Jump to content

Z5 vs S6 Edge vs Νote 5 vs Note 4 vs One M8


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 72
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Κώστα κάτι περίεργο έχουν οι φωτογραφίες του note 5,το s6 πολύ καλές φωτογραφίες.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ναι κατι δεν πηγε καλα με το κινητο μου χτες...

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ναι κατι δεν πηγε καλα με το κινητο μου χτες...

 

αυριο το απογευμα ξανα πας και βγαζεις στο ιδιο μαγαζι την ιδια ωρα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

αυριο το απογευμα ξανα πας και βγαζεις στο ιδιο μαγαζι την ιδια ωρα..

Την Τεταρτη, θα παμε μαζι

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καθένας βλέπει αυτό που θέλει στις φωτογραφίες αλλά μερικά πράγματα μιλούν μόνα τους.

 

Κατ' αρχάς για να γίνει σύγκριση μεταξύ συσκευών που οι κάμερες τους βρίσκονται κοντά θα πρέπει να τις δεις δίπλα δίπλα και σε ανάλυση που πλησιάζει την πραγματική.

 

Μπορεί λοιπόν οι φετινές ναυαρχίδας να είναι κοντά αλλά δεν παύει να υπάρχει Νο1, Νο2 κλπ

 

Επειδή διάβασα κάποια πράγματα που δεν είναι ακριβή και χωρίς διάθεση να κάνω αντιπαράθεση, θα πω την γνώμη μου για τις συσκευές που ξέρω.

 

Έχω το Μ8 και σε καμία περίπτωση δεν είναι καλύτερο από κανένα από όσα είχατε μαζί σας.

Κάνει απλά την δουλειά του σε φωτογραφίες μέχρι τα 3-5 μέτρα. Από εκεί και πέρα είναι μόνο για ανάρτηση σε social.

Σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται με το Note 5

Πουθενά.

 

Η κάμερα του N5 είναι καλύτερη από του S6 σε software.

 

Πάμε στο G4.

Σωτήρη την μέρα που συναντηθήκαμε για να κάνουμε την ανταλλαγή τράβηξα μια φωτογραφία με το G4 και μια με το Note5. Σουρούπωνε και το φως είχε λιγοστέψει. Ακόμα και στην οθόνη του κινητού κάνοντας ζουμ ήταν αισθητή η διαφορά στην λεπτομέρεια υπέρ του G4.

 

H ευκρίνεια και η λεπτομέρεια είναι το πρώτο που κοιτάμε σε μια φωτογραφία γιατί όσο και να παλέψεις στο Photoshop δεν διορθώνεται. Τα χρώματα αν αποτύχουν σε κάποια δύσκολη περίπτωση τα φέρνεις εύκολα το ίδιο και το WB.

Επίσης οι περισσότερες φωτογραφίες με κινητό είναι σε συνθήκες κακού φωτισμού δωματίου.

Την μέρα μέχρι και το iPhone μου τραβά πολύ όμορφες φωτό που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα.

Στο σαλόνι μου όμως, υστερεί.

 

Για μένα αυτή την εποχή πρώτα είναι τα G4 & 950 η τα 950 & τα G4 :) αν το θέλετε έτσι, μιας και το 950 δεν έχει φτάσει σε πολλούς ώστε να δούμε περισσότερα δείγματα σε χέρια απλών καθημερινών χρηστών και δεύτερον παρουσιάζει πολλά προβλήματα στο software του.

Διάβαζα σήμερα ότι μετά το Amazon Γερμανίας σταμάτησαν και τα υπόλοιπα ευρωπαϊκά να το πωλούν λόγο πολλών επιστροφών.

Παρόλα αυτά διαθέτει πολύ καλή κάμερα. Εντυπωσιάζει το ποσό πολύ φως αφήνει να περάσει με χαμηλότερο iso, ενώ το G4 με το ποσό πολύ ρίχνει τον θόρυβο στο auto, χωρίς να χάνεται καθόλου η λεπτομέρεια.

