Jump to content

Samsung: Hardware vs Software, που κρύβεται η κρίση;


Psylos_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ σωστή τοποθέτηση. Η συσκευή θα πρέπει να είναι πλήρως λειτουργική out of the box και όχι να χρειάζεται 50 μοντίφες για να γίνει ανθρώπινη. Ούτε που θέλω να θμάμαι τι είχα τραβήξει με το Galaxy S..

Είναι σαν να αγοράζεις καινούργιο αυτοκίνητο και να πρέπει να το "κολοφτιάξεις" για να μην είναι κάρο. :rolleyes:

 

Μόνο που έχουμε φτάσει στο S6. Τότε το hardware δεν μπορούσε να υποστηρίξει ένα ανώριμο λειτουργικό. Αν πάρει κάποιος το S6 δεν χρειάζεται να κάνει απολύτως τπτ όπως και σε όλες τις android συσκευές από ένα σημείο και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν ημουν καποιο μεγαλο κεφαλι θα μαζευα τους παραδοσιακους μεγαλους κατασκευαστες σε ενα τραπεζι κ θα ελεγα ελατε να κανουμε ενα πλανο για 2 χρονιες ας πουμε να πουλαμε τα τηλ μας στις τιμες που θα επρεπε να κοστολογουνται.δηλαδη με το καλημερα οσο κανει τωρα το s6 κ το g4 τωρα.σε αυτο το διαστημα οι μισοι κινεζοι θα κλεινανε διοτι μικρες εταιρειες ακομα δεν εχουν λιπος να αντεξουν κ οσες ηταν να ανοιξουν δε θα το εκαναν.ετσι ξαναμεγαλωνουν τα κομματια της πιτας κ περνουν πισω πελατες.αλλα για καποιο λογο αυτο δε το κανουν κ φυσικα ωφελος εχουμε εμεις.κ μιλαμε για samsung sony lg.αυτη την τριαδα.αν ριχναν τιμες κοστος για λιγο οχι xiaomi αλλα ακομα κ motorola θα παθαιναν πλακα.μεγαλες εταιρειες με πολλες δραστηριοτητες κ λιπος θα τους κοβανε στα 2 ολους τους αλλους.

Αμα κανανε αυτο που λες, θα κλεινανε οι μεγάλοι και οχι οι κινεζοι. Οταν βγαινει μια συσκευη, πωλείται ακριβα για να αγοράσουν οι ασυγκρατητοι και οι πλούσιοι. Και να στο πω και διαφορετικά, ουσιαστικά ο πλούσιος που δεν τον νοιαζει και παει και πληρωνει 800-1000€ τις πρωτες μερες, ουσιαστικά σε επιδοτει. Βγάζουν οι εταιρείες υπέρ κέρδη, και μπορούν να σου ριξουν μετα το s6 400€ για να το παρεις και εσυ. Στα 400 € τέτοια κινητα αφηνουν ελαχιστα κερδη. Εδω με τετοιες αρχικες τιμές και παλι ζημια εχουν οι περισσότερες.. Αν βαλεις φπα, κόστος μεταφοράς, κόστος κατάσκευης κλπ, τα κέρδη ειναι οριακα. Βεβαια τοτε πωλούνται τα περισσότερα και τελικά βγαινει ενα κερδος. Γι αυτο και ο μεσος καταναλωτής πρεπει να εινα χαζος για να αγοραζει τις πρωτες μερες.

Αυτο το σύστημα ισχυει παντου, οχι μονο στα κινητα, και βολεύει τους παντες. My name is capitalism..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή τοποθέτηση. Η συσκευή θα πρέπει να είναι πλήρως λειτουργική out of the box και όχι να χρειάζεται 50 μοντίφες για να γίνει ανθρώπινη. Ούτε που θέλω να θμάμαι τι είχα τραβήξει με το Galaxy S..

Είναι σαν να αγοράζεις καινούργιο αυτοκίνητο και να πρέπει να το "κολοφτιάξεις" για να μην είναι κάρο. :rolleyes:

 

+100 το πολύ πολύ ένα root και adblock(γιατι διαφημίσεις στο android έχουν γίνει άκρος επιθετικές) ολα τα αλλά θα πρέπει να τα διαθέτει και να λειτουργούν αν όχι άψογα αλλα τουλάχιστον καλά out of box

Link to comment
Share on other sites

 

Θεωρείτε πως η Samsung μπορεί να δημιουργήσει το κατάλληλο λογισμικό και να προσφέρει πρωτοποριακές υπηρεσίες, ώστε να προσελκύσει κόσμο στις συσκευές της, δημιουργώντας καινούργιους φανατικούς χρήστες, που θα αγόραζαν Samsung συσκευές ανεξαρτήτως κόστους;

