισω τα λεφτα σου και να αγορασεις απο αλλου. Εγω αυτο προτεινω και το δικαιουσαι, αν το κινητο το ειχες παραγγειλει μεσω internet.

 

Δεν το πήρα μέσω Ίντερνετ αλλά ο ίδιος από το κατάστημα και μάλιστα με διαβεβαίωσαν πολλές φορές ότι φέρνουν μόνο ελληνικής αντιπροσωπείας.

Το θέμα εινα αν θα δεχτούν να μου επιστρέψουν τα χρήματα γιατί έχω ανοίξει και ενεργοποιήσει τη συσκευή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δεν στο αλλάξουν λογικά θα σου αλλάξουν οθόνη που είναι το ίδιο απλώς θα πικραθείς που δεν θα το έχεις για μέρες. Τι χρώμα έχεις επιλέξει. Το ρωτάω γιατί ένας λόγος που επέλεξα titanium , ήταν επειδή πουλιούνται οι παρτίδες του πιο γρήγορα ώστε να γλιτώσω να μου τύχει ελλατωματικό προιον.

 

Το πήρα σε χρυσό, δεν το ήξερα αυτό με τα χρώματα αλλά μου άρεσε κιόλας το χρυσό.

Το θέμα ειναι ότι δεν θέλω να μου αλλάξουν οθόνη γιατί μόλις το πήρα αλλά να μου το αντικαταστήσουν γιατί ειναι μέσα στη διαδικασία του DOA αλλά λόγω αυτών που περιέγραψα πριν έχω αμφιβολίες.

Link to comment
Share on other sites

Επέμενε για DOA. Βέβαια πιθανόν να χρειάζεται επιβεβαίωση από το επίσημο σέρβις οπότε μιας και είναι και Αύγουστος θα έχεις πρόβλημα ταλαιπωρία χρονικά εννοώ.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα έχω μπει και εγώ στον πειρασμό να το αγοράσω το τηλ, το έχω δει από κοντά και μου αρέσει απλά αναρωτιέμαι, αξίζει κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά?πχ nexus 6p?η μήπως αξίζουν τόσο πολύ τα +180 περίπου για το σ7 εντζ;πραγματικά έχω μπερδευτεί πολύ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω σχετικά με το δίκαρτο, το έχει κανείς να μου πει τη γνώμη του? Πχ πως τα παει η μπαταρία με δυο κάρτες, αν υποστηρίζει Ελληνικά κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταίες παρτίδες που επιλύονται κάποια θέματα ποιες είναι;

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Νέος κάτοχος κι εγώ. ..Έχω μια χαζή ερώτηση. ...στο μενού, πως μπαίνουμε? ?

Όταν λες μενού τι εννοείς; Στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου; Γιατί κάθε εφαρμογή έχει το δικό της μενού.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Πήρα κι εγώ σήμερα το G5 αλλά δυστυχώς έχει έντονο bleeding κάτω δεξιά στη γωνία και σε δυο σημεία στη μέση (πάνω και κάτω). Θα το παω στο κατάστημα για αντικατάσταση και βλέπουμε.

Και λέω βλέπουμε επειδή ήδη είχαμε μια αντιπαράθεση γιατί μου το πούλησαν για επίσημης ελληνικής αντιπροσωπείας (έτσι μου τόνισαν κατηγορηματικά κι ότι αυτοί φέρνουν μόνο ελληνικής αντιπροσωπείας) αλλά όταν το άνοιξα είχε μέσα οδηγίες στα πορτογαλικά και στο κουτί είχε την ένδειξη PRT (PORTUGAL). Σε επικοινωνία με την lg Hellas μου επιβεβαίωσαν ότι όντως ειναι πορτογαλιας και ότι αυτοί δεν καλύπτουν αντικατάσταση παρά μόνο επισκευή. Μετά από αυτό επικοινώνησα με το μαγαζί και ούτε λίγο ούτε πολύ με βγάλανε τρελό και την lg Hellas ψεύτες γιατί αυτοί λέει συνεργάζονται πολλά χρόνια μαζί τους και φέρνουν μόνο ελληνικά ενώ από την lg μου είπαν ότι δεν συνεργάζονται με το συγκεκριμένο κατάστημα. Τέλος πάντων δεν ξέρω αν πρέπει να το πάω για αντικατάσταση (αν το δεχτούν και δεν μου αρχίσουν τα:ο προμηθευτής μας δεν βρίσκει πρόβλημα και τέτοια ωραία) η αν πρέπει να ζητήσω να μου επιστρέψουν τα χρήματα (πάλι αν δεχτούν) γιατί με κορόιδεψαν.