 

Μετά τα N5 και S6 edge plus και ακολουθούν τα υπόλοιπα.

Το Μ8 δεν το συμπεριλαμβάνω καθόλου γιατί δεν διαθέτει ολοκληρωμένη κάμερα.

Υπάρχουν και κινεζικά πολύ αξιόλογα αλλά δεν έχω άποψη.

 

Πιστεύω ότι το 2016 θα είναι η χρόνια που θα δούμε φοβερά αποτελέσματα απ όλους σε χαμηλό φωτισμό.

Οι φήμες για το S7 μιλάνε για κάμερα 12.5 mp με μεγαλύτερο φακό για μεγαλύτερα pixels και έμφαση στις βραδινές.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ναι κατι δεν πηγε καλα με το κινητο μου χτες...

Εντάξει, χωρίς κάρτα μνήμης, επέκταση μπαταρίας και τέτοια κάμερα δεν πάει πουθενά αλλά δεν πειράζει.

Δέχομαι να το ανταλλάξουμε αν μου δώσεις διαφορά. :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@te_salat:

Κωστα μου, δεν ειπε κανεις οτι η καμερα του Μ8 ειναι η καλυτερη, προς Θεου, αλλα σιγουρα βγαζει αξιοπρεπεστατες φωτο.

Οσον αφορα στο G4, το ειπα κι εγω οτι οταν σουρουπωνει αρχιζει να κανει καποια διαφορά, η οποια στο auto δεν ειναι μεγαλη. Την ημερα δεν ειναι καλυτερο ουτε απο iPhone 6S, ουτε απο S6. Δυστυχως δεν εχω τις φωτο απο το καλοκαιρι που τραβουσα back to back με s6 edge και G4. Σε καποιες ηταν καλυτερο το S6 καθως η χρωματικη αποδοση του G4 ηταν για τα μπαζα. Και μια φωτο για να βγει καλη δε φτανει μονο να μην εχει θορυβο, αλλα θα πρεπει και να αποτυπωνει ρεαλιστικα τα χρωματα και να εχει καλο dynamic range.

Επισης, δεν κανουν ολοι ζοομ 300x στις φωτο για να ψαξουν να βρουν κοκκους. Εγω θελω να τραβηξω μια φωτο και να βγει σωστη. Αν χρειαστει να κανω ζοομ θα ειναι πολυ μικρο και οχι λιγες φορες.

 

Εντάξει, χωρίς κάρτα μνήμης, επέκταση μπαταρίας και τέτοια κάμερα δεν πάει πουθενά αλλά δεν πειράζει.

Δέχομαι να το ανταλλάξουμε αν μου δώσεις διαφορά. :p

 

Κων/νε θα σε δειρω!!! :D:D

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

@te_salat δε μας ειπες τη γνωμη σου για το Ζ5 σε σχεση με τα αλλα, πως το βλεπεις? ειναι τοσο χαλια οσο λενε τελικα ή ακολουθει απο κοντα?

Εμενα με ενδιεφερε κυριως αυτη η συγκριση καθως μου εχει λειψει η αυτονομια της σονυ αλλα και η στεγανοποιηση και θελω να γυρισω πισω αν το Ζ6 τα διατηρησει και το κανει πιο ομορφο. Γιαυτο και ηθελα να δω το Ζ5 καθως σιγουρα θα παρει πολλα στοιχεια απο αυτο στην καμερα.

Τελος, για το Μ8, εγω ειπα οτι ειδικα η 1η δε μαρεσε καθολου και γενικα δεν θεωρω οτι ειναι κατι σπουδαιο, ειδικα αν κρινω απο την τιμη που κρατησε ψηλα τοσο καιρο..Απο εκει και περα, και μονο που δεν μπορεις να ζουμαρεις καθολου, λογω αναλυσης, για μενα ειναι προβλημα γιατι πολλες φορες χρειαζεσαι 1-2 κλικ ζουμ εστω και για να δεις κατι στη φωτο (πχ ενα αντικειμενο λιγο καλυτερα, κτλ).

