Jump to content

[Επίσημο] LG G4 Dual [H818P/N]


ParafronGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Το βρηκα. Στο xda εχουν καποιες rom που ειναι ηδη rooted αλλα δεν ξερω τι γινεται με την εγγυηση. Τις εχει δοκιμασει κανεις?

 

Ξεχνάς την εγγύηση αν η συσκευή πέσει έτσι στα χέρια της Procordia.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 891
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξεχνάς την εγγύηση αν η συσκευή πέσει έτσι στα χέρια της Procordia.

Γιατί; δεν είναι επίσημη Rom ή κάποιος άλλος λόγος ;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιατί; δεν είναι επίσημη Rom ή κάποιος άλλος λόγος ;

 

Ναι... γιατί δεν είναι αυτούσια επίσημη αλλά πειραγμένη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι... γιατί δεν είναι αυτούσια επίσημη αλλά πειραγμένη.

Όταν είχα 5.0.1 και έδωσαν update 5.1.1 , τράβηξα το λινκ και κατέβασα το kdz αρχείο. Αν βάλω εκείνη θα είναι όλα καλά ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

μετά από μεγάλη εσωτερική μάχη για το αν θα αντέξω στη μετάβαση σε κινητό 5,5" μετά από μόνιμες επιλογές μικρών, κατέληξα να δώσω στο H818P μια ευκαιρία. Για το συγκεκριμένο δεν μπορώ να πω ότι έχω βρει πολλές πληροφορίες οπότε πορεύτηκα διαβάζοντας κατά βάση όσα έβρισκα για την βασική έκδοση του G4 με την μία SIM.

 

Με έχει τρομάξει το ότι διαβάζω σε πολλές ιστοσελίδες πως η FCC βρήκε πως το SAR του LG G4 φτάνει το 1,43 και δε μπορώ να διανοηθώ πως γίνεται να είναι υπερδιπλάσιο από αυτό που επίσημα έχει δώσει η LG και ξέραμε εδώ και ένα χρόνο. Αν υπάρχει περίπτωση να ισχύει, το ξεχνάω το κινητούλι και φτου κι απ'την αρχή να ψάχνω...

https://www.sarchecker.com/lg-g4-sar-rating-value-official-edges-close-to-legal-limits/

http://www.devicespecifications.com/en/model-sar/52f833d1

 

Υπάρχει περίπτωση να ισχύει το ίδιο και για το DUAL ή είμαστε σίγουροι πως είναι λίγο πάνω από το 0,5?

Επίσης, εμείς κοιτάμε μόνο το Ευρωπαϊκό SAR; Δε μας αφορά το Αμερικάνικο; Με έχει μπερδέψει αρκετά αυτό.

 

Τελευταίες τέσσερις ερωτήσεις:

1. Υπάρχει η παραμικρή διαφορά μεταξύ μονόσιμου και δίσιμου G4 εκτός της ασύρματης φόρτισης που στερείται το DUAL και του SAR που κάπου διάβασα πως είναι χαμηλότερο στο Dual(!); Στο GSM Arena πχ δείχνει πως λείπουν κάποια MISCELLANEOUS από το Dual αλλα δεν το εμπιστεύομαι και πολύ

2. Να μπω στη διαδικασία να ψαχτώ μήπως πάρω το ASUS Zenfone 2 αντί του G4 Dual (30€ φθηνότερο είναι, οπότε ρωτάω καθαρά από άποψη κινητού, όχι οικονομική)

3. Να το αναβαθμίσω σε MM ή να κρατήσω την Lolipop;

4. Η μπαταρία του είναι χειρότερη από του Single SIM, βγάζει άνετα μιάμιση μέρα με δεδομένα ανοιχτά και πείραγμα/ομιλία ένα τετράωρο (μπορεί και πεντάωρο) τη μέρα?