 

Τό G5 το έχεις πάρει από σκρουτζομαγαζο; Αν ναι από ποιό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας απο μενα κατοχος του κινητου απο την πεμπτη σημερα ασχοληθηκα πολυ με το κινητο το πηρα απο πολυ γνωστο σκρουτζομαγαζο σε χρυσο χρωμα,μια ερωτηση εχω η φωτεινοτητα δεν ειναι πολυ δυνατή δλδ σε σχεση με το g2 και το g4 που εχω καμια σχεση,απο οτι παρατηρησα απο το 80% μεχρι το 100% δεν εχει καμια διαφορά μενει ιδια τι παίζει?SN 604 ειναι και εκανα check το imei ειναι Πορτογαλίας,μς καλυπτει doa η θα μου πουν οτι δεν βλεπω καλα?Ευχαριστω
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ το μενού με όλες τις εφαρμογές. ..όπως έχουν όλα τα κινητα

Το app drawer (συρτάρι εφαρμογών) θες. Το έχει καταργήσει από προεπιλογή η LG. Δεν το έχουν όλα τα κινητά. Το iPhone δεν το είχε ποτέ.

 

Τέλος πάντων. Δες στο παρακάτω βίντεο πως μπορείς να το βάλεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι με τρια γραμματα,μαγαζι με ονομα μπυρας ειναι!Σε ευχαριστω για την απαντηση απλα το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι φαν της αυτοματης θελω να το εχω στο τερμα συνεχεια εκτος απο βραδυ που κ εκει δεν εχω θεμα,πολυ απογοητευση παντως αν ετσι ειναι οντως,που ειναι ετσι η εζω καποιο θεμα?τωρα που το ξαναελεγχω υπαρχει καποια διαφορά αλλα ελαχιστη,σε αυτοματη το δοκιμασα με φλασ απο το g4 πανω απο τον αισθητηρα καμια διαφορά ,την γνωμη σας παρακαλω γιατι τους τα εδωσα τα 400 μια χαρα δεκαπενταυγουστιατικα!!!
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι με τρια γραμματα,μαγαζι με ονομα μπυρας ειναι!Σε ευχαριστω για την απαντηση απλα το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι φαν της αυτοματης θελω να το εχω στο τερμα συνεχεια εκτος απο βραδυ που κ εκει δεν εχω θεμα,πολυ απογοητευση παντως αν ετσι ειναι οντως,που ειναι ετσι η εζω καποιο θεμα?τωρα που το ξαναελεγχω υπαρχει καποια διαφορά αλλα ελαχιστη,σε αυτοματη το δοκιμασα με φλασ απο το g4 πανω απο τον αισθητηρα καμια διαφορά ,την γνωμη σας παρακαλω γιατι τους τα εδωσα τα 400 μια χαρα δεκαπενταυγουστιατικα!!!

 

Δεν νομίζω να έχει κάποιο θέμα και του κουμπάρου μου έτσι είναι, έχει αναφερθεί πολλές φορές παράπονα για την φωτεινότητα σε σχέση με τα παλιότερα μοντέλα και απορώ γιατί δεν το παραδέχονται κάποιοι χρήστες εδώ. Ότι και να κάνεις δεν νομίζω να αλλάξει, δεν είναι ελαττώματικο το κινητό απλά αυτή είναι η φωτεινότητα του δυστυχώς.

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση διαβασα που ειχες κανει ποστ που το αυγκρινες με z3 και οτι δεν σ φανηκε δυνατο,δεν μπορω να καταλαβω πως καποιοι διαβασα γραψαν οτι βαλαν διπλα διπλα g4 με g5 και το 5 λενε μακραν ποιο φωτεινή οθονη,δεν θα το ελεγα,ακομα και το g2 εχει ποιο εντονη,θα το κοιταξω αν ειναι και με αυτοματη κατω απο ηλιο να δω αν φαινεται καλα,οποιος αλλος γνωριζει κατι εχτρα αν οντως υπαρχει προβλημα η ετσι ειναι θα το εκτιμουσα να με βοηθησει γιατι οσο να νε υπαρχει και το αγχος του καινουριου!Ευχαριστω
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση διαβασα που ειχες κανει ποστ που το αυγκρινες με z3 και οτι δεν σ φανηκε δυνατο,δεν μπορω να καταλαβω πως καποιοι διαβασα γραψαν οτι βαλαν διπλα διπλα g4 με g5 και το 5 λενε μακραν ποιο φωτεινή οθονη,δεν θα το ελεγα,ακομα και το g2 εχει ποιο εντονη,θα το κοιταξω αν ειναι και με αυτοματη κατω απο ηλιο να δω αν φαινεται καλα,οποιος αλλος γνωριζει κατι εχτρα αν οντως υπαρχει προβλημα η ετσι ειναι θα το εκτιμουσα να με βοηθησει γιατι οσο να νε υπαρχει και το αγχος του καινουριου!Ευχαριστω

Δες κι εδώ, προφανώς αν ζεσταθει λίγο παραπάνω ρίχνει την φωτεινότητα πράγμα φυσικά ανεπιτρεπτο. Βέβαια και όταν το έβαλε μέσα πάλι λιγότερα lux από τα άλλα πετυχαίνει. Δλδ εκεί που την θες την φωτεινότητα, στον κόντρα ήλιο δεν την έχεις.. ότι να ναι η LG

 

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Γιατί εσείς που λέτε ότι έχει θέμα με την οθόνη δεν ανεβάζετε φώτο , να το δούμε και μεις για να έχουμε αντικειμενικη γνωμη μετά;

 

Πλέον έχει καταντήσει κουραστικό διαβάζεις το ίδιο και το ίδιο.