 

 

Όχι, δεν το θεωρώ, δεν το θέλω, μου φτάνουν οι ήδη υπάρχοντες φανατικοί χρήστες. Η όποια κρίση της samsung κρύβεται πίσω από την αλαζονική συμπεριφορά της. Όταν η μεγάλη μάζα καταναλωτών διαθέτει max 200 ευρώ και τους προσέφερε μέχρι πριν λίγο καιρό trend, core, fame, pocket και δεν συμμαζεύεται σιγά να μην την ξαναεμπιστευθούν. Ευτυχώς έβγαλε και ένα j5 το οποίο φαίνεται τίμιο, το οποίο ελπίζω να έχει και διάρκεια.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Σαν hardware στις καλές τους σειρές είναι top.στο software πάσχουν ομως και παρόλο πού έχουν βελτιωθεί κάπως,παραμένει θέμα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρεση sd card, υψηλη τιμολογηση και κακη φημη λογω παλαιου κακου software ειναι οι 3 αιτιες.

Στα νεα μοντελα υπαρχει σαφης βελτιωση στο software σε σημειο που να ειναι καλυτερο απο πολλους ανταγωνιστες.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το ερώτημα δεν αποτελεί δίλλημα αλλά το θέμα είναι που δίνουν προτεραιότητα...
Link to comment
Share on other sites

Έχω το note 3 neo και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εμπειρία μου με την εταιρεία. θεωρώ ότι αν βελτίωνε το λογισμικό και τη συνεργασία με το hardware, βλέπε sense ui, θα ήταν πολύ πιο επιθυμητές και με καλύτερη εμπειρία χρήσης οι συσκευές της.
Να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό και να κρατάς το μπαρούτι σου στεγνό. Βολταίρος – [ 1694-1778 ]:shoot:
Link to comment
Share on other sites

Ας βγάλει ένα NOTE 6 με sd card και αποσπωμενη μπαταρία και θα πάω να το πάρω Day one. Ακομα δεν βρήκα κάτι καλύτερο του NOTE 3 που είναι 2.5 χρόνων.
Link to comment
Share on other sites

Πρώην στελέχη και εργαζόμενοι της Samsung ανέφεραν στο Reuters ότι το πρόβλημα της εταιρείας είναι ότι ενδιαφέρεται περισσότερο για τα βραχυπρόθεσμα κέρδη και πωλήσεις, παρά να κρατήσει τους πελάτες της μακροπρόθεσμα μέσω μιας πρωτότυπης πλατφόρμας.

[...]

Τέλος, πρώην εργαζόμενος της Samsung ανέφερε πως η δημιουργία λογισμικού ήταν ανέκαθεν σε χαμηλή προτεραιότητα και πως οι ιθύνοντες της εταιρείας θεωρούσαν το software σαν τρικ του marketing και όχι σαν ουσιαστικό εργαλείο για να προσελκύσουν χρήστες στις συσκευές της εταιρείας.

 

Αυτό είναι το πρόβλημά τους. Είναι ανίκανοι να βγάλουν λογισμικό υψηλών προδιαγραφών. Και στα κινητά και στις TV που είναι χαλαρά πρώτοι. Είτε μιλάμε για το TIZEN ή για Touchwiz ή για διασύνδεση Smart TV με άλλες συσκευές, μιλάμε για υπηρεσίες άθλιες, με περιορισμένη υποστήριξη προϊόντων και updates που σταματούν μετά από κάποιο διάστημα που το marketing hype έχει τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Ας βγάλει ένα NOTE 6 με sd card και αποσπωμενη μπαταρία και θα πάω να το πάρω Day one. Ακομα δεν βρήκα κάτι καλύτερο του NOTE 3 που είναι 2.5 χρόνων.

 

Tα ίδια και εδώ. Ούτε το Note 4 αξίζει τα λεφτά της αναβάθμισης. Πάντως χλωμό το κόβω για αποσπώμενη μπαταρία στο Note 6. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αποσπωμενες μπαταριες ξεχαστε τες παιδια. Sd card πιστευω οτι θα επαναφερει ομως.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Αποσπωμενες μπαταριες ξεχαστε τες παιδια. Sd card πιστευω οτι θα επαναφερει ομως.

Sd card μας καίει η μπαταρία δεν πειράζει. 64αρα Evo samsung 17 ευρώ την πήρα ε δεν θα δίνω τα 5πλασια για ανάλογη εσωτερική χωρητικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Sd card μας καίει η μπαταρία δεν πειράζει. 64αρα Evo samsung 17 ευρώ την πήρα ε δεν θα δίνω τα 5πλασια για ανάλογη εσωτερική χωρητικότητα.

 

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά και εγώ θεωρώ ότι το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...