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και θα σας παρακαλέσω να απαντήσετε σε όσα είστε σίγουροι γιατί έχω ήδη μπερδευτεί πάρα πολύ :P

Link to comment
Share on other sites

Ρουμανικο και το δικο μου, εκανα κι εγω downgrade σε lollipop apo MM με το αρχειο που ανεβηκε εδω και τις οδηγιες απο εδω http://androidfunz.com/downgrade-lg-g4-h818p-dual-marshmallow-to-5-1-1-lollipop/ και ολα καλα. Απλα να πω οτι οποιος το κανει να βαλει την επιλογη Refurbish (κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων) γιατι εμενα με την επιλογη upgrade κολλησε στο logo της lg. Σαν πρωτη εντυπωση νομιζω πως εχει καλυτερη μπαταρια και οτι ο ηχος ειναι πιο δυνατος απο το ηχειο.
Link to comment
Share on other sites

@ant_mi

Οσον αφορα το SAR οτι διαβαζεις διαβαζουμε και εμεις. Χαος το ιντερνετ και ο καθενας λεει το κοντο και το μακρυ του. Ακρη δεν προκειται να βγαλουμε με αυτη την ιστορια καθοτι ο μονος τροπος να απαντησει καποιος στην ερωτηση σου ειναι απευθειας μετρηση με ειδικα οργανα (τα κανουν στα πανεπιστημια)

1. Μπορει να στο απαντησει οποιος εχει και τα 2 και τα εχει εξερευνησει ενδελεχως κατι σπανιο ως απιθανο.

2. Αλλο τηλεφωνο αλλα χαρακτηριστικα, εξαρταται τι θετεις ως προτεραιοτητα. Προσωπικα εγω επελεξα LG G4 επειδη ηθελα οπωσδηποτε dual sim + εξαιρετικη καμερα (μνημες specs αντουντου κλπ με αφηνουν παντελως αδιαφορο). Πιστευω συνδυαζει το καλυτερο vfm σε dual αυτη τη στιγμη για αυτα που θελω εγω.

3. Εγω το αναβαθμισα σε ΜΜ απ την αρχη. Δεν εχω δουλεψει λολι να σου πω διαφορα. Οι περισσοτεροι λενε οτι εχει καπως καλυτερη μπαταρια σε λολι.

4. Με τιποτα και με την καμια μιαμιση μερα με πειραγμα ομιλια ενα 5ωρο. Μια μερα και το βραδυ φορτισμα :)

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίες τέσσερις ερωτήσεις:

1. Υπάρχει η παραμικρή διαφορά μεταξύ μονόσιμου και δίσιμου G4 εκτός της ασύρματης φόρτισης που στερείται το DUAL και του SAR που κάπου διάβασα πως είναι χαμηλότερο στο Dual(!); Στο GSM Arena πχ δείχνει πως λείπουν κάποια MISCELLANEOUS από το Dual αλλα δεν το εμπιστεύομαι και πολύ

2. Να μπω στη διαδικασία να ψαχτώ μήπως πάρω το ASUS Zenfone 2 αντί του G4 Dual (30€ φθηνότερο είναι, οπότε ρωτάω καθαρά από άποψη κινητού, όχι οικονομική)

3. Να το αναβαθμίσω σε MM ή να κρατήσω την Lolipop;

4. Η μπαταρία του είναι χειρότερη από του Single SIM, βγάζει άνετα μιάμιση μέρα με δεδομένα ανοιχτά και πείραγμα/ομιλία ένα τετράωρο (μπορεί και πεντάωρο) τη μέρα?

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και θα σας παρακαλέσω να απαντήσετε σε όσα είστε σίγουροι γιατί έχω ήδη μπερδευτεί πάρα πολύ :P

 

Θα σου απαντήσω για το 2, καθώς πριν το LG G4, είχα το Asusu Zenfone2.

Το Asus είναι πολύ καλή συσκευή. Απλετη RAM, δεν κολλάει πουθενά, πολύ smooth λειτουργία και ταχύτατο. Αξιοπρεπής κάμερα - καμμιά σχέση βέβαια με την κάμερα αστέρι του G4. Εμένα δε με βόλεψε το θέμα διαχείρισης της dual λειτουργίας. Η δέυτερη θέση slot δεν έχει τη δυνατότητα για data, όπως στο g4. Ειναι μόνο 2g. Εγω kαθώς έχω data plan και στα 2 νούμερα το συγκεκριμένο δε με βόλεψε. Επίσης να αναφέρω και κάτι που άλλους τους βολεύει, άλλους όχι. Στο Asus, πρώτα σχηματίζεις το νούμερο και πριν αρχίσει η κλήση σε ρωτάει με ποιό νουμερο να καλέσει. Στο LG τα πράγματα δουλεύουν διαφορετικά. Εχεις προεπιλέξει την κάρτα και στη συνέχεια καλείς (ή στέλενεις sms). Κατι πολύ εξυπηρετικό που έχει το LG, είναι η δυνατότητα να "καρφώσεις" συγκεκριμένα νούμερα με κάποια απο τις 2 sim και να καλείς μόνο απο εκεί, ανεξάρτητα ποια κάρτα έχεις προεπιλέξει.