Τωρα για note 5, δε βλεπω να εχει σπουδαια διαφορα με s6, αλλα δεν εχω κατσει να τα μελετησω διπλα διπλα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη νομίζω ότι ο Αλεξ έγραψε ότι το Μ8 έκανε αρνάκι το Ν5 στις εσωτερικού χώρου.

 

Στις φωτογραφίες που παίρνουμε με κινητό επειδή δεν υπάρχει optical zoom, αναγκαζόμαστε πολλές φορές να τις κάνουμε crop για να πετάξουμε το άχρηστο κομμάτι αφού δεν είναι πάντα εφικτό το καδράρισμα εκεί που το θελουμε.

Εκεί θα φανούν οι ατέλειες.

 

Επίσης πλέον όλοι έχουν στο σπίτι τους μια σύγχρονη FHD TV, τις περισσότερες φορές Smart.

Αντί των άλμπουμ με τυπωμένες φωτογραφίες χρησιμοποιούμε την τηλεόραση για να δείξουμε τις φωτογραφίες μας.

Όλα τα κινητά μπορούν να συνδεθούν απευθείας με μια smart tv.

Εκεί όμως δεν χωρούν αστεία. Ξεχωρίζουν αμέσως οι καλές φωτο και φαίνονται με την μια τα προβλήματα.

 

Το Ζ5 δεν ειπώθηκα ποτέ από κανένα ότι είναι άχρηστο φωτογραφικά. Ίσως να το έγραψε ο ΠΑΟΚ δεν είμαι σίγουρος.

Απλά δεν ξεχωρίζει και δεν έχει γίνει προσπάθεια από την Sony προς την σωστή κατεύθυνση.

Βλέπουμε ότι από αρχές 2015 όλοι οι κατασκευαστές έχουν δώσει βάση στις φωτο χαμηλού φωτισμού (εκτός από την Apple). Κάποιοι τα κατάφεραν καλύτερα όπως η LG και η MS με τα 950 και κάποιοι λιγότερο.

 

Η Samsung δεν το πέτυχε με το αρχικό software που έδωσε στα S6 & edge. Μπόρεσε όμως να μας δώσει την δυνατότητα για άνετες φωτο μέσα στο σπίτι. Σε πρόσωπα πάντα γιατί στα αντικείμενα και λίγη ασάφεια δεν γίνεται αντιληπτή.

Στα Note5 και edge plus βελτίωσε το software, έδωσε πλήρεις manual ρυθμίσεις και raw.

Στις ημερήσιες τα χρώματα έγιναν πολύ πιο φυσικά και δεν παίρνεις καμένο ουρανό εκτός και αν κανείς focus στο πιο σκοτεινό σημείο.

Οσο είχα το Note 5 δεν είχα κανένα πρόβλημα να φωτογραφίζω στο σπίτι την οικογένεια και τους φίλους. Έχω πάρει κατα καιρούς σπουδαίες φωτογραφίες-πορτρέτα.

 

Το Ζ5 με επιφύλαξη γιατί δεν έχω τραβήξει δείγματα ο ίδιος, θεωρώ ότι είναι στα επίπεδα του Note 4. Υπό αυτή την έννοια κατατάσσεται μετά τις συσκευές του 2015 που αναφέρθηκαν.

Τελευταίο από τις ναυαρχίδες έρχεται το iPhone 6s παρόλο που δίνει οπτικά ισορροπημένες φωτογραφίες χρωματικά και σε WB.

Ακόμα και σε ημερήσιες δεν δίνει την λεπτομέρεια στα πρόσωπα που παίρνεις από το N5. Ακόμα και με επεξεργασία σε ευκρίνεια και οξύτητα ίσα που πλησιάζω.

 

Θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο. Ακόμα η τιμή του Sony είναι ψηλά και το S7 ακούγεται ότι θα έχει κάμερα εντελώς προσαρμοσμένη για φωτογραφίες χαμηλού φωτισμού.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την αναλυση ΚΩστα.

