Jump to content

UMI Rome X


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

UMI Rome X

ιανουαριος 2016 $50

 

οθονη 5.5" (1280x720) (οχι amoled)

android 5.1

2G/3G (οχι 4G)

δικαρτο

επεξεργαστης 4πυρηνος 1.3 mtk6580

1gb ram, 8gb rom, card slot

γραφικα mali 400

καμερα εμπρος 2mp (interpolated 5mp)

καμερα πισω 8mp (intrerpolated 13mp) (sony imx179)

μπαταρια 2500mah αφαιρουμενη

 

υπο διευκρινιση:

- ενοποιημενη rom

- notification led

- android 6 update

- αριθμος σημειων αφης οθονης

- χρωματισμοι

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 74
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το εχει σε προσφορα για λιγες ημερες το BANGGOOD.

Ομορφο φαινεται. Το μαγαζι τονιζει την καλη σε χαρακτηριστικα καμερα.

Κατα τα αλλα δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο.

Αν ομως το πετυχεις στην χαμηλοτερη τιμη που δινει για λιγα κοματια, τοτε....:)

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικό για μένα είναι

- το Dual band Wifi

- η πολύ καλή κάμερα, sony imx179

 

Δεν έχω απαιτήσεις μεγάλες από hardware, θέλω όμως να βγάζω καλές φωτογραφίες με το κινητό...ενώ η μετάβαση στα 5GHz θα μου λύσει προβλήματα μέσα στο σπίτι με την συνδεσιμότητα σε δύσκολα σημεία.

 

- αρνητικό σοβαρό ενδεχομένως η (LTPS) οθόνη του, που συγκριτικά που έχω δει φαίνεται πολύ πιο μουντή και με μικρότερες γωνίες θέασης...

- επίσης διάβασα για μόλις οθονη αφής μόλις 2 σημείων

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
Παρέλαβε κάποιος άλλος εκτός τον markos44 να μας πει την άποψη του ; Αυτή την εβδομάδα έρχετε και σε 'μένα .

Letv LeEco LE 2 X620 3/32 BB72

LeEco Le Max2 X829 6GB/128GB LeMax2-CN-ARoMA_28s-V8_Full_Debloated

LeEco X626 4/32 χάλια ROM από tinydean

LeEco Le Pro3 X650 AI χάλια ROM από tinydean

LeEco X522 LineageOS 14.1 - LeEco X526 5.8.019S

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα . Με όλα αυτά τα αρνητικά που έχω διαβάσει για την Umi , είμαι επιφυλακτικός . Πάντως από θέμα ομορφιάς το κινητό τα πάει πολύ καλά .

Letv LeEco LE 2 X620 3/32 BB72

LeEco Le Max2 X829 6GB/128GB LeMax2-CN-ARoMA_28s-V8_Full_Debloated

LeEco X626 4/32 χάλια ROM από tinydean

LeEco Le Pro3 X650 AI χάλια ROM από tinydean

LeEco X522 LineageOS 14.1 - LeEco X526 5.8.019S

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δυο μηνες το δουλευω ηδη απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης στα vfm κινητα των κινεζων! Οθονη πολυ καλη αποκριση και ωραια χρωματα βγαζει amoled δεν ειναι αλλα σε σχεση με αλλα φθηνα κινητα ειναι κορυφαια, 2.5d ωραια τελειωματα οθονης και γωνια θεασης νομιζω αρκετα καλη, wifi gps δουλευουν πολυ καλα, καμερα για τα λεφτα αυτα ειναι καταπληκτικη...

Το μονο στραβο που μου εκατσε ειναι οταν θελω να βαλω γραφικα στοιχεια στην επιφανεια του καποιο widget μετα απο λιγο δεν δουλευει κανενα, δεν εκατσα πολυ να ασχοληθω να πω την αληθεια!

Για απλη χρηση ειναι τρομερο το κινητο, μπαταρια με απλη χρησ 3 μερες, με σκισημο 1 μερα καλα ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Δυο μηνες το δουλευω ηδη απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης στα vfm κινητα των κινεζων! Οθονη πολυ καλη αποκριση και ωραια χρωματα βγαζει amoled δεν ειναι αλλα σε σχεση με αλλα φθηνα κινητα ειναι κορυφαια, 2.5d ωραια τελειωματα οθονης και γωνια θεασης νομιζω αρκετα καλη, wifi gps δουλευουν πολυ καλα, καμερα για τα λεφτα αυτα ειναι καταπληκτικη...