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα το εξής, έκλεισα το κινητό και έβγαλε την μπαταρία του, το άνοιγα ξανά και η στάθμη της μπαταρίας ήταν σχεδόν 10% πιο χαμηλά σε σχέση με πριν το κλείσω.. Μάλιστα στο διάγραμμα της μπαταρίας δείχνει ένα απότομο κενό και ξεκινάει πάλι από πιο χαμηλά.. Δεν έδωσα πολύ σημασία αλλά μετά από κάποια ώρα το δοκίμασα καλά και από το 14% που έλεγε ότι είχε έπεσε στο 4% με το που το άνοιξα ξανά.. Το έχετε παρατηρήσει αυτό άλλοι εδώ μέσα; Τι είναι πάλι αυτό;

Κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη συσκευή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

* sorry για τα λάθη του λεξικού.. Δεν τα είχα δει πριν ποστάρω..

Link to comment
Share on other sites

Τό G5 το έχεις πάρει από σκρουτζομαγαζο; Αν ναι από ποιό;

 

Απ' ότι είδα στη σελίδα τους γράφει skroutz partner αλλά στο σκρουτζ δεν εμφανίζεται. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω το όνομα του καταστήματος αλλά για οποίους ξέρουν ειναι στην Καλλιθέα. Η πλάκα ειναι πως το πλήρωσα ακριβότερα επειδή και καλά ήταν ελληνικής αντιπροσωπείας.

Σήμερα που το πήγα μου είπαν ότι πρώτη φορά ακούνε για κάτι τέτοιο (bleeding)και να το αφήσω να το στείλουν στην procordia αλλά θα κάνει τουλάχιστον δυο εβδομάδες για να τους απαντήσουν αν έχει πρόβλημα κι ότι αν έχει θα μου το αντικαταστήσουν. Δεν το άφησα και είπα ότι θα το πάω την Τρίτη αλλά σκέφτομαι να πάω εγώ ο ίδιος την Τρίτη το πρωί στην procordia να μου διαπιστώσουν τη βλάβη και μετά να ζητήσω άμεση αντικατάσταση.

Το άλλο περίεργο ειναι ότι ενώ δεν το είχαν ετοιμοπαράδοτο και μου το έφεραν το απόγευμα ειναι σειράς 604 δηλαδή πολύ παλιό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σήμερα παρατήρησα το εξής, έκλεισα το κινητό και έβγαλε την μπαταρία του, το άνοιγα ξανά και η στάθμη της μπαταρίας ήταν σχεδόν 10% πιο χαμηλά σε σχέση με πριν το κλείσω.. Μάλιστα στο διάγραμμα της μπαταρίας δείχνει ένα απότομο κενό και ξεκινάει πάλι από πιο χαμηλά.. Δεν έδωσα πολύ σημασία αλλά μετά από κάποια ώρα το δοκίμασα καλά και από το 14% που έλεγε ότι είχε έπεσε στο 4% με το που το άνοιξα ξανά.. Το έχετε παρατηρήσει αυτό άλλοι εδώ μέσα; Τι είναι πάλι αυτό;

Κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη συσκευή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

* sorry για τα λάθη του λεξικού.. Δεν τα είχα δει πριν ποστάρω..

 

Ναι κι εμένα έτσι κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δες κι εδώ, προφανώς αν ζεσταθει λίγο παραπάνω ρίχνει την φωτεινότητα πράγμα φυσικά ανεπιτρεπτο. Βέβαια και όταν το έβαλε μέσα πάλι λιγότερα lux από τα άλλα πετυχαίνει. Δλδ εκεί που την θες την φωτεινότητα, στον κόντρα ήλιο δεν την έχεις.. ότι να ναι η LG

 

 

Γιατί εσείς που λέτε ότι έχει θέμα με την οθόνη δεν ανεβάζετε φώτο , να το δούμε και μεις για να έχουμε αντικειμενικη γνωμη μετά;

 

Πλέον έχει καταντήσει κουραστικό διαβάζεις το ίδιο και το ίδιο.

Το πάνω βίντεο δεν σου κάνει;

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θεμα με την αυτόματη φωτεινότητα και το κόφτη το έχουμε γραψει απο την αρχη του νήματος.