Για το Ζ5 πιστευω και εγω οτι ειναι καπου 5ο φετος, αλλα οχι κακο και σε καμια περιπτωση ο,τι χειροτερο υπαρχει οπως εχουν γραψει διαφορα μελη στα αλλα συγκριτικα (δεν γραφω ονοματα απλα γιατι δεν ειναι σκοπος μου η αντιπαραθεση, ολοι ξερουμε ποιος λεει τι, αλλα γιατι εμενα με ενδιαφερουν τα συμπερασματα για τις συσκευες μονο..οχι οι τσακωμοι).

Ετσι λοιπον, θεωρω οτι μετα τα 950,G4, Ν5,S6, καπου εκει ερχεται και το Ζ5 με δυνατα και αδυναμα σημεια, οπου τα αδυναμα ειναι στα δυσκολα φυσικα..αλλα με μεγαλη βελτιωση απο Ζ3.

Για τα samsung τωρα, με ανδροιδ 6 θα παρουμε και στο edge ρυθμιση στο χρονο κλειστρου, πολυ σημαντικο καθως με το iso μονο δεν επαιρνα το αποτελεσμα που ηθελα στο συγκριτικο,πχ κατεβαζα iso ανεβαζε χρονο και εβγαζε σχεδον ιδιο αποτελεσμα ως προς τη φωτεινοτητα..Ετσι λοιπον νομιζω οτι θα εχουμε πολυ περισσοτερη βελτιωση στο Μ. Στο αυτοματο ειναι οκ.

Το iphone στο συγκρτικο που ειχα κανει με το edge (ασχετως αν σβηστηκε..) δεν απεδωσε οσο περιμενα, καθως οι apple fans το θεωρουν το κορυφαιο φωτογραφικο κινητο στο αυτοματο, ομως δεν ειναι ετσι. Βγαζει πολυ θορυβο ακομα και με πολυ λιγοτερο Iso απο το S6 και η λεπτομερεια του δεν ειναι καλη. Στην φωτο μεσα στην καφετερια που ειχαμε βγαλει ,στο βαθος αριστερα καθοταν μια ξανθια κοπελα. Με το S6 καταλαβαινα ποια ειναι, με το iphone Οχι.

 

Τελος ,για το S7, δε νομιζω να παω καθως σχεδιαστικα προτιμω το edge, το οποιο αν ειναι απο 5,5" και πανω δεν ειναι μεσα στις επιλογες μου. Αν ειναι στις 5,1" οκ. Επειδη ομως στις 5,1" μαλλον θα εχουμε μονο απλη εκδοση, δεν ξερω αν θα μου αρεσει, καθως το S6 δε μου αρεσε στα πλαινα, μου θυμιζε Ζ2. Απο την αλλη σε Ζ5 δεν εχω σκοπο να παω, απλα το παρακολουθω γιατι σιγουρα το Ζ6 δε θα απεχει πολυ στην καμερα, εκτος αν ασχοληθουν με το SW αλλα δε νομιζω να ξανα αλλαξουν HW.. Κατα τα αλλα, Ζ5c θα επαιρνα μονο και μονο στα 400 ευρω max, ομως μεχρι να καλοκαιριασει οπου δε θα με βγαζει η μπαταρια του edge, δεν ψαχνομια ιδιαιτερα για αλλαγη.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Υποψη οτι το Ζ5 δεν εχει παρει ακομα τα updates του, οπως οι αλλες συσκευες του συγκριτικου.

 

Δεν λεω οτι θα γινει καλυτερο απο τα αλλα του συγκριτικου, απλα το αναφερω. Νομιζω ομως οτι οι διαφορες δεν ειναι και τοσο σημαντικες.

 

Να πω παντως οτι η φωτο στο μπαρ με δυσκολεψε πολυ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Υποψη οτι το Ζ5 δεν εχει παρει ακομα τα updates του, οπως οι αλλες συσκευες του συγκριτικου.