Το μονο στραβο που μου εκατσε ειναι οταν θελω να βαλω γραφικα στοιχεια στην επιφανεια του καποιο widget μετα απο λιγο δεν δουλευει κανενα, δεν εκατσα πολυ να ασχοληθω να πω την αληθεια!

Για απλη χρηση ειναι τρομερο το κινητο, μπαταρια με απλη χρησ 3 μερες, με σκισημο 1 μερα καλα ειναι...

Eφερα 1 για να το δωσω σε φιλο,επιφυλακτικα βεβαια μετα απο τις παλιες αμαρτιες της εταιριας,καλο δειχνει απο μια 1η ματια,στο κατω μερος της οθονης,σε λευκο φοντο σου βγαζει μια ασπριλα??Κοντα στα πληκτρα??

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή είχα και εγώ.μαλλον ο φωτισμός τον πλήκτρων ψιλοπερναει όπως και σε κάποια παλιά ναυαρχιδα

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 20+ μέρες χρήσης έχω να πω τα εξής . Αγοράστικε από geekbuying στα 55,63ευρώ .

Με βάση τα χρήματα που έδωσα λοιπόν έχουμε :

1. Οθόνη 5,5' μέτρια προς καλή .

2. Το hardware είναι γνωστό σε πολλά low end κινητά αυτής της κατηγορίας .

3. Η ROM του θέλει δουλίτσα ακόμα . Μου ήρθε με την V3.01 . Στο φόρουμ της Umi διάβασα ότι επίκειται αναβάθμιση . Άχρηστες Κινεζοεφαρμογές δεν έχει . Μερικά κολληματάκια έχει φάει 2-3 φορές , χωρίς να είναι επικίνδυνα ή ενοχλητικά .

4. Το διπλό πίσω led κάνει δουλειά στις νυχτερινές λήψεις . Το μπροστά είναι για διακοσμητικούς λόγους .

5. Η πίσω κάμερα σίγουρα είναι πολύ καλή για αυτά τα χρήματα του κινητού . Η μπροστά απλός κάνει τη δουλεία της .

6. Η μπαταρία με απλή χρήση κατάει 2+ ημέρες , με βαριά 1 .

7. Ποιότητα κλήσης καλή .

8. WiFi δυνατό .

9. Το GPS το δοκίμασα μόνο με το GPS test , λειτούργησε κανονικά .

10. Εξωτερικό ηχείο μέτριο προς καλό .

11. Από θέμα ομορφιάς (αν και αυτό είναι υποκειμενικό) , όσοι το είδαν εντυπωσιάστικαν . Το κινητό έχει μαύρο χρώμα .

12. Ποιότητα κατασκευής δείχνει αρκετά καλη τουλάχιστον εξωτερικά , με λίγο αυξημένο βάρος .

Letv LeEco LE 2 X620 3/32 BB72

LeEco Le Max2 X829 6GB/128GB LeMax2-CN-ARoMA_28s-V8_Full_Debloated

LeEco X626 4/32 χάλια ROM από tinydean

LeEco Le Pro3 X650 AI χάλια ROM από tinydean

LeEco X522 LineageOS 14.1 - LeEco X526 5.8.019S

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας ανάμεικτα σχόλια για το συγκεκριμένο και λόγω του ότι με ψιλοέπαιρνε να "πετάξω" ένα 50ρικο για πειραματισμό, το χτύπησα κι εγώ.

Σε γενικές γραμμές ισχύουν τα παραπάνω σχόλια και θα μπορούσα άνετα να πω κι εγώ πως για τα χρήματά του είναι μια χαρά (και δύο ίσως).

Μου ήρθε με την 3.01 και κατέβασα αμέσως από needrom την 3.05, όπου βλέπω μια εμφανή διόρθωση στην απόκριση της οθόνης, όχι όμως και θαύματα.

Έχω παρατηρήσει πως το πρόβλημα των οθονών 2 σημείων δεν είναι τόσο τα 2 σημεία, αλλά το κουσούρι της απόκρισης στο κέντρο τους.

Σε όλη την επιφάνεια μπορώ και το χειρίζομαι μια χαρά, όταν χρειαστεί να σκρολάρω ή να πατήσω κάτι σ' εκείνο το σημείο, μου 'ρχεται να το σουτάρω σε κάνα τοίχο.

Για τους λάτρεις της φωτογραφίας πάντως από κινητό, δεν έχω ξαναδεί τόσο καλή ποιότητα σε κινητά όχι απλά του 50ρικου, αλλά ούτε και στου 100ρικου και σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα και του 200ρικου!