Η μπαταρία του Asus, είναι αξιοπρεπέστατη, καμμιά σχέση με την "βγάζω, δεν τη βγάζω την ημέρα" της LG. Βέβαια για να είμαι δίκαιος, δεν πρόλαβα να δοκιμάσω την μπαταρία του ASUS με τη ΜΜ. Το πούλησα πριν την αναβάθμιση. Επίσης δεν είχα την εμεπιρία της μπαταρίας του LG με τη lolipop.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με την Procordia για επιστροφή σε Lollipop (5.1) σε ρουμάνικο και θα πρέπει να έρθουν σε επικοινωνία με την LG καθώς δεν έχουν την συγκεκριμένη ROM. Το κόστος υποβάθμισης είναι 17,87€.

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι γιατί ψάχνονται πολλοί για υποβάθμιση από ΜΜ σε lolipop. Έχει βγάλει και το δίκαρτο θέματα bootloop, όπως το απλό; Αν όχι, ποιο είναι το πρόβλημα με την ΜΜ; Έχω αποφασίσει να αγοράσω το g4, αλλά δεν έχω αποφασίσει να θα πάρω απλό ή δίκαρτο. Δεν χρειάζομαι 2 sim, αλλά το red leather που μ' αρέσει περισσότερο το βρίσκω πιο φθηνό σε δίκαρτο! Η ασύρματη φόρτιση με αφήνει παντελώς αδιάφορο. Τελικά μήπως είναι πιο vfm το δίκαρτο, ειδικά αν δεν έχει παρουσιάσει τα γνωστά θέματα bootloop που έχει το απλό;
Έχασε η μάνα το παιδί, και το παιδί τη βρήκε.
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω με βεβαιότητα τους υποψήφιους αγοραστές του H818P, ότι δεν υποστηρίζει 4G+ (Cat.6)

 

Μετά από πολλαπλές δοκιμές δίπλα- δίπλα με το μονόκαρτο G4 Η815 (φίλου), το μονόκαρτο H815, έπιανε

κανονικά 4G+, ενώ το H818p μόνο 4G.

Οι δοκιμές έγιναν με μία sim vodafone και μία cosmote.

Δοκίμασα και τις 2 sim slot του H818P --> Τίποτα.

Έκανα και speedtest μη τυχόν έπιανε 4G+ και απλά δεν το έδειχνε, αλλά τζίφος, οι ταχύτητες ήταν όσο πιάνω με το απλό 4g...

 

Κρίμα γιατί είναι σημαντική έλλειψη (τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου).

 

Αν κάποιος φίλος έχει καταφέρει να πιάσει 4g+ σε H818P, ας με διορθώσει και να μας ενημερώσει πως το κατάφερε.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πάμπολλες ώρες διαβάσματος και ψαξίματος έχω καταλήξει ότι το LG G4 Dual θα είναι το επόμενο κινητό μου, μιας και καλύπτει όλες μου τις ανάγκες (οθόνη, κάμερα, αποσπώμενη μπαταρία, fm radio κ.λ) και επίσης μου αρέσει πολύ και εμφανισιακά (Black leather).

 

Ερωτήσεις :

1. Σύμφωνα με τα τελευταία δεδομένα υπάρχει κάτι να προσέξω ιδιαίτερα στην αγορά ? Π.χ αριθμό παρτίδας, να μην είναι branded, χώρα προέλευσης ? Μιλώ πάντα για το H818P και όχι το 818Ν έτσι ?