 

Δεν λεω οτι θα γινει καλυτερο απο τα αλλα του συγκριτικου, απλα το αναφερω. Νομιζω ομως οτι οι διαφορες δεν ειναι και τοσο σημαντικες.

 

Να πω παντως οτι η φωτο στο μπαρ με δυσκολεψε πολυ.

 

Το πρόβλημα στην σειρά Ζ (είχα το 2 και το 3) Έτσι όπως το αντιλήφθηκα Εγώ , είναι ότι μπορεί να πάρει πολυ καλή φωτογραφία, όμως θα πρέπει να τραβήξεις 3-4 για να πετύχεις το καλο αποτέλεσμα. Αυτο ήταν και που με κούρασε και ιδίως όταν έχεις παιδι ,αυτο δεν παίζει να τραβάς τέσσερις για να κρατήσεις την μια.

Είχα βγάλει πάντως αρκετές καλές ειδικά με το Ζ3. Έβγαζε ωραία χρώματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στην σειρά Ζ (είχα το 2 και το 3) Έτσι όπως το αντιλήφθηκα Εγώ , είναι ότι μπορεί να πάρει πολυ καλή φωτογραφία, όμως θα πρέπει να τραβήξεις 3-4 για να πετύχεις το καλο αποτέλεσμα. Αυτο ήταν και που με κούρασε και ιδίως όταν έχεις παιδι ,αυτο δεν παίζει να τραβάς τέσσερις για να κρατήσεις την μια.

Είχα βγάλει πάντως αρκετές καλές ειδικά με το Ζ3. Έβγαζε ωραία χρώματα.

 

ουστιαστηκα ετσι οπως εκανε φωτομετρηση και εστιαση μπορει να εβγαζε τελειως λαθος ή πιο ευκολα κουνημενη μεσα στο σπιτι. Ομως αν το μαθαινες το κινητο εβγαζες καλη με την 1η. Εγω τουλαχιστον μολις το εμαθα λιγο το Ζ3c και καταλαβα πως πρεπει να το χρησιμοποιω αντε να εκανα 2 φορες εστιαση με το κουμπι της καμερας, αλλα εβγαζα φωτο με την πρωτη.

Μενει να δουμε με ανδροιδ 6 πως θα ειναι τα κινητα.

Γιαννη, τωρα που το σκεφτομαι, στο Ζ5 ειχες το παλιο μενου καμερας, ετσι? ακομα να παρει το Update αυτο?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το καινουριο μενου καμερας εχω. Αλλα αυτο ηταν αισθητικο update, οχι επι της ουσιας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μόνο οι οπαδοί της Apple μπορούν να υποστηρίξουν ότι φέτος το iPhone έχει μια από τις καλύτερες κάμερες.

Και ως συνήθως γίνεται από ανθρώπους που σώνει και καλά το δικό τους πρέπει πάντα να είναι το καλύτερο ανεξάρτητου εταιρείας και πλατφόρμας.

Μάλιστα θεωρούν απόλυτα φυσιολογικό να προσπαθούν να παρουσιάσουν την συσκευή τους σαν καλύτερη όλων ακόμα και όταν ξέρουν ότι δεν είναι.

Το ίδιο γίνεται και με τις φωτογραφίες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Υποψη οτι το Ζ5 δεν εχει παρει ακομα τα updates του, οπως οι αλλες συσκευες του συγκριτικου.

 

Δεν λεω οτι θα γινει καλυτερο απο τα αλλα του συγκριτικου, απλα το αναφερω. Νομιζω ομως οτι οι διαφορες δεν ειναι και τοσο σημαντικες.

 

Να πω παντως οτι η φωτο στο μπαρ με δυσκολεψε πολυ.