Τα 13mp είναι για τα μάτια του κόσμου και για άσκοπο επιπλέον χώρο αποθήκευσης.

Χρησιμοποιήστε τα 8mp, όπου το αποτέλεσμα είναι απλά απολαυστικό (μόνο με third party camera app).

Θέλω να πιστεύω ότι μετά από 3 updates όλο και κάποιο ακόμα θα έρθει που να διορθώνει λίγο ακόμα την οθόνη, είναι κρίμα για το τηλέφωνο να αδικείται τόσο πολύ σ' αυτό το κομμάτι.

Edited by othon
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω εδώ και τρεις μέρες την συσκευή. Για 55 ευρώ είναι άριστη!

Η ποιότητα κατασκευής γενικά είναι πολύ καλή, λίγο με χαλάνε τα πλαϊνά πλήκτρα όπου εξέχουν αρκετά και έχουν κενό και κουδουνάνε..

Οθόνη πολύ καλή και αρκετά φωτεινή!! Το touch απλά ικανοποιητικό. Wifi και bt που δοκίμασα λειτουργούν κανονικά χωρίς διακοπές. Η ποιότητα του ηχείου για ειδοποιήσεις δεν είναι ιδιαίτερα ποιοτικό..

Όσον αφορά την κάμερα είναι πραγματικά πολύ καλή για την κατηγορία του! Ωστόσο η stock εφαρμογή δεν είναι ότι καλύτερο. Σε ελαφρώς χαμηλό φωτισμό δυσκολεύεται στην εστίαση, ενώ το βίντεο έχει αργό fps. Δοκίμασα διάφορες εφαρμογές όπου η εστίαση είναι πολύ καλή αλλά σε καμία δεν δίνεται η δυνατότητα να επιλέξεις μικρότερη ανάλυση.. με το ζόρι interpolation. Επίσης με άλλες εφαρμογές μπορεί και τραβάει κανονικά βίντεο με 30fps.

Από τις διάφορες εφαρμογές που δοκίμασα, είδα πολύ μεγάλη διαφορά με την εφαρμογή hd camera. Πολύ καλύτερη λεπτομέρεια σε σχέση με άλλες εφαρμογές!! Ακόμα δεν τις έχω δει στο pc, αλλά κάνοντας zoom στο κινητό φαίνεται η διαφορά. Αν και δεν μου αρέσει σαν εφαρμογή, η ποιότητα με εντυπωσίασε.

 

@othon εσύ με ποια εφαρμογή κατάφερες να αλλάξεις την ανάλυση σε 8mp?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά! Έχω το εν λόγω κινητό με την rom v.3.02 πάνω και σήμερα μέσω wifi μου εντόπισε την νέα rom v.3.05 από τις ενημερώσεις του συστήματος. Ακολούθησα τα βήματα για την αυτόματη εγκατάσταση αλλά όταν το πακέτο αποσυμπίστηκε μου έβγαλε μνμα ότι "το σύστημα έχει καταστραφεί, η ασύρματη ενημέρωση είναι απενεργοποιημένη"!!!! :cry: Τι εννοεί ο ποιητής?????
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και τρεις μέρες την συσκευή. Για 55 ευρώ είναι άριστη!

Η ποιότητα κατασκευής γενικά είναι πολύ καλή, λίγο με χαλάνε τα πλαϊνά πλήκτρα όπου εξέχουν αρκετά και έχουν κενό και κουδουνάνε..

Οθόνη πολύ καλή και αρκετά φωτεινή!! Το touch απλά ικανοποιητικό. Wifi και bt που δοκίμασα λειτουργούν κανονικά χωρίς διακοπές. Η ποιότητα του ηχείου για ειδοποιήσεις δεν είναι ιδιαίτερα ποιοτικό..

Όσον αφορά την κάμερα είναι πραγματικά πολύ καλή για την κατηγορία του! Ωστόσο η stock εφαρμογή δεν είναι ότι καλύτερο. Σε ελαφρώς χαμηλό φωτισμό δυσκολεύεται στην εστίαση, ενώ το βίντεο έχει αργό fps. Δοκίμασα διάφορες εφαρμογές όπου η εστίαση είναι πολύ καλή αλλά σε καμία δεν δίνεται η δυνατότητα να επιλέξεις μικρότερη ανάλυση.. με το ζόρι interpolation. Επίσης με άλλες εφαρμογές μπορεί και τραβάει κανονικά βίντεο με 30fps.