2. Έχει κάποιος/α εμπειρία αγοράς από το phonegallery.gr ? Άλλο σκουτζομάγαζο που να προτιμήσω ? Προϋπόθεση η άμεση παραλαβή επί τόπου και η πληρωμή με πιστωτική κάρτα (όχι απαραίτητα με δόσεις)

3. Ισχύει ότι η αφύπνιση δεν λειτουργεί με το κινητό κλειστό ? Αν ναι ίσως είναι το μόνο που με χαλάει (χωρίς να είναι κάτι το σημαντικό φυσικά) μιας και έχω την συνήθεια να κλείνω πάντα το κινητό την νύχτα...

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις και βοήθειες :)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Για τη φόρτιση, το συνδέεις στην Πρίζα όσο είναι ανοικτό και μετά το κλείνεις και θα φορτισει κλειστό

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το αγόρασα σήμερα :D

Πήρα το κόκκινο δερμάτινο καπάκι και είναι πολύ ωραίο

Επειδή έχω το Samsung S4 duos μπορεί να μου πει κάποιος αν ταιριάζουν οι κάρτες SIM στο LG G4 dual? και εαν όχι τι κάρτες SIM να ζητήσω?

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω με βεβαιότητα τους υποψήφιους αγοραστές του H818P, ότι δεν υποστηρίζει 4G+ (Cat.6)

 

Μετά από πολλαπλές δοκιμές δίπλα- δίπλα με το μονόκαρτο G4 Η815 (φίλου), το μονόκαρτο H815, έπιανε

κανονικά 4G+, ενώ το H818p μόνο 4G.

Οι δοκιμές έγιναν με μία sim vodafone και μία cosmote.

Δοκίμασα και τις 2 sim slot του H818P --> Τίποτα.

Έκανα και speedtest μη τυχόν έπιανε 4G+ και απλά δεν το έδειχνε, αλλά τζίφος, οι ταχύτητες ήταν όσο πιάνω με το απλό 4g...

 

Κρίμα γιατί είναι σημαντική έλλειψη (τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου).

 

Αν κάποιος φίλος έχει καταφέρει να πιάσει 4g+ σε H818P, ας με διορθώσει και να μας ενημερώσει πως το κατάφερε.

 

Και γιατί είναι τόσο σημαντικό? Και με 4G μια χαρά βλέπω live streaming ote tv χωρίς ούτε ένα ελάχιστο κόλλημα στην καλύτερη ποιότητα βίντεο.

Πληροφοριακά απλά προσπαθώ να καταλάβω πως το ότι δεν πιάνεις 4G+ είναι αποτρεπτικός παράγοντας για να το επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Προέρχομαι από samsung και προσπαθώ να συνηθίσω τις πρώτες ώρες στη λειτουργία και τα κουμπιά του lg!

Κατα τ άλλα οθονάρα και καμεράρα με μια γρήγορη ματιά :)

Κατεβάζω μέσω LG bridge την καινούρια έκδοση android 6 και μόλις κάνω την αναβάθμιση θα κατεβάσω λογαριασμούς κτλ

Αντε μεγειές μας:D

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πάμπολλες ώρες διαβάσματος και ψαξίματος έχω καταλήξει ότι το LG G4 Dual θα είναι το επόμενο κινητό μου, μιας και καλύπτει όλες μου τις ανάγκες (οθόνη, κάμερα, αποσπώμενη μπαταρία, fm radio κ.λ) και επίσης μου αρέσει πολύ και εμφανισιακά (Black leather).

 

Ερωτήσεις :

1. Σύμφωνα με τα τελευταία δεδομένα υπάρχει κάτι να προσέξω ιδιαίτερα στην αγορά ? Π.χ αριθμό παρτίδας, να μην είναι branded, χώρα προέλευσης ? Μιλώ πάντα για το H818P και όχι το 818Ν έτσι ?

2. Έχει κάποιος/α εμπειρία αγοράς από το phonegallery.gr ? Άλλο σκουτζομάγαζο που να προτιμήσω ? Προϋπόθεση η άμεση παραλαβή επί τόπου και η πληρωμή με πιστωτική κάρτα (όχι απαραίτητα με δόσεις)

3. Ισχύει ότι η αφύπνιση δεν λειτουργεί με το κινητό κλειστό ? Αν ναι ίσως είναι το μόνο που με χαλάει (χωρίς να είναι κάτι το σημαντικό φυσικά) μιας και έχω την συνήθεια να κλείνω πάντα το κινητό την νύχτα...