 

Πάντως περιθώρια βελτίωσης υπαρχουν μιας και νέο φακό εχει σε σχέση με τα παλιότερα z της σειρα και με κατάλληλα tweks στο λογισμικό μαζί με τις βελτιώσεις της 6 κάλλιστα μπορεί να ανεβεί επίπεδο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το καινουριο μενου καμερας εχω. Αλλα αυτο ηταν αισθητικο update, οχι επι της ουσιας.

 

κριμα και δεν το εψαξα να παιξω λιγο στο Μ. απλα ειναι πιο ευχρηστο απο πριν και νομιζω εχει δωσει καποια ρυθμιση παραπανω αν θυμαμαι καλα.

Την επομενη φορα θα εχω περισσοτερο χρονο..

 

Νίκο μόνο οι οπαδοί της Apple μπορούν να υποστηρίξουν ότι φέτος το iPhone έχει μια από τις καλύτερες κάμερες.

Και ως συνήθως γίνεται από ανθρώπους που σώνει και καλά το δικό τους πρέπει πάντα να είναι το καλύτερο ανεξάρτητου εταιρείας και πλατφόρμας.

Μάλιστα θεωρούν απόλυτα φυσιολογικό να προσπαθούν να παρουσιάσουν την συσκευή τους σαν καλύτερη όλων ακόμα και όταν ξέρουν ότι δεν είναι.

Το ίδιο γίνεται και με τις φωτογραφίες.

 

Καλα ναι, ειδικα με το iphone ετσι ειναι, υπαρχει λιγος φανατισμος. Βεβαια η αληθεια ειναι οτι στο αυτοματο κανει εξαιρετικη δουλεια και οι αγοραστες του αυτο θελουν, ενα κλικ και τελος..παρολα αυτα οταν το βαλεις διπλα στα φετινα, βλεπεις πως ειναι λιγο πισω.

Απο εκει και περα για το συγκριτικο μας, καταληγω στο συμπερασμα οτι το Ζ5 δεν ειναι μαπα οπως θελουν πολλοι να το παρουσιαζουν. Ουτε ειναι το τοπ, οπως δεν υποστηριξε κανεις μας..αλλα μπορει να αποδειχθει απο μετριο στις δυσκολες εως καλο αν ασχοληθεις λιγο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

κριμα και δεν το εψαξα να παιξω λιγο στο Μ. απλα ειναι πιο ευχρηστο απο πριν και νομιζω εχει δωσει καποια ρυθμιση παραπανω αν θυμαμαι καλα.

Την επομενη φορα θα εχω περισσοτερο χρονο..

 

 

 

Καλα ναι, ειδικα με το iphone ετσι ειναι, υπαρχει λιγος φανατισμος. Βεβαια η αληθεια ειναι οτι στο αυτοματο κανει εξαιρετικη δουλεια και οι αγοραστες του αυτο θελουν, ενα κλικ και τελος..παρολα αυτα οταν το βαλεις διπλα στα φετινα, βλεπεις πως ειναι λιγο πισω.

Απο εκει και περα για το συγκριτικο μας, καταληγω στο συμπερασμα οτι το Ζ5 δεν ειναι μαπα οπως θελουν πολλοι να το παρουσιαζουν. Ουτε ειναι το τοπ, οπως δεν υποστηριξε κανεις μας..αλλα μπορει να αποδειχθει απο μετριο στις δυσκολες εως καλο αν ασχοληθεις λιγο.

 

Λες να έχει κάποια παραπάνω ρύθμιση? δεν έχω προσέξει κάτι.

Την άλλη φορά θα το δείς επισταμένως. :)

 

Το iphone έχει το πλεονέκτημα της εύκολα καλής φώτο. Δεν έχει καν manual mode. Απλά πατάς το κουμπί και τέλος. Και παίρνεις καλό αποτέλεσμα. Είναι αξιόπιστη κάμερα. Θα δώσει σχεδόν πάντα καλό αποτέλεσμα, εύκολα. Αυτό που χρειάζεσαι από την κάμερα ενός κινητού.