Από τις διάφορες εφαρμογές που δοκίμασα, είδα πολύ μεγάλη διαφορά με την εφαρμογή hd camera. Πολύ καλύτερη λεπτομέρεια σε σχέση με άλλες εφαρμογές!! Ακόμα δεν τις έχω δει στο pc, αλλά κάνοντας zoom στο κινητό φαίνεται η διαφορά. Αν και δεν μου αρέσει σαν εφαρμογή, η ποιότητα με εντυπωσίασε.

 

@othon εσύ με ποια εφαρμογή κατάφερες να αλλάξεις την ανάλυση σε 8mp?

Εγώ δυστυχώς δεν την πάλεψα με το touch της, όλες οι οθόνες 2 σημείων που δοκίμασα (με εξαίρεση το Doogee X5) παρουσιάζουν θέμα στο κέντρο τους και προσωπικά εμένα αυτό με ζορίζει πολύ στη χρήση κι έτσι το ξεφορτώθηκα, παρόλο που η ποιότητα κατασκευής ήταν ικανοποιητική.

 

Όσον αφορά την εφαρμογή της κάμερας, αν θυμάμαι καλά, μόνο η Camera FV-5 μου έδωσε περαιτέρω παραμετροποίηση και καλή ποιότητα φωτογραφίας (το ίδιο και η αντίστοιχη "Cinema FV-5" σε βίντεο).

Όλες οι υπόλοιπες μου επέτρεπαν χρήση μόνο σε 13mp.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δοκίμασα και αυτή την εφαρμογή και ούτε εκεί υπάρχει η δυνατότητα για διαφορετική ανάλυση. Ίσως να είναι και θέμα έκδοσης λειτουργικού. Ακόμα δεν έκανα την αναβάθμιση.. κακώς δεν την βγάζει και μέσω ota.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση αλλά και πάλι δεν υπάρχει επιλογή για διαφορετική ανάλυση. Στο 4pda υπάρχει patch κάμερας που ξεκλειδώνει και σου δίνει επιλογή για 8mp και fhd video, αλλά το αρχείο δεν κατεβαίνει.

@othon έχεις μήπως το patch?

 

καλησπέρα παιδιά! Έχω το εν λόγω κινητό με την rom v.3.02 πάνω και σήμερα μέσω wifi μου εντόπισε την νέα rom v.3.05 από τις ενημερώσεις του συστήματος. Ακολούθησα τα βήματα για την αυτόματη εγκατάσταση αλλά όταν το πακέτο αποσυμπίστηκε μου έβγαλε μνμα ότι "το σύστημα έχει καταστραφεί, η ασύρματη ενημέρωση είναι απενεργοποιημένη"!!!! :cry: Τι εννοεί ο ποιητής?????

 

Κάνε την εγκατάσταση μέσω sp flash tool.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση αλλά και πάλι δεν υπάρχει επιλογή για διαφορετική ανάλυση. Στο 4pda υπάρχει patch κάμερας που ξεκλειδώνει και σου δίνει επιλογή για 8mp και fhd video, αλλά το αρχείο δεν κατεβαίνει.

@othon έχεις μήπως το patch?

 

Δεν ξέρω πώς στην ευχή γινόταν και στο δικό μου μπορούσα να αλλάξω την ανάλυση και τρελαίνομαι που δεν έχω πια τη συσκευή για να το ποστάρω κιόλας!

Κοιτάω το λογαριασμό μου στο Play Store για να δω ποιες εφαρμογές κάμερας έχω χρησιμοποιήσει και εκτός της FV-5 που σου πρότεινα, βλέπω και τις Camera MX & Open Camera.

Είμαι απολύτως σίγουρος ότι με κάποια ξεκλειδώνονται οι αναλύσεις, φαίνεται άλλωστε και στο review post μου, όπου έκανα ένα κάρο δοκιμές γύρω από το τηλέφωνο πριν ποστάρω τις εντυπώσεις μου.

Τι να πω, το μόνο που απομένει να υποθέσω είναι να πρόκειται για διαφορετικές παρτίδες/modules καμερών...

Link to comment
Share on other sites

εγώ το παρέλαβα σήμερα και ενώ δείχνει ότι φορτίζει και αυτή τη στιγμή ειναι στο 85% δεν ανοίγει με τίποτα .

έχει κάποιο μυστικό υψηλής διαβάθμισης ή φταίει που είναι Παρασκευή και 13?

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα λύθηκε και όλα καλά .

έχει έρθει με android 5.1 kai rom 3.05 αξίζει τον κόπο να του εγκαταστήσω κάτι άλλο ? και αν ναι μποτρείτε να βοηθήσετε με τι και πως?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...