Ειναι χαρακτηριστικό της συσκευής ο πολυ επιθετικός κόφτης στο G5.

 

Το είχα συναντήσει και στο flex 2.

 

Το αναφέρουν και τα αξιόπιστα review που τα βάζουν σε πολυ λεπτομέρει έλεγχο.

 

Θεωρητικά η μέγιστη φωτεινότητα πιάνει τα 700+ nits αλλα αυτο στην πράξη γίνεται για λίγα δευτερόλεπτα,αυτόματα μετα πέφτει σχεδόν στο μισό λόγω των θερμοκρασιών που ανεβάζει.

http://www.notebookcheck.net/LG-G5-Smartphone-Review.165016.0.html

http://www.anandtech.com/show/10217/the-lg-g5-review/4

 

Σε χώρες με θερμοκρασίες που σπάνια ξεπερνάνε τους 25 βαθμούς η που εχουν το μισό χρόνο συννεφιά η και βροχές πχ στην Σκανδιναβια μια χαρά θα ηταν το G5.

Στις υπόλοιπες χώρες όμως οχι.

 

Και επίσης δεύτερο μεγάλο θεμα ειναι η πιστότητα των χρωματων που ειναι τελείως off.

 

Χρειαζεται σωστά καλιμπραρισμενη οθόνη out of the box.

 

Θέλει μεγάλη βελτίωση η LG σε αυτούς τους 2 τομείς.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να μας πούνε κάποιοι από τους κατόχους της συσκευής αν όντως είναι ευκρινης και ευαναγνωστη η οθόνη τώρα το καλοκαίρι σε εξωτερικό χώρο ή ακόμα και στην παραλία. Όχι πόσο φωτεινή είναι αλλά πόσο εύκολα μπορείς να την διαβάσεις.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να μας πούνε κάποιοι από τους κατόχους της συσκευής αν όντως είναι ευκρινης και ευαναγνωστη η οθόνη τώρα το καλοκαίρι σε εξωτερικό χώρο ή ακόμα και στην παραλία. Όχι πόσο φωτεινή είναι αλλά πόσο εύκολα μπορείς να την διαβάσεις.

Εμενα προσωπικα δεν με βολεύει θα το πω η οθονη του οταν ειμαι εξω με ηλιο,και κατι αλλο να ρωτησω και να αναφερω οταν θελω να βγαλω φωτο σε εξωτερικό χωρο λογω χαμηλης φωτεινοτητας δεν φαινεται καλα στην οθονη τι τραβαω παντα εννοειται να εχει ήλιο μολις τωρα το δοκιμασα

Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να μας πούνε κάποιοι από τους κατόχους της συσκευής αν όντως είναι ευκρινης και ευαναγνωστη η οθόνη τώρα το καλοκαίρι σε εξωτερικό χώρο ή ακόμα και στην παραλία. Όχι πόσο φωτεινή είναι αλλά πόσο εύκολα μπορείς να την διαβάσεις.

 

Εγώ κρατάω γενικά και ειδικά μία επιφύλαξη απο τα όσα γράφονται.

Οπως είπα και πιο πριν το εχουμε κάνει ανατολικό ζήτημα με την οθόνη..

Οι κάτοχοι του ανωτερου κινητού ας ανεβάσουν ένα screenshot προκειμένου να έχουμε μία πιο αντικειμενική αποψη για εμάς που διαβάζουμε το forum.

Το να βασιζομαστε μόνο σε reviews τα οποία έγιναν 1 μήνα μέχρι 4 μήνες πριν προσωπικά δεν μου λέει κάτι.

Εμενα προσωπικά μου λέει όταν θα το πάρω στα χέρια μου και θα έχω προσωπική άποψη.

Ή κάθε γνώμη κάθε ανθρώπου είναι διαφορετική.

Ασχολούμαστε μόνο μ μία οθόνη τις τελευταίες 10 σελιδες

Αντί να ασχοληθούμε με τα specs αν τρώει κολλήματα..Αν ή μπαταρία είναι οκ..Αν είναι smooth και άλλα το μόνο πράγμα είναι ή οθόνη.

Άλλη τεχνολογία ή amoled άλλη ή ips ψαξτε το στο ίντερνετ. Amoled vs ips.

 

Από εκεί και πέρα αντικειμενικά πάντα είναι ενα αξιόλογο κινητό τελευταίας τεχνολογίας ότι πιο σύγχρονο με πολύ καλή τιμη

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο κολληματα δεν εχει απολυτως κανενα,λες για την οθονη ασε την δικια μου δεν ειναι σημαντικο θεμα η οθονη ενος κινητου?και screenshot να ανεβασω τι θα καταλαβεις αν εχεις κινητο με υπερλαμπρη οθονη?δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση σε καμια περιπτωση να ξερεις
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...