 

Πιστεύω ότι όλα τα κινητά μπορούσαν καλύτερα. Την επόμενη φορά θα είμαστε πιο προσεκτικοί. :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Λες να έχει κάποια παραπάνω ρύθμιση? δεν έχω προσέξει κάτι.

 

Την άλλη φορά θα το δείς επισταμένως. :)

 

 

 

Το iphone έχει το πλεονέκτημα της εύκολα καλής φώτο. Δεν έχει καν manual mode. Απλά πατάς το κουμπί και τέλος. Και παίρνεις καλό αποτέλεσμα. Είναι αξιόπιστη κάμερα. Θα δώσει σχεδόν πάντα καλό αποτέλεσμα, εύκολα. Αυτό που χρειάζεσαι από την κάμερα ενός κινητού.

 

 

 

Πιστεύω ότι όλα τα κινητά μπορούσαν καλύτερα. Την επόμενη φορά θα είμαστε πιο προσεκτικοί. :)

 

Γιάννη φέτος η Apple έκανε λάθη και γι αυτό σε όλα τα συγκριτικά είναι πίσω στις τελευταίες τελευταίες θέσεις.

Παρατηρώ ότι δεν είναι μόνο οι βραδινές. Έχουν κάνει λάθη τύπου Samsung. Παράδειγμα ο φακός είναι πολύ ευρυγώνιος και κάνει παραμόρφωση στις άκρες. Επίσης κάποιες φορές αν δεν κατεβαςεις την έκθεση από την ρύθμιση που έχει στην οθόνη καιει τα πρόσωπα.

Με εξαίρεση την περισσότερη λεπτομέρεια, νομίζω ότι είναι χειρότερη από την κάμερα του iPhone 6.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Λες να έχει κάποια παραπάνω ρύθμιση? δεν έχω προσέξει κάτι.

Την άλλη φορά θα το δείς επισταμένως. :)

 

Το iphone έχει το πλεονέκτημα της εύκολα καλής φώτο. Δεν έχει καν manual mode. Απλά πατάς το κουμπί και τέλος. Και παίρνεις καλό αποτέλεσμα. Είναι αξιόπιστη κάμερα. Θα δώσει σχεδόν πάντα καλό αποτέλεσμα, εύκολα. Αυτό που χρειάζεσαι από την κάμερα ενός κινητού.

 

Πιστεύω ότι όλα τα κινητά μπορούσαν καλύτερα. Την επόμενη φορά θα είμαστε πιο προσεκτικοί. :)

 

ναι να εχω και εγω περισσοτερο χρονο.. γιατι τωρα ημουν βιαστικος. με περιμενε καρμποναρα στη Σπαρτη..(ευτυχως εφτασα ακριβως on time).

Οσο για το αι φον, πλεον δινει και καποιες ρυθμισεις, iso, εκθεση νομιζω.. Αλλα οι φιλοι που το εχουν λενε οτι υπαρχουν καλες εφαρμογες που σου ανοιγουν πολλες ρυθμισεις, κατι που δεν εχω ψαξει προσωπικα..

Οσο για το αυτοματο, ακριβως αυτο, επρεπε ολοι οι κατασκευαστες να δωσουν πολυ βαρος στο καλο αποτελεσμα του ωστε να εχει νοημα η ευκολια και η φορητοτητα του κινητου..αμα ειναι να παιδευομαστε για μια καλη φωτο, παιρνουμε και ψηφιακη μαζι..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ναι, ναι! Αναφέρθηκε ζουμ και crop! Ναι, για κάντε στις εσωτερικές φωτο του νήματος! Και απο τα 4 κινητά.

Δεν ξέρω, ή εγώ βλέπω πράγματα που δεν υπάρχουν ή ......

 

Δεν εχω κανένα από τα αναφερόμενα τηλέφωνα, δεν είμαι "φωτογράφος" (αν και στην δουλειά μου την χρησιμοποιώ πολυ) αλλά νομίζω οτι ξερω τι βλέπω.