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις και βοήθειες :)

 

Κάποια γνώμη, κάποια απάντηση ? Pls...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

@mihalis1983: η συσκευή, όπως σωστά λες, δεν υποστηρίζει 4G+ όπως και άλλες δίκαρτες συσκευές (πχ MSFT L950 DS).

@harmon17: όπως σου απάντησα και παραπάνω, βάζοντας το κινητό στην φόρτιση και απενεργοποιώντας το στη συνέχεια, φορτίζει κανονικά κλειστό. Από τη στιγμή που θα είναι το H818P δεν θα έχει σημασία η χώρα και δεν νομίζω να βρεθείς με branded (όσες ROM κυκλοφορούν στο νετ είναι unbranded), και τέλος, οι παρτίδες που παίζουν από'δω και πέρα (αναλόγως το κατάστημα είναι 603/604) και μπορείς να το δεις από το αυτοκόλλητο που βρίσκεται από το κουτί της συσκευής πριν την αγορά.

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το αγόρασα σήμερα :D

Επειδή έχω το Samsung S4 duos μπορεί να μου πει κάποιος αν ταιριάζουν οι κάρτες SIM στο LG G4 dual? και εαν όχι τι κάρτες SIM να ζητήσω?

Δε ξερω τι καρτες παιρνει το S4 Duos αλλα το G4 παιρνει micro sim. Οποτε ζητα αυτες σε 4G. Βεβαια ολες οι εταιριες πλεον δινουνε τις λεγομενες multi-sim που ειναι αυτοματα προσαρμοσμενες σε οτι μεγεθος ταιριαζει στο κινητο σου

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δε ξερω τι καρτες παιρνει το S4 Duos αλλα το G4 παιρνει micro sim. Οποτε ζητα αυτες σε 4G. Βεβαια ολες οι εταιριες πλεον δινουνε τις λεγομενες multi-sim που ειναι αυτοματα προσαρμοσμενες σε οτι μεγεθος ταιριαζει στο κινητο σου

 

Να προσθέσω σε αυτό ότι είναι προτιμότερο ο φίλος να πάρει καινούργιες sim παρά να κόψει τις παλιές (όπως προτείνεται από κάποια καταστήματα).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

@harmon17: όπως σου απάντησα και παραπάνω, βάζοντας το κινητό στην φόρτιση και απενεργοποιώντας το στη συνέχεια, φορτίζει κανονικά κλειστό. Από τη στιγμή που θα είναι το H818P δεν θα έχει σημασία η χώρα και δεν νομίζω να βρεθείς με branded (όσες ROM κυκλοφορούν στο νετ είναι unbranded), και τέλος, οι παρτίδες που παίζουν από'δω και πέρα (αναλόγως το κατάστημα είναι 603/604) και μπορείς να το δεις από το αυτοκόλλητο που βρίσκεται από το κουτί της συσκευής πριν την αγορά.

 

Φίλε Γιάννη σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου.

Αυτό με την φόρτιση του κινητού το ξέρω (και στο Ipad που έχω το ίδιο σύστημα έχει) αλλά η ερώτηση μου ήταν αν η αφύπνιση δουλεύει με το κινητό κλειστό... :)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Sorry, my bad. :)

Όχι, δεν λειτουργεί με κλειστό το τηλέφωνο. Μόνο κάτι "κινέζικα" MediaTek απ'ότι ξέρω το κάνουν αυτό.

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

γρηγορη ερώτηση. Αν έχω μία καρτούλα μέσα για να μιλάω με free λεπτα και μία μόνο για data, θα μπορούν να δουλεύουν κανονικά παράλληλα; Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

γρηγορη ερώτηση. Αν έχω μία καρτούλα μέσα για να μιλάω με free λεπτα και μία μόνο για data, θα μπορούν να δουλεύουν κανονικά παράλληλα; Ευχαριστώ πολύ

 

Όχι, η μία κόβει την άλλη. Μόνο αν η κάρτα που μιλάς χρησιμοποιείται και για data και είσαι σε 3G.

Αν εννοείς να μπαίνεις στο νετ όταν δεν μιλάς, ναι, μπορείς.

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...