Και σύμφωνα με αυτά που βλέπω (και διαβάζω) εδω τουλάχιστον, γράφονται ανακρίβειες.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο αν και δεν είναι το iPhone στο συγκριτικό, απλά να αναφέρω για ενημέρωση ότι οι εφαρμογές κάμερας που υπάρχουν, ναι μεν επιτρέπουν manual ρυθμίσεις, αλλά μέσα στα όρια που δίνουν οι drivers.

Δηλαδή δεν μπορείς να ρυθμίσεις το κλείστρο πάνω από 1/4 κάτι που γίνεται και στο auto με επιτυχία όταν χρειάζεται.

Απλά μπορείς να επιλέξεις περισσότερους συνδυασμούς χωρίς όμως να καταφέρνεις κάτι παραπάνω στα δύσκολα απ ότι με το auto.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη φέτος η Apple έκανε λάθη και γι αυτό σε όλα τα συγκριτικά είναι πίσω στις τελευταίες τελευταίες θέσεις.

Παρατηρώ ότι δεν είναι μόνο οι βραδινές. Έχουν κάνει λάθη τύπου Samsung. Παράδειγμα ο φακός είναι πολύ ευρυγώνιος και κάνει παραμόρφωση στις άκρες. Επίσης κάποιες φορές αν δεν κατεβαςεις την έκθεση από την ρύθμιση που έχει στην οθόνη καιει τα πρόσωπα.

Με εξαίρεση την περισσότερη λεπτομέρεια, νομίζω ότι είναι χειρότερη από την κάμερα του iPhone 6.

 

Δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω δουλέψει καθόλου το 6s. Πίστευα ότι η κάμερα θα ήταν καλύτερη από πέρσι, που ήταν ήδη καλή.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ναι, ναι! Αναφέρθηκε ζουμ και crop! Ναι, για κάντε στις εσωτερικές φωτο του νήματος! Και απο τα 4 κινητά.

Δεν ξέρω, ή εγώ βλέπω πράγματα που δεν υπάρχουν ή ......

 

Δεν εχω κανένα από τα αναφερόμενα τηλέφωνα, δεν είμαι "φωτογράφος" (αν και στην δουλειά μου την χρησιμοποιώ πολυ) αλλά νομίζω οτι ξερω τι βλέπω.

Και σύμφωνα με αυτά που βλέπω (και διαβάζω) εδω τουλάχιστον, γράφονται ανακρίβειες.

 

Γιατί δε μας λες συγκεκριμένα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νίκο αν και δεν είναι το iPhone στο συγκριτικό, απλά να αναφέρω για ενημέρωση ότι οι εφαρμογές κάμερας που υπάρχουν, ναι μεν επιτρέπουν manual ρυθμίσεις, αλλά μέσα στα όρια που δίνουν οι drivers.

Δηλαδή δεν μπορείς να ρυθμίσεις το κλείστρο πάνω από 1/4 κάτι που γίνεται και στο auto με επιτυχία όταν χρειάζεται.

Απλά μπορείς να επιλέξεις περισσότερους συνδυασμούς χωρίς όμως να καταφέρνεις κάτι παραπάνω στα δύσκολα απ ότι με το auto.

Δεν είναι κακό πιστεύω να αναφερόμαστε και σε άλλα τηλ. Αν δεν μπορούμε εδώ τότε που ?(απλά το λέω για να μάθω μην τυχόν είμαι λάθος)

Όσο για το αι φον δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ πολύ με της αδερφής μου και φίλων αλλά όταν ο άλλος μου λέει ότι με εφαρμογές έχεις τα πάντα από ρυθμίσεις..είχα καταλάβει πιο πολλά. Άσε που είχε ανεβάσει ένας φίλος μου φώτο με χρόνο κλείστρου πιο μεγάλο από 1/4.βέβαια ήταν jailbreak.

Τέλος πάντων απλά το αναλύω και εγώ για να μαθαίνω κάτι παραπάνω από αυτά που ξέρω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...